Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ γενεθλίων με θέμα τον Όλαφ


Recommended Posts

καλή σας ημέρα κορίτσια.

 

Σε ένα μήνα περίπου έχω τα γενέθλια του μικρού μου (3 ετών). Θα τα κάνω σπίτι, σε σχετικά κλειστό κύκλο (αδέλφια νονοί παππούδες αλλά μαζευόμαστε αρκετοί).

 

Σκεφτήκαμε τούρτα με τον Όλαφ, που είναι το αγορίστικο κομμάτι της αγαπημένης του (!!!) ταινίας "Frozen", αλλά μήπως γνωρίζετε που μπορώ να προμηθευτώ είδη πάρτυ σχετικά με τον Όλαφ ? Δεν θέλω Έλσα κ Άννα γιατί είναι κοριτσίστικα. Επίσης έχω βρει πλαστικά πιάτα μόνο με τον Όλαφ αλλά με φούξια περίγραμμα (που μάλλον σε αυτά θα καταλήξω....) αλλά δεν βρήκα ποτήρια χαρτοπετσέτες κλπ.

 

Άλλη εναλλακτική που σκέφτομαι είναι τα είδη πάρτυ με τον Joyful Snowman, που ας πούμε ότι συνδυάζονται, αλλά αυτά μάλλον μόνο ιντερνετικά.

 

Κ επίσης μήπως έχετε καμία ιδέα διακόσμησης μπουφέ με παρόμοιο θέμα? έστω ένα μικρό tip που θα "ενθουσιάσει". Π.Χ. πέρσι είχα λουκάνικα φρανκφούρτης που τα είχα κόψει κ στερεώσει με ξυλάκια σε σχήμα μπότας του Αγιου Βασίλη (το είχα βρει στο ιντερνετ).

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλή σας ημέρα κορίτσια.

 

Σε ένα μήνα περίπου έχω τα γενέθλια του μικρού μου (3 ετών). Θα τα κάνω σπίτι, σε σχετικά κλειστό κύκλο (αδέλφια νονοί παππούδες αλλά μαζευόμαστε αρκετοί).

 

Σκεφτήκαμε τούρτα με τον Όλαφ, που είναι το αγορίστικο κομμάτι της αγαπημένης του (!!!) ταινίας "Frozen", αλλά μήπως γνωρίζετε που μπορώ να προμηθευτώ είδη πάρτυ σχετικά με τον Όλαφ ? Δεν θέλω Έλσα κ Άννα γιατί είναι κοριτσίστικα. Επίσης έχω βρει πλαστικά πιάτα μόνο με τον Όλαφ αλλά με φούξια περίγραμμα (που μάλλον σε αυτά θα καταλήξω....) αλλά δεν βρήκα ποτήρια χαρτοπετσέτες κλπ.

 

Άλλη εναλλακτική που σκέφτομαι είναι τα είδη πάρτυ με τον Joyful Snowman, που ας πούμε ότι συνδυάζονται, αλλά αυτά μάλλον μόνο ιντερνετικά.

 

Κ επίσης μήπως έχετε καμία ιδέα διακόσμησης μπουφέ με παρόμοιο θέμα? έστω ένα μικρό tip που θα "ενθουσιάσει". Π.Χ. πέρσι είχα λουκάνικα φρανκφούρτης που τα είχα κόψει κ στερεώσει με ξυλάκια σε σχήμα μπότας του Αγιου Βασίλη (το είχα βρει στο ιντερνετ).

 

ευχαριστώ.

 

nobody ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έχω μάλλον το ίδιο θέμα την επόμενη εβδομάδα. Τα ζαχαροπλαστεία διαθέτουν παραστάσεις για τούρτα με τον Ολαφ, εναλλακτικά μπορείς να παραγγείλεις στο ebay. Επίσης στο διαδίκτυο υπάρχουν και χαρτοπετσέτες και τα πάντα, απαγορεύεται να βάλουμε λινκ νομίζω. Κάνε μια αναζήτηση καλέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έχω μάλλον το ίδιο θέμα την επόμενη εβδομάδα. Τα ζαχαροπλαστεία διαθέτουν παραστάσεις για τούρτα με τον Ολαφ, εναλλακτικά μπορείς να παραγγείλεις στο ebay. Επίσης στο διαδίκτυο υπάρχουν και χαρτοπετσέτες και τα πάντα, απαγορεύεται να βάλουμε λινκ νομίζω. Κάνε μια αναζήτηση καλέ.

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Τούρτα έχω βρεί, είμαι οκ.

 

αλλά για χαρτοπετσέτες κ λοιπά - βρίσκω μόνο αυτά με το φούξια περίγραμμα (που δεν θα ήθελα κ τόσο, φούξια για αγοράκι ?) - πραγματικά έχω ψάξει σε πάαααρα πολλά e -shops - μήπως δεν ψάχνω στα σωστά ?

αν θέλεις στείλε μου p.m. με κανένα λινκ μπας κ καταφέρω τίποτα.

αγοράκι έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, κοριτσάκι.

Αφού βρήκες τούρτα με τον Ολαφ, ποιος ο λόγος να κάνεις και ποτήρια με όλαφ και πιατάκια και χαρτοπετσέτες με όλαφ;;; νομίζω είναι υπερβολή και το παιδί δεν θα ενδιαφερθεί όσο νομίζεις. Η εμπειρία μου το λέει. Φαντάσου δεν πήρα χαρτοπετσέτες φρόζεν που βρήκα, πήρα απλές φούξια για να σπάσω λίγο τη μονοτονία. Θα έχω Ολαφ σε καπκέϊκς, στην κορυφή τούρτας και στα μικροδωράκια που θα δώσω (πάζλ μικρά). Ε όχι και στα ποτήρια (πολύχρωμα πήρα) ή τα πιατάκια.

 

Μια καλή ιδέα που εγώ θα την κάνω για στολισμό των γλυκών, είναι με γλάσο να κάνεις χιονονιφάδες. Με καρύδα το χιόνι όπου το θες κλπ.

Γενικά τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν καταλαβαίνουν και πάρα πολλά, πιο πολύ το νοιάζει που θα δει κόσμο, που θα σβήσει κεράκια με την αγαπημένη του παράσταση και με την χαρά σας. Και ασφαλώς με μπαλόνια κλπ στολισμό, πολυχρωμία να εντυπωσιαστεί.

Τα παιδιά αγαπούν τα απλά πράγματα :D ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις δίκιο - η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ για εμάς ψαχνόμαστε όχι για τα παιδιά - στα λιγοστά που έχω κάνει τα παιδιά ούτε που δίνουν σημασία στις λεπτομέρειες αλλά πιο πολύ στο παιχνίδι μεταξύ τους κ στην τούρτα. Ούτε καν τρώνε.

 

Χιονονιφάδες στα γλυκά είχα κάνει πέρσι τα χριστούγεννα (σε μπισκότα) με γλάσο όπως λες κ είχαν βγει ωραίες - αλλά σκέφτομαι στο πάρτυ να μην έχω άλλα γλυκά πλην τούρτας - βασικά δεν θα προλάβω - θα δώσω βάση στον αλμυρό μπουφέ.

 

Λέω να παλέψω, μεταξύ των υπολοίπων μεζεδακίων, αλμυρή τούρτα με επικάλυψη κρέμας τυριού κ 2 μικρούς τυρένιους χιονάθρωπους πάνω στην τούρτα (εννοείται ξέχωρα από την τούρτα όλαφ), με προϋπόθεση να έχω μία μέρα άδεια από την δουλειά....

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο - η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ για εμάς ψαχνόμαστε όχι για τα παιδιά - στα λιγοστά πάρτυ που έχω κάνει τα παιδιά ούτε που δίνουν σημασία στις λεπτομέρειες αλλά πιο πολύ στο παιχνίδι μεταξύ τους κ στην τούρτα. Ούτε καν τρώνε.

 

Χιονονιφάδες στα γλυκά είχα κάνει πέρσι τα χριστούγεννα (σε μπισκότα) με γλάσο όπως λες κ είχαν βγει ωραίες - αλλά σκέφτομαι στο πάρτυ να μην έχω άλλα γλυκά πλην τούρτας - βασικά δεν θα προλάβω - θα δώσω βάση στον αλμυρό μπουφέ.

 

Λέω να παλέψω, μεταξύ των υπολοίπων μεζεδακίων, αλμυρή τούρτα με επικάλυψη κρέμας τυριού κ 2 μικρούς τυρένιους χιονάθρωπους πάνω στην τούρτα (εννοείται ξέχωρα από την τούρτα όλαφ), με προϋπόθεση να έχω μία μέρα άδεια από την δουλειά....

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

(συμπλήρωσα τη λέξη πάρτυ που μου ξέφυγε)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ουδέτερα ποτηράκια και πιατάκια ή εναλλακτικά μπλε για να θυμίζουν χειμώνα, πάγο κτλ. Δεν χρειάζεται να σετάρεις τα πάντα...

Και στα αγοράκια μπορείς να δώσεις καμιά μινιατούρα ή αυτοκόλλητα με τον Ολαφ. Ή και στα κοριτσάκια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...