Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χειρουργείο Κιρσοκήλης Θεσσαλονίκη ( ουρολόγος / χειρουργός / νοσοκομείο )


Sawoomn

Recommended Posts

Ψάχνω για κάποιο νοσοκομείο για μια επέμβαση κιρσοκήλης (3ου βαθμού).Ξέρω κάποιον που την έκανε στον άγιο παύλο θεσσαλονίκης και πήγε καλά. Τι μου προτείνετε?Πόσο θα μου κοστίσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ψάχνω για κάποιο νοσοκομείο για μια επέμβαση κιρσοκήλης (3ου βαθμού).Ξέρω κάποιον που την έκανε στον άγιο παύλο θεσσαλονίκης και πήγε καλά. Τι μου προτείνετε?Πόσο θα μου κοστίσει? Ευχαριστώ.

καλησπέρα....αν κατάλαβα καλά είσαι από θεσσαλονίκη κ ψάχνεις κάποιο νοσοκομείο εκεί;αν πρόκειται για Αθήνα θα μπορούσα να σε βοηθήσω όπως μας βοήθησε κι εμάς μια φίλη από'δω απ'το φόρουμ αλλά για θεσ/κη δε ξέρω...αν θές πληροφορίες για το νοσ/μείο κ το γιατρό να σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Sawoomn.Ειχε και ο συζυγος μου αμφπτεροπλευρη κιρσοκοιλη και χειρουργηθηκε στην Θεσσαλονικη.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι τα αποτελεσματα δεν ειναι 100% σιγουρα.Οποτε μην βιαστειτε.Ψαξτε το λιγο και μετα αποφασιστε.Η επεμβαση κοστιζει περιπου 1000ευρω.Γνωριζω πολλες περιπτωσεις που αλλες πηγαν καλα και αλλες οχι.Το αν θα προχωρησετε σε επεμβαση η οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες π.χ.ηλικια.Να ξερεις παντως οτι απο την στιγμη που τελειωνεις με το χειρουργειο υπολογιζεις περιπου 8 με 10 μηνες για να υπαρξει πιθανοτητα εγκυμοσυνης.Καλη επιτυχια σε οτι και να αποφασισετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Sawoomn.Ειχε και ο συζυγος μου αμφπτεροπλευρη κιρσοκοιλη και χειρουργηθηκε στην Θεσσαλονικη.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι τα αποτελεσματα δεν ειναι 100% σιγουρα.Οποτε μην βιαστειτε.Ψαξτε το λιγο και μετα αποφασιστε.Η επεμβαση κοστιζει περιπου 1000ευρω.Γνωριζω πολλες περιπτωσεις που αλλες πηγαν καλα και αλλες οχι.Το αν θα προχωρησετε σε επεμβαση η οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες π.χ.ηλικια.Να ξερεις παντως οτι απο την στιγμη που τελειωνεις με το χειρουργειο υπολογιζεις περιπου 8 με 10 μηνες για να υπαρξει πιθανοτητα εγκυμοσυνης.Καλη επιτυχια σε οτι και να αποφασισετε.

sasa καλησπέρα...να σε ρωτήσω...η δική σας περίπτωση πώς εξελίχθηκε; πετύχατε εγκυμοσύνη;κ αν ναί μετά από πόσο διάστημα από το χειρουργείο;

εμείς είμαστε ακόμα στην αρχή...δεν έχουμε κλείσει ακόμα 3μηνο...όπως καταλαβαίνεις μια αγωνία την έχουμε...κι εγώ είχα διαβάσει αυτό που λές ότι ίσως να μην έχει κ 100%επιτυχία κ σκεφτόμουν μήπως κάναμε πρίν μια προσπάθεια σπερματέγχυσης κ μετά το χειρουργείο...όμως κ στη σπερματέγχυση πρέπει να πάς με ένα καλό σπερμοδιάγραμμα κ όχι με τόσο χαμηλή κινητικότητα οπότε αποφασίσαμε να προχωρήσουμε έτσι...

όσο για το κόστος..εμείς δώσαμε 400ευρώ κι αυτά από μόνοι μας,ο ίδιος δε μας ζήτησε τίποτα(κ φυσικά δε τον γνωρίζαμε κ από χθές)ήταν πάντα διαθέσιμος όποτε τον χρειαζόμασταν στο τηλέφωνο ή τις μέρες που ήμασταν στο νοσ/μείο γι'αυτό τον συμπάθησα...ήταν πολύ καλός γιατρός-άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sasa καλησπέρα...να σε ρωτήσω...η δική σας περίπτωση πώς εξελίχθηκε; πετύχατε εγκυμοσύνη;κ αν ναί μετά από πόσο διάστημα από το χειρουργείο;

εμείς είμαστε ακόμα στην αρχή...δεν έχουμε κλείσει ακόμα 3μηνο...όπως καταλαβαίνεις μια αγωνία την έχουμε...κι εγώ είχα διαβάσει αυτό που λές ότι ίσως να μην έχει κ 100%επιτυχία κ σκεφτόμουν μήπως κάναμε πρίν μια προσπάθεια σπερματέγχυσης κ μετά το χειρουργείο...όμως κ στη σπερματέγχυση πρέπει να πάς με ένα καλό σπερμοδιάγραμμα κ όχι με τόσο χαμηλή κινητικότητα οπότε αποφασίσαμε να προχωρήσουμε έτσι...

όσο για το κόστος..εμείς δώσαμε 400ευρώ κι αυτά από μόνοι μας' date='ο ίδιος δε μας ζήτησε τίποτα(κ φυσικά δε τον γνωρίζαμε κ από χθές)ήταν πάντα διαθέσιμος όποτε τον χρειαζόμασταν στο τηλέφωνο ή τις μέρες που ήμασταν στο νοσ/μείο γι'αυτό τον συμπάθησα...ήταν πολύ καλός γιατρός-άνθρωπος.[/quote']

 

καλησπερα,

 

κ εμεισ καναμε πριν απο 10 μερες την επεμβαση. η εκβαση του αποτελεσματοσ εχει να κανει καθαρα με την ηλικια του αντρα αλλα κ τον βαθμο της κιρσκολης. Οσο πιο νεος ο αντρας και οσο πιο ασχημη μορφη τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα δεις αλλα μεχρι το 70%. το ποσοστο αυτο πεφτει αν η ηλικια ειναι μεγαλη...και αν ηταν ηπιας μορφης. γενικα απο τι εχς καταλαβει απο τους 4 γιατρουσ που ειχαμε παει πριν την κανουμε οτι τα ηπιας μορφησ σπανια παρουσιαζουν προβλημα στο σπερμα συνηθωσ ειναι αλλου το θεμα. οταν ειναι ασχημησ μορφης τοτε αυτο φαινεται κ απο την FSH του ανδρα (εμας ηταν παραπανω απο το οριο αλλα οχι τοσο ωστε να το θεωρουν παθολογικο).

 

οσο για την προσπαθεια πριν την επεμβαση με οπιον δηποτε IVF τροπο το θεωρω χαμενα λεφτα (εχοντασ κανει). γιατι αν το σπερμα ακομα κ μονο 1 δεν ειανι τελειο... μπορει να γινει η γονιμοποιηση αλλα να αποτυχεισ στην εμφυτευση...οποτε καλυτερα που δεν εκανεσ.

 

κ εμεις περιμενουμε τωρα να πεσουν τα ραματα απο την τομη να φυγει κ αλλο ο πονος για να ξεκινησουμε σιγα σιγα...κ θα κανουμε μετα στο 3μηνο κ το σπερμ/μα. αν μετα απο 8 μηνο δεν δουμε θετικα αποτελεσματα τοτε θα ξαναπαμε εμεις τουλαχιστον για υποβοηθουμενη παλι.

 

η επεμβαση στα ιδιωτικα κοστιζει απο 1000-1500 ευρω. στα δημοσια ειναι δωρεαν... γιαυτο πληρωμουμε ΙΚΑ ΜΙΚΑ ΣΥΚΑ> εμεις το καναμε σε στρατωτιωτικο μιασ κ εχουμε αυτη την δυνατοτητα και δωσαμε 100Ε στον γιατρο κ αυτοσ χωρισ να μασ ζητησει ουτε κ εκανε καμια νιξη κ αυτο μετα την επεμβαση την επομενη μερα για να δουμε γενικα πωσ θα φερθει.

 

αντε κ καλα μας θετικα τεστοαποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

κ εμεισ καναμε πριν απο 10 μερες την επεμβαση. η εκβαση του αποτελεσματοσ εχει να κανει καθαρα με την ηλικια του αντρα αλλα κ τον βαθμο της κιρσκολης. Οσο πιο νεος ο αντρας και οσο πιο ασχημη μορφη τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα δεις αλλα μεχρι το 70%. το ποσοστο αυτο πεφτει αν η ηλικια ειναι μεγαλη...και αν ηταν ηπιας μορφης. γενικα απο τι εχς καταλαβει απο τους 4 γιατρουσ που ειχαμε παει πριν την κανουμε οτι τα ηπιας μορφησ σπανια παρουσιαζουν προβλημα στο σπερμα συνηθωσ ειναι αλλου το θεμα. οταν ειναι ασχημησ μορφης τοτε αυτο φαινεται κ απο την FSH του ανδρα (εμας ηταν παραπανω απο το οριο αλλα οχι τοσο ωστε να το θεωρουν παθολογικο).

 

οσο για την προσπαθεια πριν την επεμβαση με οπιον δηποτε IVF τροπο το θεωρω χαμενα λεφτα (εχοντασ κανει). γιατι αν το σπερμα ακομα κ μονο 1 δεν ειανι τελειο... μπορει να γινει η γονιμοποιηση αλλα να αποτυχεισ στην εμφυτευση...οποτε καλυτερα που δεν εκανεσ.

 

κ εμεις περιμενουμε τωρα να πεσουν τα ραματα απο την τομη να φυγει κ αλλο ο πονος για να ξεκινησουμε σιγα σιγα...κ θα κανουμε μετα στο 3μηνο κ το σπερμ/μα. αν μετα απο 8 μηνο δεν δουμε θετικα αποτελεσματα τοτε θα ξαναπαμε εμεις τουλαχιστον για υποβοηθουμενη παλι.

 

η επεμβαση στα ιδιωτικα κοστιζει απο 1000-1500 ευρω. στα δημοσια ειναι δωρεαν... γιαυτο πληρωμουμε ΙΚΑ ΜΙΚΑ ΣΥΚΑ> εμεις το καναμε σε στρατωτιωτικο μιασ κ εχουμε αυτη την δυνατοτητα και δωσαμε 100Ε στον γιατρο κ αυτοσ χωρισ να μασ ζητησει ουτε κ εκανε καμια νιξη κ αυτο μετα την επεμβαση την επομενη μερα για να δουμε γενικα πωσ θα φερθει.

 

αντε κ καλα μας θετικα τεστοαποτελεσματα.

 

penelope καλησπέρα,εμείς είχαμε 3ου βαθμού κ όταν έγινε η επέμβαση ο γιατρός μας είπε ότι δε περίμενε ότι θα ήταν τόσο μεγάλη.... είχε επηρεάσει αρκετά πιστεύω το σπέρμα γιατί είχαμε κακό σπερμοδιάγραμμα ενώ οι ορμόνες του ήταν καλές....μακάρι να είναι όπως τα λές...κι εύχομαι κ στις δυό μας καλή επιτυχία....κι εμείς το ίδιο όσο αφορά τα χρήματα...την άλλη μέρα του τα δώσαμε κ αυτά από μόνοι μας γιατί μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απ'τη συμπεριφορά του κ το τρόπο που μας χειρίστηκε...άσε που πήγαμε για να τον δεί απλά κ να κλείσουμε ραντεβού για το χειρουργείο κι εκείνος μας έκανε εισαγωγή κατ'ευθείαν χωρίς να ζητήσει τίποτα...λές κ μας ήξερε..άγιο είχαμε....να'ναι καλά η κοπέλα που μου μίλησε γι'αυτόν...κ να φανταστείς ότι τη γνώρισα εδώ μέσα...δηλ.γνωστή-άγνωστη...κι όμως κοίτα πώς μπορεί να σε βοηθήσει μια κοπέλα που ούτε κάν τη γνωρίζεις...καλύτερα κι από φίλη/φίλους...

 

υ.γ.όσο αφορά την επαφή,μας είπε ότι μετά το μήνα από το χειρουργείο μπορούμε να έρθουμε σε επαφή όπως κ έγινε...δηλ.για να είμαι κ ακριβής το καθυστερήσαμε κ μια βδομάδα ακόμα γιατί φοβόμουν εγώ μήπως τον τραυματήσω(γιατί το ένιωθα εσωτερικά λίγο πρησμένο) αλλά μετά το ξεπέρασα...(μας είπαν κιόλας ότι αυτό θα απορροφηθεί μόνο του)

Link to comment
Share on other sites

penelope καλησπέρα' date='εμείς είχαμε 3ου βαθμού κ όταν έγινε η επέμβαση ο γιατρός μας είπε ότι δε περίμενε ότι θα ήταν τόσο μεγάλη.... είχε επηρεάσει αρκετά πιστεύω το σπέρμα γιατί είχαμε κακό σπερμοδιάγραμμα ενώ οι ορμόνες του ήταν καλές....μακάρι να είναι όπως τα λές...κι εύχομαι κ στις δυό μας καλή επιτυχία....κι εμείς το ίδιο όσο αφορά τα χρήματα...την άλλη μέρα του τα δώσαμε κ αυτά από μόνοι μας γιατί μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απ'τη συμπεριφορά του κ το τρόπο που μας χειρίστηκε...άσε που πήγαμε για να τον δεί απλά κ να κλείσουμε ραντεβού για το χειρουργείο κι εκείνος μας έκανε εισαγωγή κατ'ευθείαν χωρίς να ζητήσει τίποτα...λές κ μας ήξερε..άγιο είχαμε....να'ναι καλά η κοπέλα που μου μίλησε γι'αυτόν...κ να φανταστείς ότι τη γνώρισα εδώ μέσα...δηλ.γνωστή-άγνωστη...κι όμως κοίτα πώς μπορεί να σε βοηθήσει μια κοπέλα που ούτε κάν τη γνωρίζεις...καλύτερα κι από φίλη/φίλους...

 

υ.γ.όσο αφορά την επαφή,μας είπε ότι μετά το μήνα από το χειρουργείο μπορούμε να έρθουμε σε επαφή όπως κ έγινε...δηλ.για να είμαι κ ακριβής το καθυστερήσαμε κ μια βδομάδα ακόμα γιατί φοβόμουν εγώ μήπως τον τραυματήσω(γιατί το ένιωθα εσωτερικά λίγο πρησμένο) αλλά μετά το ξεπέρασα...(μας είπαν κιόλας ότι αυτό θα απορροφηθεί μόνο του)[/quote']

 

και εμεις 3ου βαθμου, με 3 κυρσοκηλες εκ των οποιων η μια ταραστια οπωσ μασ ειπε και εφραζε την οδο απ οπου περνανε τα σπερματοζωαρια με αποτελεσμα να τα αποδυναμωνει. τα ειχαμε δει βεβαια ολα αυτα κ στον υπερηχο αλλα διαφορετικα ειναι απο εκει κ διαφορετικα να το βλεπεισ ζωντανα μαλλον. χεχεχε.

 

οσο για τισ επαφες εμεισ που των ρωτησαμε μασ ειπε οποτε νιωθει ο αντρασ μου ετοιμος. ο πονος και το πρηξιμο (αυτο το ''ζελεδενιο'' πραγμα εσω) θα φυγει ειπε μετα τον μηνα και ισωσ κ αργοτερα τα ραμματα μασ ειπε θα πεσουν σε 15 μερεσ περιπου. επισης μασ ειπε οχι ορθοστασια για ενα μηνα οχι βαροσ για ενα μηνα για να μην κανει υδροκυλη μετα.

 

κατι αλλο δεν θυμαμαι τωρα ουσιαστικο...αλλα μας ειπε οτι ολα καλα πηγαν κλπ κ με το θεμα παιδιου επισης θα πανε ολα καλα να μην ανησυχουμε.

 

εσας σασ εδωσε καμια αλλη ιδιαιτερη συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
και εμεις 3ου βαθμου, με 3 κυρσοκηλες εκ των οποιων η μια ταραστια οπωσ μασ ειπε και εφραζε την οδο απ οπου περνανε τα σπερματοζωαρια με αποτελεσμα να τα αποδυναμωνει. τα ειχαμε δει βεβαια ολα αυτα κ στον υπερηχο αλλα διαφορετικα ειναι απο εκει κ διαφορετικα να το βλεπεισ ζωντανα μαλλον. χεχεχε.

 

οσο για τισ επαφες εμεισ που των ρωτησαμε μασ ειπε οποτε νιωθει ο αντρασ μου ετοιμος. ο πονος και το πρηξιμο (αυτο το ''ζελεδενιο'' πραγμα εσω) θα φυγει ειπε μετα τον μηνα και ισωσ κ αργοτερα τα ραμματα μασ ειπε θα πεσουν σε 15 μερεσ περιπου. επισης μασ ειπε οχι ορθοστασια για ενα μηνα οχι βαροσ για ενα μηνα για να μην κανει υδροκυλη μετα.

 

κατι αλλο δεν θυμαμαι τωρα ουσιαστικο...αλλα μας ειπε οτι ολα καλα πηγαν κλπ κ με το θεμα παιδιου επισης θα πανε ολα καλα να μην ανησυχουμε.

 

εσας σασ εδωσε καμια αλλη ιδιαιτερη συμβουλη?

 

Penelope καλημέρα,συγνώμη που δεν απάντησα...δεν είχα δεί το μήνυμά σου κ το είδα τώρα μετά από τόσο καιρό...κι εμάς τα ίδια μας είχε πεί ακριβώς...κάναμε το σπερμοδιάγραμμα στο 3μηνο κ ναί είχαμε αύξηση στον αριθμό αλλά όχι όσο θα θέλαμε...μας είπαν να περιμένουμε κι άλλο.. ωστόσο να παίρνει μια αγωγή για να αυξηθεί κι άλλο κ ο αριθμός αλλά κυρίως η κινητικότητα η οποία δεν ανέβηκε καθόλου...επίσης επειδή αυξήθηκε ο αριθμός αυξήθηκαν κ οι ανώμαλες μορφές κάτι το οποίο αρχικά με τρόμαξε αλλά μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί έτσι γίνεται όταν αυξάνεται το σπέρμα...το διάβασα κ εδώ στο φόρουμ οπότε υπομονή για το επόμενο σπερμοδιάγραμμα κ βλέπουμε...πάντως σε σχέση με τις τιμές που είχαμε πρίν(στον αριθμό)είχε αρκετή αύξηση...τώρα μας έχει μείνει άλλη μια εξέταση σημαντική...η κατάτμηση dna σπέρματος(ή κατακερματισμός σπέρματος)...εύχομαι να μας πάνε όλα καλά κ στις δυό μας...κ σύντομα μ'ένα μπεμπέ..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Έχω μια κιρσοκήλη 3ου βαθμού και ψάχνω για κάποιον καλό ουρολόγο στη θεσσαλονίκη .Έχετε κάποιον υπ'όψη?

 

Καλησπέρα.Εμένα το σύζυγό μου το χειρούργησε ο Εμμανουηλίδης Γιάννης,στον Άγιο Λουκά.Γενικά τον ήξερε σαν γιατρό και ήταν πολύ ευχαριστημένος.Τώρα κάποιος άλλος μπορεί να έχει άλλη γνώμη.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Έχω μια κιρσοκήλη 3ου βαθμού και ψάχνω για κάποιον καλό ουρολόγο στη θεσσαλονίκη .Έχετε κάποιον υπ'όψη?

 

Γεια σου κι εμενα ο συζυγος μου εχει 3ου βαθμου κιρσοκηλη αλλα επειδη ειναι 35 ετων κανεις δεν του ανεφερε το θεμα του χειρουργειου,

Εσυ ποσο ετων εισαι αν επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κιρσοκήλη 3ου βαθμού και ψάχνω για κάποιον καλό ουρολόγο στη θεσσαλονίκη .Έχετε κάποιον υπ'όψη?

 

Χυτας Γεωργιας. Χειρουργει στον άγιο Λουκα . Καταπληκτικος σαν ανθρωπος αλλα και σαν γιατρος. Δεν έχω λογια να τον περιγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Χυτας Γεωργιας. Χειρουργει στον άγιο Λουκα . Καταπληκτικος σαν ανθρωπος αλλα και σαν γιατρος. Δεν έχω λογια να τον περιγράψω.

 

Συγνωμη αλλα αν μπορεις να μου πεις την ηλικια του ατομου που χειρουργηθηκε θα με βοηθουσες πολυ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...