Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Η δική μου "μέση ελληνική οικογένεια" δεν έτρωγε αλλαντικά (ούτε και τετηγμένα τυριά, δεν ξέρω για ποιο λόγο!) και γι'αυτό μου βγήκε τέτοια απορία! Δεν τα λαχτάρησα ποτέ, δεν τα συμπάθησα ποτέ, θεωρούσα δυστυχισμένα τα παιδάκια που είχαν στο σάντουιτς τους παριζάκια και νόμιζα ότι έπρεπε να το φάνε με το ζόρι (και ήταν και χοντροκομμένο και μονοκόμματο και τους έπεφτε ανάμεσα από τα ψωμιά κι έτρωγαν και ξύλο) :lol::lol::lol:

Το ίδιο δυστυχισμένα μου φαίνονταν τα παιδάκια που έτρωγαν βούτυρο (βιτάμ χε χε) με μέλι ή μαρμελάδα ή μερέντα στο ψωμί! Το θεωρούσα εντελώς άχρηστο στη γεύση και έτρωγα είτε μόνο μέλι, είτε μόνο μαρμελάδα, είτε μόνο μερέντα (ενίοτε και χωρίς ψωμί). Αν και τελευταία από τα ξένα φόρουμ μου δημιουργήθηκε η απορία πώς να είναι το φυστικοβούτυρο με μαρμελάδα -και μάλιστα σάντουιτς- και γουρούνιασα δεόντως - μέχρι που η μικρή έβγαλε κάτι κόκκινες κηλίδες στα μάγουλα, αν και μάλλον ήταν σύμπτωση :oops:

 

Αρκετά μετά τα 20, ανακάλυψα τη "χαρά" του μπέηκον με την κρέμα γάλακτος σε διάφορα γρήγορα φοιτητικά πιάτα, το σαλάμι αέρος και από λουκάνικα κατάφερα να μου αρέσουν σχεδόν μόνο μερικά από αυτά έχουν στις εξωτικές "γερμανικές" μπυραρίες της πόλης - αφού αποφάσισα να αρχίσω να πίνω μπύρα στα 24 μου (και πάλι για κοινωνικούς λόγους - η μόνη μπύρα που μου άρεσε πραγματικά ήταν μια γκίνες που ήπια στο Μάντσεστερ το 1995!)

 

Φλυαρώ ...

Λοιπόν, βάζουμε υπενθύμιση, κάποια στιγμή θα πιάσουμε στο χεράκι μας και τις μπύρες και λοιπά ποτά ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προς sunsun: Μην το διαβάσεις ΟΤ

 

Γυρνάμε αναγκαστικά πίσω (στη μεσογειακή διατροφή και ακόμη πιο πίσω) για να κατανοήσουμε καλύτερα αυτό που συμβαίνει. Υπάρχουν διάφοροι λαοί με πολύ διαφορετικές συνήθειες, υπάρχουν οι εσκιμώοι με σχεδόν αποκλειστική κρεοφαγία (πού να τα βρούνε τα φρούτα και τα λαχανικά μέσα στους πάγους), άλλοι με σχεδόν βέγκαν διατροφή κλπ...

 

Συμφωνώ με όσα λες για την μεσογειακή διατροφή και πρωτίστως ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που τρώει τώρα ο κόσμος στην μεσόγειο...

 

Για να ξαναγυρίσω στην παλεολιθική περίοδο (επιμένω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από εκεί, εγώ! :lol: ) σε μελέτες που έγιναν σε 229 πρωτόγονες κοινωνίες κυνηγών, το 60% της ενέργειας που λάμβαναν από την τροφή ήταν από ζώα. (Cordain L, 2004). Γενικά οι πρόγονοι μας προτιμούσαν την ζωική τροφή από την φυτική γιατί η ενέργεια που "κέρδιζαν" ήταν μεγαλύτερη απο την ενέργεια που κατανάλωναν. Επίσς προτιμούσαν τα μεγάλα ζώα από τα μικρά.

 

Κάτι άλλο που προέκυψε από έρευνες ήταν ότι η αναλογία κατανάλωσης Ω6 με Ω3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα στον παλεολιθικό άνθρωπο ήταν

1-2:1, σε αντίθεση με τον σημερινό σύγχρονο "πολιτισμένο" άνθρωπο που η αναλογία είναι 11:1

Τί σημαίνει αυτό; Να υπερισχύει η δράση των Ω6 στον οργανισμο μας, τα οποία ναι μεν εκτελούν απαραίτητες λειτουργίες, αλλά χάνεται η εξισορρόπηση που λαμβάνει χώρα από τα Ω3 λιπαρά οξέα, με λίγα λόγια η ζυγαριά γέρνει προς την μία πλευρά και δεν είναι καλό... Πολλοί ερευνητές προτείνουν την επιστροφή στην παλεολιθική διατροφή.

http://jn.nutrition.org/cgi/reprint/126/6/1732

 

Από την άλλη, οι πρόγονοι μας είχαν να ανταγωνιστούν πολλούς σαρκοβόρους αντιπάλους. Αλλά και για τα φυτά και τα φρούτα θα είχαν αντιπάλους (μάλλον οι χιμπατζήδες ανέβαιναν πιο γρήγορα στα δέντρα απ'ότι αυτοί...). Κάπως έτσι μπορεί να αναγκάστηκαν να αναζητήσουν "εναλλακτικές" πηγές ενέργειας, πχ μύδια και άλλα όστρακα, καβουρια, μικρά ζωάκια τα οποία ως τότε δεν είχαν "υπολογίσει". Και... ώ του θαύματος, μπορεί να πέσαν πάνω σε τροφές πλούσιες σε DHA !!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα αυτη της Creta Farm ειναι χωρις συντηρητικα,εχει ζαμπον καπνιστο

 

Αυτό είναι το μόνο "αλλαντικό" που παίρνουμε και εμείς... για πόσο;;;

Αγλαΐα, αν κατάλαβες καλά με άγχωσες!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χλόη, εγώ με συμπαθώ έτσι ακριβώς όπως είμαι (με το μειωμένο IQ μου) :lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol: Κι εγώ έτσι σε συμπαθώ πολύ. Με πιο υψηλο μάλλον δε θα σε είχαμε στην παρέα μας. Δε θα προλάβαινες κι όλας, κάνουνε πολλές υπερωρίες στη ΝΑΣΑ έχω ακούσει... :?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για εμενα ωρες ωρες ολα μου φαινονται ματαια :?

 

Λεμε να τρωμε φρουτα και λαχανικα. Αν ειναι και βιολογικα ακομα καλυτερα.

ΟΚ ομως ολα αυτα δεν καλλιεργηθηκαν σε συνθηκες εργαστηριου, απομονωμενα απο τους ατμοσφαιρικους ρυπους, μακρια απο επιφανειακα βρωμικα νερα, εως και ακτινοβολιες καθε ειδους μου περναν απο το μυαλο ... ... (πχ ενας καθηγητης φυσικης ελεγε στην τηλεοραση προσφατα για τα ασυρματα δικτυα και την υπερδιεγερση που προκαλλουν σε καθε ζωντα οργανισμο)

 

Λεμε θα φαμε ψαρακια λοιπον. Μηπως ειναι καθαρες οι θαλασσες μας ?

Το καλυτερο βεβαια ειναι οτι οι Ελληνικες θαλασσες εχουν στερεψει απο ψαρι οποτε οτι κυκλοφορει ειναι ή Σενεγαλης ή απο νταλιανι.

 

Τελικα σε προσωπικο επιπεδο προσπαθω να μην "σαβουριαζω" δηλαδη με πιτσες, γυρους κτλ

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάποιες πρώτες σκέψεις στο μυαλό μου και είμαι σίγουρη ότι θα σηκώνονταν η τρίχα οποιουδήποτε διαιτολόγου... :lol:

Πάντως διαιτολόγοι και διατροφολόγοι νομίζω ότι κάνουν σπουδές επιπέδου τσελεμεντέ... δηλαδή μαθαίνουν για διάφορα ΣΗΠ που προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου για πολλούς και διάφορους λόγους (και αυτοί εν καιρώ...) αλλά δεν έχουν καμία επαφή με αυτά που προτείνουν και με το αποτέλεσμα που έχουν...

 

Δεν έχω δει κανέναν διατροφολόγο να θεραπεύει ενώ υπάρχουν γιατροί που χρησιμοποιούν την τροφή ως θεραπευτικό μέσο με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα σχήματα που προτείνουν θα τρέλλαιναν κάθε διατροφολόγο! Αυτές οι συγκρουόμενες απόψεις με εξιτάρουν!

 

Αγλαΐα, περιμένω να το αναπτύξεις λίγο αυτό... :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μπράβο σου που τα έχεις καταφέρει τόσο καλά με τη διατροφή του γιού σου. Δεν είναι εύκολο να κάνεις υγιεινη διατροφή σ'ένα παιδί στην κοινωνία που ζούμε.

 

Μακάρι να τα είχα καταφέρει! Απλά το παλεύω! Πριν πάει παιδικό ήταν εύκολο, μετά άρχισαν να συζητάνε μεταξύ τους και ήταν άστα να πάνε! Τα πατατάκια δεν είναι η μεγάλη του αγάπη αλλά είχαμε σαν όρο να μην τα βάζουμε στο σπίτι οπότε τα έτρωγε όταν βγαίναμε. Λέω ήταν γιατί φαίνεται να το έχει επεξεργαστεί αρκετά και ζητάει πιο σπάνια. Ίσως απλά να έχει αλλάξει ενδιαφέροντα γιατί χθες που γυρίζαμε από τα αγγλικά κάνει: Αχ ευτυχισμένες μέρες στη Νάξο με τους γύρους! :roll: Ονειρεύονταν τους γύρους που ειχε φάει στις διακοπές!

 

Δεν έχω πολλά παράπονα γιατί τρώει αρκετά υγιεινά πράγματα, ας πούμε τρώει μια ντοματοσαλάτα με φέτα ρίγανη λάδι και ντάκο για κυρίως γεύμα αλλά θα προτιμούσε να τρώει κάθε μέρα τηγανητές πατάτες! Εγώ δεν τηγανίζω ποτέ οπότε τρώει λιγότερο από μία φορά την εβδομάδα έξω ή στο σπίτι από τη γιαγιά.

 

Ευτυχώς τρώει αρκετά φρούτα, μαύρα ψωμιά, του αρέσουν αυτά με το προζύμι, μούσλι, γιαούρτι αλλά ζητάει και άσπρο και του παίρνω μερικές φορές.

 

Το σχολείο βοήθησε πολύ, τόσο η δασκάλα πριν το δημοτικό όσο και η δασκάλα που είχε πέρυσι στη Β΄τάξη που τους μίλησε για τα βιολογικά τρόφιμα, για τα ορυκτέλαια και ο Θαλής για μήνες δεν πάτησε στα φαστφουντάδικα... Μια συμμαθήτρια του Θαλή πήγε στο σπίτι άνοιξε το ψυγείο και πέταξε τη μαργαρίνη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες πρώτες σκέψεις στο μυαλό μου και είμαι σίγουρη ότι θα σηκώνονταν η τρίχα οποιουδήποτε διαιτολόγου... :lol:

Πάντως διαιτολόγοι και διατροφολόγοι νομίζω ότι κάνουν σπουδές επιπέδου τσελεμεντέ... δηλαδή μαθαίνουν για διάφορα ΣΗΠ που προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου για πολλούς και διάφορους λόγους (και αυτοί εν καιρώ...) αλλά δεν έχουν καμία επαφή με αυτά που προτείνουν και με το αποτέλεσμα που έχουν...

 

Αγλαΐα, περιμένω να το αναπτύξεις λίγο αυτό... :D

 

Να το αναπτύξω... προς τη Δύση!

 

Στην Αμερική στον πρωτογενή τομέα είναι ανεπτυγμένη η κτηνοτροφία και οι μερίδες μπριζόλας είναι τεράστιες! Οι ΣΗΠ πρωτεϊνών είναι τεράστιες αν τις συγκρίνεις με τα δεδομένα της μεσογειακή διατροφής.

 

Υποπτεύομαι ότι έρευνα για τις ΣΗΠ έχει καθοριστεί από τις ανάγκες τις εκεί οικονομίας και δεν αφορά μόνο το κρέας αλλά και την κατανάλωση γαλακτοκομικών.

 

Αν παμε σε ένα διαιτολόγο στο όποιο πρόγραμμα θα βγάλει φαίνεται το άγχος του να καλύψει καθημερινά τεράστιες ποσότητες ζωικών πρωτεϊνών. Όσο και να μιλάμε για τη μεσογειακή διατροφή οι διατολόγοι παραμένουν κολλημένοι στις Αμερικάνικες ΣΗΠ.

 

Δεν έχω δει κανέναν διατροφολόγο να θεραπεύει ενώ υπάρχουν γιατροί που χρησιμοποιούν την τροφή ως θεραπευτικό μέσο με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα σχήματα που προτείνουν θα τρέλλαιναν κάθε διατροφολόγο! Αυτές οι συγκρουόμενες απόψεις με εξιτάρουν

 

Ας πιάσω λίγο και αυτό το θέμα με τη θεραπευτική προσέγγιση μερικών γιατρών. Τυχαίνει να ξέρω μερικούς γιατρούς, είναι λίγοι αλλά όχι μοναδικοί, που ως κύρια θεραπευτική προσέγγιση έχουν τη δίαιτα. Δεν υπόσχονται θαύματα όπως δεν υπόσχεται θαύματα καμία θεραπευτική προσέγγιση, δεν γνωρίζουν καν πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του ασθενούς όπως δεν το γνωρίζουν και οι γιατροί που προτείνουν μόνο τα φάρμακα. Το θέμα είναι ότι μπορούν να προσφέρουν θεραπεία ή έστω βελτίωση σε αρκετά θέματα που η κλασική φαρμακευτική προσέγγιση σηκώνει τα χέρια ψηλά πχ. ρευματοειδείς αρθροίτιδα, σκληρυνση κατά πλάκας, πολυκυστικοί νεφροί, διαβήτης, υπέρταση, φραγμένες αρτηρίες...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, θα πρέπει το στάδιο της ασθένεις να είναι τέτοιο που να υπάρχει περιθώρειο ανάκαμψης, δηλαδή αν ένας ασθενής παρουσιάσει πολυκυστικούς νεφρούς και έχει φτάσει ήδη στο τεχνητό νεφρό ή λίγο πριν από αυτό δεν έχει ελπίδα να ανακάμψει, αν όμως το προλάβει πριν την πλήρη καταστροφή έχει πολλά περιθώρεια να δει τις κύστες να μειώνονται.

 

Ασθενείς με σκληρυνση κατά πλάκας εξακολουθούν μετά από χρόνια να έχουν καθαρές μαγνητικές, ασθενείς λίγο πριν το by pass κατάφεραν να κάνουν στεφανιογράφημα καθαρό και να γλιτώσουν το χειρουργείο.

 

Οι διαιτολόγοι δεν προτείνουν θεραπευτικά σχήματα, συντηρούν μια κατάσταση, προσπαθούν να την επιβαρύνουν το λιγοτερο δυνατό αλλά τίποτα περισσότερο. Κολλάνε στα ΣΗΠ των πρωτεϊνών των υδατανθράκων και τον λιπών. Βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Έχουν μπροστά τους ενα σώμα υπό κατάρρευση πριν το bay pass και ασχολούνται με τα λιπαρά. Δηλαδή τι θα πάθει ο ασθενής αν μείνει μερικές μέρες χωρίς τις ΣΗΠ λιπαρών και πρωτεϊνών; Θα νιωσει κουρασμένος, μα ήδη νιώθει, θα ζαλίζεται, ας ξαπλώσει, θα είναι εξαντλημένος, ήδη είναι...

 

Περιμένω σχόλια και θα συνεχίσω!

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιπποκράτης έχει πει άσε την τροφή να γίνει το φάρμακο σου, και το φάρμακο σου να γίνει η τροφή σου.

 

Νομίζω δεν έχουν ειπωθεί σοφότερα λόγια στην ιστορία της ιατρικής.

 

Όταν ήμουν 17 χρονών, είχα ένα μικρό πρόβλημα ακμής, το οποίο με στεναχωρούσε πολύ. Ο δερματολόγος μου έδωσε τετρακυκλίνες για να καθαρίσει το δέρμα. Πήρα το ένα κουτάκι, καθάρισε το δέρμα. Μόλις σταμάτησα ξαναγέμισα. Πήρα το δεύτερο, πάλι τα ίδια. Όταν πήγα στο δερματολόγο και είδε οτι έχω ακόμα σπυράκια, μου είπε οτι πρέπει να ξαναπάρω τα χάπια.

 

Παρόλο που δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν αυτά τα χάπια, του είπα οτι προτιμώ τα σπυράκια μου, απ'το να παίρνω χάπια ξανά και ξανά. "Καλά" μου λέέι, "Τοτε πάρε αυτή την κρέμα". Τότε τον ρώτησα, αν υπάρχει κάτι στη διατροφή που θα μπορούσε να βοηθήσει. Κάτι που δεν πρέπει να τρώω. "Οχι μου λέει, δε χρειάζεται"

Ψάχνωντας το λίγο μόνη μου, έκοψα τη ζάχαρη και το γάλα. Το προόσωπο μου καθάρισε αμέσως, και παρέμεινε καθαρό ως τώρα.

 

Διαβάζωντας λίγο κάποια πράγματα συνέχεια, έμαθα οτι οι τετρακυκλίνες, ευθύνονται για περιπτώσεις χρόνιας καντιντίασης.

 

Ο μπαμπάς μου πριν κάποια χρόνια είχε πέτρες στη χολή, και είχαμε μάλιστα κλείσει ραντεβού για να αφαιρεθούν.

Μετά από συμβουλή της ομοιοπαθητικού μας, έκανε μια νηστεία 5 ημερών, μόνο με apple cider, και μήλα. Οι γιατροί δε μπορούσαν να καταλάβουν πως έφυγαν οι πέτρες. Δε χρειάστηκε καμία επέμβαση.

 

Η μητέρα μου μετά από αλλαγή διατροφής, κατάφερε να μειώσει τα χάπια της πίεσης από 2 σε 1/2 την ημέρα. Και μερικές φορές το μισό της έφερνε υπόταση.

 

Η διατροφή είναι το πάν!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πώς να το πώ,αλλα ας δοκιμασω ετσι αδεξια-ολα ωραια και καλα,αλλα μου φαινεται πολλη κουραση ολο αυτο...δηλαδη νοιωθω οτι δυστυχως δεν εχω τον χρονο να αφιερωσω σ'αυτο το ψαξιμο της υγιεινης διατροφης....το ειπα,κι οτι θελετε καταλαβαινετε... :roll: ισως οταν ανοιξει το ματακι μου να μπορεσω να εκφραστω καλυτερα :)

 

Δεν γίνεται να το κάνεις όλο μαζί! Είναι μεγάλο πακέτο!

Τώρα που είσαι στο σπίτι παίρνεις και διαβάζεις τι έχεις πάρει να ξέρεις τι σου γίνεται μετά αρχίζεις από τα απλά:

α) λάδι, διαλέγεις ένα ψυχρής πίεσης παρθένο

 

β) γιαούρτια παίρνεις παραδοσιακά χωρίς κανένα πρόσθετο, αυτά που γίνονται από γάλα χωρίς φρούτα και γλυκαντικα και πιάνουν καϊμάκι

 

Τα υπόλοιπα ψώνια τα κάνεις όπως συνήθως, όταν πας στο σπίτι κάθεσαι με την ησυχία σου και διαβάζεις τις ετικέτες και βλέπεις τί πήρες

 

Την επόμενη φορά που θα πας για ψώνια ψάχνεις για δύο μονο προϊόντα και τα άλλα τα αφήνεις όπως είναι κλπ.

 

Σιγά σιγά ξεσκαρτάρει το καλάθι! :)

 

 

σ'ευχαριστώ Αγλαία,ναι πραγματι έτσι γίνεται κάτι... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όσα λες για την μεσογειακή διατροφή και πρωτίστως ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που τρώει τώρα ο κόσμος στην μεσόγειο...

 

Δυστυχώς ακόμη και οι Κρητικοί παίρνουν τα λεφτά από τους ντάκους και τα λάδια που πουλάνε και πανε να σαβουριάσουν στα φαστ φουντ... το καλό είναι ότι εκτός από σαβούρα τρώνε και μερικά σωστά σε αντίθεση με κάποιους άλλους (αμερικανούς, γερμανούς...) που τρώνε μόνο σαβούρα!

 

Για να ξαναγυρίσω στην παλεολιθική περίοδο (επιμένω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από εκεί, εγώ! :lol: ) σε μελέτες που έγιναν σε 229 πρωτόγονες κοινωνίες κυνηγών, το 60% της ενέργειας που λάμβαναν από την τροφή ήταν από ζώα. (Cordain L, 2004). Γενικά οι πρόγονοι μας προτιμούσαν την ζωική τροφή από την φυτική γιατί η ενέργεια που "κέρδιζαν" ήταν μεγαλύτερη απο την ενέργεια που κατανάλωναν. Επίσς προτιμούσαν τα μεγάλα ζώα από τα μικρά.

 

Γι αυτό ήταν έτσι αγροίκοι οι παλαιολιθικοί! :lol:

Δεν είχαν καμία σχέση με την εκλέπτυνση της τέχνης της νεολιθικής περιόδου! Δεν αντέχω στη ιδέα να είχαμε μείνει στην παλαιολιθική περίοδο, εδώ με το ζόρι συζητώ την νεολιθική! :lol:

 

Αυτό όμως είναι και το πρόβλημα, το μεγάλο δίλλημα! Η εξέλιξη στις τέχνες είρθε με τη μόνιμη εγκατάσταση, δηλαδή με τη δυνατότητα του ανθρώπου να καλλιεργεί (κυρίως δημητριακά) και να εκτρέφει ζώα (πού να τρέχει να κυνηγά...).

 

Αυτά όμως που έδωσαν στον άνθρωπο τη δυνατότητα να εγκατασταθεί μόνιμα και να δημιουργήσει πολιτισμό είναι που δημιούργησαν και αυτές τις ανισορροπίες στα λιπαρά οξέα, που φαίνεται να ευθύνονται κατά ένα μέρος για τις εκφυλιστικές ασθένειες...

 

Η διατροφή που κάνω τώρα είναι κατά 70-80% παλαιολιθική: φρούτα, ξηροί καρποί, λαχανικά, λίγο ψάρι, σπάνια κρέας γιατί δεν το σηκώνω ,

το υπόλοιπο 20-30% είναι από τη νεολιθική και μετά, το ψωμί και τα παξιμάδια είναι εντελώς νεολιθικά, τις πίτσες μάλλον ρωμαϊκές τις κόβω, στη χειρότερη περίπτωση αναγεννησιακές (σήμερα έκανα!) τα λαδερά κλπ στη μορφή που τα τρώμε σήμερα με ντομάτα είναι εντελώς καινούργια, πολύ μετά την ανακάλυψη της Αμερικής από όπου μας ήρθαν (19ος αιώνας) και φυσικά τιμώ ενίοτε τα έργα τέχνης των σεφ μαγειρικής και ζαχαροπολαστικής.

 

Το άρθρο δεν το τύπωσα ακόμη και δεν το μελέτησα ενδελεχώς (διάβασα τα συμπεράσματα) αλλά από ότι φαίνεται συμφωνούμε παρόλο που δεν έκανα καμία αντίστοιχη μελέτη! :) Λόγω γενετικής καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατο σε μερικά χιλιάδες χρόνια (από την παλαιολιθική εποχή μέχρι σήμερα) να έχουμε μεταλλαχθεί τόσο που να μπορούμε να αξιοποιούμε τόση σαβούρα χωρίς να παθαίνουμε κάτι και να μπορούμε να ζήσουμε χωρίς όλα εκείνα που έτρωγε ο παλαιολιθικός άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι felini έχεις δίκιο τα μπέρδεψα λίγο.

 

Όμως το το σώμα μας μπορεί να παράγει ορισμένα ΕPA και DHA από το Άλφα-Λινολενικό οξύ

 

Παρακάτω είναι ένα κείμενο από τη βιβλιοθήκη του Harvard

http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/questions/omega-3/

 

 

 

2. What foods are good sources of omega-3 fatty acids? How much do I need to eat of these foods to get enough omega-3s?

 

There are two major types of omega-3 fatty acids in our diets: One type is alpha-linolenic acid (ALA), which is found in some vegetable oils, such as soybean, rapeseed (canola), and flaxseed, and in walnuts. ALA is also found in some green vegetables, such as Brussels sprouts, kale, spinach, and salad greens. The other type, eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA), is found in fatty fish. The body partially converts ALA to EPA and DHA.

 

We do not know whether vegetable or fish omega-3 fatty acids are equally beneficial, although both seem to be beneficial. Unfortunately, most Americans do not get enough of either type. For good health, you should aim to get at least one rich source of omega-3 fatty acids in your diet every day. This could be through a serving of fatty fish (such as salmon), a tablespoon of canola or soybean oil in salad dressing or in cooking, or a handful of walnuts or ground flaxseed mixed into your morning oatmeal.

.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα διατροφή και το ψάχνω, αυτό ξεκίνησε από το άγχος μου που δεν κατάφερα να θηλάσω τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου, αχ αυτό είναι ένα άλλο θέμα, Αγλαία κάποια στιγμή θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί προσωπικά πιστεύω ότι είμαι η εξαίρεση στον κανόνα και δεν έχω πολύ γάλα, αλλά το αφήνω τώρα γιατί είναι για άλλο τόπικ.

 

με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω τα παιδιά μου να τρώνε σωστά αλλά πραγματικά είναι πολύ δύσκολο γιατί σαν παιδιά παρασύρονται και γιατί δεν έχω κανέναν σύμμαχο αφού όλοι είναι εντελώς παραπληροφορημένοι και με θεωρούν υπερβολική. Ευτυχώς όμως τρώνε πέντε μερίδες φρούτων και λαχανικών καθημερινώς τρελαίνονται για σαλάτες και ξηρούς καρπούς και προσπαθώ να περιορίσω τα γλυκά όσο περισσότερο γίνεται.

.png
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ήταν έτσι αγροίκοι οι παλαιολιθικοί! :lol:

Δεν είχαν καμία σχέση με την εκλέπτυνση της τέχνης της νεολιθικής περιόδου! Δεν αντέχω στη ιδέα να είχαμε μείνει στην παλαιολιθική περίοδο, εδώ με το ζόρι συζητώ την νεολιθική! :lol:

clap2.gif

 

Paleo1.jpg

 

Η διατροφή που κάνω τώρα είναι κατά 70-80% παλαιολιθική: φρούτα, ξηροί καρποί, λαχανικά, λίγο ψάρι, σπάνια κρέας γιατί δεν το σηκώνω ,

το υπόλοιπο 20-30% είναι από τη νεολιθική και μετά, το ψωμί και τα παξιμάδια είναι εντελώς νεολιθικά, τις πίτσες μάλλον ρωμαϊκές τις κόβω, στη χειρότερη περίπτωση αναγεννησιακές (σήμερα έκανα!) τα λαδερά κλπ στη μορφή που τα τρώμε σήμερα με ντομάτα είναι εντελώς καινούργια, πολύ μετά την ανακάλυψη της Αμερικής από όπου μας ήρθαν (19ος αιώνας) και φυσικά τιμώ ενίοτε τα έργα τέχνης των σεφ μαγειρικής και ζαχαροπολαστικής.

 

Αγλαΐα μου δεν με προσέχεις... Οι παλεολιθικοί έτρωγαν ζώα, πολλά ζώα...

 

Τί δεν έτρωγαν οι παλεολιθικοί;

Γάλα αγελάδος, δημητριακά (μετά το 10.000 πΧ)

Αλάτι

Άσπρη ζάχαρη (μετά το 1800 μΧ)

Πατάτες (μετά το 1750 μΧ)

Φαγητά επεξεργασμένα (μετά το 1800)

Υπολείμματα εντομοκτόνων (μετά το 1930), ραδιενεργά (μετά το 1945)

Συντηρητικά/Πρόσθετικά (μετά το 1950)

Γενετικώς τροποποιημένες τροφές

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

χμ.. ωραίο θέμα!

 

Εσείς που τα ψάχνετε, δείτε και το θέμα της ποσότητας της τροφής, εκτός από την ποιότητα.

 

Εγώ έχω να προσθέσω την δική μου εμπειρία: Πριν μερικά χρόνια είχα ακατάσχετη αιμορραγία (500 γρ. αίμα τη μέρα, φορούσα πια σερβιέτες ακράτειας). Δύο εβδομάδες μετά, ο γιατρός μου μού διπλασίασε την ποσότητα του φαρμάκου που έπαιρνα (Cyclacur, για τους γνωρίζοντες). Μου είπε πως αν δεν σταματήσει το αίμα πάμε για απόξεση :shock: .

 

Απελπισμένη απευθύνθηκα σε γιατρό που θεραπεύει μόνο με διατροφή. Μη με στείλετε στον Χατζηνικολάου, αλλά μετά από ένα εικοσιτετράωρο χωρίς φαγητό και νερό, η αιμορραγία διακόπηκε. Συνολικά έμεινα τρία εικοσιτετράωρα χωρίς φαγητό και νερό, και μετά άρχισα να προσθέτω σιγά-σιγά διάφορες τροφές (σε ελάχιστες ποσότητες). Ένιωθα πολύ καλύτερα από ποτέ, και ας είχε φτάσει ο αιματοκρίτης μου 30!

 

Δεν θα έπαιρνα την ευθύνη να το συστήσω σε κανέναν, αλλά από τότε έχουμε αντιμετωπίσει οικογενειακώς διάφορα προβλήματα με αυτό τον τρόπο.

 

Είναι απίστευτη η ποσότητα της σαβούρας που βάζουμε στον οργανισμό μας. Και δεν είμαι εξαίρεση σε αυτό.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνολικά έμεινα τρία εικοσιτετράωρα χωρίς φαγητό και νερό, .

 

Απίστευτο... :shock: Βρε καλό μου, εντάξει την πείνα... την δίψα πως την αντιμετώπισες; Δεν αφυδατώθηκες;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα μου δεν με προσέχεις... Οι παλεολιθικοί έτρωγαν ζώα, πολλά ζώα...

 

Σε προσέχω και πολύ μάλιστα, αν πρόσεξες έγραψα ότι δεν το σηκώνω. Δεν το σηκώνω τώρα γιατί έφαγα όσο κρέας μου αναλογούσε για δύο ζωές μέχρι τα 15 μου! Ε, τα έφτυσε ο οργανισμός μου κι έβαλε φρένο. Αν φάω μια φορά τώρα πρέπει να περάσει καιρός να ξαναφάω αλλιώς κάτι δεν πάει καλά...

 

Τί δεν έτρωγαν οι παλεολιθικοί;

Γάλα αγελάδος, δημητριακά (μετά το 10.000 πΧ)

και οι διαιτολόγοι επιμένουν να φορτώνουν με τόνους γάλα, γιαούρτι και τυρί την καθημερινή μας διατροφή...

 

Αλάτι

ήταν να μην το μάθουν...

Νομίζω ότι επί νεολιθικής εποχή άρχισαν να παστώνουν κρέατα, να κάνουν τυριά με το αλάτι και να κάνουν κι ελιές

 

 

Άσπρη ζάχαρη (μετά το 1800 μΧ)

 

Αχ, η τέχνη που λέγαμε...

 

Πατάτες (μετά το 1750 μΧ)

Νομίζω οι Ινκας κλπ τις έτρωγαν νωρίτερα...

 

Φαγητά επεξεργασμένα (μετά το 1800)

Υπολείμματα εντομοκτόνων (μετά το 1930), ραδιενεργά (μετά το 1945)

Συντηρητικά/Πρόσθετικά (μετά το 1950)

Γενετικώς τροποποιημένες τροφές

αυτά είναι εντελώς άνευ σχολίων...

Link to comment
Share on other sites

C@t έγραψε:

Συνολικά έμεινα τρία εικοσιτετράωρα χωρίς φαγητό και νερό, .

 

 

Απίστευτο... Βρε καλό μου, εντάξει την πείνα... την δίψα πως την αντιμετώπισες; Δεν αφυδατώθηκες;

 

Κατ'αρχάς να πούμε πως αυτά δεν γίνονται χωρίς ιατρική συμβουλή. Παρόλο που αν το ψάξεις, οι μουσουλμάνοι αυτό κάνουν στο ραμαζάνι (μισό εικοσιτετράωρο), και το έχω ακούσει και από κάτι παππούδια που μία μέρα το μήνα δεν έτρωγαν/έπιναν τίποτα.

 

 

Λοιπόν, όχι. Δεν έπαθα τίποτα, ίσα-ίσα θεραπεύτηκα. Και μάλιστα είναι εντυπωσιακή η συχνότητα των επισκέψεων στην τουαλέτα. Ουσιαστικά διψάς μόνο την πρώτη μέρα, μετά, αφού δεν τρως, δεν διψάς. Την τρίτη μέρα είσαι λίγο πεσμένος, αλλά μετά πίνεις ένα χυμό και γίνεσαι Βέγγος! :lol:

Εντάξει, δεν είναι εύκολο να το κάνεις, αλλά αυτό εξαρτάται από το τι διακυβεύεται. Ας πούμε, δίψα ή απόξεση; :wink:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

χμ.. ωραίο θέμα!

 

Ε, είπαμε να το φιλοσοφήσουμε λίγο!

 

Εσείς που τα ψάχνετε, δείτε και το θέμα της ποσότητας της τροφής, εκτός από την ποιότητα.

Το έθιξα ήδη (δεν με διαβάζεις προσεκτικά...) απλά δεν το τόνισα. Μίλησα για το άγχος των διαιτολόγων για κάθε ΣΗΠ... που το θεωρώ εντελώς ανεδαφικό.

 

Απελπισμένη απευθύνθηκα σε γιατρό που θεραπεύει μόνο με διατροφή.

Σε καταστάσεις απελπισίας τους ανακαλύπτουμε...

 

Μη με στείλετε στον Χατζηνικολάου,

Ειδικά σε αυτόν δεν θα σε στέλναμε ποτέ, δεν θα καταλάβαινε...

:lol:

 

αλλά μετά από ένα εικοσιτετράωρο χωρίς φαγητό και νερό, η αιμορραγία διακόπηκε.

Θαύμα! Παρόλο που ήσουν τελείως εκτός ΣΗΠ!

Ακριβώς γι αυτό αναρωτιέμαι αν οι διατολόγοι έχουν ελάχιστη συναίσθηση του τι κάνουν και προτείνουν τη διατροφή του κάθε υγιή ακόμη και σε αυτόν που είναι έτοιμος για χειρουργείο...

 

 

Συνολικά έμεινα τρία εικοσιτετράωρα χωρίς φαγητό και νερό, και μετά άρχισα να προσθέτω σιγά-σιγά διάφορες τροφές (σε ελάχιστες ποσότητες). Ένιωθα πολύ καλύτερα από ποτέ, και ας είχε φτάσει ο αιματοκρίτης μου 30!

Για να μη δημιουργείται σύγχιση, ο αιματοκρίτης έφτασε 30 εξαιτίας της αιμορραγίας και όχη εξαιτίας της νηστείας!

 

Δεν θα έπαιρνα την ευθύνη να το συστήσω σε κανέναν,

Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία και δεν υποχρεωνει κανέναν να κανει τίποτα. Απλως προτείνει και ο ασθενής αν θέλει ακολουθεί...

Εσύ που απλώς γράφεις ότι ο τάδε γιατρός εφαρμόζει αυτή τη θεραπευτική προσέγγιση δεν έχει καμία ευθύνη, άλλωστε δεν στέλνεις κανέναν με το ζόρι εκεί...

 

Είναι απίστευτη η ποσότητα της σαβούρας που βάζουμε στον οργανισμό μας. Και δεν είμαι εξαίρεση σε αυτό.

τουλάχιστον εσύ ξέρεις ότι μπορείς να κάνεις ένα διάλειμμα στη σαβούρα και στη μη σαβούρα και να μην αγχώνεσαι για τις ΣΗΠ! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Απίστευτο... :shock: Βρε καλό μου, εντάξει την πείνα... την δίψα πως την αντιμετώπισες; Δεν αφυδατώθηκες;

 

Είναι διαπιστωμένο ότι 3 μέρες αντέχουμε άνετα!

 

Παραδοσιακά η νηστεία του Πάσχα ξεκινά με 3 μέρες χωρίς φαγητό και χωρίς νερό (Καθαρή Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη). Μετά το τριήμερο ξεκινάς να τρως νηστίσιμα και νεράκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

και το έχω ακούσει και από κάτι παππούδια που μία μέρα το μήνα δεν έτρωγαν/έπιναν τίποτα.

 

δεν σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη... τριήμερα!

 

 

αφού δεν τρως, δεν διψάς.

Όσο πιο πολύ σαβουριάζουμε τόσο περισσότερο νερό χρειαζόμαστε! :wink:

 

 

Την τρίτη μέρα είσαι λίγο πεσμένος, αλλά μετά πίνεις ένα χυμό και γίνεσαι Βέγγος! :lol:

:wink:

 

Εντάξει, δεν είναι εύκολο να το κάνεις, αλλά αυτό εξαρτάται από το τι διακυβεύεται. Ας πούμε, δίψα ή απόξεση;

Ψυχολογικά δεν είναι εύκολο αλλά, όπως λες, αν το θέμα είναι σοβαρό η δίψα είναι το τελευταίο που σε νοιάζει!

 

Είμαι σίγουρη πως οι παλαιολιθικοί συχνά πυκνά είχανε μέρες που δεν έτρωγαν. Στην κακοκαιρία τι έκαναν; Θεραπευτικη νηστεία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να πούμε πως αυτά δεν γίνονται χωρίς ιατρική συμβουλή. Παρόλο που αν το ψάξεις, οι μουσουλμάνοι αυτό κάνουν στο ραμαζάνι (μισό εικοσιτετράωρο), και το έχω ακούσει και από κάτι παππούδια που μία μέρα το μήνα δεν έτρωγαν/έπιναν τίποτα.

 

 

Λοιπόν, όχι. Δεν έπαθα τίποτα, ίσα-ίσα θεραπεύτηκα. Και μάλιστα είναι εντυπωσιακή η συχνότητα των επισκέψεων στην τουαλέτα. Ουσιαστικά διψάς μόνο την πρώτη μέρα, μετά, αφού δεν τρως, δεν διψάς. Την τρίτη μέρα είσαι λίγο πεσμένος, αλλά μετά πίνεις ένα χυμό και γίνεσαι Βέγγος!

Εντάξει, δεν είναι εύκολο να το κάνεις, αλλά αυτό εξαρτάται από το τι διακυβεύεται. Ας πούμε, δίψα ή απόξεση;

 

Και να προσθέσω το αμίμητο που έχει πει η γιαγιά του άντρα μου: Όταν πήγαινα στο χωράφι για δουλειά, έπινα λίγο ξίδι για να μην διψάω όλη μέρα μέχρι να γυρίσω σπίτι! :shock:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω επίσης ότι τα ζώα και τα μωρά, όταν είναι άρρωστα ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ! Εμείς οι μεγάλοι μπουκωνόμαστε ένα σωρό βλακείες "για να δυναμώσουμε".

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα θάρρος από αυτό

 

Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία και δεν υποχρεωνει κανέναν να κανει τίποτα. Απλως προτείνει και ο ασθενής αν θέλει ακολουθεί...

Εσύ που απλώς γράφεις ότι ο τάδε γιατρός εφαρμόζει αυτή τη θεραπευτική προσέγγιση δεν έχει καμία ευθύνη, άλλωστε δεν στέλνεις κανέναν με το ζόρι εκεί...

 

(μερσί, Αγλαια)

και σας λέω τι έχουμε θεραπεύσει οικογενειακώς με νηστεία/ξηρασία:

αιμορραγία, χρόνιους πονοκεφάλους, τενοντίτιδα, κύστη κόκκυγος, πνευμονία (με παραμονή στο νοσοκομείο αυτό, έξι μέρες!), λουμπάγκο... δεν θυμάμαι τι άλλο.

Τα παράπλευρα οφέλη είναι ότι αλλάζει το σώμα. Μαζεύουν κοιλιές και περιφέρειες, ισιώνει η πλάτη, φτιάχνει η στάση, βελτιώνεται το χρώμα του δέρματος, απίστευτα πράγματα.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Ναι felini έχεις δίκιο τα μπέρδεψα λίγο.

 

Όμως το το σώμα μας μπορεί να παράγει ορισμένα ΕPA και DHA από το Άλφα-Λινολενικό οξύ

 

Παρακάτω είναι ένα κείμενο από τη βιβλιοθήκη του Harvard

http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/questions/omega-3/

 

Γιατί μου παραθέτεις λινκ για να με πείσεις για αυτά που ξέρω;;; :lol:

 

DHA (docosahexaenoic acid ) δεν υπάρχει ούτε στα καρύδια ούτε στην γλυστρίδα κλπ. Υπάρχουν άλλα Ω3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα. Οι βεγκαν τρώνε αυτά βασιζόμενοι ότι ο οργανισμός τους θα τα μετατρέψει σε DHA. O μεταβολισμός στον οργανισμό είναι περιορισμένος, οπότε είναι αρκετά "φτωχότεροι" σε περιεκτικότητα ΔΗΑ.

Η μόνη φυτική πηγή ΔΗΑ είναι τα φύκια (spirullina, chlorella) τα οποία είναι διαθέσιμα σε ρόφημα (δεν είναι βρώσιμα).

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...