Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Αν δεν κανω λαθος με τροποποιημενο τα μαζεψες;

Οποτε τωρα περιμενεις να κανεις υστεροσκοπιση για να ξεκινησετε.

Μακαρι να μαζεψω και εγω 4.

 

Κλομιφαίνη πηρα κ μαζεψα σε εναν κύκλο 3.

αλλα εβγαλα κύστη κ την εχω απο τον Ιούνιο συντροφιά.

κ αλλο ενα να μαζεψεις εισαι εντάξει πιστευω.

σου ευχομαι βεβαια να συγκεντρώσεις κ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κλομιφαίνη πηρα κ μαζεψα σε εναν κύκλο 3.

αλλα εβγαλα κύστη κ την εχω απο τον Ιούνιο συντροφιά.

κ αλλο ενα να μαζεψεις εισαι εντάξει πιστευω.

σου ευχομαι βεβαια να συγκεντρώσεις κ περισσότερα.

 

Και εγω τοτε που πηρα κλομιφαινη ειχα κ μια κυστη παρεα ηταν 3 εκ. Μετα απο 3 μηνες εξακολουθω να την εχω, τωρα ειναι 1,9 εκ. αλλα θα ξεκινησω παλι γιατι δεν βλεπω να με αποχωριζεται. Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες. Ναι θελω αλλο ενα γιατι φοβαμαι την αποψυξη, μην χασω κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τοτε που πηρα κλομιφαινη ειχα κ μια κυστη παρεα ηταν 3 εκ. Μετα απο 3 μηνες εξακολουθω να την εχω, τωρα ειναι 1,9 εκ. αλλα θα ξεκινησω παλι γιατι δεν βλεπω να με αποχωριζεται. Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες. Ναι θελω αλλο ενα γιατι φοβαμαι την αποψυξη, μην χασω κανενα.

 

Εμένα με την κύστη δεν με αφηνε να κανω τίποτα. ουτε με εντελως φυσικό. με εστελνε σπίτι μου κ περιμενα στον επόμενο κύκλο να εξαφανιστεί με την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σας... Έφυγε το καλοκαιράκι κ πρέπει να μαζευόμαστε σιγά σιγά...🙂🙂🙂

Μαριζα μου καλή επιτυχία κ σ αυτή την προσπάθεια. Θα δεις που όλα θα πάνε όπως πρέπει κ ετούτη τη φορά

 

Ξέρεις τι προσεύχομαι;;; Οι φετινές γιορτές να μας βρουν με φουσκωμένες τις κοιλίτσες ❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σας... Έφυγε το καλοκαιράκι κ πρέπει να μαζευόμαστε σιγά σιγά...🙂🙂🙂

Μαριζα μου καλή επιτυχία κ σ αυτή την προσπάθεια. Θα δεις που όλα θα πάνε όπως πρέπει κ ετούτη τη φορά

 

Ξέρεις τι προσεύχομαι;;; Οι φετινές γιορτές να μας βρουν με φουσκωμένες τις κοιλίτσες ❤❤❤

 

Φιλη μου πολυ χαιρομαι που σε ακουω. Απο το στομα σου και στου θεου το αφτι, να μας πανε ολα καλα και φυσικα σε ολα τα κοριτσια.

Αντε λεω παλι απο την αρχη.....να μου φερεται παλι γουρι!

Παλι το ιδιο αγχος και οι ιδιες ακριβως σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

καλημερα κοριτσια!!! κι εγω σε φυσικο κυκλο ειμαι. εχω κανει ηδη μια αποτυχημενη εξωσωματικη. Μονο υπερηχους κανω. Περιμενω αυριο που θα παω για υπερηχο να μου πει κατι θετικο. ποσο καιρο κανει να μεγαλωσει το ωαριο?ειμαι στην 11 μερα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!! κι εγω σε φυσικο κυκλο ειμαι. εχω κανει ηδη μια αποτυχημενη εξωσωματικη. Μονο υπερηχους κανω. Περιμενω αυριο που θα παω για υπερηχο να μου πει κατι θετικο. ποσο καιρο κανει να μεγαλωσει το ωαριο?ειμαι στην 11 μερα. :roll:

 

Καλημέρα, καλή επιτυχία εύχομαι! Το ωάριο μεγαλώνει 1-2 χιλιοστα την ημέρα κ θεωρείται ώριμο μετά τα 18 χιλιοστά. Η ωορρηξία γίνεται όταν το ωαριο ειναι 18-22 χιλιοστα! Πόσα χιλιοστά είναι το δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, κορίτσια!

Χθες , μια βδομάδα μετα τη θετικη χοριακή, πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, οπου είδαμε τον σάκο. Ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου για τις 10 Απριλιου (Μ.Δευτερα), όπου πολύ θελουμε ν ακουσουμε καρδουλα...Εχω πολύ φοβο κι αγωνια, αφου εκλαιγα στην επιστροφη, φοβαμαι πολύ, μη μου συμβει παλινδρομη παλι..Εκεινη τη μερα θ λιποθυμησω σιγουρα απ την αγωνια.

Να ρωτησω κ κατι, αν ξερει καποιο κοριτσι. Μετα από εξωσωματική μετραμε διαφορετικα τις εβδομαδες απ ό,τι στην φυσιολογικη συλληψη;;

Εντωμεταξυ ενα "κουφο" συμπτωμα που εχω , που σημερα το εψαξα κ ειδα οτι ειναι συμπτωμα, ειναι οτι τις τελευταιες μερες εχω μπουκωμα κ καταρροη κ φτερνιζομαι πολυ! Σημερα δε φυσηξα τη μυτη μου κι εβγαλα αιμα, γι αυτο θορυβηθηκα κ το ψαξα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια. Διάβασα τα ποστ εδώ κ στο θέμα με το βραχύ πρωτόκολλο, εύχομαι τα καλύτερα σε όλες που προσπαθούμε σιγά σιγά, καταρχήν να μαζέψουμε ωάρια για την εμβρυομεταφορα! Εγώ, πτωχή ανταποκρίτρια, 40 ετών, με προηγούμενη επέμβαση κύστεων ωοθηκών, έκανα βραχύ με ανταγωνιστή ( menopur k cetrotide) τον προηγούμενο μήνα, τον κύκλο του Απριλίου δηλ. κ το πρωτόκολλο δε μου ταίριαξε προφανώς, αποτέλεσμα  δύο άδεια ωοθηλακια! Χθες μετά από παρακολούθηση του φυσικού κύκλου του Μαϊου πήγα για ωοληψια του ωαρίου. Αντί για ένα βρήκαν δύο, σήμερα μου είπαν ότι τελικά το ένα ήταν καλό κ γονιμοποιηθηκε, ζήτησα να το αφήσουν να γίνει βλαστοκυστη κ ελπίζω γι'αυτό, το άλλο δεν προχώρησε. Επίσης ο γιατρός μου είπε την επόμενη βδομάδα να ξαναπάω για υπέρηχο, υπάρχει περίπτωση για ένα ακόμα νέο ωάριο, (ωορρηξία 2η φορά στον ίδιο κύκλο;) Αναρωτιέμαι αν όλα αυτά είναι αποτέλεσμα από τις μεγάλες δόσεις ορμονών του προηγούμενου κύκλου, η είναι φυσιολογικό κ αν επηρεάζεται η ποιότητα του γονιμοποιημένου ωαρίου! Υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την εμπειρία μου εδώ μετά απο πολύ καιρό. Εγώ είχα κάνει 3 απόπειρες για φυσικό κύκλο. Τη μία χάσαμε το ωάριο. Τις άλλες δύο πήραμε ωάριο με ωοληψία χωρίς μέθη αλλά και τις δύο γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα τα ωάριά μου, οπότε ποτε δεν έφτασα σε εμβρυομεταφορά. Επειδή σιχτίρισα, αποφάσισα να πάω σε κανονική εξωσωματική για να δω κ τι γίνεται. Έκανα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 3 φυσιολογικά και τα 3 ανώμαλα. Έβαλα τα δυο και προφανώς μόνο το ένα πέτυχε γιατί πήρα το μωρό μου στα χέρια μου 9 μήνες μετά!

Στη κοπέλα παραπάνω που ρωτάει πως μετράμε την κύηση στην εξωσωματική, βάζεις date of conception τη μέρα της οωληψίας, τη μέρα δηλαδή που κάνουν την ένωση ωαρίου κ σπερματοζωαρίου.

Γενικά το συμπέρασμά μου από όλα αυτά ειναι πως ο φυσικό κύκλος ειναι λαχείο, έχει φυσικά λιγότερες πιθανότητες απο την εξωσωματική με φάρμακα και μπορεί να χάσεις πολύ χρόνο κ κόπο έτσι, και τελικά ίσως κ χρήμα. Μπορεί όμως να σταθείς και τυχερή με τη μία κ να γλυτώσεις κόπο, χρόνο κ χρήμα. Εγώ δεν είχα αντοχές ούτε κ χρόνο (ήμουν κ 37) για να συνεχίζω επ αόριστο με τους φυσικούς κύκλους. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλες, τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτό που κερδίζεις απο όλο το ταξίδι, δηλαδή ένα μωρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρηγορο είναι κορίτσια ότι τελικά οι προσπάθειες σας είχαν αποτέλεσμα, απευθύνομαι στο Sisifaki κ τη Liana. Ειδικά η περίπτωση της Λιάνας, μετα τη μη ανταποκριση μου στη θεραπεια με τις ενέσεις, διαβάζοντας τα μηνύματα της του τελευταίου χρονου (πήγα στο προφίλ σου Λιάνα κ τα διάβαζα ένα ένα σαν ιστορία), ειλικρινά μου έδωσε κουράγιο ότι γίνεται κ με άλλο τρόπο, με προσωπικό πόνο κ προσπάθεια αλλά γίνεται. Προχθές το δικό μου ωαριακι που γονιμοποιηθηκε, με ειδοποίησαν ότι έγινε βλαστοκυστη, ελπίζω κορίτσια, αλλά δύο τέτοια θέλουμε είπε ο γιατρός, μακάρι να συνεχιστεί η καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2017 at 5:00 ΜΜ, ΚΑΤΙΟΥΣΚΑ είπε:

Παρηγορο είναι κορίτσια ότι τελικά οι προσπάθειες σας είχαν αποτέλεσμα, απευθύνομαι στο Sisifaki κ τη Liana. Ειδικά η περίπτωση της Λιάνας, μετα τη μη ανταποκριση μου στη θεραπεια με τις ενέσεις, διαβάζοντας τα μηνύματα της του τελευταίου χρονου (πήγα στο προφίλ σου Λιάνα κ τα διάβαζα ένα ένα σαν ιστορία), ειλικρινά μου έδωσε κουράγιο ότι γίνεται κ με άλλο τρόπο, με προσωπικό πόνο κ προσπάθεια αλλά γίνεται. Προχθές το δικό μου ωαριακι που γονιμοποιηθηκε, με ειδοποίησαν ότι έγινε βλαστοκυστη, ελπίζω κορίτσια, αλλά δύο τέτοια θέλουμε είπε ο γιατρός, μακάρι να συνεχιστεί η καλή τύχη.

ΚΑΤΙΟΥΣΚΑ, χαρηκα πάρα πολύ που διάβασα ότι σε εμψύχωσε η ιστορία μου, πραγματικα! Και τις 2 φορές που εκανα φυσικό (με δεδομένα τα ορμονικά θέματα που θ διάβασες ότι είχα κ την ηλικία μου) έκανα σπέσιαλ εμβρυάκια κ είχα θετικό αποτέλεσμα κ τις 2 φορές. Τώρα διανύω την 14η εβδομάδα της πολύτιμης εγκυμοσύνης μου μέσα σε μια περίοδο αγχους κ αγωνίας βέβαια...ελπίζω κ εύχομαι σε λίγο καιρό ν μπορώ ν πω ότι απολαμβάνω την εγκυμοσύνη μου :)

Να είσαι αισιόδοξη, θ τα καταφέρεις! Κι αφού το εμβρυάκι σου κατάφερε ν φτάσει στο στάδιο της βλαστοκύστης σημαίνει ότι είναι σουπερ ντουπερ! Ευχομαι μέσα απ την καρδιά μου ν πάνε όλα υπέροχα! 

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα, πες μου κ εμένα την ιστορία σου εν τάχει αν μπορείς. Εγώ θέλω και δεύτερο μωράκι, πλησιάζω τα 40 και η fsh μου ειναι κοντά στο 13. Προσπαθούμε μόνοι μας προς το παρόν, γιατί ποτέ δεν ξέρεις κ άλλωστε δεν έχουμε κάποιο εμφανή πρόβλημα (είμαστε στη κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας) αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα καταλήξουμε σε εξωσωματική...

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2017 at 11:50 ΠΜ, sisifaki είπε:

Λιάνα, πες μου κ εμένα την ιστορία σου εν τάχει αν μπορείς. Εγώ θέλω και δεύτερο μωράκι, πλησιάζω τα 40 και η fsh μου ειναι κοντά στο 13. Προσπαθούμε μόνοι μας προς το παρόν, γιατί ποτέ δεν ξέρεις κ άλλωστε δεν έχουμε κάποιο εμφανή πρόβλημα (είμαστε στη κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας) αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα καταλήξουμε σε εξωσωματική...

Καλησπέρα, sisifaki! Αν θελεις, ρίξε μια ματια σ αυτό το θέμα που είχα ανοιξει κ θα δεις το ιστορικο μου! 

Εγώ ξεκίνησα τον περασμένο Απριλιο κάνοντας το βραχυ πρωτόκολλο αλλά δεν είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα (τσιμπημενη fsh, χαμηλη AMH). Εκανα μολις 1 ωαριο. Ξαναπροαπαθησα τον Ιουνιο, εκανα 3 ωαρια, προχωρησαμε σε εμβρυομεταφορα 2 εμβρυων (ενα αριστο, ενα πολυ καλο) αλλα δεν ειχα θετικο αποτελεσμα. Τον περασμενο Νοεμβρη εκανα πρωτη φορα φυσικο κυκλο κ ειχα θετικο αποτελεσμα αλλα δυστυχως παλινδρομησε η κυηση την 7η εβδομαδα. Και, δοξα τω Θεω, τον Μαρτιο ειχα πάλι θετικο αποτελεσμα σε φυσικο κύκλο κ τώρα διανυω την 14η εβδομάδα της εγκυμοσυνης μου, ευχομαι όλα ν κυλήσουν όμορφα κ ήρεμα! Διαβασε την ιστορία μου κ ό,τι θες ρώτα με! Ευχομαι ολα ν πανε καλα!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη ευχομαι! Όλα καλά θα πάνε! Θέλω κ εγώ να έρθει το δεύτερο παιδάκι μου, αν ειναι δυνατόν με φυσικό τρόπο, αλλά επειδή πλησιάζω τα 40 δεν θα αφήσω πολύ χρόνο να περνάει. Το μόνο που με ανησυχεί ειναι η fsh μου που ειναι στο 13.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορά στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε εξωσωματική με φυσικό κύκλο και θα ήθελα τα φώτα σας!! Γνωρίζει καμία κάποιο γιατρό ή κέντρο που να το υποστηρίζει και να έχει επιτυχίες σε φυσικό κύκλο; Οποιαδήποτε πληροφορία θα μας ήταν πολύ χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λάκι3! Εγώ κάνω φυσικούς κύκλους αυτήν την περίοδο, αλλά λόγω μη ανταπόκρισης στη διέγερση δεν έχω κι άλλη επιλογή. Αθήνα είσαι και πόσο χρονών; Εγώ πάω στο Γένεσις, ευχαριστημένη σχετικά, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή... Η Λιάνα εδώ, η Κρυσταλία, η Ισις73 παλιότερα έκαναν ή κάνουν φυσικούς κύκλους, μπορείς να διαβάσεις αναρτήσεις τους αν θέλεις. Καλή συνέχεια και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Κατιουσκα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εγώ μένω Αθήνα ναι και είμαι 35 χρονών. Είμαστε στη φάση με τον άντρα μου που ψάχνουμε πού να πάμε, σε ποιον να απευθυνθούμε, ποιος είναι καλός και υποστηρίζει τον φυσικό κύκλο και έχουμε μπλεχτεί.. Έχω διαβάσει διάφορα ονόματα στο Forum και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη! Στο συγκεκριμένο κέντρο που πηγαίνεις είναι ένα από αυτά που θα επισκεφθούμε κι αυτό γιατί μία γνωστή μου πήγε εκεί για εξωσωματική με φάρμακα όμως και έπιασε με την πρώτη. Όπως και σε ένα άλλο μεγάλο κέντρο θα πάμε που το αναφέρουν πολλές κοπέλες.

Αν έχει πέσει στην αντίληψή σου, υπάρχουν πολλά ζευγάρια με φυσικό κύκλο εκεί;

Σχετικά ευχαριστημένη είσαι γιατί είναι λίγο απρόσωπα τα πράγματα εκεί ή για κάποιο άλλο λόγο;

annamariag77 σε ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου, δεν ξέρω αν έχεις παιδάκι ή αν προσπαθείς γιατί είμαι καινούρια στο forum, πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα!    

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την εξωσωματική μου στο γέννημα, με φάρμακα αλλά βραχύ πρωτόκολλο. Έμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένη από όλα. Για το Γέννεσις δεν εχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη γιατί δεν ήμουν ποτέ πελάτισα. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά ειναι ότι το γέννημα κάνει μεν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο αν το ζητήσεις, αλλά δεν το πολυ-υποστηρίζουν. Θεωρούν ότι έχει μικρές πιθανότητες, σε σχέση πάντα με τη κλασική εξωσωματική. Βέβαια, εγώ ήμουν κ 37 χρονών, δεν είχα χρόνο για χάσιμο οπότε ίσως δεν είχε κ νόημα να μου πει προχώρα κ κάνε φυσικούς κύκλους. Εντωμεταξύ, είχα ήδη κάνει 2 φυσικούς, πριν φτάσω στο κατώφλι τους κ είχα πάρει ένα μηδενικό, σε άλλο κέντρο όμως, στο λητώ.

Αν μπορώ να βοηθήσω κάποια κοπέλα με περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Lucky3 , συγνωμη, τωρα είδα τις δημοσιευσεις σου..Εγώ έκανα 2 φυσικους κυκλους στο Λητώ, που ειχαν κ οι δυο επιτυχία. Την πρωτη φορα δυστυχως παλινδρομησε το εμβρυο..Τώρα μετα τη δευτερη προσπαθεια σε φυσικο κυκλο απολαμβανω τ όνειρο κ αυριο μπαινω στον 5ο μηνα...ευχομαι ν πανε ολα καλα κ σε λιγοτς μηνες να χει ο γιος μου την αδερφουλα του. Ο γιατρός μου λέγεται Νικολουδακης Αντώνης, είναι στο Λητώ κ στο Ρέα. Τον γιο μου τον απεκτησα πριν 7 χρονια μ τον ιδιο γιατρο στο Λητώ επίσης κανοντας μακρυ πρωτόκολλο, τωρα ομως στα 40 μου πλεον δεν ειχα ανταποκριση στα φαρμακα κι ετσι ο γιατρος μου με οδηγησε στους φυσικούς κυκλους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια κ πάλι. Στον κύκλο του Ιουνίου πήρα κλομιφαινη κ έκανα μικρές ενέσεις μενοπουρ, 150,  χωρίς να δει ο γιατρός ωάριο κ με χαλιά ορμονικές, e2 30, δεν προχωρήσαμε στη λήψη ωαρίου. Τωρα τον Ιούλιο δεν πήρα κανένα φάρμακο, μόνο ovitrelle πριν την ωοληψια πήραν 3 ωάρια εκ των οποίων το ένα μόνο γονιμοποιηθηκε. Ένα είχε δει άλλωστε ο γιατρός υπερηχογραφικά. Την επόμενη φορά, Σεπτέμβριο πλεον μου είπε να κάνουμε κλομιφαινη κ αλτερμον. Τι γίνεται προσπαθώ να καταλάβω. Και την προηγούμενη, πρώτη φορά διέγερσης, με το πρωτόκολλο του ανταγωνιστή, cetrotide, τον Απρίλιο δεν είχαμε πάρει ωάρια κ στον επόμενο σκέτο φυσικό κυκλο το Μάιο πήραμε δύο. Δηλαδη χαλάει ο κύκλος της διέγερσης, μενει επήρεια ορμονών στον επόμενο κύκλο, οπου όμως δε στηρίχτηκαν τα 2 η 3 ωαρια κ έτσι πήραμε μόνο ένα; Και αυτό το σχήμα κλομιφαινη κ αλτερμον θα λειτουργήσει μου είπε καλύτερα. Εντάξει, δε θα ζητούσα από κάποια μη γιατρό, όπως εμείς εδώ την εξήγηση σ όλο αυτό, αλλά υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι καινουρια εδω και πραγματικα ψαχνω απελπισμενα καποια κοπελα που να ειχε παρομοιο θεμα με εμενα και τελικα να καταφερε να μεινει εγκυος.Ειμαι 34 ετων με αμη 0,2 και fsh 13.8.Περασα 8 μηνες ταλαιπωριας με πολλες αντιβιωσεις προσπαθωντας να καταπολεμησω υποτιθεμενα μικροβια(μεγαλη ιστορια) και εγω αλλα και ο αντρας μου.Με αποτελεσμα να πεφτει κι αλλο η γονιμοτητα μου.Ας ερθουμε στο τωρα ομως.Αλλαξα γιατρο και ειναι ισως η καλυτερη κινηση που εκανα.Εχοντας μικρο αποθεμα ωαριων και κακης ποιοτητας ωαρια με συμβουλεψε ο καινουριος γιατρος να επισκεφτω εναν γυναικολογο ειδικο στις εξωσωματικες.Πηγα λοιπον και μου ειπε ο ανρωπος οτι δεν θα ανταποκριθω καλα στα φαρμακα τις εξωσωματικης λογω της υψηλης fsh και γι'αυτο καλυτερα ειναι να κανουμε ωοληψιες σε φυσικους κυκλους το οποιο θα μας παρει γυρω στους 6 μηνες για να μαζεψουμε τα ωαρια που χρειαζομαστε και δεν ξερουμε και αν αυτα τα ωαρια θα ειναι καλα.Το ποσοστο επιτυχιας που υπαρχει στην δικη μου περιπτωση ειναι ενα 5%.Οπως καταλαβαινετε επεσα στα πατωματα.Πολυ κλαμα!!!!Διαβασα πως υπαρχει καλη ανταποκριση σε θεραπεια με dhea.Ομως εκεινος δεν μου ανεφερε τιποτα γι'αυτο.Το Σεπτεμβρη θα ξεκινησω τις ωοληψιες αλλα ηδη εκανα αυτο το μηνα μια σπεματεγχυση με τον γυναικολογο μου μιας και υπηρχε ενα ωοθηλακιο το οποιο ηταν στα χιλιοστα που θελαμε.Θα κανω αλλη μια τον Αυγουστο με την βοηθεια ορμονων και εαν δεν πετυχει απο Σεπτεμβρη ξεκιναω τις ωοληψιες.Να σας πω πως με τον αντρα μου ηδη προσπαθουμε 3 χρονια χωρις αποτελεσμα και εμενα ο κυκλος μου εδω και 4 χρονια περιπου,ειναι μικροτερος.Προσπαθω να πιαστω απο καπου να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ο γυναικολογος μου μου ειπε πως απο το ορμονικο προφιλ μου υπολογιζει οτι σε 2 το πολυ 3 χρονια δεν θα εχω ωαρια.Ειπα στον εαυτο μου πως θα εξαντλησω τον χρονο που μου απομενει προσπαθωντας να κανω ενα παιδακι.Εαν καποια κοπελα τα καταφερε η εστω καποια ιστορια που να ειναι ενθαρρυντικη θα ηθελα πολυ να την ακουσω.Σας ευχαριστω πολυ!!!

Επεξεργάστηκαν by sofia888
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, sofia888 είπε:

... με αμη 0,2 και fsh 13.8....Το ποσοστο επιτυχιας που υπαρχει στην δικη μου περιπτωση ειναι ενα 5%... θεραπεια με dhea....σπεματεγχυση ......Σεπτεμβρη ξεκιναω τις ωοληψιες....ο κυκλος μου εδω και 4 χρονια περιπου,ειναι μικροτερος... το ορμονικο προφιλ μου υπολογιζει οτι σε 2 το πολυ 3 χρονια δεν θα εχω ωαρια.... ιστορια που να ειναι ενθαρρυντικη.

Γειά σου Σοφία. Όλες πάθαμε σοκ στην αρχή, που ακούσαμε τις κακές ορμονικές, νομίζω μετά συνειδητοποιείς ότι πράγματι υπάρχει θέμα και με σύμμαχο έναν έμπειρο γιατρό αρχίζεις τις προσπάθειες. Εμένα οι ορμονικές μου είναι χειρότερες, είμαι και μεγαλύτερη, 40 χρονών, αυτά με τα ποσοστά επιτυχίας μην τα λαμβάνεις κατά γράμμα υπ' όψη σου, κατά τη γνώμη μου κακώς τα λένε, τι δηλαδή; πέραν του να αρχίσεις προσπάθειες, λήψεις ωαρίων κτλ, τι άλλο μπορείς να κάνεις; να αρχίσεις να κλαις; απλώς δικαιολογούν και τις δικές τους αστοχίες. Δεν έχει νόημα να τρομοκρατείς μία γυναίκα, ένα ζευγάρι, που προσπαθεί, ούτε πότε δε θα έχουμε ωάρια ξέρουν ακριβώς, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Όσον αφορά στη θεραπεια με dhea είναι αμφιλεγόμενη, πολλοί γιατροί δεν την προτείνουν και για το ότι δεν έχει αποτελέσματα και για τις συνέπειες που έχει στον οργανισμό μας αργότερα, δεν είναι η πρώτη επιλογή σε κάθε περίπτωση. Για τη σπερματέγχυση, απ' όσο γνωρίζω, προϋποτίθεται καλή ποιότητα σπέρματος, δεν έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας γενικότερα, μην απογοητευτείς, αν δεν έχουν αποτέλεσμα οι σπερματεγχύσεις, που θα κάνεις. Σχετικά με τα μικρόβια δεν έχω ασχοληθεί.

Δεν ξέρω τι έχετε κάνει ήδη αλλά σημαντικό είναι νομίζω να κάνετε τα πράγματα με τη σειρά και το πρώτο είναι οι εξετάσεις. Τις γράφω αναλυτικά, παρόλο που ίσως τις έχετε κάνει, γιατί νομίζω είναι σημαντικές. Με τα πραγματικά θέματα πρέπει να ασχολούμαστε και όχι με προβλέψεις και εικασίες.

Οι εξετάσεις που μου σύστησε κατ' αρχήν ο δικός μου εξωσωματιστής, αφού ήδη είχαμε κάνει υπέρηχο εσω γεννητικών οργάνων (για πολύποδες κτλ), σπερμοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία, τις ορμονολογικές και οι δύο και βέβαια υπατίτιδες, σύφιλη κλπ,  (εξετάσεις που ζητούν για να περάσεις από Επιτροπή του ΕΟΠΥΥ, άλλο που εμείς δεν περάσαμε) ήταν επιπλέον: έλεγχο ca125, θυρεοειδή, καμπύλη σακχάρου (επηρεάζει κ την ποιότητα των ωαρίων και την εμφύτευση μετά - αν και  είσαι λίγο μικρή για να πάσχεις, ρώτα το γιατρό σου), μαστογραφία (πάλι είσαι λίγο μικρή, ρώτα κ γι' αυτό), κατακερματισμό σπέρματος, [[ καρυότυπο ζεύγους και σύζυγος κυστική ίνωση, αυτές είναι λίγο ακριβές εξετάσεις κατά την προσωπική μου άποψη κάντες τις όταν μπορέσετε]]. Ίσως ξεχνάω κάποια τώρα, θα το δω. :)

Περιπτώσεις, που είναι ενθαρρυντικές υπάρχουν αρκετές στο σάιτ, ενδεικτικά μπες στα προφίλ των κοριτσιών Isis73 και Liana να διαβάσεις μηνύματά τους (όλες νομίζω είμαστε μεγαλύτερες από σένα, χαχαχαχαχαχα).

Προσωπικά δεν έχουμε ακόμα την ευτυχή κατάληξη αλλά θα προσπαθήσουμε γι' αυτό, με φυσικούς κύκλους και με τροποποιημένους φυσικούς, mini ivf.

Ρεαλιστικά, ένα ένα τα θέματα και χωρίς πανικό. Καλή επιτυχία και σε σένα εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...