Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικά βαπτιστικά - υπάρχουν λύσεις!


bobos1982

Recommended Posts

Βάπτισα τον γιο μου την προηγούμενη Κυριακή (ούτε 4 μηνών δεν ήταν) και ήθελα να μοιραστώ την επιλογή που έκανα για τα ρούχα του, διότι βλέπω ότι πολλοί γνωστοί μου στριμώχνονται οικονομικά για να πάρουν "σετ"!

Λοιπόν, εμείς για λαδόπανα πήραμε λευκό εσωρουχάκι μινερβάκι (ούτως ή άλλως για τόσο μικρό μωρό, εσωρουχάκι θα του φόραγα). Για λαδόπανο κεφαλής ένα λευκό βαμβακερό καπελάκι από H&M, και καπελάκι λευκό καλοκαιρινό. Μπλε παντελονάκι και λευκό πουκαμισάκι σκέτο από DPAM. Είχαμε και ζακετάκι εκρού σκέτο από DPAM, αλλά έκανε ζέστη. Και υπέροχα καλτσάκια λευκά. Χωρίς παπουτσάκια. Τέλος! Το μικρό μου λαδοποντικάκι ήταν πανέμορφο! Επίσης του έκανα κουτί βάπτισης εγώ (το ήθελα να το κάνω, επειδή μου αρέσουν οι χειροτεχνίες).

Τα αγόρασα εγώ, και νομίζω ότι ανακούφισα τον αγαπημένο μας νονό. Διότι, αν τον είχα στείλει να πάρει ένα συμβατικό "σετ", θα είχε αγοράσει κάτι ακριβό. Και δε θα του πήγαινε και καλά, λόγω μεγέθους.

Αυτά! Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


καλησπέρα!!!! διαβασα ότι το κουτί του νονού το έφτιαξες μόνη σου κ θα ήθελα να μου δώσεις μερικές οδηγίες!!!!τι έβαλες μέσα;;;από που τα προμηθεύτηκες;;;κ πόσο περίπου σας κόστισαν όλα αυτα;;;

θέλω να κανόνισω κ γω τη βάπτιση του γιου μου το καλοκαίρι (3-4 μηνών) κ επειδή η κοπέλα που θέλει κ θέλω να γίνει νόνα δυσκολεύεται πολύ οικονομικά θα ήθελα να τα φτιάξουμε μόνες μας όλα αυτα!!!!ώστε τα πολλά έξοδα να μην την εμποδίζουν στο να γίνει πνευματική μητέρα του παιδιού μου!!!!κάθε συμβουλή σχετικα είναι ευπρόσδεκτη!!!!!ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς όλη τη βάφτιση την κάναμε μόνες μας με την νονά-αδελφή μου και ήταν αρκετή δουλίτσα αλλά υπέροχο το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου. Κατ'αρχήν πήραμε τα λαδόπανα κλπ σετ από τον premaman όχι πολύ ακριβά (δεν θυμάμαι, αλλά ήταν φτηνά) και σκέτη λαμπάδα, που την στολίσαμε μόνες μας με γάζες και κορδέλες. Πήραμε ρουχαλάκια καλής ποιότητας, αλλά όχι σετ βαφτιστικά (αυτό ήταν καθαρή κοροϊδία). Πουκαμισάκι λινό λευκό, και λευκό λινό παντελόνι, ένα ζευγάρι καλά αθλητικά nike (ήταν 10 μηνών) και καπελάκι-τραγιασκούλα από τα HM και μπλέ φουλαράκι από το zara, παμφθηνα. Κούκλος!

Αγοράσαμε μικρά γλαστράκια βασιλικό για μπομπονιέρες, που τα στολίσαμε με κορδελίτσες και φτιάξαμε γλυκό του κουταλιού που βάλαμε σε μικρά βαζάκια για γλυκό.

Γάζες και κορδέλες για την κολυμπήθρα και την είσοδο της εκκλησίας διακριτικά.

Το κουτί το πήραμε από μαγαζί με συσκευασίες μεγάλο στρογγυλό χάρτονένιο και το στολίσαμε.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς όλη τη βάφτιση την κάναμε μόνες μας με την νονά-αδελφή μου και ήταν αρκετή δουλίτσα αλλά υπέροχο το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου. Κατ'αρχήν πήραμε τα λαδόπανα κλπ σετ από τον premaman όχι πολύ ακριβά (δεν θυμάμαι, αλλά ήταν φτηνά) και σκέτη λαμπάδα, που την στολίσαμε μόνες μας με γάζες και κορδέλες. Πήραμε ρουχαλάκια καλής ποιότητας, αλλά όχι σετ βαφτιστικά (αυτό ήταν καθαρή κοροϊδία). Πουκαμισάκι λινό λευκό, και λευκό λινό παντελόνι, ένα ζευγάρι καλά αθλητικά nike (ήταν 10 μηνών) και καπελάκι-τραγιασκούλα από τα HM και μπλέ φουλαράκι από το zara, παμφθηνα. Κούκλος!

Αγοράσαμε μικρά γλαστράκια βασιλικό για μπομπονιέρες, που τα στολίσαμε με κορδελίτσες και φτιάξαμε γλυκό του κουταλιού που βάλαμε σε μικρά βαζάκια για γλυκό.

Γάζες και κορδέλες για την κολυμπήθρα και την είσοδο της εκκλησίας διακριτικά.

Το κουτί το πήραμε από μαγαζί με συσκευασίες μεγάλο στρογγυλό χάρτονένιο και το στολίσαμε.

κοπελα μου σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!! τα υπολοιπα που εχει μεσα το κουτι του νονου που τα βρηκατε, εννοω τα μαρτυρικα....κ παπουτσακια εμεις μαλλον τζαμπο μιας κ θα ειναι μωρο (3-4 μηνων) δηλαδη λαδοπανα εχουν κ τα καταστηματα βρεφικων;;; δεν εχω ιδεα γι'αυτο ρωταω....

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!! τα υπολοιπα που εχει μεσα το κουτι του νονου που τα βρηκατε, εννοω τα μαρτυρικα....κ παπουτσακια εμεις μαλλον τζαμπο μιας κ θα ειναι μωρο (3-4 μηνων) δηλαδη λαδοπανα εχουν κ τα καταστηματα βρεφικων;;; δεν εχω ιδεα γι'αυτο ρωταω....

 

Ήταν Μαρτυρικά χωριστά, και σετ τα λαδόπανα, σαπουνάκι κλπ, από Premaman ή Λητώ (είναι δίπλα δίπλα στην περιοχή που μένω και μπορεί να τα μπερδεύω) αν θυμάμαι καλά. Ναι, όπου έχει βαφτιστικά, έχει. Απλά το θέμα είναι αν τα πουλάνε χωριστά. Εκεί τα πουλούσαν γιατί είναι πολυκατάστημα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...