Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Μπουνιτσα αυτα ακριβως σε αλλο χρωμα (ενα μπεζ καφε καπως) τα πηραμε απο μαγαζι το Σαββατο 48 ευρω

 

εχει μεταφορικα το μαγαζι αυτο ?

 

και εμεις τα πηραμε επισης 48 ευρω.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ερωτηξη

 

το parapharmacie εχει το frezzyderm το παιδικο 50+ σχεδον 13 ευρω δε θυμαμαι ακριβως

και το φαρμακειο μου τα ιδια ml το εχει 24.75 !!!!!!!!!!

πως γινεται αυτο ρε κορες????

να παρω η θα ειναι καμια μουφα???

 

το parapharmacie δεν νομίζω ότι πουλάει μαιμουδες. Εγώ ότι και να πήρα μου βγήκε καλό. Μπορεί να έχει βέβαια κάποια στοκ απο πέρσι και να θέλει να τα διώξει.Απο την άλλη εμένα η δικιά μου φαρμακοποιός εδώ μου κάνει πάντα σχεδόν ένα 25 % κάτω στα καλλυντικά και μου είπε ότι βγάζει αρκετά πάλι. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

hvad er det?

Φιλαρακι μου φαινεται χαθηκες στη Σουηδικη μεταφραση........

 

αν βγαλεις το h σημαινει .....τι ειναι αυτο

Την καλημερα μου!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

κορούδες, ρίξτε ιδέες για αντιηλιακό σούργελου...

 

http://www.healthzone.gr/gr/antihliakh-prostasia/antihliakh-prostasia-1/frezyderm-kids-sun-care-spf-50.html

 

το ειχαμε και περυσι και φετος θα συνεχισουμε μ αυτο μας το ειχε προτεινει και η παιδιατρος μας...

 

καλημερα κοριτσια:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερωτηξη

 

το parapharmacie εχει το frezzyderm το παιδικο 50+ σχεδον 13 ευρω δε θυμαμαι ακριβως

και το φαρμακειο μου τα ιδια ml το εχει 24.75 !!!!!!!!!!

πως γινεται αυτο ρε κορες????

να παρω η θα ειναι καμια μουφα???

 

κοιτα κι εσυ healthzone μικρη η διαφορα

Link to comment
Share on other sites

το parapharmacie δεν νομίζω ότι πουλάει μαιμουδες. Εγώ ότι και να πήρα μου βγήκε καλό. Μπορεί να έχει βέβαια κάποια στοκ απο πέρσι και να θέλει να τα διώξει.Απο την άλλη εμένα η δικιά μου φαρμακοποιός εδώ μου κάνει πάντα σχεδόν ένα 25 % κάτω στα καλλυντικά και μου είπε ότι βγάζει αρκετά πάλι. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

ναι αλλα αν το αντιηλιακο ειναι περσινο χανει 50% απ την ιδιοτητα του

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν το αντιηλιακο ειναι περσινο χανει 50% απ την ιδιοτητα του

 

το ξέρω αλλά το είπα υποθετικά. Απλά και στο φαρμακείο της γειτονιάς σου να πας πάλι δεν θα είσαι σίγουρη εάν το έχουν απο περσι. Εάν σου μπήκαν υποψίες άστο καλύτερα. Δεν έχει κανένα άλλο πιο οικονομικό? Εγώ πήρα lavera απο amazon γύρω στα 21 ευρώ (εδώ 25-26ευρω).

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 1η φορά ακούω παιδίατρο να συστήνει 50αρι αντιηλιακό...

Κορίτσια, μέχρι 30 να παιρνετε...

Εγώ έχω το Κορρέ για τη μικρή. Μια χαρά μου φαίνεται.

Σήμερις απεργούν όλοι ε? Άρα δε περιμένω ταχυδρόμο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 1η φορά ακούω παιδίατρο να συστήνει 50αρι αντιηλιακό...

Κορίτσια, μέχρι 30 να παιρνετε...

 

συμφωνω με την φιλεναδα..για τα παιδιά μεχρι 30 συνιστουν οι παιδιατροι γιατί ειναι με φυσικά φιλτρα..

 

άνω των 30 βαθμων τα φίλτρα δεν ειναι φυσικά αλλά χημικα!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια εγω βαζω 50 αρι απ τη μερα που γεννηθηκαν

δεν ειχα κανενα προβλημα

ειμαστε πολυ γαλακτομπουρεκα παθαινουμε τρελλη ζημια

κι εγω ακομα με β βαθμου εγκαυματα ειμαι καθε χρονο

 

το πηρα τελικα

καλη και η τιμη

πανω απο δεκα ευρω διαφορα

 

http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/babies-suncare/?prid=522

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Στέλλα αλλά τι πρόβλημα περίμενες να δεις τώρα?

 

δικιο εχεις αχ δεν ξερω

καθε χρονο γεμιζε ολο το προσωπο μου πυον και εκανα θεραπειες με μπεπανθολ για μηνες

τωρα σωθηκα μ αυτο

και τα παιδια ποτε δεν ηλιοκαηκαν

δεν ξερω μη με μαλωσετε

το πηρα- παει.....

αχ τι αγχος

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρεις πόσο μου έβγαινε από το apo-rot? 6 ευρώ με τα μεταφορικά!!!!Δες δλδ πόσα έβγαζαν οι μεσάζοντες.

 

 

καλημέρα.μπορείς να δώσεις το site με τα γάλατα???????θα το χρειαστούμε σύντομα:lol::lol:

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμαράκι μου αυτό το λινκ με τα squeakies στην Ελλάδα, το είχα βάλει και εγώ παλιότερα όταν σας έδειχνα την περιγραφή που δίνει το σάιτ στα Ελληνικά για τα συγκεκριμένα παπούτσια.

Όντως αρκετή η διαφορά αλλά με τόση αισχροκέρδεια τελικά μάλλον ο έμπορος βγαίενι χαμένος γιατί ο αγοραστής έχει και άλλες λύσεις.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από crazy8 ευτυχώς χωρίς να πληρώσω τελωνείο και μάλιστα ο ταχυδρόμος τα έφερε στο σπίτι...Κλασικά είχε αφήσει την κούτα στην είσοδο χωρίς να χτυπήσει κουδούνι..:shock::shock:

Πάντως είναι πολύ όμορφα ρουχαλάκια και ως προς τα νούμερα είναι ελαφρώς πιο μικρά από τα αντίστοιχα ελληνικά...Της τα πήρα όλα 18-24 και της είναι μια χαρά γιατί ευτυχώς είναι αδύνατη η δικιά μου ενώ τα περσινά της ρούχα που είναι 9-12 και 12-18 της κάνουν και φέτος...!!!:D:DΕδώ μπαίνει σε μπλουζάκι 6-9 μηνών λέμε...:lol::lol::lol:

Επίσης έχω θέμα με τα crocs, θέλω να της τα παραγγείλω αλλά δεν βρίσκω το νούμερο της...Πήγα εδώ και της τα πρόβαρα και θέλουμε το 4C5 δηλαδή το 21-22, το 22-23 της ήταν τεράστιο!!!Στο ebay που έψαξα όλοι όσοι πουλάνε ξεκινάνε από το 6C7 και πάνω...Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3

Το έχει πάρει πουθενά το μάτι σας???Εδώ πάντως ο Μουστάκας το έχει 30 ευρώ!!!!

 

κοριτσι κερκυρα δε μενεις ? (μη τη πατησω παλι) :lol:

αν ναι πηγαινε σκιαδοπουλο στη πολη, εχει βαλει περσινα κροκς 20 ευρω

εγω πηρα απο κει τελικα της μικρης χελοου κιτι γιατι δεν ειχα ξαναπαρει και ηθελα να δοκιμασω το νουμερο και δεν ηθελα να περιμενω κανα μηνα απο χονγκ κονγκ.

το λεω για τις ντοπιες ενιγουει.......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι στην συγκεκριμενη περιπτωση και θα σου πω τι εννοω.

Τα ιδια παπουτσακια εχουν 15 λιρες οπως λες, δηλαδη στο περιπου 17 ευρω. Ο αλλος εδω τα δινει 30.

Δεν ξερω τι δουλεια κανεις, αλλα επειδη εγω στο παρελθον ειχα μαγαζι, δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογικη στις τιμες.

Απο τον αποκλειστικο αντιπροσωπο εφερνα μονο εγω στην Β. Ελλαδα ενα συγκεκριμενο ειδος (αγροτικο) και το αγοραζα 12 ευρω. Με τα μεταφορικα, το ΦΠΑ, τα λειτουργικα εξοδα και την φιλεναδα μου την εφορια το πουλουσα 27 και οσο κι'αν σου φαινεται δυσκολο να το πιστεψεις το κερδος μου ηταν ελαχιστο αλλα παρ'όλ'αυτα πορευομουν.

Οταν αρχισε να διαδιδεται το ιντερνετ και ως αγοραστικο μεσο, το ιδιο πραγμα το αγοραζες απο αμαζον με 15 λιρες και 2 λιρες μεταφορικα!!! :-(

Μιλησ α με την εταιρια και τους εξεφρασα τα παραπονα μου γιατι θεωρουσα αδιανοητο ο Αγγλος να εχει συμφερον με πωληση 3 λιρες μονο πανω απο την αγορα και ξερεις τι μου ειπαν; Οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησουν το ιδιο πραγμα στην ιδια τιμη σε Αγγλο και Ελληνα! :evil:

Μιλαμε παντα για την πριπτωση που δεν μπορεις να παρεις κατ'ευθειαν απο την παραγωγη (Κινα κατα 99%) οπως συμβαινει στις περισσοτερες γνωστες μαρκες οπου πρεπει να μεσολανησει ο γενικος αντιπροσωπος. :cry:

Αυτο με αναγκασε και στραφηκα σε Κινα και ανωνυμα προϊοντα οσο κι'αν δεν το ηθελα.

Eπισης δεν εχουν καμια μα απολυτως καμια σχεση τα εξοδα μιας οποιασδηποτε online επιχειρησης με ενα φυσικο καταστημα, στο οποιο ομως μπορει να δουλευει και να βγαζει ενα μεροκαματο π.χ. η ανηψια σου.

Δεν δικαιολογω την αισχροκερδια σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι παντα τα πραγματα απλα μαθηματικα. Βεβαια για το πορτοφολι το δικο σου ετσι ειναι. ΣΟυ λεω ομως και την αλλη οψη γαι να καταλαβεις πως δουλευει μερικες φορες η αγορα. Δεν ειναι ολοι απατεωνες ουτε βγαζουν βιλες ολοι οι εμποροι. Εγω αν δεν βρω κατι σε πραγματικα σημαντικη διαφορα στην τιμη, οσο μπορω ακομα να το κανω, προσπαθω να στηριζω και την εγχωρια αγορα.

Ειμαστε ολοι μια αλυσιδα και οσο χαλαρωνουν ή σπανε καποιοι κρικοι, τοσο πιο γρηγορα θα καταρρευσουμε. Μακροπροθεσμα μπορει εγω να εχω κανει οικονομια στο προτοφολι μου αλλα αν δεν εχει να φαει ο διπλανος μου και ο παραδιπλα μου, ερχεται σιγουρα και η σειρα μου... :cry::cry:

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ηθελα να πω και μια αλλη αποψη.

Ευχαριστω που με ακουσατε και μην μου σκισετε τις σαρκες. :(

 

Καλημέρα. Πολύ ωραία όλα αυτα που λες αλλά επέτρεψε μου να εχω άλλη άποψη... Ως φοιτήτρια δούλευα επί 5 χρόνια σε βιβλιοπωλείο από το 1996 έως κ το 2001. Τα τελεταία 3 χρόνια το κρατούσα μόνη μου το μαγαζί όλα τα απογεύματα κ τα σάββατα. Είχα αναλάβει κ την αποθήκη στοκ μας κ τις παραγγελίες . Εχω μια καλή εικόνα της αισχροκέρδειας του πρώην αφεντικού μου. Για αυτο δεν πείθομαι. Εσυ καλά κάνεις κ τα λες ΑΛΛΆ τα κινέζικα προϊόντα που λες οι μη γνωστές του νετ πάνε στα κινέζικα κ τα προμηθεύονται , οι γνωστές τα παραγγέλουν κ πάλι το αποτέλεσμα είναι ένα, τα χτυπάνε κ πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Για αυτο άσε ευχαριστώ για το ινφο αλλά δεν θα πάρω.

 

Καλημέρα

 

Άννα σε πιστεύω ότι είναι έτσι. Κι ότι η αισχροκέρδεια αφορά και τον νοικάρη που νοικιάζει 3000 ευρώ το μαγαζί του για να κάθεται και να πληρώνεται, από την εφορία, από το μεσάζοντα κτλ.

 

Και θα φέρω ένα παράδειγμα. Η κουμπάρα μου δουλεύει σε φαρμακείο χρόνια, και κατά καιρούς σε πράματα που αγοράζω, ακόμη και στα εμβόλια μου κάνει κάποια έκπτωση. Το humana ar, το γάλαπου έπαιρνα για τη μπέμπα κόστιζε στο φαρμακείο 16,40. Και της λέω τι τιμή θα μου το δώσεις? Και μου εξήγησε ότι δε μπορεί να μου κάνει τιμή γιατί το κέρδος του φαρμακείου στα γάλατα είναι 1 ευρώ. Ουσιαστικά δλδ τους είναι και φύρα.

 

Ξέρεις πόσο μου έβγαινε από το apo-rot? 6 ευρώ με τα μεταφορικά!!!!Δες δλδ πόσα έβγαζαν οι μεσάζοντες.

 

Αυτή όμως η αισχροκέρδεια με στόχο πάντα το πορτοφόλι του μέσου Έλληνα πρέπει επιτέλους να σταματήσει, έστω και με παράπλευρες απώλειεες. Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι. Γιατί όσο εγώ θα ψωνίζω από την τοπική αγορά για την ενίσχυση αυτής, τόσο θα ενισχύεται ο καπιταλισμός και οι ταξικές; διαφορές (Χριστέ μου, σαν πολιτικός ακούγομαι φτου κακά).Τόσο θα επιτρέπουμε σε κάποιους να αισχροκερδούν και να πλουτίζουν όταν οι περισσότεροι θα είμαστε μεροδούλι μεροφάι.

 

Αυτά τα ολίγα.

 

Φιλικά πάντα.

 

Και ναι δε συνηθίζεται καλαμαράκι. Όποτε το βλέπω συγχίζομαι ταμάλα.

 

Να το κοιτάξεις αυτο όντως σαν πολιτικός ακούστηκες! κ όχι δεν υποστηρίζω κανέναν ελληνα όταν παίρνω από έξω δύο αντιηλιακα με 28ευρώ κ εδώ θέλω για το 1 τεμ 25ευρώ... Όχι όχι όχι! Πότε ξανά αν εχω κέρδος στο πορτοφολι μου έστω κ 3ευρώ , τρία από δω τρία από εκεί μαζεύονται ξέρεις πόσα το μήνα; έγω προσωπικα δεν νοιάζομαι παρά μόνο για το πορτοφολι μου, οποίος θέλει ας υποστηρίζει την ελληνική αγορά ...

 

Καλημέρα κοριτσάρες!!!

 

Καλαμαράκι Πολύ καλά έκανες και αν δεις κάπου κάτι παρόμοιο να μας το ξαναπεις. Ένας λόγος που μπαίνω στη διαδικασία να ψωνίζω από το internet είναι φυσικά οι τιμές! Εχει παραγίνει το κακό και με το να τους γυρνάμε πλάτη αυτούς τους Ελληνάρες δείχνουμε έμπρακτα ότι δεν πάει άλλο και ότι δεν αντέχουμε άλλη κοροϊδία.

Αντε πρωϊ πρωϊ με έπιασε το επαναστατικό μου!!!!

Άσχετο! Καλαμαράκι, το άλλο που σου έγραψα το βράδυ το είδες?

 

Ναι το είδα κ τελικά δίκιο έχεις άλλο είχα καταλάβει ! Αυτο όντως σηκώνει συζήτηση αλλά μετά τώρα είμαι σχολείο.

 

το parapharmacie δεν νομίζω ότι πουλάει μαιμουδες. Εγώ ότι και να πήρα μου βγήκε καλό. Μπορεί να έχει βέβαια κάποια στοκ απο πέρσι και να θέλει να τα διώξει.Απο την άλλη εμένα η δικιά μου φαρμακοποιός εδώ μου κάνει πάντα σχεδόν ένα 25 % κάτω στα καλλυντικά και μου είπε ότι βγάζει αρκετά πάλι. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Ε καλά τώρα... Αγόραζα τα μολύβια πχ 0.18 λεπτά κ τα πουλούσα έναμισή ευρώ!

 

Καλημέρα. Με πείσατε για τα αντιηλιακά καλέ!! Θα ξεκινάω να του βάζω τώρα που μένουμε εξοχικό και παίζει έξω περισσότερη ώρα. Ουφ:)

 

Πολύ χαίρομαι!

 

Link to comment
Share on other sites

καλαμαριδιον λεω να παρω απο το πωλητη "σου" αυτα εδω για τη μικρη μου γιατι θελει η μαμα μου να τη μαθει να βγαλει τη πανα

http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-5-Pack-Girls-White-Cotton-Briefs-Age-2-3-/310320036093?pt=Girl_s_Clothing&hash=item484083f8fd και http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250826556890 να ναι σετακι... τι λες? απο νουμερο λες να της πεσουν μεγαλα? με ποια ρουχα να τα συγκρινω σα μεγεθος?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Και θα φέρω ένα παράδειγμα. Η κουμπάρα μου δουλεύει σε φαρμακείο χρόνια, και κατά καιρούς σε πράματα που αγοράζω, ακόμη και στα εμβόλια μου κάνει κάποια έκπτωση. Το humana ar, το γάλαπου έπαιρνα για τη μπέμπα κόστιζε στο φαρμακείο 16,40. Και της λέω τι τιμή θα μου το δώσεις? Και μου εξήγησε ότι δε μπορεί να μου κάνει τιμή γιατί το κέρδος του φαρμακείου στα γάλατα είναι 1 ευρώ. Ουσιαστικά δλδ τους είναι και φύρα.

 

 

Κικη και Λευτερη καποια στιγμη προσπαθησαν να βαλουν και τα γαλατα πρωτης ηλικιας στα σουπερ μαρκετς.

Ξερεις τι εγινε? Σηκωθηκε θυελλα αντιδρασεων απο τους φαρμακοποιους και δεν εγινε ποτε.

Για το 1 ? κερδος το εκαναν?

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

προχθες ηταν μερα παραλαβων ολα τελικα πολυ ωραια!!!

παρηγγειλα και ηλεκτρικη σκουπα απο αμαζον και περιμενω να ερθει!

βρηκα κι εναν πολητη απο ισπανια εχει ωραια καλοκαιρινα φορεματακια δειτε

http://clothes.shop.ebay.co.uk/Dresses-/63861/i.html?rt=nc&Style=Maxi&_catref=1&_dcat=63861&_fln=1&_ssn=amolamanera99&_ssov=1&_trksid=p3286.c0.m282

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω βοήθεια

Πήγε μία φίλη στη Βοστόνη για ένα μήνα μπορώ να αγοράσω πράγματα να της τα παραδώσουν και να τα στείλει με ταχυδρομείο; Θα πληρώσω πάλι τελωνείο;

Να μην σε πληγώσω, αλλά αν το πακέτο είναι μεγάλο, ακόμα και αν γράψει gift ή second hand clothes, το πιθανότερο είναι να τελωνιστεί και να πληρώσεις δασμούς. Καλύτερα να σου 'σπάσει' την παραγγελία σου, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:wink:

 

το iherb δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί δεν τις γνωρίζω τις μάρκες που έχει εκτός απο τη weleda!!!

 

Το σάιτ αυτό έχει πολύ καλά αντηλιακά, δείτε baby sunscreen.

 

.Επίσης έχω σταμπάρει ένα συγκεκριμμένο σχέδιο, αυτό http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Kids-Crocs-Hello-Kitty-Custom-Clog-/260797939870?pt=UK_Women_s_Shoes&var=&hash=item826480d0d3

Το έχει πάρει πουθενά το μάτι σας???Εδώ πάντως ο Μουστάκας το έχει 30 ευρώ!!!!

 

Υπάρχει και στο www.crocs.eu, για τσέκαρέ το.

 

Δειτε δειτε.....να γελάει και το παρδαλό κατσικι......

 

Δεν λεγαμε για τα squeakie shoes....αυτα που εχει και το kidzshoes????

 

E ..................

 

Ειμαι εξω φρενων τωρα....εξκιουζ μι

 

Καλό μου καλαμαράκι, γιατί φτιάχνεσαι ? Η female το έχει αναφέρει πριν καιρό. Πολύ απλά, ας διαδώσουμε όσο μπορούμε την διαφορά τιμής, για να πάρει το μύνημα το τζιμάνι εισαγωγέας :wink:

 

Καλε ναι.....δεν αντιλέγω....

 

αλλα δεν συνηθιζεται ρε φιλε.....

 

................

Δεν ξερω...οσος καιρος και να περασει, ασχολουμαι δυο χρονια τωρα, δεν μπορω να το συνηθίσω.....

 

Συμφωνώ, νόστιμο καλαμαράκι, και εγώ φρικάρω με τις διαφορές τιμών, π.χ. αυτά τα σλιπάκια για την μικρή http://www.marksandspencer.com/5-Pack-Pure-Cotton-Briefs/dp/B001NNG2T6?ie=UTF8&ref=sr_1_2&nodeId=57495031&sr=1-2&qid=1307609450&pf_rd_r=14M75BX3RYC3C2C3BE90&pf_rd_m=A2BO0OYVBKIQJM&pf_rd_t=101&pf_rd_i=57495031&pf_rd_p=215570647&pf_rd_s=related-items-3 τα έπαιρνα από εδώ 10 ευρώ και χωρίς καμία έκπτωση 12 μήνες τον χρόνο. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω από εδώ, προτιμώ να πληρώσω το MUM και να ανεχτώ την αγένειά του, να χώσω στην παραγγελία και διάφορα άλλα και πάλι κέρδος να έχω, από το να δώσω χρήματα στον Έλληνα αντιπρόσωπο.

 

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι στην συγκεκριμενη περιπτωση και θα σου πω τι εννοω.

Τα ιδια παπουτσακια εχουν 15 λιρες οπως λες, δηλαδη στο περιπου 17 ευρω. Ο αλλος εδω τα δινει 30.

Δεν ξερω τι δουλεια κανεις, αλλα επειδη εγω στο παρελθον ειχα μαγαζι, δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογικη στις τιμες.

Απο τον αποκλειστικο αντιπροσωπο εφερνα μονο εγω στην Β. Ελλαδα ενα συγκεκριμενο ειδος (αγροτικο) και το αγοραζα 12 ευρω. Με τα μεταφορικα, το ΦΠΑ, τα λειτουργικα εξοδα και την φιλεναδα μου την εφορια το πουλουσα 27 και οσο κι'αν σου φαινεται δυσκολο να το πιστεψεις το κερδος μου ηταν ελαχιστο αλλα παρ'όλ'αυτα πορευομουν.

Οταν αρχισε να διαδιδεται το ιντερνετ και ως αγοραστικο μεσο, το ιδιο πραγμα το αγοραζες απο αμαζον με 15 λιρες και 2 λιρες μεταφορικα!!! :-(

Μιλησ α με την εταιρια και τους εξεφρασα τα παραπονα μου γιατι θεωρουσα αδιανοητο ο Αγγλος να εχει συμφερον με πωληση 3 λιρες μονο πανω απο την αγορα και ξερεις τι μου ειπαν; Οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησουν το ιδιο πραγμα στην ιδια τιμη σε Αγγλο και Ελληνα! :evil:

Μιλαμε παντα για την πριπτωση που δεν μπορεις να παρεις κατ'ευθειαν απο την παραγωγη (Κινα κατα 99%) οπως συμβαινει στις περισσοτερες γνωστες μαρκες οπου πρεπει να μεσολανησει ο γενικος αντιπροσωπος. :cry:

Αυτο με αναγκασε και στραφηκα σε Κινα και ανωνυμα προϊοντα οσο κι'αν δεν το ηθελα.

Eπισης δεν εχουν καμια μα απολυτως καμια σχεση τα εξοδα μιας οποιασδηποτε online επιχειρησης με ενα φυσικο καταστημα, στο οποιο ομως μπορει να δουλευει και να βγαζει ενα μεροκαματο π.χ. η ανηψια σου.

Δεν δικαιολογω την αισχροκερδια σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι παντα τα πραγματα απλα μαθηματικα. Βεβαια για το πορτοφολι το δικο σου ετσι ειναι. ΣΟυ λεω ομως και την αλλη οψη γαι να καταλαβεις πως δουλευει μερικες φορες η αγορα. Δεν ειναι ολοι απατεωνες ουτε βγαζουν βιλες ολοι οι εμποροι. Εγω αν δεν βρω κατι σε πραγματικα σημαντικη διαφορα στην τιμη, οσο μπορω ακομα να το κανω, προσπαθω να στηριζω και την εγχωρια αγορα.

Ειμαστε ολοι μια αλυσιδα και οσο χαλαρωνουν ή σπανε καποιοι κρικοι, τοσο πιο γρηγορα θα καταρρευσουμε. Μακροπροθεσμα μπορει εγω να εχω κανει οικονομια στο προτοφολι μου αλλα αν δεν εχει να φαει ο διπλανος μου και ο παραδιπλα μου, ερχεται σιγουρα και η σειρα μου... :cry::cry:

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ηθελα να πω και μια αλλη αποψη.

Ευχαριστω που με ακουσατε και μην μου σκισετε τις σαρκες. :(

 

Κοίτα, έχεις εν μέρει δίκιο. Οι αντιπρόσωποι είναι που έχουν χαλάσει την αγορά, στο μεγαλύτερο ποσοστό, παρά οι έμποροι. Όταν ο έμπορος αγοράσει σε ψηλή τιμή, θα πουλήσει και ψηλά, για να επιβιώσει.

 

Στα περισσότερα πράγματα, έτσι γίνεται, είτε τρόφιμα, είτε ρούχα, είτε οτιδήποτε.

 

Σαφώς υπάρχουν και αρκετοί πονηροί έμποροι, που δεν πάνε κάν στο 1 προς 2 αλλά ανεβάζουν την κλίμακα, αλλά πλέον με τους εισαγωγείς/αντιπροσώπους να ορίζουν το παιχνίδι στην αγορά, τα πράγματα έφθασαν εδώ που είναι.

 

Έχει τύχει να δώ τιμολόγια αγοράς από μεγάλα καταστήματα επίπλων, κυριολεκτικά ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ (π.χ. ένας καναπές 10.000 ευρώ!!!!!!!!!!), και νόμιζα ότι τα μάτια μου έκαναν πουλάκια. Δεν είδα τίποτα αγορασμένο πάνω από 1000 ευρώ. Μιλάμε για βαριά και ογκώδη έπιπλα. Συνεπώς, ποιός φταίει ? Το κατάστημα φταίει που τα δίνει στις τιμές αυτές ? Ή τα απίστευτα ψώνια που τα σκάνε και τους έχουν κάνει Θεούς ? Επίσης, σε αυτό το παιχνίδι με τις τρελές τιμές παίζουν και άλλα πράγματα, που δεν τα μαθαίνουμε οι κοινοί θνητοί. Περισσότερες λεπτομέρειες στο Πάρκο Τρίτση, αν έχω κέφια να σας τα πώ ε ?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

我不明白,我亲爱的

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Φιλαρακι μου φαινεται χαθηκες στη Σουηδικη μεταφραση........

 

αν βγαλεις το h σημαινει .....τι ειναι αυτο

 

Την καλημερα μου!!!

 

Πως το έλεγαν στα σουηδικά το 'καλά'? ΒRAA......

 

συμφωνω με την φιλεναδα..για τα παιδιά μεχρι 30 συνιστουν οι παιδιατροι γιατί ειναι με φυσικά φιλτρα..

 

άνω των 30 βαθμων τα φίλτρα δεν ειναι φυσικά αλλά χημικα!

 

Συμφωνώ απολύτως, πάνω από 30άρι, σκέτη χημεία. Καλύτερα συχνότερες επαλοίψεις.

 

δικιο εχεις αχ δεν ξερω

καθε χρονο γεμιζε ολο το προσωπο μου πυον και εκανα θεραπειες με μπεπανθολ για μηνες

τωρα σωθηκα μ αυτο

και τα παιδια ποτε δεν ηλιοκαηκαν

δεν ξερω μη με μαλωσετε

το πηρα- παει.....

αχ τι αγχος

 

Στελλίτσα, αν είναι κάθε φορά που κάνεις μια ονλαιν αγορά, να χρειάζεσαι ηρεμιστικό μετά, άστο καλύτερα :lol::lol::lol: Βρε γιατί αγχώνεσαι τόσο πολύ ? Ποιός ο λόγος ? Άντε, δάσκαλε που δίδασκες, σε άλλα τόπικς καλά τα λές, γιατί δεν τα εφαρμόζεις ? Σμάτς σμούτς

 

καλημέρα.μπορείς να δώσεις το site με τα γάλατα???????θα το χρειαστούμε σύντομα:lol::lol:

 

Δες στο καλαμαράκι στην υπογραφή της. Ρίξε μια ματιά και στο σάιτ με τα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ στην υπογραφή της SOEVAN07:wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

καλαμαριδιον λεω να παρω απο το πωλητη "σου" αυτα εδω για τη μικρη μου γιατι θελει η μαμα μου να τη μαθει να βγαλει τη πανα

http://cgi.ebay.co.uk/Mothercare-5-Pack-Girls-White-Cotton-Briefs-Age-2-3-/310320036093?pt=Girl_s_Clothing&hash=item484083f8fd και http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250826556890 να ναι σετακι... τι λες? απο νουμερο λες να της πεσουν μεγαλα? με ποια ρουχα να τα συγκρινω σα μεγεθος?

 

πηρε καμια αλλη αυτα τα φανελακια να με βοηθησει?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να σας πω να γελάσετε ? Όχι να νευριάσετε, ακούς καλαμαράκι ?

 

Θυμάστε που έψαχνα το proactive liquid collagen ? Είχα αναφέρει τις διαφορές τιμών εδώ. Λοιπόν, μου στέλνει μύνημα ο Άγγλος ότι πρόσφατα αρχίσαμε συνεργασία στην Ελλάδα με τον τάδε και αν θέλετε ψωνίστε από εκεί. Του απαντώ ΟΚ αλλά αν θέλω να ψωνίσω από εσάς τι θα μου χρεώσετε ? Ιδού η απάντηση

 

1 x Pro Active @ £29.95 shipping @ £6.00 total price £35.95

2 x Pro Active @ £59.90 shipping @ £10.00 total price £69.90

3 x Pro Active @ £75.00 shipping @ £16.00 total price £91.00

Τα συμπεράσματα δικά σας ....... δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω στον Έλληνα εισαγωγέα ούτε ένα ευρώ παραπάνω, μπορεί να παραγγείλω μια φορά από έξω, για να δω το μπραντ και να ψάξω και στις ΗΠΑ για καλύτερη τιμή. Πάντως στο ελληνικό τζιμάνι, δεν δίνω, γιατί σίγουρα το έχει πάρει στο 1/2 της αγγλικής τιμής και το έχει υπερκοστολογίσει.............

Και όπως έλεγε και η αγαπημένη μου Λιλή Ζωγράφου, 'ΚΑΙ ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΕΛΩ.......'.:-P:-P

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...