Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Το οτι δεν έχουμε τα αυτονόητα στην Ελλάδα δεν ευθύνεται κανένας άλλος παρά εμείς.

 

Η ζήτηση πάντα διαμορφώνει την προσφορά και διαμορφώνεται από την παιδεία! Μόλις η παιδεία μας σε αυτά τα θέματα αλλάξει, τότε θα αλλάξει και η ζήτηση και τότε μόνο τότε θα μπορούμε να πούμε οτι είναι αυτονόητο ο τοκετός να είναι μη παρεμβατικός και με τον τρόπο που θέλουμε.

 

Αυτή τη στιγμή, στη σημερινή ελληνική πραγματικότητα, δεν είναι καθολου αυτονόητο και οι ελάχιστοι που το προσφαίρουν (πχ Ευτοκία), κατά τη γνώμη μου δεν πληρώνονται πολύ ακριβά (ευτυχώς) καθώς, για τα δικά μας δεδομένα προσφάιρουν "είδος πολυτελείας". Η ύπαρξή τους και μόνο και η δυνατότητα που σου δίνουν (γι αυτό το αυτονόητο) είναι που μου δίνει ελπίδα οτι το παιδί μου θα γεννηθεί όπως επιλέξει!

 

Ποσωπική άποψη πάντα!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tελικά ο αγώνας για να προσπαθήσει κάποια φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική παρνάει μέσα από πολλές απογοητεύσεις. Στην τελευταία εξέταση που έκανα το μωρό φάνηκε ισχιακό και μάλιστα είναι κάτω με τον πωπώ του και έχει τα πόδια τεντωμένα. Σ'αυτήν την θέση που είναι δεν μπορεί να βγει με τίποτα κολπικά! ψάχνω να βρω τρόπους να γυρίσει μέχρι τότε.. Οτιδήποτε γνωρίζει καμμία θα μου είναι χρήσιμο.

Οσο για την συζήτηση των τελευταίων ημερών πιστεύω οτι και οι μαίες στην συντριπτική τους πλειοψηφία ,όπως και οι γυναικολόγοι, έχουν χάσει το παιχνίδι του φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού.Ακόμη και σωστή εκπαίδευση να έχουν δεν μπορούν να την εφαρμόσουν στο χώρο εργασίας. Αν είναι μια φορά δύσκολο να βρείς γυναικολόγο να εμπιστευτείς, είναι πολλαπλάσια δυσκολότερο να βρεις μαία.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ο αγώνας για να προσπαθήσει κάποια φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική παρνάει μέσα από πολλές απογοητεύσεις. Στην τελευταία εξέταση που έκανα το μωρό φάνηκε ισχιακό και μάλιστα είναι κάτω με τον πωπώ του και έχει τα πόδια τεντωμένα. Σ'αυτήν την θέση που είναι δεν μπορεί να βγει με τίποτα κολπικά! ψάχνω να βρω τρόπους να γυρίσει μέχρι τότε.. Οτιδήποτε γνωρίζει καμμία θα μου είναι χρήσιμο.

Οσο για την συζήτηση των τελευταίων ημερών πιστεύω οτι και οι μαίες στην συντριπτική τους πλειοψηφία ,όπως και οι γυναικολόγοι, έχουν χάσει το παιχνίδι του φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού.Ακόμη και σωστή εκπαίδευση να έχουν δεν μπορούν να την εφαρμόσουν στο χώρο εργασίας. Αν είναι μια φορά δύσκολο να βρείς γυναικολόγο να εμπιστευτείς, είναι πολλαπλάσια δυσκολότερο να βρεις μαία.

 

έτυχε να διαβάζω το βιβλίο 9 μήνες στον παραδεισο του Αλφρεντ Τοματις (εκδόσεις ΡΕΩ) ο οποίος πιστεύει οτι η προβολή αυτή είναι κάποια αντίδραση του εμβρύου σε έλλειψη επικοινωνίας με τη μητέρα του. Συστήνει συνομιλία με το μωρό (3 ώρες καθημερινά) σε μια σταση που θα διοχετεύει καλύτερα τη φωνή σας όρθια ή καθηστή με ίσια τη σπονδυλική στήση τεντωμένη σα χορδή (όπως αναφέρει και ο ίδιος).

 

Επίσης υπάρχουν δύο κέντρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τα οποία ακολουθουν μια μέθοδο του "ηλεκτρονικού αυτιού"...βασισμένο σε έρευνες του Τοματίς... μεγάλο θέμα και δεν θα αναφερθώ πάντως αν σε ενδιαφέρει στα κέντρα αυτά προετοιμάζουν τις μαμάδες για τοκετό, ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ...

 

αν θέλεις δες κι εδώ για κάποια αποσπάσματα του βιβλίου

http://parentinggr.blogspot.com/2010/10/9.html

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

έτυχε να διαβάζω το βιβλίο 9 μήνες στον παραδεισο του Αλφρεντ Τοματις (εκδόσεις ΡΕΩ) ο οποίος πιστεύει οτι η προβολή αυτή είναι κάποια αντίδραση του εμβρύου σε έλλειψη επικοινωνίας με τη μητέρα του. Συστήνει συνομιλία με το μωρό (3 ώρες καθημερινά) σε μια σταση που θα διοχετεύει καλύτερα τη φωνή σας όρθια ή καθηστή με ίσια τη σπονδυλική στήση τεντωμένη σα χορδή (όπως αναφέρει και ο ίδιος).

 

Όταν έκανα prenatal yoga στην εγκυμοσύνη του γιου μου μας είχε πει η δασκάλα ότι στα τόσα χρόνια που δίδασκε γιόγκα δεν της έτυχε περίπτωση να μην γυρίσει το μωράκι.

Και αυτό είναι λογικό γιατί η prenatal yoga (όταν γίνεται από ειδικά εκπαιδευμένη instructor και όχι απλά από yoga instructor) βοηθάει την επικοινωνία μεταξύ μητέρας-εμβρύου.

 

Η ισχυακή προβολή είναι δηλαδή αποτρεπτικός παράγοντας για VBAC?

Γιατί δεν αποτελεί λόγο για κ.τ. άσχετα αν στην Ελλάδα η πλειοψηφία των παιδιών που είναι ισχυακά γεννιούνται με κ.τ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ο αγώνας για να προσπαθήσει κάποια φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική παρνάει μέσα από πολλές απογοητεύσεις. Στην τελευταία εξέταση που έκανα το μωρό φάνηκε ισχιακό και μάλιστα είναι κάτω με τον πωπώ του και έχει τα πόδια τεντωμένα. Σ'αυτήν την θέση που είναι δεν μπορεί να βγει με τίποτα κολπικά! ψάχνω να βρω τρόπους να γυρίσει μέχρι τότε.. Οτιδήποτε γνωρίζει καμμία θα μου είναι χρήσιμο.

 

για κοιτα εδω..ισως βοηθησει.λεει πολυ ωραια πραγματα. μακάρι να ηξερα καλύτερα αγγλικα..

http://www.spinningbabies.com/baby-positions/breech-bottoms-up

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

αν θέλεις δες κι εδώ για κάποια αποσπάσματα του βιβλίου

http://parentinggr.blogspot.com/2010/10/9.html

 

στο παραπανω λινκ λεει...

 

«Δεν πιστεύω πολύ στη λεγόμενη τραυματική πλευρά της γέννησης. Ο τοκετός παραμένει το πιο ωραίο ντουέτο αγάπης που μπορεί να υπάρξει ανάμεσα σε δύο όντα, μια στιγμή εξαιρετική, την οποία τίποτα δε μπορεί να αντικαταστήσει. Υπάρχει πόνος σε αυτή την πράξη, σίγουρα, αλλά επίσης και χαρά, που μεταμορφώνει τη γυναίκα σε μητέρα προσφέροντάς της την υπέρτατη ολοκλήρωση. Δεν θα πάψουμε ποτέ να επαναλαμβάνουμε ότι ο τοκετός μπορεί να αποτελέσει μια εκπληκτική επαφή σώμα με σώμα, μια θαυμάσια συνουσία. Κανένας άνδρας δε θα μπορούσε να προσφέρει τέτοια ικανοποίηση σε μια γυναίκα, καμία σχέση δεν θα μπορούσε να τη γεμίσει τόσο!»

 

η καισαρική στο καταστρέφει αυτο..εγω τουλάχιστον δεν το εζησα.

λεει κ αλλα ωραια διαβαστε το.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

vageor..

βαλε στο youtube-->

How to turn a breech baby

βγαζει διαφορα βιντεακια.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω μενω στην επαρχια και πριν τρια χρονια γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και ειναι το μοναδικο.μεχρι περσι δεν ειχε ουτε ιδιωτικη κλινικη ουτε ιδιωτικο μεγαλο μαιευτηριο.κλινικη ειχε μονο στη διπλανη πολη αποσταση 45 περιπου λεπτων.εγω εμεινα ευχαρηστημενη αρκετα,με ξεγεννησε ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο νοσοκομειο και γεννησα με καισαρικη μετα απο 26 ωρες τοκετου.το ασχημο ειναι οτι σε ιδιωτικη κλινικη δεν σε αφηνουν τοσεσ ωρες να ταλαιπωρησε και οταν βλεπουν οτι δεν εξελεισεται ο τοκετος σε κανουν η καισαρικη η σε βαζουν ορο.παντως εγω πηγαινα σε ολη μου την εγκυμοσυνη σε ιδιωτη γυναικολογο και η μαια που ειχε την πληρωσα για να μου δειξει τις αναπνοες,πως να θηλασω και διαφορα αλλα.επισης αν ερχοταν στο σπιτι η στο νοσοκομειο για να με βοηθησει για τον θηλασμο παλι πληρωνωταν.ακομα παντως και στην επαρχια ειναι αξιολογα τα χρηματα για να γεννησεις σε ιδιωτικο και αυτο που προσφερουν δεν ειναι να τρελενεσαι.

wiUgp2.png VntSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα prenatal yoga στην εγκυμοσύνη του γιου μου μας είχε πει η δασκάλα ότι στα τόσα χρόνια που δίδασκε γιόγκα δεν της έτυχε περίπτωση να μην γυρίσει το μωράκι.

Και αυτό είναι λογικό γιατί η prenatal yoga (όταν γίνεται από ειδικά εκπαιδευμένη instructor και όχι απλά από yoga instructor) βοηθάει την επικοινωνία μεταξύ μητέρας-εμβρύου.

 

Η ισχυακή προβολή είναι δηλαδή αποτρεπτικός παράγοντας για VBAC?

Γιατί δεν αποτελεί λόγο για κ.τ. άσχετα αν στην Ελλάδα η πλειοψηφία των παιδιών που είναι ισχυακά γεννιούνται με κ.τ.

 

Η ισχιακή προβολή δεν είναι παντα λόγος για καισαρική αλλά η συγκεκριμένη θέση που έχει το δικό μου μωρό είναι ασύμβατη με φυσιολογικό τοκετό.Δεν υπάρχει τρόπος και χώρος, καταλαβαίνεις.. Για φαντάσου τον εαυτό σου να προσπαθεί να περάσει καπως έτσι από μια τρύπα.:roll:

Link to comment
Share on other sites

έτυχε να διαβάζω το βιβλίο 9 μήνες στον παραδεισο του Αλφρεντ Τοματις (εκδόσεις ΡΕΩ) ο οποίος πιστεύει οτι η προβολή αυτή είναι κάποια αντίδραση του εμβρύου σε έλλειψη επικοινωνίας με τη μητέρα του. Συστήνει συνομιλία με το μωρό (3 ώρες καθημερινά) σε μια σταση που θα διοχετεύει καλύτερα τη φωνή σας όρθια ή καθηστή με ίσια τη σπονδυλική στήση τεντωμένη σα χορδή (όπως αναφέρει και ο ίδιος).

 

Επίσης υπάρχουν δύο κέντρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τα οποία ακολουθουν μια μέθοδο του "ηλεκτρονικού αυτιού"...βασισμένο σε έρευνες του Τοματίς... μεγάλο θέμα και δεν θα αναφερθώ πάντως αν σε ενδιαφέρει στα κέντρα αυτά προετοιμάζουν τις μαμάδες για τοκετό, ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ...

 

αν θέλεις δες κι εδώ για κάποια αποσπάσματα του βιβλίου

http://parentinggr.blogspot.com/2010/10/9.html

 

Ευχαριστώ για τις παραπομπές.

Η αλήθεια είναι ότι σ'αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχω προσανατολιστεί στην ψυχούλα του μωρού που μεγαλώνει μέσα μου. Από τη μία η φροντίδα του μεγαλύτερου παιδιού και η πολλή χαρά που μας δίνει (κακά τα ψεμματα δεν τον χορταίνω!), από την αλλή καποια ζητήματα με την εγκυμοσύνη και η αγωνία για VBAC ,πολύυυ άγχος με τον προγεννητικό έλεγχο, όλα αυτά μπήκαν μπροστά και η σχέση με το έμβρυάκι μου πήγε πίσω. Σ'ευχαριστώ που μου το θύμισες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικά ο αγώνας για να προσπαθήσει κάποια φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική παρνάει μέσα από πολλές απογοητεύσεις. Στην τελευταία εξέταση που έκανα το μωρό φάνηκε ισχιακό και μάλιστα είναι κάτω με τον πωπώ του και έχει τα πόδια τεντωμένα. Σ'αυτήν την θέση που είναι δεν μπορεί να βγει με τίποτα κολπικά! ψάχνω να βρω τρόπους να γυρίσει μέχρι τότε.. Οτιδήποτε γνωρίζει καμμία θα μου είναι χρήσιμο.

Οσο για την συζήτηση των τελευταίων ημερών πιστεύω οτι και οι μαίες στην συντριπτική τους πλειοψηφία ,όπως και οι γυναικολόγοι, έχουν χάσει το παιχνίδι του φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού.Ακόμη και σωστή εκπαίδευση να έχουν δεν μπορούν να την εφαρμόσουν στο χώρο εργασίας. Αν είναι μια φορά δύσκολο να βρείς γυναικολόγο να εμπιστευτείς, είναι πολλαπλάσια δυσκολότερο να βρεις μαία.

 

συμφωνω απολυτα!!!Σε ποιο χωρο εργασιας να εφαρμοσουν τι???

 

Μηπως ειναι πολυ νωρις να γυρισει το μωρο. Ποσο μηνων εισαι?

Θα βαλεις κουδουνακι στις μπλουζες σου. Θα βαζεις το μπαμπα να του μιλαει χαμηλα και να του λεει με ζεστη φωνη ποσο πολυ θελει να το γνωρισει. Περνα απο τις μαιες της Ευτοκιας , εχουν γυρισει αρκετα μωρακια(δε θα σε χρεωσει τιποτα).

Γραψε καποια λογια επικοινωνιας προς το αγεννητο παιδι σου και ψιθυρισε τα ( αν σου ταιριαζει) η σκεψου τα Καθε Βραδυ. Οραματισου στιγμη στιγμη τον φυσιολογικο τοκετο σου. Πως σπανε τα νερα , πως παραμενεις πολυ ηρεμη και συγκεντρωμενη με τον αντρα σου και που κ που μετρατε τις συσπασεις.Ακουτε μουσικουλα χαλαρωτικη , πινετε ενα κρασακι ,και του ψιθυριζετε οτι εισαστε εκει να το περιμενετε οποτε αποφασισει .Σπανε τα νερα και τρελενεσαι απο τη χαρα σου.Τραγουδας μεσα στις συσπασεις. Μετα φαντασου τη μαια να σου λεει οτι η διαστολη σου ειναι 9 και θα ξεκινησετε τις εξωθησεις. ΓΕΝΙΚΑ ΒΑΛΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.Διαβασε Λεμπουαγιε που εχει καποιες πολυ ωραιες περιγραφες τοκετου και κανε κοπι πειστ συνομιλωντας με το μωρο σου. Το μωρο δεν εχει λογικη για να καταλαβει αλλα εχει συνειδηση ενωμενη με τη δικη σου. Αν το πιστεψεις αυτο βαθια μεσα σου θα σε βοηθησει τωρα αλλα και σε ολη σου τη ζωη με το παιδι σου. Θα δεις οταν με το καλο βγει με κεφαλικη προβολη (χεχε) οτι οι κεραιες του θα ειναι συντονισμενες πανω σου. Ολοι θα σε κοροιδεψουν οτι αυτο δεν ισχυει... αλλα εσυ μεσα σου θα ξερεις.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Η ισχιακή προβολή δεν είναι παντα λόγος για καισαρική αλλά η συγκεκριμένη θέση που έχει το δικό μου μωρό είναι ασύμβατη με φυσιολογικό τοκετό.Δεν υπάρχει τρόπος και χώρος, καταλαβαίνεις.. Για φαντάσου τον εαυτό σου να προσπαθεί να περάσει καπως έτσι από μια τρύπα.:roll:

 

Πληροφοριακά εντελώς εγώ γεννήθηκα έτσι (ανάποδα δηλ) χωρίς καισαρική το 79, και όλα πήγαν μια χαρά. Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερή εγώ κ η μαμά μου, αλλά ήταν πολύ εύκολος τοκετός απ' ότι λέει. Ήμουν το πρώτο της παιδί.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα!!!Σε ποιο χωρο εργασιας να εφαρμοσουν τι???

 

Μηπως ειναι πολυ νωρις να γυρισει το μωρο. Ποσο μηνων εισαι?

Θα βαλεις κουδουνακι στις μπλουζες σου. Θα βαζεις το μπαμπα να του μιλαει χαμηλα και να του λεει με ζεστη φωνη ποσο πολυ θελει να το γνωρισει. Περνα απο τις μαιες της Ευτοκιας , εχουν γυρισει αρκετα μωρακια(δε θα σε χρεωσει τιποτα).

Γραψε καποια λογια επικοινωνιας προς το αγεννητο παιδι σου και ψιθυρισε τα ( αν σου ταιριαζει) η σκεψου τα Καθε Βραδυ. Οραματισου στιγμη στιγμη τον φυσιολογικο τοκετο σου. Πως σπανε τα νερα , πως παραμενεις πολυ ηρεμη και συγκεντρωμενη με τον αντρα σου και που κ που μετρατε τις συσπασεις.Ακουτε μουσικουλα χαλαρωτικη , πινετε ενα κρασακι ,και του ψιθυριζετε οτι εισαστε εκει να το περιμενετε οποτε αποφασισει .Σπανε τα νερα και τρελενεσαι απο τη χαρα σου.Τραγουδας μεσα στις συσπασεις. Μετα φαντασου τη μαια να σου λεει οτι η διαστολη σου ειναι 9 και θα ξεκινησετε τις εξωθησεις. ΓΕΝΙΚΑ ΒΑΛΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.Διαβασε Λεμπουαγιε που εχει καποιες πολυ ωραιες περιγραφες τοκετου και κανε κοπι πειστ συνομιλωντας με το μωρο σου. Το μωρο δεν εχει λογικη για να καταλαβει αλλα εχει συνειδηση ενωμενη με τη δικη σου. Αν το πιστεψεις αυτο βαθια μεσα σου θα σε βοηθησει τωρα αλλα και σε ολη σου τη ζωη με το παιδι σου. Θα δεις οταν με το καλο βγει με κεφαλικη προβολη (χεχε) οτι οι κεραιες του θα ειναι συντονισμενες πανω σου. Ολοι θα σε κοροιδεψουν οτι αυτο δεν ισχυει... αλλα εσυ μεσα σου θα ξερεις.

Είμαι 30 εβδ και ίσως είναι λίγο νωρίς αλλά θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου. Δυστυχώς δεν μένω στην Αθήνα για να περάσω από την Ευτοκία. Λες να μπορούν να το κουβεντιάσουμε από το τηλέφωνο ή να μου συστήσουν καμμία εδώ στην Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 30 εβδ και ίσως είναι λίγο νωρίς αλλά θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου. Δυστυχώς δεν μένω στην Αθήνα για να περάσω από την Ευτοκία. Λες να μπορούν να το κουβεντιάσουμε από το τηλέφωνο ή να μου συστήσουν καμμία εδώ στην Θεσσαλονίκη;

 

Κοπελα μου ειναι πολυ νωρις. και εμενα δεν ειχε γυρισει.

Η αντιστοιχη ομαδα της Θεσσαλονικης εχει πολυ καλη φημη. Εχω το site sta linkw moy . den to uymamai τΩΡΑ.μην ανησυχεις !!!!εχω μωρο αγκαλια κ μου παταει τα πληκτρα!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!

Πέρασα πιο πολύ να πω ένα γεια, μιας και ο χρόνος είναι περιορισμένος και είμαι άρρωστη πάλι (μαύρα χάλια).

Ελπίζω να είστε όλες καλά!

vageor υπάρχουν και κάποια κρεμαστά (σα μπαλίτσες) τα οποία βγάζουν ένα ήχο. Λένε ότι βοηθάει το μωρό να κατέβει και μετά που γεννιέται εχει μνήμη από τον ήχο αυτό και το ηρεμεί. Αν βρω το site θα σου στείλω π.μ.

 

Να ρωτήσω άτι, δε θυμάμαι αν έχει ανφερθεί εδώ.

Σε vbac αν σπάσουν πρώτα τα νερά, χωρίς να υπάρχουν συσπάσεις, πόσες ώρες επιτρέπεται να περιμενει ο γιατρός;

Ειδικά αν δε φαίνεται να υπάρχουν συσπάσεις.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελαμονο να σας πω εενα γεια!!ειμαστε πολυ καλα, βεβαια δεν υπαρχει καθολου προσωπικος χρονος, ηταν και η μικρη μας μεγαλη λιγο αρρωστη...οποτε φανταζεστε!βλεπω οτι η παρεα μεγαλωνει και πραγματικα χαιρομαι!!μπραβο σε ολες να το ψαξετε πολυ καλα και ολα θα πανε καλα!!!ΖΧαχαρενια μου, περαστικΑ ΣΟΥ!!!

Γιογκαμανουλα τι ομορφα που τα λες!!!Vageor να την ακους και θα δεις θα γυρισει το μωρακι σου!!με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

στην ερωτηση σου Ζαχαρενια μου, εμενα εσπασαν τα νερα κατα τις 7.30 το [ρωι και μεχρι τις 17.30 το απογευμα δεν υπηρχε ουδεμια εξελιξη....οποτε οταν πια ο μικρουλης αρχισε να σπρωχνει-ηταν πολυυυυυυυυυυυυυυ χαμηλα μου ειπε η μαια-αρχισαν καποιοι πονοι ,ομως διχως να εχω συσπασεις.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μενα! Καλα κι εμεις, και μενα η μεγαλη λιγο αρρωστη(πρωτη φορα στα 3 χρονια της τωρα βρηκε!) και σαν να τρεχει λιγο η μυτουλα του μωρου, ουφφφφφφφφφφφφφ

 

κοριτσια μπραβο σας σας διαβαζω αλλα δεν προλαβαινω να μπαινω συχνα,

γιογκαμαμα με συγκινεις παντα!

 

φιλια σε ολες

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ηταν πολυυυυυυυυυυυυυυ χαμηλα μου ειπε η μαια-αρχισαν καποιοι πονοι ,ομως διχως να εχω συσπασεις.......

Βρε Σπυνάκι πόνοι χωρίς συσπάσεις??? Πως γίνεται αυτό, μήπως δεν κατάλαβες καλά; Δηλαδή εσένα η γιατρός σου έβαλε όριο τις 10 ώρες μετά τα σπασμένα νερά;

Η δική μου εμπειρία στην απόπειρα vbac, με σπασμένα νερά, όσον αφορά τα χρονικά πλαίσια ήταν η εξής:

9 το βράδυ σπάσιμο νερών, μετά από λίγο ξεκίνησαν αρκετά ήπιες και όχι πολύ τακτικές συσπασούλες, πήγαμε Ιασώ κατά τις 12 το βράδυ, τα πονάκια δυνάμωναν αρκετά, η διαστολή όταν πήγε ήταν στο 1, ήρθε η μαία μου κατά τις 6, η διαστολή παράμενε στο 1, ο μπέμπης γύρισε με οπίσθια προβολή (το προσωπάκι να κοιτάει στην κοιλιά μου) κατά τις 7 και το ένοιωσα αυτό, οι συσπάσεις από εκείνη τη στιγμή σταμάτησαν εντελώς, δυστυχώς δεν με άφησαν να σηκωθώ και να κόψω βόλτες, μόνο να αλλάζω στάσεις στο κρεβάτι, κατά τη 1 το μεσημέρι ήρθε ο γιατρός μου τονβ παρακάλεσα και βάλαμε μία μικροδόση οκυτοκίνης, την ξεκινήσαμε αμέσως, ξεκίνησαν μετά από λίγο τακτικές και δυνατούτσικες συσπασούλες, κατά τις 4 η διαστολή εέχε παέι 1,5 και μετά από λιγο άρχισαν οι αλλοιώσεις των παλμών (και μετά τις συσπάσεις και χωρίς να εμπεδώνεται ο μπέμπης), κλείσαμε αμέσως τον ορό της οκυτοκίνης, αλλά οι αλλοιώσεις συνέχιζαν ακάθεκτες και επειδή ο άντρας μου είχε χεστεί πάνω του από το φόβο, το ίδιο κι εγώ ζήτησα εγώ από το γιατρό καισαρική (ευτυχώς είχε τοποθετηθεί το καθετηράκι της επισκληριδίου από πριν, χωρίς φάρμακο όπως είχα ζητήσει εγώ) και κατά τις 5.30 το απόγευμα είδα να γεννιέται το πιο γλυκό μουτράκι του κόσμου (σύνολο μετά τα σπασμένα νερά 20 περίπου ώρες). Για την ιστορία ο γιατρός όταν ήρθε στο μαιευτήριο μου είχε πει ότι σε μένα μπορεί να περιμένει μέχρι 24 ώρες μετά το σπάσιμο των νερών, και θα το τηρούσαμε αν δεν είχε αρχίσει ο μπέμπης τις ζόρικες αλλοιώσεις..

Αυτα...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μανινα μου ετσι οπως τα λες οι αλλοιωσεις ξεκινησαν μετα την ωκιτοκινη.Λογικο!

Κι εγώ yogamama μου αυτό πιστεύω (αν και οι αλλοιώσεις συνέχισαν και μετά το κλέισιμο του ορού), ίσως και να έκανα χαζομάρα που ζήτησα οκυτοκίνη, όμως μετά από 5-6 ώρες αφού μου είχαν σταματήσει εντελώς οι συσπάσεις (φλατ γραμμή στον καρδιοτοκογράφο), και ο γιατρός δυστυχώς δεν μου έδινε την επιλογή να κάνω βόλτες στους διαδρόμους του Ιασώ, φαινόταν σαν η μόνη πιθανότητα να επιτύχω φυσιολογικό τοκετό..όμως με το που είδα αλλοιώσεις σε συνδυασμό με οκυτοκίνη χτύπησε το καμπανάκι μέσα μου (του φόβου της ρήξης) και δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω άλλο να προσπαθήσω..Φυσικά εννοείται ότι αν με είχαν αφήσει να κάνω βόλτες για 24 ώρες, χωρίς να καθηλωθώ στο κρεβάτι, νηστική, δεν θα σταμάταγαν πιστεύω οι συσπάσεις, δεν θα ζητούσα οκυτοκίνη, ο μπέμπης θα έμενε στη σωστή θέση και θα κατέβαινε στη λεκάνη..Αλλά όλα αυτά τα λέω κατόπιν εορτής..Και όχι δεν μετανοιώνω για το ότι ζήτησα καισαρική στη δεδομένη στιγμή, ο γιατρός δεν μου το πρότεινε, εγώ το ζήτησα, μάλιστα αυτή η καισαρική για μένα ήταν όμορφη εμπειρία, δεν μου έδωσαν μέθη, όπως ειπώθηκε από κάποια άλλη κοπέλα εδώ, μου κατέβασαν το παραβάν να δω τον μπέμπη που γεννιέται, μου το έδωσαν αγκαλίτσα αμέσως (με λυμένα χέρια) και γενικά μου άφησε μία γλυκιά γεύση η όλη εμπειρία..

Όμως αν ξαναμέινω έγκυος εννοείται ότι θα ξαναπροσπαθήσω για vbac έστω και μετά από δύο καισαρικές και αυτή τη φορά η εμπειρία μου θα μου έχει αφήσει γνώση για το τι θα κάνω την επόμενη φορά...Ισως το ότι το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα φυσιολογικά και όμορφα μου επουλώνει λίγο τις πληγές που άφησαν οι καισαρικές, ειδικά η πρώτη που ήταν απαίσια εμπειρία σε σχέση με τη δεύτερη..

Ουφ, μυθιστόρημα έγραψα...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Περαστικά στα μωράκια σας! Και η μικρή μας την άρπαξε τελικά αρκετά...δυστυχώς. Περαστικά και αγύριστα!

Σπυνάκι, έκανα την ερώτηση ακριβώς γιατίείχα στο μυαλό μου εσένα και οι ώρες που σου άφησε η γιατρός μου φάνηκαν λίγες. Ήθελα να ξέρω τι λένε γενικότερα οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μανίνα πολύ συγκινητικό όπως το περιγράφεις. Δε φοβήθηκες να ζητήσεις οκυτοκίνη; Εγώ τρέμω μη μου τη ''χώσουν'' στα κρυφά!:shock:

Πάντως έτσι που το περιγράφεις μου έδωσε μια πολύ χαλαρή εικόνα, ξέρεις του στυλ, οκ σπάσαν τα νερά , περιμένουμε λίγο σπίτι μερικές ώρες και έπειτα πάμε κλινική (και όχι τρέχουμε αγχωμένοι και με φόβο αμέσως κλινική).ΑΧ!!!:D

Yogamama πως πάει με τις ιστορίες; Μαζεύονται;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανίνα πολύ συγκινητικό όπως το περιγράφεις. Δε φοβήθηκες να ζητήσεις οκυτοκίνη; Εγώ τρέμω μη μου τη ''χώσουν'' στα κρυφά!:shock:

Πάντως έτσι που το περιγράφεις μου έδωσε μια πολύ χαλαρή εικόνα, ξέρεις του στυλ, οκ σπάσαν τα νερά , περιμένουμε λίγο σπίτι μερικές ώρες και έπειτα πάμε κλινική (και όχι τρέχουμε αγχωμένοι και με φόβο αμέσως κλινική).ΑΧ!!!:D

Yogamama πως πάει με τις ιστορίες; Μαζεύονται;

Ζαχαρένια μου σ'ευχαριστώ. Ηταν όντως πολύ συγκινητική η γέννηση του γιόκξα μου κιας μην μας έκατσε τελικά ο φτ! Δεν το μετάνιωσα καθόλου που το προσπάθησα! Οχι δεν φοβόμουν την χρήση οκυτοκίνης γιατί και με το γιατρό που το είχαμε συζητήσει στην αρχή της εγκυμοσύνης είχε πει ότι επιτρέπει μία πάααρα πολύ μικρή δόση και μόνο όταν ο τοκετός έχει ξεκινήσει για να βοηθήσουμε λίγο τις συσπάσεις αν υποχωρήσουν, όχι να γίνει πρόκληση εξάρχής μ'αυτό. Βέβαια ο γιατρός μου ήξερε πόσο διαβασμένη ήμουν και δεν μου έφερνε αντίρρηση όπως και ήξερε ότι όταν θα έβλεπα τον κίνδυνο να έρχεται μόνη μου θα ζητούσα καισαρική όπως κι έγινε. Και πράγμαται ήμουν πολύ χαλαρή μετά το σπάσιμο των νερών, έκανα το ντουζάκι μου, ήρθε η νύφη μου από το κάτω σπίτι και ήπιε κρασάκι κρατόντας μου παρέα για να περάσει η ώρα, ο άντρας μου είδε χαλαρά τηλεόραση...Αλλωστε ο γιατρός μου μου είχε πει να μην βιαστώ, να χαλαρώσω και να πάω μετά τις 12 σιγά-σιγά στο μαιευτήριο αφού άλλωστε με υπολόγιζε να γεννήσω την άλλη μέρα το απόγευμα (όπως κι έγινε). Κι εγώ πιστεύω ότι η γιατρός της Σπύνι της άφησε πολύ μικρό χρονικό περιθώριο, φαντάζομαι κάποιο λόγο θα είχε αφού διαβάζω ότι η ίδια γιατρός σε επιτόκους χωρίς προηγειθήσα αφήνει και 48 ώρες να περάσουν. Νομίζω ότι τελικά τη φοβάται την vbac η συγκεκριμένη (κατά τα άλλα υπέροχη σε όλους τους άλλους τοκετούς) γιατρός. Το καλό όμως είναι και με αυτήν ότι το άφησε το Σπυνάκι να κάνει τις βόλτες του πριν μπει στο μαιευτήριο, κι αυτό είναι πολύ σημαντικό νομίζω...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...