Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφη στη δουλεια...


mary75

Recommended Posts

Δηλαδή τελικά είμαι τυχερή που ο μικρός μας δεν είναι προσκολλημένος πάνω μου?:P Πάντως τη στενοχώρια την ξεπέρασα, τώρα έχω πάρει άδεια για 2 βδομάδες και είμαι συνέχεια με το μωρό, το οποίο με ξαναθυμήθηκε και μου το δείχνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρασας και του χρόνου  :)

είμαι στην 27η εβδομάδα της κύησης και όπως είναι λογικό σκέφτομαι από τώρα την επιστροφή στην δουλειά...ας τα πάρω τα πράγματα από την αρχή...δουλεύω στο μαγαζί της πεθεράς μου όπου του χρόνου θα περάσει στα δικά μου χέρια αφού εκείνη δεν μπορεί άλλο...Εγώ πρώτα ο θεος θα γεννήσω τελεί Φεβρουαρίου με αρχές Μάρτη...Και εδώ έρχεται το ερώτημα πόσο καιρό να κάτσω νε το μωρό μου ; άλλες μου λένε να κάτσεις όσο θέλεις να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς ενώ αλλά άτομα πιο κοντινά μου πρόσωπα μου λένε μετά τον 40ντισμο να γυρίσω στην δουλειά γιατί είναι μια δική μου δουλειά ...Αυτό συζητήσαμε και νε την πεθερα μου και μου είπε μετά τον 40ντισμο να επιστρέψω γιατί και εκείνη έχει κουραστεί στο μαγαζί και δεν μπορεί...το θέμα μου είναι ότι εγώ σκεφτόμουν να κάτσω 3-4 μηνες αλλά δεν ξέρω μετα απο αυτές τις συζητήσεις δεν θέλω ούτε να παρεξηγηθώ με τα κοντινά μου πρόσωπα αν δεν επιστρέψω τόσο νωρίς αλλά θέλω να χαρώ και λίγο το μωρό μου...(Το ξέρω ότι πολλές μαμαδες επιστρέφουν τόσο νωρίς στην δουλειά επειδή δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το μαγαζί αν και θα γίνει δικό μου δεν ια είναι κλειστώ)

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου ;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mariam123 είπε:

Καλημέρασας και του χρόνου  :)

είμαι στην 27η εβδομάδα της κύησης και όπως είναι λογικό σκέφτομαι από τώρα την επιστροφή στην δουλειά...ας τα πάρω τα πράγματα από την αρχή...δουλεύω στο μαγαζί της πεθεράς μου όπου του χρόνου θα περάσει στα δικά μου χέρια αφού εκείνη δεν μπορεί άλλο...Εγώ πρώτα ο θεος θα γεννήσω τελεί Φεβρουαρίου με αρχές Μάρτη...Και εδώ έρχεται το ερώτημα πόσο καιρό να κάτσω νε το μωρό μου ; άλλες μου λένε να κάτσεις όσο θέλεις να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς ενώ αλλά άτομα πιο κοντινά μου πρόσωπα μου λένε μετά τον 40ντισμο να γυρίσω στην δουλειά γιατί είναι μια δική μου δουλειά ...Αυτό συζητήσαμε και νε την πεθερα μου και μου είπε μετά τον 40ντισμο να επιστρέψω γιατί και εκείνη έχει κουραστεί στο μαγαζί και δεν μπορεί...το θέμα μου είναι ότι εγώ σκεφτόμουν να κάτσω 3-4 μηνες αλλά δεν ξέρω μετα απο αυτές τις συζητήσεις δεν θέλω ούτε να παρεξηγηθώ με τα κοντινά μου πρόσωπα αν δεν επιστρέψω τόσο νωρίς αλλά θέλω να χαρώ και λίγο το μωρό μου...(Το ξέρω ότι πολλές μαμαδες επιστρέφουν τόσο νωρίς στην δουλειά επειδή δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το μαγαζί αν και θα γίνει δικό μου δεν ια είναι κλειστώ)

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου ;

 

Προσωπικά, θα προσπαθούσα να μείνω όσο γίνεται περισσότερο. Ιδανικά χρόνο. 

Αν είναι αδύνατο, έστω το πρώτο εξάμηνο.

Το μωρό μετά που θα μείνει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό, εάν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που σου λέει το ένστικτο σου και η καρδιά σου.  Από τον περίγυρο μου βλέπω πως οι γυναίκες που επιστρέφουν με μωρό 40 ημερών ή και νωρίτερα στη δουλειά είναι αυτές που δεν έχουν επιλογή. Θεωρώ πως είναι αρκετά νωρίς και θα χάσεις αρκετά πράγματα, αν έχεις το περιθώριο γνώμη μου είναι να μείνεις με το μωρό σου όσο μπορεις, τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες της ζωής του. Παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα βέβαια, άλλο να λείπεις 12 ώρες από το σπίτι, άλλο πχ 3, αλλά γενικά η άποψη μου είναι πως στο 40ημερο είναι νωρίς.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και με το καλό!

Εφόσον ο εργοδότης σου δεν είναι ξένος αλλά η πεθερά σου και το μαγαζί θα περάσει σε σένα, ίσως να μπορούσατε να κάνετε μια ήρεμη και ειλικρινή συζήτηση και να καταφέρεις να καθήσεις 3-4 μήνες. Άλλωστε, δεν είναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που ζητάς. Από την άλλη, αν η πεθερά σου δεν μπορεί άλλο και αναγκαστείς να πας για δουλειά μετά τον σαραντισμό, θετικές σκέψεις και οργάνωση και όλα θα πάνε μια χαρά. Δυστυχώς είναι κάτι που κάνουν πολλές γυναίκες, το ίδιο έγινε και στη δική μου περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρονια πολλά!

Εγώ θα σου πω να μην ακούς κανέναν και να κάνεις αυτό που εσύ νιώθεις. Να είσαι σίγουρη πως όταν γεννήσεις το τελευταίο που θα θες θα ει΄ναι να αποχωριστείς το παιδί σου και να πας στην δουλειά . Καταλαβαίνω πως η πεθερά σου θα έχει κουραστεί όμως πίστεψε με εσύ με 40 ημερών λεχούδι θα είσαι πολύ πιο κουρασμένη, οπότε πέρα από το τι θέλει η πεθερά σου να σκεφτείς τι θες και τι αντέχεις εσύ και κυρίως να σκεφτείς πόσο ανάγκη θα σε έχει το παιδί σου, πάνω από τον καθένα θα πρέπει να είναι εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συμφωνώ με kotsifikos, μην ακούς κανέναν. Εγώ θα σου μιλήσω λίγο άκομψα, μη με παρεξηγείς, θα καταλάβεις αφού γεννήσεις γιατί. Πλέον θα έχεις ένα πλάσμα που θα εξαρτάτε απόλυτα από εσένα, θα είσαι τα πάντα για αυτό και εσύ θα πρέπει να κάνεις τα πάντα μόνο για αυτό, για κανέναν άλλο. Ούτε την πεθερά να σκέφτεσαι, ούτε τους συγγενείς, ούτε τους φίλους, ούτε κανέναν. Μόνο το μωρό σου και τον εαυτό σου για να είσαι καλά και να μπορείς να το φροντίζεις. Και το καλό του μωρού είναι να είναι με τη μαμά του για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Επίσης το καλό για σένα είναι να μείνεις με το μωρό, να το γνωρίσεις, να το χαρείς και να αναρρώσεις σωματικά. Αν γυρίσεις στη δουλειά δεν θα προλαβαίνεις ούτε να φας. Θα πρέπει το βράδυ να ξενυχτάς με το μωρό, το πρωί να τρέχεις στη δουλειά και όταν γυρνάς δεν θα μπορείς να ξεκουραστείς. Ούτε που φαντάζεσαι την κούραση! Δεν υπάρχει.

Το ότι πολλές μαμάδες γυρνάνε γρήγορα στη δουλειά είναι μια θλιβερή πραγματικότητα, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και εσύ. Εξέτασε κάθε εναλλακτική ώστε να μπορέσεις να κάτσεις με το μωρό όσο το δυνατόν παραπάνω. Ποιος θα κρατάει το μωρό όταν θα είσαι στη δουλειά? (μη μου πεις η πεθερά!). Αν είναι άτομο επί πληρωμή ίσως είναι καλύτερα να προσλάβετε άτομο στο μαγαζί να βοηθάει την πεθερά και να κάτσεις εσύ με το μωρό. Επίσης τι σημαίνει ότι είναι κουρασμένη. Δηλαδή δουλεύει κάποια χρόνια αλλά τώρα που έμεινες εσύ έγκυος δεν αντέχει ένα χρόνο ακόμα, ή έστω 6-7 μήνες? Αν δεν έχει κάποιο θέμα υγείας και είναι μόνο θέμα κούρασης, ε τότε με ξεπερνάει! Το εγγόνι της θα γεννήσεις. Αν ήταν απλά ένας εργοδότης θα το καταλάβαινα αλλά είναι η γιαγιά!!! Δεν θέλει το καλύτερο του εγγονιού της? Επίσης ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά?

Για μένα πρέπει να κάτσεις με τον άντρα σου να συζητήσετε σοβαρά για το μέλλον σας. Δεν ξέρω την ακριβή κατάστασή σας, συγχώρα με αν ακούγομαι σαν να κουνάω το δάχτυλο αλλά πραγματικά με στεναχώρησε η όλη κατάσταση. Ευτυχώς φαίνεται ότι ενδιαφέρεσαι για το καλό του παιδιού σου και ότι έχεις συναίσθηση της κατάστασης. Είμαι σίγουρη ότι στο τέλος θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με την τοποθέτηση των κοριτσιών...Να σου πω την αλήθεια μου κάνει και λιγο εντύπωση, η πεθερά σου έχοντας γίνει και η ίδια μητέρα (βέβαια δεν ξέρω τι βιώματα έχει η ίδια)  θα έπρεπε να καταλαβαίνει την ανάγκη που σε έχει ένα μωράκι και να σε παροτρύνει να μείνεις μαζί του. Εγώ σκέψου 10 μηνών ήταν σχεδόν όταν γύρισα στη δουλειά και το πήγα σε βρεφονηπιακό και πάλι μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Και καμία σχέση ένα μωρό 10 μηνών με ένα 40 ημερών! Σαν μητέρα του παιδιού έχεις τον πρώτο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Η γενιά των μαμάδων μας δεν είχε άδειες μητρότητας κ στις 40 μέρες γύριζαν πίσω στη δουλειά. Ηταν βεβαια αλλιως οι οικογενειες κ ειχαν μεγαλη βοηθεια κ γι αυτο τα βλεπουν διαφορετικα. κ τη μητερα μου εχω ακουσει άπειρες φορες να λεει οτι μεχρι διμηνο καλα ειναι, μετα ειναι κλεισιμο, δεσμευση, απομονωση κλπ. Οποτε δεν βγαζεις ακρη με ατομα αυτης της ηλικιας. απο μια αποψη βρβαια καλυτερα, σκεψου να ειχες πεθερα που δεν διυλευε κ να σε κατηγορούσε που θα γυρισεις στη δουλεια σου. συμφωνώ κ εγώ ότι αν είναι να πάρετε άτομο για το μωρο, καλυτερα υπάλληλο στο μαγαζι κ για 3 κ 4 κ 5 μηνες κ οσο κρίνετε. ή να κανονισεις καπως να εισαι για λιγες ωρες στο μαγαζι, που ειναι κ μια ανανεωση, αλλα οχι να εχεις τεράστιο φόρτο εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Με το παιδί ποιος θα μείνει; Aν υπάρχει άτομο που θα κρατήσει το μωρό αφιλοκερδώς, π.χ. η μαμά σου, τότε ζήτησέ της να κρατήσει το μαγαζί αντί για το μωρό. Εϊναι και πιο υγιές για το μωρό, και πιο ξεκούραστο για όλους. Αν θα προσλάβετε κοπέλα για το μωρό, αφήστε το και προσλάβετε υπάλληλο στο μαγαζί, είναι πιο εύκολο για όλους. Αν η πεθερά θέλει να κρατήσει το μωρό, εδώ απλά ή γελάνε ή κλαίνε, άλλη αντίδραση δεν έχει και σίγουρα ΔΕΝ θα συμφωνήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...