Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναπνευστική αρρυθμία


Recommended Posts

Το προγηουμενο Σαββατο ο γιος μου παραπονεθηκε οτι τον ποναει η καρδια του. Κλαψουριζε αλλα οχι οτι εδειχνε και εντονα σημαδια δυσφοριας. Τον πηγα στο γιατρο και εν περιλυψη η γνωματευση ειναι συνημιτονοειδης αρρυθμια. Μας διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι κατι επειγον αλλα θα παμε στον καρδιολογο στις 16/3.

Εχει κανενας εμπειρια? απο τι προηρθε? τι επιπτωσεις εχει? τι πρεπει να ρωτησω τον γιατρο? απο τι να τον προφυλλαξω μεχρι να μου πει ο γιατρος τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


A! Έλα, βρε, τίποτα δεν είναι! Αναπνευστική αρρυθμία λέγεται και είναι παραλλαγή του φυσιολογικού. Η καρδιά που πονούσε προφανώς δεν ήταν καρδιά :) και η "αρρυθμία" αυτή ήταν τυχαίο εύρημα. Κανονικά, δε θέλει καν καρδιολόγο (εσείς καλά κάνετε, για να σας φύγει και η παραμικρή ανησυχία).

 

ΥΓ: πολύ ψαρωτικο το "συνημιτονοειδής" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δηλαδη δεν χρειαζεται να να κανουμε κατι? Αναπνευστικη αρρυθμια εχω και εγω (και ενας καρδιολογος ηθελε να μου δωσει φαρμακα)

Μας ειπαν οτι μαλλον ο "πονος" ηταν επεοδη καταλαβαινε τον ανωμαλο ρυθμο. Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι δυσκολα θα κατσει ησυχος - στα κλινικα ευρηματα ηταν και το οταν πολυ ζωηρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A! Έλα' date=' βρε, τίποτα δεν είναι! Αναπνευστική αρρυθμία λέγεται και είναι παραλλαγή του φυσιολογικού. Η καρδιά που πονούσε προφανώς δεν ήταν καρδιά :) και η "αρρυθμία" αυτή ήταν τυχαίο εύρημα. Κανονικά, δε θέλει καν καρδιολόγο (εσείς καλά κάνετε, για να σας φύγει και η παραμικρή ανησυχία).

 

ΥΓ: πολύ ψαρωτικο το "συνημιτονοειδής" :lol:[/quote']

 

Έψαχνα και εγώ να βρω τι είναι και δεν έβρισκα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δηλαδη δεν χρειαζεται να να κανουμε κατι? Αναπνευστικη αρρυθμια εχω και εγω (και ενας καρδιολογος ηθελε να μου δωσει φαρμακα)

Μας ειπαν οτι μαλλον ο "πονος" ηταν επεοδη καταλαβαινε τον ανωμαλο ρυθμο. Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι δυσκολα θα κατσει ησυχος - στα κλινικα ευρηματα ηταν και το οταν πολυ ζωηρος

 

Στην αναπνευστική αρρυθμία δεν καταλαβαίνεις ανώμαλο ρυθμό, γιατί δεν υπάρχει ανώμαλος ρυθμός!

http://www.healthgrades.com/conditions/sinus-arrhythmia

"However, having a sinus arrhythmia is a normal condition"

Link to comment
Share on other sites

Παντως ανωμαλο ρυθό ειχε γιατι το γραφει και η αναφορα αλλα μου το ειπε και η γιατρος που τον εξετασε με το στηθοσκοπιο. Μαλιστα του εκαναν 2 φορες καρδιογραφημα διαφορετικοι τεχνικοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, όταν λέω "ανώμαλο", εννοώ παθολογικό. Δηλαδή, η αναπνευστική αρρυθμία έχει ένα συγκεκριμένο pattern, που δε θεωρείται παθολογικό, αλλά, όπως είπαμε, παραλλαγή του φυσιολογικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω. Δηλαδη δεν χρειαζεται να να κανουμε κατι? Αναπνευστικη αρρυθμια εχω και εγω (και ενας καρδιολογος ηθελε να μου δωσει φαρμακα)

Μας ειπαν οτι μαλλον ο "πονος" ηταν επεοδη καταλαβαινε τον ανωμαλο ρυθμο. Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι δυσκολα θα κατσει ησυχος - στα κλινικα ευρηματα ηταν και το οταν πολυ ζωηρος

 

 

Καλα αυτο μου εκανε εντυπωση! Απο ποτε η ζωηραδα ενος μικρου παιδιου ειναι αξιομνημονευτη ως κλινικο ευρημα (αν εξαιρεσουμε ΔΕΠΥ κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο μου εκανε εντυπωση! Απο ποτε η ζωηραδα ενος μικρου παιδιου ειναι αξιομνημονευτη ως κλινικο ευρημα (αν εξαιρεσουμε ΔΕΠΥ κλπ)?

 

Μηπως γιατι δειχνει οτι δεν ηταν τοσο αρρωστο για να ειναι μεσ την τρελη χαρα? Παντως και την μαμα μου οταν ειχα παει στα επειγοντα εγραψαν για την γενικη της εικονα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι αυτο που οι καρδιολογοι ονομαζουν εκτακτες συστολες? (Το εχω εγω και μου ειπαν οτι ειναι ακινδυνο)

 

Όχι, δεν έχει σχέση. Η αναπνευστική αρρυθμία είναι όταν, κατά την εισπνοή, η καρδιά χτυπάει γρηγορότερα.

 

Καλα αυτο μου εκανε εντυπωση! Απο ποτε η ζωηραδα ενος μικρου παιδιου ειναι αξιομνημονευτη ως κλινικο ευρημα (αν εξαιρεσουμε ΔΕΠΥ κλπ)?

 

Το "ζωηρό παιδί" είναι πολύ θετικό σημείο της εξέτασης. Μπορείς να γράψεις, επίσης, "ευδιάθετο", "χαμογελαστό" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δηλαδη δεν χρειαζεται να να κανουμε κατι? Αναπνευστικη αρρυθμια εχω και εγω (και ενας καρδιολογος ηθελε να μου δωσει φαρμακα)

Μας ειπαν οτι μαλλον ο "πονος" ηταν επεοδη καταλαβαινε τον ανωμαλο ρυθμο. Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι δυσκολα θα κατσει ησυχος - στα κλινικα ευρηματα ηταν και το οταν πολυ ζωηρος

 

Φαντάζομαι δεν περιμένεις να σου απαντήσει ο κάθε ανώνυμος και άσχετος στο φόρουμ για θέμα υγείας του παιδιού σου για το πως θα το χειριστείς, έτσι? εγώ αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να πάρω και μία δεύτερη γνώμη και εφόσον το ραντεβού στο έχουν κλείσει για 16/03 δηλ. περίπου σε ένα μήνα θα ρώταγα τους γιατρούς εάν υπάρχει κάποιος άμεσος κίνδυνος μέχρι τότε ή μπορείς να περιμένεις άνετα... το ραντεβού είναι σε κάποιο δημόσιο και στο έκλεισαν μετά από 1 μήνα? εάν ναι, εγώ επειδή από την φύση μου είμαι και λίγο αγχώδης με αυτά, θα πήγαινα σε κάποιο ιδιωτικό που φαντάζομαι θα έχει πιο σύντομες ημερομηνίες... επίσης, άλλη η καρδιακή λειτουργία των ενηλίκων άλλη των παιδιών.. και εγώ προσωπικά είχα κάνει αρρυθμίες και μου έδωσαν ένα χαπάκι και όντως ήταν ακίνδυνες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που εγώ έπαθα στα 40 είναι το ίδιο με ένα μικρό παιδί... εύχομαι να πάνε όλα καλά, να μην είναι τίποτε και να ησυχάσετε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εμένα μου έκανε εντύπωση ότι δε σου έδωσαν κάποιες οδηγίες. Εκτός αν σου είπαν "δεν είναι τίποτα, το ξεχνάς", και εσύ απλώς διατηρείς τις επιφυλάξεις σου.

 

Αν κατάλαβα καλά, το είδαν το παιδί παιδίατροι, όχι γενικοί γιατροί, ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenip στο Βελγιο δεν εχει ιδιωτες παιδοκαρδιολογους. Αλλα και να ειχε δεν εχουν μηχανηματα σε επιπεδο ιατριου. Το ραντευου ειναι στο παιδιατρικο πανεπιστημιακο νοσοκομειο και μας το κανονισε η παιδιατρος. Το Σαββατο τον ειχε εξετασει αλλη παιδιατρος και γιατρος γενικης ιατρικης. Εκανε καρδιογραφημα,ακτινογραφια και αιματολογικες και η γνωματευση δοθηκε απο παιδοκαρδιολογο.

Επειδη και εγω ειμαι αγχωδης θα τον παω στον παιδοκαρδιολογο αν και μας διαβαβαιωσαν οτι δεν χρειαζεται. Αν χρειαζονταν θα μας πηγαιναν το Σαββατο με ασθενοφορο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' κι εμένα μου έκανε εντύπωση ότι δε σου έδωσαν κάποιες οδηγίες. Εκτός αν σου είπαν "δεν είναι τίποτα, το ξεχνάς", και εσύ απλώς διατηρείς τις επιφυλάξεις σου.

 

Αν κατάλαβα καλά, το είδαν το παιδί παιδίατροι, όχι γενικοί γιατροί, ε;[/quote']

 

Το ειδε και παιδιατρος και γενικης ιατρικης και εστειλαν τις εξετασεις σε παιδοκαρδιολογο. Την Τεταρτη τον εξετασε και η παιδιατρος μας. Μας ειπαν παυσυπονα αν διαμάρτυρηθει οτι ποναει

Link to comment
Share on other sites

Elenip στο Βελγιο δεν εχει ιδιωτες παιδοκαρδιολογους. Αλλα και να ειχε δεν εχουν μηχανηματα σε επιπεδο ιατριου. Το ραντευου ειναι στο παιδιατρικο πανεπιστημιακο νοσοκομειο και μας το κανονισε η παιδιατρος. Το Σαββατο τον ειχε εξετασει αλλη παιδιατρος και γιατρος γενικης ιατρικης. Εκανε καρδιογραφημα,ακτινογραφια και αιματολογικες και η γνωματευση δοθηκε απο παιδοκαρδιολογο.

Επειδη και εγω ειμαι αγχωδης θα τον παω στον παιδοκαρδιολογο αν και μας διαβαβαιωσαν οτι δεν χρειαζεται. Αν χρειαζονταν θα μας πηγαιναν το Σαββατο με ασθενοφορο.

 

Οπότε εάν σε διαβεβαίωσαν ότι δεν χρειάζεται καν να τον δει παιδοκαρδιολόγος τότε δεν θα φοβούνται κάτι.. καλά έκανες βέβαια και έκλεισες το ραντεβού... καλά αποτελέσματα εφόσον οι γιατροί δεν ανησυχούν τότε ίσως να μην χρειάζεται να ανησυχείς και εσύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...