Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

polina μια ενεση που κανουν στο μπρατσο σε οσες εχουν κανει καισαρικη ειναι η αντιπηκτικη που την κανουν για να μη πηζει το αιμα.

μου εκαναν μια καθε μερα μεχρι να βγω απο το μαιευτηριο

 

λες να ειναι αυτο;δεν μου ξαναεκαναν παντως οσο ημουν στο μαιευτηριο...

 

και εγω το σκεφτομαι τοσες πολλες φορες....επισης δε μπορω να καταλαβω πως μπορουσα και ειχα τη μικρη τοσες ωρες μακρια μου στο θαλαμο των νεογνων(οφ τοπικ αλλα νομιζω οτι εχει μεγαλη σχεση με το ειδος του τοκετου)....

 

εγω δεν μπορουσα.εκλαιγα στην ανανηψη και φωναζα να δω το παιδι μου-ημουν με ολικη οπως εχω ξαναπει και δεν τον ειχα δει καν-και δεν μου εδιναν καμια σημασια.τον ειδα 5 ωρες μετα,οταν μου τον εφεραν στο δωματιο...

ωχ,τι θελω και τα θυμαμαι....και μετα διαβαζω τα ποστ της yogamama και νιωθω ασχημα που δεν μπορω να συμφιλιωθω με την ιδεα της καισαρικης....και ολα αυτα πως θα τα ξεπερασω;;;;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω πολινα ειχα πανω απο 30 ωρες(χωρις υπερβολη) εντονη φαγουρα σε ολο μου το σωμα και το προσωπο απο την επισκλειριδιο και ουτε να κοιμηθω πεντε λεπτα δε μπορεσα ,το πρωτο 24ωρο....

παλι ομως δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι δεν ζηταγα το παιδι, εστω να το εχω και διπλα μου και δεχτηκα να περασει τις πρωτες ωρες της ζωης του στο θαλαμο με αλλα 30 μωρα να κλαινε ολα μαζι ....

ενω τωρα με τη μπεμπα δε μπορουσα καν να διανοηθω οτι δεν θα την εχω ολη την ωρα μαζι μου....

Link to comment
Share on other sites

θα τα καταφερεις ,μην σε αγχωνει αυτο.

απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι δυστυχως η καισαρικη που καναμε ηταν να μας συμβει!

δεν πρεπει να κατηγορουμε τον εαυτο μας.

δεν πρεπει να σκεφτομαστε οτι καπου καναμε εμεις λαθος εκτιμηση και τι θα γινοταν αν...

στο επομενο μωρο μακαρι να ειναι διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω! Έχω πάθει σοκ!

16 μήνες μετά τη γέννηση της κόρης μου και τώρα μόνο καταλαβα'ίνω γιατί τα θυμάμαι όλα σα να ήμουν υπό την επήρρεια αλκοόλ....δεν το πιστεύω...μέθη; ΑΥτό κάνουν; Μέχρι που την έβγαλαν και την είδα (για δευτερόπλεπτα) ήμουν καλά, μετά σα να κοιμόμουν. ΔΕ θυμάμαι από κει και πέρα πως με βάλαν στο φορείο, πως με πήγαν στην ανάνηψη και από κει στο δωμάτιο.

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι στην αίθουσα ανάνηψης μου έφερε το μωρό μια μαία να τη θηλ΄σω (πάλι καλά!)

Απίστευτο....

 

τουλάχιστον ήσουν ξύπνια την ώρα που βγήκε το μωράκι σου...εμένα μου την έκανε λίγο πριν τη βγάλει ο γιατρός απο την κοιλιά μου...ο αναισθησιολόγος θεώρησε οτι πανικοβλήθηκα γιαυτό μου την έκανε, απ'οτι μου είπε ο γιατρός μου μετά που του ζήτησα εξηγήσεις...

άσε που μου την έφεραν στο δωμάτιο μερικές ώρες αργότερα και ενώ τους έπαιρνα τηλ κάθε 5 λεπτά...

να θέλω να δω το μωρό μου, να τρέχει απο το στήθος μου γαλατάκι πολύτιμο για τη μικρή μου και οι νοσοκόμες να με έχουν γραμμένη....:(

 

 

polina μια ενεση που κανουν στο μπρατσο σε οσες εχουν κανει καισαρικη ειναι η αντιπηκτικη που την κανουν για να μη πηζει το αιμα.

μου εκαναν μια καθε μερα μεχρι να βγω απο το μαιευτηριο

 

εμένα δε μου την έκαναν καθόλου αυτή την ένεση...

 

Πάντως δε νομίζω να καταφέρω να συμφιλιωθώ ποτέ με την ιδέα της καισαρικής...

Προς το παρόν θέλω να βρω τρόπους να προετοιμαστώ ψυχολογικά για την επόμενη....:(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα...εχω ανατριχιασει με ολες σας.

Polinaki μου...Σας επαναλαμβανω οτι και ο φυσιολ.τοκετος αφηνει πολλα τραυματα...

Και εγω νιωθω οτι το μωρακι μου γεννηθηκε πολυ βιαια.Βεβαια δεν αφηνω να με καταβαλλει αυτο.Μπηκα εδω για να δω που θα με οδηγησει αυτη η εμπειρια/ Στο χερι μας ειναι αν θα το κανουμε χειροτερο ολο αυτο...

 

Συζηταω με μια γυναικα μελος των παγκοσμιων οργανωσεων φυσικου τοκετου, καισαρικων τοκετων κλπ κλπ. Μεχρι τα Χριστουγεννα θα βρουμε τροπους να βρεθουμε ολες μαζι και να φτιαξουμε μια ομαδα υποστηριξης. Ειναι βαρια τα θεματα αυτα για την ψυχη.

 

Δε γινεται αλλιως...

Μεχρι τοτε στειλτε μου ενα ιμειλ στο [email protected] η καθεμια με την ιστορια σας και αν κανατε δευτερο μωρο πως , που και με ποιο γιατρο.

Εχω και εγω το ταρζανακι μου που δεν μου αφηνει χρονο ουτε για γιογκα...

ομως ολα γινονται για καποιο λογο

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εδώ μέσα σαν ομάδα υποστήριξης λειτουργείτε κορίτσια....πιστέψτε με...

yogamama κανένα τρόπο να ξεχάσω τη στιγμή που μου τράβηξε ο γιατρός τη μικρή απο μέσα μου και αισθάνθηκα σα να ξεριζώνουν κάτι δικό μου και να μου το παίρνουν με τη βία, μπορείς να μου πεις?:(

ακόμα και τώρα, δε μπορώ ούτε κρέας που ξεπαγώνει να πιάσω γιατί φοβάμαι οτι αν το τραβήξω να ξεκολλήσει, θα αισθανθώ ακριβώς το ίδιο...

μη σας φανεί αστείο το παράδειγμα....μου συνέβη στ'αλήθεια...ένα μήνα μετά τη γέννα και ενώ είχα βγάλει κρέας να ξεπαγώνει και βιαζόμουν να μαγειρέψω το τράβηξα για να ξεκολλήσουν τα κομμάτια μεταξύ τους και μου ήρθε σαν φλασιά η στιγμή στο χειρουργείο...σχεδόν λιποθύμησα απο την αναμνηση...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα...εχω ανατριχιασει με ολες σας.

Polinaki μου...Σας επαναλαμβανω οτι και ο φυσιολ.τοκετος αφηνει πολλα τραυματα...

Και εγω νιωθω οτι το μωρακι μου γεννηθηκε πολυ βιαια.Βεβαια δεν αφηνω να με καταβαλλει αυτο.Μπηκα εδω για να δω που θα με οδηγησει αυτη η εμπειρια/ Στο χερι μας ειναι αν θα το κανουμε χειροτερο ολο αυτο...

 

Συζηταω με μια γυναικα μελος των παγκοσμιων οργανωσεων φυσικου τοκετου, καισαρικων τοκετων κλπ κλπ. Μεχρι τα Χριστουγεννα θα βρουμε τροπους να βρεθουμε ολες μαζι και να φτιαξουμε μια ομαδα υποστηριξης. Ειναι βαρια τα θεματα αυτα για την ψυχη.

 

Δε γινεται αλλιως...

Μεχρι τοτε στειλτε μου ενα ιμειλ στο [email protected] η καθεμια με την ιστορια σας και αν κανατε δευτερο μωρο πως , που και με ποιο γιατρο.

Εχω και εγω το ταρζανακι μου που δεν μου αφηνει χρονο ουτε για γιογκα...

ομως ολα γινονται για καποιο λογο

 

δεν περιμενω οτι εαν γεννησω φυσιλογικα θα ειναι ολα ροδινα...ομως πιστευω πως στον φυσιολογικο τοκετο,και ποσο μαλλον στον φυσικο τοκετο,το πρωτο χερι το εχει η φυση.ενω στην καισαρικη,ενας απλος γιατρουδακος....βλεπεις την διαφορα;και μονο το μεγαλειο της γεννας....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μπωρω να παρακολουθησω 64 σελιδες αλλα και η δικη μου εμπιρια απο την καισαρικη ηταν η χειροτερη της ζωης μου,μου κανανε επισκλιριδιο δεν πονουσα βεβαια αλλα ενιοθα τα παντα το νυστερι το τραβιγμα τα παντα και ημουν και δεμενη..τρεμω στην ιδεα οτι θα ξαναζησω κατι τετοιο αλλα μου ειπαν οτι ειναι επικυνδινος ο φυσιολογικος μετα απο καισαρικη.

 

ειδικά σε σένα είναι επικίνδυνος ή γενικά;

 

Ποιος σου το είπε;

Link to comment
Share on other sites

και εδώ μέσα σαν ομάδα υποστήριξης λειτουργείτε κορίτσια....πιστέψτε με...

yogamama κανένα τρόπο να ξεχάσω τη στιγμή που μου τράβηξε ο γιατρός τη μικρή απο μέσα μου και αισθάνθηκα σα να ξεριζώνουν κάτι δικό μου και να μου το παίρνουν με τη βία, μπορείς να μου πεις?:(

ακόμα και τώρα, δε μπορώ ούτε κρέας που ξεπαγώνει να πιάσω γιατί φοβάμαι οτι αν το τραβήξω να ξεκολλήσει, θα αισθανθώ ακριβώς το ίδιο...

μη σας φανεί αστείο το παράδειγμα....μου συνέβη στ'αλήθεια...ένα μήνα μετά τη γέννα και ενώ είχα βγάλει κρέας να ξεπαγώνει και βιαζόμουν να μαγειρέψω το τράβηξα για να ξεκολλήσουν τα κομμάτια μεταξύ τους και μου ήρθε σαν φλασιά η στιγμή στο χειρουργείο...σχεδόν λιποθύμησα απο την αναμνηση...

 

 

κλαιω

δε μπορω να σου πω τροπο αλλα θα βοηθησω να συντονιστουμε να βρουμε ολες τον τροπο ή τον καταλληλο ειδικό να μας δώσει τα φώτα του. Ωραια Αντζελα !!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας αντιγραφω τι μου εγραψε η Μαρια , η γυναικα που σας ελεγα παραπανω.

 

"Για την καισαρική και το vbac έχω πολύ υλικό, και προσωπική εμπειρία και των δύο. Τότε που το έψαχνα υπήρχε μόνο μία μαμά που είχε προσπαθήσει να κάνει φυσικό μετά από δύο καισαρικές (κατέληξε με καισαρική), και λίγο πριν γεννήσω, γέννησε μια πελάτισσά μου, 40 ετών, ισχιακό vbac! ο γιος μου ήταν ακόμα ισχιακός στην υπολογιζόμενη ημερομηνία τοκετού που μου είχαν δώσει και γύρισε στην παράταση, όπου γεννήθηκε σε 4 ώρες. Από τότε έχω γνωρίσει πολλές μαμάδες που έχουν θετική εμπειρία vbac (και τρεις homebirth vbac, ενώ μία μετά από 2 καισαρικές), και είναι όλες διατεθειμένες να βοηθήσουν σε μια ομάδα υποστήριξης! Αρκεί να συντονιστούμε!"

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες την ψυχανάλυσή μας κάνουμε σ'αυτό το ποστ.

Τουλάχιστον αποδεχόμαστε την πραγματικότητα και είμαστε πλέον υποψιασμένες

 

Yogamama δε σε ξέχασα...

Γράφω και σβήνω κάθε μέρα ....

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Δεν γράφω συχνά, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου ως υποψήφια για φυσιολογικό τοκετό μετά την καισαρική. Το έχω ψάξει όσο πιο πολύ μπορούσα. Και με το γιατρό αλλά και μόνη μου. Προσπαθώ να ζυγίσω τις πληροφορίες να πω την αλήθεια. Έχω διαβάσει και καλές περιπτώσεις και αρνητικές.

Πρέπει να είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που έκανα το λάθος να μην ακούσω το γιατρό μου και τελικά έκανα την καισαρική. Προσπάθησε να με μεταπείσει ο άνθρωπος πολλές φορές (μου έλεγε θα κάνουμε μια θεραπεία και θα γεννήσεις φυσιολογικά), μέχρι και την τελευταία στιγμή .Κλαίγοντας από το φόβο μου τον παρακάλεσα να μου κάνει την καισαρική.

 

Ότι έγινε έγινε, κοιτάω μπροστά μόνο, και μόνο που θα μου δωθεί έστω η ευκαιρία να επανορθώσω νιώθω καλύτερα. Θα ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά δεν παύω να φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά δεν παύω να φοβάμαι.

 

εισαι πολυ δυνατη για αυτο που μοιραστηκες και μονο...

 

Οι φοβιες μας δεν ειναι δικιες μας . Μπορει να ανηκουν σε καποιο προγονο σου , να ειναι γονιδιακες μνημες ...

 

ο μονος τροπος να σκοτωσεις το φοβο ειναι να τον κοιταξεις καταματα

 

(κατ'εμε παντα)

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Αγγέλα και μένα με είχε πιάσει έντονη φαγούρα. Είχα φαγούρα σχεδόν όλες τις μέρες που έμειν κλινική. Εννιά ημέρες μετά που γέννησα έπαθα αλλεργικό σοκ (έντονη φαγούρα, πρήξιμο ω σαν τον ελέφαντα έγινα) και είπαν ότι ήταν - μάλλον- από την αντιβίωση. Λες όμως να έφταιγε η επισκλειρίδιος; Το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Δε θέλω με τίποτα να μου ξανασυμβεί γιατί τότε έμεινα δύο μέρες στο νοσοκομείο (όπου έκλαιγα όλη μέρα να με αφήσουν να φύγω) και για άλλες 8 ημέρες μετά δεν μπορούσα να θηλάσω (έπαιρνα κορτιζόνη), έτσι μου είπαν τουλάχιστον και έπινε ξένο γάλα το μωρό μου και έπαθε βαριάς μορφής δυσκοιλιότητα (μην αναφέρω με τι τρόπους κατάφερε η γιατρός να τα βγάλει απ' το μωρό) και κολικούς μετά για τους επόμενους τρεις μήνες...χάλια κατάσταση.

 

 

fairytale, ακριβώς όπως τα περιγράφεις το ένιωσα κι εγώ, το σκίσιμο, που βγάλαν το μωρό, σα να σου αρπάζουν την ψυχή εκείνη την ώρα...:(

Ήμουν τυχερή που ήμουν ξύπνια όμως και που τη θήλασα σχεδόν αμέσως...να ' ναι καλά εκείνη η μαία.

Πάντως και αυτό που λέτε με τις ώρες μακριά απ' το μωρό...αχ,ποσα δε ξέρεις...την επόμενη φορά θα επανορθώσω, έστω στο 2ο.

 

Το θέμα με την αντιπηκτική...δε νομίζω ότι μου έκαναν. Δεν είδα κάτι, δεν μου είπαν τίποτα. Πέρασε μόνο την επόμενη μέρα ο αναισθησιολόγος και μου ' λεγε να έχω τα πόδια ψηλά και να κινούμαι.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδικά σε σένα είναι επικίνδυνος ή γενικά;

 

Ποιος σου το είπε;

τωρα με εβαλες σε σκεψεις:?:?:?:?

δεν μου ειπε κατι για μενα πρωσοπικα νωμιζα πως ειναι για ολες τις γυναικες επειδη η μυτρα εχει ραματα και ειναι επικυνδινο να σπασουν απο την πιεση της γενας.Σε λιγες μερες εχω παντεβου θα τον ρωτησω

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

 

Σας αντιγραφω τι μου εγραψε η Μαρια , η γυναικα που σας ελεγα παραπανω.

 

"Για την καισαρική και το vbac έχω πολύ υλικό, και προσωπική εμπειρία και των δύο. Τότε που το έψαχνα υπήρχε μόνο μία μαμά που είχε προσπαθήσει να κάνει φυσικό μετά από δύο καισαρικές (κατέληξε με καισαρική), και λίγο πριν γεννήσω, γέννησε μια πελάτισσά μου, 40 ετών, ισχιακό vbac! ο γιος μου ήταν ακόμα ισχιακός στην υπολογιζόμενη ημερομηνία τοκετού που μου είχαν δώσει και γύρισε στην παράταση, όπου γεννήθηκε σε 4 ώρες. Από τότε έχω γνωρίσει πολλές μαμάδες που έχουν θετική εμπειρία vbac (και τρεις homebirth vbac, ενώ μία μετά από 2 καισαρικές), και είναι όλες διατεθειμένες να βοηθήσουν σε μια ομάδα υποστήριξης! Αρκεί να συντονιστούμε!"

yogamama όλα αυτά που αναφέρει η κα.Μαρία έχουν γίνει στην Ελλάδα; ΜΑκάρι να φτιαχτεί μια ομάδα, να ταρακουνήσουμε λιγάκι το σύστημα...

Οπότε σου στέλνουμε τις ιστορίες μας;

Σου έχω στείλει και π.μ.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ELENAal καλωσήρθες στην παρέα.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τις σελίδες ακόμα,ε;

Προσπάθησε, θα μάθεις πολλά και χρήσιμα πράγματα.

Φυσικά και μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά μετά από καισαρική!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Yogamama δε σε ξέχασα...

Γράφω και σβήνω κάθε μέρα ....

 

Ούτε εγώ ξέχασα εσένα!

Απλά μόνη σχεδόν όλη μέρα με τα μικρά έχω λαλήσει, τα έχω έτοιμα τα τσαγάκια σε σφραγιστή σακουλίτσα αλλά όλο ξεχνάω να πάρω τηλέφωνο για να περάσει κάποιος κούριερ να τα πάρει, το θυμάμαι μόνο κάτι τέτοιες ώρες :-(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σας αντιγραφω τι μου εγραψε η Μαρια , η γυναικα που σας ελεγα παραπανω.

 

"Για την καισαρική και το vbac έχω πολύ υλικό, και προσωπική εμπειρία και των δύο. Τότε που το έψαχνα υπήρχε μόνο μία μαμά που είχε προσπαθήσει να κάνει φυσικό μετά από δύο καισαρικές (κατέληξε με καισαρική), και λίγο πριν γεννήσω, γέννησε μια πελάτισσά μου, 40 ετών, ισχιακό vbac! ο γιος μου ήταν ακόμα ισχιακός στην υπολογιζόμενη ημερομηνία τοκετού που μου είχαν δώσει και γύρισε στην παράταση, όπου γεννήθηκε σε 4 ώρες. Από τότε έχω γνωρίσει πολλές μαμάδες που έχουν θετική εμπειρία vbac (και τρεις homebirth vbac, ενώ μία μετά από 2 καισαρικές), και είναι όλες διατεθειμένες να βοηθήσουν σε μια ομάδα υποστήριξης! Αρκεί να συντονιστούμε!"

 

Μια ερωτησούλα; Καλύπτεται νομικά αδειούχος μαία να κάνει homebirth VBAC (παγκοσμίως όχι μόνο Ελλάδα) γιατί έχω την εντύπωση πως όχι, και ότι στο εξωτερικό κυρίως doulas αναλαμβάνουν HBAC.

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα; Καλύπτεται νομικά αδειούχος μαία να κάνει homebirth VBAC (παγκοσμίως όχι μόνο Ελλάδα) γιατί έχω την εντύπωση πως όχι, και ότι στο εξωτερικό κυρίως doulas αναλαμβάνουν HBAC.

 

 

Εννοειται μιλαμε για Ελληνιδες.Νομιζετε οτι επειδη δε γραφουν στα φορα δεν υπαρχουν?Ευχομαι να κανονισουμε μια πρωτη συναντηση να μας τα πουνε απο κοντα.

 

Πιαστο αυγο και κουρευτο φανταζομαι ειναι Γιαννα.Οπως ολα στην Ελλαδα.Επειδη γεννας εσυ και μονο εσυ αν νιωθεις μεσα σου τη φωνη να λεει κανε το και το κανεις . Αλλιως το hvbac ολοι το φωναζουν επικινδυνο. Ειναι πως το βλεπει ο καθενας. Για μενα ειναι το μονο ακινδυνο διαβαζοντας ολα τα παραπανω...

Ολα χανονται επειδη ο ελεγχος φευγει απο τη μανα . Στο σπιτι ειναι το μονο μερος που ο ελεγχος μενει στη μανα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Μιλούσα με μία γνωστή μαία που εργάζεται σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Όταν της ανέφερα το VBAC και αν κάνει κάποιος γιατρός εκεί...

μου απάντησε πως όλοι μπορούν (αυτό το ξέραμε) να κάνουν αλλά λίγοι το τολμούν.

 

Επίσης όταν της είπα για εμένα, για την τετανική σύσπαση, μου είπε και αυτή

πως μάλλον μου χορήγησαν μεγάλη δόση ή μεγαλύτερη από αυτήν που έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

zaxarenia εμενα ηταν σιγουρα παο την επισκλειριδιο γιατι και τωρα στη vbac που εκανα επισκλειριδιο (σε πολυ μικροτερη δοση ,κακως βεβαια) με επιασε παλι φαγουρα εντονη που ευτυχως ομως κρατησε μονο για μια ωριτσα(οση και η επισκλειριδιος δηλαδη)....το τονισα στους γιατρους οταν πηγα να γεννσηω και μαλλον μου ειπαν ειναι ο συνδυασμος των φαρμακων που μου το προκαλει...

αχ Ελενα δε μπορω να διαβαζω αλλο για ρηξη μητρας ...ψαξτο λιγο ...δεν αξιζει να ζουμε σε τετοιο καθεστως τρομοκρατιας ......

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έπαθα και εγώ.

τρελλή φαγούρα σε όλο το σώμα!!!!!

και εμένα που είπαν ότι είναι από την επισκληρίδιο.

μέχρι και fenistil μου δώσανε αλλά τίποτα.

την έβγαλαν και ήσύχασα μετά από καμιά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέχασα εσένα!

Απλά μόνη σχεδόν όλη μέρα με τα μικρά έχω λαλήσει, τα έχω έτοιμα τα τσαγάκια σε σφραγιστή σακουλίτσα αλλά όλο ξεχνάω να πάρω τηλέφωνο για να περάσει κάποιος κούριερ να τα πάρει, το θυμάμαι μόνο κάτι τέτοιες ώρες :-(

 

Mην ανησυχείς καθόλου!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Να σαι καλά!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...