Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

συμφωνώ απόλυτα, αν δεν έχουν περπατήσει μόνα τους πρέπει να είναι ξυπόλυτα. εμάς ήταν εντολή του γιατρού. παπούτσια είπε μόνο όταν βγαίνουμε έξω, για να μάθει να αισθάνεται την πατούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σημερα πηραμε τα πρωτα μας παπουτσακια! μεχρι τωρα φορουσαμε καλτσακια αντιολισθητικα, παπουτσακια αγκαλιας ,κ αθλητικουλια nike - addidas οταν βγαιναμε εξω. ολα τα παραπανω τα φορουσε απο 6 μηνων(οπου κ πιανοταν απο επιπλα κ περπατουσε )εως τωρα.

ηθελα ομως κατι πιο καλο αφου περπαταει πολυ καλα εδω κ 3 βδομαδες κ πηραμε crocodilino. ομως βρε κοριτσια απ την ωρα που τα φορεσε μεσα στο σπιτι ολο πεφτει, σαν να τον βαραινουν μου φαινεται. με ολα τα προηγουμενα που φορουσε ,που δεν ηταν κ οτι καλυτερο, ηταν πολυ πιο σταθερος. τωρα ειναι σαν να τον πηγαινουν αυτα, κ οχι εκεινος. μηπως ειναι λαθος επιλογη για τα ποδαρακια του? αν εκανα πατατιά να τα αλλαξω δεν ηταν κ φθηνα! θα τα συνηθισει μηπως? για πειτε μαμαδες που τα εχετε περασει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βολεύτηκα με τα κροκοντιλίνο, αν και μου αρέσουν σαν σχέδια. Χτυπούσαν πάντα τα πόδια των παιδιών μου. Όλα όσα είχα πάρει τα έχω αφόρετα ή τα φόρεσαν πάντα με κάλτσα. Τα μούγερ πάλι καλά δεν λέω, αλλά απίστευτα πανάκριβες τιμές, κατά τη γνώμη μου όχι δικαίως. Αντίθετα χρησιμοποίησα πολύ παπούτσι της μπεμπελίτ, της stones and bones της joop, σε καλά καταστήματα παπουτσιών πχ. το βηματάκι στη Ν.Ιωνία ή το Vento στο Χολαργό και την Πατησίων. Τουλάχιστον 20 ευρώ διαφορά από τα Μούγερ και πανέμορφο παπούτσι.

Πάντως, επειδή εργάζομαι σε βιομηχανική μονάδα κατασκευής ορθοπεδικών εξατομικευμένων υποδημάτων, έχω να πω στις μανούλες με παιδάκι με ελαφρύ προβληματάκι στο πόδι (όπως ο γιος μου με ελαφριά βλαισσοποδία= τάση για "πτώση" των αστραγάλων προς τα μέσα με αποτέλεσμα την εξαφάνιση της ποδικής καμάρας), αντί για τα συνήθη ανατομικά υποδήματα να φτιάξουν πέλμα με τις ανάγκες του παιδιού και να το προσαρμόσουν σε καλό δερμάτινο αθλητικό παπούτσι, αν είναι δυνατόν με αφαιρούμενο πάτο και λίγο ψηλό ως τους αστραγάλους. Θα βοηθήσει πολύ.

 

Και πάλι όμως το Μούγερ έχει Stones & Bones, Camper και άλλες μάρκες όχι μόνο Μούγερ. Τα Μούγερ είναι και λίγο πιο οικονομικά από τις παραπάνω μάρκες. π.χ. πήρα της μικρής μποτάκι stones & bones 95 ευρώ και το αντίστοιχο Μούγερ είχε 80,00

Πάντως θα τα έχω υπόψη τα μαγαζιά που ανέφερες γιατί 20 ευρώ διαφορά είναι μεγάλη διαφορά...

Τα πρώτα παπούτσια που τους πήρα ήταν Μούγερ. Επειδή όμως μιλάμε για μεγέθη που φοριούνται μόνο λίγους μήνες τους τα αγόρασα από το stock στην Λ.Αθηνών. Μου τα συστήνουν όλοι οι παιδίατροι και μας τα έπαιρναν και οι γονείς μου εξάλλου τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα crocodilino τα βρίσκω σκληρά αν και έχω βρει και με μαλακό πέλμα καλοκαιρινό που το περπάτησε πολύυυυυυυυ... Για τα stones & bones έχω κι εγώ να πω τα καλύτερα... εκπληκτικά παπούτσια! Και τα είχαμε πάρει από τον Τομαής στην Βουλιαγμένης... Όμως Iride αυτό το Vento στον Χολαργό που είναι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι σκληρός ο πάτος τους;

ΝΑΙ! ειναι σκληρος. ειχε κ πιο μαλακα για τα πρωτα βηματα, αλλα οταν τον ειδαν οτι περπαταγε πολυ καλα (σχετικα για αρχη)μου ειπαν να παρω αυτα για να μην τα αλλαζω ξανα σε λιγοτερο απο μηνα κ να τα κρατησω για 4 μηνες περιπου . παντως του τα εβγαλα ολο επεφτε. να τ'αλλαξω μωρε? κ να παρω τα πιο μαλακα?:roll:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μπορείς κάντο... Σκέψου το λίγο... από το τελείως "νιώθω το πάτωμα κάτω από τα πόδια μου" τον πήγες στο "δεν νιώθω λέμε τίποτα και δεν μπορώ να το λυγίσω"

 

Θέλει μαλακό πάτο ανατομικό έτσι ώστε να μπορεί να κάνει την ίδια κίνηση που έκανα και με τα αγκαλιάς ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όμως Iride αυτό το Vento στον Χολαργό που είναι;

 

Εχει 2 καταστήματα στο Χολαργό:

Περικλεους 50

Λ.Μεσογείων 256

 

Εχω ψωνίσει από το κατάστημα στην Περικλεους, είναι αρκετά μικρό αλλά έχει αρκετή ποικιλία, της Μεσογείων δεν το έχει παρει το ματι μου που ακριβώς είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω σύντομα αφού εκεί γύρω τριγυρνάω λόγω δουλειάς... Το 50 είναι προς τα πάνω έτσι κοντά στο Δημαρχείο;

 

Το 256 είναι μετά την Φανερωμένης προς Αγ. Παρασκευή...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η κορούλα μου είναι 11.5 μηνών και κάνει πολλά βήματα όχι μόνη της αλλά κρατώντας την από τα χεράκια. Έχει σταθεί και κάποιες φορές μόνη της για μερικά δεπτερόλεπτα.

Βλέπω πώς τα παπουτσάκια αγκαλιάς που της φοράω όταν βγαίνουμε έξω την δυσκολεύουν. Επειδή όμως της έχουν μικρύνει και μέσα στο μήνα θα χρειαστούμε οπωσδήποτε παπούτσια, τί λέτε να της πάρω περπατήματος;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά περπατήματος να της πάρεις! Της αγκαλιάς δεν έχουν πλέον νόημα, άσε που δεν θα μπορεί να περπατήσει με αυτά και έτσι δεν θα μπορείτε να την παίρνετε από το χεράκι! Πεταμένα λεφτά είναι, πάρε κατευθείαν κανονικά, μόνο πρόσεχε να έχουν λεπτό πάτο, αντιολισθητικό και να είναι ελαφριά. Σε ένα μήνα το πολύ θα τρέχετε να την προλάβετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου είναι 11.5 μηνών και κάνει πολλά βήματα όχι μόνη της αλλά κρατώντας την από τα χεράκια. Έχει σταθεί και κάποιες φορές μόνη της για μερικά δεπτερόλεπτα.

Βλέπω πώς τα παπουτσάκια αγκαλιάς που της φοράω όταν βγαίνουμε έξω την δυσκολεύουν. Επειδή όμως της έχουν μικρύνει και μέσα στο μήνα θα χρειαστούμε οπωσδήποτε παπούτσια, τί λέτε να της πάρω περπατήματος;

 

θα έλεγα να της πάρεις περπατήματος και μάλιστα ανατομικά, έχει μεγάλη σημασία τώρα στα πρώτα της βήματα. Επίσης το παπούτσι να πιάνει καλά πίσω στη φτέρνα, να είναι σταθερό.

Οχι μπαλαρίνες και όχι μπότες. Σημασία έχει η άνεση και όχι τοσο η μόδα (τουλάχιστον για την ώρα). ;) ;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα αγοράσαμε τα πρώτα παπουτσάκια μας περπατήματος :P, αν και ακόμα δεν περπατάμε κανονικά αλλά μόνο κρατώντας το ένα χεράκι. Η κοπέλα όμως από το κατάστημα μου είπε πώς από την στιγμή που δεν περπατάει ακόμα η μικρούλα μου μόνη της, δεν πρέπει να την κρατάμε και να κάνει βήματα με αυτά τα παπούτσια αλλά μόνο ξυπόλητη. Εσείς τί λέτε; Ευσταθεί κάτι τέτοιο; Εντάξει στο σπίτι είναι όλη μέρα με τις κάλτσες αλλά όταν πηγαίνουμε σε σπίτια δεν κάθεται αγκαλιά και θέλει συνέχεια να της κρατάω το χεράκι και να κυνηγάμε τα άλλα παιδάκια. Τί πρέπει να κάνω δηλαδή; Να της βγάζω τα παπούτσια; Συγνώμη γι' αυτές τις ερωτήσεις αλλά είμαι νέα μανούλα και προσπαθώ να μάθω......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα αγοράσαμε τα πρώτα παπουτσάκια μας περπατήματος :P, αν και ακόμα δεν περπατάμε κανονικά αλλά μόνο κρατώντας το ένα χεράκι. Η κοπέλα όμως από το κατάστημα μου είπε πώς από την στιγμή που δεν περπατάει ακόμα η μικρούλα μου μόνη της, δεν πρέπει να την κρατάμε και να κάνει βήματα με αυτά τα παπούτσια αλλά μόνο ξυπόλητη. Εσείς τί λέτε; Ευσταθεί κάτι τέτοιο; Εντάξει στο σπίτι είναι όλη μέρα με τις κάλτσες αλλά όταν πηγαίνουμε σε σπίτια δεν κάθεται αγκαλιά και θέλει συνέχεια να της κρατάω το χεράκι και να κυνηγάμε τα άλλα παιδάκια. Τί πρέπει να κάνω δηλαδή; Να της βγάζω τα παπούτσια; Συγνώμη γι' αυτές τις ερωτήσεις αλλά είμαι νέα μανούλα και προσπαθώ να μάθω......

 

Πωλήτρια παπουτσιών με γνώσεις παιδιατρικής!! Πολύ ενδιαφέρον!!! ;) ;)

Σορρυ αλλα μου τη σπάει κάθε άσχετος να έχει άποψη για πράγματα που δεν κατέχει!!! Δεν το έχω ξανακούσει, το μόνο σχετικό που θυμαμαι από τον παιδίατρό μας είναι να μην την κρατάμε πολυ ωρα να κάνει βήματα, δεν θυμαμαι το λόγο ακριβώς. Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου να σου φύγει και η περιέργεια;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... παιδίατρος και αναπτυξιολόγος μας είπε ότι πρέπει στα πρώτα βήματα το παιδάκι να περπατάει όσο το δυνατόν περισσότερο ξυπόλητη.Κι εμείς την αφήναμε συνέχεια ξυπόλυτη και της βάζαμε παπούτσια μόνο όταν ήταν να βγούμε έξω..

Για πρώτα παπουτσάκια συστήνω από το κατάστημα της μούγερ τα babybotte και τα gbb.είναι ελαφριά και ανατομικά,κατάλληλα για πρωτα βηματάκια!ααα!και επειδή είναι πανάκριβα (80-90ευρώ) υπάρχει το στοκ της μουγερ που τα πουλάει 20-50 ευρώ απλά είναι παλαιότερης σεζόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως σε πολλα τα μαγαζια με παιδικα παπουτσια, λενε το ιδιο πραγμα. αν το παιδι δεν εχει ακομα περπατησει για να το αφηνεις εξω να τρεχει, μην παρεις παπουτσια. τα πρωτα βηματα να τα κανει ξυπολυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ξυπολητη φωναζε η παιδιατρος, ξυπολητη την ειχα....και παραμενω να την εχω μεσα στο σπιτι.....βασικα αν ειναι καλοκαιρι και ξερω την παιδικη καλα ξυπολητη ειναι ΚΑΙ στην παιδικη......!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εγώ βλέπω πώς το παιδί περπατάει καλύτερα όταν είναι ξυπόλητο, τα παπούτσια τα έχουμε μόνο για έξω.

Genuine και εγώ Μούγερ της πήρα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εγώ βλέπω πώς το παιδί περπατάει καλύτερα όταν είναι ξυπόλητο, τα παπούτσια τα έχουμε μόνο για έξω.

Genuine και εγώ Μούγερ της πήρα.

 

Απλα κρατα στο μυαλο σου οτι παπουτσια ουσιαστικα θα χρειαστεις μονο οταν το παιδι αρχισει σταθερα να περπαταει εκτος σπιτιου. Αν πηγαινετε απο σπιτι σε σπιτι μην την περιοριζεις με παπουτσια. Βαλε της χοντρες καλτσες. Να αισθανεται τα ποδια της καλα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Απλα κρατα στο μυαλο σου οτι παπουτσια ουσιαστικα θα χρειαστεις μονο οταν το παιδι αρχισει σταθερα να περπαταει εκτος σπιτιου. Αν πηγαινετε απο σπιτι σε σπιτι μην την περιοριζεις με παπουτσια. Βαλε της χοντρες καλτσες. Να αισθανεται τα ποδια της καλα........

 

Ναι έχεις δίκιο.

Σ΄ευχαριστώ πολύ :P!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούμε πάντα αυτό που μας λέει ο παιδίατρος! Αν πει παπουτσάκια, φοράμε παπουτσάκια. Με σκληρό πάτο ή μαλακό τον ρωτάμε και πάλι κάνουμε αυτό που θα μας πει. Ξυπόλυτα θα πει; Ξυπόλυτο θα το έχουμε! Κάθε παιδί έχει ιδιαιτερότητες που η μαμά δεν λαμβάνει υπόψη της γιατί δεν γνωρίζει. Εγώ ας πούμε απορούσα γιατί ενώ όλοι οι παιδίατροι των γνωστών και φίλων έλεγαν "ξυπόλυτα" η δική μου επέμενε "παπούτσι" και μάλιστα με σκληρό πέλμα...

 

Ε μου λύθηκε η απορία σε αυτό το thread: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28102 στο οποίο οδηγήθηκα γιατί μία εβδομάδα τώρα συχνά πυκνά την άφηνα ξυπόλυτη παρασυρμένη και από όσα διάβαζα από εσάς... Τις τρεις τελευταίες μέρες άρχισε να περπατάει στις μύτες και φρίκαρα! Το παιδί επισημαίνω πως περπατάει από το καλοκαίρι κανονικά με όλο το πέλμα! Και είναι πρόωρο! Δεν μπορούσα να ξέρω πως υπάρχει ιδιαιτερότητα με τα πρόωρα στο περπάτημα γιατι κανείς δεν μου το είχε πει!

 

Άρα... ό,τι πει ο παιδίατρος που ξέρει το παιδί!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ νομίζω ότι ξυπόλητα ή με αντιολισθητικές καλτσούλες είναι καλύτερα ...ή αλλιώς με παπουτσάκια καλής εταιρίας!!!

Εγώ βρήκα και πήρα απο το amazon καποια εμφανισιακά τέλεια παπούτσακια τα SQUICKY SHOES που σφυρίζουν και έχουν πλάκα και τελικά δημιούργησα μεγάλο πρόβλημα στο ποδαράκι του μωρού, και τώρα είμαστε με ορθοπεδικά και μόνο!!!

Δική μου γνώμη λοιπόν είναι να μην παρασυρεστε από την εμφάνιση σε κάτι τόσο σοβαρό όπως τα παπουτσάκια μέχρι 4 ετών που δένει το ποδαράκι... και προς θεού αν κάποιος σας φέρει αυτά τα SQUICKY SHOES απλά πετάξτε τα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι περισσοτερες λετε οτι καλυτερα ειναι να ειναι ξυπολυτα στα πρωτα βηματα, ε??εμεις 9 μηνων και ουτε βημα, ουτε μπουσουλημα, ουτε τιποτα!!!αν την βαλω ορθια, στεκεται λιγο και τελος!!!!μια φιλη μου της πηρε ενα ζευγαρι μποτακια για του χρονου νουμερο 24.μηπως ειναι μεγαλα??τον χειμωνα θα ειναι 18-22 μηνων. τι νουμερο φορανε κατα μεσο ορο σε αυτην την ηλικια??

Επεξεργάστηκαν by stafroditi2353
UP...
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως μπορειτε να μου δωσεστε τα φωτα σας.Εχθες πηρα τα πρωτα παπουτσακια για περπατημα (καλης εταιριας και ελεος ακομα και στις εκπτωσεις ηταν πανακριβου) των παιδιων.Ο μικρος βεβαια δεν περπαταει αλλα δε μου πηγαινε η καρδια να παρω στο ενα και στο αλλο να μη παρω.Το προβλημα με τη μικρη, η οποια περπαταει αλλα οχι παρα πολυ ανετα ακομα, ειναι οτι με το που της τα εβαλα εκανε σα τρελη να τα βγαλει και για να κανει βημα ουτε λογος.

Αυτο συμβαινει σε ολα τα παιδακια και καποια στιγμη το συνηθιζουν?Οχι τπτ αλλα η πωλητρια μου ειπε οτι με τα παπουτσακια θα βοηθηθουν τα παιδακια ακομα περισσοτερο στο περπατημα (σσ ο γιατρος μας ειπε να παρουμε πλεον παπουτσια περπατηματος και να μην περπατανε τα παιδια ξυπολητα γι'αυτο κι εσπευσα).

Εχει καποια αλλη κοπελα παρομοια εμπειρια?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...