Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

Μα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ τα πρώτα παπουτσακια;;;!

 

Πάντως, όσο πιο ξυπολυτα τα ποδαράκια, τόσο το καλύτερο, άρα στο σπίτι όχι παπούτσι, αλλά, το πολύ-πολύ, αντιολισθητικο καλτσακι. Έξω, τώρα, δερμάτινο που να πιάνει τον αστράγαλο και, αν το κρατάς από μύτη και φτέρνα, να λυγίζει εύκολα προς τα πάνω (τάδε έφη σύζυγος ορθοπαιδικός! :) ). Τα σταρακια είναι πανέμορφα, αλλά όχι για κυρίως παπούτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Scratee ελπίζω να διαβάζεις ακομα, ρωτα τον συζυγο αν μπορεις ποτε ειναι καλο να παμε το μωρο σε ορθοπεδικό για ενα γενικό τσεκ; Μπορούμε να το παμε τωρα η δεν εχει νόημα τωρα και να το πανε πιο μετα που σηκώνεται;

 

Σορυ αν ειμαι εκτός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ τα πρώτα παπουτσακια;;;!

 

ασε Scratee μου!κ εγω ξετρελλαμενη!τα κοιτας που ειναι τοσο μικροσκοπικα και λες ποσο τελεια:D!και εγω ειμαι της αποψης οσο λιγοτερο της περιοριζω το ποδαρακι τοσο καλυτερα.τα σταρακια μου φαινονται αρκετα δυσκαμπτα και γι αυτο τα φοβαμαι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο.ισως της τα φορεσω καμια φορα και για λιγακι να κανουμε και την μοστρα μας;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

BabyCute, κοίτα λίγο το θέμα με τα ισχια. Βασικά, μην ψάχνεις καν στο φόρουμ. Δες το στην πρώτη σελίδα του parents. Μόνο αυτό τον έλεγχο.(το υπερηχογράφημα) χρειάζονται τα μωρά. Μετά, στο σχολείο, προληπτική εξέταση για σκολιωση κάνει ο παιδίατρος (και τρώει τη δουλειά τού ορθοπαιδικού :P ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι 6,5 μηνών δεν έχουμε ακόμα θέμα περπατήματος (αλλάζει τα ποδαράκια βέβαια όταν τον κρατάς όρθιο απ τις μασχάλες), αλλά του πήραμε κάτι adidas αθλητικά για πλάκα τα Χριστούγεννα. Έχουν επάνω έγκριση απ' την ορθοπαιδική ομάδα της adidas κτλ, δεν είναι διακοσμητικά! Προς το παρόν βέβαια πιο πολύ μας άρεσε που τα πιάσαμε και τα μασήσαμε, παρά που τα φορέσαμε στη βόλτα... :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πραγματικά προβληματίζομαι...Η παιδίατρος μας μου είπε να της πάρω παπούτσι το οποίο θα την στηρίζει στην καμάρα κ στον αστράγαλο όπως κ έκανα (πήρα μπαλαρίνες γνωστής εταιρίας)..Περπατάει πάρα πολύ ωραία κ σταθερά.Δε δείχνει να δυσχεραίνει για κάποιον λόγο και είμαι ικανοποιημένη με την αγορά που έκανα.Μου έφεραν σήμερα σαν δώρο ένα ζευγάρι σπορτεξ ενα νούμερο μεγαλύτερα (για λίγο αργότερα) τα οποία είναι μαλακά έχουν βέβαια μια μικρή κλίση προς τα εμπρός (πρέπει;) και δεν έχουν καθόλου καμάρα..Η απορία μου είναι,τα κρατάω να τα φορέσει ή να τα αλλάξω με κάτι που θα έχει καμάρα κ δε θα έχει καθόλου κλίση η σόλα;;;Έχω διαβάσει διάφορα κ έχω μπερδευτεί.Με την παιδίατρο δεν έχω μιλήσει ακόμα λόγο Σ/Κ.Δεν έχει κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα η μικρή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Πραγματικά προβληματίζομαι...Η παιδίατρος μας μου είπε να της πάρω παπούτσι το οποίο θα την στηρίζει στην καμάρα κ στον αστράγαλο όπως κ έκανα (πήρα μπαλαρίνες γνωστής εταιρίας)..Περπατάει πάρα πολύ ωραία κ σταθερά.Δε δείχνει να δυσχεραίνει για κάποιον λόγο και είμαι ικανοποιημένη με την αγορά που έκανα.Μου έφεραν σήμερα σαν δώρο ένα ζευγάρι σπορτεξ ενα νούμερο μεγαλύτερα (για λίγο αργότερα) τα οποία είναι μαλακά έχουν βέβαια μια μικρή κλίση προς τα εμπρός (πρέπει;) και δεν έχουν καθόλου καμάρα..Η απορία μου είναι,τα κρατάω να τα φορέσει ή να τα αλλάξω με κάτι που θα έχει καμάρα κ δε θα έχει καθόλου κλίση η σόλα;;;Έχω διαβάσει διάφορα κ έχω μπερδευτεί.Με την παιδίατρο δεν έχω μιλήσει ακόμα λόγο Σ/Κ.Δεν έχει κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα η μικρή.

Δεν έχουμε φτάσει ακόμη στην ηλικία σας για να απαντήσω από εμπειρία. Έχω δει όμως μωράκια 9-10 μηνών με αθλητικά τύπου nike χωρίς κάποιο πρόβλημα. Άφησε τα προς το παρόν στο κουτί του για τυχόν αλλαγή και ρώτησε τον γιατρό για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Πραγματικά προβληματίζομαι...Η παιδίατρος μας μου είπε να της πάρω παπούτσι το οποίο θα την στηρίζει στην καμάρα κ στον αστράγαλο όπως κ έκανα (πήρα μπαλαρίνες γνωστής εταιρίας)..Περπατάει πάρα πολύ ωραία κ σταθερά.Δε δείχνει να δυσχεραίνει για κάποιον λόγο και είμαι ικανοποιημένη με την αγορά που έκανα.Μου έφεραν σήμερα σαν δώρο ένα ζευγάρι σπορτεξ ενα νούμερο μεγαλύτερα (για λίγο αργότερα) τα οποία είναι μαλακά έχουν βέβαια μια μικρή κλίση προς τα εμπρός (πρέπει;) και δεν έχουν καθόλου καμάρα..Η απορία μου είναι,τα κρατάω να τα φορέσει ή να τα αλλάξω με κάτι που θα έχει καμάρα κ δε θα έχει καθόλου κλίση η σόλα;;;Έχω διαβάσει διάφορα κ έχω μπερδευτεί.Με την παιδίατρο δεν έχω μιλήσει ακόμα λόγο Σ/Κ.Δεν έχει κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα η μικρή.

Όντως ξέρω ότι πρέπει να έχουν κάμαρα όπως κ να είναι μποτάκια για στηρίζουν τον αστράγαλο να μην στραβοπατησουν! Οι μπαλαρίνες που πήρες είναι οκ? Τι σ είπε ο γιατρός?? Περπατάει κιόλας η μικρούλα σου? Πάντως στο σπίτι καλό είναι να είναι ξυπολητα τα μικρά για τα πρώτα τους βήματα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όντως ξέρω ότι πρέπει να έχουν κάμαρα όπως κ να είναι μποτάκια για στηρίζουν τον αστράγαλο να μην στραβοπατησουν! Οι μπαλαρίνες που πήρες είναι οκ? Τι σ είπε ο γιατρός?? Περπατάει κιόλας η μικρούλα σου? Πάντως στο σπίτι καλό είναι να είναι ξυπολητα τα μικρά για τα πρώτα τους βήματα!

Ναι είναι λίγο βιαστική από μικρή φαινόταν.. :-)

Στο σπίτι περπατάει ξυπόλητη φορώντας κάλτσες με πατουσακια για να μη γλιστράει.Σπάνια έχει φορέσει κ παπούτσια αγκαλιάς.Όσον αφορά τις μπαλαρίνες είναι με ψιλό πιάσιμο κ της κρατάει κ τον αστράγαλο,έχουν καμάρα και είναι μαλακές.Έχω προσέξει να αγκαλιάζει τη φτέρνα της και να είναι ευρύχωρο μπροστά.Περπατάει πολύ ωραία και σταθερά με αυτά.

Τώρα αυτά που μας έφεραν είναι σίγουρα για λίγο πιο μετά γτ είναι ενα νούμερο μεγαλύτερα. Έχω δει κ εγώ κ αλλα παιδάκια με παρόμοια παπούτσια αλλά έχω μπερδευτεί γενικά..Άλλοι υποστηρίζουν ότι θέλει οπωσδήποτε καμάρα κ πιάσιμο στον αστράγαλο κ άλλοι λένε ότι η κάμαρα δε διαμορφώνεται πριν τα 3 όποτε δε χρειάζεται στήριξη το παιδί εκτός κ αν συντρέχει ορθοπεδικός λόγος.Από την άλλη τα σπορτεξ δεν κρατάνε τον αστράγαλο,τα συγκεκριμένα δεν έχουν καν καμάρα.Σίγουρα οσο πιο κοντα ειναι στη φυσική κίνηση του ποδιού τόσο καλύτερα.Άλλα τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Τώρα αυτά που μας έφεραν είναι σίγουρα για λίγο πιο μετά γτ είναι ενα νούμερο μεγαλύτερα. Έχω δει κ εγώ κ αλλα παιδάκια με παρόμοια παπούτσια αλλά έχω μπερδευτεί γενικά..Άλλοι υποστηρίζουν ότι θέλει οπωσδήποτε καμάρα κ πιάσιμο στον αστράγαλο κ άλλοι λένε ότι η κάμαρα δε διαμορφώνεται πριν τα 3 όποτε δε χρειάζεται στήριξη το παιδί εκτός κ αν συντρέχει ορθοπεδικός λόγος.Από την άλλη τα σπορτεξ δεν κρατάνε τον αστράγαλο,τα συγκεκριμένα δεν έχουν καν καμάρα.Σίγουρα οσο πιο κοντα ειναι στη φυσική κίνηση του ποδιού τόσο καλύτερα.Άλλα τι ισχύει τελικά;

Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι μαλακα, με λεπτη σολα και μεγαλο ανοιγμα μπροστα στα δαχτυλα. Τα αθλητικα τυπου Nike, Adidas κλπ, συνηθως ειναι σκληρα, με χοντρη σολα και γενικως σχεδιασμενα οπως ειναι τα μεγαλα, απλα σε μικρο μεγεθος. Στη θεση σου δεν θα τα φορουσα (θα τα κρατουσα σαν 2ο ζευγαρι αν χρειαστει για καποια στιγμη που τα πρωτα δεν θα ειναι διαθεσιμα). Η αποψη μου ειναι τα παπουτσια να εχουν ιδιοτητες που ειναι σαν να μην φοραει παπουτσι! Προτιμω να μην υποστηριζεται κατι (αστραγαλος κλπ) γιατι η φιλοσοφια ειναι να μαθει το ποδι να στηριζεται μονο του. Εξαλλου, ειναι γνωστο οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το ξυπολητο-δηλαδη δεν χρειαζεται κατι που να "υποστηριζει" το ποδι.

Δες κι εδω 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι μαλακα, με λεπτη σολα και μεγαλο ανοιγμα μπροστα στα δαχτυλα. Τα αθλητικα τυπου Nike, Adidas κλπ, συνηθως ειναι σκληρα, με χοντρη σολα και γενικως σχεδιασμενα οπως ειναι τα μεγαλα, απλα σε μικρο μεγεθος. Στη θεση σου δεν θα τα φορουσα (θα τα κρατουσα σαν 2ο ζευγαρι αν χρειαστει για καποια στιγμη που τα πρωτα δεν θα ειναι διαθεσιμα). Η αποψη μου ειναι τα παπουτσια να εχουν ιδιοτητες που ειναι σαν να μην φοραει παπουτσι! Προτιμω να μην υποστηριζεται κατι (αστραγαλος κλπ) γιατι η φιλοσοφια ειναι να μαθει το ποδι να στηριζεται μονο του. Εξαλλου, ειναι γνωστο οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το ξυπολητο-δηλαδη δεν χρειαζεται κατι που να "υποστηριζει" το ποδι.

Δες κι εδω 

 

Το έχω παρακολουθήσει το θέμα απλά δεν είχα τη δυνατότητα τώρα να της παραγγείλω παπούτσια απ'έξω.Αρχικά δεν περίμενα να μου πει η παιδίατρος να πάρω παπούτσια αλλά επειδή περπατάει έξω ειπε οτι χρειάζεται.Τα επόμενα που θα πάρω θέλω να έχουν φυσική κίνηση.Οι μπαλαρίνες που της εχω πάρει δεν είναι τύπου μποτάκια να μην μπορεί να κουνηθεί,απλά το δέσιμο είναι σε τέτοιο σημείο που βοηθάει να μη γυρίσει το πόδι της (αν κ επειδή περπατάει ξυπόλητη είναι σταθερή κ δεν τη φοβάμαι).

Όσο για τα σπορτεξ λεω να τα δείξω στην παιδίατρο κ αν μου πει ότι δεν κάνουν (που έτσι φαντάζομαι γτ ούτε εγώ θα το έπαιρνα για μένα) θα το αλλάξω με κάτι που θα με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Εδώ και 15 μέρες άρχισε η μικρή να πιάνεται από έπιπλα και να κάνει τα πρώτα βήματα. Τώρα που πήγαμε στον παιδίατρο μας είπε πως ήρθε η ώρα για τα πρώτα παπουτσάκια... Αυτό που με συμβούλευσε είναι να έχουν σκληρό πάτο ότι εταιρεία θέλω. Το πρόβλημα είναι ότι ως πρωτομαμα δεν έχω ιδέα από εταιρείες και τυπους. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Εδώ και 15 μέρες άρχισε η μικρή να πιάνεται από έπιπλα και να κάνει τα πρώτα βήματα. Τώρα που πήγαμε στον παιδίατρο μας είπε πως ήρθε η ώρα για τα πρώτα παπουτσάκια... Αυτό που με συμβούλευσε είναι να έχουν σκληρό πάτο ότι εταιρεία θέλω. Το πρόβλημα είναι ότι ως πρωτομαμα δεν έχω ιδέα από εταιρείες και τυπους. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Εμένα η φυσικοθεραπευτρια από την μικρή μου μ είχε προτείνει τα kickers ως καλή μάρκα κ μία άλλη πιο ακριβή που δεν μ έρχεται καθόλου στο μυαλό. Πάντως με τα kickers έμεινα ευχαριστημένη κ αρκετά παιδάκια που βλέπω στο δρόμο αυτή τη μάρκα φοράνε ως πρώτα παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κανω και εγω μια ερωτηση, προβληματηζομαι με τα μεγεθη λιγο. Δηλαδη ποσο μεγαλο παπουτσι να της παρω. Μεχρη τωρα φορεσαμε 21 αλλα την στενευουν ( στο μηκος), απο την ιδια μαρκα (biomechanics) να της παρω 22 η 23; Το ποδαρακι της εχει μηκος 12,5 εκ. Αν της παρω το 22 φοβαμαι οτι σε κανα μηνα θελει καινουργιο απο την αλλη το 23 μηπως θα της ειναι τεραστιο. Επησης ψηλοπερπαταμε πλεον...

κατι ακομα χρειαζεται να της παιρνω καθε μια παπουτσακι, να ανεβω στα μεγεθη ενα ενα η μπορει να παρω ανα 2 μεγεθη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Δωρα είπε:

Να κανω και εγω μια ερωτηση, προβληματηζομαι με τα μεγεθη λιγο. Δηλαδη ποσο μεγαλο παπουτσι να της παρω. Μεχρη τωρα φορεσαμε 21 αλλα την στενευουν ( στο μηκος), απο την ιδια μαρκα (biomechanics) να της παρω 22 η 23; Το ποδαρακι της εχει μηκος 12,5 εκ. Αν της παρω το 22 φοβαμαι οτι σε κανα μηνα θελει καινουργιο απο την αλλη το 23 μηπως θα της ειναι τεραστιο. Επησης ψηλοπερπαταμε πλεον...

κατι ακομα χρειαζεται να της παιρνω καθε μια παπουτσακι, να ανεβω στα μεγεθη ενα ενα η μπορει να παρω ανα 2 μεγεθη;

Δώρα την ίδια απορία έχω κι εγώ! Δεν μπορώ με τίποτα μου φαίνεται να πετύχω το μέγεθος του. Τώρα φοράει 22.5 αλλά μου φαίνεται πως σύντομα θα αλλάξουμε νούμερο! Ποτέ λοιπόν αλλάζουμε? Και πως πρέπει να φαίνονται στο πόδι? Ακριβώς ή με κενό μπροστά? Σκεφτομαι να πάρω 24 κατευθείαν αλλά κολλάω!

@Δωρα μιας και το ανεφερες τα biomechanics είναι ελαφριά παπούτσια? Είσαι ικανοποιημένη? Τα αγοραζεις μέσω διαδικτύου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δώρα την ίδια απορία έχω κι εγώ! Δεν μπορώ με τίποτα μου φαίνεται να πετύχω το μέγεθος του. Τώρα φοράει 22.5 αλλά μου φαίνεται πως σύντομα θα αλλάξουμε νούμερο! Ποτέ λοιπόν αλλάζουμε? Και πως πρέπει να φαίνονται στο πόδι? Ακριβώς ή με κενό μπροστά? Σκεφτομαι να πάρω 24 κατευθείαν αλλά κολλάω!

 

πρίν από 51 λεπτά , Δωρα είπε:

Να κανω και εγω μια ερωτηση, προβληματηζομαι με τα μεγεθη λιγο. Δηλαδη ποσο μεγαλο παπουτσι να της παρω. Μεχρη τωρα φορεσαμε 21 αλλα την στενευουν ( στο μηκος), απο την ιδια μαρκα (biomechanics) να της παρω 22 η 23; Το ποδαρακι της εχει μηκος 12,5 εκ. Αν της παρω το 22 φοβαμαι οτι σε κανα μηνα θελει καινουργιο απο την αλλη το 23 μηπως θα της ειναι τεραστιο. Επησης ψηλοπερπαταμε πλεον...

κατι ακομα χρειαζεται να της παιρνω καθε μια παπουτσακι, να ανεβω στα μεγεθη ενα ενα η μπορει να παρω ανα 2 μεγεθη;

 Μέχρι 1-1,5 εκατοστό μπροστά είναι καλα και μπορεί να περπατήσει το παιδί.

Οσον αφορά για τα νούμερα που αλλάζουμε εγώ δε θα της άλλαζα 2 μαζί. Σκεφτείτε τον εαυτό σας με παπούτσι 2 νούμερα μεγαλύτερο,δε νομίζω οτι θα μπορούσατε να τα περπατήσετε πόσο μάλλον το παιδί.

Δώρα το 23 θα της είναι πολύ μεγάλο,στο λεω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

οποτε παιρνουμε 22 τωρα.

25 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Δώρα την ίδια απορία έχω κι εγώ! Δεν μπορώ με τίποτα μου φαίνεται να πετύχω το μέγεθος του. Τώρα φοράει 22.5 αλλά μου φαίνεται πως σύντομα θα αλλάξουμε νούμερο! Ποτέ λοιπόν αλλάζουμε? Και πως πρέπει να φαίνονται στο πόδι? Ακριβώς ή με κενό μπροστά? Σκεφτομαι να πάρω 24 κατευθείαν αλλά κολλάω!

@Δωρα μιας και το ανεφερες τα biomechanics είναι ελαφριά παπούτσια? Είσαι ικανοποιημένη? Τα αγοραζεις μέσω διαδικτύου?

το προηγουμενοτο πηραμε απο καταστημα αλλα στο ιντερνετ ειναι μηση τιμη οποτε ετσι θα τα παιρνω απο δω και περα. σαν μαρκα καλη μοιαζει εχει μετριο βαρος, πιο ελαφρη απο το geox και δεν ειναι τοσο ογκοδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια χαζη ερωτηση από μια πρωταρα μανα…. Τα παπουτσο πεδιλα η τα πεδιλακια τα φοραμε με καλτσακια στα μωρα η χωρις; Η μικρη από το παπουτσακι εκανε καποιο ερεθυσμο στο ποδαρακι στο σημειο που κουμπονι το πεδιλακι, μαλλων επειδή ξυπολυτη τα φοραγε. Στα προηγουμενα μεγεθη δεν είχαμε θεμα γιατι δεν περπαταγε πολύ ακομα...

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2018 at 7:11 ΜΜ, Δωρα είπε:

Μια χαζη ερωτηση από μια πρωταρα μανα…. Τα παπουτσο πεδιλα η τα πεδιλακια τα φοραμε με καλτσακια στα μωρα η χωρις; Η μικρη από το παπουτσακι εκανε καποιο ερεθυσμο στο ποδαρακι στο σημειο που κουμπονι το πεδιλακι, μαλλων επειδή ξυπολυτη τα φοραγε. Στα προηγουμενα μεγεθη δεν είχαμε θεμα γιατι δεν περπαταγε πολύ ακομα...

Εγώ σκέτα της τα φοράω κ δεν είχε κάποιο ερεθισμό, βέβαια εμένα είναι κ μεγαλύτερη, 20 μηνών τώρα, από 18 άρχισα να της τα βάζω. Μήπως τα σφίγγεις πολύ? Αν τα έβαζες σε μια τρύπα πιο πριν? Αν όμως πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα με καλτσακια ας της τα βάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mama16 said:

Εγώ σκέτα της τα φοράω κ δεν είχε κάποιο ερεθισμό, βέβαια εμένα είναι κ μεγαλύτερη, 20 μηνών τώρα, από 18 άρχισα να της τα βάζω. Μήπως τα σφίγγεις πολύ? Αν τα έβαζες σε μια τρύπα πιο πριν? Αν όμως πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα με καλτσακια ας της τα βάζεις. 

Ειναι με χρατσ οποτε ανετα μπορω να το κανω πιο χαλαρο, θα το δοκημασουμε ετσι αφου της φυγει πρωτα το ερεθυσμο....και αν δεν το φοραμε με καλτσουλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Μιας που τα παιδικά παπουτσάκια όπως έχει πολυσυζητηθεί είναι ακριβά, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κάποιο στοκ που να έχει παπουτσάκια από τις ποιοτικές μάρκες (geox, kickers, biomechanics, μούγερ, crocodilino κλπ - αν μου διαφεύγει κάποια άλλη ποιοτική πείτε μου) αλλά από παλιότερες σεζόν με μισές τιμές κλπ. Αν δεν επιτρέπεται η αναφορά καταστημάτων, ας μου στείλει μήνυμα όποια ξέρει κάποιο στοκ. Αθήνα είμαστε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω αφορετα παπουτσάκια saxo blues για τον μικρό μου που του τα πήραν δώρο αλλά δεν τα ξέρω σαν μάρκα αν είναι καλά... Τα ξέρει καμία? Να του τα φορέσω καθόλου η να του πάρω εγώ άλλα που θα ξέρω ότι είναι καλά σαν πρώτα παπουτσάκια? Εγώ συνήθως παίρνω kickers, prada και garvalin στην πρώτη μου κόρη κ φέτος είναι η πρώτη φορά που λέω να της πάρω αθλητικά (nike κλπ) μιας κ μεγάλωσε..

Link to comment
Share on other sites

Τα garvalin ποια είναι; Δεν τα ξέρω. Θεωρούνται ισάξια σε καταλληλότητα σαν τα Kickers, biomechanics, Geox, μουγερ κλπ; Όπως δεν ήξερα και μια μαρκα primigi που μου είπαν σε ένα μαγαζί ως πολύ καλή υποτίθεται.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 7:52 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Μιας που τα παιδικά παπουτσάκια όπως έχει πολυσυζητηθεί είναι ακριβά, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κάποιο στοκ που να έχει παπουτσάκια από τις ποιοτικές μάρκες (geox, kickers, biomechanics, μούγερ, crocodilino κλπ - αν μου διαφεύγει κάποια άλλη ποιοτική πείτε μου) αλλά από παλιότερες σεζόν με μισές τιμές κλπ. Αν δεν επιτρέπεται η αναφορά καταστημάτων, ας μου στείλει μήνυμα όποια ξέρει κάποιο στοκ. Αθήνα είμαστε.

Γιατι δεν ψάχνεις στο σκρουτζ?

Εγω παω σε μαγαζιά τους τα δοκιμάζω τσεκάρω νουμερο και κωδικό και ψαχνω εκει που παντα τα βρισκω πιο φτηνα ισως όχι 50% αλλα ενα 30% σιγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...