Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

κοριτσια μου πηγα στο γυναικολογο μου για το ετησιο τσεκ απ και φυσικα ρωτησα για vbac

μου ειπε λοιπον πως ναι αναλαμβανει αλλα με τρεις προυποθεσεις

πρωτον το μωρο να εχει καλη θεση (κεφαλικη προβολη δηλαδη)

δευτερον να μην ειναι μεγαλυτερο απο 3500γρ (η κορη μου γεννηθηκε 2700)

και τριτον να ξεκινησει μονος του ο τοκετος εως και την 40 εβδομαδα

επισης μου ειπε πως μπορω να μεινω αμεσα εγκυος (η μικρη μου τωρα ειναι 15 μηνων αλλα λεω να περιμενω κανα τριμηνο ακομα)

δε μου ακουστηκαν ασχημα τα παραπανω αν και ηθελα να ρωτησω περισσοτερες λεπτομερειες δεν το εκανα γιατι δεν υφισταται ακομα εγκυμοσυνη

δε ξερω για πειτε και εσεις που το κατεχετε καλυτερα

 

yogomama μου πολυ θα με ενδιεφεραν τα στοιχεια της μαιας που αναφερεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δασκαλα μου γιογκα(εγκυων και μωρων , με αντρα βοηθο μητροτητας) στην Αγγλια μου ειπε πως επρεπε να διωξω τις μαιες και να πιω κανα κρασακι. Δεν ηταν να γεννησω ακομα παρολο που ειχα συσπασεις. Σχεδον ολες οι πρωτοτοκες κανουν μερες!

 

Πολύ σωστά σου είπε, σου το είπα κι εγώ αυτό κάποτε. :wink:

 

Γενικά οι μαίες αυτές για υποστηρίκτριες του φυσικού τοκετού μου ακούγονται πολύ παρεμβατικές. Ίσως γιατί είναι απλά μαίες και φοβούνται.

Μια γιατρός δεν θα το αντιμετώπιζε έτσι.

 

Κι εμένα η γυναικολόγος μου μου είχε πει να πάω για δείπνο με τον άντρα μου και να πιω λίγο κρασάκι και ας είχανε σπάσει τα νερά μου 20 ώρες πριν!Για όσες θυμούνται το είχα γράψει εκείνη τό βράδυ πριν γεννήσω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να πω κατι για τις καισαρικες....οταν γινοντε στον ιδιο μηνα η τομες ειναι η μια πανω στην αλλη το εχω ψαξει αρκετα....αν γινουν σε διαφορετικο μηνα γινοντε κ σε διαφορετικο σημειο.εγω εχω δυο με διαφορα 2 χιλιοστων η μια με την αλλη.

επισης καισαρικες μπορεις να κανεις πολλες εφοσων ειναι στο ιδιο σημειο...σε διαφορετικο σημειο υπαρχει προβλημα κ κινδυνοι....

αυτα απο γιατρους καθως ψαχνομουν αν πεθανω ή οχι...μιλαμε πηγα σε καμια 15αρια....

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο και ο δικος μου...δεν ηθελε να βγει ακομα η ισως ασυναισθητα δεν τον αφηνα εγω να βγει , ο τραχηλος μου...

Αυτο συζηταμε εδω . Τι σου κανει εντυπωση?Δε λεμε οι υπολοιπες Οτι και ο φυσιολογικος τοκετος εχει πολυ τραυμα???.

Καταρχας ξεκινησα να γεννησω σπιτι για ενα 24ωρο και μετα συνεχισα στο Κεντρο φυσικου τοκετου καθοτι δεν εκανα καθολου σχεδον διαστολη ενω ειχα συσπασεις.Βγηκε λωροδεμενος, ειχε το χερι στο πηγουνι, στις εξωθησεις με παταγανε 2 μαιες στην κοιλια(δεν θελεις να το ζησεις)και 2 τραβαγανε απο κατω (επισης δε θες να το ζησεις), ειχα σχεδον 3 μερες συσπασεις και εκανα βαθια καθισματα τουλαχιστον 12 ωρο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ.Η μαια πηγε να τον πιασει και της εφυγε προς τα πισω , ειχε τοσο πολυ απογοητευτει και αυτη.Η επισκληριδιος με χαλαρωσε λιγο απο τους πονους και την κουραση 3 ημερων. Στην τελευταια δοση επισκληριδιου (3 μικρες στο συνολο) εριξε τους σφυγμους και τα εκανε πανω του. Αν δεν μου ειχαν βαλει επισκληριδιο δε μπορουσα με τιποτα να γεννησω.Ενιωθα σαν να γενναγα μονη μου . Ο ταρζανικος μου ενιωθα οτι δε βοηθαγε καθολου(ηταν και μονο 2900κ). Μου βγηκαν τα ματια εξω και τον εσπρωξα χωρις να νιωθω καλα καλα τις συσπασεις.

Απλα δεν ηθελε να βγει ακομα. Θα τον περιμενα και μια εβδομαδα με συσπασεις , δεν με πειραζε , εκανα αναπνοες του Λεμπουαγιε , το χα. Ομως επειδη μου ειχαν σπασει τα νερα οι μαιες επρεπε να γεννησω

 

ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ Την ιστορια τοκετου. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.

 

 

Συγνώμη αν φάνηκε κάπως η ερώτηση μου....απο απλή περιέργεια ρώτησα...

ξέρεις στο μυαλό μου τον φυσιολογικό τοκετό τον έχω κάπως συγκεκριμένο λόγω του οτι γέννησε η αδερφή μου έτσι και το έζησα πάρα πολύ κοντά...6 το απόγευμα την έπιασαν τα πονάκια και ενώ ήταν καθοδόν για την κλινική για την καθορισμένη επίσκεψη για τον καρδιοτοκογράφο και στις 9 το βράδυ έφερε στον κόσμο το κοριτσάκι της...πολύ εύκολα, πολύ άνετα...ήθελα να παρευρεθώ στη γέννα της και το ήθελε και εκείνη να με έχει μαζί στο χειρουργείο που τη μετέφεραν για τις τελευταίες εξωθήσεις αλλά δε με άφησε ο γιατρός μας να πάω γιατί ήμουν 5 μηνών έγκυος...ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί!!! λες και θα ταραζόμουν απο το θέαμα του θαύματος να έρχεται μια ζωούλα στον κόσμο!!!

 

Σου εύχομαι στο επόμενο να κυλήσουν όλα όμορφα και ήρεμα...και ελπίζω σύντομα να βρω χρόνο να σου γράψω και τη δική μου ιστορία!

 

fairytale μου, δεν εννοούσα κάτι κακό για εσένα (ή για οποιαδήποτε άλλη κοπέλα). Το ''δεν ξέρεις'' (υποθέτω γι' αυτό ρωτάς αφού το έκανες bold) ήταν κάτι γενικό. Δηλαδή πόσα δεν ξέρει μια κοπέλα όταν πάει να γεννήσει για 1η φορά...όσον αφορά τον τοκετό και τα σχετικά όπως και το θηλασμό, όπου αν πέσει σε λάθος χέρια (πέρα από την έκβαση του τοκετού) αποχωρίζεται πολλές φορές δίχως λόγο το μωρό της με αποτέλεσμα να καθυστερήσει το θηλασμό ή και να μην πετύχει καν. Χώρια που τόσα μωράκια μένουν μακριά απ' τις μανούλε τους τις πρώτες ώρες της ζωής τους...

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες!:D

 

αχ αυτός ο γραπτός λόγος ρε γμτ!

καλέ φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα!!!

έκανα μπολντ το "δεν ξέρεις" γιατί νόμιζα οτι αναφερόσουν σε καμία "περιεργη" πρακτική που ακολουθούν με τα μωρά όταν τα έχουν στους θαλάμους τους!!! πχ μήπως τους δίνουν τίποτα να πιούν,κλπ....:?

Ευτυχώς ήμουν άκρως ενημερωμένη για το θηλασμό απο το φόρουμ και τα βιβλία της Πατσούρου γιατί αλλιώς δε θα είχα θηλάσει...ο γιατρός μου την τρίτη μέρα που κατέβηκε το γάλα και πέτρωσε το στήθος μου, αμέσως μου είπε να μου δώσει χάπι να το κόψουμε...εννοείται αρνήθηκα....πέρασα ένα ολόκληρο βράδυ στο ντουζ να κάνω μαλάξεις στο στήθος και να βγάζω το γάλα, ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά τα κατάφερα!!!!

Αφού οι νοσοκόμες με κορόιδευαν γιατί είχα νοικιάσει απο Αθήνα και νοσοκομειακό θήλαστρο 20 μέρες πριν γεννήσω απο το αγχος μου:!: και το είχα πάρει στην κλινική μαζί με τη βαλίτσα μου το βράδυ που με έπιασαν οι πόνοι!!!!

 

Εγώ δεν τους άφησα να την πάρουν να την πάνε πουθενά!!

Θα τους δάγκωνα εκείνη την ώρα!!!

Η μικρή δεν έφυγε δευτερόλεπτο από πάνω μου!!

Με έβαλαν σε ένα φορείο και με ανέβασαν στο δωμάτιο και το μωρό μου ήταν μαζί μου...

Δεν κοιμήθηκε καν στο "πυρεξάκι"

Κοιμάται μαζί από την πρώτη στιγμή!!!

 

Ο άντρας μου είχε να λέει

"Δεν αφήνει κανέναν να πάρει το μωρό! Δεν το δίνει"

 

Να ξέρετε λοιπόν ότι γίνεται, και αν διαφωνούν...

υπογράφετε και φεύγετε!

Έχουν απίστευτο θράσος και μόνο με θράσος μπορείς να τους αντιμετωπίσεις...

 

αχ ήμουν ζαβλακωμένη απο τη μέθη....αλλιώς....σιγά μην τους το άφηνα κι εγώ!!! κι ας γέννησα σε ιδιωτικό....ο γιατρός μου είναι συνιδιοκτήτης της κλινικής και γενικά οτι ζητούσα το είχα στο δευτερόλεπτο!!! (εκτός απο το μωρό μου τις πρώτες ώρες μετά τη γέννα....:().

Link to comment
Share on other sites

, εκανα αναπνοες του Λεμπουαγιε

 

Yogamama οι αναπνοες στις οποιες αναφερεσαι ειναι αυτες που γραφει και στο βιβλιο του ''φυσικος τοκετος με αναπνοες και τραγουδι''? Αν ναι εσυ που τις εμαθες? Μου αρεσε πολυ αυτο το βιβλιο, μουδωσε πολυ δυναμη και θαθελα και γω να μαθω πως να κανω σωστα τις αναπνοες . Οποτε οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αυτός ο γραπτός λόγος ρε γμτ!

καλέ φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα!!!

έκανα μπολντ το "δεν ξέρεις" γιατί νόμιζα οτι αναφερόσουν σε καμία "περιεργη" πρακτική που ακολουθούν με τα μωρά όταν τα έχουν στους θαλάμους τους!!! πχ μήπως τους δίνουν τίποτα να πιούν,κλπ....:?

Ευτυχώς ήμουν άκρως ενημερωμένη για το θηλασμό απο το φόρουμ και τα βιβλία της Πατσούρου γιατί αλλιώς δε θα είχα θηλάσει...ο γιατρός μου την τρίτη μέρα που κατέβηκε το γάλα και πέτρωσε το στήθος μου, αμέσως μου είπε να μου δώσει χάπι να το κόψουμε...εννοείται αρνήθηκα....πέρασα ένα ολόκληρο βράδυ στο ντουζ να κάνω μαλάξεις στο στήθος και να βγάζω το γάλα, ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά τα κατάφερα!!!!

Αφού οι νοσοκόμες με κορόιδευαν γιατί είχα νοικιάσει απο Αθήνα και νοσοκομειακό θήλαστρο 20 μέρες πριν γεννήσω απο το αγχος μου:!: και το είχα πάρει στην κλινική μαζί με τη βαλίτσα μου το βράδυ που με έπιασαν οι πόνοι!!!!

 

:lol: έτοιμο το θήλαστρο; ΟΚ! Πάμε για γέννα!!!

Μπράβο που τα κατάφερες. Θέλει πολύ πείσμα, ένστικτο και ενημέρωση (σωστή) για να τα καταφέρει πλέον μια γυναίκα. Κι εγώ τα έχω καταφέρει πολύ καλά ως τώρα, παρότι είχα μηδέν πληροφόρηση συν του ότι η παιδίατρος που είχαμε αρχικά ήταν αλλού γι' αλλού σε αυτό το θέμα (και όχι μόνο) και κάποια στιγμή είχα αγχωθεί αρκετά, αλλά ενστικτωδώς έπραξα σωστά. Κατόπιν βρήκα και το φόρουμ και απέκτησα πολύτιμες γνώσεις (συν του ότι αγόρασα τους 2τόμους της Πατσούρου, επίσης πληροφορία από εδώ). Και βεβαια πλέον έχω αναγνωρίσει λάθη του παρελθόντος και έτσι την επόμενη φορά θα τα κάνω όλα πιο σωστά! ;)

Πάντως αυτό με τις περίεργες πρακτικές που λες σίγουρα ισχύει σε κάποιες κλινικές (πιθανόν και σε όλες). Εννοώ, όλο και κάτι θα δίνουν στα μωρά (που να πάρεις χαμπάρι, ειδικά αν δεν το έχεις 24/24ωρο μαζί σου).

Anyway, την επόμενη φορά όλα θα είναι καλύτερα!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά σου είπε, σου το είπα κι εγώ αυτό κάποτε. :wink:

 

Γενικά οι μαίες αυτές για υποστηρίκτριες του φυσικού τοκετού μου ακούγονται πολύ παρεμβατικές. Ίσως γιατί είναι απλά μαίες και φοβούνται.

Μια γιατρός δεν θα το αντιμετώπιζε έτσι.

 

Κι εμένα η γυναικολόγος μου μου είχε πει να πάω για δείπνο με τον άντρα μου και να πιω λίγο κρασάκι και ας είχανε σπάσει τα νερά μου 20 ώρες πριν!Για όσες θυμούνται το είχα γράψει εκείνη τό βράδυ πριν γεννήσω.

 

κΑΛΑ ΝΑΙ ΕΣΥ με ειχες ψιλιασει και το εψαξα.Εννοεις η Αριστη δε θα το αντιμετωπιζε ετσι οχι μια οποιαδηποτε γιατρος

 

Το εψαξα πολυ με τις μαιες κυριως συγκρινοντας με Αγγλια μιας και εδω δεν εχω τιποτα να συγκρινω.Τις καταλαβαινω γιατι βρισκονται στην αρενα με τα λιονταρια. ΤΡΩΝΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΕΜΟ και ειναι οι μονες που εχουμε αυτη τη στιγμη στην Αθηνα , να μας ενημερωσουν , να μας ξεγεννησουν σπιτι, να μας μιλησουν. Και τα ακουνε και απο πανω οτι εχουν χαθει παιδακια κλπ κλπ.

Ολα αυτα που λεω εδω για τα μαιευτηρια απο αυτες τα εχω μαθει και οτι ηξερα απο δικη μου εμπειρια γενικα απο τα νοσοκομεια της Ελλαδας και τους γιατρους...

αν δεν υπηρχαν αυτες θα ειμασταν τελειως καμμενη υποθεση σαν χωρα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Yogamama οι αναπνοες στις οποιες αναφερεσαι ειναι αυτες που γραφει και στο βιβλιο του ''φυσικος τοκετος με αναπνοες και τραγουδι''? Αν ναι εσυ που τις εμαθες? Μου αρεσε πολυ αυτο το βιβλιο, μουδωσε πολυ δυναμη και θαθελα και γω να μαθω πως να κανω σωστα τις αναπνοες . Οποτε οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!!

εχει σιντι μεσα με τον ηχο. εκανα ολο το αααααααααααα μετον ηχο του ταμπουρα απο το σιντι

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

κΑΛΑ ΝΑΙ ΕΣΥ με ειχες ψιλιασει και το εψαξα.Εννοεις η Αριστη δε θα το αντιμετωπιζε ετσι οχι μια οποιαδηποτε γιατρος.

 

Ε ναι, η Αρίστη.

Σου έχω πει ότι κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πήγα ένα βράδυ με σφοδρούς πόνους και με δύο εκ. διαστολή στο Μητέρα. Περπατήσαμε με την Αρίστη μερικές ώρες για να δούμε αν θα προχωρήσει ο τοκετός, δεν προχωρούσε και με έστειλε σπίτι.

Πέρασα 1-2 μέρες με έντονους πόνους στο σπίτι και μετά υποχώρησαν.

Γέννησα τελικά μετά από 10 μέρες (την 41η βδομάδα) όταν έσπασαν τα νερά.

 

Το εψαξα πολυ με τις μαιες κυριως συγκρινοντας με Αγγλια μιας και εδω δεν εχω τιποτα να συγκρινω.Τις καταλαβαινω γιατι βρισκονται στην αρενα με τα λιονταρια. ΤΡΩΝΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΕΜΟ και ειναι οι μονες που εχουμε αυτη τη στιγμη στην Αθηνα , να μας ενημερωσουν , να μας ξεγεννησουν σπιτι, να μας μιλησουν. Και τα ακουνε και απο πανω οτι εχουν χαθει παιδακια κλπ κλπ.

Ολα αυτα που λεω εδω για τα μαιευτηρια απο αυτες τα εχω μαθει και οτι ηξερα απο δικη μου εμπειρια γενικα απο τα νοσοκομεια της Ελλαδας και τους γιατρους...

αν δεν υπηρχαν αυτες θα ειμασταν τελειως καμμενη υποθεση σαν χωρα.

 

Έγώ απλά διαφωνώ με τις υπερβολικές χρεώσεις που κάνουνε. Με τον τρόπο αυτό εμποδίζουνε όχι τόσο ευκατάστατες γυναίκες να βιώσουνε το φυσικό τοκετό. Και αν ζητήσεις γιατρό η χρέωση ανεβαίνει κατά πολύ... μια φίλη μου ζήτησε να παραστεί γιατρός just-in-case, τελικά δεν χρειάστηκε σε τίποτα, και ο κύριος της ζήτησε 2,500 Ευρώ!!!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα με τη χρεωση. Ειναι πολυ πολυ φτηνα σε σχεση με αυτο που προσφερουν.

Ειχα 1 μερα στο σπιτι και 2 μερες φουλ προσοχη

Ερχονται αμεσως σπιτι και καθε μερα αν χρειαστει και αυτο ειναι πολυ βαλσαμο ειδικα μετα απο μια δυσκολη γεννα. Ειναι πολυ ωραιο να εχεις αυτον που σε ξεγεννησε διπλα σου και μετα , στο σπιτι σου...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαφωνω καθετα με τη χρεωση. Ειναι πολυ πολυ φτηνα σε σχεση με αυτο που προσφερουν.

Ειχα 1 μερα στο σπιτι και 2 μερες φουλ προσοχη

Ερχονται αμεσως σπιτι και καθε μερα αν χρειαστει και αυτο ειναι πολυ βαλσαμο ειδικα μετα απο μια δυσκολη γεννα. Ειναι πολυ ωραιο να εχεις αυτον που σε ξεγεννησε διπλα σου και μετα , στο σπιτι σου...

 

Ίσως να μην γνωρίζεις ότι όλες οι μαίες, τις οποίες πληρώνεις μόνο 300 Ευρώ, μπορούν να σου το παρέχουν αυτό.

Τουλάχιστον και στις δύο γέννες έβλεπα όλες τις μαίες των λεχώνων να τις επισκέπτονται καθημερινά (όπως και οι γιατροί τους) και να τις βοηθάνε σε πολλά (για να μην μιλάω μόνο για την περίπτωσή μου). Και εξ' όσων γνωρίζω έρχονται και αργότερα στο σπίτι σου αν τις χρειαστείς.

 

Αυτό που προάγει η Ευτοκία είναι αξιέπαινο, αλλά δυστυχώς είναι διαθέσιμο μόνο για τις πιο ευκατάστατες κοπέλες, γιατί δεν μπορούνε όλες να πληρώσουνε 2000+ τις μαίες και άλλα τόσα τον γιατρό αν χρειαστεί. Θα αναγκαστούνε να πάνε σ' ένα δημόσιο μαιευτήριο και θα έχουνε, το πιο πιθανό, ένα οδυνηρό παρεμβατικό τοκετό.

Αν θέλουνε πραγματικά να προωθήσουνε τον φυσικό τοκετό στην Ελλάδα θα πρέπει να ρίξουνε τις τιμές τους.

 

(Βλέπετε είμαι και οικονομολόγος στο επάγγελμα και πάντα βλέπω και την οικονομική άποψη του θέματος :roll: )

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να πω και εγώ την ιστορία μου. έκανα και εγώ καισαρική αλλά ευτυχςσ δεν έχω τύψεις γιατί δεν ήταν κάτι που το διάλεξα εγώ αλλά το μωρό . τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. λίγο μετά που μπήκα στον 8 και εντελώς τυχαία καταλάβαμε οτι είχα συσπάσεις. εγώ δεν ένοιωθα τίποτα, απλά σε ένα καρδιοτοκογράφημα που μου έκανε ο γιατρός στο ιατρείο το ανακαλύψαμε. επειδή ήταν μεγάλες έμεινα στο κρεβάτι και με παρακολουθούσε ανα 2 βδομάδες. στην 36 είχα συσπάσεις γέννας που ναι μεν κάτι καταλάβαινα αλλά δεν πονούσα. το κακό ήταν οτι το μωρό δεν είχε γυρισει.πήγαινα στο ιατρείο καθε 3 μέρες αλλα τίποτα. ο γιατρός προσπαθούσε να με κρατήσει οσο γινόταν περισσότερο μπας και γυρνούσε αλλά η τσούπρα τίποτα.την τελευταία φορά 37 και 3 πήγα μου είπε οτι ήδη ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού, έπιανε τα ποδαράκια της στην εξέταση. εγω συνέχιζα να μην νοιώθω τίποτα.μου είπε οτι αν γεννούσα φυσιολογικά θα ήταν πολύ εύκολο και γρήγορο.αλλά δυστυχώςη μικρή δεν γυρισε, οπότε αναγκάστηκα να κάνω καισαρική την επομένη, που ούτε αυτή ήταν για μενα οδυνηρή εμπειρία.επανήλθα πολύ γρήγορα. ελπίζω να μπορέσω το 2 όταν έρθει με το καλό μια που προσπαθούμε να τα καταφέρω φυσιολογικά.ελπίζω να μην έχει αντίρρηση ο γιατρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην γνωρίζεις ότι όλες οι μαίες, τις οποίες πληρώνεις μόνο 300 Ευρώ, μπορούν να σου το παρέχουν αυτό.

Τουλάχιστον και στις δύο γέννες έβλεπα όλες τις μαίες των λεχώνων να τις επισκέπτονται καθημερινά (όπως και οι γιατροί τους) και να τις βοηθάνε σε πολλά (για να μην μιλάω μόνο για την περίπτωσή μου). Και εξ' όσων γνωρίζω έρχονται και αργότερα στο σπίτι σου αν τις χρειαστείς.

 

Αυτό που προάγει η Ευτοκία είναι αξιέπαινο, αλλά δυστυχώς είναι διαθέσιμο μόνο για τις πιο ευκατάστατες κοπέλες, γιατί δεν μπορούνε όλες να πληρώσουνε 2000+ τις μαίες και άλλα τόσα τον γιατρό αν χρειαστεί. Θα αναγκαστούνε να πάνε σ' ένα δημόσιο μαιευτήριο και θα έχουνε, το πιο πιθανό, ένα οδυνηρό παρεμβατικό τοκετό.

Αν θέλουνε πραγματικά να προωθήσουνε τον φυσικό τοκετό στην Ελλάδα θα πρέπει να ρίξουνε τις τιμές τους.

 

(Βλέπετε είμαι και οικονομολόγος στο επάγγελμα και πάντα βλέπω και την οικονομική άποψη του θέματος :roll: )

Ο φυσικος τοκετος με μαιες ειναι μια φιλοσοφια που δεν την καταλαβαινεις οπως εγω δεν καταλαβαινω την φιλοσοφια της Αριστης( για εμενα ειναι πολυ επιστημων).Την αναγνωριζω αλλα εμενα δε μου κανει συγκρινοντας την με τις μαιες. Δε μπορω να κρινω ποσα ζηταει η Αριστη γιατι δε με ενδιαφερει αυτο που προσφερει . Ειμαι πιο αγαπησιαρικος ανθρωπος. Δε λειτουργω με επιστημες.

Επισης αρκετα λεφτα πανε στην κλινικη , με τη νομοθεσια υπαρχει προβλημα.. καταλαβαινεις τι εννοω . Οποια κοπελα θελει πραγματικα να γεννησει ετσι δε νομιζω οτι θα τη δυσκολεψει το ποσο . Δεν εχω ακουσει ουτε μια τετοια ιστορια.

 

Ροσακι μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα και οφ τοπικ. Σε κανενα νοσοκομειο της Ελλαδας δεν εχεις εξειδικευμενες να σε ξεγεννησσουν μαιες 3 μερες πανω σου. 1 μερα σπιτι ολη μερα μαζι μου & 3 μαιες 2 μερες μαζι μου + αλλες δυο που μπαινοβγαιναν + 2 νυχτες διαμονη στο δωματιο με την πισινα + αναισθησιολογος κ επισκληριδιος. Πλακα μου κανεις? Εχεις ακουσει τι παιζει στην Ελλαδα? Και μετα να πας να σε πεταξουν σε ενα διαδρομο μονη σου, να μην ξερεις που ειναι το μωρο σου και τι το ταισαν και αν θα το βαλουν στη θερμοκοιτιδα . Τους εδωσα και παραπανω γιατι πραγματικα οσο περναει ο καιρος συνειδητοποιω και πιο πολυ οτι αυτο το πραγμα που μου προσφεραν στην κυριολεξια δεν πληρωνεται. Η Ελευθερια με ειχε μιση μερα στην αγκαλια της και εφαγε πολλες κλωτσιες στην εξωθηση Η Ευαγγελια με ειχε μια μερα στην αγκαλια της και εφαγε αλλες τοσες . Ακουγεται πολυ ρηχο ετσι οπως αναφερεσαι ρε Ροσακι σε κατι που δεν εχεις ζησει και δεν ξερεις τι ανθρωπινο κοπο μπορει να εμπεριεχει. Γιατι δεν εχει καμια σχεση με το γιατρο να γεννας στην αγκαλια μιας γυναικας , η οποια στο τελος δε σου κοβει και το περινεο και παιρνει ολη την κατασταση στα χερια της εκει που ο μεσος γιατρος θα πεταγε το γνωστο ΦΟΒΑΜΑΙ.Εν συνεχεια πηρε το μελανιασμενο μωρακι στην αγκαλια της και του εκανε μασαζακι 30 λεπτα , να ανασανει το κορμακι του . Ουτε θερμοκοιτιδες ουτε τιποτα μονο αγαπη και αφιερωση (παραμονες Πρωτοχρονιας ) Εγω αν ημουνα στη θεση της θα επαιρνα και παραπανω. Το ιδιο λενε ολες οι συναδελφισσες που γεννησαμε εκει .

Ξερεις ποσο σε εκτιμω αλλα θεωρω οτι καμια γυναικα δεν θα επρεπε να μιλαει με οικονομικους ορους σε μια προσφερομενη υπηρεσια σαν κιαυτη που ειναι σκετο λειτουργημα. Ασε που ειμαι 100% σιγουρη οτι αν τους πει μια γυναικα σας παρακαλω δεν εχω λεφτα , θα την βοηθησουν τσαμπα. Γιατι ετσι ειναι ο χαρακτηρας τους. Και αυτες οι στιγμες του τοκετου ειναι στιγμες που οι ανθρωποι ξεγυμνωνονται και μενει η αληθεια της ψυχης τους. Σε παρακαλω μη με παρεξηγησεις αλλα νιωθω οτι δεν ειναι σωστο να συγκρινουμε ανθρωπους και καταστασεις, ουτε να συνεχισουμε αυτο το διαλογο.Για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι σωστο να κανω συγκριση μιας εμπειριας με καποιον που δεν εχει ζησει αυτη την εμπειρια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορεί να το βλέπω διαφορετικά γιατί εγώ ήμουνα στην Αγγλία όπου όλες οι γυναίκες έχουνε τη δυνατότητα να έχουνε ένα φυσικό τοκετό με μαίες αν το επιθυμούν χωρίς να πληρώσουνε δεκάρα από την τσέπη τους. Το ίδιο συμβαίνει σε πολλές άλλες χώρες, πχ Ολλανδία, Σκανδιναβικές.

Εδώ στην Ελλάδα γιατί θα πρέπει να πληρώσουμε κάτι χιλιάδες Ευρώ για το ίδιο πράγμα;

Εγώ καλά είχα τα χρήματα και πλήρωσα γιατρό, μαία και ιδιωτικό μαιευτήριο (όπου κι εκεί μπορείς να έχεις το μωρό δίπλα αν πάρεις rooming-in), κι εσύ τα είχες να πληρώσεις και παραπάνω τις μαίες. Ας αναρωτηθούμε όμως αν τα έχουνε όλες οι κοπέλες αυτά τα χρήματα, ειδικά σε δύσκολες περιόδους όπως και αυτές που παιρνάμε.

Γιατί θα πρέπει οι Ελληνίδες να καταξοδευτούν για να έχουνε το αυτονόητο, ένα φυσικό, μη-παρεμβατικό τοκετό που σέβεται τη μητέρα και το βρέφος;

 

Απλά σκέψεις κάνω για το μέλλον του φυσικού τοκετού στη χώρα μας!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα μπορεί να το βλέπω διαφορετικά γιατί εγώ ήμουνα στην Αγγλία όπου όλες οι γυναίκες έχουνε τη δυνατότητα να έχουνε ένα φυσικό τοκετό με μαίες αν το επιθυμούν χωρίς να πληρώσουνε δεκάρα από την τσέπη τους. Το ίδιο συμβαίνει σε πολλές άλλες χώρες, πχ Ολλανδία, Σκανδιναβικές.

Εδώ στην Ελλάδα γιατί θα πρέπει να πληρώσουμε κάτι χιλιάδες Ευρώ για το ίδιο πράγμα;

Εγώ καλά είχα τα χρήματα και πλήρωσα γιατρό, μαία και ιδιωτικό μαιευτήριο (όπου κι εκεί μπορείς να έχεις το μωρό δίπλα αν πάρεις rooming-in), κι εσύ τα είχες να πληρώσεις και παραπάνω τις μαίες. Ας αναρωτηθούμε όμως αν τα έχουνε όλες οι κοπέλες αυτά τα χρήματα, ειδικά σε δύσκολες περιόδους όπως και αυτές που παιρνάμε.

Γιατί θα πρέπει οι Ελληνίδες να καταξοδευτούν για να έχουνε το αυτονόητο, ένα φυσικό, μη-παρεμβατικό τοκετό που σέβεται τη μητέρα και το βρέφος;

 

Απλά σκέψεις κάνω για το μέλλον του φυσικού τοκετού στη χώρα μας!

 

γιατι ο ρολος τους εχοντας να αντικρουσουν και ολα τα πυρα που τους εξαπολυουν ειναι πολυ αβασταχτος για να αντεξει μια απλη ανθρωπινη υπαρξη . Τουλαχιστον βγαζοντας καποια χρηματα ισως μπορουν να νιωσουν μια αναγνωριση ,να βαλουν ενα δικηγορο να μην πανε και φυλακη σε μια χωρα που επιπλεουν μονο σκατα , που το πρεζακι παει φυλακη και ο μεγαλεμπορος δικηγορος κυκλοφορει ελευθερος και ωραιος.μη συγκρινεις με Αγγλια . ειναι σαν να συγκρινεις τις βουρτσες με τις ^&%&^%.Σορυ ρε Ροσακι για τη γλωσσα αλλα ετσι ειναι.Επαναλαμβανω πως αν μια γυναικα αποφασισει να κανει τετοιο τοκετο δεν τιθεται καν θεμα χρηματων . δεν το εχω ακουσει απο καμια.

αλλωστε υπαρχει παντα και η επιλογη του σπιτιου που τοκετος στο σπιτι κοστιζει 1500 ευρω. Καθε γυναικα που εχει φυσιολογικοτατη εγκυμοσυνη κ μενει κοντα σε νοσοκομειο μπορει να γεννησει σπιτι.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω πως αν μια γυναικα αποφασισει να κανει τετοιο τοκετο δεν τιθεται καν θεμα χρηματων . δεν το εχω ακουσει απο καμια.

 

Εγώ όμως το έχω ακούσει, γι' αυτό και το λέω δημόσια.

Έχω πάρει πολλά πμ από κοπέλες εδώ μέσα που με ρωτάνε πχ αν η Αρίστη ξεγεννάει και σε δημόσιο γιατί δεν έχουνε τα χρήματα για ιδιωτικό γιατρό ή την Ευτοκία.

 

Διαφορετικά κι εγώ θα ήμουνα στον κόσμο μου εδώ στα βόρεια προάστεια της Αθήνας που μένω που οι περισσότεροι έχουνε χρήματα και για μονόκλινο στο Ιασώ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ συμφωνώ μαζί σου. και δεν είναι μόνο θέμα αν τα έχεις, αλλά είναι και ζήτημα νοοτροπίας. Μου είναι αδιανόητο να σκάω τα χιλιάρικα για κάτι που θα έπρεπε να προσφέρεται δωράν σε όλες τις γυναίκες. Τόσα χρήματα πληρώνουμε στα ασφαλιστικά ταμεία κάθε μήνα. Ο τοκετός είναι φυσική διεργασία δεν είναι εξειδικευμένη ιατρική πράξη, συνεπώς θα έπρεπε να προσφέρεται η δυνατότητα που δίνει η ευτοκία π.χ. στα δημόσια μαιευτήρια και αυτό πρέπει να αλλάξει τώρα. Θα μου πεις καλά την πάτησες εσύ με το δημόσιο και την έφαγες τελικά την καισαρική σου. ίσως να είναι έτσι ίσως και όχι.

 

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία των μαιευτηρίων. Τώρα το αν αξίζει η μαία, ο/η γιατρός τα λεφτά τους, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οι επιλογές μας πρέπει να διευρυνθούν και να γίνουν σεβαστές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ συμφωνώ μαζί σου. και δεν είναι μόνο θέμα αν τα έχεις, αλλά είναι και ζήτημα νοοτροπίας. Μου είναι αδιανόητο να σκάω τα χιλιάρικα για κάτι που θα έπρεπε να προσφέρεται δωράν σε όλες τις γυναίκες. Τόσα χρήματα πληρώνουμε στα ασφαλιστικά ταμεία κάθε μήνα. Ο τοκετός είναι φυσική διεργασία δεν είναι εξειδικευμένη ιατρική πράξη, συνεπώς θα έπρεπε να προσφέρεται η δυνατότητα που δίνει η ευτοκία π.χ. στα δημόσια μαιευτήρια και αυτό πρέπει να αλλάξει τώρα. Θα μου πεις καλά την πάτησες εσύ με το δημόσιο και την έφαγες τελικά την καισαρική σου. ίσως να είναι έτσι ίσως και όχι.

 

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία των μαιευτηρίων. Τώρα το αν αξίζει η μαία, ο/η γιατρός τα λεφτά τους, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οι επιλογές μας πρέπει να διευρυνθούν και να γίνουν σεβαστές.

 

 

ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και κατανοητες!!

απλα καποιες γυναικες λειτουργουν πιο πολυ συναισθηματικα κ αλλες βαζουν τη λογικη πανω απο ολα.

δεν εχω βιωσει τοκετο με τη βοηθεια μαιας και συνειδητα στην εγκυμοσυνη δεν απευθυνθηκα σε καμμια γιατι το θεωρησα περιττο εξοδο.

ναι κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν εξιδικευμενες μαιες στα νοσοκομεια κ μαιευτηρια και να μη χρειαζεται να τις πληρωνουμε εξτρα.

οι καιροι ειναι δυσκολοι!!

εκει που γεννησα εγω οι μαιες ηταν κατω των 25 ολες! μονο η προισταμενη ,η οποια δεν εμπαινε σε τοκετους,κ αλλη μια ηταν γυρω στα 45,οπερ σημαινει πειρα.το κοριτσι των 25 ετων δεν μπορει να βοηθησει αποτελεσματικα τη γυναικα που γενναει.αποψη μου ετσι,μην παρεξηγηθω!και εγω μικρη ειμαι,δεν σνομπαρω!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως το έχω ακούσει, γι' αυτό και το λέω δημόσια.

Έχω πάρει πολλά πμ από κοπέλες εδώ μέσα που με ρωτάνε πχ αν η Αρίστη ξεγεννάει και σε δημόσιο γιατί δεν έχουνε τα χρήματα για ιδιωτικό γιατρό ή την Ευτοκία.

 

Διαφορετικά κι εγώ θα ήμουνα στον κόσμο μου εδώ στα βόρεια προάστεια της Αθήνας που μένω που οι περισσότεροι έχουνε χρήματα και για μονόκλινο στο Ιασώ!

 

Μια φιλη που δεν ειχε λεφτα και το ηθελε πολυ εκανε εναν τελειο τοκετο στο σπιτι και δεν το πιστευε οτι εδωσε το μεγαλυετρο δωρο στο μωρο στη χαμηλοτερη στην αγορα τιμη.

συνεχιζω να επιμενω οτι ο χαρακτηρας που θα κανει φυσικο τοκετο δεν θα εχει το χρηματικο ως πρωτο κριτηριο.Γενικα δεν ειναι εκει τα προβλημα του μελλοντος στο φυσικο τοκετο. Αν ηταν εκει δε θα ειχαμε τον τοκετο των 2.300 ευρω στο 0.6% και των 6.000 ευρω στο 40 %. Με πιανεις ?Ειμαστε τελειως λαθος και μακρυα απο το προβλημα αν ασχολουμαστε με τιμες. Οι τιμες θα πεσουν αν υπαρχει ζητηση. Εμεις ειμαστε πολυ πριν απο αυτο το σταδιο.

Αλλη ειναι η κοπελα που θα γεννησει στην Αριστη αλλη στο κεντρο φυσικου τοκετου . Μη συγκρινεις ανομοια πραγματα σε μια επιλογη πολυ πολυ εσωτερικη και προσωπικη. Δε μπορει η γυναικα να σπασει ολα αυτα τα δεσμα , ολους αυτους τους τοιχους που εχει χτισει αυτη και οι αλλοι γυρω της για αυτην . Δε μπορει να παει να πει στον αντρα της -ξερεις θα παω να γεννησω τον Απογονο στο Ιλιον πανω απο τις γυφτισσες(στον επανω οροφο) με κατι μαιες . Ειναι πολλα μην ψαχνεις ομως στο χρηματικο γιατι ειναι ο τελευταιος παραγοντας και απομακρυνομαστε απο την πραγματικη φυση του προβληματος. Αρνουμαι να μπω καν στηναναλυση του θεματος . Ειμαι σιγουρη πως να στο πω . Καμια σχεση!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ συμφωνώ μαζί σου. και δεν είναι μόνο θέμα αν τα έχεις, αλλά είναι και ζήτημα νοοτροπίας. Μου είναι αδιανόητο να σκάω τα χιλιάρικα για κάτι που θα έπρεπε να προσφέρεται δωράν σε όλες τις γυναίκες. Τόσα χρήματα πληρώνουμε στα ασφαλιστικά ταμεία κάθε μήνα. Ο τοκετός είναι φυσική διεργασία δεν είναι εξειδικευμένη ιατρική πράξη, συνεπώς θα έπρεπε να προσφέρεται η δυνατότητα που δίνει η ευτοκία π.χ. στα δημόσια μαιευτήρια και αυτό πρέπει να αλλάξει τώρα. Θα μου πεις καλά την πάτησες εσύ με το δημόσιο και την έφαγες τελικά την καισαρική σου. ίσως να είναι έτσι ίσως και όχι.

 

Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η νοοτροπία των μαιευτηρίων. Τώρα το αν αξίζει η μαία, ο/η γιατρός τα λεφτά τους, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οι επιλογές μας πρέπει να διευρυνθούν και να γίνουν σεβαστές.

 

ναι συμφωνω

απλα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι πως αλλο η μαια που θα βοηθησει στα διαδικαστικα αυτη που εννοειται θα επρεπε ολες να ειχατε διπλα σας στο νοσοκομειο και αλλο η μαια -γιατρος που θα σε ξεγεννησει και θα κανει και ολα τα αλλα. Ειναι αλλη φιλοσοφια η μαια που θα σε βοηθησει να γεννησεις αντι για το γιατρο.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει και αυτή η επιλογή. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δηλ, να κανονίζεις με το νοσοκομείο της περιοχής σου το να γεννήσεις στο σπίτι σου με μαία, με γιατρό, με λογιστή, με κηπουρό, με ό,τι θέλεις εσύ. Ή να χρησιμοποιήσεις πισίνα ή σκαμνί ή πολυέλαιο. ;)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο λεω συμφωνω , με πολυελαιο χαχαχα! απλα θεωρω οτι οταν ακομα δεν ξερουμε τι ταιζουν τα μωρα που εχουν ζητησει αποκλειστικο θηλασμο στα ελληνικα μαιευτηρια φαντασου ποσο μακρυα ειμαστε απο το να αποφασιζουμε για τον τοκετο μας...οι μαιες του φυσικου τοκετου παλεψαν για χρονια το ρουμινκ ιν. Και ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχουν κρυφα κονδυλια απο Ευρωπαικη ενωση για ευαισθητοποιηση και πληροφορηση της Ελληνικης κοινωνιας οπως υπαρχουν και για το θηλασμο.φανταζομαι η Αγλαια θα ξερει και ποιο συγκεκριμενα.

Η Μαρια που μιλαω για να φτιαξουμε ομαδες στηριξης ειναι η γυναικα που τρεχει αυτο το πραγμα στην Ελλαδα, ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΜΕ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΑΠΟ εΥΤΟΚΙΑ (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ).Σας παραθετω κ το φυλλαδιο της ENCA ΜΗΠΩς Κ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

Ίδρυση Ελληνικού Δικτύου για τη Βελτίωση Περιγεννητικής Φροντίδας

ENCA HELLAS

Το Ελληνικό Δίκτυο για τη Βελτίωση Περιγεννητικής Φροντίδας ENCA HELLAS δημιουργήθηκε μετά από πρωτοβουλία ευαισθητοποιημένων οργανισμών και πολιτών, και αντιπροσωπεύει την Ελλάδα στο αντίστοιχο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Οργανισμών για τον Τοκετό ENCA (European Network of Childbirth Associations).

Λίγα λόγια για το Ευρωπαϊκό Δίκτυο ENCA

Το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Οργανισμών για τον Τοκετό ENCA ιδρύθηκε το 1993 στην Φρανκφούρτη της Γερμανίας, από την πρωτοβουλία GfG (Οργανισμός Περιγεννητικής Αγωγής). Πρόκειται για ένα δίκτυο οργανισμών που δραστηριοποιούνται πάνω στη βελτίωση της περιγεννητικής φροντίδας για τις μητέρες και τα μωρά. Μέλη του αποτελούν ιδιώτες και οργανισμοί καταναλωτών/ενεργών πολιτών, γονέων, εκπαιδευτών τοκετού, και αναγνωρίζουν τη σημασία της δημιουργίας στρατηγικών για να βελτιωθούν οι συνθήκες στην παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, του τοκετού και της μεταγεννητικής περιόδου σε όλη την Ευρώπη. Σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες, το ENCA υποστηρίζει:

Ø Ενδυνάμωση των γυναικών – ένας τοκετός με επίκεντρο την οικογένεια – Θηλασμός – Εστίαση στην περιγεννητική φροντίδα από μαίες

Το 1986 ο Π.Ο.Υ. (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας) δημοσίευσε μία κατάσταση οδηγιών για την κατάλληλη χρήση της τεχνολογίας στον τοκετό. Παρόλα αυτά, παρατηρείται αυξανόμενη τάση για περιγεννητική φροντίδα που βασίζεται αποκλειστικά στο ιατρικό μοντέλο. Το μοντέλο φροντίδας με επίκεντρο τη γυναίκα και η μαιευτική παρακολούθηση από μαίες έχει μπει στο περιθώριο, εις βάρος των μητέρων και των μωρών τους.

Οι εθνικοί αντιπρόσωποι της κάθε χώρας-μέλους του ENCA πραγματοποιούν τακτικές συναντήσεις και διατηρούν στενή επαφή, έτσι ώστε να δημιουργήσουν σχέδια δράσης, να μοιραστούν ανησυχίες και να προσφέρουν αμοιβαία υποστήριξη. Βοηθάνε στη συλλογή και κυκλοφορία πληροφόρησης, όπως και στην οργάνωση συνεδρίων. Κάθε αντιπρόσωπος χώρας είναι υπεύθυνος να διαβιβάσει την πληροφόρηση αυτή σε οργανισμούς που ασχολούνται με τον τοκετό και τη γονεϊκότητα στη χώρα του.

Χώρες μέλη του ENCA:

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα!!!

http://www.birthchoices.gr/category/events/

 

Σας το είχα υποσχεθεί…

 

Πατήστε να κατεβάσετε και διαβάστε προσεκτικά τις δυο ομιλίες.

 

edit

 

Να προσθέσω μόνο ότι στο σημείο που λέει « Παρόλη την αύξηση του αριθμού τους οι 4 πιο συνηθισμένοι λόγοι εκτέλεσης ΚΤ δεν έχουν αλλάξει. Αυτοί είναι : εμβρυική δυσφορία (22%), αποτυχία στην πρόοδο του τοκετού (20%), επαναλαμβανόμενη ΚΤ (14%) και ισχιακή προβολή (11%).» μας το είχε τονίσει η γιατρός ότι πρόκειται για ποσοστά στην Αγγλία και όχι εδώ….

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα!!!

http://www.birthchoices.gr/category/events/

 

Σας το είχα υποσχεθεί…

 

Πατήστε να κατεβάσετε και διαβάστε προσεκτικά τις δυο ομιλίες.

 

edit

 

Να προσθέσω μόνο ότι στο σημείο που λέει « Παρόλη την αύξηση του αριθμού τους οι 4 πιο συνηθισμένοι λόγοι εκτέλεσης ΚΤ δεν έχουν αλλάξει. Αυτοί είναι : εμβρυική δυσφορία (22%), αποτυχία στην πρόοδο του τοκετού (20%), επαναλαμβανόμενη ΚΤ (14%) και ισχιακή προβολή (11%).» μας το είχε τονίσει η γιατρός ότι πρόκειται για ποσοστά στην Αγγλία και όχι εδώ….

 

 

ΘΕΝΚΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...