Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, μήπως έχετε κάποιο κωδικό για τα crocs.eu ..ετοιμάζω παραγγελία

Για 15% off δες τον MARCH15, ισχύει ως 15 Απριλίου, όπως μου έστειλαν σε πρόσφατο μέιλ.

Δεν ξέρω μήπως κυκλοφορεί και τπτ καλύτερο στα σχετικά εκπτωτικά sites.

Τραγανό μου αγριοκερασάκι και ολοστρόγγυλό μου πεπονάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή δεν προλαβαίνω καθόλου αυτές τις μερες να σας παρακολουθήσω ελπίζω να μην υπάρχει επανάληψη του θέματας με αυτό που θα γράψω...

Μόλις με πήραν από http://www.eastendcosmetics.co.uk/ και μου είπαν ότι επεστρεψε η παραγγελία μου πίσω επειδή υπήρχαν ευφλεκτα αντικείμενα μέσα!! Το μόνο που μπορεί να θεωρηθεί ευφλεκτο ήταν τζελ-αφρος ξυρίσματος:mad:

Θα μου την ξαναστείλουν και θα κάνουν refound τη διαφορά.

Μου είπαν επίσης ότι συνέβει και με άλλες παραγγελίες από Ελλάδα... (κάποια κοπέλα με όνομα Παρθενία ή κάτι τέτοιο).

Καλά, έχουμε τέτοιο επίπεδο ασφαλείας στην Ελλάδα, που μόνο τα δικά μας τα τσακάλια πιάνουν τα εύφλεκτα;;; Απιστέφταμπλ :shock::shock::shock:

Ευτυχώς που μας το πες να ξέρουμε να μη παραγγείλουμε αφρούς... Τελικά όλο για μας και τα πιτσιρίκια ψωνίζουμε οι άντρες στην απέξω :lol:

 

@bebutsiko Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το ίδιο βάλανε και σε μένα με παραγγελία 90?. Δυστυχώς, όλο κάτι τέτοιες ψιλοσαχλαμαρίτσες βάζουν, κανα δειγματάκι κρέμας τίποτα...

 

Βρε κοριτσούδες, δύο μέρες είχα να μπω, πώς γράφετε έτσι συνέχεια ξεστραβώθηκα να διαβάζω μια ώρα :cool:

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μετα απο μια σχετικη αναζητηση στο google βρηκα αυτο σχετικα με τελωνεια

 

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150?. (αντί 22? μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2008)

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Εχει ψωνισει καμια κατι εως 150ευρω και να εχει πληρωσει τελωνειο?

 

ναι εγώ τρεις πυζάμες της victoria secret περίπου 100 δολλάρια και πλήρωσα 120 ευρώ.(60 τελωνειο και 60 τον εκτελωνιστή της κούριερ) .Αυτόν τον τελευταίο θα μπορούσα να τον γλιτώσω αν πήγαινα να τα εκτελωνίσω μόνη μου..

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενη από το ποστ της aggelomarios έψαξα κι εγώ λίγο το θέμα στο Γούγλη.

Παίζονται πολλά παιχνίδια με τις εταιρείες κούριερ και τους εκτελωνιστές και χρεώνουν ότι θέλουν.

Συνήθως, αν η αποστολή γίνει μέσω USPS (αμερικάνικα ταχυδρομεία) - ΕΛΤΑ, τότε το ποσό είναι συμβολικό καθώς υπάρχει μεταξύ τους συμφωνία.

Αν η αποστολή γίνει μέσω κούριερ, (Fedex, UPS, DHL) οι δασμοί μπορεί να είναι έως και εξωφρενικοί. (μάλλον αυτό θα συνέβη και στην liontarina)

Ακριβείς πληροφορίες δίνει το υπουργείο οικονομικών στο τμήμα δασμών, σκέφτομαι να τηλεφωνήσω κάποια στιγμή.

 

Προς ώρας, αντιγράφω κάποια tips που βρήκα σε άλλο φόρουμ που συζητούσαν το θέμα

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:

 

1. Από χώρα εκτός ΕΕ απαγορεύεται "δια ροπάλου" η χρήση courier (UPS, DHL, DHL INTERNATIONAL, FEDEX, κλπ). Θα το σταματήσουν στο τελωνείο! - οι εκτελωνιστές των ιδιωτικών αυτών εταιριών αμείβονται εξωφρενικά και η εταιρία βγάζει περισσότερα από αυτά παρά απο τα τέλη μεταφοράς.

 

2. Από Αμερική επιλέξτε μόνο USPS. Το αντικείμενο του πόθου σας, εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μόνο μια μικρή χρέωση 3-6 ευρώ για μικροαντικείμενα, μπορεί και καθολου. Για μεγάλα αντικείμενα πληρώνετε γύρω στο 29% ΦΠΑ και διάφορα τέλη.

 

3. Από Κίνα μόνο EMS και ισχύουν τα ίδια που αναφέραμε και πιό πάνω στο 2ο σχόλιο.

 

4. Το να το χαρακτηρίσετε ως gift (δώρο), δεν θα σας σώσει, μιάς και δεν "περνάει" πιά για ογκώδη ή ακριβά αντικείμενα και προκαλεί την περιέργεια, μιάς και το "δώρο" είναι συνήθως σημαντικής αξίας..., ανεξάρτητα από το μέγεθος που έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενη από το ποστ της aggelomarios έψαξα κι εγώ λίγο το θέμα στο Γούγλη.

Παίζονται πολλά παιχνίδια με τις εταιρείες κούριερ και τους εκτελωνιστές και χρεώνουν ότι θέλουν.

Συνήθως, αν η αποστολή γίνει μέσω USPS (αμερικάνικα ταχυδρομεία) - ΕΛΤΑ, τότε το ποσό είναι συμβολικό καθώς υπάρχει μεταξύ τους συμφωνία.

Αν η αποστολή γίνει μέσω κούριερ, (Fedex, UPS, DHL) οι δασμοί μπορεί να είναι έως και εξωφρενικοί. (μάλλον αυτό θα συνέβη και στην liontarina)

Ακριβείς πληροφορίες δίνει το υπουργείο οικονομικών στο τμήμα δασμών, σκέφτομαι να τηλεφωνήσω κάποια στιγμή.

 

Προς ώρας, αντιγράφω κάποια tips που βρήκα σε άλλο φόρουμ που συζητούσαν το θέμα

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:

 

1. Από χώρα εκτός ΕΕ απαγορεύεται "δια ροπάλου" η χρήση courier (UPS, DHL, DHL INTERNATIONAL, FEDEX, κλπ). Θα το σταματήσουν στο τελωνείο! - οι εκτελωνιστές των ιδιωτικών αυτών εταιριών αμείβονται εξωφρενικά και η εταιρία βγάζει περισσότερα από αυτά παρά απο τα τέλη μεταφοράς.

 

2. Από Αμερική επιλέξτε μόνο USPS. Το αντικείμενο του πόθου σας, εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μόνο μια μικρή χρέωση 3-6 ευρώ για μικροαντικείμενα, μπορεί και καθολου. Για μεγάλα αντικείμενα πληρώνετε γύρω στο 29% ΦΠΑ και διάφορα τέλη.

 

3. Από Κίνα μόνο EMS και ισχύουν τα ίδια που αναφέραμε και πιό πάνω στο 2ο σχόλιο.

 

4. Το να το χαρακτηρίσετε ως gift (δώρο), δεν θα σας σώσει, μιάς και δεν "περνάει" πιά για ογκώδη ή ακριβά αντικείμενα και προκαλεί την περιέργεια, μιάς και το "δώρο" είναι συνήθως σημαντικής αξίας..., ανεξάρτητα από το μέγεθος που έχει!!!

καλη δουλειά !απλά νομίζω ότι σχεδον πάντα η αμερικη εχει ακριβα μεταφορικά , εγω ήθελα κάτι μπαλονια και το κόστος ήταν ίσο με τα μεταφορικά ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, τέλεια σχέδια!!! Εγώ βρήκα αυτά στο ebay

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350447846627&var=620011870108&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_2066wt_913

αλλά του νεξτ είναι τέλεια!!! Το ερώτημα είναι... έχει η Θεσσαλονίκη next, οεο?

 

 

Καλημέρα:D

 

Εγώ το αγόρασα από το NEXT της Πάτρας το οποίο είναι μέσα στο εμπορικό κέντρο του καρφούρ....μήπως και σε σας εκεί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενη από το ποστ της aggelomarios έψαξα κι εγώ λίγο το θέμα στο Γούγλη.

Παίζονται πολλά παιχνίδια με τις εταιρείες κούριερ και τους εκτελωνιστές και χρεώνουν ότι θέλουν.

Συνήθως, αν η αποστολή γίνει μέσω USPS (αμερικάνικα ταχυδρομεία) - ΕΛΤΑ, τότε το ποσό είναι συμβολικό καθώς υπάρχει μεταξύ τους συμφωνία.

Αν η αποστολή γίνει μέσω κούριερ, (Fedex, UPS, DHL) οι δασμοί μπορεί να είναι έως και εξωφρενικοί. (μάλλον αυτό θα συνέβη και στην liontarina)

Ακριβείς πληροφορίες δίνει το υπουργείο οικονομικών στο τμήμα δασμών, σκέφτομαι να τηλεφωνήσω κάποια στιγμή.

 

Προς ώρας, αντιγράφω κάποια tips που βρήκα σε άλλο φόρουμ που συζητούσαν το θέμα

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:

 

1. Από χώρα εκτός ΕΕ απαγορεύεται "δια ροπάλου" η χρήση courier (UPS, DHL, DHL INTERNATIONAL, FEDEX, κλπ). Θα το σταματήσουν στο τελωνείο! - οι εκτελωνιστές των ιδιωτικών αυτών εταιριών αμείβονται εξωφρενικά και η εταιρία βγάζει περισσότερα από αυτά παρά απο τα τέλη μεταφοράς.

 

2. Από Αμερική επιλέξτε μόνο USPS. Το αντικείμενο του πόθου σας, εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μόνο μια μικρή χρέωση 3-6 ευρώ για μικροαντικείμενα, μπορεί και καθολου. Για μεγάλα αντικείμενα πληρώνετε γύρω στο 29% ΦΠΑ και διάφορα τέλη.

 

3. Από Κίνα μόνο EMS και ισχύουν τα ίδια που αναφέραμε και πιό πάνω στο 2ο σχόλιο.

 

4. Το να το χαρακτηρίσετε ως gift (δώρο), δεν θα σας σώσει, μιάς και δεν "περνάει" πιά για ογκώδη ή ακριβά αντικείμενα και προκαλεί την περιέργεια, μιάς και το "δώρο" είναι συνήθως σημαντικής αξίας..., ανεξάρτητα από το μέγεθος που έχει!!!

 

 

Eγώ πάλι αυτό που κατάλαβα είναι πως καλύτερα να αποφεύγω τις αγορές...

Δεν έχω καμιά όρεξη να πληρώνω φόρους και τελικά να μου κοστίζει η αγορά πολύ περισσότερα απ'οτι θα έδινα στην Ελλάδα.

Εκτός βέβαια αν η αγορά είναι μέχρι 2 κιλά που κανείς δεν ασχολείται...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

περιτο να σας πω οτι τρεμω κ θα τρεμω μεχρι την ημερα που θα παραλαβω...τι πατατα εκανα κ το εβαλα με DHL.... γ@#$%^& για ενα σκατοφορεματακι απο κινα να πληρωσω καμια 100 ευρω τελωνειο, δεν λεει...θα σκασω...

Link to comment
Share on other sites

περιτο να σας πω οτι τρεμω κ θα τρεμω μεχρι την ημερα που θα παραλαβω...τι πατατα εκανα κ το εβαλα με DHL.... γ@#$%^& για ενα σκατοφορεματακι απο κινα να πληρωσω καμια 100 ευρω τελωνειο, δεν λεει...θα σκασω...

 

Πω πω! Κρίμα...Εγώ αν το φόρεμα είχε κάτω από 50 ευρώ δεν θα πλήρωνα.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για άλλη μία φορά δεν αντιστάθηκα και πήρα από αυτόν:

http://myworld.ebay.co.uk/christinem5720/

αυτά:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270694090610&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270708231382&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT

και άλλα 2 πυτζαμάκια (1 για κάθε παιδί).

Link to comment
Share on other sites

tella το μαγιώ που είχα αγοράσει στον μικρό μου πέρυσι είναι περίπου σαν κι αυτό το μπλε με την μαϊμού:rolleyes: το δικό μας σχέδιο φέτος δεν το βλέπω:rolleyes:

http://www.next.co.uk/shopping/boys/youngerboys/86/3?extra=sch&n=boys&pid=400-086&returnurl=%2fshop%2fgender%2dolderboys%2dgender%2dyoungerboys%2duse%2dswimwear%2d0%3fx%3d1%26cnt%3d61%26nxti%3d0%26nxtv%3d0%23400%2d086&bct=%26quot%3bShop%20By%20Product%26quot%3b%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bOlder%20Boys%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bYounger%20Boys%26nbsp%3b%26gt%3b%26nbsp%3bSwimwear

 

έμεινα πολύ ευχαριστημένη από θέμα προστασίας αλλά είπαμε μόλις βγει έξω από το νερό θέλει αμέσως άλλαγμα γιατί αργεί πολύ να στεγνώσει:rolleyes:

 

ωραία πράγματα εχει αυτο...μεταφορικά πόσα?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσαρες μου!!!

Καλα μιλαμε με εχουνε ζωσει τα φιδια για το τελωνειο...παρηγγειλα χθες απο shutterfly 2 κουπες αξιας 39$ (περι τα 27ευρα) και δεν σκεφτηκα τελωνες και φαρισαιους...εχε γουστο να μου βγουν χρυσες οι κουπες...απο το πρωι προσπαθω να βγαλω καμια ακρη αλλα επι ματαιω...

Αποτι καταλαβα εγγειται στην διακριτικη ευχερεια και διαθεση του τελωνειακου αν θα δασμολογησει ή οχι...εντωμεταξυ απο shutterfly στελνουν τις κουπες μεσω ups αλλα αυτοι παλι τις μεταφερουν μεσω usps...αντε γεια!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/Thermos-Foogo-Assorted-Kids-Drinking-Sippy-Cup-/370477399561?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item9503839178

αυτο πως σας φαινεται? εχουμε αυτο της beaba αλλα ολο σταζει και θελω να το αλλαξω...

 

 

 

Τέλειο είναι, αλλά έχει πολλά μεταφορικά!!!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσαρες μου!!!

Καλα μιλαμε με εχουνε ζωσει τα φιδια για το τελωνειο...παρηγγειλα χθες απο shutterfly 2 κουπες αξιας 39$ (περι τα 27ευρα) και δεν σκεφτηκα τελωνες και φαρισαιους...εχε γουστο να μου βγουν χρυσες οι κουπες...απο το πρωι προσπαθω να βγαλω καμια ακρη αλλα επι ματαιω...

με τι θα στα στείλει ?? αν είναι απλό ταχυδρομείο πρέπει να έχεις μπάρμπα τον Μητσοτάκη για να σε πιάσει το τελωνείο ακόμα και αν έχουν ξυπνήσει με ζοχάδες οι .....τελώνες με απλό ταχυδρομείο άντε να πληρώσεις 3 ευρά αμ και εσύ πουλάκι μου, τι κούπες είναι αυτές με 39 USD ???

Link to comment
Share on other sites

κάποιες ebayholic :D μπορεί να τους ενδιαφέρει

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1949395&postcount=22

Μου εχει τυχει πολλες φορες και ζηταω να αλλαξουν τις ρυθμισεις. Απο οτι καταλαβα μονο αυτο μπορουμε να κανουμε?

Η βλακεία ειναι να περιμενω να χτυπησω κατι το τελευταιο λεπτο και να χανω τη δημοπρασια γιατι δεν με αφηνει να το χτυπησω.Την πάτησα κανα 2 φορες και τωρα οταν ζηταω να μου πουν μεταφορικα τους ζηταω να αλλαξουν και τις ρυθμίσεις

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/Thermos-Foogo-Assorted-Kids-Drinking-Sippy-Cup-/370477399561?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item9503839178

αυτο πως σας φαινεται? εχουμε αυτο της beaba αλλα ολο σταζει και θελω να το αλλαξω...

 

Αυτά τα κοιτούσα και εγώ, τα έχει και το άμαζον αν δεν κάνω λάθος, αλλά αν θα τα έπαιρνα, σκεφτόμουν να πάρω από αυτό το site

http://www.thermosonline.co.uk/products.htm

Τα μεταφορικά τα βλέπεις στο τσεκ άουτ, εμένα πρόχειρα για ένα τέτοιο μου βγάζει 5,65 λίρες... τελικά βέβαια πήρα αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Steelsafe-250ml-Spill-Beaker-Green/dp/B004FYXQ5I/ref=sr_1_25?ie=UTF8&qid=1300355554&sr=8-25

που είναι και πιο οικονομικό, αλλά το πρώτο που μου ήρθε έσταζε, έστειλα μέιλ στην άμαζον και μου στείλανε δωρεάν ένα δεύτερο, το οποίο μέχρι στιγμή δε στάζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:D

 

Εγώ το αγόρασα από το NEXT της Πάτρας το οποίο είναι μέσα στο εμπορικό κέντρο του καρφούρ....μήπως και σε σας εκεί είναι?

 

Θα κοιτάξω, αν και αυτό που έχω κοντά μου (δυτική Θεσ/νίκη) σίγουρα δεν έχει... και στο site τους δεν αναφέρει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη (ενώ στα Ιωάννινα έχει 2 λέει!!!)

 

ωραία πράγματα εχει αυτο...μεταφορικά πόσα?

 

Μακάρι να έστελνε, αλλά δεν το κάνει :(

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια τα fisher price είναι ελληνικά? το αμαζον τα έχει στη διπλάσια τιμή!!!!!

 

Αμερικάνικα είναι... άμα πας στο site τους το αμερικάνικο, εκεί τα έχει μισή τιμή απ' ότι εδώ... μέχρι τώρα πάντως δεν έβρισκα μεγάλες διαφορές μεταξύ Αγγλίας και Ελλάδας στις τιμές τους :confused:

 

 

 

Για παραγγελίες από Αμερική...

Έκανα και εγώ μια παραγγελία στο gmyboree αξίας 64$ συν 20$ μεταφορικά και τώρα με έχουν ζώσει τα φίδια... γράφει πάντως από κάτω tax 0.00$ αν και αλλού έλεγε ότι είναι estimated... πω πω ελπίζω να μην τα πληρώσω χρυσά και εγώ αν και η αξία σε ευρώ είναι 46 ευρώ συν 14,30 ευρώ μεταφορικά... για να πεις ότι είσαι κάτω από 50 ευρώ πρέπει το συνολικό ποσό να είναι τόσο (δηλαδή μαζί με τα μεταφορικά)?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...