Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Πανακριβο ειναι!

60$ για ενα πορτοφολι? και δεν φαινεται να ειναι κ μαρκα...και χωρις tags.

Κοίτα να δεις, εαν πρόσεξες είμαστε στις αγορές μέσω ιντερνετ, δεν έγραψα πουθενά ότι είναι φτηνά :wink:!!!

Το πορτοφόλι που πήρα εγώ δεν έχει 60$ αλλά 48$.

Ποιο πορτοφόλι έχει 60$;

Έγραψα εδώ, μόνο επειδη ψώνισα από εκεί και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Μπορεί σε κάποια να φανεί χρήσιμο το συγκεκριμένο μαγαζί.

 

 

Και καλα εκανες! Εγω λεω για μενα τετοιο ρισκο δεν θα επαιρνα....

Ασχετως πευπαλ....γιατι μετα να αποδειξω τι...οτι δεν ειναι δερματινο πχ?

Δεν ξερω....τον συνδυασμο κινα και επωνυμη τσάντα ...δεν τον εμπιστευομαι

Συμφωνώ μαζί σου :-)!!!

Η τσάντα που πήρα εγώ δεν είναι ούτε επώνυμη ούτε κάποια αντιγραφή και δεν είναι από την Κίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Ταμαρακι αν θες με ακους σαν ποιο παλια μαμα απο εσενα

Παρε στην αρχη απο εδω ελλαδα δυο τρεις μαρκες πχ αβεντ και Νουκ κ κικο Απο ενα μικρό μπιμπερο και δες τι θα βολέψει με το μικρό σου

Πχ το ταλιμπανακι μου αρνουταν πεισματικα να φαει απο θηλή κίκο....μονο Νουκ γυαλινα ειχα και δεν της αρεσε η καουτσουκ θηλη μονο σιλικόνη.:shock:

Και στους 6 μηνες ανακάλυψα τα BPA FREE της αβεντ και κατήργησα τα γυάλινα νουκ.

 

Γιατι στο λεω , μη παρεις πολλα κομμάτια ή ακριβα μπουκαλια και μετα καθεσαι και τα χαζευεις!!!

 

 

Kαλημέρα σας!

Σοβαρά καλαμαράκι είχε άποψη από μωρό; Θα τρελαθώ....

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας!

Σοβαρά καλαμαράκι είχε άποψη από μωρό; Θα τρελαθώ....

Δεν είναι ακριβώς θέμα άποψης tamar είναι τι βολεύει κάθε μωρό, πολλές φίλες μου την έχουν πατήσει έτσι, έχει δίκιο το καλαμαράκι πάρε λίγα και βλέπεις τι θα σε βολέψει, ίσως να μην τα χρειαστείς καν αν αποφασίσεις να θηλάσεις :D

 

καλημερούδια κοριτσάκια !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς θέμα άποψης tamar είναι τι βολεύει κάθε μωρό, πολλές φίλες μου την έχουν πατήσει έτσι, έχει δίκιο το καλαμαράκι πάρε λίγα και βλέπεις τι θα σε βολέψει, ίσως να μην τα χρειαστείς καν αν αποφασίσεις να θηλάσεις :D

 

καλημερούδια κοριτσάκια !!!!

 

Eγώ να θηλάσω θέλω κανά τρίμηνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μην έχω γάλα, όπως έχει συμβεί στη γιαγιά μου, στη μαμά μου, στην κουμπάρα μου. Αλλά και η άλλη κουμπάρα μου που θήλασε μου είπε πως ούτως ή άλλως μπιμπερό θα χρειαστώ για τσάι/χαμομήλι. Βέβαια και οι 2 δεν έχουν άποψη για μπιμπερό μιας και τους τα έκαναν δώρο μαζί με αποστειρωτή, τον οποίο και οι δυο χρησιμοποίησαν σπάνια μιας και προτιμούσαν να βράζουν τα μπουκάλια. Κρίμα που έχουν περάσει χρόνια από τότε (τα παιδιά τους είναι ήδη στην πρώτη δημοτικού) και τους έχουν χαρίσει.

Όπως και να΄χει 2-3 θα χρειαστώ. Μα για τσάι μα για γάλα (μπορεί να του δίνω συμπλήρωμα ή και δικό μου που θα έχω βγάλε με θήλαστρο). Θα σας ακούσω επομένως και θα πάρω 3 μικρά διαφορετικά για να δοκιμάσω και βλέπουμε...

 

Άσχετο! Πάλι δεν θα πάω στην kitten. Ήρθε ο γυψαδόρος....

Για να δούμε την Παρασκευή θα είμαι τυχερή;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Eγώ να θηλάσω θέλω κανά τρίμηνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μην έχω γάλα, όπως έχει συμβεί στη γιαγιά μου, στη μαμά μου, στην κουμπάρα μου. Αλλά και η άλλη κουμπάρα μου που θήλασε μου είπε πως ούτως ή άλλως μπιμπερό θα χρειαστώ για τσάι/χαμομήλι. Βέβαια και οι 2 δεν έχουν άποψη για μπιμπερό μιας και τους τα έκαναν δώρο μαζί με αποστειρωτή, τον οποίο και οι δυο χρησιμοποίησαν σπάνια μιας και προτιμούσαν να βράζουν τα μπουκάλια. Κρίμα που έχουν περάσει χρόνια από τότε (τα παιδιά τους είναι ήδη στην πρώτη δημοτικού) και τους έχουν χαρίσει.

Όπως και να΄χει 2-3 θα χρειαστώ. Μα για τσάι μα για γάλα (μπορεί να του δίνω συμπλήρωμα ή και δικό μου που θα έχω βγάλε με θήλαστρο). Θα σας ακούσω επομένως και θα πάρω 3 μικρά διαφορετικά για να δοκιμάσω και βλέπουμε...

 

Άσχετο! Πάλι δεν θα πάω στην kitten. Ήρθε ο γυψαδόρος....

Για να δούμε την Παρασκευή θα είμαι τυχερή;

 

Δυστυχώς σε έχουν ενημερώσει λάθος σχετικά με τις διατροφικές ανάγκες των μωρών. Ούτε χαμομίλι χρειάζονται, ούτε τσάι, ούτε ξένο γάλα. Όλα αυτα τα διαδίδουν οι εταιρίες που εμπορεύονται γάλατα, ροφήματα, μπιμπερό και άλλα. Είναι μια τεράστια βιομηχανία που σκοπό έχει να "αποτρέψει" τις μανούλες από το θηλασμό. Μπορεί να μην χρειαστείς ποτε θήλαστρο. Εγώ δεν χρειάστηκα καν μπιμπερό. Πριν προβείς σε όλες αυτές τις άχρηστες (και ακριβές αγορες) σε παρακαλω διάβασε εδώ στο parents τα αντίστοιχα posts για το θηλασμό. Είναι κρίμα από λάθος ενημέρωση ακόμα ένα παιδάκι στην Ελλάδα να θηλάσει μόνο 3 μήνες.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ να θηλάσω θέλω κανά τρίμηνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μην έχω γάλα, όπως έχει συμβεί στη γιαγιά μου, στη μαμά μου, στην κουμπάρα μου. Αλλά και η άλλη κουμπάρα μου που θήλασε μου είπε πως ούτως ή άλλως μπιμπερό θα χρειαστώ για τσάι/χαμομήλι. Βέβαια και οι 2 δεν έχουν άποψη για μπιμπερό μιας και τους τα έκαναν δώρο μαζί με αποστειρωτή, τον οποίο και οι δυο χρησιμοποίησαν σπάνια μιας και προτιμούσαν να βράζουν τα μπουκάλια. Κρίμα που έχουν περάσει χρόνια από τότε (τα παιδιά τους είναι ήδη στην πρώτη δημοτικού) και τους έχουν χαρίσει.

Όπως και να΄χει 2-3 θα χρειαστώ. Μα για τσάι μα για γάλα (μπορεί να του δίνω συμπλήρωμα ή και δικό μου που θα έχω βγάλε με θήλαστρο). Θα σας ακούσω επομένως και θα πάρω 3 μικρά διαφορετικά για να δοκιμάσω και βλέπουμε...

 

Άσχετο! Πάλι δεν θα πάω στην kitten. Ήρθε ο γυψαδόρος....

Για να δούμε την Παρασκευή θα είμαι τυχερή;

 

Ταμαράκι, αν θες κάνε μια βόλτα από τα τόπικ του θηλασμού, θα ενημερωθείς πολύ για το θηλασμό, τους μύθους και τις αλήθειες, και θα λύσεις πολλές σου απορίες. Πχ η έκφραση δεν έχω γάλα, είναι μύθος!

 

Επίσης, έχει δίκιο η AGE. Είναι τι τους βολεύει. Ο γιος μου μόνο nuk, τπτ άλλο δεν ήθελε. Η κόρη μου, tommee tippee. Αλλά είναι πιο εύκολη γενικώς στο μπιμπερό. Ο μεγάλος τπτ άλλο πέρα από νουκ, ούτε πιπίλα.

 

Πολύ καλο site κορίτσια για την διακόσμιση του παιδικού δωματίου είναι το printstick.gr.

Mπορείς να τους στείλεις δικό σου σχέδιο και να δοκιμάσεις το αυτοκόλλητο πριν το κολλήσεις στον τοίχο σου!

 

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνετε, ότι μόνο δυσφήμηση κάνετε έτσι?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

οι maglite ειναι super! εμεις τους χρησιμοποιουμε χρονια...εχουμε και εναν μεγαλο στο σπιτι για ωρα αναγκης...

πολυ καλος!!!

 

εχει αγορασει καμια κοπελα κουρτινα on-line??? ψαχνω για το παιδικο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχεδόν όλα τα ψωνιζω μεσω ιντερνετ πλεον! και πιο φτηνα αλλα και όλα παραδινονται στην πορτα μου! best site για πολλα: http://www.skroutz.gr/ μόλις χτες παρήγγειλα πλυντηριο-στεγνωτηριο και ειμαι πολυ πολυ χαρουμενη που το παραλαμβανω αυριο! ;) βοηθαει πολυ γιατι βρισκεις αυτο που θες και σου βγαζει και απο ποια καταστηματα ή e-shops μπορεις να τα βρεις! ;) καλημερααα! :cool:

[ http://www.skroutz.gr/c/417/vrefika-eidh.html ]

line_line01_beg_boy07_time_1275105600_text_6d796f6e6c796f6e6520266c743b33.gif
Link to comment
Share on other sites

Ταμαράκι, αν θες κάνε μια βόλτα από τα τόπικ του θηλασμού, θα ενημερωθείς πολύ για το θηλασμό, τους μύθους και τις αλήθειες, και θα λύσεις πολλές σου απορίες. Πχ η έκφραση δεν έχω γάλα, είναι μύθος!

 

 

 

Επισης μια καλη μαια ειναι -κατα τη γνωμη μου -καλυτερη πηγη ενημερωσης γιατι με το νεογεννητο αντε να εχεις χρονο να διαβαζεις το φορουμ (τουλαχιστον εγω το διαβαζα αποσπασματικα με αποτελεσμα περισσοτερο να αγχωνομαι..)

Τα μπιμπερο καποια στιγμη θα χρειαστουν για να δωσεις αντλημενο γαλα, νερακι, χαμομηλι (οχι στο νεογεννητο αλλα αργοτερα) κλπ. Οποτε καλο ειναι να παρεις ακομα και για ψυχολογικους λογους (να το εχεις σε περιπτωση αναγκης).

Επισης να πω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα αυτη να το βραζεις το μπιμπερο (+θηλη κλπ) αντι για τον αποστειρωτη, ειναι πιο οικονομικο, πιο γρηγορο και πιο υγιεινο!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ουτε εγω ειχα γαλα σε κανενα απο τα 2 μου παιδια κι ενας Θεος ξερει ποσο πολυ ηθελα να θηλασω...καλο θα ηταν να μη γενικευουμε γιατι καθε μανουλα ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα και ενας εντελως διαφορετικος οργανισμος...οσο για το εαν ενα παιδι θα παρει συμπληρωμα ή οχι συγνωμη κιολας αλλα αυτο ειναι θεμα του παιδιατρου να το αποφασισει ή οχι...εμενα η κορη μετα απο 4 μερες στο μαιευτηριο οπου δεν ειχα γαλα της επεφτε συνεχεια το σακχαρο με αποτελεσμα να ξεκινησει το μπουκαλι...τι να καναμε δηλαδη????

Οσο για τα μπουκαλια tamar μου συμφωνω με τις προλαλισσασες αν και τα δικα μου παιδια προκειμενου να παει γαλα στην κοιλιτσα τους επιναν και απο chicco και απο nuk...απλα προσεξε να ειναι bpa free που τωρα πια τα περισσοτερα ειναι (και η chicco εχει βγαλει τετοια σειρα)

Για αποστειρωτη γιατι δεν κοιτας και στις αγοραπωλησιες του forum??? Πολλες μανουλες πουλανε σε πολυ καλες τιμες αποστειρωτες...εγω απο εκει πηρα της chicco με 20ευρω...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλοί δηλαδή και σε ευκαιρία; Να του πάρω κι εγώ αν είναι...

 

Σούπερ καλοί, να τους πάρεις αν χρειάζεσαι φακούς.

 

πάντως η δερμάτινη τσάντα που παρέλαβα εγώ είναι πάρα πολύ ωραία και με 70 ευρώ στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα βρεις δερμάτινη τσάντα.

 

Συμφωνώ μαζί σου :-)!!!

Η τσάντα που πήρα εγώ δεν είναι ούτε επώνυμη ούτε κάποια αντιγραφή και δεν είναι από την Κίνα.

 

Κορίτσια, ούτε εγώ έχω απαίτηση να πάρω δερμάτινη επώνυμη καινούρια τσάντα με 100 δολλάρια, δεν υπάρχει αυτό με τίποτα. Ενδιαφέρομαι για δερμάτινη τσάντα, αυτό είπα. Δεν νοιάζομαι να έχει επάνω λόγκο LVH π.χ., σκασίλα μου μεγάλη. Δερμάτινη τσάντα, σε ωραία χρώματα με ωραίο νεανικό σχέδιο και προσεγμένες λεπτομέρειες με 70 ευρώ, δεν θα βρώ στην Ελλάδα, ούτε στις εκπτώσεις. Γι' αυτό είπα ότι έχει ενδιαφέρον, και δεν το είχα σκεφθεί να κοιτάξω ονλάιν για τσάντα.

 

Και αυτό που λέει το καλαμαράκι, σωστό είναι και δεν το είχα σκεφθεί σοβαρά, για την ποιότητα μιλάω. Αυτός είναι και ο λόγος που απόφυγα το ioffer. Αλλά και το μαγαζί που ανέφερε η sternchen, από την στιγμή που αγόρασε και παρέλαβε η κοπέλα και είναι ευχαριστημένη, το λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου. Και να ξαναπώ ότι ο τύπος σαν γνήσιος Ασιάτης, δέχεται να κάνει καλύτερη τιμή αν αγοράσεις περισσότερα κομμάτια και να κάνει combine p+p.

 

Για μένα μιλάω, εντελώς προσωπικά, θα το κοιτάξω το συγκεκριμένο μαγαζί.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπλά για να μην το κάνουμε θέμα σε ενότητα διαφορετικού περιεχομένου, εγώ ναι μεν θα διαβάσω τα περί θηλασμού αλλά επιτρέψτε μου να ακούσω την παιδίατρο σε κάποια θέματα. Δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια όπως και όλες οι μαμάδες οι ίδιες. Πραγματικά σας ευχαριστώ που μου υποδείξατε πως υπάρχει θεματική ενότητα ΘΗΛΑΣΜΟΣ μιας και δεν την είχα προσέξει, αλλά δεν υπάρχει λόγος να είμαστε αυστηροί ούτε να επικρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια του κόσμου κι όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες :-P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ καλοί, να τους πάρεις αν χρειάζεσαι φακούς.

 

Aυτούς κοιτάζω τώρα. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι μέγεθος θα πρέπει να πάρω για το σπίτι και ποιον για το αυτοκίνητο. Να πάρω αυτούς που πήρες κι εσύ;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Θυμάστε που σας έλεγα πως δεν μου είχε έρθει το δέμα μου από το assos.com???

Τους έστειλα μήνυμα και μετά από 1 εβδομάδα, μου ξαναέστειλαν το δέμα μου με κούριερ χωρίς καμία επιβάρυνση!!!!

Καλά έπαθα πλάκα με την τέλεια εξυπηρέτηση τους!

 

Αλλα στεναχωριέμαι ρε γμτ, πρωτη φορά μου χαθηκε δέμα από το ίντερνετ και φοβάμαι μην είναι κανένας ανοιχτοχέρης στα Ελτα μας....

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια καλη μαια ειναι -κατα τη γνωμη μου -καλυτερη πηγη ενημερωσης γιατι με το νεογεννητο αντε να εχεις χρονο να διαβαζεις το φορουμ (τουλαχιστον εγω το διαβαζα αποσπασματικα με αποτελεσμα περισσοτερο να αγχωνομαι..)

Τα μπιμπερο καποια στιγμη θα χρειαστουν για να δωσεις αντλημενο γαλα, νερακι, χαμομηλι (οχι στο νεογεννητο αλλα αργοτερα) κλπ. Οποτε καλο ειναι να παρεις ακομα και για ψυχολογικους λογους (να το εχεις σε περιπτωση αναγκης).

Επισης να πω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα αυτη να το βραζεις το μπιμπερο (+θηλη κλπ) αντι για τον αποστειρωτη, ειναι πιο οικονομικο, πιο γρηγορο και πιο υγιεινο!

 

Συμφωνώ απόλυτα για τα μπιμπερό. Για μαίες κτλ δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες, πιθανόν να έχιες δίκιο!

 

Συγνωμη αλλα ουτε εγω ειχα γαλα σε κανενα απο τα 2 μου παιδια κι ενας Θεος ξερει ποσο πολυ ηθελα να θηλασω...καλο θα ηταν να μη γενικευουμε γιατι καθε μανουλα ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα και ενας εντελως διαφορετικος οργανισμος...οσο για το εαν ενα παιδι θα παρει συμπληρωμα ή οχι συγνωμη κιολας αλλα αυτο ειναι θεμα του παιδιατρου να το αποφασισει ή οχι...εμενα η κορη μετα απο 4 μερες στο μαιευτηριο οπου δεν ειχα γαλα της επεφτε συνεχεια το σακχαρο με αποτελεσμα να ξεκινησει το μπουκαλι...τι να καναμε δηλαδη????

Οσο για τα μπουκαλια tamar μου συμφωνω με τις προλαλισσασες αν και τα δικα μου παιδια προκειμενου να παει γαλα στην κοιλιτσα τους επιναν και απο chicco και απο nuk...απλα προσεξε να ειναι bpa free που τωρα πια τα περισσοτερα ειναι (και η chicco εχει βγαλει τετοια σειρα)

Για αποστειρωτη γιατι δεν κοιτας και στις αγοραπωλησιες του forum??? Πολλες μανουλες πουλανε σε πολυ καλες τιμες αποστειρωτες...εγω απο εκει πηρα της chicco με 20ευρω...

 

Aπλά για να μην το κάνουμε θέμα σε ενότητα διαφορετικού περιεχομένου, εγώ ναι μεν θα διαβάσω τα περί θηλασμού αλλά επιτρέψτε μου να ακούσω την παιδίατρο σε κάποια θέματα. Δεν είναι όλα τα παιδιά τα ίδια όπως και όλες οι μαμάδες οι ίδιες. Πραγματικά σας ευχαριστώ που μου υποδείξατε πως υπάρχει θεματική ενότητα ΘΗΛΑΣΜΟΣ μιας και δεν την είχα προσέξει, αλλά δεν υπάρχει λόγος να είμαστε αυστηροί ούτε να επικρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια του κόσμου κι όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες :-P

 

Καταρχήν, ειλικρινά συγγνώμη αν ακούστηκα επικριτική, ειλικρινά δεν είχα καμμιά τέτοια διάθεση. Δε θήλασα καθόλου το γιο μου και 2 μήνες την κόρη μου. Απλά, πιστεύω, ότι εδώ μέσα έχει αρκετά πράγματα σε επίπεδο πληροφοριών, όπως και σε όλο το νετ, ώστε έχοντας μια πιο σφαιρική άποψη, να παίρνουμε και την καταλληλότερη απόφαση για εμάς.

 

Στο φινάλε, όπως λέει και η ταμάρ, γερά να γεννηθούν, κι όλα τα άλλα βρίσκονται!

 

Τώρα, ως πρόσφατη μανούλα, θα σου πω, ότι πιο πολύ από όλα, κατά τη γνώμη μου βολεύουν τα πλαστικά (κατά προτίμηση bpa free). Τα γυάλινα τα βρίσκω δύσχρηστα.

 

Επίσης να ξέρεις ότι συνήθως στο μαιευτήριο σου δίνουν κάποια δείγματα από θηλές κτλ, συνήθως nuk ή chicco. Καθώς και μπιμπερό.

 

Εγώ στη μπέμπα πήρα από νετ σε πολύ καλή τιμή, από ebay, τα tommee tippee. Κι είμαι οκ!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ουτε εγω ειχα γαλα σε κανενα απο τα 2 μου παιδια κι ενας Θεος ξερει ποσο πολυ ηθελα να θηλασω...καλο θα ηταν να μη γενικευουμε γιατι καθε μανουλα ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα και ενας εντελως διαφορετικος οργανισμος...οσο για το εαν ενα παιδι θα παρει συμπληρωμα ή οχι συγνωμη κιολας αλλα αυτο ειναι θεμα του παιδιατρου να το αποφασισει ή οχι...εμενα η κορη μετα απο 4 μερες στο μαιευτηριο οπου δεν ειχα γαλα της επεφτε συνεχεια το σακχαρο με αποτελεσμα να ξεκινησει το μπουκαλι...τι να καναμε δηλαδη????...

 

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Θα το φωνάζω μέχρι να πεθανω. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Ενημερώνονται από τις εταιρίες που πουλάνε γάλατα.

Δεν ξέρουν να διαχειριστούν το θηλασμό και δίνουν από την πρώτη μέρα συμπληρώματα ή τάχα είναι υπέρ του θηλασμού και βάζουν πρόγραμμα θηλασμού ανά 3ωρο σε νεογέννητα και διάφορα άλλα, υπονομεύοντας τον οργανισμό της μητέρας που προσπαθεί να εδραιωσει το θηλασμό.

 

Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αυτό ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. Μουσυνέβη και εμένα στο πρώτο μου παιδί. Η παραπληροφόρηση με έκανε να θηλάσω 2,5 μήνες. Στο δεύτερο διάβασα, έψαξα ρώτησα συμβούλους θηλασμού ( όχι μαίες, οι περισσότερες είναι το ίδιο άσχετες - και μιλώ μετά λόγου γνώσης) και θηλάζω 2 χρόνια χωρίς ποτέ να δώσω συμπληρωμα (εκτός από το μαιευτήριο που οι λειτουργοί της υγείας αυθαιρετησαν ερήμην μου)

 

Ξέρω ότι θα σου φαίνονται απίθανα όσα σου λέω.

Αυτά πίστευα και εγώ παλιά σαν και εσένα

Δεν υποκαθιστούμε τους γιατρούς

Ο θηλασμός είναι θέμα της φύσης και όχι ιατρικό θέμα.

Έχω από τον κύκλο μου δεκάδες παραδείγματα μητέρων που πίστεψαν οτι δεν έχουν γάλα από τους "λειτουργούς" της υγείας.

 

Η αγνοια είναι χειρότερη.....

 

Ενημερωθείτε.

 

Θα μου επιτεθειτε για αυτό που θα πω, αλλά θα το πω.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ"

 

 

40+mama

 

 

YΓ. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39694

Αυτά είχα να πω και δεν θα σας ξαναενοχλήσω για το εκτός θέματος τοπικ μου

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαστε off topic οποια μητερα θελει μπορει να ενημερωθει υπαρχει ενοτητα θηλασμος. Η φυση εχει προνοησει σε ολα τα θηλαστικα να εχουν γαλα ,τωρα η κουραση και η μη ψυχολογικη υποστηριξη μπορει να σε οδηγησει σε γαλα φορμουλα. Παντως ολες οι μητερες θελουν το καλο των παιδιων τους.

 

 

Και τωρα επι του θεματος που ειναι pacapod τσαντουλα μου?10 μερες εχει η παραγγελια:(:(

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι δηλαδη οτι 4 μερες στο ΕΛΕΝΑ (στο πιο σκληροπυρηνικο μαιευτηριο ΥΠΕΡ του θηλασμου) τρυπαγανε τη φτερνα της μπεμπουλας 4 φορες τη μερα για να ελεγξουν το σακχαρο της επειδη ο παιδιατρος ηταν ασχετος? Και εγω η ηλιθια (νοσηλευτρια στο επαγγελμα) στο γιο μου επι 1 μηνα προσπαθουσα να θηλασω καθε 2 ωρες χωρις αποτελεσμα ενω το μωρο εκλαιγε και χτυπιοτανε με αποτελεσμα να ανεβαζει πυρετο επειδη εχω αγνοια? Και να φανταστεις οτι ουτε χαπι δεν χρειαστηκε να παρω για να σταματησω το γαλα που ΔΕΝ ειχα....επαναλαμβανω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!!! Αλλα δεν ειναι δυνατον να γενικευουμε και να τα ισοπεδωνουμε ολα!!!

Sorry για το off topic κοριτσια...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαστε off topic οποια μητερα θελει μπορει να ενημερωθει υπαρχει ενοτητα θηλασμος. Η φυση εχει προνοησει σε ολα τα θηλαστικα να εχουν γαλα ,τωρα η κουραση και η μη ψυχολογικη υποστηριξη μπορει να σε οδηγησει σε γαλα φορμουλα. Παντως ολες οι μητερες θελουν το καλο των παιδιων τους.

 

 

Και τωρα επι του θεματος που ειναι pacapod τσαντουλα μου?10 μερες εχει η παραγγελια:(:(

 

Απο το mummyandlittleme την πηρες??? Track no δεν σου εδωσαν?

Κοριτσια η λιρα σημερα ειναι στα κατω της....βουρ για ψωνια!!!!:cool::cool::cool:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο το mummyandlittleme την πηρες??? Track no δεν σου εδωσαν?

Κοριτσια η λιρα σημερα ειναι στα κατω της....βουρ για ψωνια!!!!:cool::cool::cool:

 

Ναι εδω βαζω το τρακ νο?

http://track.royalmail.com/portal/rm/trackresults?catId=22700601&pageId=trt_rmresultspage&keyname=track_blank&_requestid=75029

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαστε off topic οποια μητερα θελει μπορει να ενημερωθει υπαρχει ενοτητα θηλασμος. Η φυση εχει προνοησει σε ολα τα θηλαστικα να εχουν γαλα ,τωρα η κουραση και η μη ψυχολογικη υποστηριξη μπορει να σε οδηγησει σε γαλα φορμουλα. Παντως ολες οι μητερες θελουν το καλο των παιδιων τους.

 

 

Και τωρα επι του θεματος που ειναι pacapod τσαντουλα μου?10 μερες εχει η παραγγελια:(:(

 

Επειδή το βλέπω το λάβαρο έχει σηκωθεί... Κορίτσια οποίες διαφωνίες, ενημερώσεις κ δηλώσεις περί σωστού ή λάθους περί θηλασμού ας γίνουν στη σωστή ενότητα του θηλασμού. Ας μην γενικεύουμε καλύτερα για όλες.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...