Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Φιλες του φυσικου, τι κανετε;

 

Επιτελους σημερα κατέψυξα το πρωτου μου εμβρυάκι!

η διαδικασία που ακολουθησα ειχε ως εξής:

2η μερα του κυκλου ορμονες Fsh, lh, e2.

4η μερα υπερηχος για να δουμε αν εχει φυγει η κύστη που ειχα στον προηγουμενο κύκλο κ οδηγιες από τον γιατρο. κανονικα ο πρωτος υπερηχος ειναι την 7η μερα στους φυσικους κύκλους.

πηρα κλομιφαίνη 3 μερες από την 4η εως την 6η. κανονικα την κλομιφαινη την ξεκιναμε την 2η μερα. εβγαλα 3 ωοθηληκια με 3 μερες κλομιφαίνη.

7η μερα υπερηχος. ειχαν αναπτυχθεί αρκετα καθως εχω κ μικρό κύκλο. 1 από δεξια 15χιλ κ 2 από αριστερα 11 χιλ. εξετασεις Lh k e2.

9η μερα ωοληψία. τα πηραμε κ τα 3. ήταν 3 γεματα ωοθηλάκια αλλα το ενα δεν ειχε προλαβει να αναπτυχθεί. από τα 2 καλα ωάρια μονο το ενα γονιμοποιηθηκε.

με ενημερωσαν αμεσως για τον αριθμό των ωαρίων.με το που συνήλθα από την μέθη κ με κατεβασαν από την καρέκλα ηξερα.

 

δεν πηρα ικανοποιητικη απαντηση για την μια γονιμοποιηση μιας κ εχουμε πολυ καλο σπερμα. ξερει καμια να μου πει τι μπορεί να φταιει;

 

εννοειται ότι τα κεντρα ειναι ανοιχτα κ κυριακη. εγω κ τις δυο φορες που εκανα ωοληψία κυριακή επεσε. κ ειναι πολύ καλυτερα γιατι εχουν λιγότερο κόσμο. εμεις που κανουμε φυσικούς πρεπει να ειμαστε αγκαλια με τον γιατρό κ τις κυριακες κ τις αργίες.

επισης, όταν στην ωοληψία δεν υπαρχει ωάριο στο δικό μου κεντρο ειναι δωρεαν, πληρωνω μονο αναισθησιολογο.

 

περιμενω αναλυτικα νεα από τις υπόλοιπες!!ποια διαδικασία ακολουθήσατε κοριτσια;

 

Πολυ χαρηκα Κρυσταλια μου. Θα συνεχισεις σε εμβρυομεταφορα ή θελεις να μαζεψεις κ αλλα?

Εγω εκανα 2η μερα ορμονικες PRG, E2, FSH,LH

7η μερα καναμε τον πρωτο υπερηχο-11 χιλ

9η μερα σημερα καναμε τον δευτερο υπερηχο-16 χιλ

Αυριο θα κανω pregnyl κ Τεταρτη ωοληψια

Κ στο δικο μας κεντρο αν δεν υπαρχει ωαριο πληρωνεις μονο τον αναισθησιολογο.

Επισης βλεπουν αμεσως αν υπαρχει ωαριο κ μονο τοτε δινει ο ανδρας σπερμα

 

Μπράβο κρυσταλλία!!

Στον Γεννεσις με το Σφακ. δεν εισαι???

Εεκεί δηλαδή κανουν την ωοληψία και αν δεν περιεχεται ωάριο πληρωνεις μονο αναισθησιολόγο???

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!Πολύ ενδιαφερον!Θα εξηγούσε γιατί στο γιατρό που πάω δε σου λενε την ίδια μέρα αν το ωοθυλάκιο περιείχε ωάριο....

Εγω μαλλον τζίφος.

Η εμβρυολόγος μου είπε ότι το ωαριο έπρεπε να διαιρεθεί σε δυο κύτταρα και ηταν μόνο ένα κύτταρο σημερα,κατι τετοιο.Κι ότι αυριο θα ξερουμε περισσότερα αλλά απ ότι καταλαβα δεν ειναι καλα τα πράγματα.:(

Η δεγερση με κλομιφαινη θεωρειται κανονική εξωσωματική?Οικονομικά εννοώ.

 

Μην προδιαθετεις miss μου. Κανε υπομονη μεχρι αυριο

Παντως θα σου ελεγα να παρεις μια γνωμη κ απο εναν αλλο γιατρο

Ευχομαι να εχουμε ευχαριστα νεα αυριο

 

Κοριτσάκι μου διάβασα τα νέα σου και μπερδεύτηκα. Σπερμα εδωσε ο σύζυγος? γιατι αν δεν εδωσε πως μιλούσε για διαιρέσεις ο εμβρυολογος.

Μήπως να έπαιρνες κι άλλες γνώμες γιατρών? μήπως να έκανες κανονικό κύκλο εξωσωματικής?

Βρε παιδί μου εχεις τΑλαιπωρηθει χωρίς να εχεις πάρει δραστικά μέτρα.

 

Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια που παλεύουν με τους φυσικούς κύκλους!

 

Ευχαριστουμε για τις ευχε καντι μου? Εσυ πως εισαι? Εισαι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε φιλενάδα ακόμα και στο Έλενα που εμένα μου πήραν 30, όταν ανέβηκα στο γιατρό μου ειπε 7 ηταν τα ώριμα.

Την επόμενη μερα μου ειπαν οτι προχώρησαν σε διαιρεςη τα 6 και την μεθεπόμενη οτι πηρε και το έβδομο εμπρός.

Το σπερμα ο σύζυγος το δίνει πριν την ωοληψια για να γίνει η επεξεργασία.

Εγω πάντως σε όσους γιατρούς ειπα για φυσικούς κανεις δεν τo βρήκε καλή ιδέα.

Μήπως όντως Πρεπει να κανεις μια κανονική διέγερση?

Σου εύχομαι να εχεις ένα τέλειο εμβρυακι αύριο!

 

Mακαρι Καντι μου!!!!:)

Το σπερμα ο αντρας μου το εδωσε 2 φορες μετα την ωοληψια.:confused:

Για εμας το θεμα ηταν και ειναι και οικονομικό αλλά πλεον δεν εχουμε αλλη επιλογη.

Αν ειναι θα προχωρησω Ιούνη που θα χω τελειωσει από δουλειά και θα ειμαι ηρεμη.Στον επομενο κυκλο δηλαδη!!

Link to comment
Share on other sites

Sto Γενεσις με τον Σφακιανουδη εχω κανει 2 προσπάθειες αρνητικες ή μαλλον μια βιοχημικη μια αρνητικη. Πληρωνεις μονο καρδιολογο και αναισθησιολόγο ή μονο καρδιολογο αν δεν κανεις μεθη. Η 160 ή 40 δηλ. Τουλάχιστον τοτε που εκαναν εγω, δεν ξερω αν το άλλαξαν.

Το 500 άρικο στην ωοληψια είναι βαρυ αν δεν εχεις ωαριο ή δεν γονιμοποιηθεί αλλα και το να έχεις μαζεμένα 3,4 έμβρυα, να τα βαλεις και να πληρωσεις 2500 με 3000 και να έχεις αρνητικο παλι βαρυ είναι. Ασε που είναι πολυμηνη διαδικασια το 2ο. Τουλάχιστον στο 1ο ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια μου..

Miss sunshine εχουμε νεοτερα?μιλησες με την εμβρυολογο?

Xris και mariza, καλη επιτυχια κοριτσακια, ευχομαι ο πρωτος σας μηνας στο φυσικο να ειναι και πολυ πολυ τυχερος!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβοοοοο κρυσταλια τελεια τα νεα σου. Εγω παιρνω κλομιφαινη απο τη δευτερη μερα του κυκλου μου και θα την παρω σιγουρα μεχρι την πεμπτη που ειναι η 8η μερα του κυκλου. Τη 2η μερα μου εκανε ορμονικες εξετασεις και μου εκανε και εναν υπερηχο επειδη και εγω ταλαιπωρουμαι με μια κυστη αριστερα. Την πεμπτη θα μου πει τι ενεσεις θα κανω.

 

Thank you. γιατι θα κανεις κ ενεσεις;μπορει με την κλομιφαίνη να εχεις ανταπόκριση.

τι κύστη εχεις;ενδομητρίωσης;συνηθως αυτες δεν φευγουν.

εμενα η κύστη ηταν απο την κλομιφαίνη του προηγούμενου κύκλου. ειχα 2 ωοθηλακια κ ο προηγουμενος γιατρός εχασε την ωορρηξία. το δευτερο, που αναπτύχθηκε στην 2η φαση του κύκλου, το αφησε στην τυχη του κ γεμισε υγρό. ευτυχως αυτές οι κύστες φευγουν μετα την επόμενη περίοδο

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια krystalia!

 

συγχαρητήρια κ σε σενα!να πανε ολα καλα.

αλλα εχω μπερδευτεί. ειχα την εντύπωση ότι εκανες εξωσωματική για τον προεμφυτευτικό έλεγχο όχι γιατί δεν μπορούσες να συλλάβεις μόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κρυσταλλία!!

Στον Γεννεσις με το Σφακ. δεν εισαι???

Εεκεί δηλαδή κανουν την ωοληψία και αν δεν περιεχεται ωάριο πληρωνεις μονο αναισθησιολόγο???

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!Πολύ ενδιαφερον!Θα εξηγούσε γιατί στο γιατρό που πάω δε σου λενε την ίδια μέρα αν το ωοθυλάκιο περιείχε ωάριο....

Εγω μαλλον τζίφος.

Η εμβρυολόγος μου είπε ότι το ωαριο έπρεπε να διαιρεθεί σε δυο κύτταρα και ηταν μόνο ένα κύτταρο σημερα,κατι τετοιο.Κι ότι αυριο θα ξερουμε περισσότερα αλλά απ ότι καταλαβα δεν ειναι καλα τα πράγματα.:(

Η δεγερση με κλομιφαινη θεωρειται κανονική εξωσωματική?Οικονομικά εννοώ.

 

Miss καλη τύχη σου ευχομαι. μακαρι να διαιρεθεί σήμερα κ να ξεμπερδέψεις κ συ.

λοιπον ναι με τον σφακ ειμαι. πληρωνω μονο για αναισθησιολογο κ καρδιολογο 110 αν δεν βρεθεί ωάριο. ο συζυγος μου δινει σπερμα μετα την ωοληψία. η ωοληψία εχει 200 κ αφαιρείται απο το συνολο. το ποσό της εμβρυοματαφορας ομως ειναι γυρω στα 3000 μειον τα 200 που δινω σε καθε ωοληψία. εννοείς οτι 1000-1500 θα δωσεις στην εμβρυομεταφορα;

πολλα ειναι 500 αλλα εξαρταται κ ποσες ωοληψιες θα κανεις. εχω π.χ. που θα κανω πολλες σαν συνολο θα δωσω κοντα 3000. αν εσυ πχ κανεις 2 ωοληψιες λογικο δεν ειναι να δινεις 500; στην περίπτωση που υπαρχει ωάριο φυσικά.

 

ο σφακ τα καταψύχει από την πρωτη μερα. ίσως ειναι περισσότερο ανθεκτικα στην απόψυξη. δεν ξερω θα τον ρωτησω λεπτομερειες. εσενα το αφησε να διαιρεθεί. ειχες συνεννοηθεί γι΄αυτό;θα το εφτανες μεχρι βλαστοκύστη; ειναι λιγο ρισκο για το πρωτο σου.

 

τι εννοείς αν θεωρείται κανονικη εξωσωματικη;

με την κλομιφαίνη βοηθάς τον οργανισμό σου να παραγει παραπανω από ενα. το παίρνουν κ γυναίκες που προσπαθούν στο σπίτι τους για παιδί. κ ειναι πολύ οικονομικο.

 

 

εγω προσωπικα φοβαμαι πολύ τις ορμόνες που εισέρχονται σε μεγαλες δόσεις στον οργανισμό κ τρομάζω όταν ακούω ότι μια κοπέλα παρήγαγε σε εναν κύκλο 30 ωοθηλάκια!!! κακα τα ψέμματα ειναι επικίνδυνο αν κ οι περισσότεροι γιατροί ειναι καθησυχαστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλενάδα ακόμα και στο Έλενα που εμένα μου πήραν 30, όταν ανέβηκα στο γιατρό μου ειπε 7 ηταν τα ώριμα.

Την επόμενη μερα μου ειπαν οτι προχώρησαν σε διαιρεςη τα 6 και την μεθεπόμενη οτι πηρε και το έβδομο εμπρός.

Το σπερμα ο σύζυγος το δίνει πριν την ωοληψια για να γίνει η επεξεργασία.

Εγω πάντως σε όσους γιατρούς ειπα για φυσικούς κανεις δεν τo βρήκε καλή ιδέα.

Μήπως όντως Πρεπει να κανεις μια κανονική διέγερση?

Σου εύχομαι να εχεις ένα τέλειο εμβρυακι αύριο!

 

Καντι ευχαριστουμε για την συμπαρασταση!!

οι γιατροί αποφεύγουν τους φυσικούς γιατι ειναι χρονοβόρα διαδικασία.

εν ολίγοις βαριούνται κ δεν εχουν χρόνο για στενη παρακολούθηση.

κ μενα ο προηγουμενος γιατρός δεν μου αρνήθηκε τους φυσικούς αλλα δεν πέταξε κ από την χαρα του όταν του ειπα ότι θα κανω φυσικούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστουμε καντι. Λοιπον κοριτσια διαβασα διαφορες ιστοριες για τροπ. φυσικο κυκλο. Μια απο αυτες ηταν σαν κ μενα αποτυχημενες 2 διεγερσεις και προσπαθησε μετα με κλομιφαινη σε τφκ και δεν ειχε ουτε ενα ωαριο. Με εχει πιασει ταραχη μεχρι την πεμπτη φου κ φου θα ειμαι. Και ολο αυτο σκεφτομαι λες και εγω να εχω την ιδια τυχη!!!!!

Συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν εχω ανθρωπο να πω τον καημο μου.

 

μπορει να τυχει κύκλος χωρις ωάριο. δεν ειναι τοσο τρομερο.

θα υπαρχει στον επομενο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαρηκα Κρυσταλια μου. Θα συνεχισεις σε εμβρυομεταφορα ή θελεις να μαζεψεις κ αλλα?

Εγω εκανα 2η μερα ορμονικες PRG, E2, FSH,LH

7η μερα καναμε τον πρωτο υπερηχο-11 χιλ

9η μερα σημερα καναμε τον δευτερο υπερηχο-16 χιλ

Αυριο θα κανω pregnyl κ Τεταρτη ωοληψια

Κ στο δικο μας κεντρο αν δεν υπαρχει ωαριο πληρωνεις μονο τον αναισθησιολογο.

Επισης βλεπουν αμεσως αν υπαρχει ωαριο κ μονο τοτε δινει ο ανδρας σπερμα

 

 

 

 

καλη επιτυχία κ σε σενα!!θα συλλέξω. με ενα δεν προχωραω σε μεταφορα. αλλωστε θα μεταφερω 2 ή 3.

κ στο δικό μου κεντρο την ίδια διαδικασια ακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

Thank you. γιατι θα κανεις κ ενεσεις;μπορει με την κλομιφαίνη να εχεις ανταπόκριση.

τι κύστη εχεις;ενδομητρίωσης;συνηθως αυτες δεν φευγουν.

εμενα η κύστη ηταν απο την κλομιφαίνη του προηγούμενου κύκλου. ειχα 2 ωοθηλακια κ ο προηγουμενος γιατρός εχασε την ωορρηξία. το δευτερο, που αναπτύχθηκε στην 2η φαση του κύκλου, το αφησε στην τυχη του κ γεμισε υγρό. ευτυχως αυτές οι κύστες φευγουν μετα την επόμενη περίοδο

 

Και εμενα η κυστη ειναι απο κλομιφαινη απο την προηγουμενη διεγερση.

Την πεμπτη ειναι ο πρωτος υπερηχος και θα μου πει αν κανουμε 2-3 ενεσεις το πολυ. Φανταζομαι για να μεγαλωσουν καλυτερα; τι να πω. ή ισως λογω φτωχης ανταποκρισης;

Ο γιατρος μου δεν ειναι καθολου θετικος στο εντελως φυσικο κυκλο και αυτο με αγχωνει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η κυστη ειναι απο κλομιφαινη απο την προηγουμενη διεγερση.

Την πεμπτη ειναι ο πρωτος υπερηχος και θα μου πει αν κανουμε 2-3 ενεσεις το πολυ. Φανταζομαι για να μεγαλωσουν καλυτερα; τι να πω. ή ισως λογω φτωχης ανταποκρισης;

Ο γιατρος μου δεν ειναι καθολου θετικος στο εντελως φυσικο κυκλο και αυτο με αγχωνει λιγο.

 

 

Καλη τύχη σου ευχομαι!!κ με κλομιφαίνη κ με ενεσεις δεν μπορεί, ενα θα το παρεις!!!

εμενα ο εντελως φυσικός ή ο φυσικός με κλομιφαίνη με τρομαζει γιατι δεν ξερω αν θα προλαβω ωορρηξία. κανω πολύ νωρίς γιατι εχω κ μικρό κύκλο. με τις ενεσεις χρησιμοποιούν κ ανταγωνιστη οποτε ειναι περισσότερο ελεγχόμενο.

αν ειχα κανει κ 2-3 ενεσεις ισως βοηθούσα να μεγαλωσουν κ τα 3 ωαρια ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τύχη σου ευχομαι!!κ με κλομιφαίνη κ με ενεσεις δεν μπορεί, ενα θα το παρεις!!!

εμενα ο εντελως φυσικός ή ο φυσικός με κλομιφαίνη με τρομαζει γιατι δεν ξερω αν θα προλαβω ωορρηξία. κανω πολύ νωρίς γιατι εχω κ μικρό κύκλο. με τις ενεσεις χρησιμοποιούν κ ανταγωνιστη οποτε ειναι περισσότερο ελεγχόμενο.

αν ειχα κανει κ 2-3 ενεσεις ισως βοηθούσα να μεγαλωσουν κ τα 3 ωαρια ταυτόχρονα.

 

Αχ, ευχαριστω πολυ κρυσταλια μου.

Τον μηνα μετα τη διεγερση ειχα παει για υπερηχο για να δει αν εχει μικρυνει η κυστη και το ωαριο ειχε φτασει 18 χιλ., οποτε σκεφτομαι οτι απλα δεν ειχα ανταποκριση με τα φαρμακα. Το αγχος μου προερχεται απο τη χαμηλη αμη που εχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγχαρητήρια κ σε σενα!να πανε ολα καλα.

αλλα εχω μπερδευτεί. ειχα την εντύπωση ότι εκανες εξωσωματική για τον προεμφυτευτικό έλεγχο όχι γιατί δεν μπορούσες να συλλάβεις μόνη σου.

 

αν και εκτος θεματος, σωστα εχεις την εντυπωση... η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχαμε προσπαθησει για φυσικη συλληψη. προεκυψε ομως!

Link to comment
Share on other sites

αν και εκτος θεματος, σωστα εχεις την εντυπωση... η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχαμε προσπαθησει για φυσικη συλληψη. προεκυψε ομως!

 

Bebe ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη με ενα υγειεστατο μωρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά γονιμοποιήθηκε το ωαριο αλλά δεν προχωρησε,διαιρέθηκε ανωμαλα.

Απολογισμός.

3 φυσικοί κύκλοι,στους 2 πρωτους δεν προλαβαμε την ωορρηξία στον τρίτο δεν υπηρχε ωάριο.Δωσαμε 500 ευρώ.

Τελευταίος κύκλος,ο τεταρτος στη σειρά,και πρωτος τροποποιημένος.Το ωάριο δεν προχωρησε.Αλλα 500.

Συν το κόστος όλων των εξετασεων τους 4 αυτούς μήνες.

Κι όλα αυτά σε γιατρό που ειδικευεται στος φυσικούς και στο κεντρο του οντως γίνονται περισσότεροι φυσικοί παρά με φάρμακα.

Με καλές τιμες ορμονων,καθε μηνα,καλή υπερηχογραφική εικόνα και μετριο προς καλό σπερμα.

Αποτελεσμα?

4 τελείως χαμενοι μηνες,ψυχική φθορα καθε μήνα συν το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά γονιμοποιήθηκε το ωαριο αλλά δεν προχωρησε,διαιρέθηκε ανωμαλα.

Απολογισμός.

3 φυσικοί κύκλοι,στους 2 πρωτους δεν προλαβαμε την ωορρηξία στον τρίτο δεν υπηρχε ωάριο.Δωσαμε 500 ευρώ.

Τελευταίος κύκλος,ο τεταρτος στη σειρά,και πρωτος τροποποιημένος.Το ωάριο δεν προχωρησε.Αλλα 500.

Συν το κόστος όλων των εξετασεων τους 4 αυτούς μήνες.

Κι όλα αυτά σε γιατρό που ειδικευεται στος φυσικούς και στο κεντρο του οντως γίνονται περισσότεροι φυσικοί παρά με φάρμακα.

Με καλές τιμες ορμονων,καθε μηνα,καλή υπερηχογραφική εικόνα και μετριο προς καλό σπερμα.

Αποτελεσμα?

4 τελείως χαμενοι μηνες,ψυχική φθορα καθε μήνα συν το κόστος.

 

Δεν εχω λογια βρε κοριτσι....

Μαζεψε τις δυναμεις σου και φτου και απο την αρχη!!!

Μην απελπιζεσαι εχει ο θεος!!

Προσωρινα ξεκουρασου κ βαλε παλι μπρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά γονιμοποιήθηκε το ωαριο αλλά δεν προχωρησε,διαιρέθηκε ανωμαλα.

Απολογισμός.

3 φυσικοί κύκλοι,στους 2 πρωτους δεν προλαβαμε την ωορρηξία στον τρίτο δεν υπηρχε ωάριο.Δωσαμε 500 ευρώ.

Τελευταίος κύκλος,ο τεταρτος στη σειρά,και πρωτος τροποποιημένος.Το ωάριο δεν προχωρησε.Αλλα 500.

Συν το κόστος όλων των εξετασεων τους 4 αυτούς μήνες.

Κι όλα αυτά σε γιατρό που ειδικευεται στος φυσικούς και στο κεντρο του οντως γίνονται περισσότεροι φυσικοί παρά με φάρμακα.

Με καλές τιμες ορμονων,καθε μηνα,καλή υπερηχογραφική εικόνα και μετριο προς καλό σπερμα.

Αποτελεσμα?

4 τελείως χαμενοι μηνες,ψυχική φθορα καθε μήνα συν το κόστος.

 

Σκατουλες!!!

Ειναι δύσκολα όταν δεν ξέρεις απο που να το πιάσεις το θέμα.

Τις ορμονολογικές τις έκανες στο ίδιο εργαστήριο?

Κατακερματισμό σπέρματος έχετε κανει?

Ρε κορίτσι κάτι θα υπάρχει δεν μπορει.

Και για την λαπαροσκόπηση που συζητούσαμε δεν νομίζω οτι εισαι σε τέτοιο στάδιο, αν δεν λύσεις πρώτα το θέμα των ωαρίων και της γονιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Σκατουλες!!!

Ειναι δύσκολα όταν δεν ξέρεις απο που να το πιάσεις το θέμα.

Τις ορμονολογικές τις έκανες στο ίδιο εργαστήριο?

Κατακερματισμό σπέρματος έχετε κανει?

Ρε κορίτσι κάτι θα υπάρχει δεν μπορει.

Και για την λαπαροσκόπηση που συζητούσαμε δεν νομίζω οτι εισαι σε τέτοιο στάδιο, αν δεν λύσεις πρώτα το θέμα των ωαρίων και της γονιμοποίησης.

 

Εχω κανει ορμονολογικες σε διαφορετικά εργαστηρια,πάντα βγαίνουν καλές.

Το σπέρμα του συζυγου δεν είναι σουπερ,αλλά είναι φυσιολογικό.Μπορεί να γονιμοποιησει,μας εχουν πει.Από Λυμπερόπουλο εως αρκετούς εξωσωματικούς.

Κανεις δε μας εχει πει για κατακερματισμό.

Πολύ ψυχοβγαλτικοί πάντως οι φυσικοί.

Σκεφτομαι σοβαρα για κανονική διεγερση στον επόμενο κύκλο.

Είναι ό,τι ήθελα να αποφυγω στη ζωή μου αλλά δεν εχω αλλά κουράγια.

Από φαρμακα ο γιατρός μου είχε γραψει gonal,daronda και μενοπουρ.

Τί πρωτόκολλο να είναι?

Αν κανω διεγερση τελικά,θέλω να δοκιμάσω με λίγες μονάδες,αρχικα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ορμονολογικες σε διαφορετικά εργαστηρια,πάντα βγαίνουν καλές.

Το σπέρμα του συζυγου δεν είναι σουπερ,αλλά είναι φυσιολογικό.Μπορεί να γονιμοποιησει,μας εχουν πει.Από Λυμπερόπουλο εως αρκετούς εξωσωματικούς.

Κανεις δε μας εχει πει για κατακερματισμό.

Πολύ ψυχοβγαλτικοί πάντως οι φυσικοί.

Σκεφτομαι σοβαρα για κανονική διεγερση στον επόμενο κύκλο.

Είναι ό,τι ήθελα να αποφυγω στη ζωή μου αλλά δεν εχω αλλά κουράγια.

Από φαρμακα ο γιατρός μου είχε γραψει gonal,daronda και μενοπουρ.

Τί πρωτόκολλο να είναι?

Αν κανω διεγερση τελικά,θέλω να δοκιμάσω με λίγες μονάδες,αρχικα τουλάχιστον.

 

Τα ίδια φαρμακα χρησιμοποιούνται και στο μακρύ και στο κοντό πρωτόκολλο. Η διαφορα τους ειναι οτι στο μακρύ ξεκινάς 21η μερα του κυκλου ενώ στο κοντό την 2η μερα.

Στο μακρύ κανεις διεργερση περιπου 22 μερες με λιγότερες μονάδες στο κοντό 12 μερες με περισσότερες.

Το ίδιο ειναι απο ποσότητα φαρμάκων.

Απλά με το κοντό τρυπιέσαι λιγότερες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Θαλασσα τα νεα σου; τελικα θα ξεκινησεις αυτο το μηνα;

Χris νομιζω σημερα ειναι η μεγαλη μερα, με το καλο να βρεθει το ωαριακι και να προχωρησει.

Εγω εν αναμονη του υπερηχου αυριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Θαλασσα τα νεα σου; τελικα θα ξεκινησεις αυτο το μηνα;

Χris νομιζω σημερα ειναι η μεγαλη μερα, με το καλο να βρεθει το ωαριακι και να προχωρησει.

Εγω εν αναμονη του υπερηχου αυριο!!!

 

Μαριζα μου βρηκαμε το πρωτο ωαριο κ αυριο θα ξερουμε αν γονιμοποιηθηκε.

Ευχομαι να μας πεις ευχαριστα νεα μετα τον υπερηχο. Σου στελνω την θετικη μου αυρα συνοδοιπορισσα μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...