Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

και σας λέω τι έχουμε θεραπεύσει οικογενειακώς με νηστεία/ξηρασία:

αιμορραγία, χρόνιους πονοκεφάλους, τενοντίτιδα, κύστη κόκκυγος, πνευμονία (με παραμονή στο νοσοκομείο αυτό, έξι μέρες!), λουμπάγκο... δεν θυμάμαι τι άλλο.

Τα παράπλευρα οφέλη είναι ότι αλλάζει το σώμα. Μαζεύουν κοιλιές και περιφέρειες, ισιώνει η πλάτη, φτιάχνει η στάση, βελτιώνεται το χρώμα του δέρματος, απίστευτα πράγματα.

 

 

Όντος αυτό με την νηστεία το διαπίστωσα κι εγώ εντελώς τυχαία.

Είχα για περίπου 3 μήνες διάρροιες και μου είπαν να κάνω κολονοσκόπηση.

Αναγκαστηκά έμεινα για περίπου 2 24ωρα χωρίς φαγητό.

Η κολονοσκόπηση βγήκε εντάξυ και έκτοτε έστρωσε το έντερό μου και ξαναβρήκα την παλιά μου ενέργεια.

Δεν ξέρω από τι ήταν οι διάρροιες ίσως επειδή σαβουρωνα ότι έβρισκα.

Τώρα σκοπεύω να κάνω ανα διαστήματα μια μέρα απόλυτης νηατείας,γιατί μετά την νηστεία νιώθεις υπέροχα.

Τις πρώτες ώρες πεινάς λίγο,την υπόλοιπη μέρα είσαι μια χαρά.

Α,έχασα και κιλά...

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν πήρα θάρρος από αυτό

 

 

Τώρα που πήρες θάρρος, να παίξουμε κρεμάλα το όνομά του; Πες το πρώτο γράμμα και το τελευταίο κι εγώ θα πω τα ενδιάμεσα! :lol:

 

Μετά θα κάνω την κριτική μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η κολονοσκόπηση βγήκε εντάξυ και έκτοτε έστρωσε το έντερό μου και ξαναβρήκα την παλιά μου ενέργεια.

 

Σκέψου πάντως πόσο πιο φθηνή είνα η νηστεία από την εξέταση! :wink:

 

 

Δεν ξέρω από τι ήταν οι διάρροιες ίσως επειδή σαβουρωνα ότι έβρισκα.

Είναι τα καλά του πολιτισμού και της βιομηχανοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ήταν έτσι αγροίκοι οι παλαιολιθικοί! :lol:

Δεν είχαν καμία σχέση με την εκλέπτυνση της τέχνης της νεολιθικής περιόδου! Δεν αντέχω στη ιδέα να είχαμε μείνει στην παλαιολιθική περίοδο, εδώ με το ζόρι συζητώ την νεολιθική! :lol:

clap2.gif

 

Paleo1.jpg

 

Θα σου εξομολογηθώ κάτι, όταν ξεκίνησα τη συζήτηση ήθελα να γράψω τις σκέψεις μου για τη διατροφή στην παλαιολιθική και λίγο πριν εποχή. Είμαι βαθύτατα πεπεισμένη ότι γονιδιακά δεν έχουμε εξελιχθεί από τότε και σίγουρα δεν είναι δυνατό να ζούμε με τόσες μαγειρεμένες τροφές.

 

Επειδή δεν το είχα ψάξει για να διαβάσω τα ανθρωπολογικά άρθρα (τί να τα κάνω, δεν τα χρειαζόμουν) δίσταζα να εκφράσω τις απόψεις μου, οπότε το ξεκίνησα ήπια τις απόψεις αναφέροντας τη νεολιθική εποχή όπου υπήρχε μόνιμη εγκατάσταση αν και ήμουν σίγουρη ότι από εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα, δηλαδή από τη μόνιμη εγκατάσταση και την καλλιέργεια.

 

Νομίζω ότι αφού καταλήξαμε να συζητάμε για τους παλαιολιθικούς - που δεν τους θεωρώ καθόλου αγροίκους (μη κοιτάς που αστειεύομαι!) - το επόμενο ερώτημα μου είναι για τη μαγειρεμένη τροφή. Κατά πόσο δηλαδή είναι φυσιολογικό να καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή.

 

Εννοείται ότι πάντα υπάρχει το ερώτημα αν υπάρχουν διαιτολόγοι έστω και ελάχιστα υποψιασμένοι... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://taxalia.blogspot.com/2008/10/blog-post_3723.html

 

δεν ξέρω αν είναι σωστό να το αναφέρω σε αυτήν την συζήτηση, αλλά ειναι αρκετά ενδιαφέρον και καλό είναι να έχουμε όλοι το νου μας για το τι μας σερβίρουν και πως το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πήρες θάρρος, να παίξουμε κρεμάλα το όνομά του; Πες το πρώτο γράμμα και το τελευταίο κι εγώ θα πω τα ενδιάμεσα!

 

Κρεμάλα λοιπόν:

 

Π _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ς

 

 

Γ~~~~~

Ι

Ι

Ι

Ι

Ι

--------->κρεμάλα

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παπα_ _ α _ _ _ π _ _ _ _ ς

 

Θα σου δίνω και ένα hint για κάθε σωστή σου απάντηση (να έχει και ένα ενδιαφέρον):

 

α) Το πρώτο που σε ρωτάει όταν σου παίρνει ιστορικό, είναι αν γεννήθηκες φυσιολογικά ή με καισαρική.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Να το αιτιολογήσω: Υποστηρίζει ότι τα υγρά που καταπίνει το μωρό από τον τράχηλο της μαμάς κατά τον φυσιολογικό τοκετό είναι τα πρώτα (καλά) μικρόβια που προετοιμάζουν το πεπτικό σύστημα και τον οργανισμό εν γένει να έρθει σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί μου παραθέτεις λινκ για να με πείσεις για αυτά που ξέρω;;; :lol:

 

 

 

Όχι καλε!!! :roll:

 

Το έβαλα για όποιον θέλει να το διαβάσει και να ψάξει οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε! Ειδικά αυτά για την παλαιολιθική και νεολιθική διατροφή, νομίζω πως εκεί είναι οι ρίζες της αλλοίωσης της φυσικής διατροφής που θα έπρεπε να κάνει ο άνθρωπος, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Απλά, ήταν η εποχή που ο άνθρωπος έπαψε να τρώει αυτά που έβρισκε στη φύση και τα οποία ήταν γεννετικά προγραμματισμένος να τρώει και άρχισε να τρώει ότι του ¨μύριζε¨ :)

 

Όσο για την τριήμερη νηστεία, έχω γνωστούς που την εφαρμόζουν και δεν έχουν πάθει τίποτα (Αγλαΐα, η κοπέλα με το πρόβλημα με τον πόνο που θα σου ζήταγε συμβουλές έκανε τη νηστεία και μου είπε πως είδε μεγάλη βελτίωση, γι αυτό δεν ασχολήθηκε άλλο με το θέμα)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξομολογηθώ κάτι, όταν ξεκίνησα τη συζήτηση ήθελα να γράψω τις σκέψεις μου για τη διατροφή στην παλαιολιθική και λίγο πριν εποχή. Είμαι βαθύτατα πεπεισμένη ότι γονιδιακά δεν έχουμε εξελιχθεί από τότε και σίγουρα δεν είναι δυνατό να ζούμε με τόσες μαγειρεμένες τροφές.

 

Ευτυχώς (και δυστυχώς για όσους βαρέθηκαν) το έκανα εγώ. Γι αυτό και άρχισα όλη την ιστορία. Είναι σημαντικό για να στήσεις κάτι σωστά να ισοπεδώσεις τα πάντα και να ξεκινήσεις από την αρχή... Πιστεύω ότι δεν αρκεί, πλέον, να μιλάμε μόνο για ετικέτες, συστατικά και συνταγές. Πρέπει πρώτα να καθορίσουμε (ή τουλάχιστον να το προσπαθήσουμε) ποια είναι η ιδανική διατροφή για μας και μετά να δούμε πως θα την επιτύχουμε!

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι οι παλεολιθικοί (παλαίο - εμένα μου αρέσει να το γράφω έτσι, θα μου επιτρέψετε;;;) δεν έτρωγαν δημητριακά, και γενικά η ποσότητα υδατανθράκων ήταν πολύ μικρή σε σχέση με το σήμερα... Και φυσικά γάλα και γαλακτοκομικά...

 

Νομίζω ότι αφού καταλήξαμε να συζητάμε για τους παλαιολιθικούς - που δεν τους θεωρώ καθόλου αγροίκους (μη κοιτάς που αστειεύομαι!) - το επόμενο ερώτημα μου είναι για τη μαγειρεμένη τροφή. Κατά πόσο δηλαδή είναι φυσιολογικό να καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή.

 

Σε αυτό θα επανέλθω!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς (και δυστυχώς για όσους βαρέθηκαν) το έκανα εγώ. Γι αυτό και άρχισα όλη την ιστορία. Είναι σημαντικό για να στήσεις κάτι σωστά να ισοπεδώσεις τα πάντα και να ξεκινήσεις από την αρχή...

 

Η αλήθεια συνήθως είναι πολύ πιο απλή από όσο φανταζόμαστε! Όσες φορές έχω διαβάσει κάτι από διαιτολόγους μου φαίνεται πάντα στημένο σε λάθος βάση. Όπως αυτό που διάβαζα το καλοκαίρι, ότι χρειαζόμαστε γαλακτοκομικά γιατί χρειαζόμαστε ασβέστιο και αυτό βγαίνει από το ότι οι πρόγονοί μας έτρωγαν ξηρούς καρπούς. :shock: Αυτή είναι η λογική του παραλόγου. Αν αυτοί χρειάζονταν ξηρούς καρπούς, το ίδιο χρειαζόμαστε κι εμείς! Τα γαλακτοκομικά δεν κολλάνε πουθενά στο συλλογισμό. Έχουν ασβέστειο αλλά το έχουν για τα μικρά του θηλαστικού που το παράγει και μόνο τα τα μικρά όχι και για μας!

 

 

Πιστεύω ότι δεν αρκεί, πλέον, να μιλάμε μόνο για ετικέτες, συστατικά και συνταγές. Πρέπει πρώτα να καθορίσουμε (ή τουλάχιστον να το προσπαθήσουμε) ποια είναι η ιδανική διατροφή για μας και μετά να δούμε πως θα την επιτύχουμε!

 

Είναι αυτό που έλεγε ένας στο ραδιόφωνο (δημοσιογράφος άρα γνώστης παντός επιστητού) ότι για να πάρουν τα βλαστάρια μας τα τάδε συστατικά στο πρωινό θα πρέπει να πιούνε ένα ποτήρι χυμό, να φάνε ένα μπωλ γάλα με δημητριακά, ένα κομμάτι σπιτικό κέηκ και κάτι ακόμη που δεν θυμάμαι. Όταν το άκουσα ζαλίστηκα και σκέφτηκα να τα πάρω όλα αυτά και να του τα πάω να τον υποχρεώσω να τα φάει σε ένα γεύμα! :lol: Αυτός είχε αντιλφθεί πληρως το θέμα στη σωστή βάση! :roll:

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι οι παλεολιθικοί (παλαίο - εμένα μου αρέσει να το γράφω έτσι, θα μου επιτρέψετε;;;) δεν έτρωγαν δημητριακά, και γενικά η ποσότητα υδατανθράκων ήταν πολύ μικρή σε σχέση με το σήμερα... Και φυσικά γάλα και γαλακτοκομικά...

 

Εμενα αντίθετα μου κάνει εντύπωση που τα τρώμε εμείς και όχι που δεν τα έτρωγαν αυτοί!

 

Αν και η τέχνη της ζύμης με έχει απασχολήσει κατά καιρούς κι έχω προσεγγίσει διάφορα θέματα, πάντα είχα ένα θέμα με τη μετάβαση από τη διατροφή του παλαιολιθικού στη διατροφή της νεολιθικής εποχής. Μέχρι πρόσφατα ομολογώ ότι ο προβληματισμός μου ήταν μόνο θεωρητικός, τελευταία αναγκάστηκα να κάνω διάφορες δοκιμές πιο παλαιολιθικές και ο προβληματισμός άρχισε να γίνεται βεβαιότητα. Μου έστειλες και αυτό το άρθρο που ταιριάζει τόσο σε αυτά που θεωρούσα ότι ισχύανε!

 

Το φοβερό είναι ότι στο άρθρο έχει βιβλιογραφικές αναφορές από τηε δεκαετία του 1970 και 1980 που θα έπρεπε να καθορίζουν τα όσα λένε οι διατροφολόγοι-διαιτολόγοι, όμως φαίνεται ότι αυτή η γνώση ουσιαστικά δεν έχει αξιοποιηθεί.

 

Κάτι άλλο που δεν έχει αξιοποιηθεί (και δεν ξέρω καν αν έχει γίνει η σχετική έρευνα αλλά υποθέτω ότι έχει γίνει) είναι το κατά πόσο σημαντικά είναι άλλες μη θρεπτικές φυτοχημικές ουσίες.

 

Κατά πόσο δηλαδή είναι φυσιολογικό να καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή.

 

Σε αυτό θα επανέλθω!

 

Από τη στιγμή που κάποιος έβαλε την τέχνη του στον τοίχο, σίγουρα κάποιος άλλος την έβαλε στην κατσαρόλα ή έστω με κάποιον τρόπο πάνω στη φωτιά! Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο. Νομίζω πως όχι.

 

Το επόμενο ερώτημα είναι "πόση τέχνη χωράει στο πιάτο μας;"

Link to comment
Share on other sites

Όπως αυτό που διάβαζα το καλοκαίρι, ότι χρειαζόμαστε γαλακτοκομικά γιατί χρειαζόμαστε ασβέστιο και αυτό βγαίνει από το ότι οι πρόγονοί μας έτρωγαν ξηρούς καρπούς. :shock: Αυτή είναι η λογική του παραλόγου. Αν αυτοί χρειάζονταν ξηρούς καρπούς, το ίδιο χρειαζόμαστε κι εμείς! Τα γαλακτοκομικά δεν κολλάνε πουθενά στο συλλογισμό. Έχουν ασβέστειο αλλά το έχουν για τα μικρά του θηλαστικού που το παράγει και μόνο τα τα μικρά όχι και για μας!

 

μετά από συμβουλή ομοιοπαθητικού σταμάτησα τα γαλακτοκομικά εδώ κι ένα χρόνο... ο λόγος που μου έδωσε τη δίαιτα αυτή, ήταν το ότι τα θεωρεί υπεύθυνα για τα αυτοάνοσα νοσήματα, όπως ο υποθυρεοειδισμός (που έχω)..έπειτα από αυτό συνέχισα να ενημερώνομαι για το θέμα και πέτυχα ένα σαιτ http://nomilk.com/ αν ενδιαφέρεται κανείς/καμία...

 

εμένα μου κάνει σαν προσέγγιση, παρόλο που δεν έχω τις γνώσεις για να το αιτιολογήσω επιστημονικά και υποστήριζα περισσότερο αυτό που λέει η Αγλαϊα σχετικά με τα μικρά που καταναλώνουν γάλα, αλλά όχι τα ενήλικα άτομα.

 

 

Είναι αυτό που έλεγε ένας στο ραδιόφωνο (δημοσιογράφος άρα γνώστης παντός επιστητού) ότι για να πάρουν τα βλαστάρια μας τα τάδε συστατικά στο πρωινό θα πρέπει να πιούνε ένα ποτήρι χυμό, να φάνε ένα μπωλ γάλα με δημητριακά, ένα κομμάτι σπιτικό κέηκ και κάτι ακόμη που δεν θυμάμαι. Όταν το άκουσα ζαλίστηκα και σκέφτηκα να τα πάρω όλα αυτά και να του τα πάω να τον υποχρεώσω να τα φάει σε ένα γεύμα! :lol: Αυτός είχε αντιλφθεί πληρως το θέμα στη σωστή βάση! :roll:

 

:lol::lol: πράγματι έξω από τα κουτιά με τα δημητριακά έχει τέτοιου είδους προτάσεις πρωινού και πάντα αναρωτιόμουν ποιος μπορεί να τα φάει αυτά :lol:

 

Έχω και μία απορία: στην εγκυμοσύνη τι θα μπορούσαμε να τρώμε καλύτερα; Γιατί με έχουν ζαλίσει να τρώω κρέας (πέρυσι το είχαμε μειώσει απίστευτα και ένιωθα καταπληκτικά!) επειδή έχει πέσει ο αιματοκρίτης (33) ,αλλά εγώ δεν το θέλω! Θα μπορούσα να κάνω και κάποιου είδους θεραπευτική δίαιτα με φρούτα μία μέρα π.χ. και ωμά λαχανικά; (Σας ρωτάω όχι για να ξεσκιστώ στη δίαιτα, αλλά για να μαθαίνω και κάτι άλλο εκτός από το κρέας-γαλακτοκομικά που διαφημίζεται τόσο στις εγκυμονούσες)

 

Τα όσπρια, γιατί δεν τα αναφέρει καμιά ε;;; :D:D

 

Υ.Γ.Καταπληκτικό το τόπικ σε ποιοτική ενημέρωση!ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς, Αγλαία, ως γεωπόνος μια παρατήρηση... σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη ως προς τα μεταλλαγμένα και τι σημαίνει ο όρος γεννετικώς τροποποημένα!!!Μπράβο, γιατί συνήθως υπάρχει τόση παραπληροφόρηση, που θα μπερδευτούμε και μεις που τα σπουδάσαμε...

 

Δεύτερον ως Κρητικιά, η ,ακροζωία που διαφημίζουν για μας οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό και στην ωμοφαγία. Τρώμε ωμά αγγινάρες, ραδίκια, αρακά, ρεβύθια, κουνουπίδια και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα. Το κρέας παλιότερα το τρώγανε 1-2 φορές το μήνα γιατί δεν υπήρχε σε αφθονία και έτρωγαν κυρίως λαχανικά, όσπρια, με λάδι, χωρίς πολλά ζωικά βούτυρα... Βέβαια, τώρα ...έχουμε πέσει με τα μούτρα στους γύρους!!!

 

Όσο για την 3ήμερη νηστεία...μόνο που το σκέφτομαι...διψάω. Όταν γέννησα με καισαρική με είχαν 2 μέρες στην δίαιτα και προς το τέλος νομίζω ακουγόταν το γουργουριτό του στομαχιού μου και στα απέναντι δωμάτια... :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς, Αγλαία, ως γεωπόνος μια παρατήρηση... σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη ως προς τα μεταλλαγμένα και τι σημαίνει ο όρος γεννετικώς τροποποημένα!!!Μπράβο, γιατί συνήθως υπάρχει τόση παραπληροφόρηση, που θα μπερδευτούμε και μεις που τα σπουδάσαμε...

 

Ευχαριστώ συνάδελφε! Δασολόγος είμαι και το μεταπτυχιακό μου είναι στη γενετική. Από τα γεωπονικά έχω κάνει ένα ετήσιο σεμινάριο βιολογικών καλλιεργειών με πρακτική! Γι αυτό με βρίσκεις ενημερωμένη!

 

Το κρέας παλιότερα το τρώγανε 1-2 φορές το μήνα γιατί δεν υπήρχε σε αφθονία και έτρωγαν κυρίως λαχανικά, όσπρια, με λάδι, χωρίς πολλά ζωικά βούτυρα...

Φυσικά! έτσι πρέπει να τρώμε, σαν φτωχοί!

 

Όσο για την 3ήμερη νηστεία...μόνο που το σκέφτομαι...διψάω. Όταν γέννησα με καισαρική με είχαν 2 μέρες στην δίαιτα και προς το τέλος νομίζω ακουγόταν το γουργουριτό του στομαχιού μου και στα απέναντι δωμάτια... :lol:
:lol::lol:

 

Δεν το έχω κάνει αλλά το έχουν κάνει μητέρες που έχω υποστηρίξει και είναι ευχαριστημένες! Από αυτές γενικά έχω πολλές πληροφορίες για διάφορους γιατρούς στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μία απορία: στην εγκυμοσύνη τι θα μπορούσαμε να τρώμε καλύτερα; Γιατί με έχουν ζαλίσει να τρώω κρέας (πέρυσι το είχαμε μειώσει απίστευτα και ένιωθα καταπληκτικά!) επειδή έχει πέσει ο αιματοκρίτης (33) ,αλλά εγώ δεν το θέλω!

 

Δεν είμαι χορτοφάγος αλλά γενικά δεν τρώω πολύ κόκκινο κρέας, στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα όχι να το φάω, ούτε να το μυρίσω...

 

Ειδικά μεταξύ 4ου και 7ου μήνα τρεφόμουν με λίγα πράγματα, δεν είχα σωστό διαιτολόγιο γιατί δεν μπορούσα να τα φάω.

 

 

Θα μπορούσα να κάνω και κάποιου είδους θεραπευτική δίαιτα με φρούτα μία μέρα π.χ. και ωμά λαχανικά; (Σας ρωτάω όχι για να ξεσκιστώ στη δίαιτα, αλλά για να μαθαίνω και κάτι άλλο εκτός από το κρέας-γαλακτοκομικά που διαφημίζεται τόσο στις εγκυμονούσες)

 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, αν θέλεις γράψε στο μέλος felia που είναι διαιτολόγος για να σου προτείνει κάτι.

 

Τα όσπρια, γιατί δεν τα αναφέρει καμιά ε;;; :D:D

Δεν τρώγονται ωμά και δεν συμπεριλαμβάνονταν στη διατροφή του παλαιολιθικού ανθρώπου! Για την ώρα δεν έχουμε εξελίξει τη συζήτηση! Μπορεί να φτάσουμε και σ'αυτά...

 

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! :)

Για μένα οι προβληματισμοί ξεκίνησαν πολύ παλιά και γίναν εντονότερη όταν το παιδί μου άρχισε να τρώει στερεές τροφές. Τώρα που έχει μεγαλώσει με απασχολεί ακόμη περισσότερο όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για όλη την οικογένεια. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, εγώ δεν τρώω καθόλου κρέας, εκτός από ψάρι. Στην εγκυμοσύνη όμως δεν μπορούσα να το πλησιάσω καθόλου. Και μια και δεν τρώω ούτε γαλακτοκομικά, για 9 μήνες, έγινα αυστηρά vegan, εκτός από σπάνιες φορές που λαχτάρισα λίγη κατσικίσια φετά, και ψωμί με λάδι κι ελιές! Μιαμ!!!

 

Για πρωινό, έτρωγα δημητριακά με ρόφημα ρυζιού, βρώμης, ή αμυγδάλου, και που και που σόγιας. Ή ρόφημα από φυτικό γάλα, με ταχίνι, λιναρόσπορους, και μπανάν (ένα είδος υγιεινού milk shake).

 

Μετά από λίγο έτρωγα 1 χούφτα αμύγδαλα και καρύδια.

 

Λίγο πριν το μεσημέρι, έπινα ένα μεγάλο ποτήρι χυμό, από καρότα, σέλινο, κολοκύθια, αγγούρι, ραδίκι, πατζάρι, κ.α...

 

Το μεσημέρι έτρωγα όσπριο, και μιά φορά τη βδομάδα τόφου, ή κεφτεδάκια σόγιας σπιτικά. Και μια τεράστια σαλάτα με πολλά λαχανικά (αντίδια μαρούλι, άνιθο, αγγούρι, ραπανάκια, λάχανο, κουνουπίδι κομμένο πολύ ψιλές φέτες, αβοκάντο, δαμάσκηνα, κλπ Με ελαιόλαδο, λεμόνι, και λίγο λινέλαιο (για λιπαρά οξέα).

 

Το απόγευμα έτρωγα φρούτα, ή έπινα ένα μεγάλο ποτήρι χυμό φρούτων.

 

Το βράδυ, έτρωγα λαχανικά,(μπρόκολο, κουνουπίδι, φασολάκια, πατζάρια, τα πάντα) και ρύζι καστανό, ή κεχρί, ή κίνοα, η ψωμί σικάλεως ή μακαρόνια.

 

Για σνακ, ταχίνι με μέλι, η ψωμί με ταχίνι και λίγη μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη(με χυμούς φρούτων). Η μπισκοτάκια χωρίς γαλακτοκομικά και ζάχαρη.

 

Αυτή τη διατροφή έκανα πάντα δηλαδή, απλά στην εγκυμοσύνη έτρωγα λίγο παραπάνω, και πρόσθεσα περισσότερα λιπαρα.

 

Δε συμβουλεύτηκα γιατρό η διατροφολόγο για τη διατροφή που έκανα, αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε στη γαλουχία.

 

Αυτά από μένα, ελπίζω να πήρες μια ιδέα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...