Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το ημερολόγιο μιας άυπνης μαμάς!


tsarli

Recommended Posts

Εξαρτάται από το παιδί! Σε διαφώτισα ε; :rolleyes:

Τα παιδάκια που είναι περισσότερο ανεξάρτητα ή με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ή περισσότερο ώριμα ή απλά πιο ήρεμα το κατακτούν νωρίτερα αυτό το στάδιο.

 

Πρόκειται άραγε για κατάκτηση? Τα περισσότερα παιδάκια άλλωστε κοιμούνται σερί στα δωμάτιά τους με τη μέθοδο του ελεγχόμενου κλάματος. Λίγοι κάνουν co sleeping. Τουλάχιστον όπου το αναφέρω μου λένε "καλά χαζή είσαι? σε κάνει ό, τι θέλει, βαλ' το στο δωμάτιό του, κλείσε την πόρτα, ασ' το να κλαίει και πού θα πάει, θα κοιμηθεί". Η αλήθεια είναι ότι φίλη μου που έχει 3 παιδιά και τήρησε αυτό το πρόγραμμα (δεν θηλάζει), δεν έχει ξενυχτήσει ούτε 1 μέρα. Της κοιμούνται ένα 10ωρο σερί. Οπότε πιστεύω ότι πολλά παιδάκια "αναγκάζονται" ή μάλλον να το θέσω καλύτερα "εκπαιδεύονται" στον συνεχόμενο ύπνο. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Όσο για το αν ξεχωρίζει μέρα με νύχτα, οκ, αυτό το έμαθε νωρίς ο δικός μου, μια χαρά το ξεχωρίζει. Απλά βάλθηκε να με ξεκάνει τη νύχτα! Χθες πρόσεξα ότι τις περισσότερες φορές που ξυπνάει/γκρινιάζει/κλαίει σπαρακτικά είναι ακόμη μέσα στον ύπνο. Αλλά βαθύ ύπνο αμφιβάλω αν κάνει. Πιο ήρεμα κοιμάται πάντως τη μέρα. Τελευταία κάνουν ανακαίνιση οι από πάνω μας και δεν έχει στάνταρ ώρες. Αλλά μερικές φορές θα κοιμηθεί κανά 2ωρο 11:30 με 1:30 το μεσημέρι ή κατά 2-4 το μεσημέρι. Άλλες φορές πάλι θα κοιμηθεί πολύ λιγότερο. Πάντως οι ύπνοι αυτοί δείχνουν ένα κουρασμένο μωρό (ε, αφού όλο το βράδυ κόβει βόλτες στο κρεβάτι. Χθες στριφογυρνούσε σαν σβούρα, αφού σε κάποιες φάσεις που γυρνούσα να τον ελέγξω τον έβρισκα ανάποδα, στα πόδια μου). Έχουμε δοκιμάσει να μην τον κοιμήσουμε καθόλου μεσημέρι, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Διάβασα άλλωστε ότι με τον τρόπο αυτό απλά πετυχαίνεις να έχεις ένα ανήσυχο μωρό την ώρα του βραδυνού ύπνου.

 

Ναι, τα παιδιά εκπαιδεύονται στον συνεχόμενο ύπνο. Πολύ σωστά το γράφεις!

Και υπάρχουν πολλές τακτικές. Η πιο σκληρή είναι αυτή που περιγράφεις "άσε το μωρό να κλαίει". Δεν είναι όμως και η μόνη. Υπάρχουν τόσες άλλες μέθοδοι αλλά και τρικ που μπορείς να εφαρμόσεις. Γιατί δεν τα δοκιμάζεις;

Επίσης, το co sleeping είναι για να λύνει προβλήματα και να βοηθά μωρό και μαμά. Αν όμως στην περίπτωση σας, ο τρόπος εφαρμογής του co sleeping συνεπάγεται εικοσάλεπτους ύπνους, κάτι πρέπει να αλλάξεις...

Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που πρότεινε το Μιρίκι; Να το βάλεις στο μωρό στο δωμάτιό του, στο κρεβατάκι του και να βάλεις για σένα ένα στρώμα κοντά του;

 

Τώρα που ξαναδιαβάζω όσα έγραψες...

Υπάρχουν μωρά (και παιδιά και ενήλικες) που στον ύπνο τους στριφογυρνάνε σαν σβούρα αλλά δεν ξυπνάνε. Αυτό είναι φυσιολογικό! Μήπως όμως εσύ -επειδή κάνεις ελαφρύ ύπνο- ξυπνάς σε κάθε βόλτα του μικρού; Κι επειδή ξυπνάς τον θηλάζεις κιόλας "για να τον ηρεμήσεις", με αποτέλεσμα να διακόπτεις εσύ τελικά τον ύπνο του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα φανταστείτε παλιά που απέφευγα καφέ κλπ., μια φορά ήμουν τόσο νευριασμένη, είχαμε και γάμο και λέω ε, θα το ρίξω έξω. Ήπια εσπρέσο και καπουτσίνο παρακαλώ. Ε, εκείνη τη μέρα το μωρό κοιμήθηκε σχετικά καλά!! Αλλά το ρισκάρεις να το ξανακάνεις??

Πεινούσα γιατί προτιμώ τα "γλυκά γλυκά", τί να μου κάνει ο χαλβάς, αν δε φάω τα γλυκά από το αγαπημένο μου ζαχαροπλαστείο, δεν μου κάνει αίσθηση να φάω τίποτα. Όπως και με το φαγητό. Φαγητό δεν τρώω πολύ, αλλά πίτσα, κρέπες, ζαπάτες..τρελαίνομαι! Ορίστε, μας άνοιξε και η όρεξη τώρα.

Όσο για το στριφογύρισμα το σκέφτηκα κι εγώ και το εφάρμοσα. Κάποια στιγμή τελευταία κι όλας που τον ένιωσα να στριφογυρνάει και να ψιλομουγκρίζει, λέω από μέσα μου "κάνε την πάπια τώρα, μπορεί στην τελική να το ξυπνάω εγώ το παιδί στην προσπάθειά μου να το ηρεμήσω". Το θηρίο όμως συνέχιζε. Και ξεκίνησε το κλάμα. Λέω θα τον κουνήσω λίγο με το χέρι, θα κάνω λίγο "σσσ" και δε θα τον βάλω στήθος. Ε, έγινε χαμός, κλάμα να δεις! Και μου ξύπνησε μία και καλή.

Σήμερα το πρωί μου ξύπνησε στις 7. Είπα να τον πάω στο κρεβατάκι του, μπας και τώρα που είναι μέρα το δει διαφορετικά, να το δοκιμάσουμε κι αυτό. Ούτε από απόσταση δε θέλει να το βλέπει πλέον. Ίσως γιατί δοκιμάσαμε κάποια βράδυα να τον βάλουμε μέσα, καθόμασταν φυσικά και μεις δίπλα στο σκαμπό και του μιλούσαμε και τον χαϊδεύαμε, αλλά αυτός ούρλιαζε και τον βγάλαμε. Σήμερα λοιπόν αφού έκλαιγε μόλις το είδε, μπήκα μέσα στο κρεβατάκι μαζί του, τί να κάνω η γυναίκα! Σιγά μη κοιμόταν! Μόλις όμως πήγαμε στην κρεβατοκάμαρα ξανά, πιπίλισε λίγο και τσουπ, ξανακοιμήθηκε.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει για μένα, ας με ξυπνάει στην τελική 200 φορές. Το θέμα είναι το παιδί να χορταίνει ύπνο. Σήμερα να φανταστείτε μου ξανακοιμήθηκε 10-12 το πρωί. Ήρεμος. Μόνο μία φορά άρχισε να κλαίει τρομαγμένος, σαν να τον τσίμπησε κάτι (για μας μία φορά στο 2ωρο είναι σούπερ). Προσπάθησα να τον απασχολήσω για να μην κοιμηθεί, αλλά κουτουλούσε, ήταν καθιστός και έκλειναν τα μάτια του.

Αχ, τα κάναμε θάλασσα με τον ύπνο του.

Ο παιδίατρος λέει ότι είναι δοντάκια. Άλλα παιδάκια πονάν λιγότερο, αλλα υποφέρουν.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πρωί που ξυπνάω σχεδόν κλαίγοντας (γιατί νυστάζω τρελά), λέω στον εαυτό μου και στο σύζυγο πριν φύγει δουλειά "Τέρμα, σήμερα θα εφαρμόσουμε τη μέθοδο κοιμήσου παιδί μου και μεις, δεν πάει άλλο, δεν αντέχω". Το λέω φωναχτά, πιο πολύ για να το ακούσω εγώ, μπας και πείσω τον εαυτό μου. Γιατί σε 10 λεπτά έχω αλλάξει γνώμη. Δυστυχώς ή ευτυχώς εμπιστεύομαι περισσότερο τις μελέτες που υποστηρίζουν το co sleeping και είναι κάθετες με τεχνικές ύπνου. Θεωρώ ότι τα οφέλη είναι περισσότερα από τα αρνητικά και μπορεί να γκρινιάζω, αλλά χαλάλι και η αϋπνία και όλα. Τ'ωρα θα μου πείτε, "ηθελέστα και παθέστα" και ίσως να είναι και έτσι.

Χίλια ευχαριστώ πάντως για την συμπαράσταση. Και φυσικά πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις ομοιοπαθούσες. Πού θα πάει..θα κοιμηθούμε κάποια στιγμή (τώρα αυτό αν πω ότι το πιστεύω, θα ' ναι ψέματα).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει για μένα, ας με ξυπνάει στην τελική 200 φορές. Το θέμα είναι το παιδί να χορταίνει ύπνο. Σήμερα να φανταστείτε μου ξανακοιμήθηκε 10-12 το πρωί. Ήρεμος. Μόνο μία φορά άρχισε να κλαίει τρομαγμένος, σαν να τον τσίμπησε κάτι (για μας μία φορά στο 2ωρο είναι σούπερ). Προσπάθησα να τον απασχολήσω για να μην κοιμηθεί, αλλά κουτουλούσε, ήταν καθιστός και έκλειναν τα μάτια του.

Αχ, τα κάναμε θάλασσα με τον ύπνο του.

Ο παιδίατρος λέει ότι είναι δοντάκια. Άλλα παιδάκια πονάν λιγότερο, αλλα υποφέρουν.

 

Eίναι σίγουρα δόντια! Ο δικός μου είναι 13 μηνών τώρα και έχουμε 16 δόντια! Πέρασα ένα 4μηνο φοβερό...Σκάγαν το ένα πίσω απο το άλλο. Ξυπνούσε κάθε μια ώρα για πιπίλα και νερό (πολύ νερό) και ξανακοιμόταν.. Εγώ ερήπιο. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Τα δικά σου ξυπνήματα είναι βέβαια χειρότερα. Αυτό που θα σου πω δεν θα σε παρηγορήσει αλλα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω απο το να περιμένεις να περάσει η φάση..

Η κόρη μου ξυπνούσε 2-3 φορές το βράδυ μέχρι πριν λίγους μήνες.. Υπήρχε περίοδος που περιφερόμουν στον διάδρομο απο δώμάτιο σε δωμάτιο μια στον ένα μια στην άλλη:rolleyes::rolleyes:. Μαθάινει ο οργανισμός και δεν σε κακοφαίνετε τόσο μετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίναι σίγουρα δόντια! Ο δικός μου είναι 13 μηνών τώρα και έχουμε 16 δόντια! Πέρασα ένα 4μηνο φοβερό...Σκάγαν το ένα πίσω απο το άλλο. Ξυπνούσε κάθε μια ώρα για πιπίλα και νερό (πολύ νερό) και ξανακοιμόταν.. Εγώ ερήπιο. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Τα δικά σου ξυπνήματα είναι βέβαια χειρότερα. Αυτό που θα σου πω δεν θα σε παρηγορήσει αλλα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω απο το να περιμένεις να περάσει η φάση..

Η κόρη μου ξυπνούσε 2-3 φορές το βράδυ μέχρι πριν λίγους μήνες.. Υπήρχε περίοδος που περιφερόμουν στον διάδρομο απο δώμάτιο σε δωμάτιο μια στον ένα μια στην άλλη:rolleyes::rolleyes:. Μαθάινει ο οργανισμός και δεν σε κακοφαίνετε τόσο μετά...

 

Παρηγορήστε με, παρηγορήστε με!! Μια από τα ίδια λοιπόν. Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι θα βγάλει πολλά και γρήγορα, ήδη έχει 7 μπροστά. Για πίσω πιθανότατα να έσκασαν ή και να μεγάλωσαν, αλλά πώς να τα δώ? Ο παιδίατρος στις 12 Δεκέμβρη που έχουμε ραντεβού θα μας πει. Αλλά όταν έβαλα το μικρό δάχτυλό μου στο στόμα του για να ελέγξω, ήταν όντως αιχμηρά πίσω δεξιά, σαν να βγήκαν. Εσείς έχετε πάρα πολλά δοντάκια!

Βλέπω ότι κοιμούνται στα δωμάτιά τους. Έχεις εφαρμόσει κάποια τεχνική? Ρωτάω για να καταλάβω, γιατί υποτίθεται ότι αν ακολουθήσεις μία συγκεκριμένη τεχνική, το μωρό κοιμάται σερί σχεδόν 12ωρο. Και το λέω αυτό όχι μόνο βάσει εμπειριών από μανούλες μέσα από το φόρουμ, αλλά και από όλο το φιλικό μας περιβάλλον. Το 99% κοιμίζει τα παιδιά στο δωμάτιό τους και δεν ανταποκρίνεται στο κλάμα τους, με αποτέλεσμα μια-δυο, το παιδί να μαθαίνει να κοιμάται σερί. Εσένα κοιμόταν συνεχόμενα και απλά λόγω δοντιών ξεκίνησαν να ξυπνάν ή ανέκαθεν ξυπνούσαν?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος μέχρι και ενός έτους, δεν είχαμε σώσει ολόκληρο βράδυ να κοιμηθεί. Πολλές φορές ξύπναγε με κλάμα που σταμάταγε μόνο με μουσική όταν κάναμε να τον βάλουμε στη κούνια του, πανικός!!!! Όταν χρόνισε λοιπόν ξεκίνησε να κοιμάται ολονύκτια αλλά μέχρι να κοιμηθεί ήθελε οπωσδήποτε παρέα. Οπότε τον κοιμίζαμε δίπλα μας και όταν τον έπαιρνε βαριά ο ύπνος μεταφορά στο δωμάτιό του και νάνι μέχρι το πρωί.

 

Ο μικρός μου μέχρι και τώρα που είναι 2,5 θα ξυπνήσει το βράδυ 1 φορά θα με φωνάξει και θα ηρεμήσει μόνο όταν ξαπλώσω δίπλα του! Η παιδίατρος μου λέει ότι είναι ευαισθητούλης γι'αυτό ξυπνάει με άγχος και μας φωνάζει. Τον έμαθα όμως να αποκοιμιέται μόνος του. Παίρνει τη θέση που τον βολεύει και κοιμάται, βέβαια το πρώτο καιρό μου έλεγε "μη φύγεις" του έλεγα "κλείσε τα ματάκια σου και πάω να πλύνω τα δόντια μου" ή ότι άλλο σκεφτόμουν. Σε ένα τέταρτο που πήγαινα να ελέγξω είχε ήδη κοιμηθεί.

 

Πάντως αυτό που ακούω για μωρά από 40 ημερών να κοιμούνται σερί δεν το έζησα σε κανένα μου παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Παρηγορήστε με, παρηγορήστε με!! Μια από τα ίδια λοιπόν. Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι θα βγάλει πολλά και γρήγορα, ήδη έχει 7 μπροστά. Για πίσω πιθανότατα να έσκασαν ή και να μεγάλωσαν, αλλά πώς να τα δώ? Ο παιδίατρος στις 12 Δεκέμβρη που έχουμε ραντεβού θα μας πει. Αλλά όταν έβαλα το μικρό δάχτυλό μου στο στόμα του για να ελέγξω, ήταν όντως αιχμηρά πίσω δεξιά, σαν να βγήκαν. Εσείς έχετε πάρα πολλά δοντάκια!

Βλέπω ότι κοιμούνται στα δωμάτιά τους. Έχεις εφαρμόσει κάποια τεχνική? Ρωτάω για να καταλάβω, γιατί υποτίθεται ότι αν ακολουθήσεις μία συγκεκριμένη τεχνική, το μωρό κοιμάται σερί σχεδόν 12ωρο. Και το λέω αυτό όχι μόνο βάσει εμπειριών από μανούλες μέσα από το φόρουμ, αλλά και από όλο το φιλικό μας περιβάλλον. Το 99% κοιμίζει τα παιδιά στο δωμάτιό τους και δεν ανταποκρίνεται στο κλάμα τους, με αποτέλεσμα μια-δυο, το παιδί να μαθαίνει να κοιμάται σερί. Εσένα κοιμόταν συνεχόμενα και απλά λόγω δοντιών ξεκίνησαν να ξυπνάν ή ανέκαθεν ξυπνούσαν?

 

Aπο τεχνικές άλλο τίποτα! Εχω περάσει απο οτι φάση θες. Για την κόρη μου: σαν μωρό με κούνημα αγκαλιά, μετά μόνη τελείως στο κρεβατάκι της (την αφηνα και έφευγα-ωραίες εποχές), μετά απο κάτι αρρωστιες και επαγγ. ταξίδια δικά μου αλλαγή σε μεγάλο κρεβάτι με εμένα δίπλα της για να αποκοιμηθεί. Εδώ και λίγους μήνες κάθομαι στην καρέκλα μου στην άκρη του δωματίου μέχρι να αποκοιμηθεί. Ο γιός μου μέχρι τώρα κοιμάται ή μονος του στην κούνια του ή τον κουνάω για λίγο στο καρότσι μέχρι να χαλαρώσει και μετά ενώ είναι ξύπνιος ακόμα, τον βάζω στο κρεβάτι του. Προσφατα τον πήγα στο παιδικό μαζί με την κόρη μου(μέχρι τον χρόνο τον έιχα στην κρεβατοκάμαρα μου). Ο συνδιασμός και των δύο σε ένα χώρο....σκοτώνει!! Πως θα μάθουν να αποκοιμιούνται μαζί! Η κόρη μου μιλάει, τραγουδάει...κτλ μέχρι να κοιμηθεί, μετά κανόνια να πέσουν δεν ξυπνάει. Ο γιός μου θέλει ησυχία να αποκοιμηθεί και ξυπνάει εύκολα. Η κόρη μου παραμιλάει στον ύπνο. Είδες υπάρχουν και χειρότερα..Όσο είναι ένα καλά είναι μετα....;;;

 

Και για να σου απαντήσω και στο τελευτάιο ερώτημα.. Δεν κοιμόταν ποτέ σερι (χωρίς κανένα ξύπνημα). Άρχισε να κοιμάται σερι (αντε να πάω για καμιά πιπίλα ή για να του δώσω τον κούκλο του) απο τότε που τον πήγα στο παιδικό. Αρχισε και να συνηθίζει τους ήχους την μικρής και κοιμάται (τώρα που βγήκαν και τα δόντια μας) πολύ καλύτερα. Έδώ και ένα μήνα μπορώ να πω οτι ηρεμήσαμε σχετικά (φτου--φτου--φτου΄).

Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός της χθεσινής βραδυάς.

Ύπνος στις 7:15

Ξυπνήματα 14 (ε, όλο και δε θα σημείωσα κανένα μέσα στον ύπνο)

Αναλυτικά (7:45, 7:50, 8:25, 9:10, 9:25, 11:55, 00:50, 2:15, 3:15, 3:20, 4:00, 5:00, 6:00 ,8:00).

Το χειρότερο ήταν ότι επειδή ξυπνούσε με ουρλιαχτά, τρόμαξα τόσο που δεν με έπιανε ύπνος και κοιμήθηκα κατά τις 2:30. Eπίσης το ακόμα χειρότερο ήταν ότι ξύπνησε στις 4 για...πρωί, για να παίξει κλπ. Ήταν θαύμα που κατάφερα να ξανακοιμηθεί και τόσο πολύ μάλιστα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα όμως κάτι ενδιαφέρον για να παρηγορηθώ

 

"Ο ύπνος των μωρών και των ενηλίκων

 

Η σύμβουλος θηλασμού κ.Gabi Κανελλοπούλου έχει περιγράψει αναλυτικά τις διαφορές που έχει ο ύπνος των μωρών μας από τον δικό μας. Πιο συγκεκριμένα έχει πει: "Τα μωρά δεν είναι φτιαγμένα από την φύση να κοιμούνται πολλές ώρες συνεχόμενα. Ο ενήλικας περνάει από ελαφρύ ύπνο σε βαθύ και πάλι πίσω σε ελαφρύ ύπνο σε περίπου 90 λεπτά. Τα μωρά περνάνε τις ίδιες φάσεις ύπνου σε μόνο 50-60 λεπτά και έτσι έχουν μια περίοδο ελαφριού ύπνου περίπου κάθε μια ώρα ή και συχνότερα.

Το εντυπωσιακό είναι πως στην περίοδο του ελαφριού ύπνου τα μώρα είναι σε θέση να ελέγξουν εάν όλα είναι καλά, δηλαδή εάν πεινάνε, διψάνε, κρυώνουν ή απλά αν τους λείπει μια ζεστή αγκαλιά... Εάν τους λείπει κάτι ξυπνάνε! Είναι απολύτως φυσιολογικό και τα βοηθά στο να επιζήσουν. Όταν προσπαθούμε να κάνουμε το μωρό να κοιμάται πιο πολλές συνεχόμενες ώρες τότε απλά πάμε κόντρα στην φύση του!".

Πηγή: http://www.mitrikosthilasmos.com/2013/04/o-ypnos-tou-morou-ayto-to-megalo-thema.html#ixzz2jtdZgmOu

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απολογισμός της χθεσινής βραδυάς.

Ύπνος στις 7:15

Ξυπνήματα 14 (ε, όλο και δε θα σημείωσα κανένα μέσα στον ύπνο)

Αναλυτικά (7:45, 7:50, 8:25, 9:10, 9:25, 11:55, 00:50, 2:15, 3:15, 3:20, 4:00, 5:00, 6:00 ,8:00).

 

καλησπερα..ομοιοπαθουσα...μωρο 1 ετουσ που ξυπναει ,κλαει,ουρλιαζει με σκοπο να παω κοντα του.αλλα και οταν το κανω με ζηταει ολο και πιο πολυ.αν το παρω να κοιμηθει μαζι μου ξυπναει και εκει.εχω να κοιμηθω 1 χρονο(αν μου το ελεγαν δεν θα το πιστευα).το τελευταιο διαστημα εχει βελτιωθει καπωσ η κατασταση.καπωσ....να σου πω τι εκανα.το πηγα στο δωματιο του.κοιμαμαι διπλα του .οταν ξυπναει προσπαθω να μην εξαγριωθει.το παιρνω διπλα μου.ξανακοιμαται και τοτε το βαζω στην κουνια του.αυτο στην αρχη γινοταν 30 φορεσ τωρα γινεται 5.επισησ να πω πωσ δοντια δεν ειναι γιατι και οταν δινω depon κανει τα ιδια.ελπιζω να τα παμε καλυτερα.παντωσ καταλαβα πωσ στα παιδια που εχουν πραγματικο προβλημα με τον υπνο αποκλειεται να υπαρχει μια συνταγη που να λυνει το προβλημα.θελει προσπαθεια.αποστελω αγωνιστικουσ χαιρετισμους:)

 

αληθεια γιατι κοιμαται απο τις 7;υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει σερι τοσεσ ωρεσ;πολυ αισιοδοξη σε βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..ομοιοπαθουσα...μωρο 1 ετουσ που ξυπναει ,κλαει,ουρλιαζει με σκοπο να παω κοντα του.αλλα και οταν το κανω με ζηταει ολο και πιο πολυ.αν το παρω να κοιμηθει μαζι μου ξυπναει και εκει.εχω να κοιμηθω 1 χρονο(αν μου το ελεγαν δεν θα το πιστευα).το τελευταιο διαστημα εχει βελτιωθει καπωσ η κατασταση.καπωσ....να σου πω τι εκανα.το πηγα στο δωματιο του.κοιμαμαι διπλα του .οταν ξυπναει προσπαθω να μην εξαγριωθει.το παιρνω διπλα μου.ξανακοιμαται και τοτε το βαζω στην κουνια του.αυτο στην αρχη γινοταν 30 φορεσ τωρα γινεται 5.επισησ να πω πωσ δοντια δεν ειναι γιατι και οταν δινω depon κανει τα ιδια.ελπιζω να τα παμε καλυτερα.παντωσ καταλαβα πωσ στα παιδια που εχουν πραγματικο προβλημα με τον υπνο αποκλειεται να υπαρχει μια συνταγη που να λυνει το προβλημα.θελει προσπαθεια.αποστελω αγωνιστικουσ χαιρετισμους:)

 

αληθεια γιατι κοιμαται απο τις 7;υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει σερι τοσεσ ωρεσ;πολυ αισιοδοξη σε βρισκω.

 

Με το ντεπόν μια από τα ίδια, δεν τον πιάνει καθόλου (παλιότερα που του είχα δώσει πάντως, κάτι γινόταν).

Προσπαθώ να τηρήσω ένα πρόγραμμα και γενικά πιστεύω ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται νωρίς. Επειδή είχαμε μετακομίσεις, γάμους στην οικογένεια κλπ. το μωρό είχε χάσει τη μπάλα, κοιμόταν και 12 το βράδυ, πράγμα ακραίο θεωρώ για ένα τόσο μικρό μωράκι. Πλέον έχουμε βάλει πρόγραμμα και κοιμάται κατά τις 7:30-9, αναλόγος πάντα των περιστάσεων, αλλά συνήθως κοιμάται εκεί γύρω. Και εννοείται δε ζητάω να μου κοιμηθεί σερί. Συνήθως ξυπνάει κατά τις 5, το αργότερο 6 για πρωί. Ζητάω απλά να κοιμηθώ εγώ ένα 3ωρο συνεχόμενο!

Τυχαίο άρθρο για την ώρα του βραδυνού ύπνου (βέβαια εννοείται ότι πρέπει να έχουν τη δυνατότητα και οι γονείς να το κάνουν, π.χ. να μη δουλεύουν βράδυ κλπ):

 

Γιατί τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται πριν τις 9 το βράδυ;Τα μικρά παιδιά που δεν ακολουθούν κάποια ρουτίνα στον ύπνο τους, αλλά πέφτουν να κοιμηθούν αργά (μετά τις 9 το βράδυ) και σε ακανόνιστες ώρες, έχουν χειρότερες νοητικές και σχολικές επιδόσεις σε σχέση με όσα κοιμούνται πιο νωρίς και σε σχετικά σταθερές ώρες, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα. Η μελέτη διαπίστωσε ότι η επίπτωση είναι μεγαλύτερη για τα κορίτσια από ό,τι για τα αγόρια.Οι ερευνητές του University College του Λονδίνου, με επικεφαλής την καθηγήτρια Αμάντα Σάκερ, που έκαναν τη σχετική δημοσίευσηστο ιατρικό περιοδικό για θέματα επιδημιολογίας “Journal of Epidemiology and Community Health”, σύμφωνα με το BBC και τη βρετανική «Γκάρντιαν», εκτιμούν ότι ο άτακτος και ελλιπής ύπνος μπορεί να επιδράσει αρνητικά στην ανάπτυξη και την «πλαστικότητα» του εγκεφάλου των μικρών παιδιών.Όπως γράφει το ΑΜΠΕ, η ακριβής ώρα που πάει ένα παιδί για ύπνο, δεν φαίνεται να έχει μεγάλη σημασία για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του, (και πάλι όμως εγώ προσωπικά θέλω να τον μάθω από τώρα να κοιμάται νωρίς. Και εννοείται ότι κλείνομαι και γω έτσι μέσα, κάθομαι σαν τον κούκο δίπλα του στην κρεβατοκάμαρα, αλλά χαλάλι) όμως η ανυπαρξία μιας «ρουτίνας ύπνου» είναι αυτή που έχει μεγαλύτερη επίπτωση. Πάντως η συνιστώμενη ώρα για τα μικρά παιδιά είναι να έχουν κοιμηθεί έως τις 20:30.

 

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την αποψη τα παιδια να κοιμουνται νωρισ.απο τις 7 ομωσ εως τισ 9 διαφερει.θα μπορουσε να κοιμαται 9.οταν κοιμαται 7 το προγραμμα ευκολα ανατρεπεται γιατι ολο και καποιοσ θα ερθει στο σπιτι,ολο και καποια υποχρεωση δικη σου θα υπαρχει.αλλωστε 7 το καλοκαιρι ειναι μεσημερι.μηπωσ αν το εβαζεσ κατα τισ 9 θα ηταν καλυτερα;;μια ιδεα λεω.εσυ κοιμασε μαζι του απο εκεινη την ωρα;μηπωσ ξυπναει ,δεν σε βλεπει διπλα του και σε αναζητα;

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω πωσ ο δικοσ μου ξυπναει ακομη και απο το καζανακι της τουαλετας!θα ηταν λοιπον αδυνατο να κοιμαται απο εκεινη την ωρα,θα σημαινε πως θα επρεπε και εμεισ να κανουμε το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι που είχαμε συγγενείς, γλέντια, μετακομίσεις κλπ. ληταν πολύ δύσκολο να τον κοιμήσουμε νωρίς, οπότε τον πέρναμε μαζί μας, με αποτέλεσμα να κοιμάται αργά (11 και). Τον τελευταίο μήνα, ίσως και παραπάνω, έχω β΄'αλει στόχο το παιδί να κοιμάται από τις 7:30 μέχρι τις 9:00. Βλέπω πάντα το παιδί, υπάρχουν φορές που όντως μου νυστάζει από τις 7 και το δείχνει πολύ έντονα. Άλλες πάλι που θέλει παιχνίδι εκείνη την ώρα. Εγώ φροντίζω να ξεκινάμε το μπανάκι κατά τις 7:30 (κατά μέσο όρο). Εντάξει, αν δω ότι μου γκρινιάζει από νωρίς, επισπεύδουμε κάπως τη διαδικασία! Ή αν π.χ. είμαστε βόλτα δε θα φύγω σαν την τρελή μόλις το ρολόϊ πάει 7.

Η αλήθεια είναι ότι δεν βολεύει καθόλου αυτή η ΄΄ωρα ύπνου, αλλά πλέον δεν κοιτάω τί βολεύει εμένα! Ο σύζυγος γυρνάει από τη δουλειά 9:30. Εγώ μόλις κοιμηθεί το μωρό ή κάθομαι με το laptop κοντά του, ή χαζεύω χαμηλόφωνα τηλεόραση, αλλά να πω να κάνω δουλειά π.χ. μπάνιο ή να απομακρυνθώ για πολύ ούτε για πλάκα. Το ξέρω ότι κι αυτή δεν είναι λύση, αλλά τί άλλο μπορώ να κάνω?

Όσο για επισκέψεις..και οι φίλοι μας τραβάν τα ίδια (άλλοι με μικρά, άλλοι με πιο μεγάλα παιδιά) και γενικά έχουμε χαθεί. Και όπως και γω σέβομαι το πρόγραμμα τους (π.χ. να κοιμούνται τα μωρά μεσημέρι από τις 5 μέχρι τις 8 το απόγευμα), με αποτέλεσμα όμως να μη βρισκόμαστε π.χ. για κανά καφεδάκι και βολτίτσα με τα καρότσια το απόγευμα, έτσι και αυτοί σέβονται το δικό μου πρόγραμμα και δεν προτείνουν επίσκεψη μετά τις 8-9. Συγγενικά πρόσωπα έρχονται, αλλά τους έχω θάρρος και φυσικά κάνουν ησυχία. Ε, και μόλις ξυπνάει, ουρλιάζει και τρέχω. Οπότε προτιμούν και αυτοί να βρισκόμαστε άλλες ώρες. Εντάξει, κάποιες θυσίες θα τις κάνουμε. Αν μη τί άλλο γονείς γίναμε!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, τόσο καλά δηλαδή!Αχ!

Να, σημερα για παράδειγμα που ξύπνησε στις 8 το πρωί, ξανακοιμήθηκε για 45 περίπου λεπτά στις 11 και για άλλη μία ώρα στις 3. Μια χαρά μέχρι εδώ. Έλα μου όμως που ακόμη να κοιμηθεί για βράδυ. Κα΄ναμε μπανάκι, τον έβαλα στήθος, τίποτα. Δεν ήθελε να θηλάσει. Ήθελε να παίξει ο κύριος. Ακόμη παιχνίδια κάνει. Οπότε όσο και να λέω εγώ 7:30-9 ύπνος, πολύ εύκολα μπορούμε να ξεφύγουμε. Αλλά πιστεύω στο επόμενο τέταστο να μου κοιμηθεί. Και πώς αγανακτώ όταν λόγω παιχνιδιού (ναι, μη χάσει κανένα δευτερόλεπτο από τα παιχνίδια του) θηλάζει λίγο από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ και μετά με ξεπατώνει όλη τη νύχτα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε γονεισ γιναμε,θυσιεσ να κανουμε αλλα εγω το καλοκαιρι εφτασα να μην μπορω να ανεβω τα σκαλια του σπιτιου απο την αυπνια.οποτε καταλαβαινεισ

 

Ετσι ημουν και εγω κοριτσια τοσο αδυναμη, αλλα κανενας δεν με πιστευε......:(:(

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα και μάλιστα εις... τριπλούν. Για να πάρετε κουράγιο, σας λέω ότι έχω τρίδυμα 12 μηνών πλέον και βραδινός ύπνος δεν ξέρουμε τι πάει να πει από τότε που ήρθαν σπίτι. Κάθε βράδυ, τα έχουμε όλα, εκείνον που θα ξυπνήσει για γάλα, εκείνον που θα ξυπνήσει για παιχνίδια κι εκείνη που θα ξυπνήσει για δόντια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάποιος συγκεκριμένος που θα ξυπνήσει για τον αντίστοιχο ή άλλο λόγο κάθε φορά. το χειρότερο είναι να ξυπνάνε και τα τρία μαζί και μετά να ξεμένει ένα ή δύο ή μπορεί και τα τρία που να μη θέλουν με τίποτα να κοιμηθούν. Και ναι, υπάρχουν φορές που λες ή το μπιμπερό θα μου φύγει από τα χέρια ή το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ημουν και εγω κοριτσια τοσο αδυναμη, αλλα κανενας δεν με πιστευε......:(:(

 

Mα γιατί νομίζετε ότι ξεκίνησα να γράφω τα ξυπνήματά του? Για να λέω την άλλη μέρα το πρωί σε όσους το' χουν καραμέλα "ελα μωρέ, σιγά, πόσες φορές δηλ. σε ξύπνησε" να απαντάω ξερά "τόσες"!

Απορούν μάλιστα κάποιες φίλες-μαμάδες που τηρούν τη μέθοδο του ελεγχόμενου κλάματος γιατί δεν βγαίνω το πρωί για καφέ..πλάκα μου κάνουν!! Ειδικά οι γονείς μου που μένουν δίπλα, βγάζουν το μωρό αυτοί συνήθως βόλτα κατά τις 12 (αφού τον πλύνω/ταϊσω/θηλάσω/αλλάξω/ντύσω και τους τον δώσω έτοιμο στο καρότσι) και με ύφος λένε "αχ, τέτοια ωραία μέρα πρέπει να βγεις, καλά που σε πάνε βόλτα ο παπούς και η γιαγιά, μα τί ωραία που περνάει το μωρό μαε με τον παπού και τη γιαγια", απορούν δε που δεν βγάζω συνέχεια το μωρό έξω. Ε, και γω αν κοιμόμουν κανονικά, έπινα τον καφέ μου το πρωί, έτρωγα το πρωινό μου και μου φερναν κατά τις 12 το μωρό έτοιμο στο καρότσι, μια χαρά βόλτες θα το βγαζα!! Έλεος δηλαδή!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα και μάλιστα εις... τριπλούν. Για να πάρετε κουράγιο, σας λέω ότι έχω τρίδυμα 12 μηνών πλέον και βραδινός ύπνος δεν ξέρουμε τι πάει να πει από τότε που ήρθαν σπίτι. Κάθε βράδυ, τα έχουμε όλα, εκείνον που θα ξυπνήσει για γάλα, εκείνον που θα ξυπνήσει για παιχνίδια κι εκείνη που θα ξυπνήσει για δόντια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάποιος συγκεκριμένος που θα ξυπνήσει για τον αντίστοιχο ή άλλο λόγο κάθε φορά. το χειρότερο είναι να ξυπνάνε και τα τρία μαζί και μετά να ξεμένει ένα ή δύο ή μπορεί και τα τρία που να μη θέλουν με τίποτα να κοιμηθούν. Και ναι, υπάρχουν φορές που λες ή το μπιμπερό θα μου φύγει από τα χέρια ή το παιδί.

 

Να τα χαίρεσαι, εύχομαι ο θεός να σας δώσει πολύ πολύ δύναμη και αντοχή γιατί την χρειάζεστε.

Δεν ξαναγκρινιάζω! Εσείς παίρνετε όλα τα εύσημα που μεγαλώνετε ταυτόχρονα 3, μπράβο σας! Τί γκρινιάζω και γω με ένα? Χίλια μπράβο σε σένα και τον άντρα σου που τα καταφέρνετε. Δεν μπορώ να φανταστώ την κούρασή σας, εδώ με ένα και έχω κλατάρει!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κα βαχ κοριτσάκια μου!!

Λοιπόν εγώ το έβγαλα το συμπέρασμα μου...

 

Δε διάβασα όλα σας τα πόστ αλλά μέχρι εκεί που διάβασα ένα έχω να πω... Θα προσπαθήσω να κόψω τα γλυκα...

 

Ο μικρός ειναι μόλις 7,5 μηνών... εδώ και 2 μόνο μήνες έχει κάνει τον βραδυνό του ύπνο άστα να πάνε.. εκεί που όταν ήταν 3ων έως 6 κοιμόταν απο τις 9 έως τις 4-5 και μετά θηλάζαμε και ξανακοιμόταν μέχρι τις 7.

 

Ξαφνικά να σου οι αγρύπνιες... Και 5 και ΄6 και 10 φορές ξυπνάει ίσα να πιπιλίσει το στήθος και ξανακοιμάται..

Στην αρχή έλεγα οτι φταίει η εισαγωγη στερεών γιατί συνέπεσε. Ισως επειδή κάπως το πιέζουμε μήπως και φάει τίποτα αλλά μπαααα.

 

Εγώ απο την άλλη τελευταία έχω μια ακατανίκητη όρεξη για γλυκά... Πόση λιγούρα βρε παιδί μου... πώς είναι όταν περιμένεις περίοδο που δε χορταίνεις με τίποτα το γλυκό και θέλεις κ άλλο?? Ε αυτό το πράγμα...

Θα το προσπαθησω έστω για μια εβδομάδα να δώ π΄ψς θα μου πάει... θα σας ενημερώσω!!!

Αντε καλά μας ξενύχτια....!!!:P:p:p:p:p:p

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κα βαχ κοριτσάκια μου!!

Λοιπόν εγώ το έβγαλα το συμπέρασμα μου...

 

Δε διάβασα όλα σας τα πόστ αλλά μέχρι εκεί που διάβασα ένα έχω να πω... Θα προσπαθήσω να κόψω τα γλυκα...

 

Ο μικρός ειναι μόλις 7,5 μηνών... εδώ και 2 μόνο μήνες έχει κάνει τον βραδυνό του ύπνο άστα να πάνε.. εκεί που όταν ήταν 3ων έως 6 κοιμόταν απο τις 9 έως τις 4-5 και μετά θηλάζαμε και ξανακοιμόταν μέχρι τις 7.

 

Ξαφνικά να σου οι αγρύπνιες... Και 5 και ΄6 και 10 φορές ξυπνάει ίσα να πιπιλίσει το στήθος και ξανακοιμάται..

Στην αρχή έλεγα οτι φταίει η εισαγωγη στερεών γιατί συνέπεσε. Ισως επειδή κάπως το πιέζουμε μήπως και φάει τίποτα αλλά μπαααα.

 

Εγώ απο την άλλη τελευταία έχω μια ακατανίκητη όρεξη για γλυκά... Πόση λιγούρα βρε παιδί μου... πώς είναι όταν περιμένεις περίοδο που δε χορταίνεις με τίποτα το γλυκό και θέλεις κ άλλο?? Ε αυτό το πράγμα...

Θα το προσπαθησω έστω για μια εβδομάδα να δώ π΄ψς θα μου πάει... θα σας ενημερώσω!!!

Αντε καλά μας ξενύχτια....!!!:P:p:p:p:p:p

 

Μαργαρίτα και γω μια από τα ίδια, τρώω πάρα πολλά γλυκά! Αλλά όταν έκανα αποχή από γαλακτοκομικά και δεν έτρωγα καθόλου ζάχαρη), δεν είδα καμία βελτίωση. Αλλά σκέφτομαι και γω να τα κόψω ξανά, να δώ πότε θα αρχίσω. Ξυπνάω πτώμα και άϋπνη και τρώω ακανόνιστες ώρες και ό, τι να' ναι. Αλλά σαν ύστατη λύση να το πω? Θα το δοκιμάσω και γω. Καλή μας δύναμη.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες ξεχείλισε το ποτήρι. Πείτε μου και σεις για να μην έχω τύψεις μετά..

Χθες

-Ύπνος στις 9:15 (άργησε να μου κοιμηθεί)

-Ξυπνήματα

10:15

11:20

1:45

2:20

2:35

2:45

3:00

4:00

4:10

4:20

4:25

4:35

4:45...εδώ ξύπνησε μία και καλή, για πρωί. Εγώ η καψερή πάλι δεν κοιμήθηκα νωρίς, με έπιασε ύπνος κατά τις 3. Δοκίμασα να τον πάω στο δωμάτιό του, αλλά μόλις είδε το κρεβάτι του έκλαιγε. Τον έβαλα στο κρεβάτι του και τον άφησα για 1 λεπτό μόνο στο δωμάτιο. Έγινε χαμός. Όταν τον πήρα αγκαλιά και τον ξαναπήγα στην κρεβατοκάμαρα έκανε παιχνίδια και γελάκια. Με δουλεύει?? Κοιμήθηκε ξανά κατά τις 6 και κάτι, δε θυμάμαι και πολύ, και μετά δε θυμάμαι τίποτα. Θυμάμαι μόνο ότι τον έβαζα στήθος όταν ξυπνούσε. Νομίζω ξύπνησε 1-2 φορές μέχρι τις 10 περίπου, όπου ξύπνησε οριστικά. Ευτυχώς πήρε άδεια ο σύζυγος και τον είχε στο σαλόνι, τον πήγε και βόλτα και μου τον έφερνε μόνο για να θηλάσει. Πτώμα εγώ, ξύπνησα στις 13:00!! Το μωρό έπεσε πτώμα μετά τη βόλτα, στις 13:30. Ούτε το φαί του προλάβαμε να του δώσουμε.

Και υποτίθεται δε θα τρώγαμε στη μάνα μου (μένει δίπλα) γιατί θα μαγείρευα για να ξεκινήσουμε διατροφή με το σύζυγο γιατί το έχουμε παραξηλώσει (αλλά μπας και δούμε κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του μωρού στον ύπνο). Λένε λοιπόν οι δικοί μου στο σύζυγο "καλά, δεν μαγείρεψε". Τους λέει "όχι, είναι πτώμα". Και με ειρωνεύονταν μετά. Πού να καταλάβουν πιά???

Εγώ θα φταίω τώρα αν ορμήξω στη σοκολάτα?

Επίσης να αναφέρω ότι το βράδυ φώναζα στο μωρό όταν έκανε αυτά που έκανε, ξέφυγα τελείως και αυτό δε θέλω να ξανασυμβεί. Οπότε μήπως πρέπει να κάνω την κασρδιά μου πέτρα και να βρούμε μια λύση, όσο επώδυνη κι αν φαίνεται στην αρχή?

Πείτε μου τη γνώμη σας.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ είμαι εναντίον του ελεγχόμενου κλάματος, αλλά το έχω πει εδώ και μήνες, αν μου ξύπναγε κάθε μία ώρα, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

 

Μερικές φορές τον έχω αφήσει και γώ να κλαίει, για 5 λεπτά εννοώ όχι για μισάωρα και του έχω μιλήσει απότομα από τα νεύρα μου μες στο βράδυ. Πρέπει με κάποιο τρόπο να καταλάβει κι αυτός ότι δεν μπορει να κάνει ό,τι θέλει. Ειδικά αν ξυπνήσει μες στην νύχτα και θέλει παιχνίδια, τουτέστιν δεν θέλει να θηλάσει, δεν θέλει να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας, και δεν αποκοιμιέται μετά απο κανά τέταρτο με αγκαλια περπάτημα και νανούρισμα τον βάζω στην κούνια του να ωρύεται λέγοντάς του "οι άνθρωποι τη νύχτα κοιμούνται". Δεν αντέχω πάνω από 10 λεπτά να κλαίει αλλά τουλάχιστον μετά "εκτιμάει" το να θηλάσει ή το να τον πάρω στο κρεβάτι (ή έχει κομματιαστεί από το κλάμα, δεν ξέρω τι από τα 2) και κοιμάται.

 

Ίσως αν τον άφηνες λίγο να κλάψει στην κούνια, όταν το παρακάνει, όχι πάντα..?

 

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει κάτι, πώς γίνεται να ξυπνάει κάθε 10 λεπτά? Προλαβαίνει να κοιμηθεί μέσα σε 5 λεπτά θηλασμού πχ? Τότε προφανώς είναι σε πολύ ελαφρύ ύπνο και ξυπνάει αμέσως, ίσως πρέπει να περιμένεις λίγο να κοιμηθεί βαθεια πριν τον βγάλεις απο το στήθος (δύσκολο μες στα χαραματα το ξέρω). Εγώ πάω πάνω-κάτω κανα 20λεπτο πριν τολμήσω να τον ακουμπήσω κάτω κοιμισμένο, για ν είμαι σίγουρη ότι δεν θα ξυπνήσει αμέσως.. και πάλι δεν τα καταφέρνω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...