Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;


Recommended Posts

On 23/6/2021 at 11:56 ΠΜ, NtinaBloom είπε:

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να μάθω αν έχετε κάνει το αιματολογικό τεστ nipt και σε περίπτωση που το κάνατε αν έπεσε όντως μέσα στις προβλέψεις του. Σκέφτομαι να το κάνω λόγω όχι κακών αποτελεσμάτων αλλά όχι ιδιαίτερα ενθαρρυντικών προκειμένου να μην διακινδυνέψω την κύηση με αμνιοπαρακέντηση. Λειτούργησε θετικά σε κάποια από εσάς;

Εγώ θα σας προτείνω να κινηθείτε ανάλογα τα αποτελέσματα που έχετε. Τι ποσοστό έχετε που σας προβληματίζει; Εγώ είχα 1/1050 για τρισωμια 21 παρόλα αυτά ήθελα να κάνω nipt για να ναι ήσυχη εγώ κ όντως την έκανα κ τι αποτέλεσμα φυσικά ήταν αρνητικό για όλεε τις τρισωμιες. Τώρα έχω μια κορούλα 18 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Εχει κανει καμια την συγκεκριμενη εξεταση προσφατα για ελεγχο συνδρομων και να ηταν ικανοποιημενη απο τα αποτελεσματα? Ποσο ακριβης ηταν? Εκανα την εξεταση αυτη, το φουλ πακετο που τα ελεγχει ολα την Δευτερα και περιμενω αποτελεσματα σε 2 βδομαδες. Στα 40 εγκυος  με ποσοστο ηλικιας για συνδρομο Νταουν 1/56 αλλα αυχενικης διαφανειας 1/327 Κεφαλουραιο μηκος 54, αυχενικη διαφανεια 1,4 ρινικο οστο - ορατο.  Ο φοβος μου ειναι απεριγραπτος γιατι επισης εχω και θρομβοφιλια και πρεπει να κανω αντιπηκτικες ενεσεις... εχω ηδη ενα κοριτσακι 7 χρονων και φοβαμαι μην παθω κατι και μεινει μονο του ή μηπως γεννησω αρρωστο παιδι και ερθουν τα πανω κατω για ολους μας...  Για πειτε μου τις δικες σας εμπειριες παρακαλω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Βανουλα καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου κι εύχομαι όλα να πάνε καλά!!Εγώ έμεινα έγκυος στα 37 στο δεύτερο παιδάκι .η αυχενική διαφάνεια και οι μετρήσεις ήταν τέλειες με ρινικό οστό ορατό,πάχος διαφάνειας 1,4  και όλα πολύ καλά ..η papp a όμως δεν βγήκε καλή 1/192 για σύνδρομο down όπωτε ο γιατρός μου μου είπε να κάνω το νιπτ..είχα πληρώσει περίπου 500€νομιζω είναι κι αυτό στατιστικό θυμάμαι είχαν βγει 1/10000000 κάτι τέτοια τεράστια νούμερα..το κακό όμως ότι δεν ανιχνεύει όλα τα σύνδρομα μόνο τα γνωστά .Η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο σίγουρη γιατί σου ελέγχει πάρα πολλά σύνδρομα με πιθανότητα αποβολής 1/100 νομίζω..τέλος πάντως η γνώμη μου είναι ότι αφού είχες αυξημένες πιθανότητες για down καλά έκανες το νιπτ αφού έχει ευαισθησία στο συγκεκριμένο σύνδρομο ένα 99%..πάντως στην papp a η ηλικία μετράει αρκετά γιατί σου ρίχνει το ποσοστό..όλα καλά θα πάνε μην φοβάσαι!!πιστεύω ότι άμα ήταν κάτι θα φαινόταν στις μετρήσεις!!καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Valentina23 καλησπερα! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι πολυ και περιμενω τα αποτελεσματα πως και πως. Μπορει η πρωτη αυχενικη να εδειξε καλη, αλλα ειναι στις 12 βδομαδες οποτε ειναι πολυ νωρις για να ησυχασω και τα ποσοστα μου ειναι μεγαλα για συνδρομο Νταουν. Επισης εχω θρομβοφιλια και κανω αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα που τις σιχαινομαι. Αυριο θα κανω εξετασεις αιματος για θυροειδη γιατι κι η πιεση μου δεν ειναι σταθερη ενω κανονικα ειμαι υποτασικη. Τωρα για την εξεταση Νιπτ εγω εκανα το πληρες πακετο των 1000 ευρω που ελεγχει ολα τα χρωμοσωματα και παρα πολλα συνδρομα. Εστω και ο παραμικρος κινδνος να υπαρχει θελω να το ξερω τωρα που ειναι νωρις γιατι εχω αλλο ενα παιδι πισω μου που δεν θελω να μεινει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα περιμενω τα αποτελεσματα των εξετασεων κι εχω τρελαθει απο την αγωνια!!! Πρωτα περιμενουμε της Παπ-Α και μετα τα αλλα της Αμερικης! Σημερα πηρα την γυναικολογο μου και εκλαιγα γιατι δεν το αντεχω ολο αυτο. Μεχρι να περασουν οι μερες θα σκασω. Δεν εχω χαρει δευτερολεπτο αυτη την εγκυμοσυνη και μονο αγχος και φοβο μου προκαλει... Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή αν ειναι το ενστικτο που μιλαει οτι κατι δεν θα παει καλα...

On 1/20/2022 at 4:11 PM, Βανουλα said:

Valentina23

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά κ εσεις κ τα μωράκια σας. Δεν ξέρω αν παρακολουθει καποια το θέμα ακόμα...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε την nipt με πολυ καλη αυχενικη και να της έδωσε θετικό αποτέλεσμα; Είμαι στη μέσου κινδυνου και είμαι υπό σκέψη εάν χρειάζεται ή όχι! 

 

Ευχαριστώ πολυ ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε όλους. 

Βρίσκομαι σε έρευνα για την εξέταση Nipt που να καλύπτει κ τα 23 χρωμοσώματα θα ήθελα να μου πείτε που την κανατε κ σε τι κόστος περιοχή Αθήνα. Όμως κ για τα 23 χρωμοσώματα αυστηρά ενδιαφέρομαι! Ευχαριστώ πολύ 🙏💜

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 3:03 ΜΜ, Elmaira είπε:

Καλησπερα σε όλους. 

Βρίσκομαι σε έρευνα για την εξέταση Nipt που να καλύπτει κ τα 23 χρωμοσώματα θα ήθελα να μου πείτε που την κανατε κ σε τι κόστος περιοχή Αθήνα. Όμως κ για τα 23 χρωμοσώματα αυστηρά ενδιαφέρομαι! Ευχαριστώ πολύ 🙏💜

Ψάξε στο ίντερνετ, υπάρχει ένα πινακακι με όλες τις εταιρείες και λεει ποσα σύνδρομα ελέγχει το καθένα, λίγο πολύ το κόστος είναι το ίδιο σε όλες τις εταιρείες. Ο γυναικολόγος σου μπορεί να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 24/6/2020 at 3:19 ΠΜ, Mam1981 είπε:

Ενώ ήταν 1:800  στην Α επιπέδου .στην β επιπέδου μου το κατέβασε ο εξωτερικός ιατρός που το έκανα 1:400-500.ενω όλα τα άλλα είναι φυσιολογικοτητα... ειμαι 38 χρονών.δε ξέρω τι να πιστέψω έχω μπερδευτεί πολύ... μια άλλη κοπέλα μου είπε είναι αναξιόπιστο δεν ισχύει.εν το μεταξύ ειμαι είδη 25 εβδομάδα.

 

Το Nipt είναι στατιστικά πιο αξιόπιστο από την Papp-a. Και πάλι όμως η πιθανότητες που σας δίνει δεν είναι τόσο υψηλές. Αυτό σημαίνει ότι το παιδί σας έχει 1 πιθανότητα για τρισωμία και 399 να μην έχει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...