Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η αλλεργία μας ήρθε λίγο μετά τη διακοπή του θηλασμού, 14 μηνών ήταν τότε η κόρη μου. Περιττό να σας πω οτι σε πάρτι γενεθλίων δεν πηγαίναμε στην αρχή μέχρι να συνηθήσει την ιδέα της απαγόρευσης.:-(
Μοιάζουν λίγο οι περιπτώσεις μας γιατί κι εμείς το ανακαλύψαμε λίγο αργά, βέβαια η δικιά μου ακόμα θηλάζει δεν το πίνει με τίποτα το alfare... παρά μόνο σε κρέμα που της το βάζω... Όσο για τα πάρτι τη πηγαίνω αλλά είμαστε από πάνω της με βάρδιες εγώ κι ο άντρας μου, έχει πάντα δηλ. μαζί τον bodyguard της! Πές μου σε παρακαλώ από ποια περίπου ηλικία θα αποκτήσει συνείδηση και θα αρχίσει λίγο να "προσέχει";;;... Πάντως... πάντα την παρακολουθούμε και δεν την αφήνουμε από τα μάτια μας, γιατί και σε παιδική χαρά, την έχω προλάβει στο τσακ να έχει βρει κάτω ένα σμάρτις, τα σοκολατένια καραμελάκια, και να ετοιμάζεται να το φάει...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε νομίζω filaki μου να είναι θέμα συνείδησης αλλά συνήθειας. Άλλωστε ποιο παιδάκι 2,5 χρονών περίπου (σε αυτήν την ηλικία η κόρη μου συνήθησε την απαγόρευση) απέχει συνειδητά από τις αλλεργιογόνες τροφές?Κι αν συμβαίνει είναι σπάνιο,νομίζω.

Όπως προανάφερα η αλλεργία στο ολικό γάλα και τα παράγωγα του εμφανίστηκε στη κόρη μου στην ηλικία των 14 μηνών. Στην αρχή δεν είχε ιδέα τι θα πει ΔΕΝ μπορώ να φάω κάτι και η αναμένομενη αντίδραση ήταν να κλαίει και να αρνείται να δεχτεί οτι δεν μπορεί πια να πιει το πιο βασικό, το γάλα της! Σε πάρτι και γενικά σε συνεστιάσεις φίλων και γνωστών δεν παραβρικόμασταν διότι όλο και κάτι απαγορευτικό θα υπήρχε και φυσικά μάτωνε η καρδιά μου όταν της το παίρνα από τα χέρια της. Φτάσαμε στο σημείο να βρισκόμαστε μόνο σε συνεστιάσεις πολύ κοντινών μας προσώπων που ξέραμε οτι τίποτα απαγορευτικό δεν θα υπήρχε στο τραπέζι.

Σύνηθησε να μην τρώει τα απαγορεύμενα ένα χρόνο περίπου μετά αλλά η συνήθεια αυτή εμάς προσωπικά μας έκανε και κακό γιατί συνήθησε να μην τρώει γενικά. Είχαμε φτάσει να πίνουμε μόνο γάλα υποαλλεργικό και τίποτα άλλο. Είχαμε άλλα μετά και εκεί που τρέχαμε μην τύχον και φάει φτάσαμε στο σήμειο να τρέχουμε για να φάει.

Πιστεύω δηλαδή οτι σύντομα το παιδάκι σου θα συνηθήσει στην ιδέα οτι κάποιες τροφές δεν μπορεί να τις φάει και έτσι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα στα πλαίσια της διατροφικής καθημερινότητας σας.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μη χρειαστεί να συνηθήσει αν την ξεπεράσει πολύ γρήγορα που σας το εύχομαι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολα καλα με την μικρη να σας ρωτησω κοριτσια το κατσικισιο σε σκονη που το βρηκατε γιατι θελω να παρω για τον ραφαηλ που εχει αλλεργικο και βρογχικο ασθμα μαζι

 

καλημέρα!

σε παρακαλώ πολύ να θυμάσαι ότι το κατσικίσιο γάλα είναι πολύ καλό αλλά δεν περιέχει φυλλικό οξύ που είναι βασικό για τα παιδιά μέχρι 4 ετών. Αυτό μου είπε η γαστρεντερολόγος που κοιτάει τη μπέμπα μου... Δεν το τσεκάρεις κι εσύ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σαν ψέμματα μου φαίνεται!

Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".

Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"

Οπότε τώρα πλέον μπορώ να πω με σιγούρια...

Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σαν ψέμματα μου φαίνεται!

Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".

Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"

Οπότε τώρα πλέον μπορώ να πω με σιγούρια...

Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται!

Αχ, στο ξανάπα, μας δίνεις ελπίδες!!!!!!!!!!!!! Βουρ σε όοοολα τα ζαχαροπλαστεία!!!!!!!!!!!! Πες μας εμπειρίες από τις νέες σας γεύσεις!
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα filaki μου γι'αυτό ακριβώς τα γράφω..για να σας δώσω ελπίδες και δύναμη. Γιατί κι εγώ αυτά ακριβώς είχα ανάγκη πριν περίπου 4 χρόνια.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σαν ψέμματα μου φαίνεται!

Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".

Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"

Οπότε τώρα πλέον μπορώ να πω με σιγούρια...

Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται!

 

Μπράβο σας!!!!!! Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα που το διάβασα κι ας μην σας ξέρω! Πωπώ, στην αρχή θα πάει να φάει ένα γλυκό και θα νομίζετε ότι κάνετε κάτι κακό, μέχρι να συνηθίσετε την ιδέα ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ! :P

Άντε και στα δικά μας κι ελπίζω νωρίτερα από τα τέσσερα (ζητάω πολλά ε???)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε kiknaki για αλλη μια φορα! βουρ λοιπον σε ολα τα απαγορευμενα! θα εισαι πολυ περηφανη βλεποντας το μικρακι σου να τρωει απ' ολα πια!

αντε και στα δικα μας!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα διαβαζα καπου σε προηγουμενες σελιδες οτι κ τα μακαρονια μπορει να εχουν ιχνη γαλακτος κ αυγου...δηλαδη να μην τα τρωω κ αυτα?κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα κ απο πολλα αλλα...:(:(τα μακαρονια χωρις γλουτενη μπορει κ αυτα να περιεχουν?αγχωθηκα τωρα ας με φωτισει καποια μανουλα...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σαν ψέμματα μου φαίνεται!

Σήμερα πήγαμε στον παιδοαλλεργιολόγο και αφού είδε τις εξετάσεις μας οι οποίες όπως σας έγραψα παραπάνω βρίσκονταν ήδη στο μηδενικό επίπεδο απευθείνεται στην κόρη μου και της λέει: "Λοιπόν το βλέπεις εκείνο το ζαχαροπλαστείο?Θα μπεις μέσα και θα διαλέξεις το πιο ωραίο και μεγάλο γλυκό και θα το φας".

Αυτό ήταν λοιπόν η αλλεργία μας εξαφανίστηκε και φυσικά όταν την ρώτησα για τυχόν επανέξεταση σε 6μηνό όπως κάναμε πάντα μου είπε απλά "Δεν χρειάζεται, η αλλεργία σας παράτησε"

Οπότε τώρα πλέον μπορώ να πω με σιγούρια...

Η αλλεργία όπως μια μέρα εμφανίζεται έτσι μια άλλη μέρα απλά εξαφάνιζεται!

 

 

Άντε και στα δικά μας οι ελεύθερες!!!!!! Οι αλλεργιούλες εννοούσα.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν κ η γιατρος ειπε οτι η ποσοτητα ειναι αμελητεα
Τί να πω... δεν ξέρω τί εννοεί η γιατρός σας πάντως η κόρη μου, όταν, από άγνοια μου, της έδωσα να φάει, είχε κάνει μικρή αναφυλακτική αντίδραση..., αμέσως τότε κοίταξα τα συστατικά και κατάλαβα τί συμβαίνει στο παιδί μου οπότε της έδωσα τα φάρμακα πρώτης ανάγκης.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω... δεν ξέρω τί εννοεί η γιατρός σας πάντως η κόρη μου, όταν, από άγνοια μου, της έδωσα να φάει, είχε κάνει μικρή αναφυλακτική αντίδραση..., αμέσως τότε κοίταξα τα συστατικά και κατάλαβα τί συμβαίνει στο παιδί μου οπότε της έδωσα τα φάρμακα πρώτης ανάγκης.

 

η μικρη δεν εχει αλλεργια σε τοσο σοβαρο βαθμο ωστε να κανει αλλεργικες αντιδρασεις οπως αναφυλαξια,ενα πολυ μικρο εκζεματακι μια φορα μονο κ αυτο απο τη φλουδα της ντοματας..

με το σκεπτικο αυτο ουτε το ψωμι του φουρνου γνωριζουμε τι περιεχει καθως δεν ειναι συσκευασμενο κ δεν λεει πουθενα τα συστατικα,στο φουρνο που ρωτησα δεν μπορουσαν να μου εγγυηθουν οτι το ψωμι δεν ειχε γαλα,φαντασου τι τρωμε...οπως εχω πει κ αλλη φορα εμας η αλλεργια εκδηλωνεται με την μη προσληψη βαρους ,κ ρωτω διοτι η φιλη μου που το παιδι της το παρακολουθει παιδο γαστροεντερολογος επιτρεπει τοστακι με γαλοπουλα..ενα αγχος το εχω ομως και γιαυτο ρωτησα αμα υπαρχει ψωμι τοστ χωρις γαλα ή να ξεκινησω το ζυμωμα?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η φιλη μου που το παιδι της το παρακολουθει παιδο γαστροεντερολογος επιτρεπει τοστακι με γαλοπουλα..

 

Προσοχή τα αλλαντικά είναι άκρως απαγορευτικά!! Τοστάκι μόνο με μαγειρεμένη από σένα γαλοπούλα ή κοτόπουλο

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!

χθες που πηγαμε στην παιδιατρο μας επετρεψε να αρχισουμε το αυγο,τα ζυμαρικα και τον τραχανα! επιτελους θα φαει και κατι καινουργιο το μαναρι μου ελπιζω μονο να του αρεσουν γιατι με οτιδηποτε καινουργιο ξυνιζεται και ετοιμαζεται για εμετο.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

χθες που πηγαμε στην παιδιατρο μας επετρεψε να αρχισουμε το αυγο,τα ζυμαρικα και τον τραχανα! επιτελους θα φαει και κατι καινουργιο το μαναρι μου ελπιζω μονο να του αρεσουν γιατι με οτιδηποτε καινουργιο ξυνιζεται και ετοιμαζεται για εμετο.

 

Άντε μπράβο βρε pontikaki, όλα καλά θα πάνε θα το δεις. :D

Εμείς ξεκινήσαμε το αγελαδινό γάλα και έχει καταενθουσιαστεί με τη γεύση του το πουλάκι μου!Να φανταστείς δηλαδή την πρώτη μέρα είπιε περίπου 1,5 λίτρο :shock: με τη συναίνεση βέβαια του γιατρού.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ξανά επεισόδιο η κόρη μου... ξανά νοσοκομείο.... αυτή τη φορά όμως δεν ξέρουμε τί το προκάλεσε... ήταν εντελώς ξαφνικό... η γιατρός είπε ότι μπορεί και διάφοροι παράγοντες μαζί... Προς το παρόν μας απαγόρευσε και το μέλι και το βιτάμ που τα λάτρευε... επειδή λίγο πριν το συμβάν τα είχε φάει... και το σιρόπι ντεπόν μας απαγόρευσε επειδή είχε πάρει 2 ώρες πριν...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ξανά επεισόδιο η κόρη μου... ξανά νοσοκομείο.... αυτή τη φορά όμως δεν ξέρουμε τί το προκάλεσε... ήταν εντελώς ξαφνικό... η γιατρός είπε ότι μπορεί και διάφοροι παράγοντες μαζί... Προς το παρόν μας απαγόρευσε και το μέλι και το βιτάμ που τα λάτρευε... επειδή λίγο πριν το συμβάν τα είχε φάει... και το σιρόπι ντεπόν μας απαγόρευσε επειδή είχε πάρει 2 ώρες πριν...

 

Περαστικά σας βρε filaki μου και να είναι και το τελευταίο επεισόδιο αλλεργίας και άλλο να μην έχετε.

Σας προτείνανε κάποιες εξετάσεις από το νοσοκομείο για να δείτε που οφείλεται ή είστε σε αναμονή?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε κάποιον αλλεργιολογο - υπέρ θηλασμού στην Αθήνα?

 

Σχεδόν όλοι σε παραπέμπουν στο ξένο. Άλλοι με ψέματα, κακοήθειες και αγενώς και άλλοι διακριτικά και ευγενικά. Η δικιά μου ανήκει στην 2η κατηγορία. Αν θες να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της

 

Κορίτσια εμένα ξανά επεισόδιο η κόρη μου... ξανά νοσοκομείο.... αυτή τη φορά όμως δεν ξέρουμε τί το προκάλεσε... ήταν εντελώς ξαφνικό... η γιατρός είπε ότι μπορεί και διάφοροι παράγοντες μαζί... Προς το παρόν μας απαγόρευσε και το μέλι και το βιτάμ που τα λάτρευε... επειδή λίγο πριν το συμβάν τα είχε φάει... και το σιρόπι ντεπόν μας απαγόρευσε επειδή είχε πάρει 2 ώρες πριν...

 

Δεν μπορώ να φανταστώ την αγωνία σας! Κουράγιο, υπομονή, δύναμη και γρήγορα περαστικά μέσα από την καρδιά μου!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

επειδή καταλαβαίνω πόσο χάλια είναι να τρέχεις σε γιατρούς και να σου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους, εγώ να σας πω ότι ένας μόνο άνθρωπος μας βοήθησε και μας έδωσε απαντήσεις και λύσεις.

Πρίφτης Κώστας, Αλλεργιολόγος, Διευθυντής στο Παίδων Πεντέλης. Ραντεβού κλείνετε μέσω του 1535 αλλά αν σας βρουν ημερομηνία θα είναι για μετά από 6 μήνες minimum. Ο άνθρωπος αυτός είναι εξαιρετικός, δίνει σωστές συμβουλές, ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (πράγμα σπάνιο για γιατρό), σε βοηθάει να καταλάβεις βρε παιδί μου τι είναι αυτό που έχει ή μπορεί να έχει το παιδί σου, σου κάνει όλες τις απαραίτητες γι αυτόν εξετάσεις (χωρίς να υποβάλει το παιδί σε εξετάσεις που δεν χρειάζεται) και καταλήγει στο σωστό συμπέρασμα.

Εμείς τρέξαμε παντού για την αλλεργία της μικρής μας αλλά ο καθένας έλεγε ό,τι ήθελε. Εκείνος μας βοήθησε και σας πληροφορώ έπεσε μέσα σε ό,τι είπε. Σήμερα, η κόρη μου είναι 13 μηνων περίπου και πίνει κανονικά αγελαδινο γάλα, ένα υπέροχο γάλα που μας πρότεινε ο ίδιος μετά από πίεσή μου καθώς δεν ήθελε να μου προτείνει κανένα αρχικά. Το γάλα αυτό είναι το μοναδικό που ήπιε η κόρη μου (μετά από 1 χρόνο μητρικό είναι δύσκολη η μετάβαση στο ξένο...), είναι βιολογικό και φοβερά εύγευστο.

Όποια από εσάς θέλει βοήθεια ή κάποια διευκρίνηση ας μου στείλει ένα pm και πολύ ευχαρίστως να προσφέρω όποια βοήθεια μπορώ.

Κορίτσια κουράγιο, είναι όντως πολύ δύσκολο άλλά όλα θεραπεύονται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...