Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας και καισαρική


Recommended Posts

Μέχρι πρότινος ήξερα (κυρίως απο διαβάσματα στο ιντερνετ) οτι ο επιπωματικός πλακούντας αποτελεί την απόλυτη ένδειξη για καισαρική τομή.

Δεν είχα ρωτήσει τίποτα τη γιατρό μου γιατι λόγω διάφορων προβλημάτων που προέκυπταν στην εγκυμοσύνη μου, ήταν πολύ νωρίς να μιλάμε για τοκετούς, εδώ δεν ξέραμε μέχρι πιο σημείο θα καταφέρουμε να φτάσουμε ...

Την Παρασκεύη όμως στην τελευταία μου επίσκεψη κάπως το έφερε η κουβέντα και τη ρώτησα τι θα μου πρότεινε μεταξύ επισκληριδίου και ολικής νάρκωσης ... έχοντας την καισαρική δεδομένη στο μυαλό μου....

Εκείνη γυρνάει και με κοιτάει με αφοπλιστικό ύφος και μου λέει ποιος σου ειπε ότι θα κάνουμε καισαρική;;;

Θα έχουν περάσει 20 μήνες απο τον προηγούμενο σου τοκετό (που ήταν καισαρική) οπότε τίποτα δεν μας εμποδίζει να προχωρήσουμε σε φυσιολογικό τοκετό ... ειδικά με τον τράχηλο σου που ανοίγει από μονος τους (υπάρχει ανεπάρκεια τραχήλου και φοβόμαστε για προωρό τοκετό) θα ειναι τελείως χαζό ενώ εισαι έτοιμη απο κάτω να σου βάλω μαχαίρι .... ομολογώ πως έμεινα με το στόμα ανοιχτό ... δεν περίμενα μια τέτοια απάντηση ...

Δεν πρόλαβα να τη ρωτήσω τι και πως σχετικά με τον επιπωματικό πλακούντα ... δεν με άφησε λέγοντάς μου να μην τα σκέφτομαι απο τώρα όλα αυτά και αγχώνομαι ... ειναι ακόμα πολύ νωρίς και θα τα αντιμετωπίσουμε όλα όταν έρθει εκείνη η ώρα ....

 

Το ότι γίνεται κάποια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά μετά απο καισαρική το έχω ακούσει, αν και δεν συνηθίζεται ....

Το να γεννήσει όμως φυσιολογικά κάποια με επιπωματικό πλακούντα δεν το έχω ξανακούσει είτε διαβάσει κάπου ... έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία πάνω σε αυτό;;; Δεν σας κρύβω οτι απο τη στιγμή που μου το ειπε έχω αγχωθει αρκετά και ψάχνω συνέχεια στο internet ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω ιδεα αλλα καλο θα ηταν να το ξεκαθαρισεις με τη γυναικολογο σου...τι στο καλο εχουμε γιατρους που δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε;;; :evil: και εσυ τωρα καθεσαι και αγωνιας ψαχνοντας... :roll: κριμα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Oλγα μου αντιλαμβανομαι οτι αγχωθηκες τωρα, αλλα νομιζω πως οτι και να πουμε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Λογικα ακουγονται τα οσα λεει η γιατρος σου αν και ομολογω πως ουτε κι εγω εχω ξανακουσει φυσιολογικο τοκετο σε επιπωματικο πλακουντα. Αν θυμασαι σου ειχα ξαναπει οτι η κοπελα που ηταν για πολυ καιρο διπλα μου στο νοσοκομειο ειχε επιπωματικο πλακουντα και ηταν απο την 17 εβδομαδα κλινηρης μεχρι και την 34η που την ανοιξε αιμορραγια και εσπασαν τα νερα. Θυμαμαι οτνα το συζητουσαμε που μου ελεγε οτι παει σιγουρα για καισαρικη λογω επιπωματικου. Μου ελεγε οτι η θεση του επιπωματικου πλκακουντα ειναι τετοια που δεν σηκωνει φυσιολογικο. ερω μαλιστα οτι γεννησε και με ολικη αλλα δεν ξερω τους λογους που συνετρεξαν για κατι τετοιο. Αν δηλαδη σχετιζοταν με τον επιπωματικο ή αν κατι αλλο οδηγησε το γιατρο σ' αυτη την επιλογη. Θυμαμαι οτι με πηρε τηλ. Ενα πρωι (εχω ειχα ηση γεννησει και ημουν στο σπιτι) και μου ειπε πως ειχε αιμορραγια, εσπασαν τα νερα και μπαινει χειρουργειο. Για τον τραχηλο δεν θυμαμαι να μου ειπε κατι. Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ισως σε σενα να υπαρχουν συνθηκες γονιμες για φυσιολογικο.

Οσο για το ενδεχομενο της προωροτητας, οταν πλεον στην 30 εβδομαδα μου ειπε ο γιατρος "γενναμε αυριο" τον ρωτησα αν παμε για φυσιολογικο ή καισαρικη και μου απαντησε οτι σ' αυτες τις περιπτωσεις Καισαρικη με επισκληριδιο ειναι η ιδανικη επιλογη για να μην ταλαιπωρηθει το μωρο. Φυσικα παιζει παντα η περιπτωση να βαριοτανε να κανει φυσιολογικο...Πνιγοτανε στις γεννες τοτε...

 

Θα την παρω αν θες τηλ. να τα διασταυρωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο ρε Jeanako κάνε μια ερώτηση όποτε είναι εύκολο, επειδή έχει μεγάλη εμπειρία ο δικός σου... δεν είμαι υπερ της τηλεδιάγνωσης, σίγουρα επιπωματικος με επιπωματικό διαφέρει ... η ακριβής θεση του πλακούντα παίζει σημαντικο ρόλο, απλά ρώτα τον αν το έχει συναντήσει σαν περιστατικό, αν παίζει το ενδεχόμενο φ.τ. υπο συνθηκες παντα...

Ο δικός μου ας πουμε πλακούντας ειναι πάρα πολύ χαμηλά, δεν φράζει τελείως τον γεννητικο σωλήνα ... φαντάζομαι για αυτο λεει η γιατρός οτι μπορεί να υπάρξει φυσιολογικός τοκετός υπο συνθήκες, απλά με αγχώνει ότι δεν έχω διαβάσει παρόμοια περίπτωση ... πχ στο  που έβλεπα ειναι απόλυτοι .... επιπωματικός = καισαρική ...

 

Αthena μου δεν είναι ότι ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό, έχω παρα πολύ καλή σχέση μαζί της ... σίγουρα στην επόμενη επίσκεψη θα το κάνω ... απλά με έπιασε στον ύπνο που λενε η αντίδρασή της και δεν ήθελα να δωσω συνέχεια ... το βασικό τώρα ειναι να προχωρήσει λίγο ακόμα η εγκυμοσύνη, να φτάσουμε στο ασφαλές σημείο των 32εβδομάδων και μετά θα της ανοιξω διεξοδική συζήτηση για τον τοκετό...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αthena μου δεν είναι ότι ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό, έχω παρα πολύ καλή σχέση μαζί της ... σίγουρα στην επόμενη επίσκεψη θα το κάνω ... απλά με έπιασε στον ύπνο που λενε η αντίδρασή της και δεν ήθελα να δωσω συνέχεια ... το βασικό τώρα ειναι να προχωρήσει λίγο ακόμα η εγκυμοσύνη, να φτάσουμε στο ασφαλές σημείο των 32εβδομάδων και μετά θα της ανοιξω διεξοδική συζήτηση για τον τοκετό...

ναι καταλαβα τι εννοεις... :roll:

Απο την αλλη αν ειναι ετσι,θα ηθελες να γεννησεις φυσιολογικα αυτη τη φορα;σε αγχωνει καθολου η διαδικασια αυτη;

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πας για 2η γνώμη;

 

Θα το έκανα αν μπορούσα ... απλά στην κατάστασή μου κάθε μετακίνηση μπορεί να μεταβεί μοιραία για την εγκυμοσύνη ... δεν έχω αυτή τη στιγμή την πολυτέλεια να πάω σε δεύτερο και τρίτο γιατρό ....

Δεν είναι οτι δεν εχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη γιατρό ... έχει πολύ καλό όνομα αλλα και περα απο αυτό έχει αναλάβει τη πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη μου και έχει φερθεί άψογα μεχρι τώρα ...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι απο μόνη της δεν ακολουθεί την πεπατημένη και θελει να ρισκάρει σε κάτι τόσο δύσκολο ... χωρίς απο πλευρά μου να την έχω πιέσει στο ελάχιστο για φυσιολογικό τοκετο ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα αλλα καλο θα ηταν να το ξεκαθαρισεις με τη γυναικολογο σου...τι στο καλο εχουμε γιατρους που δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε;;; :evil: και εσυ τωρα καθεσαι και αγωνιας ψαχνοντας... :roll: κριμα δεν ειναι;

 

Σίγουρα με αγχώνει ... δεν είναι ότι πιο σύνηθες ο φ.τ μετά απο καισαρική πόσο μάλλον όταν έχεις και επιπωματικό πλακούντα ... φαντάζομαι οτι για αυτο δεν ήθελε η γιατρος να συνεχίσουμε τώρα τη συζήτηση ... για να μην αγχωθώ χωρίς λογο ....

Εννοείται οτι θα κάνω κάποια στιγμη διεξοδική συζήτηση μαζί της ... δεν θα προχωρήσω σε κάτι αν δεν νιώθω καλα με αυτό ... δεν θέλω να παρω ρίσκα χωρίς λόγο ... πανω απο όλα ένα γερο μωρό και μαμά ...

 

 

Σας ευχαριστώ πάντως όλες πάρα πολυ για το ενδιαφέρον σας :D ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...