Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Καλησπέρα babouska,

 

εγω εκανα τον μοριακό ελεγχο που ειναι πιο αναλυτική εξέταση. Ακόμα δεν εχω λάβει τα συνολικα αποτελεσματα για να δω τι περιλαμβανει , παρα μόνο το τηλεφωνημα οτι όλα πήγαν καλά.

 

Την εξέταση την έκανα στο ΕΜΒΡΥΟ στο Κολωνακι , με τον κο Μαλιγιάννη, ο οποίος μου αφησε πολύ καλες εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα babouska,

 

εγω εκανα τον μοριακό ελεγχο που ειναι πιο αναλυτική εξέταση. Ακόμα δεν εχω λάβει τα συνολικα αποτελεσματα για να δω τι περιλαμβανει , παρα μόνο το τηλεφωνημα οτι όλα πήγαν καλά.

 

Την εξέταση την έκανα στο ΕΜΒΡΥΟ στο Κολωνακι , με τον κο Μαλιγιάννη, ο οποίος μου αφησε πολύ καλες εντυπώσεις

 

Καλημερα Αθηνα, και γω την μοριακη εκανα και θα κανω αν φτασει το δειγμα και μια ακομα την πιο αναλυτικη μοριακη την οποια αναρωτιεμαι γιατι δεν μου την ειπαν εξ αρχης.. γκρρρ ( αλλα τοσα λεφτα)

Εσενα αφου η τροφοβλαστη σου βγηκε οκ σου ειπαν για αλλες εξετασεις?

Εμενα θελουν τωρα να δουν και καρδια σε 2 εβδομαδες και να ελεγξουν και το συνδρομο Νουναν και στις 21 εβδομαδες θα κανω και αμνιο για να δουν συγγενεις λοιμωξεις για το μωρο. Αστα να πανε..

Καλα εμενα βεβαια η αυχενικη ειναι εντελως χαλια ειναι 8mm οποτε φανταζομαι δυσχεραινει πολυ την προγνωση αυτο ...

Καμια αλλη κοπελα με τοσο υψηλη αυχενικη εχει εμπειρια ???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!ειμαι καινουργια εδω. θελω να ρωτησω οσες εχετε κανει ληψη τροφοβλαστης που την κανετε κ αν σας εκαναν καρυοτυπο. ευχαριστω

 

Εγω την εκανα στο Ιασω γιατι εκει ειναι ο γιατρος μου, εκανα την μοριακη τροφοβλαστη, εκανε 850 ευρω και καναν ακριβως 7 ημερες για τα αποτελεσματα και ηταν ολα μαζι ( τελικα )

Καλη επιτυχια σου ευχομαι .

Οσο μπορεις μην αγχωνεσαι, ξερω η αναμονη ειναι το χειροτερο κομματι, αλλα θα περασει ...

Link to comment
Share on other sites

αφου τα αποτελεσματα μου βγηκαν ολα καλα δεν ξερω αν θα χρειαστει να κανω επιπλεον εξετασεις, σημερα θα παω στον γιατρο μου και θα μαθω, δεν μου εχει πει κατι τετοιο τηλεφωνικα.

επισης εχω την απορια , αφου δεν υπαρχει προβλημα , γιατι η αυχενικη σε καποια μωρα ειναι μεγαλη;;; απλα τυχαινει, ειναι ανατομικο η τρεχει κατι αλλο ?????

 

παντως μετα απο αυτο το αγχος με την τροφοβλαστη, δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου, ειμαι τελειως ουδετερη και αποστασιοποιημενη , παρολο που εχουν περασει 10 μερες απο τα θετικα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

αφου τα αποτελεσματα μου βγηκαν ολα καλα δεν ξερω αν θα χρειαστει να κανω επιπλεον εξετασεις, σημερα θα παω στον γιατρο μου και θα μαθω, δεν μου εχει πει κατι τετοιο τηλεφωνικα.

επισης εχω την απορια , αφου δεν υπαρχει προβλημα , γιατι η αυχενικη σε καποια μωρα ειναι μεγαλη;;; απλα τυχαινει, ειναι ανατομικο η τρεχει κατι αλλο ?????

 

παντως μετα απο αυτο το αγχος με την τροφοβλαστη, δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου, ειμαι τελειως ουδετερη και αποστασιοποιημενη , παρολο που εχουν περασει 10 μερες απο τα θετικα αποτελεσματα!

Η αυχενικη ειναι υπερηχος και η μετρηση μπορει να μην ειναι ακριβης λογω θεσης μωρου,το χερι αυτου που την κανει,του μηχανηματος κ.τ.λ και γι αυτο να βγαινει μεγαλη δηλαδη μπορει να μην ειναι στην πραγματικοτητα.Εγω λεω παντως τωρα να χαλαρωσεις,να χαρεις την εγκυμοσυνη σου και να σκεφτεσαι τα επομενα Χριστουγεννα που θα εισαι με το μωρακι σου!Καλο υπολοιπο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!ειμαι καινουργια εδω. θελω να ρωτησω οσες εχετε κανει ληψη τροφοβλαστης που την κανετε κ αν σας εκαναν καρυοτυπο. ευχαριστω

 

 

Γειά σου μπάμπουσκα!

 

Εγω ειμαι απο Κρήτη οπότε εγινε εδώ η λήψη..! Εμείς τη δεύτερη φορά την κάναμε στις 17-09-2012 και τα αποτελέσματα βγήκαν στις 21-09-2012.. Αρκετά γρήγορότυερα απο οτι τα περιμέναμε! Μετά απο εκεί και πέρα και αφού μας είπε ο γιατρός οτι το μπεμπάκι μας είναι καλά ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ δώσαμε εντολή για ανάλυση καρυοτυπου... Νωριτερα πιστεύω οτι δεν υπάρχει νόημα να γίνει η αναλυση...

Οσο για τιμές...

Την πρώτη φορά, ο γιατρός (ο οποίος αργότερα μας είπανε οτι δεν ηταν καν εξειδικευμένος να κάνει τέτοιου είδους λήψεις...) πηρε 500 ευρώ και εάν όλα πηγαιναν καλα.. που δεν πηγαν... θα χρειαζότανε να πληρώσουμε επιπλέον άλλα 350 για τον καρυότυπο...

Τώρα, τη δεύτερη φορά, ο γιατρός στα Χανιά, εξαιρετικός, μας πήρε 350 για τη λήψη και μόνο 120 για τον καρυότυπο οταν είδαμε οτι το μπεμπάκι μας ε'ιναι εντάξει!

Απο ότι μας είπε το εργαστήριο για την ανάλυση θελει 150 ευρώ... Τα υπόλοιπα είναι απολαβές των γιατρών.... φαντάσου...

 

Ευχομαι να σου πάνε ολά καλά κοπέλα μου και σε σένα και σε όλες τις κοπέλες που χρειάζεται να περάσουν απο αυτή τη διαδικασία...

Μακάρι να μπαίνουμε εδω μέσα και να μιλάμε μόνο για χαρούμενα θέματα και να μας απασχολεί μόνο τι ζιπουνάκι να τους φορέσουμε!!:P:p:p

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας !!!!!

 

μητσουκο μου εχεις δικιο , γυρισα μολις απο τον γιατρο μου και με καθησυχασε πολυ και μου εξηγησε διεξοδικα, ηδη μπορω να πω οτι νιωθω καλυτερα, ολα αυτα τελικα ειναι στατιστικη !!! (οτι θα εφτανα ως εδω για να αξιοποιησω την στατιστικη που εκανα ως φοιτητρια δεν το φανταζομουνα ποτε)

 

μαργαριττα πατριωτακι (εχω καταγωγη ρεθυμνο) , εγω τα εκανα ολα με τη μια και πληρωσα 880 !!!!

 

 

ευχομαι σε ολες καλα χριστουγεννα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα!

Να ρωτησω κατι οταν λετε οτι μετα κανατε καρυοτυπο τι εννοειτε? Υπαρχει περιπτωση να κανεις ληψη τροφοβλαστη και να μην δει το καρυοτυπο ?

Γιατι το ζητησατε δηλαδη ως εξτρα???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, θα κάνω την τρίτη τροφοβλάστη και έφω φρικάρει λίγο με αυτά που διαβάζω για πόνο κλπ..Η αυχενική μου ήτανε πολύ καλή 1,6 και οι πιθανότητες η μεγαλύτερη 1:8000 αλλά όμως στον υπέρηχο το ρινικό οστό ήτανε υποπλαστικό και έτσι μου συνέστησαν να το κάνω είτε τώρα είτε στην 16η βδομ αν δεν έχει αλλάξει κάτι είτε στην β πιπέδου που αν επίσης δεν έχει αλλάξει κάτι οι πιθανότητες θα ανέβουν κατακόρυφα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα αλλά δυστυχώς βρίσκομαστε σε φάση μετακόμισης και έχω έρθει με τον μικρό μου στο χωριό και έτσι βρήκα μία εξειδικευμένη γιατρό να το κάνω στην Λάρισα..Αλλά το χειρότερο είναι πως θα πρέπει να πάω μόνη μου καθώς ο μπαμπάς μας λείπει..Και εμένα πάντως μου είπε 500Ε όσα μου είπανε και στο Ιασώ Θεσσαλίας που ρώτησα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος να πάρω μαζί.Θα με πάει ο μπαμπάς μου αλλά δεν θέλω να τον πάρω μέσα. Η μαμά μου πρέπει να κρατησει τον μικρό και ο μπαμπάς μας λείπει Αθήνα γτ δουλεύει. Πόση ώρα διαρκεί η διαδικασία?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

δέκα λεπτά κρατάει όλα και όλα!

θα σου κάνουν τοπική αναισθησία και δεν θα καταλάβεις τίποτα, μόνο μετά θα νιώθεις λίγο πιασμένη, σαν να πλακώθηκες στους κοιλιακούς

Από την επομενη μέρα όλα θα είναι κανονικά, απλά χρειάζεται ξεκούραση, όχι βάρη κλπ.

Δεν χρειάζεται να έχεις μέσα κάποιον, ο γιατρός και η μαία του είναι υπεραρκετοί.

Απλά κάποιος πρέπει να σε γυρίσει σπίτι, για να μην καταπονηθείς σωματικά.

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλη μου συγχαρητήρια!! Εκλαιγα μόλις διάβασα το μήνυμα σου. Εγώ χθες έκανα αυχενική και βγήκε 5,2. Σήμερα θα κάνω λήψη τροφοβλάστης αλλά είμαι χάλια ψυχολογικά. Φοβάμαι πάρα πολύ. :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου συγχαρητήρια!! Εκλαιγα μόλις διάβασα το μήνυμα σου. Εγώ χθες έκανα αυχενική και βγήκε 5,2. Σήμερα θα κάνω λήψη τροφοβλάστης αλλά είμαι χάλια ψυχολογικά. Φοβάμαι πάρα πολύ. :(

 

Να μην φοβάσαι.Όλα θα πάνε καλά.Η διαδικασία κρατάει ούτε 5',εγώ μετά δεν ένωθα τίποτα ούτε τις επ΄μενες μέρες. Καλά αποτελέσματα!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη κατα πασα πιθανοτητα θα κανω κι εγω τροφοβλαστη, γνωριζουμε τι γινεται σε περιπτωση εμετων και βηχα (λογω εγκυμοσυνης)? Κανω συχνα εμετους και βηχω ΔΙΑΡΚΩΣ. Αντε πες, τη στιγμη της ληψης κανω την καρδια μου πετρα και κρατηθω και δεν βηξω (ενας Θεος ξερει πως θα το πετυχω αυτο). Μετα τι γινεται? Μου βγαινει το στομαχι απο τους εμετους, το βηχα και το φυσημα της μυτης :( Υποτιθεται θελει μια σχετικη ηρεμια το σωμα.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου leticia, είχα και γω το ίδιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της κόρης μου.

Εφόσον την υπόλοιπη ώρα είσαι ξαπλωμένη (μιλάμε για τις τρεις πρώτες μέρες μετά τη λήψη), δεν θα έχεις θέμα με τους εμετούς (θα κάνεις, δυστυχώς, αλλά δεν θα βλάψουν την όλη κατάσταση). Εγώ είχα πάρει μια λεκάνη και την είχα δίπλα μου, ώστε να μην σηκώνομαι να τρέχω στην τουαλέτα. Πέρασαν οι μέρες και ήμουν μια χαρά (συνέχισα βέβαια να λιώνω στους εμετούς, αλλά ο κίνδυνος είχε παρέλθει). Απλά ζήτα από τον γιατρό την προγεστερόνη μετά τη λήψη -που τη δίνουν για να θρέψει η μήτρα, ώστε να μην κάνει συσπάσεις και να ξαναδημιουργηθεί το υλικό που αφαιρέθηκε από την τροφοβλάστη- να μην την παίρνεις από το στόμα, αλλά κολπικά, για να μην βγαίνει με τον εμετό.

Link to comment
Share on other sites

καλή μου leticia, είχα και γω το ίδιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της κόρης μου.

Εφόσον την υπόλοιπη ώρα είσαι ξαπλωμένη (μιλάμε για τις τρεις πρώτες μέρες μετά τη λήψη), δεν θα έχεις θέμα με τους εμετούς (θα κάνεις, δυστυχώς, αλλά δεν θα βλάψουν την όλη κατάσταση). Εγώ είχα πάρει μια λεκάνη και την είχα δίπλα μου, ώστε να μην σηκώνομαι να τρέχω στην τουαλέτα. Πέρασαν οι μέρες και ήμουν μια χαρά (συνέχισα βέβαια να λιώνω στους εμετούς, αλλά ο κίνδυνος είχε παρέλθει). Απλά ζήτα από τον γιατρό την προγεστερόνη μετά τη λήψη -που τη δίνουν για να θρέψει η μήτρα, ώστε να μην κάνει συσπάσεις και να ξαναδημιουργηθεί το υλικό που αφαιρέθηκε από την τροφοβλάστη- να μην την παίρνεις από το στόμα, αλλά κολπικά, για να μην βγαίνει με τον εμετό.

Μαρια μου ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση σου. Πιο πολυ με απασχολεί ο έντονος βήχας αλλα ελπίζω να πανε όλα καλα. :rolleyes:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

εμένα για τον παροξυσμικό βήχα τώρα θυμήθηκα πως μου έδωσε ο παθολόγος (γνωρίζοντας βέβαια την όλη κατάσταση) κάποια εισπνεόμενα με κορτιζόνη που με βοήθησαν πολύ. Μου είπε ότι η κορτιζόνη δεν βλάπτει το έμβρυο και πράγματι γέννησα ένα υγιές μωρό. Αλλά οι εμετοί σταμάτησαν με τη γέννα, δεν πήρα κάποιο αντιεμετικό.

Link to comment
Share on other sites

καλή μου leticia, είχα και γω το ίδιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της κόρης μου.

Εφόσον την υπόλοιπη ώρα είσαι ξαπλωμένη (μιλάμε για τις τρεις πρώτες μέρες μετά τη λήψη), δεν θα έχεις θέμα με τους εμετούς (θα κάνεις, δυστυχώς, αλλά δεν θα βλάψουν την όλη κατάσταση). Εγώ είχα πάρει μια λεκάνη και την είχα δίπλα μου, ώστε να μην σηκώνομαι να τρέχω στην τουαλέτα. Πέρασαν οι μέρες και ήμουν μια χαρά (συνέχισα βέβαια να λιώνω στους εμετούς, αλλά ο κίνδυνος είχε παρέλθει). Απλά ζήτα από τον γιατρό την προγεστερόνη μετά τη λήψη -που τη δίνουν για να θρέψει η μήτρα, ώστε να μην κάνει συσπάσεις και να ξαναδημιουργηθεί το υλικό που αφαιρέθηκε από την τροφοβλάστη- να μην την παίρνεις από το στόμα, αλλά κολπικά, για να μην βγαίνει με τον εμετό.

 

Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα μετά την λήψη.Ούτε αντιβίωση ούτε προγεστερόνη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί παιδί με σύνδρομο αν οι 2

γονείς είναι 25 και υγιείς.

 

Αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει; :confused: Έχει δημοσιευθεί κάπου;

 

Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε με αυθαιρεσίες και προσωπικές απόψεις πάνω σε θέματα που έχουν μελετηθεί από την επιστημονική κοινότητα και έχουν βγει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Κίνδυνος υπάρχει πάντα ακόμα κι αν οι γονείς είναι 20 χρονών, απλά όσο αυξάνεται η ηλικια, αυξάνεται και ο κίνδυνος.

 

Το "δεν υπάρχει περίπτωση" (= κίνδυνος 0) δεν ισχύει σε καμμία ηλικία.

 

Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε γιατι εδώ ο κόσμος μπαινει για να ενημερωθεί για πολύ σοβαρά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...