Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Εγώ την έκανα στο Ιασώ - φίλη μου έχει κάνει στο ΕΜΒΡΥΟ και μου είπε καλά λόγια - απλά προσπάθησε να είσαι χαλαρή, μόνο η έκπληξη στην αρχή είναι , μετά για 2 λεπτάκια αντέχεται- ενοχλητικό δεν λέω αλλά αντέχεται-

Ευχαριστώ, και σε σένα καλά αποτελέσματα!

Πάλι καλά που έχουμε και αυτήν την εξέταση , φαντάσου να ήμασταν πριν 30 χρόνια που ακούγανε το μωρό με χωνί !

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια, τωρα γυρισαμε απο την ληψη, μια χαρα ηταν!

λοιπον, εχουμε και λεμε, η ληψη ηταν πολυ απλη, ενα τσιμπημα και ενα μουδιασμα ενιωσα, εβλεπα και το μωρουλινι καυα την διαρκεια, καμαρωνε ησυχο-ησυχο το πουλακι μου!!!

ο γιατρος καταπληκτικος, ηρεμος και πολυ απλος και κατανοητος.

Αν τα απολετεσματα βγουν καλα θα κανουμε και καρυοτυπο στο εμβρυο και δεν θα χρειαστει Α-τεστ.

του πηγα και παστελια Καλαματιανα και του ειπα τα νεα να ειναι τοσο γλυκα οσο και τα παστελακια.

και τωρα αρχιζει η Μεγαλη Εβδομαδα.. την αλλη Τριτη-Τεταρτη θα ξερουμε...

επισης μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι ιδιαιτερη προσοχη αλλα εγω θα κατσω σπιτακι σημερα...

ευχομαι να εχουμε ευχαριστα..

φιλια πολλα παω να ξαπλωσω...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις πήραμε τα αποτελέσματα και είναι όλα καλά και θα κάνουμε κοριτσάκι !! Όλα φυσιολογικά μου είπε ο γιατρός..ουφ μου έφυγε ένα βάρος!

 

Μαρία-Ελπίδα όλα εντάξει πήγαν, ε? Άντε καλά αποτελέσματα να έχετε!!!

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τωρα θυμηθηκα οτι δεν σας εχω γραψει τα νεα μου...

τελικα ολα καλα και φυσιολογικα με το μωρακι μου..

εχει το στιγμα του μπαμπα του, και ειναι ενα φυσιολογικοτατο κοριτσακι!!!!!

καλα χριστουγεννα σε ολους μας και ο,τι καλυτερο σας ευχομαι...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρία-Ελπίδα! Ευχάριστα νέα !!!

Άντε με το καλό κι εσείς ! Καλές γιορτές !

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα strousopoulou mary,

μην λες δυστηχως, ειναι απλη εξεταση και προσφερει πολλα.

για ποιο λογο θα κανεις την εξεταση?

εγω την εκανα λογω στιγματος και μας κοστισε 940? και 200? ο καρυοτυπος του εμβρυου που τον καναμε αντι του Α-τεστ.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια κι απο εμένα.

Με το καλό σε όλες!!

 

Έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλάστη στο "ΕΜΒΡΥΟ"

και Δόξα Τω Θεώ

βγήκαν "τέλεια" τα αποτελέσματα!! :D

 

Ο πόνος κατά τη διάρκεια της λήψης ήταν ανεπαίσθητος!!

Ένα μικρό τσιμπηματάκι στην αρχή...... μόνο!!

 

THATS ALL!!!!

(για να καταλάβετε έχω πονέσει και περισσότερο σε αιμοληψίες :roll:)

 

Aξίζει αυτή τη εξέταση....όλα τα λεφτά!

 

Το βράδυ και την επόμενη ημέρα

ένιωθα απλά ένα μικρό τράβηγμα.

 

Τίποτα άλλο......

 

Και είμαι πολύ χαρούμενηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

tha tin kano ayrio giati ta apotelesmata apo tin ayxeniki den itan kala......exo tromero agxos...se eyxaristo pantos gia tin pliroforia...:oops:

καλη επιτυχια mary μου,

γραψε μας τα αποτελεσματα αν θες και μην αγχωνεσαι!!!

 

Γεια σας κορίτσια κι απο εμένα.

Με το καλό σε όλες!!

 

Έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλάστη στο "ΕΜΒΡΥΟ"

και Δόξα Τω Θεώ

βγήκαν "τέλεια" τα αποτελέσματα!! :D

 

Ο πόνος κατά τη διάρκεια της λήψης ήταν ανεπαίσθητος!!

Ένα μικρό τσιμπηματάκι στην αρχή...... μόνο!!

 

THATS ALL!!!!

(για να καταλάβετε έχω πονέσει και περισσότερο σε αιμοληψίες :roll:)

 

Aξίζει αυτή τη εξέταση....όλα τα λεφτά!

 

Το βράδυ και την επόμενη ημέρα

ένιωθα απλά ένα μικρό τράβηγμα.

 

Τίποτα άλλο......

 

Και είμαι πολύ χαρούμενηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!! :D :D :D

καλημερα κοριτσακι μου, και εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το εμβρυο, ο Παπαπαναγιωτου μου την εκανε.

εσενα?

εχεις δικιο οτι ειναι ολα τα λεφτα αυτη η εξεταση.

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακι μου, και εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το εμβρυο, ο Παπαπαναγιωτου μου την εκανε.

εσενα?

εχεις δικιο οτι ειναι ολα τα λεφτα αυτη η εξεταση.

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!

 

Καλή συνέχεια και στη δική σου εγκυμοσύνη! :wink:

 

Εμένα μου την έκανε ο Μαλιγιάννης.

 

Τον είχα ξαναδοκιμάσει στη πρώτη μου κόρη το 2007

με αμνιοπαρακέντηση

 

και είδα οτι ήταν πολύ "ελαφρο-χέρης" :lol:

και έτσι........τον ξαναπροτίμησα!!

 

Πάντως δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία

απο το να σου λένε

οτι το παιδί σου είναι ΥΓΙΕΣ!!! :-D

 

Εύχομαι.....την ίδια κατάληξη σε όλες τις μανούλες

που πρόκειται να την κάνουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια.Γράφω πρώτη φορά για να πω την άσχημη εμπειρία μου.Είμαι 13 εβδομάδων έγκυος και 31 ετών και έκανα την προηγούμενη εβδομάδα την Α αυχενική και το PAPP A...Τα αποτελέσματα είναι χάλια....Οι πιθανότητες είναι για τρισωμία 21 1:15 για τρισωμία18 1:2 και για τρισωμία 13 1:11. Θα ξαναπάω την Τρίτη για λήψη τροφοβλάστη...Είχα ήδη μια παλίνδρομη πέρυσι...Ο γενετίστης μου είπε οτι είναι τυχαίο γεγονός αλλά έχω τις αμφιβολίες μου.2 στα 2 είναι μεγάλη ατυχία.

Ο κος που μου έκανε την αυχενικη έχει την πιστοίηση του νικολαίδη και αφιέρωσε κοντά 1,5 ώρα για τον υπέρηχο.Στα πρώτα 15 λεπτά κατάλαβε οτι το έμβρυο είχε πρόβλημα.η αυχένικη διαφάνεια ήταν 3,6mm αλλά μου εξήγησε οτι εξαρτάται απο το μέγεθος του εμβρύου,δεν εβλεπε ρινικο οστό και είδε και κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο που ονομάζεται ολοπροσεγκεφαλία.

Είχε κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρία να με καθοδηγήσει;;;

Με αυτά τα αποτελεσματα της αυχενικης γεννησε κάποια φυσιολογικό μωράκι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...αν ,κοριτσαρα μου,τι τραβας και εσυ!! πιστη να εχεις,οτι ολα θα πανε καλα!

.σημερα,ειναι τριτη,που κανεις τροφοβλαστη..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,μακαρι να βγουν ολα καλα...μεινε ξαπλα,και οταν μπορεσεις γραψε μας την εμπειρια σου.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουργιο μελος και αποφασισα κι εγω να γραψω για να πω καπου τον πονο μου ..! Ειμαι 30 κι εχω ήδη ενα αγορακι 18 μηνων . Ειμαι έγκυος στην 12 βδομαδα και προχθες εκανα την αυχενικη διαφανεια ι οποια έδειξε 2,3 mm και 1/100 για τρισωμιες και περιμενω και τα αποτελεσματα του pap-A για να δω αν θα προχωρησω σε λήψη τροφοβλάστη. Ο γιατρος μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι ειμαι στα επιτρεπτα ορια αλλα εγω εχω παθει μεγαλο σοκ .Ειμαι πολυ στεναχωρημενη..απογοητευμενη..και κλαιω συνεχεια. Ελπιζω όλα να ειναι καλά με την PAP-a, αν και απόσα διαβασα εχω καταληξει στο οτι μαλλον θα κανω τη ληψη τροφοβλαστη για να ειμαι τελειωσ σιγουρη γιατι δεν μπορω να ζω με το αγχοσ μεχρι να κανω αμνιοπαρακεντηση . Θα ηθελα τη γνωμη σας ..μηπως να παω να ξανακανω την εξεταση; γιατι απ οτι ειδα παραπανω καποιεσ κοπελες που την ξαναεκαναν ειχαν δαιφορετικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την Τριτη δεν μπόρεσε ο γιατρός να μου πάρει τροφοβλάστη...και μου πήρε την Πέμπτη.Δεν πόνεσα καθόλου!Αντίθετα όταν βγήκαν τα αποτελέσματα πόνεσα πολύ...Το μωράκι μου είχε τρισωμία 18 (αυτό που υποπτευθηκαν απο την αρχή)και μου το πήραν προχθές...Περιμένω τα αποτελέσματα απο τον καρυότυπο του εμβρύου και εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτήσω υγιή παιδάκια και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα.

Ηθελα να ρωτήσω η λήψη τροφοβλάστη πόση ώρα παίρνει? Εννοώ όλη η διαδικασία μαζί με την προετοιμασία (αν υπάρχει προετοιμασία). Γίνεται κάποιου είδους αναισθησία? Και τέλος, η υπερηχογραφική παρακολούθηση γίνεται με κολπικό ή κοιλιακό υπέρηχο?

Εχω κανονίσει να κάνω αυχενική διαφάνεια στις 8 Απριλίου (12 εβδομάδων και 5 ημερών) και την ίδια μέρα θα γίνει μάλλον και η λήψη τροφοβλάστη.

Είχα πει στο γιατρό ότι θα έκανα έτσι κι αλλιώς αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας και εξωσωματικής ανεξαρτήτου του αποτελέσματος της αυχενικής και εκείνος μου συνέστησε τη λήψη τροφοβλάστης που γίνεται και νωρίτερα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1. Μαζί με την προετοιμασία (σου περνούν την κοιλιά με αντισηπτικό και σου σκεπάζουν το υπόλοιπο σώμα με χειρουργικά σεντόνια), κρατάει γύρω στο 20λεπτο, η λήψη του υλικού κρατάει το πολύ 5-10λεπτο.

2. Γίνεται τοπική αναισθησία με ένεση

3. Ανάλογα με την θέση του εμβρύου και της λάχνης μπορεί να ποικίλει ο υπέρηχος, συνήθως κάνουν κοιλιακό

 

Καλά αποτελέσματα και ό,τι θες ρώτα μας

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Μαρία για τις πληροφορίες και τις ευχές σου.

Πριν από λίγο διάβαζα στο internet (νομίζω τελικά ότι το πολύ διάβασμα μάλλον κάνει κακό στα νεύρα μου), ότι η λήψη τροφοβλάστης δεν μπορεί να διαγνώσει ανοιχτές βλάβες του νωτιαίου σωλήνα, όπως η ανεγκεφαλία, η μηνιγγομυελοκήλη και η δισχιδής ράχη.

Δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ καλά. Τις ίδιες βλάβες αντιθέτως τις ανιχνεύει η αμνιοπαρακέντηση.

Οταν ρώτησα το γιατρό σχετικά με τις ανωμαλίες που μπορεί να ανιχνεύσουν οι δύο εξετάσεις μου είπε ότι είναι οι ίδιες ακριβώς. Δεν μου έκανε τη διευκρίνιση για τα παραπάνω και τώρα έχω μπει σε σκέψεις. :(

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτική δημοσίευση για τροφοβλάστη στο:

 

http://embryomedica.blogspot.com/2011/03/blog-post.html

 

οι παθήσεις που αναφέρεις (πχ δισχιδής ράχη κλπ) είναι ανατομικές ανωμαλίες και ΔΕΝ ανιχνεύονται με τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλεισει κι εγω ραντεβου για ληψη τροφοβλαστης στο ΕΜΒΡΥΟ για τις 18/4... Εχω απιστευτη αγωνια μιας και ειναι η πρωτη φορα που θα κανω, οχι τοσο για την εξεταση την ιδια, οσο για τα αποτελεσματα... Ελπιζω να κανουμε καλο Πασχα!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχθες έκανα λήψη τροφοβλάστης.Το άγχος μου είχε χτυπήσει κόκκινο.Παρ'όλα αυτά η εξέταση είναι εντελώς ανώδυνη,συνδυάζεται με μέτρηση αυχενικής διαφάνειας και μου δημιούργησε μεγάλη αίσθηση σιγουριάς.Σου κάνουν έναν λεπτομερή υπέρηχο,οπού μετρούν την αυχενική διαφάνεια,βλέπουν το ρινικό οστό,την σπονδυλική στήλη,όλα τα όργανα,το κρανίο ,τον εγκέφαλο,τον φλεβώδη πόρο,το μήκος του εμβρύου.Έπειτα σου περνούν την περιοχή της κοιλιάς με αντισηπτικό (εγώ φορούσα τα ρούχα μου)και σου κάνουν αρχικά δύο ενέσεις με τοπικό αναισθητικό εκ των οποίων νοιώθεις ελαφρά την πρώτη(λιγότερο από αιμοληψία).Μετά σου βάζουν την βελόνα της λήψης την οποία δεν την νοιώθεις σχεδόν καθόλου.Σε λιγότερο από 2 λεπτά έχει τελειώσει όλη η διαδικασία.Σου ξανακάνουν υπέρηχο και σηκώνεσαι.Σου πέρνουν αίμα για να το συγκρίνουν με αυτό της λήψης και φεύγεις για το σπίτι ελαφρύτερη και στην καρδιά και στην τσέπη κατά 700 ευρώ:P.'οπως είχα γράψει δεν είμαι και στα καλύτερά μου με τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης.Ε,η εξέταση ήταν μια ευχάριστη εμπειρία.Ειλικρινά.Τώρα έχω ένα άγχος για τα αποτελέσματα,αλλά μικρότερο από πριν.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...