Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημόσιο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Παιδιά, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Δεν υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος γονέων να μισθώνει ένα πούλμαν (που θα πληρώνουν οι γονείς φυσικά σαν extra) για τους γονείς που δεν μπορούν να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους? (Γιατί φαντάζομαι θα βόλευε ένα σχολικό να φέρνει το παιδί π.χ. στο σπίτι της γιαγιάς). Υπάρχει αυτό πουθενά? Γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα.

Στο δικό μας νηπειαγωγείο ο σύλλογος γοννέων και κηδεμόνων έχει ναυλώσει τουριστικά λεωφορεία μίας συγκεκριμένης επιχείρησης και η μεταφορά των παιδιών προς και από το σχολείο γίνεται με αυτά. Θα πρέπει όμως να κινητοποιηθεί ο σύλλογος σας, να ψηφιστεί η απόφαση για μεταφορά και στη συνέχεια να πάρετε προσφορές για τον αριθμό των παιδιών που ενδιαφέρονται να μετακινηθούν με αυτόν τον τρόπο.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι?

.

Στο δικό μας νηπειαγωγείο ο σύλλογος γοννέων και κηδεμόνων έχει ναυλώσει τουριστικά λεωφορεία μίας συγκεκριμένης επιχείρησης και η μεταφορά των παιδιών προς και από το σχολείο γίνεται με αυτά. Θα πρέπει όμως να κινητοποιηθεί ο σύλλογος σας, να ψηφιστεί η απόφαση για μεταφορά και στη συνέχεια να πάρετε προσφορές για τον αριθμό των παιδιών που ενδιαφέρονται να μετακι

νηθούν με αυτόν τον τρόπο.

 

και ποιος συνοδευει τα παιδια; μονα τους ειναι; το θεωρω παντως καλη ιδεα. ειμαι νηπιαγωγος και ολες αυτες τις κινησεις τις θεωρω προοδευτικες.μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Katerinak, υπάρχουν συνοδοί που κι αυτές πληρώνονται από το Σ.Γ.Κ. Στο κτίριο συστεγάζονται 5 νηπιαγωγεία, 2 κλασσικά & 3 ολοήμερα. Τα μεταφερόμενα παιδάκια είναι περίπου 90 και μεταφέρονται με δύο τουριστικά λεωφορεία, που το καθένα έχει και μία συνοδό. Όλα αυτά βέβαια με το αζημίωτο!!!!!! Παλιά, από ότι μου είπαν τα λεωφορεία ήταν παροχή της Νομαρχίας, και ήταν από τα πρώτα κονδύλια που κόπηκαν όταν άρχισαν οι "σφίξεις". Ο τότε λοιπόν Σ.Γ.Κ. αποφάσισε να αναλάβει πρωτοβουλία και να συνεχίσει ο ίδιος τη μεταφορά των παιδιών, πράγμα που ισχύει μέχρι σήμερα. Διότι ώς γνωστό, στη Ελλάδα τίποτα δεν προχωράει χωρίς την ιδιωτική πρωτοβουλία.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

μραβο παντως και ελπιζω να συνεχιστει ολο αυτο που καταφερατε.οι εκπιδευτικοι τι αποψη εχουν;φανταζομαι θα τους αρεσει.κ κατι ακομα.στις εκδρομες χρησιμοποιειτε παλι τα λεωφορεια;ειναι πολυ εξυπηρετικο γιατι μας ζητανε 100 ευτο τουλαχιστον και αρχιζουμε συνεχεια τα παζαρια.βαλε και το εισητηριο θεατρου..ειναι κριμα γιατι βγαινουν πολλα λεφτα και το σκεφτομαστε καθε φορα να το προτινουμε στους γονειςς,γιατι πολλοι δεν εχουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι και οι νηπιαγωγοί είναι ευχαριστημένες, και μάλιστα μία- δύο εξυπηρετούνται με τα λεωφορεία μερικές φορές κατά την αποχώρηση τους από το σχολείο. Στις εκπαιδευτικές εκδρομές εννοείται ότι τα χρησιμοποιούμε. Όσον αφορά για τις χρεώσεις, όπως πολύ σωστά αναφέρεις κι εσύ δεν είναι πολύ οικονομικές. Για να καταλάβεις για περίπου 7-10 εκδρομές που θα γίνουν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς μας χρεώνουν 100,00€ στο παιδί. Συνολικά για όλη τη σχολική χρονιά, μαζί με τα έξοδα γραφικής ύλης και καθαριότητας σχολείου (μοκέτες-κουρτίνες κ.λπ.) θα πρέπει να δώσουμε περίπου 1.400,00€. :( Θεωρώ ότι είναι αρκετά τα λεφτά για να πηγαίνει ένα νήπιο σε δημόσιο νηπιαγωγείο και σίγουρα ένα τέτοιο ποσό επιβαρύνει αρκετά τον προυπολογισμό κάθε ελληνικής οικογένειας. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του κάθε γονιού που για τους δικούς του λόγους ο καθένας θα αποφασίσει αν θα στείλει το παιδί του σε ένα τέτοιο σχολείο ή στο σχολείο της γειτονιάς.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις λιγο γαι το κοστος των λεωφ;θα μου αρεσε να το θεσω σαν θεμα.παντως η γνωμη μου ειναι οτι ειναι προτιμοτερο το δημοσιο,παντα με καποιες εξαιρεσεις βεβαια.θεωρω ότι εκτος του οτι υπαρχουν οι γνωσεις δεν υπαρχει περιπτωση να σου πει ο εκαπιδευτικος ψεμματα-μερικες φορες βεβαια οι γονεις δεν θελουν να ακουσουν την αληθεια-δεν εχουν καποιο συμφερον,δεν αγοραζουν πελατεια.συν πως ότι κανουν ειναι καθαρα απο προσωπικη ορεξη και ψαξιμο,τουλαχιστον οι νεοτερες

Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί την αναλγησία των δημόσιων σχολείων , νηπιαγωγείων, παιδικών σταθμών.

Τα παιδιά μου έχουν περάσει απο τις τάξεις του παιδικού σταθμού και νηπιαγωγείου.

Ειλικρινά δεν ξερω τι συμβαινει με το ελληνικό σύστημα και οι νηπιαγωγοι - δάσκαλοι είναι τόσο αναλγητοι. Την μια μας έλεγαν παρτε τα παιδιά σας στις 10.30 τις πρώτες ημέρες ( λες και εμεις μπορούσαμε να λειπουμε καθε στιγμη απο την δουλειά μας ) την άλλη μας απαγόρευαν να τα παιρνουμε πριν τις 16.00 το απόγευμα ( στο ολοήμερο) την άλλη μας έπαιρνα τηλ. αν αργούσαμε πέρα απο τις 15.00.

Μην πω κάθε φορά που ξεκινούσε μια σχολική χρονια την γραφική ύλη που ζητούσε το σχολείο ( 80Ε) έχοντας δυο παιδια στο δημοτικό η νηπιαγωγείο.

Το επίσης φοβερό είναι ότι αυτή η γραφική ύλη βρίσκεται ακόμη στο σπιτι μιας και η δασκάλα οπως καθε χρονια είπε οτι θα την πάνε οταν τη ζητήσει.

Άσχετο βέβαια αν η γραφική ύλη βρίσκεται στο σπιτι χωρίς ποτε να ζητηθεί απο την δασκάλα.

Δωρεαν παιδεία πάνω απο όλα.

Να μην πω βέβαια εκείνο το φοβερό "ελάτε παιδια αύριο σχολείο και θα αποφασισω αύριο αν θα κάνω απεργία".

Φυσικά το αν οι γονείς εργάζονται είναι αδιάφορο.

Ουφ!!!!!!! αν αρχίσω να γράφω 10 σελίδες δεν μου φτάνουν και το κακό είναι οτι δεν ξεθύμανα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Katerinak, το κόστος για τα 2 λεωφορεία που χρειαζόμαστε σε καθημερινή βάση είναι 320,00€ + φπα. Για όλη τη σχολική χρονιά το κάθε μεταφερόμενο παιδί υπολογίζετε περίπου στα 1200,00€. Όλα όντως είναι σχετικά. Εξαρτώνται από τον αριθμό παιδιών όπως και από την απόσταση που θα πρέπει να διανυθεί. Γνώμη μου είναι να αναφέρεις το θέμα στο Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων και αν υπάρχει ανταπόκριση να πάτε σε διάφορα τουριστικά πρακτορεία με συγκεκριμένο αριθμό υποψηφίων μεταφερόμενων παιδιών και να ζητήσετε προσφορές. :wink:

Marilia12 έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με τα ωράρια της δημόσιας εκπαίδευσης. Γενικά θεωρώ κι εγώ πολύ καλύτερο το Δημόσιο Σχολείο για τον λόγο ότι τα παιδιά μεγαλώνουν σε μια κοινωνία μικρογραφίας της δική μας. Στα ιδιωτικά, θεωρώ ότι όλα είναι όμορφα & αγγελικά πλασμένα, οι γονείς ακούνε από το στόμα των εκπαιδευτικών πάντα κολακευτικά σχόλια για τα παιδιά τους που τις περισσότερες φορές μπορεί και να μην είναι αληθινά, τα παιδιά δεν μπορούν να αντιληθφούν ότι υπάρχουν άλλα παιδιά που μπορεί και να πεινάνε, και πάει λέγοντας ή όλη ιστορία.

Θα πρέπει όμως νομίζω να γίνουν ακόμα πολλά βήματα για βελτίωση της Δημόσιας παιδείας, τόσο σε θέματα υλικοτεχνικής υποδομής, όσο και σε αναπροσαρμογές ωραρίων, φύλαξης κ.λ.π.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας νηπιαγωγειο υπαρχει πουλμαν που παει τα παιδια στο σχολειο και τα γυριζει. Βεβαια αυτο ειναι πρωτοβουλια του δήμου. Βεβαια ακομα λεφτα δεν μας ζητησαν αλλα φανταζομαι ισως δωσουμε κατι. Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη. Παντως μεγαλη ευκολια................. :D

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ίσως κουτό.. δεν ξέρω.

Αυτά τα πούλμαν επειδή δεν είναι τα κλασικά κίτρινα σχολικά, έχουν ζώνες στα καθίσματα? Δένονται τα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχολείων , . Την μια μας έλεγαν παρτε τα παιδιά σας στις 10.30 τις πρώτες ημέρες ( λες και εμεις μπορούσαμε να λειπουμε καθε στιγμη απο την δουλειά μας ) την άλλη μας απαγόρευαν να τα παιρνουμε πριν τις 16.00 το απόγευμα ( στο ολοήμερο) την άλλη μας έπαιρνα τηλ. αν αργούσαμε πέρα απο τις 15.00.

.

 

καταλαβαινω ότι καπως σου φαινονται ολα αυτά αλλα δεν ειναι ετσι..και θα σου εξηγησω..

το 10.30 τις πρωτες μερες γινεται γαι την προσαρμογη των παιδιων-και οχι των εκπαιδευτικων(ακομη και οι φανταροι εχουν εβδομαδα προσαρμογης!).τα περισσοτερα παιδακια εχουν αγχος αποχωρισμου απο τις μητερες και νιωθουν εγκαταλελειμενα. ο μονος παιδαγωγικος τροπος να βιωσουν ολη την αλλαγη στη ζωή τους και να διαπιστωσουν οτι ο χρονος παραμονης ειναι μικρος και αμεσως μετα ερχεται η μαμα,ειναι η αποχωρηση που λες. πχ λεμε στο παιδι ωστε να κατανοησει την χρονικη ακολουθια..μολις παιξεις λιγο και φας το φαγητο σου,αμεσως θα ερθει η μαμα στο σχολειο!το παιδι ηρεμει,βλεπει ότι ετσι πραγματικα συμβαινει,αποκτα εμπιστοσυνη στη δασκαλα αλλα και στη μαμα του οτι πραγματικα λεει αληθεια και ερχεται να το παρει.οταν εξεικειωθεί με το χωρο και τα αλλα παιδια,γινεται εμπλουτισμος με δραστηριοτητες που το ενδιαφερουν,δεν εχει πλεον το αγχος οτι κατι κακο θα του κανουν εκει(!) και μπορουμε να προσθεσουμε 2 και 3 ωρες μεχρι να φτασει το ωραριο κανονικα. ολα αυτα γινονται προς οφελος των παιδιων σας.αν πιεστει να περασει σε ενα αλλο σταδιο πιο γρηγορα απο οτι ηταν ετοιμο θα εμφανισει αλλα συμπτωματα αγχους σε αλλους τομεις που ενδεχεται να μην μπορειτε καν να αντιληφθειτε το λογο που συμπεριφερεται ετσι. και υστερα..τι ειναι προτιμοτερο για σας;.. να ταλαιπωρηθει στο ωραριο ο μπαμπας και η μαμα που ειναι 30 η το παιδακι που ειναι 5;;σιγουρα υπαρχει προβλημα με την εργασια σας κτλ..ομως και ο εκαπιδευτικος θα κανει αυτο που ειναι και ξερει με τος γνωσεις του για σωστο..

τωρα για το 3.45 που πρεπει να αποχωρουν τα παιδια και οχι νωριτερα,ειναι παγια εντολη απο το υπουργειο.απαγορευεται.το ξερετε οτι αν παθει ατυχημα το παιδι σας στις 2 μπορει να κατηγορηθει ο εκπαιδευτικος που το αφησε να φυγει;εξαλλου το προγραμμα στην ταξη ειναι για όλους και καλο ειναι να σεβομαστε τη δουλεια αυτη εστω και αν σε πολλους δεν φαινεται σημαντικη.

λετε οτι αν αργησετε σας παιρνουν τηλ..τι να κανουν δηλαδη;μου χει τυχει να περιμενω γονεα μεχρι 5 επειδη κοιμοταν..οπως μου τυχε να μιλαω με γονιο μεχρι 5 επειδη επρεπε να αναπτυξουμε καποια θεματα που βουθουσαν το παιδι.ηταν ομως δικη μου επιλογη αυτο.φανταζομαι οτι κι εσας ο εργοδοτης αν σας πει να μεινετε ενα τεταρτο η μιση ωρα παραπανω δεν θα σας αρεσει..εξαλλου και οι εκπαιδευτικοι εχουν οικογενειες και πρεπει να πανε στο δικο τους προγραμμα γαι να τα προλαβουν κ αυτοι όλα!..ελπιζω να εξηγησα καποια πραγματα πως ειναι και απο μεσα..

Link to comment
Share on other sites

katerinak σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου αλλά έχω τις ενστάσεις μου.

Πράγματι οι φαντάροι έχουν προσαρμογή αυτό σημαίνει 20-25 ημέρες ενδον με άλλα λόγια καθόλου έξω γι΄αυτό το διάστημα.

Αναρρωτιέμαι γιατί οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί -νηπιαγωγεία δεν έχουν τέτοια περίοδο προσαρμογής.

Δεν είναι οτι χαλάμε το ωράριο μας αλλά δεν σου δίνουν άδεια κάθε μέρα απο τη δουλειά για αυτην την προσαρμογή.Τι πρέπει να κάνουν σε αυτήν την περίπτωση οι γονείς?

Αναφέρεσαι στο γονέα που ήρθε 5 ηώρα να παραλάβει το παιδί του.

Εδώ μια πολύ καλή μου φίλη δασκάλα μου έλεγε οτι τις προάλλες ένας γονιός στο δημοτικο που εργάζεται ήρθε στισ 17.30 να παραλάβει το παιδί του επειδή είχε κοιμηθεί.

Δεν θα σου μιλήσω για το άγχος τησ δασκάλας για το τι προκειται να γίνει σε περίπτωση που δεν εμφανιστεί καθόλου ο γονιός.

Αυτό είναι ένα άλλο κκεφάλαιο που σίγουρα χρειάζεται πολύ συζήτηση και μιλάω για του ανεύθυνους γονιούς.

Πάντως το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα πάσχει. Δυστυχώς αυτοι που την πληρώνουν είναι τα παιδιά μας.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

εννοεται οτι πασχει!και το κακο ειναι οτι δεν κανουν τιποτα για το καλυτερο και το βαρος θα πεσει σε σενα και σε μενα!εμεις θα κανουμε τη δασκαλα-τραπεζοκομο-νοσηλευτρια-ψυχολογο,εσεις θα βαζετε το χερι στην τσεπη για οτι χρειαζεται..δυστυχως.. το θεμα ειναι να βρουνε λυση.ακομα και οτι πηγαινω με πυρετο στο σχολειο επειδη δεν εχουν αναπληρωτρια κανοντας κακο σε μενα αλλα και στα παιδια ειναι ενα θεμα.αυτα και αλλα ζηταμε απο το υπουργειο πχ 15 και οχι 25-30 παιδια..και ακομα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι πολυ απλη στα δημοσια σχολεια δεν υπαρχει οργανωση. Ολα τρεχουν τελευταια στιγμη........ Πραγματα τα οποια επρεπε να τα κανουν αλλοι τα κανουν οι εκπαιδευτικοι ειτε αυτοι ειναι νηπιαγωγοι ειτε δασκαλοι ειτε καθηγητες. Δεν υπαρχουν ειδικοι για καθε περισταση που προκυπτει (πχ, ψυχολογοι, κοινωνικοι λειτουργοι). Το κρατος δυστυχως αντι να αυξανει το κονδυλια για την παιδεια τα μειωνει. Και φυσικα αυτο εχει αντικρυσμα στα παιδια μας σε μας τους ιδιους στους εκπαιδευτικους.

 

Οταν δεν οριζει απο την αρχη αναπληρωτες ή ωρομισθιους για να τρεξουν τα πραγματα πιο γρηγορα.

Οταν οι νηπιαγωγοι ειναι μονο 2 σε 20 παιδια και αυτοι εναλλαξ. Οταν τα αυτονοητα γινονται δυσευρετα στην Ελλαδα πχ το να πανε τα παιδια εναν εκπαιδευτικο περιπατο.

Οταν ολα πρεπει να γινονται με την καλη θεληση των δασκαλων. Και καθε χρονο οι γονεις να παρακαλανε να παισουν σε ευσυνηδητους εκπαιδευτικους μιας και δεν υπαρχει αξιολογηση τους (τωρα νομιζω θα εφαρμοστει).

Οταν εχουν κανει ολοημερα σχολεια χωρις να διορισουν υπαλληλους πχ γυναικα για την κουζινα, για την καθαριοτητα κλπ, με αποτελεσμα να τρεχει ο συλλογος γονεων και να τους πληρωνει αυτος...

Και οταν εμεις σαν γονεις και εκπαιδευτικοι αδιαφορουμε για ολα αυτα και το μονο που νοιαζομαστε ειναι να αφησουμε το παιδι μας στο νηπιαγωγειο, σχολειο επειδη εμεις εργαζομαστε.........

 

 

Ολοι μας εχουμε ευθυνες αλλοι μικρες και αλλοι μεγαλες.....

 

Και οποιος λεει οτι ε τι κανει ο εκπαιδευτικος (νηπιαγωγος-δασκαλος- καθηγητης) σας πληροφορω οτι δουλευοντας μια ωρα με παιδια (κανοντας μαθημα) ειναι σαν να εχεις δουλεψει 2.

 

Η νηπιαγωγος μας χθες αρρωστησε ετσι μας εβαλε χαρτακι να παρουμε τα παιδια μας στις 12 αντι 4 που τα περνουμε γιατι θα ειναι μονο μια.

 

Εδω δεν θα επρεπε το κρατος να μεριμνησει για μια αναπληρωτρια νηπιαγωγο για αυτες τις περιπτωσεις????? Που σιγουρα θα υπαρξουν και αλλες φορες......

 

Αντι επομενως να ριχνουμε στους αλλους τις ευθυνες ας αρχισουμε απο μας τους ιδους.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε οτι πολλες φορες εκανα διπλαβαρδια γιατι την τελευταια στιγμη ειχε προβλημα η συναδελφος ειτε με την υγεια της ειτε με το παιδί της;δε λεω ότι δεν το εκανε και για μενα οταν χρειαστηκε..και ευτυχως,γιατι ολο αυτο στηριχτηκε στην καλη μας συνεργασια.αν δεν την εχω ομως;εννοειται ότι οι υπερωριες δεν πληρωνονται και πιστεψτε με,οι νηπιαγωγοι τουλαχιστον,γιατι αυτο ξερω,8 στις 10 καθονται 1-2 ωρες παραπανω για να βγαλουν τη δουλεια η για να βοηθησουν την επομενη νηπιαγ στο ολοημερο. να κανουν προβα-σκηνικα-επικοινωνια με θεατρα-γραφεια και οοοοτι αλλο θελει απο δικια του πρωτοβουλεια ο εκπαιδευτικος να κανει. ας σκεφτει καποιος και πολυ πολυ απλο.για να βγει μια χριστουγεννιατικη καλοκαιρινη γιοτη που ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικη δουλευουμε ενα μηνα πριν πολυ πολυ παραπανω για να ειναι ετοιμα ολα.

ποιος βγαζει χορογραφιες;εχουμε δασκαλα ρυθμικης;..οχι

ποιο φτιαχνει-βαφει σκηνικα;εχουμε ειδικο ; οχι.

ποιος ψαχνει γαι κουστουμια;

ποιος ψαχνει βρισκει γραφει σιντι; παλι εμεις .και ολ αυτα στον ελευθερο μας χρονο χωρις πληρωμη με απαραιτητο κεφι και στερωντας χρονο απο την οικογενεια και επαναλαμβανω ΧΩΡΙΣνα ειναι υποχρεωτικο. ξερετε ποσο στενοχωριομαστε οταν φευγουν οι γονεις απο μια γιορτη κδε λενε ενα ευχαριστω;; θα μου πειτε και εσεις εχετε τα δικα σας.σιγουρα.εγω απλα λεω αυτα που ζω στη δουλεια γιατι απ εξω δε φαινονται.. και κλεινοντας..θα επρεπε στις πορειενα ρχονται και οι γονεις μαζι μας και να ζητανε και αυτοιμειωση παιδιων στο τμημα και προσληψη προσωπικου..για παιδια σας ειναι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω 4 αγοράκια γεννημένα 1998, 2003, 2004 και 2006 και φέτος αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα: ο 2ος γεννημένος αρχές του 2003 και ο 3ος γεννημένος τέλη του 2004 πηγαίνουν νήπια και προνήπια αντίστοιχα στο ίδιο τμήμα. Μάλιστα ο μικρός ξεκίνησε με χαρά και πάντα ήταν ένα κοινωνικό παιδί. Την πρώτη εβδομάδα αρχισε να παραπονιέται ότι δεν τα καταφέρνει όπως ο αδερφός του και κάποια στιγμή τσακώθηκαν γιατί ο μεγάλος δεν τον ήθελε στην παρέα του. Ο μικρός προσπάθησε να φύγει από τον χώρο στου σχολείου και η νηπιαγωγός (όπως είπε) δεν μπορούσε να τον ηρεμήσει και γι' αυτό τον έβαλε στο "καρεκλάκι της σκέψης" και απέιλησε ότι θα φωνάξει τον δειεθυντή. Αποτέλεσμα? Και οι δύο βάλανε τα κλάματα ο μεγάλος γιατί στεναχωρέθηκε για τον αδερφό του και ο μικρός γιατί φοβήθηκε. Τώρα πια ο μικρός δεν θέλει να ξαναπάει και όσες φορές έχω επιχειρήσει δεν τα έχω καταφέρει. Μου είπαν να τον αφήω και ας κλαίει, αλλά το αποτέλεσμα ήταν να κλαίνε και τα δύο όση ώρα ήταν εκεί. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπραβο για τις αντοχες σου!! καταλαβαινω ότι νιωθεις αγχος με ολο αυτο το περιστατικο.τελικα ομως παρολο το κλαμα, αυτη η κατασταση μπορει να "δεσει"περισσοτερο τα 2 αδερφια μεταξύ τους.ο μεγαλος θα νιωσει λιγο υπευθυνος για τον μικρο(λιγο και οχι πολυ γιατι θα περασει στο αγχος για την προστασια του αν ειναι περισσοτερο,κατι που δεν πρεπει), και ο μικρος θα αντιληφθει ότι υπαρχουν κανονες που τηρουνται και οτι εχει εναν αδερφο που τον αγαπαει.μη σε ανησυχει το οτι κλαινε.αν υποχωρησεις την επομενη που κατι δεν θα ταιριαζει με αυτο που εχουν στο μυαλό τους παλι θα απειλησουν να φυγουν απο το σχολειο και εκτος απο τη νοοτροπια που θα καλλιεργηθει θα κινδυνευουν κιολας..αυτο που πρεπει να καταλαβουν έιναι ότι ο λογος που εκατσε στο καρεκλακι της σκεψης ειναι για να ηρεμησει και οχι γιατι δεν τον αγαπαει η δασκαλα του.ειναι λογικο να τρομαξε.ακομα και σε μας καθε αλλαγη προκαλει ξαφνιασμα και πανικο.αυτη η αισθηση ομως θα φυγει συντομα,θα δει ότι μενοντας συχνα σ αυτη τη θεση χανει τα ωραια πραγματα που γινονται .ετσι μακροπροθεσμα θα μειωνει την αρνητική συμπεριφορά και θα αυξανει την επιθυμητη.προσπαθηστε να στηριξετε την αποψη της δασκαλας ακομη και αν δεν συμφωνειτε.το παιδί δεν πρεπει να μπερδευτει για το ποιο ειναι τι καλο και το κακο.πιστευω σε λιγες μερες θα ειναι ολα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αναρρωτιέμαι γιατί οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί -νηπιαγωγεία δεν έχουν τέτοια περίοδο προσαρμογής.

 

αυτή η περίοδος προσαρμογής θα έπρεπε να υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ,

 

καλοί ιδιωτικοί παιδικοί και νηπιαγωγοι πάντα έχουν περίοδο προσαρμογής,

 

είτε όπου ο γονέας είναι ΠΑΡΟΝ απαραίτητα όλη την ώρα που ειναι εκεί το παιδί, για 5 μέρες συνεχόμενες (στο διάδρομο και διαβάζει πχ)

 

είτε όπου ο γονέας πηγαίνει το παιδί για λίγο κάθε μέρα σταδιακά περισσότερο.

 

η πρώτη είναι η καλύτερη μέθοδος για μένα,αλλά λίγοι την χρησιμοποιούν.

 

οι παιδικοί, που ζητάνε απο τους γονείς απο την πρώτη μέρα, να αφήσουν το παιδί τους για περισσότερες ώρες,

και να φύγουν,

ή να ξεκινήσει το παιδί τους με το σχολικό απο την πρώτη μέρα κιόλας

(γενικα οτιδηποτε πριν πχ 10 μέρες )

 

εγώ, θα τους απεφευγα ΠΑΣΗ θυσια...

 

ακόμα και αν ο γονέας επιμείνει, για αυτό, εγώ σαν υπεύθυνη του παιδικού θα αρνιόμουνα - ας έρθει κάποιος άλλος η γιαγιά, η νταντά του παιδιού, για την προσαρμογή.

είναι πολύ σημαντικό στάδιο..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα γιατί νιώθω μεγάλη απογοήτευση. Η μικρή μου από 1 έτους πηγαίνει σε ιδιωτικούς σταθμούς. Φέτος αποφασίσαμε να την πάμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο ώστε στο δημοτικό να έχει ήδη φίλους και ελπίζοντας ότι η μετάβαση θα είναι πιο εύκολη. Μετά τον αγιασμό μας μάζεψαν για ενημέρωση. Το πρώτο σοκ ήταν όταν είδα τις υποδομές. 20 παιδάκια στο ολοήμερο και μέσα σε 50τμ αίθουσα παίζουν, μαθαίνουν, τρώνε, κοιμούνται. Άντε λέω είμαι καλομαθημένη από τα ιδιωτικά. Φυσικά η ενημέρωση δεν ήταν τίποτα άλλο παρά να ζητήσουν €13 για την τραπεζοκόμο και €80 για αναλώσιμα. Δημόσια εκπαίδευση κατά τ' άλλα....

Την Δευτέρα που πήγαν κανονικά στο σχολείο και κάνοντας την "ανάκρισή μου" με ενημερώνει η κόρη μου ότι σήμερα που πήγε να κάνει κακά η τραπεζοκόμος (η οποία "μαμά η κυρία αυτή δεν ξέρει καλά ελληνικά") της λέει ότι πρέπει να σκουπιστεί μόνη της. Φυσικά και ήρθε με κακά στον ποπό της. Εκνευρίστηκα πάρα πολύ. Την επόμενη μέρα ρωτάω την δασκάλα της αν γνωρίζει πολλά 5χρονα να μπορούν να σκουπίζονται μόνα τους και η απάντησή της ήταν ότι δεν είναι υποχρεωμένη να σκουπίζουν τα παιδιά. Σοκαρίστηκα τόσο πολύ ακούγοντας αυτά τα λόγια από μια "παιδαγωγό" όταν από την πρώτη μέρα φώναζε για την υγιεινή των παιδιών (λόγω της γρίπης). Εκνευρίστηκα τόσο πολύ που δεν της είπα τίποτα και έφυγα.

Εσείς αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα στο σχολείο?

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει την δομή του προγράμματος των νηπιαγωγείων γιατί νιώθω ότι κάθε πρωί αφήνω το παιδί μου στον παιδότοπο και όχι στο σχολείο.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμας το ιδιο ισχυει. Ειναι 2 δασκαλες και αν παει η μια μαζι (2 τμηματα) ποιος θα προσεχει τα παιδια (εμας μας το τονισαν για το πλυσιμο των χεριων - οτι πρεπει να το ξερουν).

Η μονη μου απορια ειναι αν θελουν εκεινες να πανε τουαλετα ποιος τα προσεχει? Μηπως επρεπε να ειναι 4 οι νηπιαγωγοι για 2 τμηματα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μην μπερδευόμαστε...

Ο σκοπός του Νηπιαγωγείου είναι η εκπαίδευση και όχι η φύλαξη!

Κι εμάς τα ίδια ισχύουν.

Και τα αποδέχομαι. Τα παιδάκια των 5 ετών είναι ικανά να είναι αυτόνομα και να μπορούν να πάνε στην τουαλέτα ή να πλύνουν τα χέρια τους, με λίγη εκπαίδευση από το σπίτι.

Εξάλλου μιλάμε για 2 νηπιαγωγούς σε ένα τμήμα με max 22 παιδάκια. Τί θα πρωτοκάνουν αυτές οι γυναίκες? Να μάθουν στα παιδιά μας? Να τα ψυχολογήσουν? Να έχουν ευρηματικότητα ? Διάθεση ? Πότε θα τα προλάβουν όλα άμα χρειάζεται να τρέχουν 22 παιδάκια στην τουαλέτα ? Να τους πλένουν τα χέρια? Να τα ταϊζουν ?

Αυτή είναι η άποψή μου, δεδομένου όμως ότι εμείς έχουμε πολύ καλές νηπιαγωγούς και βλέπω την κόρη μου να αμυπομονεί να πάει στο σχολείο, να έχει μάθει πολλά πράγματα και να έχει αλλάξει απίστευτα (σε σχέση με τον παιδικό)....

Και τα 80 ευρώ που μου ζήτησαν, τα έδωσα χωρίς να το σκεφτώ... Γιατί είναι για τα παιδιά μας.... Και ξέρω ότι η δουλειά που κάνουν είναι πολύ καλή...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

elenik θα σου φανεί παράξενο, αλλά μέχρι το Φεβρουάριο τουλάχιστον τουαλέτα πηγαίνουμε οι νηπιαγωγοί αφού σχολάσουμε!!! (και μετά προσπαθούμε να είναι την ώρα του φαγητού ώστε να μπορεί να ρίχνει μια ματιά η νηπιαγωγός του άλλου τμήματος).

 

Τα ζητήματα αυτοεξυπηρέτησης είναι πολύ σημαντικά ακριβώς γιατί δεν υπάρχει τρόπος να βοηθήσουμε. Δεν αφήνεις τα 24 για το 1 όσο άθλιο κι αν είναι αυτό. Έτσι μπορεί να με κοιτάζουν σαν ούφο οι γονείς όταν στην αρχή της χρονιάς (και στις εγγραφές το καλοκαίρι αν βρίσκομαι στο σχολείο) τονίζω τα ζητήματα αυτοεξυπηρέτησης, ζητάω εύκολα ρούχα και μια αλλαξιά στην τσάντα (είδικά στα πιο μικρά), ζητάω παπούτσια χωρίς κορδόνια, κομμένο το κρέας στο τάπερ, γραμμένο το όνομα σε ΟΛΑ τα πράγματα του παιδιού κ.λ.π.

 

Χαίρομαι που σας βλέπω έτοιμες να αγωνιστείτε και να πάρετε την κατάσταση στα χέρια σας. Συνεννοηθείτε με τις νηπιαγωγούς για το πώς μπορείτε να συντονίσετε τη δράση σας ώστε να έχετε αποτέλεσμα, γιατί εμείς μόνες μας τα λέμε μόνες μας τα ακούμε. Σε περίπτωση σχολείου που ήταν σε άθλια πραγματικά κατάσταση και μας ήρθε νηπιαγωγός για το ολοήμερο το Μάρτιο (!!!!!) οι γονείς ούτε καν ένα ρημαδοχαρτί με υπογραφές για το δήμο (κτίριο) και για την πρωτοβάθμια (κενό νηπιαγωγού) δεν έκαναν κι ας το προτείναμε. Κάθε πρωί όμως μας έκαναν σάκο του μποξ. Κι ας πηγαίναμε με πυρετό για να μη χάσουν τα παιδιά τη μέρα, κι ας είδοποιούσαμε εγκαίρως για απεργίες κ.λ.π. για να μη μένουν ξεκρέμαστοι οι γονείς. Κατηγορήθηκα κιόλας από γονιό ότι πηγαίνω άρρωστη στο σχολείο και κολάω τα παιδιά τους (ο ίδιος μερικές μέρες πριν μου έφερε το γιο του με δέκατα, γιατί ε, τι να κάνω πρέπει να πάω στη δουλειά, λες κια είμαστε δημόσιο αναρρωτήριο)

 

Τα ζητήματα ωραρίου δε θα τα πιάσω καθόλου. Η πόρτα ανοιγεί και κλείνει σε στάνταρ ώρες και είναι πολύ σημαντικό να τηρείται. Δε μιλάμε για τη μία φορά που θα τύχει, άνθρωποι είμαστε. Μιλάμε για παιδιά που συστηματικά τα περνάνε πάνω από τα κάγκελα και τα παρατάνε στην αυλή μέχρι να τα πάρουμε χαμπάρι, μιλάμε για γονείς που έρχονται όποτε το θυμηθούν (ε, τι 12. 30 τι 13. 00 ) κ.λ.π. Το ότι εσείς είστε εντάξει στις υποχρεώσεις σας δε σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι. Το τι βλέπουν τα αυτάκια μας και ακούν τα ματάκια μας ( :) :) )κάθε χρόνο ούτε που το χωράει ο νους σας.

 

Όσο για τις αναπληρώτριες να ξέρετε ότι κανονικά προσλαμβάνονται ακριβώς για να καλύπτονται τα κενά των απουσιών των δικών μας. Όμως απορροφώνται τελικά για να καλύψουν πάγιες θέσεις ή δεν προσλαμβάνονται αρκετές ώστε να υπάρχουν διαθέσιμες στα γραφεία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μην μπερδευόμαστε...

Ο σκοπός του Νηπιαγωγείου είναι η εκπαίδευση και όχι η φύλαξη!

Κι εμάς τα ίδια ισχύουν.

Και τα αποδέχομαι. Τα παιδάκια των 5 ετών είναι ικανά να είναι αυτόνομα και να μπορούν να πάνε στην τουαλέτα ή να πλύνουν τα χέρια τους, με λίγη εκπαίδευση από το σπίτι.

Εξάλλου μιλάμε για 2 νηπιαγωγούς σε ένα τμήμα με max 22 παιδάκια. Τί θα πρωτοκάνουν αυτές οι γυναίκες? Να μάθουν στα παιδιά μας? Να τα ψυχολογήσουν? Να έχουν ευρηματικότητα ? Διάθεση ? Πότε θα τα προλάβουν όλα άμα χρειάζεται να τρέχουν 22 παιδάκια στην τουαλέτα ? Να τους πλένουν τα χέρια? Να τα ταϊζουν ?

Αυτή είναι η άποψή μου, δεδομένου όμως ότι εμείς έχουμε πολύ καλές νηπιαγωγούς και βλέπω την κόρη μου να αμυπομονεί να πάει στο σχολείο, να έχει μάθει πολλά πράγματα και να έχει αλλάξει απίστευτα (σε σχέση με τον παιδικό)....

Και τα 80 ευρώ που μου ζήτησαν, τα έδωσα χωρίς να το σκεφτώ... Γιατί είναι για τα παιδιά μας.... Και ξέρω ότι η δουλειά που κάνουν είναι πολύ καλή...

 

Σοφία δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αλλά η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι δεν μπορούν να μας στέλνουν τα παιδιά στο σπίτι με τα κακά στον ποπό τους. Και φυσικά αυτοεξυπηρετούνται. Μόνα τους τρώνε, μόνα τους καθαρίζουν τα τραπέζια, μόνα τους στρώνουν, ξεστρώνουν και μαζεύουν τα κρεβάτια τους. Όλα μόνα τους τα κάνουν.

Και για ποιά εκπαίδευση μιλάμε ακριβώς? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας για το τί πρέπει να κάνουν οι νηπιαγωγοί κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς?Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

aggel, καταννοώ τί λες...

απλά λέω ότι δεν μπορεί η νηπιαγωγός να κάθεται πάνω από κάθε παιδάκι για να δει αν λερώθηκε ή όχι !

Όσο για το πρόγραμμα εκπαίδευσης, απ' 'οσο γνωρίσω υπάρχει κάποιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο πρέπει να ακολουθούν όλα τα νηπιαγωγεία. Νομίζω βέβαια ότι ίσως είναι λίγο απαρχαιωμένο και ελλειπές, και μάλλον είναι στην διάθεση και στην κρίση της κάθε νηπιαγωγού να το κάνει επιμορφωτικό και ενδιαφέρον για τα παιδιά.

Επειδή δεν είμαι σίγουρη, ας με βοηθήσει και κάποια νηπιαγωγός πάνω στο θέμα του προγράμματος.

Πάντως η δικιά μου (πέρισυ που ήταν προνήπιο) έμαθε πολλά πράγματα, γράμματα, αριθμούς, κάθε χρονική περίοδο είχαν και συγκεκριμένο θέμα με το οποίο ασχολούνταν και κάνανε μάλιστα και κάποιες εργασίες στο σπίτι....

Αντιλαμβάνομαι ότι όλα τα παραπάνω είναι σχετικά, γιατί όπως είπα, εξαρτάται και πού θα πέσεις.... Ξ'ερω άλλα νηπιαγωγεία που ούτε τα μισά δεν κάνανε,...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

http://www.nip-olohmero.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=36

Ρίξε μια ματιά εδώ για το πρόγραμμα.

 

και εδώ http://www.nip-olohmero.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=55

 

Καλύτερα ξεκίνα από εδώ http://users.att.sch.gr/ipapath/Nipiagogiou.pdf

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...