Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

mary απο την αυχενκη διαφανεια καταλαβανε οτι το παιδι εχει συνδρομο down ??????????????

τι ενδειξεις υπηρχαν... τι ειδαν και σου ειπαν κατι τετοιο????

 

μονο με χρωμοσωμικη αναλυση (τροφοβλαση ή αμνιοπαρακεντηση) μπορουνε να επιβεβαιωσουν αυτο το συνδρομο και οχι απο μια απλη στατιστικη εξεταση!!!!!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπαρχουν και βεβαια μικρα ποσοστα!!!ολα καλα θα πανε εχεισ αλλωστε αλλα 2 παιδακια!!γερααααα!!!κανε την βιοψια τροφοβλαστη και θα ηρεμησεις οπως εκανα και εγω!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

απο τον υπερηχο μπορεις να δεις αν δεν υπαρχει το ρινικο οστο οπου δεν ειναι καλο αυτο!!!απο εκει και περα κανεις την παπ-α και σου λενε!!

 

απο την αυχαινικη διαφανια με τον υπερυχο καταλαβαν οτι εχω μεγαλες πιθανοτητες να εχει συνδρομο down. μου ειπαν οτι εχω ενθαριντικα στοιχοια οπως το ρινικο οστο που ηταν ενταξη και εκει φαινοταν οτι δεν εχει και οτι ειναι αρτιμελες, με μεγαλη κινητικοτητα.

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φοβαμαι πολυ ! με εχει παρει πολυ απο κατω! εκανα σαν πρωταρα οταν εμεινα εγκυος απο την χαρα μου! κι ας ειναι το τριτο μου!

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι πολυ ! με εχει παρει πολυ απο κατω! εκανα σαν πρωταρα οταν εμεινα εγκυος απο την χαρα μου! κι ας ειναι το τριτο μου!
καλησπέρα Mary!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε τρελλαίνουν αφού το παιδί έχει ρινικό οστό ορατό και πως συμπεραίνουνε οτι το μωρό έχει πρόβλημα!!Περιμένω κι εγώ το 3ο μωρό και ενώ η αυχενική μου διαφάνεια ήτανε πολύ καλή οι βιοχημικοί μου δείκτες ήτανε χάλια,έτσι λοιπόν μπήκα στη διαδικασία και έκανα αμνιοπαρακένηση και όλα ήτανε μια χαρά.Όλα αυτά είναι στατιστικά δεδομένα και βγαίνουν και από την ηλικία και από την αυχενική και από τις αιματολογικές!!Κι εγώ δεν περίμενα οτι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση αφού στα άλλα μου 2 παιδιά ήτανε όλα καλά!!Ο γιατρός μου μου είπε οτι υπήρχε γυναίκα με 1/2 πιθανότητες και βγήκαν όλα καλά!!Ηρέμησε κάνε αυτό που ρέπει και όλα θα πάνε καλά!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

η αυχαινικη διαφανια δεν βγηκε καλη σε μενα... μου ειπαν οτι το φυσιολογικο ειναι 2,5 και εμενα ειναι 4,2. και απο εκει μου εβγαλαν πιθανοτητες 1 προς 10. :!::-(

με ρωτησαν αν ηθελα να το ριξω κατευθειαν η να κανω τηνληψη τροφοβλαστη , αλλα εστω και με αυτες τις πιθανοτητες , ηθελα να εξαντησω ολα τα περιθωρια που εχω....

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

η αυχαινικη διαφανια δεν βγηκε καλη σε μενα... μου ειπαν οτι το φυσιολογικο ειναι 2,5 και εμενα ειναι 4,2. και απο εκει μου εβγαλαν πιθανοτητες 1 προς 10. :!::-(

με ρωτησαν αν ηθελα να το ριξω κατευθειαν η να κανω τηνληψη τροφοβλαστη , αλλα εστω και με αυτες τις πιθανοτητες , ηθελα να εξαντησω ολα τα περιθωρια που εχω....

 

 

καλα συγνωμη τωρα...

σου ειπαν απο ενα απλο υπερηχο με αυχενικη 4,2 να "ριξεις" το παιδι πριν προβουνε στις απαραιτητες διαγνωστικες εξετασεις ??????:shock:

αυτο το ακουω πρωτη φορα στη ζωη μου!!!!!!!

ειναι ποτε δυνατον ???????

σου εδωσαν και γραπτως αυτη τη γνωματευση ????

 

αυχενικη 4,2 δε σημαινει απολυτως τιποτα απο μονο του!

μονο η χρωμοσωμικη εξεταση θα δωσει τα σωστα αποτελεσματα!!

 

αν δε γινομαι αδιακριτη... που την εκανες την αυχενικη ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ανυσηχητικο ειναι απο 4,5 και πανω αλλα εξαρταται απο την ηλικια κτλ!εμενα ηταν 3.2 και μετα απο τις αιματολογικες μου προτειναν ληψη τροφοβλαστη λογο που ειχα 1:139 για τρισωμια 18και παλι μου ειπαν οτι ολα καλα θα ειναι σπανιο να παει κατι στραβα!!!!!ελεος ομως σε εβαλαν σε διαδικασια να σκεφτεις να ριξεις ενα παιδι που ουσιαστικα ειναι καλα!!!?????

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

στο ΙΑΣΩ εκανα την αυχενικη .

βαση της ηλικιας μου ,μου ειχαν βγαλει 1προς905 . και για τρισωμιες 1 προς 1574.

μετα τον υπερηχο ομως τα ποσοστα επεσαν για τρισωμια 21 ,1 προς 10

και για τρισωμια 18 , 1 προς 27. παλι πολυ χαμηλα και ας ηταν ενταξη το ρινικο οστο. περιμενω τα αποτελεσματα την Δευτερα.

ελπιζω , προσευχομαι ..... τα εχω χαμενα!

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εσεις κανατε τον υπερηχο και μετα τις αιματολογικες?

εμενα μου εκαναν τον υπερηχο και μου ειπαν η ριχτο η κανε ληψη τροφοβλαστη . δεν μου εκαναν αιματολογικες.ειπαν οτι δεν χρειαζεται !

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε αυτο νομιζω τουλαχιστον!!εγω ρωτησα τον γιατρο μου αν φαινετε απο τον υπερηχο αν ειναι καλα ή οχι το παιδι μου και ειπε αν ηταν να το δω απο τον υπερηχο δεν θα σας περναγαν τις γυναικες απο αιματολογικες και απο τροφοβλαστη ή αμνιοπαρακεντησεις!!παρε μια 2η γνωμη ή σε μια τελικη κανε τροφοβλαστη!!αν ειναι να στο παρουν τουλαχιστον να εισαι σιγουρη οτι κατι εχει και ετσι πρεπει!!!!θα σε βασανιζει παντα το ενδεχομενο να ηταν καλα το μωρο......

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσεις κανατε τον υπερηχο και μετα τις αιματολογικες?

εμενα μου εκαναν τον υπερηχο και μου ειπαν η ριχτο η κανε ληψη τροφοβλαστη . δεν μου εκαναν αιματολογικες.ειπαν οτι δεν χρειαζεται !

Μαράκι μου καλημέρα και χρόνια σου πολλά!!Δεν ξέρω που πηγαίνεις και κάνεις υπερήχους και ποιοι γιατροί σε βλέπουνε αλλά είναι απαράδεκτοι!!!Είναι δυνατόν να σου λένε οτι δεν χρειάζονται οι μικροβιολογικές εξετάσεις δεν ξέρω κι εμένα το 3ο παιδί είναι κι αυτά τα πράγματα δεν τα έχω ξανακούσει!!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ!

ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΗΝ ΑΥΧΑΙΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN. ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΩ ΣΕ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 1ΠΡΟΣ 10. ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ. ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ?

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΜΟΥ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 25 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΔΗ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ.:-(

 

καλησπέρα, σε διαβάζω και δεν το πιστεύω!!! είναι δυνατόν με μία εξέταση που δίνει στατιστικό ΚΑΙ ΜΟΝΟ αποτέλεσμα να σου δίνουν τέτοια συμβουλή??? Το 1/10 ειναι όντως ανησυχητικό (σου μιλάω εκ πείρας, κι εμένα τόσο είναι), αλλά δεν παύει να σημαίνει ότι και κατά 9/10 όλα είναι καλά. Έχουμε 1/10 από τη μία και 9/10 από την άλλη.

Αν είναι δυνατόν να σου δίνουν τέτοιο πόρισμα από μία αυχενική! Πότε θα πάρεις τα αποτελέσματα σου από τη τροφοβλαστη?

Εγώ παιδιά σε επόμενη εγκυμοσύνη (καλά να 'μαστε και εάν προκύψει) αυχενική δεν θα κάνω. Θα πάω κατευθείαν για άμνιο. Τόσο άγχος, τόση στεναχώρια για κάτι που απλά σε κατατάσσει σε μια κατηγορία, δεν σου δίνει τίποτα σίγουρο και σου δίνει έναν αριθμό...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανεις μια ληψη τροφοβλαστης να ληξει το θεμα απο πλευρας κερυοτυπου αν μη τι αλλο.

Η αυξημενη αυχενικη μπορει να ειναι δειγμα αλλων ανωμαλιων (καρδιακων κλπ), αλλα σιγουρα πρεπει πρωτα να αποκλειστει το θεμα του προβληματικου καρυοτυπου.

Εμενα ηταν μολις 2,7 (για ελαχιστο θα ημουν μεσα στα φυσιολογικα) και εκανα τροφοβλαστη και ολα ηταν καλα. Υπηρχε ομως πραγματι ενα μικρο προβλημα στην καρδια (αστειο τελικα οπως φαινεται απο τις εξετασεις παντα), το οποιο ειδαμε στο β επιπεδου. Επρεπε ομως να ξερουμε αν ο καρυοτυπος ηταν φυσιολογικος γιατι αξιολογουνται διαφορετικα οι περιπτωσεις.

 

Τι παει να πει 1/10???? Αρα εχει και 9/10 να ειναι μια χαρα.

Αυτα ειναι στατιστικα για να αποφασισεις αν θα κανεις πιο παρεμβατικες εξετασεις (τροφοβλαστη, αμνιο κλπ) οχι για να ριξεις παιδι απο μια πιθανοτητα.

Εμενα στο 20 ηταν 1/2.500. Πολυ καλο, αλλα ελα που τελικα εμεις ημασταν αυτο το 1.

Κανε την εξεταση και περιμενε να τρελαθεις μετα. Η απο χαρα ή απο λυπη. Ολα μεσα ειναι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα σου λενε μαρουλα....μπορει να μην ειμαστε γιατροι αλλα εχουμε περισσοτερη εμπειρια και απο εναν γιατρο την στιγμη που ολεσ εχουμε απο μια παρομοια εμπειρια!!!καλιοπακι εσυ ποτε θα κανεισ εξετασεισ???περιμενουμε και δικα σου νεα!!!και μπραβο που λεσ για το 9/10!!!!!!!!εισαι αστερι

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά βρε christinapgr μου! Εσείς εδώ με βοηθήσατε να το βλέπω και να σκέφτομαι έτσι. Ομολογώ ότι όταν είχα πρωτοπάρει τα αποτελέσματα είχα εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης. Την εξέταση την κάνω αρχές Ιουνίου, μια και πρέπει να περιμένω για άμνιοπαρακέντηση, δεν μπορούσα να κάνω τροφοβλαστη αν και το είχα ζητήσει από τον γιατρό μου.

Η αναμονή είναι ως γνωστόν το χειρότερο, οπότε μιλώντας και διαβάζοντας κατέληξα στο ότι μια στατιστική εξέταση δεν λέει τίποτα απολύτως. Να βλέπω και την Κασσιανή που λέει παραπάνω ότι ήταν το 1 στα 2500. Εγώ αν είχα 2500 στον παρονομαστή όχι απλά θα πετούσα στα ουράνια (τότε στην αρχή που δεν γνώριζα) αλλά θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο.

Είναι θέμα τύχης και πιθανοτήτων. Αν είναι να είσαι το 1 θα είσαι έιτε στα 2 είστε στα 10000002. Απλά ελπίζω κι εύχομαι να μην είμαστε αυτό το 1...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ορισμένοι γιατροί είναι απαράδεκτοι. Εμένα με έβαλαν να κάνω λήψη τροφοβλάστης με ποσοστά 1:450 γιατί τα θεώρησαν αυξημένου κινδύνου και εκτός αυτού τα πρώτα αποτελέσματα στις 3 μέρες δε βγήκαν γιατί έγινε κάποιο λάθος. Πέρασα σχεδόν ένα μήνα μες στο άγχος και τα κλάμματα μέχρι να μου πουν ότι το μωρό δεν έχει κάποια ανωμαλία. Φαντάσου τι κακό θα μπορούσα να του είχα κάνει εγώ όμως με το άγχος μου...

c22fde842e.png

 

lyzNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ορισμένοι γιατροί είναι απαράδεκτοι. Εμένα με έβαλαν να κάνω λήψη τροφοβλάστης με ποσοστά 1:450 γιατί τα θεώρησαν αυξημένου κινδύνου και εκτός αυτού τα πρώτα αποτελέσματα στις 3 μέρες δε βγήκαν γιατί έγινε κάποιο λάθος. Πέρασα σχεδόν ένα μήνα μες στο άγχος και τα κλάμματα μέχρι να μου πουν ότι το μωρό δεν έχει κάποια ανωμαλία. Φαντάσου τι κακό θα μπορούσα να του είχα κάνει εγώ όμως με το άγχος μου...

 

Αυτό ακριβώς είναι το χειρότερο. Και υποτίθεται το 1/450 δεν είναι και τόσο κακό.....

Υποτίθεται κάνεις την εξέταση για να μάθεις άμεσα και σε είχαν να περιμένεις πάλι??

Μερικοί βρει παιδιά είναι εντελώς μπακάληδες κι εμείς τους εμπιστευόμαστε ότι πιο σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο σε ολα κοριτσια!!!!

βγηκε σημερα η απαντηση απο τη ληψη τροφοβλαστη!

το μικρουλι μου ειναι μια χαρα! εχω ενα γερο κοριτσακι!! κι ας ειχα τοσο μικρες πιθανοτητες!

με πηρε ο γιατρος τηλ.το πρωι και δεν το πιστευε ουτε κι εκεινος!!!

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...