Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινή δια(σ)τροφή


v@sso

Recommended Posts

Κορίτσια, θα γράψω τις συνταγές, και θα τις δημοσιεύσω. Θα μου πάρει λίγο χρόνο όμως, γιατί η μικρή δε μ'αφήνει να καθίσω για πολύ στο πισί.

 

Σε γενικές γραμμές όμως, αυτό που κάνω είναι να πάρω μια κανονική συνταγή, και να βάλω λιναρόσπορο αντί για αυγά, και ταχίνι αντί για βούτυρο. Εμείς επειδή δεν τρώμε και γαλακτοκομικά, (εκτός από λίγο γιαουρτάκι κατσικίσιο που και που) βάζω και ρόφημα βρώμης αντί για γάλα.

Α και χυμό αγάβης αντί για ζάχαρη. Μόνο που επειδή είναι υγρό, όσο χυμό βάλω, τόσο νερό αφαιρώ απ'τη συνταγή. Και επειδή είναι πιο γλυκός απ'τη ζάχαρη, βάζω μόνο το 1/3 της ποσότητας της συνταγής.

Λιναρόσπορο, μια κουταλιά της σούπας σε 2 κουταλιές νερό, για κάθε αυγό.

Επειδή βάζω και αλεύρι ολικής αντί για άσπρο, βάζω λίγη σόδα παραπάνω.

 

Αυτά! Θα προσπαθήσω σύντομα να δημοσιεύσω και τις συνταγές. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο Χλόη κι εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αφού δεν καταναλώνουμε κι εμείς γαλακτοκομικά (εκτός από λίγο κατσικίσιο τυρί σκληρό!) έχω κάποιες ερωτήσεις όμως για το λιναρόσπορο..είναι πράγματι σπόρος ή σαν αλεύρι; πώς το χρησιμοποιείς; το μουλιάζεις; και το λινέλαιο πώς το διατηρείς; δεν είναι πολύ ευαίσθητο; έψαξα διάφορα στο ίντερνετ αλλά θα ήθελα την προσωπική σου εκτίμηση αν γίνεται!

ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Λιναρόσπορο παίρνω κοπανισμένο. Κανονικά τον κοπανισμένο πρέπει να τον πουλάνε σε ειδική συσκευασία που έχουν βγάλει τον αέρα από μέσα(δεν ξέρω πως λέγεται αυτό :oops: ), και μόλις ανοιχτεί πρέπει να μπαίνει αμέσως στο ψυγείο.

Το λινέλαιο, επίσης πρέπει να διατηρείται στο ψυγείο ακόμα και κλειστό. Εδώ στην Ελλάδα όμως τα έχουν και τα δύο στο ράφι :roll: . Στην αρχή δεν αγόραζα, μετά είπα να δοκιμάσω. Κι αφού δε με πείραξαν, τα χρησιμοποιώ.

Λιναρόσπορο για να είσαι πιο σίγουρη, μπορείς να πάρεις ολόκληρο, και να τον τρίψεις σε μύλο για πιπέρι. Τον μουλιάζεις για λίγο πριν τον βάλεις στο κέηκ. Μία κουταλιά λιναρόσπορο σε 2 κουταλιές νερό για κάθε αυγό.

 

Εμείς βάζουμε και στο κουάκερ, σε μιλκ σέικ(σόγιας ή βρώμης), και σε σαλάτες. :wink: Το ίδιο και με το λινέλαιο. Εμένα που δε μ'αρέσει στις σαλάτες, βάζω μια κουταλιά της σούπας σε μιλκ σέηκ, ή και στο κουάκερ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λιναρόσπορο παίρνω κοπανισμένο. Κανονικά τον κοπανισμένο πρέπει να τον πουλάνε σε ειδική συσκευασία που έχουν βγάλει τον αέρα από μέσα(δεν ξέρω πως λέγεται αυτό :oops: ),

 

Συσκευασία σε κενό αέρος λέγεται! Τώρα πες μου και πού τον βρίσκεις κοπανισμένο.

 

Λιναρόσπορο για να είσαι πιο σίγουρη, μπορείς να πάρεις ολόκληρο, και να τον τρίψεις σε μύλο για πιπέρι.

Το έχεις δοκιμάσει; Μου φάνηκε ότι θα κολλήσει και δεν τόλμησα να τον βάλω. Πες μου για να καθιερώσω έναν μύλο για λιναρόσπορο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ψυγείο ο κοπανισμένος λιναρόσπορος...? Μου είχε φέρει η αδερφή μου σε ένα βαζάκι αρκετό και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν ήξερα πως... Λέτε να έχει χαλάσει...? Έχει περάσει 3μηνο σίγουρα...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλει ψυγείο ο κοπανισμένος λιναρόσπορος...? Μου είχε φέρει η αδερφή μου σε ένα βαζάκι αρκετό και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν ήξερα πως... Λέτε να έχει χαλάσει...? Έχει περάσει 3μηνο σίγουρα...!

 

Ταγγίζει, ή αλλιώς οξειδώνοντα τα λιπαρά που έχει... Αν έχει χαλάσει θα το καταλάβεις από τη μυρωδιά (αν ξερεις πως μυρίζει το ταγγισμένο λάδι ή βούτυρο).

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη ζάχαρη είναι καλύτερη απ'την άσπρη. Το μέλι κι αυτό καλύτερο. Υπάρχει και το σιρόπι αγάβης. Απ'ότι έχω διαβάσει, είναι το πιο υγιεινό, και επιτρέπεται ακόμα και σε διαβητικούς και σε περιπτώσεις καντιντίασης.

 

Εγώ χρησιμοποιώ τις πιο πολλές φορές χυμούς φρούτων. Δηλαδή όταν φτιάχνω κέηκ, αντί να βάλω νερό, βάζω φυσικό χυμό μήλο, ή αχλάδι. Δε γίνεται πάρα πολύ γλυκό, αλλα είναι καλό για μωράκια που δεν έχουν μάθει ακόμα στις πολύ γλυκές γεύσεις. Γλυκό είναι δηλαδή, αλλά όχι όπως με τη ζάχαρη.

 

Δηλαδή Χλόη βάζεις μέσα φυσικό χυμό μήλο ή αχλάδι αντί για νερό και δεν βάζεις καθόλου ζάχαρη;

Να σου πω, μπορείς να μας δώσεις κάποια συνταγή; Μοιάζει πάρα πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.

Επίσης, μιας και φαίνεται ότι προτιμάς την υγιεινή διατροφή και το ψάχνεις, θα ήθελα να μου γράψεις και τι προϊόντα χρησιμοποιείς (π.χ. βούτυρο ή βιτάμ, φυτικό, ζωικό κλπ).

 

Μαριλίνα, βιτάμ δε χρησιμοποιώ καθόλου, ούτε βούτυρο. Αντι γι'αυτά χρησιμοποιώ ταχίνι.

Αντί για αυγά χρησιμοποιώ λιναρόσπορο. Για κάθε αυγό μια κουταλιά της σούπας, μέσα σε δύο κουταλιές νερό.

Αντι για ασπρο αλεύρι, χρησιμοποιώ ολικής σταρένιο, ή σικάλεως, και βάζω και μια ποσότητα αλεύρι βρώμης, ανάλογα τη συνταγή.

Αντί για ζάχαρη, βάζω χυμούς φρούτων, και χυμό αγάβης.

 

Θα σου στείλω συνταγές σε πμ.

πωπω Χλοη πολυ ωραια πραγματα μας γραφεις εγω γενικα ψωνιζω γενικα απο βιολογικα ακομα και βουτυρο...Θα ακολουθησω τα βηματα σου....με απασχολει πολυ το θεμα γιατι φτιαχνω πολλα γλυκα και προσπαθω να ειναι ολα βιολογικα και τωρα οταν αρχισει να τρωει η Αλεξανδρα ακομα περισσοτερο....

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χλόη!! Θα δοκιμάσω τον κοπανισμένο λιναρόσπορο και όχι το λάδι του μιας και φοβάμαι λιγάκι το θέμα της ευαισθησίας του τώρα στην εγκυμοσύνη :roll:

 

να πω κι εγώ μία μαγειρική ιδέα για ..'μερέντα' χωρίς μαργαρίνη ή γάλα; παίρνω λευκό αμυγδαλοβούτυρο και προσθέτω λιωμένη μαύρη σοκολάτα (βιολογική κατά προτίμηση) διατηρείται στο ψυγείο για μήνες χωρίς να παγώνει λόγω του λαδιού του αμυγδάλου.. Αν θέλετε βάζετε και λίγάκι αρωματικό ποτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αρχίσαμε να ξεφεύγουμε από το Υγιεινή και πάμε προς το Διαστροφή!

:lol::lol:

 

Το λιναρόσπορο μερικοί τον χτυπάνε και στο μούλτι. Από όσο κατάλαβα όμως πρέπει να καταναλωθεί αμέσως.

Σέλω ένα γουδί εδώ και μήνεεεεεεεεες!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα, βιτάμ δε χρησιμοποιώ καθόλου, ούτε βούτυρο. Αντι γι'αυτά χρησιμοποιώ ταχίνι.

Αντί για αυγά χρησιμοποιώ λιναρόσπορο. Για κάθε αυγό μια κουταλιά της σούπας, μέσα σε δύο κουταλιές νερό.

Αντι για ασπρο αλεύρι, χρησιμοποιώ ολικής σταρένιο, ή σικάλεως, και βάζω και μια ποσότητα αλεύρι βρώμης, ανάλογα τη συνταγή.

Αντί για ζάχαρη, βάζω χυμούς φρούτων, και χυμό αγάβης.

 

Θα σου στείλω συνταγές σε πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λιναρόσπορο μερικοί τον χτυπάνε και στο μούλτι. Από όσο κατάλαβα όμως πρέπει να καταναλωθεί αμέσως.

Σέλω ένα γουδί εδώ και μήνεεεεεεεεες!

 

Στο μούλτι γυρίζει και μένει σχεδόν όπως είναι :evil:

 

Γουδιά έχω αλλά στην πολυκατοικία είναι λίγο δύσκολο να τα χρησιμοποιήσεις ακόμη και αν τα έχεις πάνω σε πετσέτα...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μουλτι που κλεινει δεκαετία, χρειάζεται να επιμείνω λίγο. (βγάλε και τον αναδευτήρα, αν έχεις, γιατί το πετάει ψηλά)

Πάντως, όταν ήταν καινούργιο το μουλτι έκανε πραγματα που τοτε μου φαίνονταν τρομερά πχ έκανε τη ζάχαρη άχνη και τα φυστίκια σκόνη, χωρίς να προλάβει να βγάλει λίπος!

 

Επίσης μπορείς να βάλεις μέσα καμιά κουταλιά βρώμη ή κάτι παρόμοιο, για να "πιάνει" καλύτερα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιναρόσπορο παίρνω κοπανισμένο. Κανονικά τον κοπανισμένο πρέπει να τον πουλάνε σε ειδική συσκευασία που έχουν βγάλει τον αέρα από μέσα(δεν ξέρω πως λέγεται αυτό :oops: ),

 

Συσκευασία σε κενό αέρος λέγεται! Τώρα πες μου και πού τον βρίσκεις κοπανισμένο.

 

Τον βρίσκω στα περισσότερα μαγαζιά με υγιεινές.

 

Λιναρόσπορο για να είσαι πιο σίγουρη, μπορείς να πάρεις ολόκληρο, και να τον τρίψεις σε μύλο για πιπέρι.

Το έχεις δοκιμάσει; Μου φάνηκε ότι θα κολλήσει και δεν τόλμησα να τον βάλω. Πες μου για να καθιερώσω έναν μύλο για λιναρόσπορο.

 

Ναι το έχω δοκιμάσει. Αλλά επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου, προτιμώ να τον αγοράζω κοπανισμένο. Καλό είναι όμως, να τον καταναλώνουμε γρήγορα.

 

Ροζαλίτα, αυτόν που έχεις εκτός ψυγείου, αν είναι κοπανισμένός καλύτερα να τον πετάξεις.

 

Δανάη, βρήκα λινέλαιο σε ψυγείο, σ'ενα με βιολογικά στη Γλυφάδα, στον Κάμπο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Το συζητούσαμε και με τη dooo στο καφέ, αλλά είπα να ρωτήσω και τη γνώμη της Αγλαίας. Τι γνώμη έχεις για τον ατμομάγειρα? Είναι υγιεινό να μαγειρεύουμε μέσα σε πλαστικό? Έχω έναν και θέλω να τον χρησιμοποιήσω, αλλά έχω τις αμβιβολίες μ'αυτά που έχω διαβάσει για τα πλαστικά... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Το συζητούσαμε και με τη dooo στο καφέ, αλλά είπα να ρωτήσω και τη γνώμη της Αγλαίας. Τι γνώμη έχεις για τον ατμομάγειρα? Είναι υγιεινό να μαγειρεύουμε μέσα σε πλαστικό? Έχω έναν και θέλω να τον χρησιμοποιήσω, αλλά έχω τις αμβιβολίες μ'αυτά που έχω διαβάσει για τα πλαστικά... :?

 

Δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ. Μαγειρεύω στον ατμό σε αυτές τις κατσαρόλες:

Topstar%20Stacked%20small.jpg

 

που έχουν αυτό το καλαθάκι ατμού:

1759056040_1.jpg

 

κι έχω ένα επιπλέον καλαθάκι μεταλλικό της metaltex που είναι σαν μαργαρίτα και χωράει σε όλες τις κατσαρόλες. Το πήρα από το carrefour και είναι πολύ φθηνό:

 

Steamer.jpg

 

Ο ατμομάγειρας πιάνει πολύ όγκο και δεν έχει νόημα να έχεις μια ολόκληρη συσκευή για κάτι που το κάνεις και μέσα στην κατσαρόλα που ήδη έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι καταλαμβάνει αρκετό χώρο ο ατμομάγειρας και κάνεις τη δουλειά και αλλιώς (δηλαδή είναι λίγο σπατάλη) ... αλλά ... έχει χρονοδιακόπτη. Που λέει ο λόγος, το αφήνω και φεύγω και αχνίζω και 4 διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα!

 

Αναρωτιέμαι τα slow cookers αν κάνουν κάτι καλό ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι καταλαμβάνει αρκετό χώρο ο ατμομάγειρας και κάνεις τη δουλειά και αλλιώς (δηλαδή είναι λίγο σπατάλη) ... αλλά ... έχει χρονοδιακόπτη. Που λέει ο λόγος, το αφήνω και φεύγω και αχνίζω και 4 διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα!

 

Μέσα στο πλαστικό όμως... Αυτό με προβληματίζει πολύ. Να σκεφτείς ότι είχα χρόνια έναν πλαστικό βραστήρα και δεν το χρησιμοποιούσα. Τελικά πήρα έναν μεταλλικό που τον χρησιμοποιώ πολύ αλλά έχει ένα μπαλάκι πλαστικό που με συγχίζει όσο και να προσπαθώ να το ξεχάσω.

 

Ακόμη και με τα τάπερ που βάζω στο ψυγείο έχω θέμα, αν τύχει να μη βολεύει κάποιο γυάλινο και βάλω φαγητό στο ψυγείο, μπορεί τελικά να το πετάξω γιατί όλο αναβάλλω να το φάω.

 

Όσο για το χρονοδιακόπτη, έχουν πολλές κουζίνες.

 

Αναρωτιέμαι τα slow cookers αν κάνουν κάτι καλό ...

 

Μην αναρωτιέσαι! Μπορείς την ίδια διαδικασία να την κάνεις στο φούρνο σου σε ένα οποιδήποτε κλειστό σκεύος (γάστρα, κατσαρόλα που δεν έχει πλαστικό στα χερούλια). Αν σου αρέσει το συνεχίζεις, δεν χρειάζεται να πάρεις ολόκληρη συσκευή!

 

Το καλύτερο είναι το no cooker! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ατμομάγειρας έχει μεταλλικές βάσεις.

 

 

 

Το καλύτερο είναι το no cooker! :lol:

 

Αυτό ξανακούοταρε το! χαχα

θα ήταν ευχής έργο!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία κι εγώ σε μια παρόμοια κατσαρόλα μαγειρεύω. Απλά όντως ο ατμομάγειρας έχει τις ευκολίες του. Όλο λέω να τον δοκιμάσω, κι όλο το αναβάλω. Μάλλον τελικά δε θα τον δοκιμάσω.

 

:(

Το no cooker από που το πήρατε? Είναι ακριβό?? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διαιτητικές προσεγγίσεις!

 

http://www.newtreatments.org/diet.php

 

I'm not SAD! Oh, really I'm not on Standard American Diet!

 

I'm thinking about:

 

 

The Paleolithic Diet

The Paleolithic Diet only allows the foods that were available to mankind during its evolution of many million years. Did you know that we only eat grains for the last 4.000-10.000 years. Our genes haven't changed a bit in those years. Our genes are only fit to eat a diet that we ate for the millions of years before that: The Paleolithic Diet. This means: No grains, no sugars, no potatoes, no legumes (beans). It allows meat, organs, fish, non-sweet fruits (modern fruits are grown for sugar-contents), all vegetables that can be eaten raw (potatoes are toxic raw) , all nuts that can be eaten raw (peanuts and cashews are toxic raw). This diet is very close to the perfect diet. Adopting this diet means you will probably regain your health very soon.

More info on this diet: http://www.PaleoDiet.com

 

http://www.paleodiet.com/

 

 

The Raw-Paleolithic Diet

The Raw Paleolithic Diet is the same as above, but it doesn't allow the cooking or baking of foods. This means you'll eat your eggs, meat and vegetables raw. Raw foods contain many more enzymes and other beneficial substances that will boost the healing process even further.

Furthermore, cooking foods, especially proteins, causes the formation of carcinogenic and mutagenic substances and causes crosslinking, creating many unnatural substances.

Another big advantage is that raw foods still contain most of their life energy (with that I don't mean calories).

Some people say that a raw diet is hard for the body because the foods aren't predigested. They say cooking foods predigests foods. This is true: Cooking foods breaks foods down and makes it easier to digest for the human body.

However, they forget that during the cooking proteins are harmed and rendered undigestable and unusable. Also, raw foods still contain the digestive enzymes which help a lot. It's true that when a body is very mineral-deficient, the gastric and digestive juices will be relatively weak and problems might occur on the raw diet. In that case, it would perhaps be wise to first start with the cooked paleo diet to improve the digestion before moving to the raw paleo diet.

More info on this diet: http://www.RawPaleoDiet.org.

 

http://www.rawpaleodiet.org/

 

Also check out the live-food newsgroup.

Here are some more details why raw foods are excellent for your health: Why Raw ?

Link to comment
Share on other sites

Χα! Τελικά όποιος ψάχνει βρίσκει! Μπράβο Αγλαΐα! :D

 

Σήμερα έχω βρει διάφορα για τα οποία έψαχνα καιρό αλλά άλλαξα λίγο τον τρόπο αναζήτησης και ομολογώ ότι ακόμη δεν έχω συνέλθει από αυτά που έχω βρει:

 

http://www.direct-ms.org/paleolithicnutrition.html

 

In summary it only makes sense that if our genes are compatible with a supply of a great variety of chemicals from lean meat, fish, fruits and vegetables that any deviation from this is going to have a negative effect on part of the gene pool. Thus it is not surprising that epidemiological studies have shown that the more dairy, grains and high fat meats a society eats the greater the prevalences of all the various non-infectious, "lifestyle" diseases which were listed above. The fact that the people of the outports of Newfoundland who eat mainly fish and home grown vegetables have one tenth the amount of multiple sclerosis than do genetically similar Albertans whose diet is dominated by red meats, grains and dairy products is a fine example of the relationship between disease prevalence and dietary habits. If your car was built for diesel fuel, don’t be surprised if you have a variety of malfunctions when you start filling it with high octane gasoline!

Link to comment
Share on other sites

non-sweet fruits (modern fruits are grown for sugar-contents

 

Ποια είναι τα μεν και ποια τα δε; Νυστάζω και δουλεύω και δεν μπορώ να το συλλάβω μόνη μου!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον άρθρο Αγλαΐα...

για τα ω3 έχω μία απορία..λέμε ότι σολωμός, τόνος είναι πλούσια σε ω3. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι είναι και γεμάτα από βαρέα μέταλλα...δηλαδή πιο ασφαλή ψάρια τελικά είναι τα μικρά: σαρδέλες, γαύρος, μαρίδα..αλλά είναι πλούσια σε τέτοια στοιχεία;

Πώς θα εμπλουτίσουμε τη διατροφή μας με ψάρια,τώρα που οι θάλασσες είναι τόσο μολυσμένες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...