Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν πινουμε το γαλα μας! ( 6 μηνών ) ΓΟΠ


Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα γιο στον 6ο μηνα.αντιμετωπισαμε βαρια παλλινδρομηση με επεισοδια πνιγμονης,γουλιες κλπ.πινουμε υποαλεργικο γαλα εδω και 3 μηνες(μια αηδια γευση και μυρωδια)+epadoren.ποτε δεν εχει πιει πανω απο 180ml γενικα δεν ειναι ιδιαιτερα φαγανο παιδι.

το θετικο στη δικη μου ιστορια ειναι οτι το παιδι παιρνει μεχρι τωρα καλο βαρος κλεισαμε τον 5ο μηνα με βαρος 8.0kg και βαρος γεννησης 3.0kg

του δινω ενα γευμα το απογευμα υποαλλεργικο ρυζαλευρο.κ μετα απο 5 ωρες πινει ελαχιστο γαλα (50-80ml) και κοιμαται.

TO ΘΕΜΑ ΜΟΥ

γενικα ενω του ειχα ενα προγραμμα τριωρο τετραωρο πλεον θελει 5-6 ωρες και δεν ειναι ολα τα γευματα ιδια δηλαδη σε ενα μπορει να πιει 180 και στα υπολοιπα 100-120.

δεν κλαιει σχεδον ποτε για να πιει γαλα (ναι βεβαιως υπαρχουν και τετοια παιδια)οποτε ειμαι με το ρολοι στο χερι να κοιταζω ποτε περιπου ερχεται η ωρα να το ταισω.

σιγουρα τα παιδια εχουνα αλλαγες δοντια αλλες φορες λιγα κακα αλλες πολλα αλλα οταν περνανε 5 -6 ωρες και πινει 70ml η καθολου ειλικρινα απελπιζομαι.

ο παιδιατρος μ λεει να μην το πιεζω και να πινει οσο θελει....

εχει τυχει σε καμια?συγνωμη για το μεγαλο Post

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν λες οτι περνανε 5-6 ωρες και πιθανων να μην πιει γαλα καθολου ή να πιει πολυ λιγο, εννοεις οτι στο ενδιαμεσο αυτων των ωρων,εχει φαει και κατι αλλο??πχ κρεμα ή φαγακι?? αν εχετε αρχισει και τις στερεες τροφες και τρωει καλες ποσοτητες,κανε υπομονη με το γαλα...αλλα αν η διατροφη του ειναι μονον γαλα και σε ενα διαστημα 5-6 ωρων,πινει τοσο λιγο οσο λες,εγω θα προβληματιζομουν ιδιαιτερα...το οτι εχει καλο βαρος δεν σημαινει απαραιτητα οτι η τροφη που παιρνει ειναι επαρκης...καυσεις δεν γινονται οταν δεν υπαρχει τροφη στο στομαχι,αρα επιβραδυνεται ο μεταβολισμος...καπως ετσι μου το εχουν εξηγησει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχουμε ενα γιο 11,5 μηνων και δεν πινει γαλα απο το μπιμπερο. Εχουνε δοκιμασει πολλα γαλατα,δεν αντιμετωπιζουμε προβληματα τυπου παλινδρομησης κτλ απλα μολις βλεπει μπιμπερο γινεται καρατε κιντ. Τον πιλατευουμε κι εγω κι ο ανδρας μου πανω απο μιση ωρα αλλα εκεινος ανενδοτος. Τσακωνομαστε με τον ανδρα μου γιατι θελω να του δινω απο το στηθος αφου δεν τρωει γιατι δε θα κοιμαται ολη τη νυχτα κι γω δεν αντεχω να του δινω ειτε κρεμα ειτε γιαουρτι τα οποια κι αυτα τα τρωει μετα απο πολυ ωρα(30-45 λεπτα) και δεν αντεχω να το κανω αυτο βραδυ και καπακι στο πρωι. Η παιδιατρος μου εχει προτεινει την παρακατω εναλλακτικη αλλα για τους απεξω ολα ειναι ευκολα. Τι μου προτεινετε να κανω; Εσεις πως το αντιμετωπισατε;;

Link to comment
Share on other sites

Πινει νερο δεν εχει προβλημα απο το μπιμπερο με την πιπιλα που πρεπει να ρουφηξει τονπαιδι. Ξεκινησαμε λιγο αναποδα. Πιναμε μπιμπερο απο το μαιευτηριο με μητρικα γαλανπου το εβγαζα με το θηλαστρο και μετα αφου δεν ηθελε το μπιμπερο τον εβαλα στονστηθος οπου πινει μεχρι να το αδειασει. Απλα πρεπει να γινει καποια στιγμη ο απογαλακτισμος απο το στηθος και αυτη τη στιγμη μοιαζει βουνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποτε αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να αποθηλασεις,ετσι;υπαρχει αντιστοιχη ενοτητα στο θεμα του θηλασμου να γραψεις ωστε να παρεις περισσοτερες ιδεες.πως τα παει ο μικρος με τις στερεες;εχει καποιο προγραμμα στο θηλασμο;τι γαλα του δωσατε;καποιο σε σκονη δευτερης βρ.ηλικιας;αν περιμενετε λιγο θα μπορει να δοκιμασει κ φρεσκο.επισης μπορειτε να δοκιμασετε εκπαιδευτικα ποτηρακια κ για το νερο κ το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

11,5 μηνων το παιδι ειναι μικρο...αφηστε το να θηλαζει κανονικα απο το στηθος.Σε επειγει τοσο πολυ να σταματησει το παιδι να θηλαζει τωρα? Μαθε του σιγα σιγα να πινει με καλαμακι...εμενα τα παιδια μου ποτε δεν ηπιαν απο μπιμπερο...ο ενας νερακι επινε απο 8 μηνων με καλαμακι.ο μικρος αδγησε να το μαθει και επινε με ποτηρακι.

Link to comment
Share on other sites

Απο στερεες δεν εχουμενπροβλημα. Τρωμε και το αλεσμενο φαγητο αλλα και τα αλεσμενα φρουτα σαν τρελοι (250-300ml τη φορα. ) απο γαλα πινουμε το ναν για την ηλικια του αλλα του δινω και νουνου για παιδια απο 1 ετους αλλα δεν ανοιγουνε το στομα μας. Οτι πλησιαζει σε μπιμπερο μενγαλα δεν το ανοιγουμε. Και με καλαμακι που δοκιμασα τιποτα. Τουδιναμε σφαλιαρα και γελαγαμε. Στο καλαμακι εννοω

Link to comment
Share on other sites

Περιπου ποσες φορες θηλαζει τη μερα;δοκιμαστε κ το φρεσκο με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου σας.δ ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα να βαζεις μητρικο με ξενο κ σιγα σιγα να ελαττωνεται το μητρικο.προσπαθειστε να πιει νερο η χυμο με καλαμακι κ μετα γαλα.εμεις μετα το χρονο πολυ συχνα για πρωινο τρωμε γαλα με δημητριακα

Link to comment
Share on other sites

Απο στερεες δεν εχουμενπροβλημα. Τρωμε και το αλεσμενο φαγητο αλλα και τα αλεσμενα φρουτα σαν τρελοι (250-300ml τη φορα. ) απο γαλα πινουμε το ναν για την ηλικια του αλλα του δινω και νουνου για παιδια απο 1 ετους αλλα δεν ανοιγουνε το στομα μας. Οτι πλησιαζει σε μπιμπερο μενγαλα δεν το ανοιγουμε. Και με καλαμακι που δοκιμασα τιποτα. Τουδιναμε σφαλιαρα και γελαγαμε. Στο καλαμακι εννοω

 

Κοιτα εμενα ο μικρος γιος μου δεν ηπιε ποτε αλλο γαλα περα απο το δικο μου.Με τιποτα.Θηλασε μεχρι 2,5 ετων ακριβως γι αυτο το λογο...ηταν και πολυ χαμηλα στο βαρος εμενα...δεν ετρωγε τπτ.Απο τη στιγμη που εκοψε το θηλασμο δεν ξαναηπιε γαλα...ουτε να το μυρισει δε θελει.Βλεπει τον αδερφο του να πινει και φευγει γιατι του μυριζει λεει το γαλα.Το περιμεναμε κιολας γιατι οσο δοκιμασαμε να πιει ειτε σκονη ειτε φρεσκο με τη μια αναγουλιαζε...δεν επινε ουτε μια γουλια.Παροτι ως νεογεννητο που χρειαστηκε να λειψω νοσοκομειο 10 μερες επινε σκονη χωρις θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki, η δικιά μας περίπτωση είναι καρμπόν η δική σας. ο μικρός μου είναι 20,5 μηνών και δεν θέλει το ξένο γάλα, ούτε το μπιμπερό φυσικά. Επίσης είναι και λιγόφαγος οπότε είμαστε και χαμηλά στο βάρος. Νερό πίνει μόνος του φυσικά με ποτηράκι ικεα, χωρίς βαλβίδα και τίποτε άλλο. Εσείς τελικά τι κάνετε με τα γαλακτοκομικά;

Link to comment
Share on other sites

Niki, η δικιά μας περίπτωση είναι καρμπόν η δική σας. ο μικρός μου είναι 20,5 μηνών και δεν θέλει το ξένο γάλα, ούτε το μπιμπερό φυσικά. Επίσης είναι και λιγόφαγος οπότε είμαστε και χαμηλά στο βάρος. Νερό πίνει μόνος του φυσικά με ποτηράκι ικεα, χωρίς βαλβίδα και τίποτε άλλο. Εσείς τελικά τι κάνετε με τα γαλακτοκομικά;

 

Από 3 αρχισε να τρωει καλυτερα...βασικα τρωει ολη την ωρα από λιγο.Στο βαρος εξακολουθεί να είναι πολύ χαμηλα αλλα προφανως είναι και το σουλουπι του αυτό...τι να πω.Ως προς τα γαλακτοκομικα...ευτυχως τρωει κρεμες.Καθε πρωι δλδ για πρωινο του φτιαχνω μια κρεμα με γαλα και βρωμη του βαζω και λιγο κακαο η λιγη κανελα και τη ν τρωει.Η και κανενα απόγευμα παλι του φτιαχνω κρεμα με σιμιγδαλι ειτε κανενα ριζογαλο με ελαχιστη ζαχαρη.Και λιγο τυρακι.

 

Παλια ειχα δοκιμασει και κακαο στο γαλα αλλα ουτε ετσι το ηπιε.Στην αρχη ειχα απογοητευτεί δε σου κρυβω γιατι δεν ετρωγε τπτ γαλακτοκομικο...ουτε κρεμες ουτε τπτ.Τωρα αφου τρωει τουλάχιστον τη βρωμη του το πρωι δε με πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Niki, κι εμείς έχουμε την ίδια εικόνα. Ο μικρός λόγω θηλασμού δεν δέχτηκε τελικά το μπιμπερό. Και συνεχίζει τον θηλασμό 2-3 φορές την ημέρα, αλλά πλέον έχω πολύ λίγο γάλα. O παιδίατρός σας τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δε θεωρω οτι φταιει ο θηλασμος που το παιδι δεν πινει γαλα.Ουτε ο μεγαλος μου πηρε ποτε μπιμπερο αλλα λατρευει το γαλα...απο το χρονο και μετα επινε και φρεσκο με καλαμακι και θηλαζε.Μαλιστα επινε πολυ φρεσκο.Ο μικρος απο τη στιγμη που αρχισε στερεες επεσε πολυ στο βαρος...εφτασε να ειναι στην τελευταια καμπυληκαι εκει παραμενει.Καναμε εξετασεις ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα..δεινοπαθησαμε να πιασει τα 8 κιλα.Καποια στιγμη απλα το πηραμε αποφασηοτι ετσι ειναι το σκαρι του και δε βαζει κιλα.Αυτη τη στιγμη ειναι 3,5 ετων και πρεπει να ειναι γυρω στα 13-14 κιλα.

 

Ως προς το γαλα ο παιδιατρος ακριβως επειδη ηταν σιγουρος οτι το παιδι δε θα πιει γαλα ετσι και κοψει το ηηλασμο....επεμενε να θηλασει μεχρι τους 20 μηνες που σχηματιζεται ο εγκεφαλος.Μετα μου ειπε οποτεθελεις σταματα το θηλασμο κι ας μη πινει γαλα.Τελικα αποθηλασε 2, 5 χρονων.Παρεπιπτοντως οταν σταματησε το θηλασμο αρχισε σιγα σιγα να τρωει και καλυτερα.Ο γιατρος δεν αγχωνεται που δεν πινει γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες πινει γαλα αν του βαλωμεσα δημητριακα και του το δινω με το κουταλι...αλλα σκετο γαλα να παρει το ποτηρι να πιει ποτε.Δοκιμασα και κακαο να του βαλω και μελι αλλα δε.Αυτη την εποχη που υπαρχουν φραουλες και τις λατρευει του λιωνω φραουλες τις ανακατευω με γιαουρτι και το τρωει...η γιαουρτι με κανελα καποιες φορες.Ο παιδιατρος πιο παλια μου ελεγε ακομα και παγωτο κανε του το γαλα με λιγη ζαχαρη..ας το τρωει εστω και ετσι.Τωρα αφου τρωει την κρεμα με τη βρωμη καθε μερα δεν ανυσηχω.Δεν ειμαι και υπερ τα παιδια να πινουν πολυ γαλα.Ο μεγαλος μου επινε γυρω στο 1,5 λιτρο γαλα τη μερα.Φετος του το μειωσα πολυ.Πλεον και αυτος τοπρωι τρωει βρωμη μαζι με το κικρο και πινει και αλλο λιγο γαλα το βραδυ.

 

Εσενα ειναι και μικρο ακομα.Αλλα μπραβο σου που συνεχιζεις το θηλασμο...οσο αντεχεις συνεχισε...εστω και λιγο.Οσο μεγαλωνει θα αυξηθουν και οι επιλογες σου.Μη σε αγχωνει το οτι δεν πινει ξενο γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki, με αγχώνει πάρα πολύ και μετάνιωσα για τον θηλασμό με όλα αυτά που πέρασα με το παιδί. Κι εμείς τα ίδια, είμαστε στην κατώτερη καμπύλη βάρους. Το παιδί τρώει λίγο τυράκι, γιαούρτι κάθε βράδυ (προτιμώ να του δίνω τα επιδόρπια γιαουρτιού όλυμπος). Πάντως, ο δικός μου παιδίατρος μου είχε πει ότι θερμιδικά το γάλα μετά τον χρόνο δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί (και το βλέπω στην πράξη). Όταν το παιδί ήταν 13 μηνών ρώτησα λοιπόν μια παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού που ήταν κατά του μπιμπερό και θεωρεί ότι το να πάρει ένα παιδί μπιμπερό είναι πισωγύρισμα ψυχοκινητικό.

Link to comment
Share on other sites

Niki, με αγχώνει πάρα πολύ και μετάνιωσα για τον θηλασμό με όλα αυτά που πέρασα με το παιδί. Κι εμείς τα ίδια, είμαστε στην κατώτερη καμπύλη βάρους. Το παιδί τρώει λίγο τυράκι, γιαούρτι κάθε βράδυ (προτιμώ να του δίνω τα επιδόρπια γιαουρτιού όλυμπος). Πάντως, ο δικός μου παιδίατρος μου είχε πει ότι θερμιδικά το γάλα μετά τον χρόνο δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί (και το βλέπω στην πράξη). Όταν το παιδί ήταν 13 μηνών ρώτησα λοιπόν μια παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού που ήταν κατά του μπιμπερό και θεωρεί ότι το να πάρει ένα παιδί μπιμπερό είναι πισωγύρισμα ψυχοκινητικό.

 

Το ξερω ότι σε αγχωνει και σε δυσκολευει...όμως κακως το συνδεεις με το θηλασμο.Θεωρω ότι και να μη θηλαζε το παιδι και παλι καποια στιγμη θα εκοβε το γαλα.ισα ισα είναι τυχη που θηλαζει και ετσι εχει φτασει 20 μηνων και πινει ακομα το δικο σου γαλα.Ειναι αυτό ακριβως που αναφερει και η peny_19. Ως προς το μπιμπερο συμφωνω...το μπιμπερο είναι για τα μωρα δεν εχει νοημα σε ένα παιδακι που εχει χρονισει να προσπαθεις να το κανεις να αρει μπιμπερο.Υπαρχει μια μεταβατικη περιοδος όταν το παιδι κοβει το θηλασμο που μπερδευεται κι αυτό γιατι κατι πρεπει να φαει το πρωι αντι του θηλασμου.Εκει είναι μια δυσκολη φαση.Εμενα σκεψου όταν αποθηλασε ξυπναγε 5 το πρωι και μου ζηταγε να του φτιαξω μακαρονια γιατι πειναγε αλλα και αυτό δεν ηξερε τι να φαει.οπως και να το κανουμε είναι ευκολια το παιδι το πρωι να παιρνει το ποτηρακι του και να πινει το γαλα του.Δοκιμασαμε διαφορα κι εμεις.Καποια στιγμη δοκιμάσαμε τη βρωμη του αρεσε και κατασταλάξαμε και εκει.Πλεον αυτό είναι το πρωινο του.Το βραδυ πριν κοιμηθεί ενώ ο μεγαλος πινει το γαλα του και κοιμαται ο μικρος απλα μου ζηταει να πιει λιγο νερακι και κοιμαται.Ναι με το που αποθηλασε αρχισε να τρωει καλυτερα...πολύ καλυτερα...αλλα και παλι βαρος δε βαζει.Παρτο αποφαση ότι ετσι είναι το παιδακι...και μη ταλαιπωρησε κι εσυ γιατι είναι πολύ ψυχοφθορο το ξερω.

 

Ως προς το ότι το παιδι είναι στη χαμηλοτερη καμπυλη...εμενα ο παιδίατρος μου ελεγε ότι θεωρητικα ένα παιδι που είναι τοσο χαμηλα στο βαρος πρεπει να ελεγχεται για τυχον προβλήματα.Αυτο όμως δε σημαινει ότι δεν είναι φυσιολογικο....υπαρχει μια κατηγορια παιδιων..μικρη αλλα υπαρχει που τα παιδακια μενουν στη χαμηλοτερη καμπυλη χωρις αυτό να σημαινει τι εχουν κατι.Εμεις καναμε καποιες εξετασεις όταν ηταν πιο μικρο...ολες καλες και από τη στιγμη που η υπολοιπη αναπτυξη του παιδιου ηταν μια χαρα και ο γιατρος μου ειπε δεν ξαναασχολουμαστε.

 

Νομιζω οτι η θεωρια που ελεγε οτι τα παιδακια πρεπει να πινουν πολύ γαλα εχει πλεον ξεπεραστεί και ολοι οι παιδιτροι συμφωνουν οτι απαξ και το παιδακι εχει περασει τα πρωτα 2 χρονια δεν πειραζει να μην πιουν γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικά όσα γράφεις! Σε εμάς ο μικρός έχει χαμηλό βάρος αλλά είχε βρεθεί πέρυσι και αναιμία (παίρνει σίδηρο καθημερινά) και ουδετεροπενία που ευτυχώς ξεπεράστηκε μόνη της. Επιπλέον έχει και υποτονία. Στο πλαίσιο διερεύνησης της υποτονίας έχει ελεγχθεί σχεδόν για τα πάντα και βρέθηκε μόνο η αναιμία, τίποτε άλλο. Όμως το χαμηλό βάρος του δεν απασχολεί τον παιδονευρολόγο που ελέγχει την κίνησή του. Εφόσον το κεφαλάκι που ενδιαφέρει ιδιαίτερα τους παιδονευρολόγους και το ύψος είναι φυσιολογικό, το βάρος δεν τον ανησυχεί. Πάντως, κανένας δεν θα μπορεί πια να μου βγάλει από το μυαλό ότι το χαμηλό βάρος οφείλεται στον θηλασμό, είμαι σίγουρη γι΄ αυτό. Α, και κάτι άλλο. Το ποτηράκι με το οποίο πίνει νερό το έχει συνδέσει μόνο με το νερό, οπότε δεν μπορώ να του δώσω με αυτό γάλα!!! Ψάχνω για εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω τουλ με τα θεματα τα ιατρικα ειστε καλυτερα κ χαιρομαι.εχει τυχει να διαβασω καποια ποστ σου.νομιζω για την ηλικια σας γαλα με δημητριακα η κρεμα βρωμης με γαλα.κ κρεμα με σιμιγδαλι η ρυζογαλο για απογευμα.μπορει αν επινε ξενο να ειχε πιο πολυ βαρος οταν επινε μονο γαλα αλλα μπορει να ειχατε αλλα θεματα.επισης σε αυτην την ηλικια που ειναι κ η μικρη μου σαν εναλλακτικη πρωινου εχουμε κ ψωμι με τυρι κρεμα κ μαρμελαδα η ταχινι κ μελι η τοστ με χυμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...