Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

ΟΧΙ ΔΕ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ. Μονο 2 μου εχετε στειλει τις ιστοριες σας...

Γιογκαμανούλα κι εγώ σου χρωστώ ιστορία (ιστορίες ίσως; αφού έχω έναν φτ και 2 καισαρικές) απλά πρέπει να βάλω όλη αυτήν την ιστορία που έγραψα παραπάνω σε μία ωραία σειρά, να της βάλω περισσότερες λεπτομέρειες (φαντάζομαι ότι δεν σου αρκεί έτσι όπως είναι τώρα), και ενώ την έχω σε χειρόγραφο, δεν βρίσκω, πίστεψέ με, χρόνο να την περάσω σε ηλεκτρονικό αρχείο...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια μου, οσες ρωτατε για το σπασιμο τωννερων απο οτι καταλαβα και εμενα θα με περιμενε εαν δεν ενιωθα αυτους τους πονους...δεν ξερω πως να τους περιγραψω αλλα ο τραχηλος μου ηταν πολυ πισω-μου τον ψηλαφισαν στον πωπο...και η μαια και η γιατρος....δεν ξερω αν συνεβη και κατι αλλο, αλλα η αληθεια ειναι ηρθε ο αναισθησιολογος αρκετα ξαφνικα και γρηγορα...σας φιλω διοτι εχουμε το μικρουλη κρυωμενο,μαλλον κολλησε απο τη μικρη, και εχουμε μπροστα μας δυσκολη νυχτα...

Γιογκαμανουλα, δε σε ξεχνω απλα δεν προλαβαινω...σιγουρα θα σου στειλω και εγω τις δικες μου!!!

Γαλατακι το δικο σας το μικρακι ειναι ενταξει??????????

Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι, ναι, πιθανόν γιατί είχες αυτούς τους άστατους πόνους να μη σε άφησε αλλο.

Μάριαλ μήπως θα μπορούσες να μας πεις κι εσύ τι γνωρίζεις γι' αυτό;

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα. Σε περίπτωση που ξεκινήσουν οι πονοι/ συσπάσεις και προχωράει κανονικά η διαστολή αλλά δεν έχουν σπάσει τα νερά τι γίνεται; Πρέπει οπωσδήποτε να σου σπάσουν ο γιατρός ή η μαία τα νερά ή μπορείς να ζητήσεις να φύγουν με το μωρό μαζί;:rolleyes: Δεν ξέρω αν είναι ανόητο αυτό που ρωτάω, αλλά προφανώς είμαι άσχετη...:?:mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τη σπίνυ μας την έβαλε νωρίς κατά τη γνώμη μου η αρίστη και αν κρίνω και από τον τρόπο που αντιμετώπησε τη γκαλάτ μαλλον δεν πετάει και την σκούφια της για vbac

 

ζαχαρένια γενικά η έλειψη προόδου (με πόνους όμως) είναι ένδειξη για καισαρική στο vbac

τώρα για το πόσο μπορούμε να περιμένουμε με σπασμένα νερά ισχύει ότι και στις υπόλοιπες γέννες, άλλωστε μετά το σπάσιμο των νερών ο τοκετός αρχίζει συνήθως εντός 24 ωρών (και όχι 8 που έβαλε ως όριο η αρίστη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδιά τη σπίνυ μας την έβαλε νωρίς κατά τη γνώμη μου η αρίστη και αν κρίνω και από τον τρόπο που αντιμετώπησε τη γκαλάτ μαλλον δεν πετάει και την σκούφια της για vbac

Κι εγώ το πιστεύω αυτό..ενώ είναι μία καταπληκτική μαιευτήρας κατά τα άλλα, στη vbac δεν νομίζω να έχει εμπειρία, και το είδα και από κοπέλες από άλλο φόρουμ που την επέλεξαν γιαυτό το λόγο, 2 και οι 2 έκαναν καισαρική χωρίς προσπάθεια για φυσιοογικό τοκετό προηγουμένως. Πάντως πρέπει να ομολογήσουμε πως τις καισαρικές τις αντιμετωπίζει με πολύ ανθρωπιά, βάζει το νεογνό αμέσως στο στήθος στο χειρουργείο, βάζει την λεχώνα σε ένα δωματιάκι μαζί με το σύντροφο και το μωράκι για την ανάνηψη για να γνωριστούν καλύτερα, έχει νομίζω πολλά θετικά και η προγραμματισμένη καισαρική μαζί της...Τι να πω, μήπως φοβήθηκε ρήξη μήτρας την ώρα που πονούσε η Σπύνι χωρίς να έχει συσπάσεις, αν και μου έχει πει ο γιατρός μου ότι τον πόνο της ρήξης τον καταλαβαίνεις γιατί είναι έντονος σαν μαχαιριά (όταν δεν έχεις επισκληρίδιο εννοείται) και επίσης μου είπε ότι συνοδεύεται με πολύ μεγάλη ποσότητα αίματος ξαφνικά από τον κόλπο...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τη σπίνυ μας την έβαλε νωρίς κατά τη γνώμη μου η αρίστη και αν κρίνω και από τον τρόπο που αντιμετώπησε τη γκαλάτ μαλλον δεν πετάει και την σκούφια της για vbac

 

Αν είχες γεννήσει φυσιολογικά θα ήξερες ότι όταν το μωρό αρχίσει να σπρώχνει προς τα κάτω θα πρέπει να έχεις σχεδόν τέλεια διαστολή για να μπορέσεις να σπρώξεις κι εσύ (εξωθήσεις ονομάζονται τα σπρωξίματα αυτά).

Η Σπύνη όχι μόνο δεν είχε τέλεια διαστολή αλλά δεν είχε καν εξάληψη τραχήλου, οπότε κάτι πήγαινε πολύ στραβά με τον τοκετό της.

Ενδεχομένως να την περίμενε λίγο περισσότερο αν δεν είχε προηγηθείσα κ.τ. αλλά και πάλι όχι πολύ γιατί δεν είχε συσπάσεις.

Αυτά τα γράφω γιατί ρώτησα την ίδια την Αρίστη τελευταία που την είδα για την περίπτωση της Σπύνης, δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά σίγουρα είναι ειλικρινής. Δεν είχε λόγο άλλο να μην την περιμένει, είναι γιατρός της "υπομονής", σου το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί με μένα περιμένε 15 ώρες την πρώτη φορά (και δεν έφυγε λεπτό από δίπλα μου) και 23 τη δεύτερη φορά, χωρίς να κάνει χρήση ωκυτοκίνης.

 

Επίσης ας μην τα βλέπουμε όλα από την επιστημονική σκοπιά τους, υπάρχει και ο ψυχολογικός παράγοντας ο οποίος είναι πολύ σημαντικός για την Αρίστη. Έχει την ικανότητα να διαισθάνεται πολλά και ας μην λέει και πολλά πολλά στις κοπέλες.

 

Γνωρίζω κοπέλες που έκαναν VBAC με τη Αρίστη αλλά δεν συχνάζουν σε φόρουμς να γράψουν την εμπειρία τους.

 

Και σε τελική ανάλυση αναρωτιέμαι τι αξία έχει να γεννήσεις με τον οποιοδήποτε μαιευτήρα φυσιολογικά μετά από κ.τ. αν είναι να είσαι καθηλωμένη σ' ένα κρεβάτι με καρδιοτοκογράφο και ορό, ενδεχομένως με λίγη ωκυτοκίνη και επισκληρίδιο κτλ. Γιατί χωρίς επισκληρίδιο μια γέννα σε κρεβάτι πολύ δύσκολα παλεύεται, μετατρέπεται σε απλά μια άλλη τραυματική εμπειρία.

 

Προσωπικά μιλώντας αν ήτανε να επιλέξω μεταξύ μιας "ιατρικής" γέννας (medical birth) και κ.τ. θα προτιμούσα το δεύτερο για να τελειώνω μια ώρα νωρίτερα μια και τον παρεμβατικό τοκετό τον θεωρώ βάρβαρο και προς τη μαμά και προς το βρέφος.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω κοπέλες που έκαναν VBAC με τη Αρίστη αλλά δεν συχνάζουν σε φόρουμς να γράψουν την εμπειρία τους.

 

Και σε τελική ανάλυση αναρωτιέμαι τι αξία έχει να γεννήσεις με τον οποιοδήποτε μαιευτήρα φυσιολογικά μετά από κ.τ. αν είναι να είσαι καθηλωμένη σ' ένα κρεβάτι με καρδιοτοκογράφο και ορό, ενδεχομένως με λίγη ωκυτοκίνη και επισκληρίδιο κτλ. Γιατί χωρίς επισκληρίδιο μια γέννα σε κρεβάτι πολύ δύσκολα παλεύεται, μετατρέπεται σε απλά μια άλλη τραυματική εμπειρία.

 

Προσωπικά μιλώντας αν ήτανε να επιλέξω μεταξύ μιας "ιατρικής" γέννας (medical birth) και κ.τ. θα προτιμούσα το δεύτερο για να τελειώνω μια ώρα νωρίτερα μια και τον παρεμβατικό τοκετό τον θεωρώ βάρβαρο και προς τη μαμά και προς το βρέφος.

Νομίζω ότι θύμωσες, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να θίξω τη γιατρό σου, είπα άλλωστε ότι για γυναίκες χωρίς προηγηθείσα είναι η καταλληλότερη. Επίσης για το ότι μπορεί κάποιες κοπέλες έχουν γεννήσει μαζί της φυσιολογικά μετά από καισαρική δεν αμφιβάλλω, απλά είπα τι γνωρίζω εγώ προσωπικά..

Τώρα για το αν μετράει μια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά έστω και με τη χρήση ωκυτοκίνης και επισκληριδίου είναι τελείως προσωπικό, εσύ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει περισσότερο αξία για μία γυναίκα που έχει ζήσει την καισαρική γιατί δεν έχεις κάνει εσύ η ίδια νομίζω...Και δεν το λέω με εμπάθεια αυτό, απλά έτσι είναι..Μπορεί για μένα να έχει τόσο μεγάλη σημασία να γεννήσω φυσιολογικά, που να παραβλέπω και την ωκυτοκίνη και την επισκληρίδιο...Και για την ιστορία να σου πω ότι ο πρώτος μου τοκετός ήταν φυσιολογικότατος σε κρεβάτι και ναι χωρίς επισκληρίδιο (χωρίς οκυτοκίνη βέβαια) και μόνο βάρβαρος και τραυματική εμπειρία δεν ήταν...

Αυτά από μένα...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θύμωσες, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να θίξω τη γιατρό σου, είπα άλλωστε ότι για γυναίκες χωρίς προηγηθείσα είναι η καταλληλότερη.

 

Το δικό σου το μήνυμα ούτε το είχα δει, άλλωστε είχα κάνει quote τη Μαριάλ.

Και δεν έχω λόγο να θυμώσω, σπάνια θυμώνω πια στο φόρουμ (αναισθητοποιήθηκα βλέπεις :lol: ), μόνο όταν διακρίνω έντονη παραπληροφόρηση επεμβαίνω.

 

 

Τώρα για το αν μετράει μια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά έστω και με τη χρήση ωκυτοκίνης και επισκληριδίου είναι τελείως προσωπικό, εσύ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει περισσότερο αξία για μία γυναίκα που έχει ζήσει την καισαρική γιατί δεν έχεις κάνει εσύ η ίδια νομίζω...

 

Eγώ δεν χρησιμοποιήσα τη λέξη "προσωπικά"; :roll:

Έγραψα αυτό που έγραψα για να προβληματίσω κάποιες κοπέλες που δεν έχουνε γεννήσει φυσιολογικά για να μην τα βλέπουν όλα άσπρο-μαύρο, δηλαδή κ.τ. ή φ.τ. .

Άλλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζουμε στο φόρουμ για βάρβαρους παρεμβατικούς τοκετούς, σωστά;

Αν κάποια κοπέλα έχει στο μυαλό της μόνο να αποφύγει την κ.τ. ίσως παραβλέψει άλλα σημαντικά στοιχεία του φυσιολογικού τοκετού.

Γνωρίζω ότι η Εύη από το τόπικ αυτό κατάφερε να πετύχει φυσικό τοκετό μετά από κ.τ. οπότε μπορεί να γράψει για την εμπειρία της αυτή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και σε τελική ανάλυση αναρωτιέμαι τι αξία έχει να γεννήσεις με τον οποιοδήποτε μαιευτήρα φυσιολογικά μετά από κ.τ. αν είναι να είσαι καθηλωμένη σ' ένα κρεβάτι με καρδιοτοκογράφο και ορό, ενδεχομένως με λίγη ωκυτοκίνη και επισκληρίδιο κτλ. Γιατί χωρίς επισκληρίδιο μια γέννα σε κρεβάτι πολύ δύσκολα παλεύεται, μετατρέπεται σε απλά μια άλλη τραυματική εμπειρία.
εχει rosie ,μεγαλη αξια....δεν ειναι ισως αυτο που ονειρευομαστε 100% αλλα εγω προσωπικα το ενιωσα σαν μια μικρη νικη...εκανα επισκλειριδιο γιατι ακριβως οπως το λες ¨γεννα σε κρεβατι χωρις επισκλειριδιο" και τοσες ωρες δεν αντεχεται ...ομως δε το συγκρινω ουτε στο ελαχιστο με τη κ.τ.

δε θα την επελεγα σε σχεση ακομη και με την "ιατρική" γέννα....δε υπαρχει συγκριση....

εγω ενα ευχομαι μακαρι ολες να γεννουσαμε φυσικα(οχι απλα φυσιολογικα)....δυστυχως για παρα πολλους λογους δε γινεται παντα αυτο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό σου το μήνυμα ούτε το είχα δει, άλλωστε είχα κάνει quote τη Μαριάλ.

Και δεν έχω λόγο να θυμώσω, σπάνια θυμώνω πια στο φόρουμ (αναισθητοποιήθηκα βλέπεις :lol: ), μόνο όταν διακρίνω έντονη παραπληροφόρηση επεμβαίνω.

 

 

 

 

Eγώ δεν χρησιμοποιήσα τη λέξη "προσωπικά"; :roll:

Έγραψα αυτό που έγραψα για να προβληματίσω κάποιες κοπέλες που δεν έχουνε γεννήσει φυσιολογικά για να μην τα βλέπουν όλα άσπρο-μαύρο, δηλαδή κ.τ. ή φ.τ. .

Άλλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζουμε στο φόρουμ για βάρβαρους παρεμβατικούς τοκετούς, σωστά;

Αν κάποια κοπέλα έχει στο μυαλό της μόνο να αποφύγει την κ.τ. ίσως παραβλέψει άλλα σημαντικά στοιχεία του φυσιολογικού τοκετού.

Γνωρίζω ότι η Εύη από το τόπικ αυτό κατάφερε να πετύχει φυσικό τοκετό μετά από κ.τ. οπότε μπορεί να γράψει για την εμπειρία της αυτή.

Ουπς έχεις δίκιο το έγραψες το προσωπικά, σου ζητώ συγνώμη...

Εννοείται ότι δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα άσπρο-μαύρο, θα πρέπει κάθε γυναίκα να έχει τον τοκετό που της ταιριάζει καλύτερα, ε και ναι για μερικές είναι τόσο μεγάλη η σπουδαιότητα του να καταφέρεις φ.τ μετά από κ.τ. που ίσως να παραβλέπουμε και την "κακή" οκυτοκίνη, ας πούμε μία κοπέλα από εδώ που έκανε πρόσφατα vbac χρησιμοποίησε ο γιατρός της εμβρυουλκό, εγώ ας πούμε αυτό δεν θα το ήθελα για τη δική μου γέννα, δεν ξέρω όμως πως ένοιωσε η κοπέλα αυτή μπροστά στο δίλημμα κ.τ. ή εμβρυουλκός; Νομίζω η Αγγελική είναι...Μόνο εκείνη μπορεί να μας πει...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να περιμένω περίπου 2 χρόνια. Όταν λέμε 2 χρόνια εννοούμε μεταξύ καισαρικής και αρχή εγκυμοσύνης ή μεταξύ καισαρικής και 2ης γέννας?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να περιμένω περίπου 2 χρόνια. Όταν λέμε 2 χρόνια εννοούμε μεταξύ καισαρικής και αρχή εγκυμοσύνης ή μεταξύ καισαρικής και 2ης γέννας?

 

Σε εμένα είχε πει από γέννα σε γέννα 2 χρόνια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (δε μπορώ να ξέρω σίγουρα αν δεν ερθει εκείνη η ώρα) ότι αν ήταν να διαλέξω μεταξύ μικρής δόσης επισκλιριδείου ή κ.τ. θα διάλεγα την επισκλιρίδειο. Γενικά θα το πάλευα με όποιο τρόπο για φ.τ.

 

Μάριαλ αν προχωράει η διαστολή με τακτικές συσπασεις αλλά δεν έχουν σπάσει τα νερά τι γίνεται; Πρέπει οπωσδήποτε να τα σπάσει ο γιατρός; Δεν είναι πιο σωστό (λέω εγώ τώρα) να φύγουν με το μωρο; Δε διευκολύνεται έτσι και η έξοδος του μωρού;

 

Yogamama! Σας είδα πριν λίγο (τυχαία) στο mega! Είσαστε κουκλιά!!!!!Ωραίο το θέμα, κρίμα μόνο που δεν κατάφερες να δείξεις περισσότερα. (παρεπιπτόντως, το όνομα που έχεις δώσει στο γιο σου είναι αυτό που ονειρεύομαι για τον δικό μου, αν τυχόν είναι αγόρι!!! Απλά ΤΕΛΕΙΟ!)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που χάνομαι κατά διαστήματα

αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω...

 

Εγώ πραγματικά ήθελα να γεννήσω φυσικά

χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ωκυτοκίνη, χωρίς καμία παρέμβαση!!!

 

Όταν όμως μετά από 9 ώρες, είχα διαστολή,

έσπρωχνα επί 1 ώρα και η μικρή έμπαινε στον κόλπο και μετά το τέλος της σύσπασης "γυρνούσε" πίσω

ήξερα πολύ καλά τι έπρεπε να κάνω,

να σηκωθώ να κάνω καθίσματα, να γυρίσω στο πλάι, να περπατήσω...

το έκανα? όχι, πονούσα αφόρητα στη μέση

μου κοβόντουσαν τα πόδια όταν σηκωνόμουν όρθια

και είχα πραγματικά εξαντληθεί,

ήθελα να ηρεμήσω μισή ώρα και να αρχίσω ξανά!

 

Στις 1:30 έκανα μια πολύ μικρή δόση επισκληριδίου για να μπορέσουν να με αλλάξουν στάση μήπως και η μικρή γυρίσει ή αποφασίσει να κατέβει.

Στις 2:30 - 2:45 που γέννησα και όταν ο γιατρός μου είπε ότι θα την τραβήξει

(με βεντουζάκι)

κόμπιασα και μου είπε ότι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό

και ότι φυσικά σε εκείνη τη φάση ΔΕΝ γίνεται καισαρική! (όχι ότι θα την επέλεγα!)

Μια ώρα μετά η επίδραση της επισκληριδίου είχε περάσει

έσπρωξα κανονικά και το μωρό δεν είχε ούτε καν το "καρουμπαλάκι" στο κεφάλι.

 

Μπορεί να μην είναι ο απόλυτα φυσικός τοκετός (στο τρίτο θα το πετύχω)

σε κάθε περίπτωση είναι πολύ καλύτερα από μια καισαρική

 

ακόμη και ένας τοκετός με τη χρήση επισκληριδίου μου φαίνεται 1000 φορές καλύτερος

από μια καισαρική τομή

και για τη μαμά και για το μωρό.

 

Γνωρίζω κοπέλα που είχε επιλέξει να γεννήσει με καισαρική γιατί φοβόταν τον πόνο

και για τον ίδιο λόγο δεν θα έκανε 2ο παιδί,

την ξεγέννησε ο γιατρός μου φυσιολογικά (με τη χρήση επισκληριδίου και τα σχετικά)

και όταν τη συνάντησα μου είπε ότι έτσι γεννάω όσα παιδιά θέλετε!

Ακόμη και μια φοβισμένη κοπέλα κατάφερε να ζήσει αυτή τη στιγμή και να θέλει να το επαναλάβει κιόλας!

Σημασία έχει πρώτ' απ' όλα το παιδί και στη συνέχεια μια ευχάριστη ανάμνηση της διαδικασίας (του τοκετού)

Το ποσοστό των γυναικών που έχουν σαν ευχάριστη ανάμνηση την καισαρική τους είναι πολύ μικρό!

 

Μεταξύ καισαρικής τομής και εμβρυουλκό, πάλι θα προτιμούσα το 2ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακόμη και ένας τοκετός με τη χρήση επισκληριδίου μου φαίνεται 1000 φορές καλύτερος

από μια καισαρική τομή

και για τη μαμά και για το μωρό.

 

Γνωρίζω κοπέλα που είχε επιλέξει να γεννήσει με καισαρική γιατί φοβόταν τον πόνο

και για τον ίδιο λόγο δεν θα έκανε 2ο παιδί,

την ξεγέννησε ο γιατρός μου φυσιολογικά (με τη χρήση επισκληριδίου και τα σχετικά)

και όταν τη συνάντησα μου είπε ότι έτσι γεννάω όσα παιδιά θέλετε!

Ακόμη και μια φοβισμένη κοπέλα κατάφερε να ζήσει αυτή τη στιγμή και να θέλει να το επαναλάβει κιόλας!

Σημασία έχει πρώτ' απ' όλα το παιδί και στη συνέχεια μια ευχάριστη ανάμνηση της διαδικασίας (του τοκετού)

Το ποσοστό των γυναικών που έχουν σαν ευχάριστη ανάμνηση την καισαρική τους είναι πολύ μικρό!

 

Μεταξύ καισαρικής τομής και εμβρυουλκό, πάλι θα προτιμούσα το 2ο.

Τα λόγια σου με καλύπτουν 1000%! (εντάξει ομολογώ ότι το εμβρυουλκό με φοβίζει λίγο αλλά πιστεύω ότι μάλλον κι εγώ αν δεν είχα άλλη λύση να το επέλεγα)... Επιτέλους ακούγεται η φωνή μιας γυναίκας που έζησε τον φ.τ. μετά από καισαρική με τις όποιες παρεμβασούλες αλλά και πάλι δεν το μετανοιώνει και πάλι ήταν μια πανέμορφη εμπειρία για εκείνη, νομίζω ότι τα ίδια συναισθήματα έχει και η Αγγελική...Κι εγώ το ίδιο με σένα θα έπρατα Εύη μου και νομίζω ότι μόνο μια κοπέλα που έκανε μια καισαρική που δεν την επιθυμούσε (γιατί υπάρχουν και περιστώσεις γυναικών που την ήθελαν και δεν το μετανοιώνουν και πολύ καλά κάνουν αν είναι συνειδητοποιημένες) μπορεί να καταλάβει την "λαχτάρα" αυτή!! Εννοείται ότι όλες προτιμούμε μια γέννα απολύτως φυσική που όλα θα κυλήσουν "ρολόι" αλά δυστυχώς δεν γίνονται όλα πάντα όπως τα θέλουμε, μπορούμε τουλάχιστον αν όχι να έχουμε το ιδανικό να το πλησιάσουμε..

Χαίρομαι πολύ Εύη μου που μοιράστηκες με τόση ειλικρίνια την εμπειρία σου και σου εύχομαι το τρίτο να έρθεο απόλυτα φυσικά!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (δε μπορώ να ξέρω σίγουρα αν δεν ερθει εκείνη η ώρα) ότι αν ήταν να διαλέξω μεταξύ μικρής δόσης επισκλιριδείου ή κ.τ. θα διάλεγα την επισκλιρίδειο. Γενικά θα το πάλευα με όποιο τρόπο για φ.τ.

 

Μάριαλ αν προχωράει η διαστολή με τακτικές συσπασεις αλλά δεν έχουν σπάσει τα νερά τι γίνεται; Πρέπει οπωσδήποτε να τα σπάσει ο γιατρός; Δεν είναι πιο σωστό (λέω εγώ τώρα) να φύγουν με το μωρο; Δε διευκολύνεται έτσι και η έξοδος του μωρού;

 

Yogamama! Σας είδα πριν λίγο (τυχαία) στο mega! Είσαστε κουκλιά!!!!!Ωραίο το θέμα, κρίμα μόνο που δεν κατάφερες να δείξεις περισσότερα. (παρεπιπτόντως, το όνομα που έχεις δώσει στο γιο σου είναι αυτό που ονειρεύομαι για τον δικό μου, αν τυχόν είναι αγόρι!!! Απλά ΤΕΛΕΙΟ!)

Ζαχαρένια μου σίγουρα δεν είναι απαραίτητο τα νερά να σπάσουν πριν τη γέννηση του μωρού και πράγματι νομίζω ότι είναι καλό να φύγει ο σάκος άθικτος μαζί με το μωρό, διευκολύνει πολύ αυτό, όμως είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι μαιευτήρες τα σπάνε όταν αρχίσει η διαδικασία (κακώς κατ'εμέ) για να συντομέψει το πρώτο στάδιο του τοκετού μέχρι την πλήρη διαστολή. Εμένα πάντως τα νερά σπάσανε μόνα τους δυστυχώς και τις 3 φορές από την αρχή ή πριν ξεκινήσει ο τοκετός...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

koritsia mou,θελω μονο σας πω οτι στο μεσοδιαστημα που με αφησε η γιατρος να προχωρησει ο τοκετος-εκανα τα χαρτια μου για τοποθετηση σε σχολειο στο ΠΥΣΔΕ-μου περασε απο το μυαλο να παρω τηλ. τον προηγουμενο μου γιατρο, μεγαααλο εκπροσωπο της παρεμβατικης γεννας...γενικα δεν περιμενει ποτε μετα την ΠΗΤ , βαζει ωκυτοκινη για πλακα, δινει σψρο βιταμινες και φαρμακα κ.λ.π. σιγουρα θα μου εβαζε κολπικο υποθετο, μου το ειχε πει αλλωστε σε σχετικη μου ερωτηση πριν τον..χωρισω.... ε λοιπον κοπελιες μου, ηθελα να αφησω την εξελιξη του τοκετιου μου στο σωμα μου...ακριβως τι εγινε δεν ξερω-Ροσυ μου, μαλλον ξερεις παραπανω-αλλα θα τη δω αυριο και ειμαι σιγουρη για την αληθινη της απαντηση...χρεωθηκα μια ακομη κ.τ. αλλα δεν ξερω αν θα ηθελα να μου το βγαλουν και με το ζορι..-ισως ειναι η λαικη ρηση τοσα ξερω τοσα λεω, επειδη δεν εχω γεννησει φυσιολογικα, ομως και πισω το χρονο να γυριζα δε νομιζω να αλλαζα αποφαση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα βαλω ολη τη συνεντευξη στο μπλογκ. περιμενω να παρω το βιντεο...μεχρι αυριο. χαρηκα που με ειδατε γιατι μονο κατι συνταξιουχοι φιλοι των γονιων μου με πηραν που ειχαν να δουν το μπεμπη καιρο και χαρηκαν χαχαχα.Σπυνακι εμεις ποτε θα τα πουμε να κανουμε μασαζακι στο νεο μας μωρακι??

 

επειδη εχω ενα μυαλο κ κακης πoιοτητας γραφτειτε για να μη σας ξεχναω στο facebook http://www.facebook.com/pages/yogamama-GR/126283464080346

 

filiaaaa

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

αγαπητή ρόσυ

 

η αρίστη είναι εξαιρετική γιατρός για όλες τις γυναίκες εκτός από όποιες θέλουν να επιχειρήσουν φυσιολογικό μετά από καισαρική

 

όσο και αν την αγαπάς και την εμπιστεύεσαι (και με το δίκιο σου για το πως χειρήστηκε την περίπτωσή σου) δεν την κάνει άριστη γνώστη του vbac, ειδικά τη γκαλάτ την έστειλε για καισαρική λόγω ανεμπέδωτου μωρού .... σε καμιά απολύτως μελέτη ή προτόκολο δεν υπάρχει αυτό

 

και όσο για την ψυχολογία και τις διαισθήσεις εμένα δεν μου λένε τίποτα

 

και τέλος να θυμάστε: μη θεοποιήτε κανέναν όλοι κάνουν λάθη

 

ζαχαρένια δεν το ξέρω ακριβώσ αυτό που με ρωτάς για το σπάσιμο των νερών

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα βαλω ολη τη συνεντευξη στο μπλογκ. περιμενω να παρω το βιντεο...μεχρι αυριο. χαρηκα που με ειδατε γιατι μονο κατι συνταξιουχοι φιλοι των γονιων μου με πηραν που ειχαν να δουν το μπεμπη καιρο και χαρηκαν χαχαχα.Σπυνακι εμεις ποτε θα τα πουμε να κανουμε μασαζακι στο νεο μας μωρακι??

 

επειδη εχω ενα μυαλο κ κακης πoιοτητας γραφτειτε για να μη σας ξεχναω στο facebook http://www.facebook.com/pages/yogamama-GR/126283464080346

 

filiaaaa

 

Εγώ σε είδα όμως! Κούκλα όπως πάντα, και το ταρζανάκι σου άγριο πολύ :lol:

 

Εγώ είχα πάει στο Έχει Γούστο στην ΕΤ1 για το βρεφικό μασάζ αλλά τότε ο γιος μου ήτανε 5.5 μηνών βαρελάκι και δεν μπορούσε καν να κουνήσει το σώμα του από το λίπος το πολύ έτσι το μασάζ κύλησε ομαλά. :lol:

 

Κουκλάκι όμως το αγοράκι σου, τέλεια ρουχαλάκια!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω τον πονο μου! μου ρχεται να σκασω...

εχω ηδη κανει vbac οπως εχω ξανα γραψει και μαλιστα 23 μηνες μετα την ΚΤ με δυσκολο τοκετο, με παιδι που εβγαινε με το προσωπο ανααποδα, το γυρισε ο γιατρος και το τραβηξε με βεντουζα στο τελος

αλλος ουτε 1 στο εκτομμυριο δε θα τα καταφερνε να με ξεγεννησει με φτ

 

μετα λοιπον απο ολο αυτο οποιον γιατρο κι ν ρωτησω μεχρι στιγμης (ετυχε να δω διαφορους για διαφορους λογους και για λογους νοσηλειας σε δημοσιο νοσοκομειο λογω προωρων συσπασεων) ΟΛΟΙ λενε οτι αν με ανααμβαναν θα πηγαιναν παλι για ΚΤ!!!!!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?

τραβηξα ολα αυτα εκανα φτ πριν τοσα χρονια κοντα στην κτ, τωρα ο τραχηλος μου ειναι μαλακος και εχει ηδη αρχισει να εξαλειφεται και αυτοι παλι μιλανε για κτ

 

επειδη θελω να γεννησω σε εφημερευον νοσοκομειο φοβαμαι οτι αν τους πω οτι εχω κτ θα με βαλουν κατευθειαν για μαχαιρι

ετσι μου ρχεται να μην τους πω τιποτα-μαλλον βεβαια θα το δουν-

 

αν μπορουσα να φτα σω στο νοσοκομειο με διαστολη θα ητα ν το καλυτρτο για να μην εχουν περιθωριο αλλα πως να τη μετρησω; μονη μου;

μονο αυτο δεν εχω κανει ακομα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ταρζανι μου ερχοταν με αναποδο προσωπο και το γυρισε η μαια και δεν εβαλε βεντουζες και ερχοταν και με το χερι στο σαγονι!!!

ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕς ΠΟΛΥ baila μου.Αφου βρηκες γιατρο και εκανες vbac γιατι δεν ξαναπας σε αυτον?Καταλαβα λαθος?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...