Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γλυκεια μου Moth να εισαι καλά..και να χαιρεσαι το παιδακι σου..μακαρι και μεις να τα καταφερουμε..οπως λες και συ θελει πολυ υπομονη ο φυσικός και εύκολα μπορεί να χάσεις το κουράγιο σου αλλα το ονείρο ειναι πολύ δυνατό και σου δίνει και παλι φτερά να συνεχίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα σας. Είμαι κάπως παλιά εδώ μέσα. Κάποτε, λοιπόν, έμπαινα, διάβαζα τις ιστορίες κάποιων άλλων κοριτσιών για να παίρνω κουράγιο, έψαχνα διάφορα θέματα που με αφορούσαν.... Τώρα πια δεν έχω χρόνο γιατί μεγαλώνω το 3 μηνών κοριτσάκι μου το οποίο μου ρουφά όλο μου το χρόνο και την ενέργεια!!! Αποφάσια όμως να σας γράψω εν τάχει την ιστορία μου για να σας δώσω κουράγιο με τους φυσικούς κύκλους, αφού εγώ έτσι τα κατάφερα! Η ιστορία μου: Ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθούσα με τον άνδρα μου 5 χρόνια για παιδάκι. Τη μόνη εξέταση που δεν είχα κάνει ήταν η διαγνωστική λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση. ΄Ομως σχεδόν όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ή ότι δεν είχα ή ότι αν έχω θα είναι πολύ μικρή και δε μας επηρεάζει - Τελικά ο γιατρός στην καισαρική δεν είδε τπτ. Και να είχα μικρή ενδομητρίωση, η εγκυμοσύνη τη γιάτρεψε. (Λέω σχεδόν όλοι γιατί κάποιοι με έσπρωχναν να την κάνω την λαπαροσκόπηση πριν την εξωσωματική για λόγους προφανείς....).

Αφού λοιπόν έκανα μία εξωσωματική με φάρμακα η οποία απέτυχε παταγωδώς και με έστειλε και στο νοσοκομείο με αιμορραγία των ωοθηκών (μία πολύ σπάνια επιπλοκή της ωοληψίας), πήρα ένα χρόνο off, αλλάζω γιατρό και κέντρο και αποφασίζω να κάνω ξανά εξωσωματική σε φ.κ. Κορίτσια θέλει πολύ ψυχραιμία και υπομονή ο φ.κ. ΄Εκανα 9 μήνες για να συλλέξω 3 έμβρυα καλά και να τα μεταφέρω. Η ηλικία μου 37 προς 38 τότε. ΄Ομως μέσα μου ήμουν σίγουρη ότι θα τα καταφέρω. Είχα πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό και στο κέντρο. Και ναι, δυστυχώς, οι φ.κ. τα έχουν όλα: άδεια ωοθηλάκια με καλές ορμονολιογικές, ωάρια που δε γονιμοποιούντα, ωάρια που γονιμοποιούνται αλλά δε διαιρούνται σωστά.... Για αυτό και θέλουν τεράστια υπομονή και ψυχραιμία. ΄Ομως θα βρεθούν, κορίτσια. Μην απελπίζεστε!!! Εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτής της μεθόδου γιατί είναι πολύ κοντά στη φύση. Χωρίς ορμόνες, χωρίς μέθη η ωοληψία... Κάντε υπομονή και πιστέψτε το!!!!

Σας φιλώ γιατί ο γλυκός μου τύραννος μόλις ξύπνησε.... Γεια σας!

 

Γειά σου Moth!Nομίζω είχαμε μιλήσει παλίοτερα.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σ ευχαριστώ και γω για το κουράγιο που μας δίνεις!

Είμαστε πολύ παρόμοιες περιπτώσεις,μόνο που εγώ δεν εχω κάνει εξωσωματική με φάρμακα.

Σου πήρε 9 μήνες για 3 εμβρυάκια ε?

Εγώ στον πρώτο δεν εφτασα μεχρι την ωοληψία!

Ελπίζω να αντεξουμε,τόσα χρόνια άλλωστε το καταφεραμε,τώρα θα λιγοψυχήσουμε?

Απλά και το οικονομικό κόστος τόσων προσπαθειών σε φυσικό είναι μεγάλο,μπορεί να φτάσει και πολύ μεγάλυτερο από αυτό της συμβατικής εξωσωματικής.

Εγώ πιστευω πολύ στο φυσικό κύκλο,ειδικά όταν δεν έχει βρεθεί πρόβλημα και βρήκα και γιατρό-κέντρο που ειδικεύονται σε αυτή τη μέθοδο.

Όταν βρεις ξανα λίγο χρόνο θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις λεπτομέρεις για το γιατρό σου,το κόστος κλπ?

Σ ευχαριστώ προκαταβολικά!;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα τα καταφέρετε, δεν υπάρχει περίπτωση!!!!! Και εμένα όταν μου το έλεγαν δεν το πίστευα. Τη μοναδική φορά που είπα "θα πετύχει" ήταν στην εμβρυομεταφορά του φ.κ. Και αυτό το είπα μέσα μου, δεν το ομολογούσα σε κανέναν. Ναι, το ξέρω, θέλει τεράστια υπομονή οι φ.κ. - εγώ ειλικρινά σας λέω έκανα 9 μήνες, όσο μία εγκυμοσύνη - και ναι μπορεί να κοστίσει παραπάνω από μία συμβατική εξωσωματική. Αλλά κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη αξίζει τον κόπο. Εγώ είχα αποφασίσει να μην πάω διακοπές, να μην ψωνίζω, να μην πολυβγαίνω, αλλά τη μέθοδο δε θα την εγκατέλειπα. Την πίστευα και την πιστεύω. Και αν ποτέ αποφασίσω για δεύτερο παιδάκι - λέω !!αν!! κορίτσια μου γιατί είναι πολύ μεγάλη κούραση το μπεμπάκι, να το έχει ο Θεός καλά!!!!!! - και δε μου έρθει μόνο του πάλι φ.κ. θα ακολουθήσω. Πιστεύω όμως πολύ κορίτσια και στην καλή ψυχολογία. Πιστέψτε το βαθιά μέσα σας ότι θα γίνει!!!! Σας φιλώ γλυκά όλες.... Κουράγιο κορίτσια, θα γίνει!!!! Σας το λέω εγώ!!! Το πιστεύω για όλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Moth!Nομίζω είχαμε μιλήσει παλίοτερα.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σ ευχαριστώ και γω για το κουράγιο που μας δίνεις!

Είμαστε πολύ παρόμοιες περιπτώσεις,μόνο που εγώ δεν εχω κάνει εξωσωματική με φάρμακα.

Σου πήρε 9 μήνες για 3 εμβρυάκια ε?

Εγώ στον πρώτο δεν εφτασα μεχρι την ωοληψία!

Ελπίζω να αντεξουμε,τόσα χρόνια άλλωστε το καταφεραμε,τώρα θα λιγοψυχήσουμε?

Απλά και το οικονομικό κόστος τόσων προσπαθειών σε φυσικό είναι μεγάλο,μπορεί να φτάσει και πολύ μεγάλυτερο από αυτό της συμβατικής εξωσωματικής.

Εγώ πιστευω πολύ στο φυσικό κύκλο,ειδικά όταν δεν έχει βρεθεί πρόβλημα και βρήκα και γιατρό-κέντρο που ειδικεύονται σε αυτή τη μέθοδο.

Όταν βρεις ξανα λίγο χρόνο θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις λεπτομέρεις για το γιατρό σου,το κόστος κλπ?

Σ ευχαριστώ προκαταβολικά!;)

 

 

 

 

Σου στέλνω π.μ.!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σου Moth!Nομίζω είχαμε μιλήσει παλίοτερα.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σ ευχαριστώ και γω για το κουράγιο που μας δίνεις!

Είμαστε πολύ παρόμοιες περιπτώσεις,μόνο που εγώ δεν εχω κάνει εξωσωματική με φάρμακα.

Σου πήρε 9 μήνες για 3 εμβρυάκια ε?

Εγώ στον πρώτο δεν εφτασα μεχρι την ωοληψία!

Ελπίζω να αντεξουμε,τόσα χρόνια άλλωστε το καταφεραμε,τώρα θα λιγοψυχήσουμε?

Απλά και το οικονομικό κόστος τόσων προσπαθειών σε φυσικό είναι μεγάλο,μπορεί να φτάσει και πολύ μεγάλυτερο από αυτό της συμβατικής εξωσωματικής.

Εγώ πιστευω πολύ στο φυσικό κύκλο,ειδικά όταν δεν έχει βρεθεί πρόβλημα και βρήκα και γιατρό-κέντρο που ειδικεύονται σε αυτή τη μέθοδο.

Όταν βρεις ξανα λίγο χρόνο θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις λεπτομέρεις για το γιατρό σου,το κόστος κλπ?

Σ ευχαριστώ προκαταβολικά!;)

 

Miss μπορείς να μου στείλεις τον γιατρό που έχεις για τον φυσικό;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κρυσταλία με υψηλή fsh καλύτερα να κάνεις τελείως φυσικούς,ή να δοκιμάσεις ένα πολύ ελαφρύ πρωτόκολλο,με λίγες μονάδες.

Ο φυσικός πάντως όντως επειδή δεν ελέγχεται απόλυτα έχει ταλαιπωρία.

Πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να βρεις σε τί θα ανταποκριθεί ο οργανισμός σου.

Όσο για τη μέθη,για ένα ωάριο είναι προαιρετική

Εγώ προσωπικά την Τετάρτη πρώτα ο Θεός που θα πάω για την πρώτη μου ωοληψία θα προσπαθήσω να την αποφύγω.

Κουράγιο!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κρυσταλία με υψηλή fsh καλύτερα να κάνεις τελείως φυσικούς,ή να δοκιμάσεις ένα πολύ ελαφρύ πρωτόκολλο,με λίγες μονάδες.

Ο φυσικός πάντως όντως επειδή δεν ελέγχεται απόλυτα έχει ταλαιπωρία.

Πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να βρεις σε τί θα ανταποκριθεί ο οργανισμός σου.

Όσο για τη μέθη,για ένα ωάριο είναι προαιρετική

Εγώ προσωπικά την Τετάρτη πρώτα ο Θεός που θα πάω για την πρώτη μου ωοληψία θα προσπαθήσω να την αποφύγω.

Κουράγιο!!!!!:wink:

 

thanks miss.

καλη επιτυχία σου εύχομαι.

θα δοκιμάσω φυσικούς αλλα θα δεις κ εσυ ότι ωοληψία καθε μήνα είναι μια διαδικασία...σε προετοιμάζουν λες κ θα κανεις χειρουργείο.

εμενα με ρωτησαν αν θελω μεθη κ σαν αρχαρια που ειμαι ειπα ναι.

πολύ θαραλλέα σε βρίσκω για πρωτη ωοληψία- χωρίς μεθη!!εγω ειμαι φοβιτσιάρα, δεν θελω να πονάω.

θα ρωτησω τον γιατρο αν γινεται κ χωρίς.

κοιμάσαι μισή ωρίτσα κ ξυπνάς με μια ζάλη αρχικά κ μετά με μια υπνηλία.

ειχα κ τσιμπήματα χαμηλα. κ φυσικά καφε υγρά 3 μερες τωρα.

 

περιμενω νεα σου την τεταρτη. να πανε ολα super

Link to comment
Share on other sites

thanks miss.

καλη επιτυχία σου εύχομαι.

θα δοκιμάσω φυσικούς αλλα θα δεις κ εσυ ότι ωοληψία καθε μήνα είναι μια διαδικασία...σε προετοιμάζουν λες κ θα κανεις χειρουργείο.

εμενα με ρωτησαν αν θελω μεθη κ σαν αρχαρια που ειμαι ειπα ναι.

πολύ θαραλλέα σε βρίσκω για πρωτη ωοληψία- χωρίς μεθη!!εγω ειμαι φοβιτσιάρα, δεν θελω να πονάω.

θα ρωτησω τον γιατρο αν γινεται κ χωρίς.

κοιμάσαι μισή ωρίτσα κ ξυπνάς με μια ζάλη αρχικά κ μετά με μια υπνηλία.

ειχα κ τσιμπήματα χαμηλα. κ φυσικά καφε υγρά 3 μερες τωρα.

 

περιμενω νεα σου την τεταρτη. να πανε ολα super

 

Σ ευχαριστώ πολύ.

Εχω άγχος και νεύρα για την ωοληψία αύριο,ελπίζω να μην πονέσω πολύ.

Μετά από 3 χρόνια σπερματεγχυσεων,παρακολουθησης κύκλου,προγραμματισμένων επαφών,εξετάσεων,σαλπιγγογραφιών,αναζήτησης φαρμακείων/νοσοκομείων βραδιάτικα για πρεγκνυλ(5 φορές έχω κάνει!!!) η αλήθεια είναι ότι έχω φτάσει πολλές φορές στο σημείο να πω τα παρατάω και συνεχίζω την καθημερινότητα μου.

Σήμερα νιώθω και πάλι έτσι.

Από την άλλη για κάποιο λόγο φοβαμαι πολύ τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ολα αυτα τα εκανα για πεντε χρονια πριν μεινω εγκυος...

 

Σ ευχαριστώ πολύ.

Εχω άγχος και νεύρα για την ωοληψία αύριο,ελπίζω να μην πονέσω πολύ.

Μετά από 3 χρόνια σπερματεγχυσεων,παρακολουθησης κύκλου,προγραμματισμένων επαφών,εξετάσεων,σαλπιγγογραφιών,αναζήτησης φαρμακείων/νοσοκομείων βραδιάτικα για πρεγκνυλ(5 φορές έχω κάνει!!!) η αλήθεια είναι ότι έχω φτάσει πολλές φορές στο σημείο να πω τα παρατάω και συνεχίζω την καθημερινότητα μου.

Σήμερα νιώθω και πάλι έτσι.

Από την άλλη για κάποιο λόγο φοβαμαι πολύ τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολα αυτα τα εκανα για πεντε χρονια πριν μεινω εγκυος...

3 χρόνια συστηματικά.αν υπολογίσω και τα τεστ ωορρηξίας,το μέτρημα των ημερών και το άγχος των επαφών τότε είναι πάνω από 4 χρόνια.

Τί να πω,θαυμάζω το κουράγιο και τη δύναμη ορισμένων ανθρώπων.

Εγώ 2ο μήνα στο φυσικό κύκλο κι είμαι στο τσακ να το αφήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις τη δυναμη να συνεχισεις. Κ εγω περασα τοσες απογοητευσεις ομως τελικα εβρισκα το κουραγιο να συνεχισω γιατι το ηθελα πολυ. Αν αξιζει τοση δοκιμασια? Για εμενα αξιζει. Τελικα ο θεος μου χαρισε τρια υπεροχα κ υγιη μωρακια. Ειναι σημαντικο να βρεις κ εναν γιατρο να σε στηριζει στην προσπαθεια σου κ να πιστευει οτι θα πετυχει. Ο τελ γιατρος μου με στηριξε πολυ κ ψυχολογικα, δεν θεωρουσε οτι η προσπαθεια μου εχει μικρες πιθανοτητες κ δικαιωθηκε σε πεισμα οσων θεωρουσαν οτι η λυση ηταν η δοτρια ωαριων.

 

 

QUOTE=Miss sunshine;2831275]3 χρόνια συστηματικά.αν υπολογίσω και τα τεστ ωορρηξίας,το μέτρημα των ημερών και το άγχος των επαφών τότε είναι πάνω από 4 χρόνια.

Τί να πω,θαυμάζω το κουράγιο και τη δύναμη ορισμένων ανθρώπων.

Εγώ 2ο μήνα στο φυσικό κύκλο κι είμαι στο τσακ να το αφήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φορουμ και ψαχνω να δω ποιες θα είναι οι επομενες κινησεις μου! Εχω κανει 2 εξωσωμ. με 2 έμβρια δεύτερης μέρας και μετρια ποιοτικα. Εσεις κοριτσια που τα εχετε καταφερει,βάλατε βλαστοκύστες; Αναρωτιεμαι πώς θα τα καταφερω με μετριας ποιοτητας ωαρια;

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις τη δυναμη να συνεχισεις. Κ εγω περασα τοσες απογοητευσεις ομως τελικα εβρισκα το κουραγιο να συνεχισω γιατι το ηθελα πολυ. Αν αξιζει τοση δοκιμασια? Για εμενα αξιζει. Τελικα ο θεος μου χαρισε τρια υπεροχα κ υγιη μωρακια. Ειναι σημαντικο να βρεις κ εναν γιατρο να σε στηριζει στην προσπαθεια σου κ να πιστευει οτι θα πετυχει. Ο τελ γιατρος μου με στηριξε πολυ κ ψυχολογικα, δεν θεωρουσε οτι η προσπαθεια μου εχει μικρες πιθανοτητες κ δικαιωθηκε σε πεισμα οσων θεωρουσαν οτι η λυση ηταν η δοτρια ωαριων.

 

 

QUOTE=Miss sunshine;2831275]3 χρόνια συστηματικά.αν υπολογίσω και τα τεστ ωορρηξίας,το μέτρημα των ημερών και το άγχος των επαφών τότε είναι πάνω από 4 χρόνια.

Τί να πω,θαυμάζω το κουράγιο και τη δύναμη ορισμένων ανθρώπων.

Εγώ 2ο μήνα στο φυσικό κύκλο κι είμαι στο τσακ να το αφήσω πάλι.

 

 

Δεν θα σταματω να γραφω ευχαριστουμε τα μυνηματα σου μας δινουν πολυ κουραγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα βρεις τη δυναμη να συνεχισεις. Κ εγω περασα τοσες απογοητευσεις ομως τελικα εβρισκα το κουραγιο να συνεχισω γιατι το ηθελα πολυ. Αν αξιζει τοση δοκιμασια? Για εμενα αξιζει. Τελικα ο θεος μου χαρισε τρια υπεροχα κ υγιη μωρακια. Ειναι σημαντικο να βρεις κ εναν γιατρο να σε στηριζει στην προσπαθεια σου κ να πιστευει οτι θα πετυχει. Ο τελ γιατρος μου με στηριξε πολυ κ ψυχολογικα, δεν θεωρουσε οτι η προσπαθεια μου εχει μικρες πιθανοτητες κ δικαιωθηκε σε πεισμα οσων θεωρουσαν οτι η λυση ηταν η δοτρια ωαριων.

 

 

QUOTE=Miss sunshine;2831275]3 χρόνια συστηματικά.αν υπολογίσω και τα τεστ ωορρηξίας,το μέτρημα των ημερών και το άγχος των επαφών τότε είναι πάνω από 4 χρόνια.

Τί να πω,θαυμάζω το κουράγιο και τη δύναμη ορισμένων ανθρώπων.

Εγώ 2ο μήνα στο φυσικό κύκλο κι είμαι στο τσακ να το αφήσω πάλι.

Σίγουρα αξίζει αλλά είναι φοβερά ψυχοφθόρο και τα ψυχικά μας αποθέματα δεν είναι ανεξάντλητα,ούτε και τα οικονομικά.

Εγώ είμαι πρωτάρα βέβαια στην εξωσωματική σε φυσικό αλλά αν χρειαστεί να μου πάρει έτσι πολλούς μήνες δεν ξέρω αν θα έχω τη δύναμη.

Τεσπα,έκανα την πρώτη μου επιτυχημένη ωοληψία και αγωνιώ να μάθω αν γονιμοποιήθηκε το ωαριάκι αύριο.

Όσο για την εμπιστοσύνη στο γιατρό,εύχομαι να την κερδίσει γιατί είμαι υποψιασμένη με τους γιατρούς αυτού του χώρου...

Η αλήθεια είναι ότι με χάλασε που μου έκανε αιματολογικές μόνο μία φορά,8η κ 9η μερα και σε αυτόν και στον προηγούμενο κύκλο καθως ο φυσικός θέλει άψογο συντονισμό.

Εκτός και αν επειδή ο κύκλος μου είναι σταθερότατος θεωρησε ότι δε χρειάζεται.

Σημερα μου πήρε ωαριάκι 17 χιλιοστών αλλά πως ξέρουμε ότι δεν είναι ανωριμο ή κυστικό??

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αξίζει αλλά είναι φοβερά ψυχοφθόρο και τα ψυχικά μας αποθέματα δεν είναι ανεξάντλητα,ούτε και τα οικονομικά.

Εγώ είμαι πρωτάρα βέβαια στην εξωσωματική σε φυσικό αλλά αν χρειαστεί να μου πάρει έτσι πολλούς μήνες δεν ξέρω αν θα έχω τη δύναμη.

Τεσπα,έκανα την πρώτη μου επιτυχημένη ωοληψία και αγωνιώ να μάθω αν γονιμοποιήθηκε το ωαριάκι αύριο.

Όσο για την εμπιστοσύνη στο γιατρό,εύχομαι να την κερδίσει γιατί είμαι υποψιασμένη με τους γιατρούς αυτού του χώρου...

Η αλήθεια είναι ότι με χάλασε που μου έκανε αιματολογικές μόνο μία φορά,8η κ 9η μερα και σε αυτόν και στον προηγούμενο κύκλο καθως ο φυσικός θέλει άψογο συντονισμό.

Εκτός και αν επειδή ο κύκλος μου είναι σταθερότατος θεωρησε ότι δε χρειάζεται.

Σημερα μου πήρε ωαριάκι 17 χιλιοστών αλλά πως ξέρουμε ότι δεν είναι ανωριμο ή κυστικό??

 

Δεν είναι κυστικό. αν ήταν θα στο έλεγε.

συγχαρητήρια Miss ευχομαι να γονιμοποιηθεί. θα μαζεψεις κ άλλα ή θα βαλεις αυτό το ¨ενα κ καλό¨;

 

κανουμε κ εξετασεις αίματος στους φυσικούς; τι ακριβώς ε2 κ lh;κάθε ποτε;

μερα παρα μερα πηγαινες στον γιατρό για παρακολούθηση;

 

 

Σε νιώθω κ εγω δεν ξερω ποσους κυκλους θα αντέξω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα σας. Είμαι κάπως παλιά εδώ μέσα. Κάποτε, λοιπόν, έμπαινα, διάβαζα τις ιστορίες κάποιων άλλων κοριτσιών για να παίρνω κουράγιο, έψαχνα διάφορα θέματα που με αφορούσαν.... Τώρα πια δεν έχω χρόνο γιατί μεγαλώνω το 3 μηνών κοριτσάκι μου το οποίο μου ρουφά όλο μου το χρόνο και την ενέργεια!!! Αποφάσια όμως να σας γράψω εν τάχει την ιστορία μου για να σας δώσω κουράγιο με τους φυσικούς κύκλους, αφού εγώ έτσι τα κατάφερα! Η ιστορία μου: Ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθούσα με τον άνδρα μου 5 χρόνια για παιδάκι. Τη μόνη εξέταση που δεν είχα κάνει ήταν η διαγνωστική λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση. ΄Ομως σχεδόν όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ή ότι δεν είχα ή ότι αν έχω θα είναι πολύ μικρή και δε μας επηρεάζει - Τελικά ο γιατρός στην καισαρική δεν είδε τπτ. Και να είχα μικρή ενδομητρίωση, η εγκυμοσύνη τη γιάτρεψε. (Λέω σχεδόν όλοι γιατί κάποιοι με έσπρωχναν να την κάνω την λαπαροσκόπηση πριν την εξωσωματική για λόγους προφανείς....).

Αφού λοιπόν έκανα μία εξωσωματική με φάρμακα η οποία απέτυχε παταγωδώς και με έστειλε και στο νοσοκομείο με αιμορραγία των ωοθηκών (μία πολύ σπάνια επιπλοκή της ωοληψίας), πήρα ένα χρόνο off, αλλάζω γιατρό και κέντρο και αποφασίζω να κάνω ξανά εξωσωματική σε φ.κ. Κορίτσια θέλει πολύ ψυχραιμία και υπομονή ο φ.κ. ΄Εκανα 9 μήνες για να συλλέξω 3 έμβρυα καλά και να τα μεταφέρω. Η ηλικία μου 37 προς 38 τότε. ΄Ομως μέσα μου ήμουν σίγουρη ότι θα τα καταφέρω. Είχα πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό και στο κέντρο. Και ναι, δυστυχώς, οι φ.κ. τα έχουν όλα: άδεια ωοθηλάκια με καλές ορμονολιογικές, ωάρια που δε γονιμοποιούντα, ωάρια που γονιμοποιούνται αλλά δε διαιρούνται σωστά.... Για αυτό και θέλουν τεράστια υπομονή και ψυχραιμία. ΄Ομως θα βρεθούν, κορίτσια. Μην απελπίζεστε!!! Εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτής της μεθόδου γιατί είναι πολύ κοντά στη φύση. Χωρίς ορμόνες, χωρίς μέθη η ωοληψία... Κάντε υπομονή και πιστέψτε το!!!!

Σας φιλώ γιατί ο γλυκός μου τύραννος μόλις ξύπνησε.... Γεια σας!

 

Moth να σου ζήσει το μωράκι σου! Μπορεις να μου πεις σε ποιον γιατρο και σε ποιο κεντρο πηγες;

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθειτε κάθε μηνα να συλλεξετε το ωαριακι σας!!! Εγω είμαι σε φαση ανασυγκρότησης και θα ξεκινησω σε λιγους μηνες...όμως το ψαχνω πολυ! Πρεπει να βρω γιατρο που να συμφωνει με τη μεθοδο του φυσικου κυκλου και σιγουρα ενα καλό κεντρο!:lol::-D

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθειτε κάθε μηνα να συλλεξετε το ωαριακι σας!!! Εγω είμαι σε φαση ανασυγκρότησης και θα ξεκινησω σε λιγους μηνες...όμως το ψαχνω πολυ! Πρεπει να βρω γιατρο που να συμφωνει με τη μεθοδο του φυσικου κυκλου και σιγουρα ενα καλό κεντρο!:lol::-D

 

Καλη αρχη!!Δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθησω με το κεντρο κ τον γιατρό. κ εγω τωρα ξεκιναω

Link to comment
Share on other sites

Ηταν άδειο...δυστυχώς....

Πάμε για τρίτη προσπάθειο τον αλλο μήνα.

Κορίτσια πόσο σύνηθες είναι να είναι άδεια τα ωοθυλάκια?

Από τί εξαρτάται?

 

 

 

Υπομονή κ μένα αδειο ήταν.

εμενα μου το ειπαν αμεσως μετα την ωοληψία.

βεβαια ηταν κυριακή κ ήμασταν λιγες. δεν ξερω αν επαιξε ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!!Δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθησω με το κεντρο κ τον γιατρό. κ εγω τωρα ξεκιναω

 

Σ'ευχαριστω! Καλή δύναμη σε όλες μας!

 

Εχω μια απορία, τελικα τα ωαρια του φυσικου κυκλου θεωρούνται καλυτερα απο οτι με φαρμακα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι καθε μηνα επιλεγεται το καλυτερο για να ωριμασει. Δηλ καθε μηνα ξεκιναει ενας αριθμος ωαριων αναλογα με το αποθεμα καθε γυναικας πχ δεκα. Το καλυτερο απο τα δεκα αυτο που μεγαλωνει πιο γρηγορα στερει την τροφη (τις ορμονες) απο τα αλλα κ τα αλλα εκφυλιζονται. Εαν παρεις ορμονες τοτε κ τα δεκα ωριμαζουν. Αλλα εαν δεν ειναι καλο το καλυτερο δεν νομιζω οτι εχουν πιθανοτητες τα αλλα εννια.

Και εμενα μου ειχαν τυχει αδεια ωοθυλακια. Το βλεπουν αμεσως στο εργαστηριο κ ενηνερωνουν αμεσα την ιδια ημερα. Συνηθως οφειλεται στο οτι το ωσριο που ειχε μεσα εχει εκφυλιστει δεν ηταν καλο δηλ εξ αρχης. Μια αλλα πιθαν μικρη ειναι να μην καταφερουν να το αναρροφησουν.

Ειναι πολυ ασχημη εμπειρια σου κοβει τα φτερα. Εμενα πιο πολυ το αγχος μου ηταν να εχει ωαριο παρα η γονιμοποιηση μετα.

 

 

Σ'ευχαριστω! Καλή δύναμη σε όλες μας!

 

Εχω μια απορία, τελικα τα ωαρια του φυσικου κυκλου θεωρούνται καλυτερα απο οτι με φαρμακα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έμαθα την επομένη αφου τους πηρα τηλέφωνο.

Τιμές ορμονών αυτό το μήνα δεν έμαθα κι ένα μόνο μία φορά υπέρηχο και ορμόνες εφόσον έπεφτε μέσα στο τριήμερο.

Την πρώτη φορά ο γιατρός δεν το πρόλαβε οπότε μου περναει από το μυαλό μήπως για να μη γινει το ίδιο και τώρα μου πήρε ένα άδειο/εκφυλισμένο ωάριο.

Επίσης,ο γιατρός μου είπε ότι ηταν σε δύσκολη θέση οποτε το σκέφτηκα και αυτό με τη δυσκολία αναρρόφησης.

Εσείς όταν κάνατε ωοληψία ενός ωαρίου είχατε καφέ υγρά ή πονούσατε?Εγώ δεν είχα τίποτα.

Ισως να είμαι καχύποπτη με τους γιατρούς αλλά μακάρι να κάνω λάθος αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...