Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες δημόσιοι υπάλληλοι - επιδότηση ΕΣΠΑ - βρεφονηπιακοί σταθμοί


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις (αναρωτιεμαι πως κ δεν εχεις ακουσει κατι αφου κ εσυ δουλευεις στο δημοσιο...): Αφορα αυτους που μονιμοποιηθηκαν με διαδικασια ΑΣΕΠ με βαση το ΠΔ164 του Παυλοπουλου οπως κ το ΠΔ180, αυτους που μπηκαν με προκυρηξη θεσεων μετα απο διαδικασια ΑΣΕΠ, αυτους που μονιμοποιηθηκαν με δικαστικες αποφασεις (προφανως πριν δουλευαν με συμβασεις), αυτους που προ ΑΣΕΠ (πριν το 1994) μπηκαν με δημοσιες προκυρηξεις ή ακομα κ με γραπτες εξετασεις πανελληνιου βεληνεκους κ μετα αναγκαστηκαν σε υποχρεωτικη μεταταξη κ αλλαγη ειδικοτητας σε διοικητικους υπαλληλους, αλλα κ αλλες περιπτωσεις που τωρα μου διαφευγουν.

 

Έχω ακούσει πολλά, αφού δουλεύω στο δημόσιο, όπως λες. Αλλά δε γνωρίζω κανένα προσωπικά που να βρίσκεται σε διαθεσιμότητα όπως εσύ. Για αυτό σε ρώτησα, γιατί είσαι ο πρώτος συνάδελφος με τον οποίο μιλάω και βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση.

Και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν υπάλληλοι σε διαθεσιμότητα σήμερα οι οποίοι μπήκαν στο δημόσιο μετά το 1994 ως μόνιμοι υπάλληλοι με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (μοριοδότηση προσόντων ή γραπτές εξετάσεις). Ειλικρινά, δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν σε διαθεσιμότητα ή εφεδρεία ή ό,τι άλλο μας έχει προκύψει τελευταία και για αυτό θέλω να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω μια λυσσα των ΔΥ επειδη πρωτη φορα ενα ευνοικο μετρο δεν τους περιλαμβανει και μαλιστα σε περιοπτη θεση. ε πως να το κανουμε. το εσπα ειναι για ανεργους και χαμηλα αμειβομενους.

 

Και γιατί να μη δίνεται η δυνατότηα στου ΔΥ να κάνουν αίτηση; Αν έχουν όντως υψηλά εισοδήματα στο κάτω κάτω ας τους απορρίψουν; Έχεις κάποιο επιχείρημα επ' αυτού;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλά, αφού δουλεύω στο δημόσιο, όπως λες. Αλλά δε γνωρίζω κανένα προσωπικά που να βρίσκεται σε διαθεσιμότητα όπως εσύ. Για αυτό σε ρώτησα, γιατί είσαι ο πρώτος συνάδελφος με τον οποίο μιλάω και βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση.

Και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν υπάλληλοι σε διαθεσιμότητα σήμερα οι οποίοι μπήκαν στο δημόσιο μετά το 1994 ως μόνιμοι υπάλληλοι με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (μοριοδότηση προσόντων ή γραπτές εξετάσεις). Ειλικρινά, δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν σε διαθεσιμότητα ή εφεδρεία ή ό,τι άλλο μας έχει προκύψει τελευταία και για αυτό θέλω να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.....

 

Επειδή γνωρίζω αρκετούς δυ που δυστυχώς τέθηκαν σε διαθεσιμότητα, θα σου αναφέρω 2 παραδείγματα να καταλάβεις:

1) γυναίκα που προσλήφθηκε πριν 27 χρόνια με διαγωνισμό του υπουργείου τουρισμού, με απόλυτη διαφάνεια, αλλά δεν υπήρχε τότε ΑΣΕΠ. Με διαδικασίες ΑΣΕΠ μετατάγηκε σε υπουργείο. Αφού προσληφθηκε χωρίς ΑΣΕΠ, την έβγαλαν στη σέντρα. Δεν είχε πάρει τα χαρτιά της από το Υπ. Τουρισμού κατά την πρόσληψη, δεν το σκέφτηκε, τι να πω. Πήγε τώρα να πάρει τα χαρτιά να αποδείξει ότι μπήκε με διαγωνισμό, αλλά το υπ. τουρισμού καταστρέφει τα χαρτιά μετά από χ διάστημα. Πάει η κοπέλα κ έβγαζε τρελλή δουλειά στο υπουργείο.

2) γυναίκΕς που προσλήφθηκαν μέσω ΑΣΕΠ σε οργανισμό, μετά μετατάγηκαν με διαδικασίες ΑΣΕΠ νομιμότατες σε υπουργείο αλλά σε ειδικότητα άλλη από αυτή που προσλήφθηκαν. Κ αυτές υπάγονται σε καθεστώς διαθεσιμότητας, παρόλο που οι μετατάξεις ελέγχονταν με επιτροπή. Η μία από αυτές όταν τέθηκε σε διαθεσιμότητα ήταν έγκυος 4 μηνών, ανύπαντρη.

 

Περαστικά μας...

 

Όσες δεν έχουμε βίσμα βγαίνουμε στη σέντρα. Οι καρεκλοκένταυροι καλά κρατουν

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ΔΥ και ΙΥ ενα ξέρ. ειμαι εργαζχομενη και οι αποδοχες μου δεν φτανουν για να πα 2 παιδια στον ιδιτικο σταθμό,δεν εχ κάποιον να μου τα κρατήσει.δεν θα πρεπει ολοι να εχουμε ιση ευκαιρία στις αιτήσεις και απλά τα κριτήρια να είναι αυστηρότερα και να αποκλέιονται οσοι δεν πληρούν τις προυποθέσεις.το οτι είμαι ΔΥ είναι γέλοία προυπόθεση για αποκλεισμό.οι γυναίκες που δεν δουλεύουν έχουν άλλα προβλήματα και σεβαστά ύπαρχουν όμς στο σπίτι για να κοιτάνε τα παιδιά τους.εγ όταν κλείνει ο σταθμός,τραβολογά 2 παιδιά τρισιμισι και δυο ετν στο νοσοκομείο που δουλεύ.και τι δουλευο δλδ εκείνες τις μέρες αφου αντε να μαζέψεις δυο παιδάκια που βαριούνται και μάλιστα σε ανθυγιινο περιβάλον.για γυναικα ούτε λογος βγαινουμε με το μισθό μου που εχει πάει 860 με 12 χρόνια δουλείας.προνομιούχα και υψηλόμισθη.κριτίριο αποκλεισμού.αντρας άνεργος με 1002 υποχρεοσεις.Θα μπορούσε να μπεί κριτίριο οι γυναίκες που βρίσκουν εργασία να μπορούν να βάλουν τα παιδάκια τους και στο μέσ της χρονιάς έτσι όσο είσαι άνεργη και όχι άεργη κοιτάς τα παιδιά και όταν βρείς δουλεία τα πάς σταθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρετε, δεν υπάρχουν μόνο δημόσιοι υπάλληλοι. Υπάρχουν ιδιωτικοί υπάλληλοι, αυτοαπασχολούμενοι, και υποαπασχολούμενοι. Ανεργοι, που είναι σε αριθμό περισσοτεροι απο όσοι οι υπάλληλοι του "στενού" δημόσιου τομέα.

 

Δεν έχουν λιγότερα δικαιώματα οι μεν από τους δε. Το κράτος πρέπει να φροντίζει για όλους χωρίς... ...διακρίσεις.

 

ίσες και ίδιες παροχές και δικαιωματα για ολους τωρα!

 

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε, δεν υπάρχουν μόνο δημόσιοι υπάλληλοι. Υπάρχουν ιδιωτικοί υπάλληλοι, αυτοαπασχολούμενοι, και υποαπασχολούμενοι. Ανεργοι, που είναι σε αριθμό περισσοτεροι απο όσοι οι υπάλληλοι του "στενού" δημόσιου τομέα.

 

Δεν έχουν λιγότερα δικαιώματα οι μεν από τους δε. Το κράτος πρέπει να φροντίζει για όλους χωρίς... ...διακρίσεις.

 

ίσες και ίδιες παροχές και δικαιωματα για ολους τωρα!

 

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;

 

Εγώ θα έλεγα "ίσα και ίδια κριτήρια για τις παροχές για όλους" και όχι αποκλεισμός συγκεκριμών ομάδων από τη σέντρα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο! Μου αρέσει πάρα πολύ που είμαι άνεργη και δεν μπορώ να μεγαλώσω με αξιοπρέπεια τα παιδάκια μου. Μου αρέσει πολύ που δεν βρίσκω δουλειά ούτε για καθαρίστρια (ζητάνε αλλοδαπές :shock:) και φλερτάρω με την ιδέα της μετανάστευσης. Μου αρέσει που σήμερα το πρωί η κορούλα μου λέει «μαμά εγώ γατί δεν έχω πεδιλάκια και τα άλλα παιδάκια στο σχολείο έχουν?». Δεν έχω παράπονο όμως, πίνω καφέ και βλέπω πρωινάδικα! Μας δουλεύεις ρε κούκλα? Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η ανεργία στις μέρες μας δεν είναι επιλογή? Ξέρεις πόσοι άνεργοι ζουν πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας? Και ναι στέλνω την κόρη μου μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό σταθμό τον οποίο τις 2 προηγούμενες χρονιές τον πλήρωνα εκτός προγράμματος αγόγγυστα αφού δούλευα. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι η ανεργία είναι και προνόμιο! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ευχαρίστως θα δούλευα στη θέση σου και για 500?, εσύ όμως θα ήθελες να είσαι στη θέση μου? Σίγουρα υπάρχουν άνεργες που δεν ενδιαφέρονται να δουλέψουν – και αυτή είναι η μειοψηφία- όπως επίσης υπάρχουν και δυ καρεκλοκένταυροι που τα ξύνουν όλη μέρα, όμως αυτοί δεν είναι ο κανόνας. Θα σε παρακαλούσα θερμά να ανακαλέσεις το άστοχο σχόλιό σου.

 

Αναφέρθηκε νομιζω στις ΑΕΡΓΕΣ που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δουλέψουν και βγάζουν Κάρτα Ανεργίας τέτοια εποχή, για να το πάιξουν άνεργες και να γράψουν το παιδί μέσω ΕΣΠΑ.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν πλησιαζουν οι μερες για τους παιδικους σταθμους ερχονται καποιες δηθεν να βγαλουν καρτα για εργασια κι οταν την βγαζουν σου λενε: θελω την βεβαιωση για τον παιδικο σταθμο για αυτο θελω την καρτα

αυτο ΕΣΕΝΑ τι σου λεει για πες μου ?

Οι γυναικες που θελουν πραγματικα να βρουν εργασια ψαχνουν ....χαιρομαι που οι εργασιακοι συμβουλοι εχουν δουλεια και εχουν ουρες απο ανθρωπους που θελουν εργασια την αναζητουν.

Και να σου πω και κατι ακομα? κριμα ειναι να μας περνανε μερικους υπαλληλους για ηλιθιους.... οι ιδιες γυναικες καθε χρονο την ιδια περιοδο βγαζουν καρτα για τον ιδιο ακριβως λογο πλεον το συστημα κανει ολες τις καταγραφες των καρτων και ελεγχονται αλλα δυστυχως μερικες τις εχω φωτογραφησει στο μυαλο μου και τις θυμαμαι ε αυτο με εκνευριζει κοπελια μου συγνωμη κιολας ειναι ειρωνια να βγαλουν το δικο μ παιδι απεξω γιατι αυτη θελει να ειναι ανετη στο σπιτι της....

Και στην θεση της ανεργιας εχω βρεθει 4 φορες στο παρελθον και κατι ακομα τελευταιο εγω την δουλεια δεν την φοβηθηκα ΠΟΤΕ εχεις κανει τον μπεταντζη? εχεις κανει τον υδραυλικο ? θα δουλευες εσυ στην αναγκη που βρισκεσαι σ αυτες τις δουλειες?

δεν νομιζω

εγω ομως προ 10ετιας αυτη ηταν η δουλεια μου 10ωρο αναμεσα σε υδαυλικους και να κανω χαρμανια γιατι ειχα αναγκη τα χρηματα γιατι ειχα πατερα ανεργο και μητερα που επρεπε να χειρουργηθει και κυριως γιατι ειχα μαθει οτι η δουλεια δεν ειναι ντροπη και για να ειμαι ανεξαρτητη θα εκανα τα παντα...

και καλυτερα να βρεθω απεξω αυριο κιολας απο τον ΟΑΕΔ την ζωη μ την θελω , εχω απειληθει 3 φορες απο ανεργο να με σκοτωσει , μια να φαω στο κεφαλι πυροσβεστηρα και 5 φορες μας εχουν βγαλει εξω για βομβα σε σακουλα.Εαν ειναι να χασω την ζωη μου για ενα ματσο καθικια που κανουν κουμαντο στη ζωη μ ναι να βγω και σου δινω την θεση μου .... κι αμα κατσεις να αντεξεις αυτα που ακουω ελα σφυρα μου!!!!

ξερεις πως ζω? εχω κανει την ταρατσα μου αγρο και φυτευω εκει για να τρωω και να αγοραζω αλλα απαραιτητα πραγματα για την οικογενεια μ και το παιδι μ, εχω κοτες στην αθηνα στην ταρατσα μ για να εχει το παιδι μ αυγα φρεσκα.

καταλαβες τωρα? και δεν τα εχω με ολους τους ανεργους με μια ομαδα ανεργων που το παιζουν δηθεν ...ελα να κατσεις ενα 2ημερο σε μια γωνια ενος οαεδ να δεις και θα καταλαβεις.....αλλα 2 μερες δεν αρκουν ...

καλο βραδυ

 

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

ειμαστε πλεον σχεδον ολοι ο καθενας με τα δικα του προβληματα στο ιδιο λουκι

ποιος σου ειπε οτι εμενα η κορη μου φοραει μεταξωτες κορδελες και μεταξωτα μπεμπιλινα?

ποιος σου ειπε οτι εχω γαλα να της δωσω?

φορεμενα παπουτσια απο αλλους φοραει και ρουχα δανεικα....

οποτε μην κρινεις τους αλλους εαν δεν γνωριζεις

η αποψη και η γνωμη ειναι ελευθερη οπως και ο λογος....

ζω σε μια υποτιθεται ελευθερη χωρα γιατι εαν πω κατι ακομα παραπανω μπορει και να με σκοτωσεις

καλο βραδυ να εχεις

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω απειληθει 3 φορες απο ανεργο να με σκοτωσει , μια να φαω στο κεφαλι πυροσβεστηρα και 5 φορες μας εχουν βγαλει εξω για βομβα σε σακουλα.

 

φαντασου σε τι απογνωση ειναι αυτοι οι ανθρωποι που φτανουν σε αυτο το σημειο!!!

 

την θεση των παιδιων τους διεκδικεις.!

Link to comment
Share on other sites

φαντασου σε τι απογνωση ειναι αυτοι οι ανθρωποι που φτανουν σε αυτο το σημειο!!!

 

την θεση των παιδιων τους διεκδικεις.!

 

Δεν είναι δυνατό να διεκδικήσει κανένας τη θέση αυτών των παιδιών. ΠΡΟΦΑΝΩΣ εγώ που εργάζομαι παίρνω μισθό (όποιος κι αν είναι αυτός) ενώ αυτός που δεν εργάζεται δεν παίρνει καθόλου. Άρα προηγείται, άρα δεν κινδυνεύει η θέση του παιδιού του από το δικό μου παιδί. ΟΜΩΣ, ανάμεσα σε ένα χ ιδιωτικό υπάλληλο που για τους ψ λόγους παίρνει (και καλά κάνει) μεγαλύτερο μισθό από εμένα, θα έπρεπε το δικό μου παιδί να προηγείται....

Το ότι δεν είναι προνιακού χαρακτήρα το πρόγραμμα είναι από μόνο του άδικο....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι αντιπαραθέσεις έκαναν το θέμα Off topic. Αν υπάρχουν αντιρρήσεις ας ανοιχθεί άλλο θέμα για να μην ξεχυλώνει αυτό.

Όπως έχω ξαναπεί το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ είναι πάρα πολύ καλό και ελπίζω να κρατήσει αρκετά. Όμως εχει αρκετά κενά και θα έπρεπε να γίνουν κατά τη γνώμη μου κάποιες αλλαγές. Την προηγούμενη χρονιά μπηκε το όριο των 40.000 ευρω και πιθανόν να μειωθεί και άλλο ώστε να ευνοηθούν οι ασθενέστερες οικονομικά ομάδες. Δυστυχώς όμως έβαλαν όλες τις οικογένειες στο ίδιο "σακι". Γιατί άλλο να έχεις 1 παιδί, άλλο 2 και άλλο 3 και 4.

Πρν 2 χρόνια είχα απευθυνθεί στο συνηγορο του πολίτη κατά της ΕΕΤΑΑ και περισσότερο κατά του δήμου (έδινε όλες τις θέσεις στο ΕΣΠΑ) ο οποίος έδωσε εν μέρει με δικαίωσε αφού ο δήμος από την επόμενη χρονιά άφησε κάποιες θεσεις εκτός. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι τώρα από το ΕΣΠΑ (παρόλο που έστειλα και εγώ το email και πήρα την ίδια απάντηση) αλλά θα μπορούσε να γίνει κάποια κίνηση και από μπαμπάδες ωστε να έχουν και αυτοί δικαίωμα αίτησης (αφού μιλάμε για εναρμόνιση οικογενειακής ζωής). Εχω παράδειγμα φίλου ιδιωτικού υπαλλήλου με επιμέλεια τέκνου να μην μπορεί να στείλει το παιδι σε δημόσιο παιδικό της περιοχής αφού ούτε μητέρα είναι κάνει μεσω ΕΣΠΑ, ούτε Δ.Υ. να κάνει αίτηση για τις 5-6 θέσεις που κράτησε ο δήμος. Ίσως πρέπει να υπάρξει λοιπόν και ένας συντονισμός από εκείνη την πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να διεκδικήσει κανένας τη θέση αυτών των παιδιών. ΠΡΟΦΑΝΩΣ εγώ που εργάζομαι παίρνω μισθό (όποιος κι αν είναι αυτός) ενώ αυτός που δεν εργάζεται δεν παίρνει καθόλου. Άρα προηγείται, άρα δεν κινδυνεύει η θέση του παιδιού του από το δικό μου παιδί. ΟΜΩΣ, ανάμεσα σε ένα χ ιδιωτικό υπάλληλο που για τους ψ λόγους παίρνει (και καλά κάνει) μεγαλύτερο μισθό από εμένα, θα έπρεπε το δικό μου παιδί να προηγείται....

Το ότι δεν είναι προνιακού χαρακτήρα το πρόγραμμα είναι από μόνο του άδικο....

 

συγνωμη που ξαναπαρεμβαινω εγω την αποψη μου την ειπα πριν αρχισετε να σκοτωνεστε μεταξυ σας,,,,αλλα τι εννοεις με αυτο???οσο μικροτερο εισοδημα τοσο περισσοτερα μορια,,,,βγαινουνε με αλγοριθμο,,,επισης αν εισαι τριτεκνος πχ παιρνεις και αλλα αν εισαι πολυτεκνος εχεις και αλλα,,,οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις ειναι αδικο,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου απάντησαν στο μέιλ για την εξαίρεση των Δ.Υ. το έγραφαν μέσα....

Το πρόγραμμα δεν έχει προνιακό χαρακτήρα, άρα εξαιρούνται οι Δ.Υ. ανεξαρτήτως εισοδήματος. Προφανώς ισχύουν εισοδηματικά κριτήρια για αυτούς που δικαιούνται να κάνουν αίτηση.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοπελιες !

θα ηθελα να ρωτησω για το φετεινο εσπα αν υπαρχουν νεα!

κατι ψιλοεμαθα για εσπα ,μονο ιδιωτικων σταθμων,αλλά που θα εγκρινονται τοπικα απο τον Δημο!!! ξερετε κατι εσεις??

Η ιστοσελιδα εεταα δεν αναφερει παντως τιποτα!!

 

Κ επειδη σας διαβαζα, να πω κ εγω την αποψη μου!!

Νομιζω οτι το εσπα ειναι αρκετα δικαιο!

1)δινει συγκεκριμενα μορια για καθε περιπτωση

2)αποκλειει τα πολυ ψηλα εισοδηματα 40.000 κ ανω!

γιατι κ 10παιδια να εχεις .τα 40.000 ειναι πολλα!!

3)αφηνει & τις ανεργες να συμμετεχουν!!

 

Να κοψει θεσεις που ειχε εγκρινει,ΕΚΕΙΝΟ ηταν ΑΔΙΚΟ κ ΛΑΘΟΣ κ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

 

Σε αντιθεση με τους Δημοτικους που δεν αφηνουν τις ανεργες καθολου να δωσουν αιτηση!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!

"αφου εισαι ανεργη κ δεν εχεις κ λεφτα,ας μεινει κ το παιδι σου χωρις εκπαιδευση κ μορφωση κ εμπειριες κ εσυ να μην βρεις ΠΟΤΕ δουλεια!!

Εσυ που δουλευεις,οσα&να βγαζεις,ακομη&100.000 δικαιουσαι!

μην δωσεις 250ε για το παιδι σου να το στειλεις ή μην βαλεις νταντα....

Μην ξοδευεσαι!Θα στο κρατησουμε εμεις!!!!! "

 

Και ολα αυτα χωρις συγκεκριμενα μορια κτλ...Αλλά μονο με γνωριμιες σε Διοικητικο Συμβουλιο!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοπελιες !

θα ηθελα να ρωτησω για το φετεινο εσπα αν υπαρχουν νεα!

κατι ψιλοεμαθα για εσπα ,μονο ιδιωτικων σταθμων,αλλά που θα εγκρινονται τοπικα απο τον Δημο!!! ξερετε κατι εσεις??

Η ιστοσελιδα εεταα δεν αναφερει παντως τιποτα!!

 

Κ επειδη σας διαβαζα, να πω κ εγω την αποψη μου!!

Νομιζω οτι το εσπα ειναι αρκετα δικαιο!

1)δινει συγκεκριμενα μορια για καθε περιπτωση

2)αποκλειει τα πολυ ψηλα εισοδηματα 40.000 κ ανω!

γιατι κ 10παιδια να εχεις .τα 40.000 ειναι πολλα!!

3)αφηνει & τις ανεργες να συμμετεχουν!!

 

Να κοψει θεσεις που ειχε εγκρινει,ΕΚΕΙΝΟ ηταν ΑΔΙΚΟ κ ΛΑΘΟΣ κ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

 

Σε αντιθεση με τους Δημοτικους που δεν αφηνουν τις ανεργες καθολου να δωσουν αιτηση!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!

"αφου εισαι ανεργη κ δεν εχεις κ λεφτα,ας μεινει κ το παιδι σου χωρις εκπαιδευση κ μορφωση κ εμπειριες κ εσυ να μην βρεις ΠΟΤΕ δουλεια!!

Εσυ που δουλευεις,οσα&να βγαζεις,ακομη&100.000 δικαιουσαι!

μην δωσεις 250ε για το παιδι σου να το στειλεις ή μην βαλεις νταντα....

Μην ξοδευεσαι!Θα στο κρατησουμε εμεις!!!!! "

 

Και ολα αυτα χωρις συγκεκριμενα μορια κτλ...Αλλά μονο με γνωριμιες σε Διοικητικο Συμβουλιο!!

 

 

το εσπα θα βγει κανονικα και φετος εχουνε εξασφαλιστει 150 μυρια για τη φετινη χρονια,,,,απλα αργουνε λιγο σημερα αυριο στην εεταα λογικα θα βγει για ''διαβουλευση'' η προκυρηξη μετα θα κανουνε αιτηση οι παιδικοι και μετα οι μητερες,,,οσο για αυτο που ακουσες,,δεν ισχυει,,,θα κανουμε οπως καθε χρονο κανονικα τις αιτησεις μας ,θα βαλουμε τις 4 επιλογες μας και οενας ειναι ο φορεας που το διαχειριζεται αυτο ολο η ΕΕΤΑΑ,,,τα αλλα ειναι παραπληροφορηση οπως και περσυ μαζευανε τα χαρτια ιο παιδικοι και πολλοι ιδιωτικοι δε λεγανε στις μητερες οτι εχετε 4 επιλογες να βαλετε και βαζανε μονο το συγκεκριμενο οποτε μενανε απεξω,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλές λιγάκι...

- Με υψηλά εισοδήματα πληρώνουν τροφεία και μάλιστα ουκ ευκαταφρόνητα ποσά.

- Τα 10 παιδιά δε μεγαλώνουν με 40.000 ...

- Είναι άδικο (όχι το ΕΣΠΑ, αλλά η γενική αντιμετώπιση) όταν με υψηλότερα εισοδήματα δικαιολογούνται θέσεις μέσω ΕΣΠΑ ενώ υπάρχουν εργαζόμενοι με μικρότερα εισοδήματα που πρέπει να πληρώσουν τα τροφεία (και μάλιστα κομματάκι δυσανάλογα προς τις δυνατότητές τους).

 

 

Και νομίζω πως είσαι ελαφρώς σε λάθος θέμα. Εδώ δεν είναι για το ΕΣΠΑ γενικώς...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλές λιγάκι...

- Με υψηλά εισοδήματα πληρώνουν τροφεία και μάλιστα ουκ ευκαταφρόνητα ποσά.

- Τα 10 παιδιά δε μεγαλώνουν με 40.000 ...

- Είναι άδικο (όχι το ΕΣΠΑ, αλλά η γενική αντιμετώπιση) όταν με υψηλότερα εισοδήματα δικαιολογούνται θέσεις μέσω ΕΣΠΑ ενώ υπάρχουν εργαζόμενοι με μικρότερα εισοδήματα που πρέπει να πληρώσουν τα τροφεία (και μάλιστα κομματάκι δυσανάλογα προς τις δυνατότητές τους).

 

 

Και νομίζω πως είσαι ελαφρώς σε λάθος θέμα. Εδώ δεν είναι για το ΕΣΠΑ γενικώς...

Διαβάζοντας αυτά που είπες, μου ήρθε η εικόνα μιας μανούλας που βλέπω σχεδόν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Πηγαίνοντας στον βρεφικό τον μπέμπη μου την συναντώ 2-3 φορές την εβδομάδα, γιατί αγωνιά να ενημερωθεί για τις εγγραφές μέσω ΕΕΤΑΑ. Βλέπετε θέλει να κάνει αίτηση η καημενούλα. Η συγκεκριμένη μαμά, οδοντίατρος στο επάγγελμα (με ιδιωτικό ιατρείο βεβαίως) και JEEP BMW, ίσως γίνει δικαιούχος του προγράμματος (όπως και πολλές άλλες), ενώ θα μείνουν έξω άνεργες (και δεν αναφέρομαι στις άεργες), υπάλληλοι με μπλοκάκι, πολλές ιδιωτικοί υπάλληλοι και σχεδόν το σύνολο τον Δ.Υ. Είμαι περίεργη για το αποτέλεσμα..... Και μετά σκοτώνονται οι Δ.Υ με τους Ι.Υ, οι Άνεργες με τις Υπαλλήλους γενικά κλπ. Ήμαρτον δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Κ επειδη σας διαβαζα, να πω κ εγω την αποψη μου!!

Νομιζω οτι το εσπα ειναι αρκετα δικαιο!

1)δινει συγκεκριμενα μορια για καθε περιπτωση

2)αποκλειει τα πολυ ψηλα εισοδηματα 40.000 κ ανω!

γιατι κ 10παιδια να εχεις .τα 40.000 ειναι πολλα!!

3)αφηνει & τις ανεργες να συμμετεχουν!!

 

 

Αφού μας διάβαζες πως δεν έκανες ούτε ένα σχόλιο για τον αποκλεισμό των δημόσιων υπαλλήλων; Και αυτό δίκαιο σου φαίνεται;

 

Λίγο υπερβολικό να λες ότι τα 40.000? είναι κανένα τρομερό εισόδημα για κάποιον με 10 παιδιά κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως πέφτουν οι μισθοί και όχι τα τροφεία (ή αν αναγκαστείς να πας σε ιδιωτικό) θα συμφέρει τις ΔΥ να μείνουν σπίτι αν εχουν 2 παιδιά σε παιδικό σταθμό!

Link to comment
Share on other sites

"αφου εισαι ανεργη κ δεν εχεις κ λεφτα,ας μεινει κ το παιδι σου χωρις εκπαιδευση κ μορφωση κ εμπειριες κ εσυ να μην βρεις ΠΟΤΕ δουλεια!!

Εσυ που δουλευεις,οσα&να βγαζεις,ακομη&100.000 δικαιουσαι!

μην δωσεις 250ε για το παιδι σου να το στειλεις ή μην βαλεις νταντα....

Μην ξοδευεσαι!Θα στο κρατησουμε εμεις!!!!! "

 

Για παιδικούς σταθμούς μιλάμε, όχι για πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια/τριτοβάθμια εκπαίδευση! Όσο για τις εμπειρίες, τα παιδιά μπορούν να τις αποκτήσουν και με τους γονείς τους τα Σαββατοκύριακα.

 

Ετσι οπως πέφτουν οι μισθοί και όχι τα τροφεία (ή αν αναγκαστείς να πας σε ιδιωτικό) θα συμφέρει τις ΔΥ να μείνουν σπίτι αν εχουν 2 παιδιά σε παιδικό σταθμό!

 

Ειλικρινά, ακόμα και με ένα παιδί, το σκέφτομαι. Μια άδεια άνευ αποδοχών μέχρι να πάει σχολείο, μάλλον είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έλαβα απάντηση στην αναφορά μου από το Συνήγορο του Πολίτη. Εν κατακλείδι με ενημερώνουν ότι ο Συνήγορος θεωρεί ότι δεν υπάρχει πεδίο περαιτέρω παρέμβασης στο συγκεκριμένο ζήτημα. Οι λόγοι είναι ότι έχουν ήδη αλληλογραφία του 2011 και 2012, σύμφωνα με την οποία (μου την έχουν επισυνάψει) έχουν ήδη κάνει συστάσεις και στην ΕΕΤΑΑ και στο Υπουργείο Εσωτερικών και στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλ. Διακυβέρνησης σχετικά με

1. την άρση του αποκλεισμού διαφόρων ομάδων από την πρόσβαση στο πρόγραμμα "Εναρμόνιση...." (αναφέροναι όσες μητέρες εργάζονται στο στενό και ευτύτερο δημόσιο τομέα) και

2. την εκ των προτέρων δέσμευση των δημοτικών παιδικών σταθμών για ποσόστωση στις εγγραφές παιδιών πέραν αυτών που εντάσσονται στο πρόγραμμα "Εναρμόνιση....".

Μίλησα και με την υπάλληλο η οποία χρεώθηκε και απάντησε στην αναφορά μου και μου είπε ότι ο Συνήγορος έχει κάνει τις συστάσεις του στους φορείς που έπρεπε και αυτοί με τη σειρά τους έπρεπε να δώσουν κατάλληλες οδηγίες στους φορείς κάτω από αυτούς (π.χ. Δήμους). Μου είπε επίσης ότι απάντηση σε αυτά τα έγγραφά τους δεν έλαβαν, δηλαδή ότι μέχρι στιγμής οι συστάσεις τους έχουν αγνοηθεί. Μου είπε ότι θα ξανασυζητηθεί το θέμα με το βοηθό Συνήγορο (?) και ότι πιθανόν να ξανακάνουν τις σχετικές συστάσεις μιας και είναι η εποχή που καταρτίζεται το πρόγραμμα για την επόμενη χρονιά και συγχρόνως τρέχουν οι προθεσμίες για τις αιτήσεις στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς.

Τη ρώτησα τι μπορώ να κάνω εγώ με το Δήμο μου και μου είπε ότι μπορώ να τους "ξαναενοχλήσω" κοινοποιώντας τους και τη σχετική αλληλογραφία. Αυτό θα το κάνω για τη δική μου περίπτωση και κρίνετε κι εσείς τι θα κάνετε με τους δικούς σας Δήμους. Γιατί πραγματικά θεωρώ ότι η μεγάλη αδικία γίνεται σε σχέση με ένα υποτιθέμενο δημόσιο αγαθό (δημοτικοί παιδικοί σταθμοί) στο οποίο όλοι και όλες θα έπρεπε να έχουμε τις ίδιες πιθανότητες πρόσβασης. Αυτά προς το παρόν.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτά που είπες, μου ήρθε η εικόνα μιας μανούλας που βλέπω σχεδόν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Πηγαίνοντας στον βρεφικό τον μπέμπη μου την συναντώ 2-3 φορές την εβδομάδα, γιατί αγωνιά να ενημερωθεί για τις εγγραφές μέσω ΕΕΤΑΑ. Βλέπετε θέλει να κάνει αίτηση η καημενούλα. Η συγκεκριμένη μαμά, οδοντίατρος στο επάγγελμα (με ιδιωτικό ιατρείο βεβαίως) και JEEP BMW, ίσως γίνει δικαιούχος του προγράμματος (όπως και πολλές άλλες), ενώ θα μείνουν έξω άνεργες (και δεν αναφέρομαι στις άεργες), υπάλληλοι με μπλοκάκι, πολλές ιδιωτικοί υπάλληλοι και σχεδόν το σύνολο τον Δ.Υ. Είμαι περίεργη για το αποτέλεσμα..... Και μετά σκοτώνονται οι Δ.Υ με τους Ι.Υ, οι Άνεργες με τις Υπαλλήλους γενικά κλπ. Ήμαρτον δηλαδή...

 

Το μόνο που έχω να σχολιάσω πάνω σε αυτό είναι ότι όσο παράνομη είναι αυτή η "μανούλα-φτωχή οδοντίατρος" άλλο τόσο είναι και οι πελάτες της που δεν απαιτούν απόδειξη για τις υπηρεσίες της με αποτέλεσμα το εισόδημα της οδοντιάτρου να φαίνεται χαμηλό και να δικαιούται μία δωρεάν παροχή που στην πραγματικότητα δεν τη δικαιούται. Για αυτό καλά θα κάνουμε όλοι να μη δεχόμαστε καμία μαύρη συναλλαγή (είτε πάρε είτε δώσε), ώστε όταν ερχόμαστε να κριθούμε για το εισόδημά μας, το δηλωμένο να ταυτίζεται με το πραγματικό και η κρίση να γίνεται με βάση αντικειμενικά ορθά στοιχεία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο katerina2 που τη στιγμη που εμεις αερολογουμε,εσυ κανεις δουλεια!ας ελπισουμε οτι θα εξαληφθει η αδικια και θα μπορεσουμε κι εμεις να κανουμε το αυτονοητο...να στειλουμε τα παιδια μας σε παιδικους σταθμους..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...