Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Λοιπόν πήρα θάρρος από αυτό

 

Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία και δεν υποχρεωνει κανέναν να κανει τίποτα. Απλως προτείνει και ο ασθενής αν θέλει ακολουθεί...

Εσύ που απλώς γράφεις ότι ο τάδε γιατρός εφαρμόζει αυτή τη θεραπευτική προσέγγιση δεν έχει καμία ευθύνη, άλλωστε δεν στέλνεις κανέναν με το ζόρι εκεί...

 

(μερσί, Αγλαια)

και σας λέω τι έχουμε θεραπεύσει οικογενειακώς με νηστεία/ξηρασία:

αιμορραγία, χρόνιους πονοκεφάλους, τενοντίτιδα, κύστη κόκκυγος, πνευμονία (με παραμονή στο νοσοκομείο αυτό, έξι μέρες!), λουμπάγκο... δεν θυμάμαι τι άλλο.

Τα παράπλευρα οφέλη είναι ότι αλλάζει το σώμα. Μαζεύουν κοιλιές και περιφέρειες, ισιώνει η πλάτη, φτιάχνει η στάση, βελτιώνεται το χρώμα του δέρματος, απίστευτα πράγματα.

 

C@t μπορω να κανω νηστεια οσο θηλαζω?ειναι ασφαλες?μ'ενδιαφερει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παντως την μεθοδο του Π. την εφαρμοσα σε ολη την εγγυμοσυνη μου δεν χρειαστηκε να παρω κανενα συμπληρωμα (ουτε καν σιδηρο ) και ενιωθα παρα πολυ καλα (απλα κοιμωμουν πολλες ωρες)

(αν μιλαμε για τον ιδιο Π ) χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την μεθοδο του Π. την εφαρμοσα σε ολη την εγγυμοσυνη μου δεν χρειαστηκε να παρω κανενα συμπληρωμα (ουτε καν σιδηρο ) και ενιωθα παρα πολυ καλα (απλα κοιμωμουν πολλες ωρες)

(αν μιλαμε για τον ιδιο Π ) χαχαχαχαχ

 

Παπαγιαννόπουλος!

 

Δεν μας αναλύεις λίγο τη μέθοδο να ξέρουμε κι εμείς;

 

Απ'ότι κατάλαβα το ποσοστό των μαμάδων που ακολουθούν εναλλακτική ιατρική στο φόρουμ είναι άνω του μέσου όρου εκτός φόρουμ!

 

Μην τα κρατάτε λοιπόν μυστικά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα θάρρος από αυτό

 

Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία και δεν υποχρεωνει κανέναν να κανει τίποτα. Απλως προτείνει και ο ασθενής αν θέλει ακολουθεί...

Εσύ που απλώς γράφεις ότι ο τάδε γιατρός εφαρμόζει αυτή τη θεραπευτική προσέγγιση δεν έχει καμία ευθύνη, άλλωστε δεν στέλνεις κανέναν με το ζόρι εκεί...

 

(μερσί, Αγλαια)

και σας λέω τι έχουμε θεραπεύσει οικογενειακώς με νηστεία/ξηρασία:

αιμορραγία, χρόνιους πονοκεφάλους, τενοντίτιδα, κύστη κόκκυγος, πνευμονία (με παραμονή στο νοσοκομείο αυτό, έξι μέρες!), λουμπάγκο... δεν θυμάμαι τι άλλο.

Τα παράπλευρα οφέλη είναι ότι αλλάζει το σώμα. Μαζεύουν κοιλιές και περιφέρειες, ισιώνει η πλάτη, φτιάχνει η στάση, βελτιώνεται το χρώμα του δέρματος, απίστευτα πράγματα.

 

C@t μπορω να κανω νηστεια οσο θηλαζω?ειναι ασφαλες?μ'ενδιαφερει πολυ

 

Δε μπορώ να σου συστήσω εγώ τη νηστεία, δεν είμαι ο ίδιος ο γιατρός. Επειδή όμως είναι πολύ δύσκολο να τον δεις, είναι πάντα κλεισμένος για το επόμενο εξάμηνο (!), θα σου πω πως η ξαδέρφη μου έχει κάνει επανειλημμένα νηστεία/ξηρασία σε περίοδο γαλουχίας (της το σύστησε ο ίδιος), και έχει κάνει και νηστεία στο παιδί της. Απλά πρέπει να προσέξεις πολύ την εισαγωγή της τροφής μετά τη νηστεία. Εννοείται ότι δεν θα πλακωθείς στη μάσα αμέσως μετά! :lol: Θα σε συμβούλευα, αν δεν μπορέσεις να δεις τον ίδιο, να πάρεις τουλάχιστον τα βιβλία του, είναι πολύ κατατοπιστικά. Μπορείς να πας στο ιατρείο του και να τα αγοράσεις.

Αλλά και πάλι μπορώ να σου πω κάποια πράγματα που συμβουλεύει ο ίδιος, όπως το πολύ καλό μάσημα της τροφής (ξεκινάς με ένα κομμάτι ξερό ψωμί, για να μάθεις να μασάς, μη γελάς, κανένας μας δεν ξέρει!) Επίσης, όταν αρχίσεις ξανά να πίνεις υγρά, τα πίνεις με το κουταλάκι σε ελάχιστες ποσότητες και τα γυροφέρνεις στο στόμα σου.

Καλές τροφές για να ξαναρχίσεις να τρως είναι βραστή πατάτα με λάδι και λεμόνι, γιαούρτι (παραδοσιακό), ξερό ψωμί.

Δεν πίνεις με τίποτα καφέ (ο ίδιος θεωρεί ότι καφέ δεν πρέπει να πίνουμε ποτέ στη ζωή μας, τοξινώνει πάρα πολύ το σώμα), και τσάι, μόνο παραδοσιακά αφεψήματα, τα οποία δεν τα βράζεις, τα ρίχνεις σε βραστό νερό και τα αφήνεις σκεπασμένα δέκα λεπτά.

Επίσης νερό ελάχιστο, αυτό είναι γενικότερη οδηγία, και ποτέ πριν/μετά το φαγητό.

Τα έγραψα λίγο μπακαλίστικα, αν έχεις απορίες ρώτα, θα μου έρθουν σιγά-σιγά οι απαντήσεις, έχω και τα βιβλία.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

επίσης οχι φαγητο και υγρο μετα τις 7 , μικρες ποσοτητες φαγητου κα

γραφω μερικα οπως τα εχει στο βιβλιο του :

τρωμε μονο εναν ειμαστε ηρεμοι και ακμαιοι

αφήνουμε τουλαχιστον 5 ωρες αναμεσα στα γευματα καθος επισης κι ενα νυκτερινο κενο (δλδ ουτε υγρα ουτε φαγητα για 12 ωρες )

τρωμε ηρεμα και μασαμε καθε μπουκια καλα και μεχρι πληρους υγροποιηση (αναλογα με το ειδος 20 με 80 φορες μασημα καθε μπουκια)

μόλις αισθανθουμε οτι καπως χορτασαμε σταματαμε το φαγητο

δεν κοιμωμαστε για 3 τουλαχιστον ωρες μετα το γευμα... και αλλα

το θεμα ειναι οτι δυστηχως πανε στον παπαγιανοπουλο για απωλεια βαρους και δεν εχουν αποτελεσματα σε διαρκεια .. ...γιατι κατεμε το κινητρο ειναι λαθος !

 

επισης να πω οτι εγω εκανα την θεραπεια και κατα το πρωτο 3μηνων του θηλασμου (εχει ενα πολυ καθησηχαστικο αρθρο για την αρχη της γαλουχιας που μου εδωσε πολυ κουραγιο και δυναμη και πολυ γαλα χαχαχαχαχ)

 

να πω οτι εγω ποτε δεν τον ειδα τον γιαννη στο ιατρειο του ......μπορεις σου λεει απλα να πας να παρεις τα βιβλια και να κανεις μονος-μονης την μεθοδο του (μαλιστα σε ενα βιβλιο σου εχει υποδειγμα διατροφης που αφορα την καθε ασθαινεια)

τελος θα κλεισω με μια δικη μου αποψη : η μεθοδος του ειναι θαυματουργη αρκει να εχεις υπομονη αλλα εγω αδυνατο να την κανω αν εργαζομαι , τι εννοω : βγαινουν στην επιφανεια πραγματα με την ιποκρατεια νυστηοθεραπεια που πρεπει να εισαι σπιτι και ηρεμος , να εχεις χρονο να κοιμηθεις , εγω πχ που εργαζομαι τωρα δεν μπορω , αδυνατω να την κανω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφήνουμε τουλαχιστον 5 ωρες αναμεσα στα γευματα καθος επισης κι ενα νυκτερινο κενο (δλδ ουτε υγρα ουτε φαγητα για 12 ωρες )

 

Δηλαδή περίπου 3 γεύματα την ημέρα. Αυτό λοιπόν το έχω σαν απορία. Πόσα γεύματα είναι καλύτερα την ημέρα; Τα 5 γεύματα δεν είναι πολλά; Εγώ π.χ. αν ξεκινήσω με πρωινό, έχω την τάση να τρώω περισσότερο και περισσότερες βλακείες στη διάρκεια της μέρας, ενώ αν το παραλείψω και φάω ένα φρούτο αργότερα, λίγο πριν το μεσημέρι, τρώω συνολικά λιγότερο και σίγουρα λιγότερο και ελαφρύτερο βραδυνό. Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό;

Έχω την εντύπωση πως οι παλαιολιθικοί αποκλείεται να έτρωγαν 5 γεύματα την ημέρα :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ο Παπαπγιαννοπουλος σου λεει 3 μικρα γευματα την μερα .... αν συνεχως βαζεις τον οργανισμο σου σε διαδιαδικασια προσληψης τροφων-υγρων τον καταπονεις , θελει δλδ και το στομαχι υα νεφρα τα εντερα καποιο χρονικο διαστημα για να ξεκουραστουν και μπορουν να αποδηδουν το μεγιστο ....

σκεψου ενα μηχανημα το οποιο δουλευει 20 ωρες την ημερα , θα χαλασει πολυ πιο γρηγορα απο ενα μηχανημα που λειτουργει τις μισες στο περας του χρονου ετσι δεν ειναι ?

εδω να συμπληρωσω οτι η νυστιοθεραπεια δεν ειναι μονο για παχουλους , εγω ξερω ανθρωπο με χαμηλο βαρς που πηγε στον Γιαννη για να το αυξηση (ΚΟΥΦΟ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ...σου λεει ο αλλος μα πως χαμιλο βαρος και νυστια ...κι ομως)

 

υπαρχει βεβεια και αλλη μεθοδος που εμαθα η οποια προκαλει τον μεταβολισμο με την αντιθετη μεθοδο δλδ με μεγαλη προσληψη τροφων (αποκλειοντας καποιας τροφες ομως, οπως η ζαχαρη και το ψωμι πχ.) και εχει τα ιδια αποτελεσματα με την νυστιοθεραπεια αλλα αυτην δεν την εχω δοκιμασει η αληθεια ειναι και δνε ξερω αν σας πω !

(θα την δικιμασω κι αυτη ομως που θα μου παει χαχαχαχ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου επιπλέον στοιχεία για τις μεθόδους του Παπαγιαννόπουλου, χωρίς να πάω στο ιατρείο του? Μου είναι δύσκολο από'δω κάτω (Ιεράπετρα)...Θα'θελα να δω τι προτείνει για κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζει η πεθερούλα μου...!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου συστήσω εγώ τη νηστεία, δεν είμαι ο ίδιος ο γιατρός. Επειδή όμως είναι πολύ δύσκολο να τον δεις, είναι πάντα κλεισμένος για το επόμενο εξάμηνο (!),

 

Δεν δέχεται καν νέους ασθενείς πλέον γιατί δεν προλαβαίνει να εξυπηρετήσει ούτε αυτούς που έχει...

 

 

 

Μπορείς να πας στο ιατρείο του και να τα αγοράσεις.

κυκλοφορούν στο εμπόριο; αν ναι γράψε τις εκδόσεις.

 

Τα έγραψα λίγο μπακαλίστικα, αν έχεις απορίες ρώτα, θα μου έρθουν σιγά-σιγά οι απαντήσεις, έχω και τα βιβλία.

 

http://www.bis.gr/nist/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=6&Itemid=%20-

 

Κατεβάστε τις οδηγίες από τον ίδιο! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά από μένα, ελπίζω να πήρες μια ιδέα. :wink:

 

Δεν παραθέτω πάλι το πολύ ενδιαφέρον μενού για λόγους χώρου! Σε ευχαριστώ πολύ όμως, μου έδωσες πολύ καλές ιδέες για σαλάτες :lol:

με το κρέας πραγματικά ήθελα μία συμπαράσταση, εκτός από απειροελάχιστες φορές (μακαρόνια με κιμά :lol: ) μου είναι μέχρι και απεχθές!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν κυκλοφορουν τα βιβλια του , αν θες παρε τηλ να ζητησεις να τα στειλουν με αντιακαταβολη εστω!

οσν αφορα τους νεους ασθαινεις δεχετε απλα πρπει να πιστει οτι εχει πολυ μεγαλη αναγγη ο ασθενης να τον δει , παιρνει ποια πολυ δυσκολες περιπτωσεις ...( να σημειωσω κατι ωραιο οταν πας στο ιατρειο του στην εισοδο βγαζεις τα παπουτσια σου χαχαχαχαχαχ εμενα πολυ μου αρεσει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

http://www.bis.gr/nist/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=6&Itemid=%20-

Κατεβάστε τις οδηγίες από τον ίδιο! :)

 

Λοιπόν, αυτό το κείμενο τα λέει σχεδόν όλα. Διαβάστε το οπωσδήποτε.

 

Δεν κρατιέμαι να πω ότι όταν σου παίρνει ιστορικό, εκτός από το πώς γεννήθηκες (αυτό εμείς το χάσαμε :cry: ), σε ρωτάει και το εάν και πόσο θήλασες! :D:D:D

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει η κίνηση εδώ!

 

Μελετώ το καταπλητικό άρθρο που έβαλε η felinidoc και έχω αρχίσει να το διαδίδω σε όσους έχουν παρόμοιες ανησυχίες με πρώτη και καλύτερη την οδοντίατρό μου που ενθουσιάστηκε!

 

Της τα έλεγα σήμερα που πήγα το Θαλή και μου είπε: αυτά τα ξέρω, τα έχω μέσα μου, τώρα που έχω και ντοκουμέντα θα αρχίσω να τα μοιράζω!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι κι εγω η αδαης;;;;

Παρά την διατροφη που ακολουθει ο ανθρωπος τις τελευταιες δεκαετιες,ο μεσος ορος ζωης δεν εχει αυξηθει;;;Σε σχεση δηλαδη με προηγουμενους αιωνες,που φυσικα η επεξεργασμενη τροφη που λαμβανε ο ανθρωπος ηταν λιγοτερη απο σημερα;

 

Ο παλαιολιθικος ή και ο νεολιθικος ανθρωπος,ποσο ζουσε περιπου,ξερουμε;Γυρω στα 30-40 χρονια;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι κι εγω η αδαης;;;;

Παρά την διατροφη που ακολουθει ο ανθρωπος τις τελευταιες δεκαετιες,ο μεσος ορος ζωης δεν εχει αυξηθει;;;Σε σχεση δηλαδη με προηγουμενους αιωνες,που φυσικα η επεξεργασμενη τροφη που λαμβανε ο ανθρωπος ηταν λιγοτερη απο σημερα;

 

Ο παλαιολιθικος ή και ο νεολιθικος ανθρωπος,ποσο ζουσε περιπου,ξερουμε;Γυρω στα 30-40 χρονια;;;

 

Ο μέσος όρος ζωής δεν εξαρτάται μόνο απο τη διατροφή, εξαρτάται κυρίως από τις συνθηκες υγιεινής και περίθαλψης.

 

Δεν μπορούμε να εξετάζουμε κάτι τέτοιο λαμβάνοντας υπόψην μόνο έναν παράγοντα.

 

Τότε οι άνθρωποι μπορεί να πέθαιναν από ένα τσίμπημα, από μια απλή ασθένεια, απο μικρόβια που μεταδίδονταν λόγω κακών συνθηκών διαβίωσης και υγιεινής.

 

Πάντως σε μερικά απολιθώματα ηλικιωμένων που βρέθηκαν φαίνεται ότι τα δόντια τους διατηρούνταν σε πολύ καλή κατάσταση ακόμη και σε προχωρημένη ηλικία, δεν έπασχαν από ασθένεις όπως υπέρταση, αθηροσκλήρωση κλπ.

 

Δεν έχει σημασία μόνο πόσα χρόνια ζεις αλλά και πώς τα ζεις! Τώρα τα καρδιαγγειακά εμφανίζονται σε πολύ μικρές ηλικίες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει πέσει η κίνηση εδώ!

 

Αγλαΐα, θα επανέλθω αλλά είμαι χάλια με το δόντι μου και δεν μπορώ να σκεφτώ ουτε αν θα πάω τουαλέτα, όχι να γράψω για παλαιολιθική διατροφή!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά! :( Εμένα δε με πονάει το δόντι μου, αλλά κάτι έχει πάθει το μυαλό μου, απ'την κούραση και την αυπνία, και δε μπορώ να γράψω τίποτα σωστό. Πριν λίγο είχα τη μικρή αγκαλιά κοιμισμένη, και καθώς την πήγαινα στο κρεβάτι της, της χτύπησα το κεφαλάκι στην πόρτα. Μου'ριξε μια ματιά, όλο έκπληξη και πόνο. Νόμιζα οτι θα πεθάνω... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η σωστή διατροφή είναι πολύ πολύπλοκο πράγμα...! Και από την άλλη συστήνουν οι γιατροί από τον 6ο μήνα κρέμες που είναι τίγκα στη ζάχαρη...!! Είναι πολύ μπέρδεμα η ιστορία και όσο για τον γιατρό που προαναφέρατε...το μόνο που έχω να πω είναι ότι όσο ζω μαθαίνω...!!! :shock:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η σωστή διατροφή είναι πολύ πολύπλοκο πράγμα...! Και από την άλλη συστήνουν οι γιατροί από τον 6ο μήνα κρέμες που είναι τίγκα στη ζάχαρη...!!

 

Το αντίθετο! πιστεύω ότι είναι πολύ πιο απλά από όσο πιστεύουμε!

Κοίτα γύρω σου και δεν τι σου δίνει η γη να φας αυτή την εποχή: μήλα, σταφύλια, αχλάδια, καρύδια, αμύγδαλα, φουντούκια, μαρούλια, λεμόνια....

πας και μια βόλτα στο χασάπη και στον ψαρά μια και δεν κυνηγάς και δεν ψαρεύεις και μετά πες μας πώς νιώθεις.

 

Είναι πολύ μπέρδεμα η ιστορία και όσο για τον γιατρό που προαναφέρατε...το μόνο που έχω να πω είναι ότι όσο ζω μαθαίνω...!!! :shock:

 

βάλε στο google το fasting therapy και θα δεις τί χαμός γίνεται!

 

όπως γράφει και ο ίδιος δεν έχει να προτείνει μια πανάκεια αλλά μια θεραπευτική προσέγγιση που δουλεύει για πολλές ασθένειες και κοστίζει ελάχιστα!

 

δεν απορρίπτει τα φάρμακα αλλά τα προτείνει μόνο εκεί που είναι πραγματικά απαραίτητα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω ποτε δεν θα υπεβαλλα τον οργανισμο μου σε τετοια δοκιμασια.

 

Το θεωρω ακραια κατασταση 36 ωρες "ξηρασια", πληρης αποχη απο νερο και φαγητο (για οσους δεν διαβασαν την παρουσιαση).

 

 

Ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο καθε οργανισμος. Αναφερονται βεβαια καποιες επιπτωσεις ομως πως γνωριζουμε αν θα ειναι μονο αυτες πχ ενας πονοκεφαλος ή αισθημα κοπωσης (αυτο το θεωρω σιγουρο) ?

Τι στατιστικα στοιχεια υπαρχουν για την ασφαλη εφαρμογη της μεθοδου ?

 

Δεν συνυπολογιζει βεβαια αυτη η μεθοδος τον ασταθμητο παραγοντα.

Πχ κατα την διαρκεια της θεραπειας να συμβει καποιο ατυχημα ή μια ελαφρη αιμοραγια (εμμηνορυση) τοτε θα ειναι σε θεση ο οργανισμος να την αντιμετωπισει ?

 

 

Παν μετρο αριστο ειναι το μοτο μου :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω ακραια κατασταση 36 ωρες "ξηρασια", πληρης αποχη απο νερο και φαγητο (για οσους δεν διαβασαν την παρουσιαση).

 

 

Ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο καθε οργανισμος. Αναφερονται βεβαια καποιες επιπτωσεις ομως πως γνωριζουμε αν θα ειναι μονο αυτες πχ ενας πονοκεφαλος ή αισθημα κοπωσης (αυτο το θεωρω σιγουρο) ?

Τι στατιστικα στοιχεια υπαρχουν για την ασφαλη εφαρμογη της μεθοδου ?

 

Ξεχνάς κάτι βασικό: την παρακολούθηση του γιατρού. Αυτά δεν τα κάνεις μόνος σου χωρίς υποστήριξη. Ο γιατρός δεν προτείνει πουθενά να το κάνει ο οποιοσδήποτε σε οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

Δεν συνυπολογιζει βεβαια αυτη η μεθοδος τον ασταθμητο παραγοντα.

Πχ κατα την διαρκεια της θεραπειας να συμβει καποιο ατυχημα ή μια ελαφρη αιμοραγια (εμμηνορυση) τοτε θα ειναι σε θεση ο οργανισμος να την αντιμετωπισει ?

Μα η μέθοδος έχει χρησιμοποιηθεί για να αντιμετωπίσει αιμορραγίες: η cat έχανε μισό λίτρο αίμα τη μέρα και δεν σταματούσε ούτε με τη διπλάσια ενδεικνυόμενη φαρμακευτική αγωγή. Η αιμορραγία σταμάτησε την πρώτη μέρα της ξηρασίας. Δεν την έκανε μόνη της, πήγε στο γιατρό και την έκανε.

 

βάλε στο google το fasting therapy να δεις τι βγάζει!

 

Η ξηρασία είναι θεραπευτική αγωγή που χρησιμοποιούν τα περισσότερα ζώα για τον εαυτό τους όταν πάσχουν, είναι πανάρχαιη θεραπευτική μέθοδος και σίγουρα ο ίδιος ο γιατρός δεν θα κινδύνευε να υποβάλλει σε τέτοιες δοκιμασίες τους ασθενείς του αυθαίρετα.

 

Στη χριστιανική θρησκεία είναι παράδοση το πρώτο τριήμερο της νηστείας του Πάσχα να ξεκινά με ξηρασία (Καθαρά Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη).

 

Πέρα από την ξηρασία υπάρχουν και πολλές άλλες νηστειοθεραπείες που προτείνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου επιπλέον στοιχεία για τις μεθόδους του Παπαγιαννόπουλου, χωρίς να πάω στο ιατρείο του? Μου είναι δύσκολο από'δω κάτω (Ιεράπετρα)...Θα'θελα να δω τι προτείνει για κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζει η πεθερούλα μου...!!

 

http://www.fastingtherapy.gr

 

το site του Παπαγιαννοπουλου ακρως ενημερωμενο!!!

Εχει και καποια βασικα απο τα βιβλια του!!

Κοριτσια τωρα ειδα το τοπικ

Εγω περασα ολη μου την εγκυμοσυνη με το παπαγιαννοπουλο εκανα ξηρασια μια φορα την εβδομαδα ουσα εγκυος και εκανα και μια διατροφη (στο site την ονομαζει προσταδιο 1) στο θηλασμο η ξηρασια με δυσκολεψε λογω απουσιας υγρών. Ο ιδιος υποστηριζει οτι με μια η δυο μερες ξηρασιας απλα μειωνεται λιγο το γαλα και μετα επανερχεται!

Η αληθεια ειναι οτι υπεφερα απο χρονια ημικρανια (με νοσοκομεια κτλ, κρισεις) και ο φοβος μου ηταν πως θα ζησω στην εγκυμοσυνη χωρις αναλγητικα κι ετσι πηγα στον παπγιαννοπουλο που με εσωσε...αλλα με εβαλε και στον ισιο δρομο, μέστειλε στην ευτοκια και αλλα που δεν ισως της παρουσης...

Ο αντρας μου και φιλοι μου πολλοι εχουν θεραπευτει απο διαφορα προβληματα...Εμεις ειμαστε fun και φυσικα εχουμε δει καλο, οχι τυχαια....

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...