Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς περνάτε τη μερα σας με το παιδι;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα.Εχω ενα γιο 1,5 χρονων κ φετος ειναι το πρωτο καλοκαιρι που περπαταμε κ ειμαστε μεσα στην τρελα μας.Στο σπίτι θελει να σκαρφαλωνει παντου κ ειμαι συνεχως απο πισω του,εξω δε καθομαι ουτε λεπτο για καφε τρεχω απο πισω του,στην παιδικη χαρα τα ιδια.Απο δουλειες κανω ο,τι προλαβαινω μαζι του κ περισσοτερες το απογευμα που τον κραταει λιγο ο ανδρας μου.Το θεμα ειναι πως τωρα το καλοκαιρι που σταματησα κ τη δουλεια γιατι ειμαι εκπαιδευτικος δεν ξερω πώς να περασω δημιουργικα τη μερα πρωι-απογευμα.Εσεις τι κανετε βγαινετε καθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπέρα.Εχω ενα γιο 1,5 χρονων κ φετος ειναι το πρωτο καλοκαιρι που περπαταμε κ ειμαστε μεσα στην τρελα μας.Στο σπίτι θελει να σκαρφαλωνει παντου κ ειμαι συνεχως απο πισω του,εξω δε καθομαι ουτε λεπτο για καφε τρεχω απο πισω του,στην παιδικη χαρα τα ιδια.Απο δουλειες κανω ο,τι προλαβαινω μαζι του κ περισσοτερες το απογευμα που τον κραταει λιγο ο ανδρας μου.Το θεμα ειναι πως τωρα το καλοκαιρι που σταματησα κ τη δουλεια γιατι ειμαι εκπαιδευτικος δεν ξερω πώς να περασω δημιουργικα τη μερα πρωι-απογευμα.Εσεις τι κανετε βγαινετε καθε μέρα;

 

Hope μάντεψε λοιπόν τι θα κάνεις ολο το καλοκαίρι;;

Θα τρέχεις απο πισω του!!!!

Εγγυημένο!ο γιος μου είναι 15μηνών και κάθε μέρα ειναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις...

εμείς δεν βγαίνουμε κάθε μέρα έξω,είμαστε λιγο σπιτογατοι και το καλοκαίρι με την πολυ ζέστη κ τον ήλιο ντάλα δεν είναι κ το καλύτερο μας...

συνήθως την περνάμε σπίτι τρέχοντας και φωνάζοντας,παίζουμε,χορεύουμε,γκρινιάζουμε κκκκκ

Όταν δεν έχει πολυ ηλιο παμε βόλτα στο πάρκο και κάνουμε κούνια...

επίσης κάνουμε πολλές βόλτες στα μαγαζιά και που κ που παμε σε μεγαλο παιδότοπο...

γενικά δεν τα πολυσκεφτομαστε,ουτε του προγράμματος είμαστε,η καθε μέρα κυλά στους δικούς της ρυθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.Εχω ενα γιο 1,5 χρονων κ φετος ειναι το πρωτο καλοκαιρι που περπαταμε κ ειμαστε μεσα στην τρελα μας.Στο σπίτι θελει να σκαρφαλωνει παντου κ ειμαι συνεχως απο πισω του,εξω δε καθομαι ουτε λεπτο για καφε τρεχω απο πισω του,στην παιδικη χαρα τα ιδια.Απο δουλειες κανω ο,τι προλαβαινω μαζι του κ περισσοτερες το απογευμα που τον κραταει λιγο ο ανδρας μου.Το θεμα ειναι πως τωρα το καλοκαιρι που σταματησα κ τη δουλεια γιατι ειμαι εκπαιδευτικος δεν ξερω πώς να περασω δημιουργικα τη μερα πρωι-απογευμα.Εσεις τι κανετε βγαινετε καθε μέρα;

 

Η γνώμη μου είναι ότι το παιδί πρέπει να βγαίνει κάθε μέρα έξω για να ξεδίνει και να βγάζει όλη την ενέργειά του, αλλιώς το βράδυ για να κοιμηθεί θα είναι ένας εφιάλτης. Παιδική χαρά, θάλασσα ή πισίνα νομίζω ότι είναι μια χαρά για καλοκαίρι. Όσο για το τρέξιμο δυστυχώς είναι φυσιολογικό, ειδικά τους πρώτους μήνες από τότε που περπάτησε και ελαττώνεται (λίγο μην φανταστείς) πιο μετά. Επίσης μπορείς να κανονίσεις με άλλες μαμάδες play dates αν δεν θες να βγαίνεις κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου βέβαια είναι 2,5 αλλά, ναι, φυσικά βγαίνουμε κάθε μέρα. Και το ΣΚ δύο φορές τη μέρα (πρωι απόγευμα). Κούνιες, περπάτημα, πλατεία για ποδήλατο κλπ.

Τώρα επειδή είναι μικρούλι το δικό σου και δεν έχεις την εναλλακτική της βόλτας με τα πόδια για να καταναλώσει ενέργεια, έχεις την παιδική χαρά, τη θάλασσα (λιώνουν μετά τη θάλασσα) ή οτιδήποτε που να έχει επαφή με άλλα παιδάκια, αλλά και φυσική δραστηριότητα (playdates σε πάρκα, ή πλατείες σε ανοιχτό χώρο). Το άλλο που κάνουμε από την ηλικία των 18 μηνών περίπου ήταν να βάζουμε μουσική στο τέρμα και να χορεύουμε ή να κυνηγιόμαστε μέσα στο σπίτι.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις βγαίνουμε καθε μερα απο την ημερα που ήρθαμε απο το μαιευτήριο.. Εκτός αν βρέχει...Εχουμε κανει πολλούς φίλους στην την παιδική χαρα....Παιζει πολυ ωραια με τα παιδια παρα την ηλικία του...Τον χειμώνα βγαίναμε και δυο φορές την ημερα αλλα τωρα που εχει πολυ ζέστη γεμίζουμε την πισίνα,παίζουμε μπάλα,κρυφτό,κυνηγητό,"διαβάζουμε" βιβλία,χορεύουμε ,ανοίγουμε συρτάρια και ντουλάπες, εξερευνουμε το σπιτι κ.α.! Απο τρέξιμο Ασε!! Κι εμεις ειμαστε πολυ επικίνδυνοι..σκαρφαλωνουμε παντού,βάζουμε ακόμα διάφορα στο στόμα και γενικα μεγάλη περιέργεια για τα πάντα!!!Το βράδυ πέφτει ξερός απο την κούραση και κοιμαται 12 ώρες σιγουρα!!! Κι εγω μαζι...

 

Δουλειές κάνω το πρωι μόλις ξυπνήσω! Εχει μαθει να μένει στο πάρκο για καμια ωρα καθε πρωι και το εκμεταλλεύομαι!! Αν μαγειρεύω συμμετέχει κι αυτός! Βγάζει οοοολες τις κατσαρόλες έξω,κουτάλες και παίζει μεχρι να τελειώσω.. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολυ τρεξιμο κ ο δικος μου.Κ εγω εκπαιδευτικος ειμαι κ ο μικρος μου ειναι 12 μηνων κ κατι ημερες. Ευτυχως το δικο μου ζουζουνι εχει καλο προγραμμα.Ξυπνα 8 το πρωι,πινει γαλατακι κ παμε για τα ψωνια της ημερας...9,30 παιζει με τα παιχνιδια του...μετα μαζι μου(κυνηγhτο,κρυφτο,διαβαζουμε βιβλια-που μασουσε νωριτερα:P κ.α)..στις 11 τρωει φρουτοκρεμα κ πεφτει για υπνο μεχρι τις 12,30... μετα μπανακι στην μπανιερα,τραγουδακια στον υπολογιστη(του εχω φτιαξει δικη του playlist στο youtube) φαγητο στις 2,παλι παιχνιδι κ τρεξιμο μεχρι τις 3 που θα κοιμηθει μεχρι τις 5 το απογευμα.Παλι μπανακι κ παιχνιδι κ απο τις 6,30 μεχρι τις 8,30 τρεχουμε σε πλατειες κ παιδικες χαρες..εννοειται περπαταει απο 9,5 μηνων.Στις 9 το βραδυ πεφτει ξερος μεχρι τις 8 το πρωι!!! Τα Σαββατοκυριακα εχει μπανακι στην θαλασσα απο τις 5 μεχρι τις 8!!! Αυτα! :-P

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πως περνάει ή μέρα μας? Γεμάτα!

 

Σηκωνομαστε το πρωί κατά τις 8-9 κ τρώμε πρωινό. Μετά θα αρχίσει ή καθαριότητα του σπιτιού κ ο μικρός θα συμμετάσχει. Δηλαδή, θα κυνηγά την σφουγγάριστρα, θα μου δίνει τα ρούχα για να τα απλωσω, θα κάνει τάχα πως καθαρίζει με ενα πανακι! 

  Όταν τρώει δεκατιανο θα βρω την ευκαιρία να μαγειρεψω. Αν έρθει ή γιαγιά του θα πάνε βόλτα, διαφορετικά θα πάμε μαζί. Όταν επιστρέψουμε κοιμάται ένα δίωρο. Έπειτα τρώμε μεσημεριανό κ ζωγραφιζουμε, τρέχει με την ρόδα ή  με διαφορές περπατούρες, βγαίνουμε στο μπαλκόνι για μπάλα ή κηπουρική, διαβάζουμε παραμύθι. Τρώμε απογευματινό κ είτε θα πάμε καμιά επίσκεψη ή βόλτα με το καρότσι. Αλλιώς παιζουμε με το αλογάκι, χορευουμε ή καθομαστε στον παιχνιδοτοπο που έχω διαμόρφωσει στο σαλονι. Μετά το βραδυνό κάνουμε μπάνιο με την ησυχία μας θηλάζει κ νανι κατά τις 9. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα ξυπνάει κατά τις 8:30-9:00 το πρωί, καθόμαστε για σχεδόν μιση ωριτσα στο κρεβάτι κ χαζουρευουμε-παιζουμε, μετά τρώει πρωινό, μετά το πρωινό μέχρι τις 11:30 κάνω δουλειές κ είναι μαζί μου. Από εκείνη την ώρα μέχρι 12:15 περπατάμε σε όλο το σπίτι κ παίζουμε στον παιδότοπο που διαμορφωσαμε κ εμεις. Μετά αν έχει καλή μέρα κ αν έχει προλάβει να γίνει το φαγητό βγαινουμε στην παιδική χαρά μέχρι τις 13:00. Μετά ερχόμαστε σπίτι, την ετοιμαζω κ τρώμε κατά τις 13:30. Στις 14:30-16:00 κοιμάται. Τρώει, πάμε πάλι στον παιδότοπο κ περπατάμε σε όλο το σπίτι μέχρι τις 18:00, μετά της στιβω να πιει χυμό κ κανένα σνακ κ 18:30 ξανά βγαινουμε στην παιδική χαρα για 1 ωρα. Μεχρι τις 20:30 ξανά παίζουμε στο σπίτι κλπ. Μετά μπανακι, φαγητό κ κατά τις 22:00-23:00 ύπνος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ακριβώς τα ίδια πλην των υπνων! :lol: Απλά εμείς δεν παίζουμε με την περπατουρα αλλά με τη μικρή που τρέχει κ την κυνηγαμε! Καλομελετα κ έρχεται!

Ήρθε! Χαχαχα! @Lenia16 ο μικρός έχει κάνα μήνα που περπάτησε! Εννοώ τις στρατες αυτές που πιανει το μωρό και τις πάει βόλτα! Έχουμε τρεις τεσσερεις και τις σεργιανα σε όλο το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , kotsifikos είπε:

Βλέπω τις ώρες που ξυπνούν τα παιδιά σας και απορώ....μόνο εμένα ξυπνάει στις 6:30???

Δεν εισαι μονη σου!!! Κι εμεις 6:30 ξυπναμε :)

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza said:

Δεν εισαι μονη σου!!! Κι εμεις 6:30 ξυπναμε :)

εντάξει γιατι έχω αρχίσει να απορώ!:-P

Κοιμάται σερί όλη νύχτα από πολυ μωρό όμως αυτό το 6-6:30 δεν αλλάζει ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kotsifikos είπε:

εντάξει γιατι έχω αρχίσει να απορώ!:-P

Κοιμάται σερί όλη νύχτα από πολυ μωρό όμως αυτό το 6-6:30 δεν αλλάζει ποτέ!!

Αφου κοιμαται σερι μην μιλας καθολου:-P

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Βλέπω τις ώρες που ξυπνούν τα παιδιά σας και απορώ....μόνο εμένα ξυπνάει στις 6:30???

Κ τι ώρα κοιμάται το βράδυ κ ξυπνάει απ τις 6:30???? Γενικά πόσες ώρες κοιμάται την μέρα κ πόσο μηνών είναι γιατί δεν θυμάμαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, mama16 said:

Κ τι ώρα κοιμάται το βράδυ κ ξυπνάει απ τις 6:30???? Γενικά πόσες ώρες κοιμάται την μέρα κ πόσο μηνών είναι γιατί δεν θυμάμαι?

Είναι μεγάλος 2μιση ετών, όμως ξυπνάει τέτοια ώρα από πάντα. Το βράδυ κοιμάται στις 9 και πλέον σταδιακά από μόνος του κόβει τον μεσημεριανό ύπνο-μέχρι 1 1/2 δεν κοιμόταν μεσημέρι καθόλου, μετά ξεκίνησε και πλέον φαίνεται πως δεν τον χρειάζεται -. Γενικά ποτέ δεν κοιμόταν πολύ! Πάλι καλά κοιμάται σερί την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

Είναι μεγάλος 2μιση ετών, όμως ξυπνάει τέτοια ώρα από πάντα. Το βράδυ κοιμάται στις 9 και πλέον σταδιακά από μόνος του κόβει τον μεσημεριανό ύπνο-μέχρι 1 1/2 δεν κοιμόταν μεσημέρι καθόλου, μετά ξεκίνησε και πλέον φαίνεται πως δεν τον χρειάζεται -. Γενικά ποτέ δεν κοιμόταν πολύ! Πάλι καλά κοιμάται σερί την νύχτα.

Το βράδυ κ σε μένα η δικιά μου τις ίδιες ώρες κοιμάται με τον γιο σου απλά κοιμάται πιο αργά κ μέσα στη μέρα κοιμάται 1,5 ώρα. Τώρα θα σε βόλευε να κοιμάται λιγο πιο αργά το βράδυ μήπως ξυπνάει κ λίγο πιο αργά?? Πάντως το να μην κοιμάται πολλές ώρες το μωρό είναι σκότωμα για τις μητέρες! Κ το κακό είναι ότι όσο μεγαλώνουν θέλουν να κοιμούνται λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

εντάξει γιατι έχω αρχίσει να απορώ!:-P

Κοιμάται σερί όλη νύχτα από πολυ μωρό όμως αυτό το 6-6:30 δεν αλλάζει ποτέ!!

Ρε κοπελιά δε διαβάζεις τι γράφουμε για κάθε μία ώρα ξύπνημα, τι να σου κάνει το 8 αν ξυπνάς όλη νύχτα! Εδώ μιλάμε για μαύρη ταλαιπωρια! Μη μιλάς καθόλου :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

Είναι μεγάλος 2μιση ετών, όμως ξυπνάει τέτοια ώρα από πάντα. Το βράδυ κοιμάται στις 9 και πλέον σταδιακά από μόνος του κόβει τον μεσημεριανό ύπνο-μέχρι 1 1/2 δεν κοιμόταν μεσημέρι καθόλου, μετά ξεκίνησε και πλέον φαίνεται πως δεν τον χρειάζεται -. Γενικά ποτέ δεν κοιμόταν πολύ! Πάλι καλά κοιμάται σερί την νύχτα.

και εμενα ειναι λιγο ποιο μικρος απο τον δικο σου 28 μηνων και μεχρι τρεις μηνες πριν ξυπναγε γυρω στις 6¨30 με 7 το πρωι... και κοιμοταν και εμενα στις 9 η ωρα και σερι.... τωρα ξυπανει απο 630 εως και 9 αναλογα τα κεφια του αν ξυπνησει 9 δε κοιματε τα μεσημερια αν ξυπνησει μεχρι της 8 θα κοιμηθει το μεσημερι κανενα δυορο γιατι δειχνει πως το εχει αναγκη αλλα μετα ο υπνος θα τον παρει γυρω στις 10 το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Βλέπω τις ώρες που ξυπνούν τα παιδιά σας και απορώ....μόνο εμένα ξυπνάει στις 6:30???

 

6 με 6.30. Ξυπνάει καμιά φορά στις 7 και ενθουσιάζομαι.

 

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Αφου κοιμαται σερι μην μιλας καθολου:-P

 

Μα τις βλέπεις πως τα πετάνε έτσι ελαφριά την καρδία??  :mrgreen:

 

πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

Το βράδυ κ σε μένα η δικιά μου τις ίδιες ώρες κοιμάται με τον γιο σου απλά κοιμάται πιο αργά κ μέσα στη μέρα κοιμάται 1,5 ώρα. Τώρα θα σε βόλευε να κοιμάται λιγο πιο αργά το βράδυ μήπως ξυπνάει κ λίγο πιο αργά?? 

 

Αυτό συνήθως είναι κάτι που ΔΕΝ βοηθάει. Αν δουλεύει το βιολογικό ρολόι του μωρού δεν πα να κοιμηθεί και στις 10 και στις 11 το βράδυ? Μέχρι τις 7 θα έχει σηκωθεί το μωρό. Το δοκιμάζουμε πολλοί γονείς μπας και βρούμε σωτηρία αλλά κατά κανόνα το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε ένα μωρό κουρασμένο κι ένα μωρό κουρασμένο δεν κάνει καλό ύπνο.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, marakiz said:

 

Αυτό συνήθως είναι κάτι που ΔΕΝ βοηθάει. Αν δουλεύει το βιολογικό ρολόι του μωρού δεν πα να κοιμηθεί και στις 10 και στις 11 το βράδυ? Μέχρι τις 7 θα έχει σηκωθεί το μωρό. Το δοκιμάζουμε πολλοί γονείς μπας και βρούμε σωτηρία αλλά κατά κανόνα το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε ένα μωρό κουρασμένο κι ένα μωρό κουρασμένο δεν κάνει καλό ύπνο.

 

 

Έτσι ακριβώς γίνεται, ότι ώρα και αν κοιμηθεί θα ξυπνήσει την ίδια ώρα, αλλά και εγώ στο 7 ενθουσιάζομαι!!

@mama16 Εφόσον ό ίδιος ξεκουράζεται και νιώθει καλά δεν προσπαθώ να του αλλάξω πρόγραμμα, άσε που έτσι και αλλίως πάει παιδικό οπότε μέχρι τις 8 θα έπρεπε έτσι και αλλιώς να ξυπνήσει, (βέβαια φεύγουμε για παιδικό στις 8+ και νιώθουμε πως είναι μεσημέρι χαχαχαχα) .

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πλέον αυτό το πολύ πρωινό με κουράζει γιατί ξυπνάει 1-3 φορές το βράδυ αλλά θηλάζει και ξανακοιμάται καπάκι, οι αφυπνίσεις  κρατάνε λιγότερο από 5' πια. 

Αυτό το τόοοσο πρωινό δεν παλεύεται. Και πιο παλιά τον κρατούσε ο άντρας μου τα ΣΚ τα πρωινά κι αναπλήρωνα λίγο, τώρα ο μικρός δεν το δέχεται με τίποτα. Τις καθημερινές τα πρωινά με χαιρετάει με χαμόγελα, μου κλείνει και την πόρτα να πάω στη δουλειά. Τα ΣΚ όμως κολλημένος πάνω μου, σαν να μου λέει φτάνει που λείπεις τόσες μέρες, τώρα είσαι δικιά μου, δικιά μου, ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. Ε κι έχει δίκιο το παιδάκι μου και δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια, ούτε τα πρωινά του ΣΚ. :P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...