Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙ...


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά λέμε να φύγουμε για τριήμερο ή τετραήμερο τα Χριστούγεννα με τη μικρή οπότε πρέπει να κλείσουμε σύντομα αν θέλουμε να βρούμε κάτι καλό και οικονομικό. Στη Β. Ελλάδα ψάχνουμε και λέμε να έχει και λίγο χιονάκι, δηλ. σε κανένα χιονοδρομικό κοντά. Έχω ρίξει μια ματιά αλλά ακόμη ψάχνω και είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποια κανένα καλό μέρος και καλό ξενοδοχείο ή ξενώνα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρηνη το Πήλιο είναι μια καλή επιλογή νομίζω. Εμείς για Πορταρια προσανατολιζόμαστε, έχουμε πάει προ παιδιών αρκετές φορές και μας αρέσει. Είναι και κοντά σχετικά, από εμας τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά λέμε να φύγουμε για τριήμερο ή τετραήμερο τα Χριστούγεννα με τη μικρή οπότε πρέπει να κλείσουμε σύντομα αν θέλουμε να βρούμε κάτι καλό και οικονομικό. Στη Β. Ελλάδα ψάχνουμε και λέμε να έχει και λίγο χιονάκι, δηλ. σε κανένα χιονοδρομικό κοντά. Έχω ρίξει μια ματιά αλλά ακόμη ψάχνω και είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποια κανένα καλό μέρος και καλό ξενοδοχείο ή ξενώνα. :)

 

Στις εκλογές ήμουν αντιπρόσωπος στην Έδεσσα και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Είναι πολύ πιο κοντά από ό,τι φαντάζεται κανείς (κάτω από 5 ώρες καθαρή οδήγηση), όμορφη για βόλτες και κοντά σε δύο χιονοδρομικά (3-5 Πηγάδια και Καϊμακτσαλάν). Ωραία συνοικία για να μείνει κανείς είναι στη συνοικία Βαρόσι, έχει μάλιστα δύο ομώνυμους ξενώνες-ξενοδοχεία εκεί.

 

Το μοναδικό μειονέκτημα : Η μοναδική σου επιλογή για φαγητό μέσα στην πόλη της Έδεσσας είναι σουβλάκια και κρέπες, είμαι όμως σίγουρη ότι στα γύρω χωριά θα υπάρχουν και πιο ποιοτικές και παραδοσιακές επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σκέφτομαι πολλά μέρη, ας σας πω μερικά μήπως και γνωρίζετε και ξενώνες σε καλές τιμές. Λοιπόν, Καστοριά, Φλώρινα, Πρέσπες, Πήλιο, Ελατοχώρι, Βέροια και Νάουσα για 3-5 Πηγάδια. Είδα μερικά στο ιντερνετ αλλά άλλιως είναι να σου πει και κάποιος άνθρωπος που έχει πάει. Θα έχουμε και το παιδάκι μας μαζί. Οπότε λουτρά δεν μας βλέπω να μπορούμε να κάνουμε αν και μας αρέσει πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Πορταρια εμεινα σε κανα 2-3, το ένα που θυμάμαι εντονα είναι το ''Portaria hotel & spa'', δεν είναι ξενωνας αλλά ενα πολύ ωραιο μοντερνο ξενοδοχείο. Μετα μου άρεσε ενας ξενωνας κοντα στο χιονοδρομικο, στα Χάνια, να σκεφτεις πηγαιναμε με τα ποδια,θα θυμηθω ποιο ήταν και θα σου πω. Στο Λιτοχωρο, που είναι στα μερη μου, έχει πολύ καλες επίλογες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννενα- Ζαγοροχώρια- Μέτσοβο - Τζουμέρκα. Αν επιλέξεις την πόλη, το χιονοδρομικό του Μετσόβου είναι λιγότερο από μισή ώρα. Εξαιρετική επιλογή αν είσαι fun αυτού του τουρισμού είναι το Μέτσοβο, τα Ζαγοροχώρια και φυσικά τα Τζουμέρκα. Οι δυο τελευταίες περιοχές δεν έχουν χιονοδρομικό αλλά μπορεί να έχουν χιόνι.

 

Τέλος να τονίσω πως είναι και θέμα... Θεού το αν θα έχει χιόνι καθώς πέρυσι καμία περιοχή δεν είχε χιόνι στις γιορτές Χριστουγέννων -Πρωτοχρονιάς!

 

Καλά να περάσετε ότι κι αν επιλέξετε!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νυμφαίο-Φλώρινα-Πρέσπες είναι ο ωραιότερος χειμερινός προορισμός στη Β. Ελλάδα για μένα.

 

Αν όμως θέλετε κάτι με λιγότερο δρόμο, μια πολύ όμορφη επιλογή είναι και Ελάτη-Περτούλι.

 

Για το Μέτσοβο προσωπικά δεν τρελαίνομαι, αλλά πήγα δύο φορές πέρυσι το χειμώνα, μόνο και μόνο γιατί είχαμε βρει προσφορά σε αυτό το εκπληκτικό ξενοδοχείο http://www.grand-forest.gr/el/

 

Μη σας πω ότι ψήνομαι και για φέτος...:-)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από που θα ξεκινήσεις, εννοώ για μας ελάτη-Περουλι είναι το ίδιο με Μετσόβο. Και απο ελατη-Περτούλι είμαι καμμένη, δεν θελω να ξανακούσω γιαυτό το μέρος, δύσκολος δρόμος γιατί φτάσαμε βράδυ, καθόλου φωτισμός μετα την Ελάτη, το μωρό να έχει κάνει εμετό δύο φορές και το αποκορύφωμα το κρεββάτι απο τη μεριά μου να είναι σπασμένο...

Το Μέτσοβο μ'αρέσει, χωρίς να ξερω τί ακριβώς μ'αρέσει τόσο πολύ.

Για πες γιαυτο το ξενοδοχείο Αγγελίνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ξέρω καλά το μέρος και όταν πήγαμε κάτι σοβαρό να μου διέφυγε, αλλά το Πήλιο το χειμώνα ειδικά μου φαίνεται από τα πιο μη φιλικά μέρη για παιδιά. Είναι πιο πολύ για ζευγάρια. Είναι χειμώνας, πες έχει χιόνι, θα βγείτε καμιά ωρίτσα στο χιόνι, τι άλλο θα κάνετε; Είναι πράγματι πολύ όμορφο μέρος, αλλά το χαίρεται κανείς περισσότερο όταν δεν είναι σε φάση με παιδιά, γενικά. Δηλαδή είναι όμορφα χωριά, όμορφοι ξενώνες, όμορφες πλατείες στα πλατάνια, που δεν τις χαίρεσαι το χειμώνα και ούτε καν μια σοβαρή παιδική χαρά για τα παιδιά του χωριού. Τουλάχιστον όσο προλάβαμε και είδαμε.

 

Εκτός και αν υπάρχει έστω και ένα στέκι καλό, που θα σας βγάλει για 2-3 μέρες, που μπορεί να υπάρχει, απλά εμείς δεν το ξεραμε τότε. Λέγοντας στέκι, οτιδήποτε. Καφετέρια φιλική για παιδιά, ξενοδοχείο με κάτι για παιδιά, ή έστω χώρους για άραγμα.... Επίσης καλά είναι στο δρόμο προς Πήλιο να κάνετε στάση στο Βόλο για τσιπουράδικα...

 

Έδεσσα περάσαμε το χειμώνα που μας πέρασε. Εντυπωσιάστηκα ευχάριστα. Αλλά ό,τι έχει το βλέπεις σε λίγες ώρες. Έχει και ένα μουσείο αρκετά ωραίο για τα δεδομένα της περιοχής, με ερπετά και άλλα ζωάκια. Προσεγμένο. Γύρω γύρω έχει και τα λουτρά Πόζαρ. Αυτά όμως τα κάνεις και μονοήμερη από Θεσσαλονίκη.

 

Νάουσα και Βέροια πήγαμε περαστικοί. Δεν είχε χιόνι όταν πήγαμε, οπότε δεν ανεβήκαμε χιονοδρομικό. Συμπαθητικά, αλλά ΟΚ, δεν ξέρω, με τα γούστα της Αθήνας, πάλι δεν τρελαθήκαμε.

 

Καρπενήσι έχει 2-3 στέκια για οικογένειες. Ο πιο οικογενειακός χειμερινός προορισμός που έχουμε πάει. Αλλά καταλαβαίνω είναι μακριά για 2-3 μέρες. Καρπενήσι έχει φύση, χιόνι, και πρωτότυπους παιδότοπους, υπαίθριους όμως, δεν νομίζω πάλι ότι είναι ΟΚ για καταχείμωνο. Το saloon, το Eυήλιον, ένα άλλο στο χωριό Βουτύρο και ένα άλλο στο δρόμο για Προυσό, κάτω από τα έλατα. Τα γράφω επειδή το έφερε η κουβέντα, δεν νομίζω ότι σας καλύπτει.

 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Αυτό το τουρ με Πρέσπες που προτείνεται παραπάνω, ακούγεται ενδιαφέρον, αλλά δεν έχω πάει

 

Καλά κάνεις και προγραμματίζεις, γιατί πέρυσι το Δεκέμβριο, κρίση -κρίση, όλη η Β. Ελλάδα ήταν κλεισμένη στα ξενοδοχεία, από Έλληνες που κάναν βολτίτσες. Από Τρίκαλα και πάνω ήταν τα πάντα κλεισμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από που θα ξεκινήσεις, εννοώ για μας ελάτη-Περουλι είναι το ίδιο με Μετσόβο. Και απο ελατη-Περτούλι είμαι καμμένη, δεν θελω να ξανακούσω γιαυτό το μέρος, δύσκολος δρόμος γιατί φτάσαμε βράδυ, καθόλου φωτισμός μετα την Ελάτη, το μωρό να έχει κάνει εμετό δύο φορές και το αποκορύφωμα το κρεββάτι απο τη μεριά μου να είναι σπασμένο...

Το Μέτσοβο μ'αρέσει, χωρίς να ξερω τί ακριβώς μ'αρέσει τόσο πολύ.

Για πες γιαυτο το ξενοδοχείο Αγγελίνα.

 

Έλα ρε συ, τι κρίμα! Ξέρω πως είναι όταν μια τέτοια εμπειρία σου "καίει" έναν προορισμό. :( Εμείς περάσαμε πάρα πολύ ωραία, αν βρω το μέρος που είχαμε μείνει κι ήταν θαυμάσιο, θα βάλω λινκ. Ήταν σπιτάκια-μεζονέτες ανεξάρτητα, πολύ ευρύχωρα κι όμορφα διακοσμημένα.

 

Για το Grand Forest Metsovon, δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Είναι ξενοδοχείο-προορισμός. Το έχω συστήσει σε πολλούς φίλους κι όλοι έμειναν καταενθουσιασμένοι. Ξύλο παντού (μα παντού λέμε, πατώματα, οροφές, έπιπλα), μάρμαρο στα μπάνια (όλα με μεγάλες μπανιέρες), πολύ ζεστή και όμορφη διακόσμηση. Πολυτέλεια στα πάντα, άνετα στρώματα και μαξιλάρια, θαυμάσια υφάσματα. Έχει ένα εκπληκτικό τεράστιο μπαρ με δυο τζάκια και δυο επίσης εκπληκτικές τεράστιες αίθουσες που χρησιμοποιούνται για τα γεύματα.

 

Για το πρωινό τι να σας πω ρε κορίτσια...είναι το είδος που σε κάνει να λες, έπρεπε να παντρυτώ έναν εκατομμυριούχο, για να τα έχω αυτά κάθε μέρα. Κάθεσαι στο τραπέζι κι έρχεται ο σερβιτόρος με τον κατάλογο και παίρνεις Ό,ΤΙ θέλεις, όσες φορές το θέλεις, χωρίς καμία απολύτως χρέωση, περιλαμβάνονται στην αρχική τιμή του δωματίου. Και μιλάμε για του πουλιού το γάλα...μέχρι τραχανά έχουν στον κατάλογο. Φρέσκο χυμό πορτοκάλι που στίβεται εκείνη τη στιγμή, ό,τι μα ό,τι καφέ θέλεις. Η συμπεριφορά του προσωπικού γενικά άψογη. Το εστιατόριο με μια λέξη απίστευτο. Ο δρόμος είναι πανεύκολος πλέον, πολύ ξεκούραστος, ούτε στροφές ούτε τίποτα.

 

Αφήστε τη θέα...σου κόβει την ανάσα. Ειδικά από το "μπαλκόνι" του ξενοδοχείου, όπου μπορείς να παραγγείλεις ό,τι θέλεις από το μπαρ. Είχαμε καθίσει εκεί για ένα ουζάκι πέρυσι τέλη Νοεμβρίου, πέσαμε και σε λιακάδες και δε μας έκανε καρδια να σηκωθούμε. δε νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί έστω να συγκριθεί στη Βόρειο Ελλάδα, σαν χειμερινό θέρετρο. Τουλάχιστον από όσα έχω γυρίσει εγώ, ούτε καν. Φαίνεται ότι έχει γίνει πολύυυυυ σοβαρή επένδυση, να 'ναι καλά οι άνθρωποι που την έκαναν!

 

Πωπω ακούγομαι σαν βαλτή. :oops: Αλλά ειλικρινά τόσα χρόνια έχω πληρώσει πολλά σε δήθεν πεντάστερα και πολλές φορές λυπήθηκα τα λεφτά μου. Εκεί όμως έμεινα ειλικρινα άναυδη, αν όχι από τίποτα άλλο, από ακριβώς αυτόν τον άψογο επαγγελματισμό που έκανε την τεράστια διαφορά με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ, τι κρίμα! Ξέρω πως είναι όταν μια τέτοια εμπειρία σου "καίει" έναν προορισμό. :( Εμείς περάσαμε πάρα πολύ ωραία, αν βρω το μέρος που είχαμε μείνει κι ήταν θαυμάσιο, θα βάλω λινκ. Ήταν σπιτάκια-μεζονέτες ανεξάρτητα, πολύ ευρύχωρα κι όμορφα διακοσμημένα.

 

Για το Grand Forest Metsovon, δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Είναι ξενοδοχείο-προορισμός. Το έχω συστήσει σε πολλούς φίλους κι όλοι έμειναν καταενθουσιασμένοι. Ξύλο παντού (μα παντού λέμε, πατώματα, οροφές, έπιπλα), μάρμαρο στα μπάνια (όλα με μεγάλες μπανιέρες), πολύ ζεστή και όμορφη διακόσμηση. Πολυτέλεια στα πάντα, άνετα στρώματα και μαξιλάρια, θαυμάσια υφάσματα. Έχει ένα εκπληκτικό τεράστιο μπαρ με δυο τζάκια και δυο επίσης εκπληκτικές τεράστιες αίθουσες που χρησιμοποιούνται για τα γεύματα.

 

Για το πρωινό τι να σας πω ρε κορίτσια...είναι το είδος που σε κάνει να λες, έπρεπε να παντρυτώ έναν εκατομμυριούχο, για να τα έχω αυτά κάθε μέρα. Κάθεσαι στο τραπέζι κι έρχεται ο σερβιτόρος με τον κατάλογο και παίρνεις Ό,ΤΙ θέλεις, όσες φορές το θέλεις, χωρίς καμία απολύτως χρέωση, περιλαμβάνονται στην αρχική τιμή του δωματίου. Και μιλάμε για του πουλιού το γάλα...μέχρι τραχανά έχουν στον κατάλογο. Φρέσκο χυμό πορτοκάλι που στίβεται εκείνη τη στιγμή, ό,τι μα ό,τι καφέ θέλεις. Η συμπεριφορά του προσωπικού γενικά άψογη. Το εστιατόριο με μια λέξη απίστευτο. Ο δρόμος είναι πανεύκολος πλέον, πολύ ξεκούραστος, ούτε στροφές ούτε τίποτα.

 

Αφήστε τη θέα...σου κόβει την ανάσα. Ειδικά από το "μπαλκόνι" του ξενοδοχείου, όπου μπορείς να παραγγείλεις ό,τι θέλεις από το μπαρ. Είχαμε καθίσει εκεί για ένα ουζάκι πέρυσι τέλη Νοεμβρίου, πέσαμε και σε λιακάδες και δε μας έκανε καρδια να σηκωθούμε. δε νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί έστω να συγκριθεί στη Βόρειο Ελλάδα, σαν χειμερινό θέρετρο. Τουλάχιστον από όσα έχω γυρίσει εγώ, ούτε καν. Φαίνεται ότι έχει γίνει πολύυυυυ σοβαρή επένδυση, να 'ναι καλά οι άνθρωποι που την έκαναν!

 

Πωπω ακούγομαι σαν βαλτή. :oops: Αλλά ειλικρινά τόσα χρόνια έχω πληρώσει πολλά σε δήθεν πεντάστερα και πολλές φορές λυπήθηκα τα λεφτά μου. Εκεί όμως έμεινα ειλικρινα άναυδη, αν όχι από τίποτα άλλο, από ακριβώς αυτόν τον άψογο επαγγελματισμό που έκανε την τεράστια διαφορά με τους υπόλοιπους.

 

 

Πόσο πολύ μ'αρέσει το ξύλο...Και αυτό με το πρωινό ακούγεται τέλειο!

Γιατι αναφέρεις ότι ο δρόμος δεν έχει στροφές; Εχω 3-4 χρόνια να πάω αλλά θυμάμαι για να ανεβεις εχει στροφές, ή εννοεις είναι πολύ λίγες; Ρωταω γιατι αυτό τον μήνα θα πάμε Γιάννενα και επειδή θα έχω και τον μεγάλο μου ήθελα να ανέβουμε, αλλά με τις στροφές έχει θέμα.

 

Επίσης πόσο δίκιο έχεις γιαυτό που λες για τα 5αστερα:mad: Βάζουν μια πίσινα πέρνουν 3αστερια και μένουν εκει, όλα τα υπόιπα παραπέμπουν σε δωμάτια Β κατηγορίας, αρκετες φορές την πάτησαμε έτσι. Για παράδειγμα στην Πάργα, δίναμε 95 τη βραδιά και για πρωινό είχαν φρυγανιές, ψωμί, αυγα, γάλα ααααα και μαρμελάδα απο γνωστη γερμανική αλυσίδς super market με το βαζάκι παρακλώ:shock:

 

Θα κοιτάξω το λινκ που έβαλες σίγουρα...

 

edit : Το είδα και είδα πως για εκεινη την ημερομήνία έχει μια καταπληκτική προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Σας ευχαριστώ και πάλι που με βοηθάτε. Καλά αυτό το ξενοδοχείο στο Μέτσοβο τέλειο αλλά για 3 βράδια είναι 570 ευρώ. Πάρα πολύ ακριβό αν αναλογιστείς ότι πληρώνομαι το μήνα στη δουλειά 530 ευρώ.:lol::χαχαχαχχαχαχαχαχαχαα:. Το Μέτσοβο το σκεφτόμαστε γιατί είναι 2,5 ώρες πλέον μόνο. Θεσσαλονίκη δίπλα είμαστε οπότε Καρπενήσι νομίζω είναι μακρυά για 3 μέρες αν και διαβάζω πολλά καλά. Πρέσπες και Νυμφαίο σκέφτομαι πολύ έντονα. Στις Πρέσπες οι ξενώνες έχουν υπερβολικά καλές τιμές. Επίσης βρήκα έναν έξω από τη Βέροια, που το χιονοδρομικό 3-5 Πηγάδια είναι 13 χλμ.http://www.booking.com/hotel/gr/archontiko-athina.el.html?aid=397622;label=gog235jc-index-el-XX-XX-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3Aunk-B%3Aunk-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=90d79882f04e11e18b85fa76bc8fe612;dcid=4;checkin=2015-12-24;checkout=2015-12-26;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;spdest=ci%2F-830366;spdist=9.9;srfid=122e827ef86168ece6b755338d75275297983ef4X11;type=total;ucfs=1&

Είναι αυτό και μου άρεσε πολύ. Δεν κάνουμε σκι αλλά υποσχεθήκαμε στη μικρή να πάμε στα χιόνια να κάνει λέει μπαλάκια και να μας τα πετάει.:)

Πολύ μου αρέσουν οι προτάσεις γιατί είμαι πολύ τύπος των ταξιδιών, τον άντρα μου βέβαια ακόμη προσπαθώ να τον κάνω τέτοιο τύπο αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

To Grand forest είναι ολοκαίνουργιο ξενοδοχείο, υπερπολυτελές (δεν έχω πάει μιας και πηγαίνω αυθημερόν στο Μέτσοβο), δεν είναι στο χωριό αλλά απέναντι απ το Μέτσοβο, στο Ανήλιο.

 

EVIL η Αγγελίνα προφανώς εννοεί πως πλέον με την Εγνατία δεν περνάς Κατάρα κ.λπ για να φτάσεις αν έρχεσαι από Β.Ελλάδα. Από Γιάννενα επίσης λόγω εγνατίας ο δρόμος δεν είναι τίποτα. Το λεω εγώ που έχω η ίδια σοβαρό πρόβλημα με τις στροφές.

 

Αυτό που ήδη αναφέρθηκε, ήθελα να το θίξω και εγώ. Όταν έχεις παιδιά, όσο καλόβολα κι αν είναι, αν δεν φροντίσεις να επιλέξεις μέρος με δραστηριότητες για παιδιά θα έχεις γκρίνια.

 

Εγώ δηλαδή για αυτές τις ημέρες θα προτιμούσα μια πόλη που έχει σε κοντινές περιοχές πιο ορεινά σημεία με γραφικά χωριά, χιονοδρομικό κέντρο (δεν είμαι fun αλλά θα το είχα υπόψιν καθαρά για τα παιδιά) ώστε να κάνουμε εξορμήσεις το πρωί και το απόγευμα να έχουμε διεξόδους εντός πόλης, σε εκδηλώσεις, χριστουγεννιάτικα events/ δραστηριότητες κ.λπ.

 

Ακόμα κι αν πας παρέα με άλλη οικογένεια, δεν εγγυάται κανείς πως τα παιδιά θα εκτιμήσουν την παρέα των άλλων παιδιών και δεν θα σκυλοβαρεθούν όλα μαζί!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To Grand forest είναι ολοκαίνουργιο ξενοδοχείο, υπερπολυτελές (δεν έχω πάει μιας και πηγαίνω αυθημερόν στο Μέτσοβο), δεν είναι στο χωριό αλλά απέναντι απ το Μέτσοβο, στο Ανήλιο.

 

EVIL η Αγγελίνα προφανώς εννοεί πως πλέον με την Εγνατία δεν περνάς Κατάρα κ.λπ για να φτάσεις αν έρχεσαι από Β.Ελλάδα. Από Γιάννενα επίσης λόγω εγνατίας ο δρόμος δεν είναι τίποτα. Το λεω εγώ που έχω η ίδια σοβαρό πρόβλημα με τις στροφές.

 

Αυτό που ήδη αναφέρθηκε, ήθελα να το θίξω και εγώ. Όταν έχεις παιδιά, όσο καλόβολα κι αν είναι, αν δεν φροντίσεις να επιλέξεις μέρος με δραστηριότητες για παιδιά θα έχεις γκρίνια.

 

Εγώ δηλαδή για αυτές τις ημέρες θα προτιμούσα μια πόλη που έχει σε κοντινές περιοχές πιο ορεινά σημεία με γραφικά χωριά, χιονοδρομικό κέντρο (δεν είμαι fun αλλά θα το είχα υπόψιν καθαρά για τα παιδιά) ώστε να κάνουμε εξορμήσεις το πρωί και το απόγευμα να έχουμε διεξόδους εντός πόλης, σε εκδηλώσεις, χριστουγεννιάτικα events/ δραστηριότητες κ.λπ.

 

Ακόμα κι αν πας παρέα με άλλη οικογένεια, δεν εγγυάται κανείς πως τα παιδιά θα εκτιμήσουν την παρέα των άλλων παιδιών και δεν θα σκυλοβαρεθούν όλα μαζί!

 

Ακριβώς αυτό εννοώ για το δρόμο. ravT, μια που πας Μέτσοβο, πήγαινε μια φορά στο ξενοδοχείο να πιείς έναν καφέ έστω, ειλικρινά αξίζει! Πάντως, παρά τα θετικά του, πρέπει να ομολογήσω πως δεν εντάσσεται στην κατηγορία children friendly και γι' αυτό εμείς το "χρησιμοποιήσαμε" για ρομαντικά διήμερα κι όχι οικογενειακά.

 

Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα που λες, αν και όταν μιλάμε για ένα τριήμερο μόνο, εντάξει, βρίσκεις πράγματα και στα χωριά να κάνεις για να μη βαρεθείς.

 

Κορίτσια καλημέρα. Σας ευχαριστώ και πάλι που με βοηθάτε. Καλά αυτό το ξενοδοχείο στο Μέτσοβο τέλειο αλλά για 3 βράδια είναι 570 ευρώ. Πάρα πολύ ακριβό αν αναλογιστείς ότι πληρώνομαι το μήνα στη δουλειά 530 ευρώ.:lol::χαχαχαχχαχαχαχαχαχαα:. Το Μέτσοβο το σκεφτόμαστε γιατί είναι 2,5 ώρες πλέον μόνο. Θεσσαλονίκη δίπλα είμαστε οπότε Καρπενήσι νομίζω είναι μακρυά για 3 μέρες αν και διαβάζω πολλά καλά. Πρέσπες και Νυμφαίο σκέφτομαι πολύ έντονα. Στις Πρέσπες οι ξενώνες έχουν υπερβολικά καλές τιμές. Επίσης βρήκα έναν έξω από τη Βέροια, που το χιονοδρομικό 3-5 Πηγάδια είναι 13 χλμ.http://www.booking.com/hotel/gr/archontiko-athina.el.html?aid=397622;label=gog235jc-index-el-XX-XX-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3Aunk-B%3Aunk-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=90d79882f04e11e18b85fa76bc8fe612;dcid=4;checkin=2015-12-24;checkout=2015-12-26;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;spdest=ci%2F-830366;spdist=9.9;srfid=122e827ef86168ece6b755338d75275297983ef4X11;type=total;ucfs=1&

Είναι αυτό και μου άρεσε πολύ. Δεν κάνουμε σκι αλλά υποσχεθήκαμε στη μικρή να πάμε στα χιόνια να κάνει λέει μπαλάκια και να μας τα πετάει.:)

Πολύ μου αρέσουν οι προτάσεις γιατί είμαι πολύ τύπος των ταξιδιών, τον άντρα μου βέβαια ακόμη προσπαθώ να τον κάνω τέτοιο τύπο αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

 

Αν δεν έχετε πάει σε κανένα από αυτά τα μέρη, προσωπικά θα ξεκινούσα από Νυμφαίο-Πρέσπες. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρέσει στο σύζυγο και θα του ανοίξει την όρεξη και για άλλες εκδρομές. ;)

 

Για Καστοριά έχετε σκεφτεί; Υπέροχος προορισμός επίσης, χωρίς καθόλου ταλαιπωρία.

 

ΥΓ το Grand Forest έχει δωμάτια με 99 ευρώ, αν καταφέρετε να λείψετε καθημερινές. Εγώ πάντως θα το κρατούσα ρεζέρβα για κάποια επέτειο ή άλλη περίσταση χωρίς παιδί. :)

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι και εγώ το σκέφτομαι (για ρομαντικό διήμερο) απ όταν άνοιξε Αγγελίνα!

Το έχουμε κατά νου να το επισκεφτούμε φέτος για καφεδάκι!

 

Και εμείς δεν έχουμε ανέβει καθόλου σε χειμερινούς προορισμούς της Μακεδονίας και πολύ το θέλουμε!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες το και για Δράμα. Στο κέντρο της πόλης η "Ονειρούπολη" θα ξετρελάνει τα παιδιά. Και αν καταφέρετε και τα ξεκολλήσετε από εκεί, το χιονοδρομικό του Φαλακρού είναι γύρω στα 45 χιλιόμετρα και ο δρόμος μια χαρά. Επίσης μπορείτε να δείτε και το Παρανέστι στα 40 χιλιόμετρα και το σπήλαιο του Αγγίτη γύρω στα 20 χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γνωστοί που έχουν πάει Μύλο των Ξωτικών (Τρίκαλα) και Ονειρούπολη Δράμας, μου είπαν πως δεν τίθεται σύγκριση, το πρώτο ήταν σαφώς ανώτερο. Εμάς πάλι δε μας συγκινούν αυτά και πολύ, για να κάνουμε ολόκληρο ταξίδι κι έτσι δεν έχουμε πάει σε κανένα, μόνο στης Θεσσαλονίκης και εδώ, στο τοπικό.

 

ravT θα με θυμηθείς! :wink: Πιστεύω πως κι εμείς έστω ένα διήμερο πέρασμα όλο το χειμώνα, θα το καταφέρουμε, πού θα πάει! Πάντως, είναι γεγονός πως υπάρχουν τέλειοι χειμερινοί προορισμοί, να μην ξέρεις πού να πρωτοπάς. Και μια που λέγαμε για θέα, αυτή των Μετεώρων, για μένα δε συγκρίνεται με καμία. Χαζεύω κυριολεκτικά.

 

Επίσης πολύ όμορφος προορισμός για ρομαντική απόδραση, ο Παλαιός Παντελεήμονας Πιερίας, παραδοσιακός διατηρητέος οικισμός, όπου δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε σαν βάση και να επισκεφθείτε όλα τα περίφημα αξιοθέατα της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γνωστοί που έχουν πάει Μύλο των Ξωτικών (Τρίκαλα) και Ονειρούπολη Δράμας, μου είπαν πως δεν τίθεται σύγκριση, το πρώτο ήταν σαφώς ανώτερο. Εμάς πάλι δε μας συγκινούν αυτά και πολύ, για να κάνουμε ολόκληρο ταξίδι κι έτσι δεν έχουμε πάει σε κανένα, μόνο στης Θεσσαλονίκης και εδώ, στο τοπικό.

 

ravT θα με θυμηθείς! :wink: Πιστεύω πως κι εμείς έστω ένα διήμερο πέρασμα όλο το χειμώνα, θα το καταφέρουμε, πού θα πάει! Πάντως, είναι γεγονός πως υπάρχουν τέλειοι χειμερινοί προορισμοί, να μην ξέρεις πού να πρωτοπάς. Και μια που λέγαμε για θέα, αυτή των Μετεώρων, για μένα δε συγκρίνεται με καμία. Χαζεύω κυριολεκτικά.

 

Επίσης πολύ όμορφος προορισμός για ρομαντική απόδραση, ο Παλαιός Παντελεήμονας Πιερίας, παραδοσιακός διατηρητέος οικισμός, όπου δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε σαν βάση και να επισκεφθείτε όλα τα περίφημα αξιοθέατα της περιοχής.

 

 

Θα περάσουμε και εμεις για ένα καφεδάκι στις 20 που θα πάμε Γιάννενα, και θα σας πω εντυπώσεις. Ο σύζυγος ξετρελάθηκε και πιστευω μέχρι τα Χριστούγεννα να καταφέρουμε να πάμε οι δυο ένα τριήμερο.

Ο παλιος παντελεήμωνας είναι μαγικός, πηγαινουμε για φαγητο Κυριακες , δεν εχουμε μεινει ποτέ γιατι απο εδω απο μας (Κατερίνη) είναι ένα βήμα.

eirinich καλή πρόταση και αυτη για σας, δειτε την.

 

Όταν πήγαμε Περτούλι στον γυρισμό περάσαεμ απο τον μύλο των ξωτικών αλλά δεν τρελαθήκαμε, ούτε το παιδι, ήταν και μικρούλης τότε, ταλαιπωρηθήκαμε γιατι ψιλοέβρεχε και δεν μπορούσαμε να σατθούμε και να χαζέψουμε, και εγω επειδή ήμουν έγκυος δεν άντεχα πολύ ωρα περπάτημα. Ούτε εμας μας ενθουσιάζουν ιδιαίτερα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...