Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

Clarks τα παιδικα δεν έρχονται στην Ελλάδα μου είπε ο σήμερα ο Kizis στη Βενιζέλου !!!!

Τώρα που τα βρήκες εσύ ...... δεν ξέρω.

kizis υπάρχει με παιδικά στην Παναγούλη στη Λάρισα.

kizis γενικά υπάρχει και στην κεντρική πλατεία, εκτός από την Βενιζέλου. ο ίδιος έχει και στην Ρούσβελτ. είναι ουσιαστικά δυο αδέρφια που τα έχουν τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε κορίτσια ότι κι αν του έχω βάλει το βγάζει!!!!έχω απελπιστεί και δεν ξέρω πια τι να κάνω....καμιά ιδέα? καμιά με παρόμοιο πρόβλημα, νυν ή πρώην??? τα κρατάνε αυτά τα παπουτσάκια ή τα βγάζουν κι εσάς?γιατί ο δικός μου ζήτημα να του κρατήσουν 5 λεπτά. Χτες αγόρασα 2 KLIN, μου είπανε ότι είναι πολύ καλά, δεν τα κρατάει στα πόδια του λεπτό. Όσα δε μας έχουν πάρει δώρα, χαμένα πήγανε....συλλογή αφόρετων παπυτσιών θα του κάνω...κι άλλα παιδάκια δεν έχουν καν να φορέσουν τίποτε!αχάριστο παιδάκι τι να πώ!!!!!!!!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ότι κι αν του έχω βάλει το βγάζει!!!!έχω απελπιστεί και δεν ξέρω πια τι να κάνω....καμιά ιδέα? καμιά με παρόμοιο πρόβλημα, νυν ή πρώην??? τα κρατάνε αυτά τα παπουτσάκια ή τα βγάζουν κι εσάς?γιατί ο δικός μου ζήτημα να του κρατήσουν 5 λεπτά. Χτες αγόρασα 2 KLIN, μου είπανε ότι είναι πολύ καλά, δεν τα κρατάει στα πόδια του λεπτό. Όσα δε μας έχουν πάρει δώρα, χαμένα πήγανε....συλλογή αφόρετων παπυτσιών θα του κάνω...κι άλλα παιδάκια δεν έχουν καν να φορέσουν τίποτε!αχάριστο παιδάκι τι να πώ!!!!!!!!!:-(

μία από τα ίδια. πλέον δεν της παίρνω άλλα. να κυκλοφορεί μόνο με καλτσάκια για τιμωρία:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμείς έτσι και αλλιώς στο σπίτι δε φοράμε παπούτσια...ποτέ δε φορούσαμε, κυκλοφορούσαμε με τι κάλτσες γιατί ξέρω ότι είναι καλό για το πόδι της...

Αλλά για να βγούμε έστω και στο μπαλκόνι είναι απαραίτητη προυπόθεση... δηλαδή και από πιο μικρή για να βγει στο μπαλκόνι έπρεπε να βάλει ζακέτα και παπούτσια..αλλιώς πολύ απλά δεν έβγαινε έξω! Οπότε τα έχει μάθει και όταν θέλει να βγεί έξω βρίσκει μόνη της τα παπούτσια και προσπαθεί να τα βάλει.

 

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμείς έτσι και αλλιώς στο σπίτι δε φοράμε παπούτσια...ποτέ δε φορούσαμε, κυκλοφορούσαμε με τι κάλτσες γιατί ξέρω ότι είναι καλό για το πόδι της...

Αλλά για να βγούμε έστω και στο μπαλκόνι είναι απαραίτητη προυπόθεση... δηλαδή και από πιο μικρή για να βγει στο μπαλκόνι έπρεπε να βάλει ζακέτα και παπούτσια..αλλιώς πολύ απλά δεν έβγαινε έξω! Οπότε τα έχει μάθει και όταν θέλει να βγεί έξω βρίσκει μόνη της τα παπούτσια και προσπαθεί να τα βάλει.

 

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου;

Κατάλαβα έτσι θα πορευτούμε απ' ότι φαίνεται κι εμείς.....αχ εμείς τώρα μπήκαμε στον 9ο!!!είναι ακόμη μικρό δεν λέω, αλλά περισσότερο ανυσηχώ γιατί κάνει τα πρώτα του βηματάκια και φοβάμαι λόγω πλατυποδίας του άντρα μου, μην παρουσιάσει κι αυτός αν δεν φοράει τα σωστά παπουτσάκια.δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δική μου είναι 7 μηνών και 12 ημερών. της έχω πάρει τα άπειρα παπουτσάκια, φτηνά, ακριβά, δεν στεριώνουν στα πόδια της. τα βγάζει. τελευταία βγάζει και τις κάλτσες και πιπιλάει τα δάχτυλα των ποδιών και παίζει με τις κάλτσες.

είναι νωρίς για να προβληματίζομαι. οπότε ξυπολυτάν city το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ, είναι μικρούλια!!!Η αλήθεια είναι ότι της φόραγα παπούτσια αγκαλιάς από 4 μηνών όταν βγαίναμε έξω και ίσως τα συνήθισε...και επειδή περπάτησε νωρίς φοράγαμε κανονικά παπούτσια από 9 μηνών...

 

Μην αγχώνεστε κορίτσια, είναι μικρούλια τα παιδάκια σας... όταν ξεκινήσουν να περπατάνε πιστεύω ότι φτιάξουν τα πράγματα!

Να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας!

 

Πάντως το θέαμα να τρώνε τα πατουσάκια τους είναι όλα τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου ειναι 8 μηνων και αρχισε να πιανεται στα επιπλα και να περπαταει....Η παιδιατρος μου ειπε να του παρουμε ορθοπεδικα παπουτσακια να πιανουν τον αστραγαλο για να του φοραω....Ομως ο μικρος εχει χοντρο κουντεπιε και δυσκολευομαι πολυ να του βρω παπουτσια....Μενω Θεσσαλονικη...Μηπως καμια γνωριζει που θα μπορουσα να ψαξω???

Link to comment
Share on other sites

η δική μου είναι 7 μηνών και 12 ημερών. της έχω πάρει τα άπειρα παπουτσάκια, φτηνά, ακριβά, δεν στεριώνουν στα πόδια της. τα βγάζει. τελευταία βγάζει και τις κάλτσες και πιπιλάει τα δάχτυλα των ποδιών και παίζει με τις κάλτσες.

είναι νωρίς για να προβληματίζομαι. οπότε ξυπολυτάν city το σπίτι μου.

 

Οχι βρε ματαρες μου γλυκες. Μην περνεις και ξοδευεσαι για 7 μηνων σκατουλι παπουτσια. Αχρηστα θα πανε. Εγω δεν της πηρα παπουτσια ΚΑΘΟΛΟΥ δεν ειχαμε τπτ ουτε αγκαλιας, με καλτσες την εβγαζα βολτα (χοντρο πλαστικο πατο ειχαν).....και τπτ αλλο μεχρι 12 μηνων. Και να καταλαβεις μεσα στο σπιτι μονη περπατουσε με μια κουτα σπρωχνοντας (αχ αυτη η κοκκινη κουτα) απο 11 μηνων. 12 μηνων περπατησε τελειως μονη της και μετα απο κανα 2 βδομαδες τοτε πηγα και της πηρα το πρωτο της ζευγαρι για περπατημα και δεν πηρα αλλο. 1 ζευγαρι να μαθει με αυτο. Αρχισα να περνω σταθερα παπουτσια για διαφορους λογους (π.χαρα, καλα, πεδιλα κλπ) μετα τους 14 μηνες. :-D Για την αλλη την κοπελα απο θεσ/νικη δεν μπορω να βοηθησω με μαγαζια, αλλα αν μπορεσεις να βρεις πουθενα camper/kickers 'η ακομα ακομα μουγερ ισως σου κανουν. Η γιατρος μου επιμενει μουγερ γιατι εχουν καλη ανατομια στην καμαρα παντως....(αν και εγω δεν πηρα μουγερ στην αρχη)......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και η αδερφή μου με μούγιερ ξεκίνησε την Εβελίνα όταν ξεκίνησε βηματάκια!είναι τα καλύτερα με διαφορά, τάδε έφη παιδίατρος!

 

μ' αρέσουν τα παπουτσάκια έστω και μικρά. αλλά δεν τα θέλει με τίποτα!αυτά τα καλτσάκια τα έχω πάρει κι εγώ. έχουν από κάτω πλαστικές βεντουζίτσες!

camper/kickers έχει εδώ ο kizis νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

 

camper/kickers 'η ακομα ακομα μουγερ ισως σου κανουν. Η γιατρος μου επιμενει μουγερ γιατι εχουν καλη ανατομια στην καμαρα παντως....(αν και εγω δεν πηρα μουγερ στην αρχη)......

 

τα μουγερ στη θεσσαλονικη που μπορω να τα βρω ?

σημερα πηρα crocodilino για το γιομου που ειναι 2 χρονων και 9 μηνων και επειδη διαβασα οτι μεταξυ του μακρυτερου δακτυλου και του παπουτσιου μας πρεπει να υπαρχει ενα κενο ισο με το πλατος του αντιχειρα μας του πηρα τετοια

αλλα τελικα αναρωτιεμαι βρε παιδια εαν ειναι να παιζει το ποδι του μεσα τι νοημα εχει να περνουμε ανατομικα παπουτσια ? μου φαινεται οτι ειναι ψυλοαπατη ολη η ιστορια με τα ανατομικα παπουτσια ,δεν ξερω ?.Το λογικο δεν ειναι να ειναι το παπουτσι ακριβως στο ποδι χωρις κανενα κενο για να εφαρμοσει σωστα στην καμαρα για να αναπτυχθει πιο σωστα? μου φαινεται οτι το ποδι θα αναπτυχθει σωστα η λαθος ασχετα με το τι παπουτσι θα βαλουμε.

Link to comment
Share on other sites

τα μουγερ στη θεσσαλονικη που μπορω να τα βρω ?

σημερα πηρα crocodilino για το γιομου που ειναι 2 χρονων και 9 μηνων και επειδη διαβασα οτι μεταξυ του μακρυτερου δακτυλου και του παπουτσιου μας πρεπει να υπαρχει ενα κενο ισο με το πλατος του αντιχειρα μας του πηρα τετοια

αλλα τελικα αναρωτιεμαι βρε παιδια εαν ειναι να παιζει το ποδι του μεσα τι νοημα εχει να περνουμε ανατομικα παπουτσια ? μου φαινεται οτι ειναι ψυλοαπατη ολη η ιστορια με τα ανατομικα παπουτσια ,δεν ξερω ?.Το λογικο δεν ειναι να ειναι το παπουτσι ακριβως στο ποδι χωρις κανενα κενο για να εφαρμοσει σωστα στην καμαρα για να αναπτυχθει πιο σωστα? μου φαινεται οτι το ποδι θα αναπτυχθει σωστα η λαθος ασχετα με το τι παπουτσι θα βαλουμε.

 

Δεν ξερω Θεσ/νικη κουκλα μου. Για δες στο site http://www.mouyer.gr/mouyer/content/home.aspx

Για τα ανατομικα ακομα δεν ξερω να σου πω. Εγω ξεκινησα με camper και τα λατρεψε. Της πηρα μπολικα παπουτσια και κανενα δεν της αρεσε παρα ενα αθλητικο new wave που το ηθελε τοσο πολυ που και τωρα που ανεβηκε νουμερο παρειγγειλα το ΙΔΙΟ παπουτσι να το ξαναγορασω. Της δοκιμασα ενα σωρο τα κλωτσαγε. Πηρε και πηρε παλι το παλιο αθλητικο της. Συμπερασμα? Την βολευει. Η γιατρος μου ειπε μουγερ και οχι αθλητικα ακομα για την καμαρα. Αλλα τι να κανω να της τα βαλω με το ζορι αφου τα κλωτσαει? Προφανως δεν την βολευουν. Εκανα και εγω μαμουνια με τα αθλητικα. Εβαλα μπαμπακι μεσα και εκανα τεχνιτη καμαρα εκει που πεφτει η δικη της καμαρα.....και της βαζω αυτα που την βολευουν. Τι να σου πω τωρα. Βαση της γιατρου μου θαλασσα τα εκανα με τα παπουτσια. Βαση της κορης μου οχι......θα δουμε.......δεν ξερω ακομα. Οσο για το περιθωριο μπροστα νομιζω οτι το λενε γιατι οταν σηκωθουν και περπατησουν παει το ποδι εκ φυσικου μπροστα και κολλαει και αν ειναι ακριβως οταν καθονται στο περπατημα ειναι στενα. Γιαυτο το λενε (εχω την εντυπωση)...για ψαξτο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ακριβως στο μεγεθος της της τα αγοράζω γιατι θεωρρω οτι ειναι καλυτερα ετσι.

 

μαλλον θα παω να παρω αυριο μικροτερο νουμερο η τελος παντων καποιο που να του ειναι ακριβως

 

 

 

Εγω ξεκινησα με camper και τα λατρεψε. Της πηρα μπολικα παπουτσια

. Η γιατρος μου ειπε μουγερ και οχι αθλητικα ακομα για την καμαρα. Αλλα τι να κανω να της τα βαλω με το ζορι αφου τα κλωτσαει?

 

. Οσο για το περιθωριο μπροστα νομιζω οτι το λενε γιατι οταν σηκωθουν και περπατησουν παει το ποδι εκ φυσικου μπροστα και κολλαει και αν ειναι ακριβως οταν καθονται στο περπατημα ειναι στενα. Γιαυτο το λενε (εχω την εντυπωση)...για ψαξτο.

 

ευχαριστω ellempheriem το βρηκα το μαγαζι αγιας σοφιας 24

 

για τα crocodilino τι αποψη εχεις?

 

παντως υπαρχουν γιατροι που πιστευουν οτι τα παπουτσια δεν παιζουν ρολο στην διαμορφωση της καμαρας και αλλοι πιστευουν το αντιθετο

 

το παιδι μου φορεσε διαφορα παπουτσια κατα καιρους και ανατομικα και μη

 

 

οσο για το περιθωριο το κενο μας εμεινε ενω σηκωθηκε να περπατησει

 

αυτο που μου ειπε μια πωλητρια ειναι οτι καλο ειναι ενα παπουτσι

να ειναι ψηλο ωστε να καλυπτει τον αχ.τενοντα

να εχει καμαρα,

να ειναι κλειστο μπροστα για να μην χτυπανε τα δακτυλα

για το κενο, τωρα που το σκεφτομαι, μου ειπε οτι δεν πρεπει να ειναι τοσο μεγαλο,αμαν μου φαινεται τελικα απο αυτην επρεπε να αγορασω τα παπουτσια .

 

παρολα αυτα νομιζω οτι δεν παιζουν και πολυ ρολο στην διαμορφωση του ποδιου τα παπουτσια ειδικα οταν τις περισσοτερες ωρες της ημερας κυκλοφορουν στο σπιτι ξυπολητοι, και οχι με ανατομικα παπουτσια ,

εννοω μηπως τελικα μεγαλυτερη επιδραση εχει το πως κυκλοφορουν στο σπιτι και οχι εξω?

θα ηθελα να δω καμια ερευνα γα το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Clarks τα παιδικα δεν έρχονται στην Ελλάδα μου είπε ο σήμερα ο Kizis στη Βενιζέλου !!!!

Τώρα που τα βρήκες εσύ ...... δεν ξέρω.

 

clarks όπως και kickers έχει ο kizis στην Παναγούλη, απέναντι σχεδόν από τον Κωνσταντινίδη.

συγνώμη για την καθυστέρηση και που δεν σου απάντησα στο π.μ.

το ξέχασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

πήραμε τα πρώτα μας κίκερς. ελπίζω να τα περπατήσει. με την πρώτη τα δάγκωσε.

πήγαμε στο 21 νούμερο λόγω κου ντε πιε. πήρε δυστυχώς τις δικές μου πατούσες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βολεύτηκα με τα κροκοντιλίνο, αν και μου αρέσουν σαν σχέδια. Χτυπούσαν πάντα τα πόδια των παιδιών μου. Όλα όσα είχα πάρει τα έχω αφόρετα ή τα φόρεσαν πάντα με κάλτσα. Τα μούγερ πάλι καλά δεν λέω, αλλά απίστευτα πανάκριβες τιμές, κατά τη γνώμη μου όχι δικαίως. Αντίθετα χρησιμοποίησα πολύ παπούτσι της μπεμπελίτ, της stones and bones της joop, σε καλά καταστήματα παπουτσιών πχ. το βηματάκι στη Ν.Ιωνία ή το Vento στο Χολαργό και την Πατησίων. Τουλάχιστον 20 ευρώ διαφορά από τα Μούγερ και πανέμορφο παπούτσι.

Πάντως, επειδή εργάζομαι σε βιομηχανική μονάδα κατασκευής ορθοπεδικών εξατομικευμένων υποδημάτων, έχω να πω στις μανούλες με παιδάκι με ελαφρύ προβληματάκι στο πόδι (όπως ο γιος μου με ελαφριά βλαισσοποδία= τάση για "πτώση" των αστραγάλων προς τα μέσα με αποτέλεσμα την εξαφάνιση της ποδικής καμάρας), αντί για τα συνήθη ανατομικά υποδήματα να φτιάξουν πέλμα με τις ανάγκες του παιδιού και να το προσαρμόσουν σε καλό δερμάτινο αθλητικό παπούτσι, αν είναι δυνατόν με αφαιρούμενο πάτο και λίγο ψηλό ως τους αστραγάλους. Θα βοηθήσει πολύ.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Ο μικρος μου ειναι 8,5 μηνων και ακομα δεν φοραει παπουτσακια..

Βασικα δεν ειχα σκεφτει καθολου να του βαλω αγκαλιας και οταν ηταν 6,5 επιχειρησα να του βαλω αλλα τα κλωτσαγε και τα εβγαζε συνεχεια..

Προσπαθησα μερικες φορες ακομα αλλα δεν τρελλαθηκα κιολας, δεν μου φανηκε τοσο επειγον.

Αλλα σημερα το ανεφερα στη γιατρο και μου ειπε οτι αφου δεν εχει μαθει ακομα με παπουτσια θα δυσκολευτω παρα πολυ απο δω και περα να του τα μαθω και οτι μπορει να στραβωσουν τα ποδια του και τετοια.

Ισχυει?? Εχω αργησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Εμείς παπουτσάκι φορέσαμε αφού μάθαμε να στεκόμαστε και να περπατάμε καλά. Μέχρι εκείνη τη στιγμή τον είχα με τις καλτσούλες μόνο.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

Και γιατί να στραβώσουν τα πόδια δηλ αυτό δεν το κατάλαβα?????

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 βδομαδες στεκεται και ψιλοχοροπηδαει και τωρα 2-3 μερες περπαταει με το πλαι αλλα δεν παταει ισια τα πατουσακια του, στηριζεται στο πλαινο του ποδιου πολλες φορες, γι αυτο...

Αχ χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη! Σε δυσκολεψε να τα συνηθισει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ο μικρος μου ειναι 8,5 μηνων και ακομα δεν φοραει παπουτσακια..

Βασικα δεν ειχα σκεφτει καθολου να του βαλω αγκαλιας και οταν ηταν 6,5 επιχειρησα να του βαλω αλλα τα κλωτσαγε και τα εβγαζε συνεχεια..

Προσπαθησα μερικες φορες ακομα αλλα δεν τρελλαθηκα κιολας, δεν μου φανηκε τοσο επειγον.

Αλλα σημερα το ανεφερα στη γιατρο και μου ειπε οτι αφου δεν εχει μαθει ακομα με παπουτσια θα δυσκολευτω παρα πολυ απο δω και περα να του τα μαθω και οτι μπορει να στραβωσουν τα ποδια του και τετοια.

Ισχυει?? Εχω αργησει?

 

Τι λες βρε κοριτσι μου? Γιατρος στα λεει αυτα ή κομπογιαννιτης? Λοιπον εχουμε και λεμε. Παπουτσια ΔΕΝ βαζεις (εκτος αν υπαρχει ιατρικος λογος) πριν το παιδι αρχισει να περπαταει σταθερα ΕΞΩ απο το σπιτι οπου και τα χρειαζεται. Πριν απο αυτο το αφηνεις ξυπολητο να καταλαβει και να αισθανθει τα πατουσια του. Δεν του τα βαζεις σε κλοβους πριν καν καταλαβει καλα καλα που παταει τι και πως. Λογικο......? η μικρη ξυπολιτη απο παντα μεσα στο σπιτι και παπουτσια εβαλε 12 μηνων που περπατησε μονη της εξω. Οχι πριν.....και μεσα στο σπιτι παραμενει ξυπολιτη. Επισης σε ελεγχομενες που ξερω παιδικες χαρες το καλοκαιρι την αφηνω επισης ξυπολιτη. Σαν το γυφτακι κυκλοφορει με μαυρο πατουσι.....σσσσσσσ

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αχ σευχαριστω πολυ!! Τα ποδαρακια του εχουν μια κλιση προς τα μεσα αλλα νομιζω ειναι το μωρουδιστικο ακομα και ελεγα οτι θα ισιωσουν σιγα σιγα..

Οταν μου ειπε αυτα η γιατρος αγχωθηκα οτι θα μεινουν στραβα επειδη δεν του εχω βαλει παπουτσια!

Ευχαριστω πολυ! Με καθησυχασατε!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ξυπόλητο τον έχουμε (τώρα που χειμώνιασε με καλτσάκια) μέσα στο σπίτι και παπούτσια μόνο έξω και είναι 17 μηνών. Εννοείται ότι την πρώτη φορά που του βάλαμε παπούτσια (γύρω στους 13 μήνες) πλάνταξε στο κλάμα, τα κοίταζε με τρόμο και προσπαθούσε να τα βγάλει, αλλά τα συνήθισε, γιατί τα συνδύασε με την βόλτα! ο άνθρωπος έχει σχεδιαστεί για να περπατά ξυπόλητος (σπονδυλική στήλη, κατασκευή γάμπας κλπ), τα παπούτσια είναι κοινωνική σύμβαση και όχι ιατρική ανάγκη, αν και με όλα αυτά που μπορεί πλέον να πατήσει κανείς στις πόλεις, καταλήγουν να είναι αναγκαία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου έχει φετίχ με τα παπούτσια, η πρώτη της λέξη ήταν 'παπα'. Κάθε πρωί όταν ξυπνάει ανοίγει τα κουτιά με τα παπούτσια και διαλέγει πιο ζευγάρι θα φορέσει και θέλει αυτά και μόνο αυτά. Εννοείται ότι χωρίς παπούτσια δεν κάνει βήμα ούτε μέσα στο σπίτι και μπορεί να αλλάξει ζευγάρι 2-3 φορές την μέρα. Παπούτσια άρχισα να της φοράω όταν περπάτησε ( 11 μηνών) και έξω από το σπίτι αλλά πλέον είναι αδύνατο να την αφήσουμε ξυπόλητη ( σκέψου εικόνα στο καρεκλάκι να τρώει πρωινό και να φοράει πιτζάμες και παπουτσάκια με κόκκινες παγίετες)

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...