Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Ο μικρος μου οπου να 'ναι χρονιζει. Ακομα δεν εχει κανει τα πρωτα του βηματα πιανεται ομς σηκώνεται κ περπαταει αν τον κραταμε απο τα χερακια. Ηθελα να ρωτησω... παπουτσια κανει να του φοραω;;; Γιατι εξω πως θα τον περπαταω; Ξυπολυτο στον δρομο δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα! Ο μικρος μου οπου να 'ναι χρονιζει. Ακομα δεν εχει κανει τα πρωτα του βηματα πιανεται ομς σηκώνεται κ περπαταει αν τον κραταμε απο τα χερακια. Ηθελα να ρωτησω... παπουτσια κανει να του φοραω;;; Γιατι εξω πως θα τον περπαταω; Ξυπολυτο στον δρομο δεν γινεται...

 

τον ίδιο προβληματισμό είχαμε κι εμείς!και αφού το παιδί περπάταγε έστω και κρατώντας το από το χεράκι χρειάζοταν παππούτσια!τα αγκαλιάς τα έφθειρε!πήραμε λοιπόν ένα ζευγάρι αθλητικά πολύ μαλακά και ελαφριά και εύκαμπτα!

καλά τρεξίματα!:P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυυυυυυ!!! Βασικα λεω να του παρω πεδιλα καθοτι ιδρωτιλης αλλα να υποθεσω πρεπει να ειναι κλειστα μπρος πισω μη κ βγει κανα δαχτυλακι;

 

Ναι, κλειστά στη φτέρνα και με καλή σόλα, ορθοπεδική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ορθοπεδικη οταν λεμε εννοουμε να εχει στη καμαρα αυτο το υψωματακι;

 

Ναι, να έχει καμάρα, να είναι μαλακή, από καλό υλικό (δερμάτινη). Για τα πρώτα βήματα του παιδιού πάρε το καλύτερο παπουτσάκι.:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να έχει καμάρα, να είναι μαλακή, από καλό υλικό (δερμάτινη). Για τα πρώτα βήματα του παιδιού πάρε το καλύτερο παπουτσάκι.:D

 

Ωραια ευχαριστωωωωωωω!! Να ρωτησω κ κατι αλλο; Να ειναι κ μπροστα τελειως κλειστο; Γιατι βλεπω τα καλοκαιρινα εχουν τρυπουλες μπροστα κ φοβαμαι....

Link to comment
Share on other sites

Ανατομικά θέλετε να πειτε, όχι ορθοπεδικά!

Τα ορθοπεδικά συστήνονται από ιατρούς για συγκεκριμένες παθήσεις, δεν ενδείκνυνται για όλους.

Κλειστό, ελαφρύ, ανατομικό παπουτσάκι, επώνυμο κατά προτίμηση ειναι μια χαρά!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστωωωωωωω!! Να ρωτησω κ κατι αλλο; Να ειναι κ μπροστα τελειως κλειστο; Γιατι βλεπω τα καλοκαιρινα εχουν τρυπουλες μπροστα κ φοβαμαι....

 

Εμάς μας βόλεψαν απίστευτα κάτι ανατομικά παπουτσάκια κλειστά μπρος και πίσω, με τρύπες μόνο στο πλάι, που ενώ είναι δερμάτινα, μπροστά στην μύτη του παπουτσιού είναι καλυμμένα με πλαστικό, σαν καουτσούκ. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι σχεδιαστική λεπτομέρεια, αλλά πλέον κατάλαβα ότι είναι επειδή ναι μεν στέκεται και κάνει βηματαάκια στηριζόμενος, αλλά κυρίως μπουσουλάει και τα σέρνει, οπότε με αυτό το πλάστικό δεν φθείρονται καθόλου! Vicco είναι η μάρκα και τα είχα πάρει από το Λητώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα δεν περπαταει ακομα αλλα εδω κι ενα μηνα της πηρα ανατομικα.

Ομως εχει πολυ μικρο ποδαρακι, υποθετω οτι κανονικα θα φοραγε 17 νουμερο αλλα δεν βρηκα τοσο μικρο νουμερο σε ανατομικο κι ετσι της πηρα το 19 που της περισσευει δυο ποντους.

Ειναι σωστο αυτο;αν τωρα που ειναι μεγαλο της κι η καμαρα του ποδιου παει σε λαθος σημειο μηπως της κανει ζημια;;;τι πιστευετε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα δεν περπαταει ακομα αλλα εδω κι ενα μηνα της πηρα ανατομικα.

Ομως εχει πολυ μικρο ποδαρακι, υποθετω οτι κανονικα θα φοραγε 17 νουμερο αλλα δεν βρηκα τοσο μικρο νουμερο σε ανατομικο κι ετσι της πηρα το 19 που της περισσευει δυο ποντους.

Ειναι σωστο αυτο;αν τωρα που ειναι μεγαλο της κι η καμαρα του ποδιου παει σε λαθος σημειο μηπως της κανει ζημια;;;τι πιστευετε;

 

 

θα της κάνει ζημιά τόσο μεγάλο παπούτσι, δεν θα βρίσκει την ισορροπία της καταρχήν και μπορεί να της βλάψει μέχρι και την σπονδυλική στήλη. (έλα και στη θέση της, εσύ θα μπορούσες να περπατήσεις άνετα και σωστά με τα παπούτσια πχ του άντρα σου?)

Link to comment
Share on other sites

Ανατομικά θέλετε να πειτε, όχι ορθοπεδικά!

 

Ναι, έχεις δίκιο!

 

Κι εμενα δεν περπαταει ακομα αλλα εδω κι ενα μηνα της πηρα ανατομικα.

Ομως εχει πολυ μικρο ποδαρακι, υποθετω οτι κανονικα θα φοραγε 17 νουμερο αλλα δεν βρηκα τοσο μικρο νουμερο σε ανατομικο κι ετσι της πηρα το 19 που της περισσευει δυο ποντους.

Ειναι σωστο αυτο;αν τωρα που ειναι μεγαλο της κι η καμαρα του ποδιου παει σε λαθος σημειο μηπως της κανει ζημια;;;τι πιστευετε;

 

όχι δεν είναι σωστό, γιατί η καμάρα όπως είπες πάει σε λάθος σημείο. Άσε που θα τη δυσκολέψει στο περπάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηραμε παπουτσακια αλλα φοβαμαι μην εχουμε το ιδιο θεμα με την μπουρμπουρ.... λογω κουτουπιε σε 19 νουμερο δεν εμπαινε το ποδι κ τελικα βρηκαμε νουμερο 20 αλλα εχει ενα δαχτυλο κενο μπροστα!! Λετε να του κανω ζημια; το 19 θα του ηταν τσιμα τσιμα κ να εμπαινε το ποδι

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα δεν περπαταει ακομα αλλα εδω κι ενα μηνα της πηρα ανατομικα.

Ομως εχει πολυ μικρο ποδαρακι, υποθετω οτι κανονικα θα φοραγε 17 νουμερο αλλα δεν βρηκα τοσο μικρο νουμερο σε ανατομικο κι ετσι της πηρα το 19 που της περισσευει δυο ποντους.

Ειναι σωστο αυτο;αν τωρα που ειναι μεγαλο της κι η καμαρα του ποδιου παει σε λαθος σημειο μηπως της κανει ζημια;;;τι πιστευετε;

 

Μην της τα φοράς ακόμα, περίμενε να γίνει το πόδι της Νο 19. Απ΄την άλλη, αν τα χρησιμοποιείς ως παπουτσάκια αγκαλιάς, δεν πειράζει, αλλά δεν κάνει να περπατάει το μωρό με λάθος νούμερο παπούτσι.

 

Τα παπούτσια στα μωρά που κάνουν τα πρώτα τους βήματα πρέπει να είναι σαν γάντι. Να παίρνεις το νούμερο ακριβώς, ακόμα κι αν τα φορέσουν μόνο 2 μήνες. Αν είναι έστω και λίγο μεγαλύτερο, δεν πατάει σωστά η καμάρα του ποδιού. Έτσι το παιδί δεν στηρίζεται καλά και μπορεί να περπατάει στραβά και να γίνει ζημιά στο πόδι ή και στη σπονδυλική στήλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας περιεργως το ποδι πεφτει ακριβως πανω στην καμαρα παρα το 1 δαχτυλο κενο...ηταν το μοναδικο που "αγκαλιασε" το ποδαρακι

 

΄Ενα δάχτυλο κενό μπορεί να έχει και το δικό σου το παπούτσι μπροστά, αλλα να είναι το σωστο νούμερο. Στα μαγαζιά με βρεφικά παπούτσια έχουν κάτι οδηγούς για να βρεις τι νούμερο φοράει το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Α πολυ καλοοοο!! Παντως διαφερουν τοοοσο πολυ τα νουμερα...μας εδωσαν εναν ποδομετρητη στα Λητω κ εβγαινε νουμερο 20,5 σχεδον..! Οποτε να μην ανησυχω η παρανοικη μανα;;;; Σας ευχαριστω πολυυυ....:D

Link to comment
Share on other sites

δειτε κι αυτον τον ποδομετρητη για σωστο υπολογισμο του μεγεθους:

http://www.mouyer.gr/store/footmesure.pdf

 

Aυτό εννοούσα όταν έγραψα "οδηγό" πιο πάνω. Θα το εκτυπώσω να το έχω.

 

Ήθελα να σας ρωτήσω, πόσο ασφαλές θεωρείτε ότι είναι να παραγγέλνουμε παπούτσια μέσω ίντερνετ; Δλδ μπορεί να έχουμε βρει τι νούμερο φοράει το παιδί, αλλά αν δεν το δοκιμάσουμε στο ποδαράκι του, πώς θα ξέρουμε ότι του κάθεται καλά;

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στο σπίτι πάντως, εγώ του πήρα δερμάτινα slip-on shoes της minifeet. Είναι πολύ μαλακά και δεν γλιστράνε, λόγω του δερμάτινου πάτου. Κι οι τιμές είναι πολύ καλές.

 

http://www.minifeetshoes.com/

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ο μικρος μου οπου να 'ναι χρονιζει. Ακομα δεν εχει κανει τα πρωτα του βηματα πιανεται ομς σηκώνεται κ περπαταει αν τον κραταμε απο τα χερακια. Ηθελα να ρωτησω... παπουτσια κανει να του φοραω;;; Γιατι εξω πως θα τον περπαταω; Ξυπολυτο στον δρομο δεν γινεται...

 

εγώ της δικίας μου 11 μηνων της βάζω παπουτσακια παντα όποτε βγαινουμε.

πηγα σε ενα μααζι παπουτσια είπα πως θελω ενα ζευγαρι για πρωτα βηματα που να στηρίζει καλά το ποδι και ειμαστε συνέχεια με αυτά..

μου ειχαν δωσει παπουτσάκια αλλά προτίμησα καινουργια για να εφαρμόζει σωστά στο ποδι του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα μανούλες!!

Ο γιος μου δεν περπαταει ακομα (14 μηνων) , σηκώνεται και κανει λιγα βηματακια με τη βοήθεια μας. Ήθελα να ρωτήσω αν εχει αγοράσει κάποια απο εσάς παπουτσάκια της fisher price, μας έκανα δωρο κάτι μποτάκια και του τα φοράω να συνηθίσει τα παπούτσια. Γνωρίζεται αν είναι ιδανικά ή χαμηλής ποιότητας οπότε να τα αποφύγω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Για μέσα στο σπίτι πάντως, εγώ του πήρα δερμάτινα slip-on shoes της minifeet. Είναι πολύ μαλακά και δεν γλιστράνε, λόγω του δερμάτινου πάτου. Κι οι τιμές είναι πολύ καλές.

 

http://www.minifeetshoes.com/

 

η μπουμπου μου ειναι 11 μιση μηνων και περπαταει αρκετα μεσα στο σπιτι και μου ειπε η μητερα μου που την κραταει οσο λειπω στην δουλεια οτι τωρα τελευταια θελει και εξω να την αφηνει κατω και να περπαταει.μας ειχανε φερει παπουτσακια αγκαλιας που πηγανε χαμενα γιατι οσο ηταν μωρο και δεν τα ηθελε η ιδια και δεν ηθελα και εγω να της περιοριζω το ποδαρακι.αρχισα να κοιταω τωρα και δεν ξερω καθολου τι να της παρω.μπηκα στην σελιδα που εγραψες και εχει πολυ ωραια πραγματα.σκεφτομουν για αρχη να της επαιρνα αυτα τα μαλακά δερματινα αλλα κανουν και για εξω να φοραει λιγακι ή μονο σπιτι και για εξω κατι αλλο?ησουν ευχαριστημενη?εκαναν μερες να ερθουν?

Link to comment
Share on other sites

επισης μας εκαναν δωρο και κατι allstarακια χαμηλα οχι μποτακια και σε λιγες μερες οπως παμε θα της κανουν της μπουμπους.προβληματιζομαι ομως μηπως δεν κανουν για τωρα που ξεκινησαμε να περπαταμε.ειναι παρα πολυ ομορφα αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο να της τα φοραω ή θα κανουν κακο στο ποδαρακι της

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...