Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Spyni και γω απορία το έχω.

Συζητούσα πριν κάποιες μέρες με μια κοπέλα που πέτυχε VBAC και μου είχε πως της έβαλαν κολπικό υπόθετο ΚΑΙ ορό για πρόκληση. Εκεί τρόμαξα λίγο γιατί αυτά ΔΕΝ γίνονται...

Ευτυχώς η κοπέλα και το μωράκι της είναι μια χαρά παρόλ'αυτά.

 

(Με ξέχασες;;;; Όχι ε;;;; Είναι λόγω της μετακόμισης η καθηστέρηση)

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομιζω, για χρηση ορου εχουν μιλησει και εδω στις πρωτςε σελιδες του τοπικ-μαλιστα μια κοπελια τονιζε οχι για προκληση τοκετου αλλα για υποβοηθηση...παντως εγω αναφερομαι σε αυτο που λες και εσυ, δηλ. χρηση κολπικου υποθετου, αλλα και σπασιμο νερων με αυτη τελοσπαντων τη ραβδο...

καποια τα φωτα σας??????????????????????(χιλια συγγνωμη για την καθυστερηση, σπυ εχω στειλει και π.μ.)

Link to comment
Share on other sites

τα νεύρα μου......................λες γέννησα με καισαρική και σε κοιτάνε κάπως έτσι :? και ακολουθεί και το "αχ τι κρίμα" συνεχίζεις λέγοντας το δεύτερο θα το προσπαθήσω φυσιολογικά και σε κοιτάνε κάπως έτσι :shock: και ακολουθεί το "αχ κορίτσι μου δεν γίνεται, αν κάνεις το πρώτο με καισαρική μετά δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά..."

 

μπούρδες (συγνώμη)

 

σε ευχαριστώ θεέ μου που ο γιατρός μου έχει κάνει vbac και το υποστηρίζει.........!!!!!!!!

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζαχαρένια, τι το λες κι εσύ σ' όποιον βρεθεί μπροστά σου?

Σου ζητάει κανείς να δώσεις λογαριασμό πως και πότε θα γεννήσεις?

Για το πότε σίγουρα όλοι έχουν το μακρύ τους και το κοντό τους θες δε θες.

Για το πως, αφού ούτε τους περνάει από το μυαλό τι τα θες και τους προκαλείς?

Αφού το καταφέρεις, τότε πες το και ευχαριστήσου τις αντιδράσεις.

Τώρα το μόνο που κάνεις είναι να δίνεις πατήματα σε άσχετους να σου τη λένε. Άσε τι θα ακουσείς μετά σε περίπτωση που δεν...

λέω εγώ τώρα...

 

Eliza έχεις δίκιο... τι το συζητάω και καθόλου το θέμα. Είναι που το ένα φέρνει το άλλο (όπως πολύ ωραία το έχει πει η fwfw) και όταν λες για vbac και προσπαθείς να μοιραστείς τις πληροφορίες που έχεις, ότι , δηλαδή, ξυπνάτε, δεν ισχύει το ''μια φορά καισαρική, για πάντα καισαρική'' μπας και πάρουν χαμπάρι και άλλοι τι συμβαίνει και πάψει πια αυτή η παραπληροφόρηση, τότε έχεις και τις ανάλογες αντιδράσεις. Και να ξέρεις, όλα αυτά συμβαίνουν στον κύκλο φίλων- συγγενών.

 

Aglaia μου πολύ ωραίες οι απαντήσεις :lol: αν και τις αποφεύγω (όσο έχω υπομονή) για να μη τσακωθώ!

Πάντως έχετε δίκιο, δεν έχει νόημα να συζητάς αυτό το θέμα (και άλλα πολλά όπως κι ο θηλασμός...άσε εκεί τι μπαρούφες έχω ακούσει!). Νόμιζα ότι μπορώ να ''περάσω'' κάποιες από τις γνώσεις μου στους άλλους, να ανοίξουν τα μάτια τους...αλλά απλά δεν έχει νόημα!:rolleyes:

 

Σε τέτοια θέατα έχεις καλύτερα αποτελέσματα όταν πας χαλαρά και σκέφτεσαι ότι θα το προσπαθήσεις και αν τα καταφέρεις έχει καλώς και αν δεν τα καταφέρεις, πάλι έχει καλώς.

 

Η χαλαρή προσέγγιση μειώνει το στρες και την αγωνία και οι πιθανότητες να πάνε όλα καλά αυξάνονται.

 

Πόσο δίκιο έχεις.....χαλαράαααααααααααααα :-D

 

Σπυνάκι μου να'σαι καλά! :-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, είχα γράψει και στο ''θηλασμός και φάρμακα'' αλλά δεν πήρα απάντηση, αν μπορείς βοήθησέ με, το aesculus (ομοιοπαθητικό) επιτρέπεται;

Στην ιστοσελίδα της λακτάνσια αναφέρεται ως μέτρια ασφαλής. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σου!:D

 

Συγνώμη για το off topic μήνυμα...

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τουλαχιστον ο δικος μου μου ειπε "ξερω οτι γινεται αλλα εγω δεν το αναλαμβανω" κατι ειναι και αυτο

 

Ο γιατρός σου είναι πολύ εντάξει. Δεν αναλαμβάνει να κάνει κάτι στο οποίο δεν έχει εκπαιδευτεί. Επίσης δεν σε παραπληροφορεί λέγοντας ιστορίες όπως κάνουν οι περισσότεροι. Αυτό σημαίνει ότι σέβεται κι εσένα και τους συναδέλφους του και την επιστήμη του.

 

 

το χειροτερο ειναι να σου δινουν ελπιδες και στο τελος να βρισκουν κατι και τελικα να σε πανε παλι για καισαρικη.

 

Δυστυχώς το κάνουν κάποιοι που φοβούνται να χάσουν την πελατεία του μαγαζιού...

 

να ρωτησω κατι, μαλλον ασχετο, η 2η καισαρικη ειναι υποχρεωτικη στις 38 εβδ;;;δεν γινεται πιο μετα;

 

Γίνεται, δεν είναι υποχρεωτική στις 38. Όμως πιο μετά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξεκινήσει ο τοκετός και αν είναι οξύς να μην προλάβει ο γιατρός να κάνει καισαρική. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνει VBAC και αν δεν είναι εκπαιδευμένος, τότε αυτό είναι επικίνδυνο. Για να μη ρισκάρει λοιπόν το προγραμματίζει έτσι ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες του VBAC.

 

Αν θέλεις να κάνεις μη προγραμματισμένη καισαρική για να επιτρέψεις στο έμβρυο να ωριμάσει και να είναι πιο έτοιμο, θα ήταν πιο ασφαλές να διαλέξεις έναν γιατρό με εμπειρία στο VBAC.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, είχα γράψει και στο ''θηλασμός και φάρμακα'' αλλά δεν πήρα απάντηση, αν μπορείς βοήθησέ με, το aesculus (ομοιοπαθητικό) επιτρέπεται;

Στην ιστοσελίδα της λακτάνσια αναφέρεται ως μέτρια ασφαλής. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σου!:D

 

Συγνώμη για το off topic μήνυμα...

 

Απαντώ εδώ γιατί το άλλο είδα ότι είναι πολύ παλιό (έλειπα και έμπαινα σποραδικά και δεν το είδα)

 

Στο lactancia δεν αναφέρονται σε ομοιοπαθητικά σκευάσματα, η αναφορά είναι για το Aesculin που είναι κανονικό φάρμακο που βασίζεται στο φυτό Aesculus hippocastanum.

 

Tα ομοιπαθητικά φάρμακα μπορεί να παρασκευάζονται από τα ίδια φυτά αλλά οι συγκεντρώσεις τους είναι αμελητέες γι αυτό και μπορείς να παίρνεις φάρμακα όπως το mercury, opium κλπ. Συμβουλέψου τον ομοιοπαθητικό γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ΔΕ γνώριζα ότι δεν αναφέρονται και σε ομοιοπαθητικά.

Αγλαία, δυστυχώς η ομοιοπαθητικός μου πέθανε πριν 5 μήνες και δεν έχω βρει άλλη/άλλον.

ΔΕ κατάλαβα όμως καλά :oops:, να το πάρω (όσον αφορά το θηλασμό δηλαδή δεν πειράζει, έτσι;); :roll:

 

Ngeo23 για την καισαρική νομίζω ισχύει ότι και στη πρώτη. Απλά επιλέγουν τη 38η για να αποφύγουν το φυσιολογικό τοκετό ( μην τυχόν και γίνει τσακ-μπαμ ).

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

τα νεύρα μου......................λες γέννησα με καισαρική και σε κοιτάνε κάπως έτσι :? και ακολουθεί και το "αχ τι κρίμα" συνεχίζεις λέγοντας το δεύτερο θα το προσπαθήσω φυσιολογικά και σε κοιτάνε κάπως έτσι :shock: και ακολουθεί το "αχ κορίτσι μου δεν γίνεται, αν κάνεις το πρώτο με καισαρική μετά δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά..."

 

μπούρδες (συγνώμη)

 

σε ευχαριστώ θεέ μου που ο γιατρός μου έχει κάνει vbac και το υποστηρίζει.........!!!!!!!!

 

ο γιατρος σου ειναι αθηνα η χαλκιδα; μπορεις να μου στειλεις πληροφοριες;

σημερα πηγα σχολειο και ηταν μια γιατρος (οδοντιατρος συγκεκριμενα) και συζητουσαμε για το θεμα και μου λεει "εννοειται οτι μπορεις να πας για φυσιολογικο, ολοι οι γιατροι δεν το κανουν;;;" και με κοιτουσε με απορια, της εξηγησα οτι οχι, ειναι μετρημενοι μαλλον ή εμεις δεν τους ξερουμε και μου ειπε για τη γιατρο της που της ειπε στο 2ο να παει για φτ αλλα αυτη δεν ηθελε.ειναι ο μονος ανθρωπος μεχρι τωρα που ειχε μια θετικη συμπεριφορα σ αυτα που του ειπα...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Είμαι νέα στο φόρουμ και υποστηρίκτρια VBAC. (Θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού). Καλή επιτυχία σε όσες το επιχειρήσουν, αγωνιώ για τα καλά νέα τους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Γεννησα πριν 15 μηνες με καισαρικη και θα ηθελα πολυ οταν με το καλο μεινω εγκυος να προσπαθησω για φ.τ!ΟΙ σελιδες του τοπικ ειναι παρα πολλες και ειμαι ακομη στην αρχη...Μηπως ξερετε αν υπαρχει γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο(στο Ελενα ή στο Αρεταιιο)που αναλαμβανει?

Link to comment
Share on other sites

eiria καλωσήρθες στη παρέα μας! Εύχομαι να πετύχεις κι εσύ μία vbac.:D

 

marinab γεια σου! Ξέρω ότι αναλαμβάνει ο Ροσόλυμος στο Έλενα. Τον έχει επισκεφθεί η ngeo23, δεν ξέρω αν τελικά μείνει σε αυτόν. Δε θυμάμαι για άλλους. Κάπου έχει μπει μια λίστα με γιατρούς που αναλαμβάνουν vbac και σε ποια νοσοκομεία βρίσκονται. (δε θυμάμαι τώρα πια σελίδα...):D Καλή επιτυχία και σε σένα!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!Γεννησα στο ελενα και το θεωρω πολυ καλο νοσοκομειο και λεφτα για ιδιωτικο δεν υπαρχουν!Θελω πολυ ενα ακομη μωρακι και αν ερθει και φυσιολογικα θα ειναι οτι καλυτερο!Διαβαζω το τοπικ απο την αρχη,θα φτασω και στην λιστα!Καλη επιτυχια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι, zaxarenia, εμεις δεν θα παμε τελικα στο ροσολυμο οχι τοσο για αυτον οσο για τα υπολοιπα του ελενα, θεωρω απαραδεκτο να πληρωνω υποχρεωτικα για απογευματινο ραντεβου 60?, να μου κανει ενας "ασχετος" είτε γιατρος είτε άνθρωπος τον υπερηχο μετα απο 2 ωρες αναμονης και γραψιματος, να αμφιβαλω παντα αν εκανε καλα τη δουλεια του, και ο γιατρος (που αυτον πληρωνω) να μιλαει μαζι μου 5 λεπτα (οχι οτι ηθελα κατι ακομα αλλα επρεπε να κανει αυτον τον υπερηχο οπως γινεται σε αλεξανδρα και αρεταιειο)

εν τελει, τα παω στη φιλη της αδερφης μου στο ρεα που θα ανοιξει για καισαρικη βεβαια καθως δεν αναλαμβανει vbac.

εχω ηρεμησει αρκετα να σας πω την αληθεια, πηγαμε χθες να δουμε το μωρο στο γιατρο που παμε εδω κοντα, ειδαμε το φυλο, ειναι αγορακι, μας ειπε οτι ειναι πασιφανεστατο καθως "εχει προσοντα" και φαινεται και αυτο...και ο αλλος ο αχρηστος ουτε εκανε τον κοπο να κοιταξει μιαμιση βδομαδα πριν...να μη το σκεφτομαι αλλο και συγχυζομαι.

ο μικρος ειναι με το κεφαλι κατω αλλα τερμα κατω, δεν παει πιο κατω, κανει κατι κατακορυφους, ολο κουνιεται, μεχρι και ο γιατρος το ειπε οτι δεν ειναι πολυ συχνο...λετε να καλοπερασω;;;

φιλια σ ολους, ευχαριστω τοοοοσο πολυ ολους σας, δεν θελω να αναφερω ονοματα μην αδικησω, θα σας παρακολουθω, spyni ευχομαι με το καλο αν και εχεις μερες να μας μιλησεις, δεν ξερω αν εγινε κατι και δεν το ξερουμε ακομα...και εννοειται σε ολες τις υπολοιπες που προσπαθουν ή θελουν στο μελλον να προσπαθησουν

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Ngeo23, καταρχήν με το καλό ο μπέμπης σας!:D

 

Έχεις δίκιο για τα όσα πέρασες στο Έλενα, ίσως ήταν τυχαίο, ποιος ξέρει. Η marinab, ας πούμε, λέει ότι έμεινε ευχαριστημένη.

Αφου νιώθεις καλά με την επιλογή σου, αυτό και μόνο έχει σημασία. Προσωπικά, αν πάθαινα κάτι τέτοιο θα έψαχνα για αλλο γιατρό που να αναλαμβάνει vbac, αλλά φυσικά ο καθένας πράττει όπως μπορεί (από οικονομικής αλλά και ψυχολογικής απόψεως).

Σου εύχομαι μια πολύ καλή (υπόλοιπη) εγκυμοσύνη και με το καλό να υποδεχτείτε το αγοράκι σας!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου,

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξανα στον πολιτισμο με τηλ. και συνδεση!!μου λειψατε τοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ!!!βλεπω ηρθαν και νεα κοριτσια, μεγαλωνει η παρεα και ειναι σημαντικη η συλλογικη προσπαθεια!!!

λοιπον εμενα με εξετασε κολπικα η Αριστη- θεικο χερι, οπως ειπε και η Γαλατ, δεν καταλαβα τιποτα, ημουν πολυ ηρεμη και εκεινη πολυ προσεκτικη...βεβαια τα νεα ουτε κρυο ουτε ζεστη, μονο οτι θα με περιμενει συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα και οτι αν ολα βησονται καλως με αμνιακο και παλμους τοτε θα περιμενουμε αρκετα, δεν ξερω για 40 εβδομαδες αλλαγενικα ειναι χαλαρη...σημερα ειχαμε συνατηση και με τη μαια της και πραγματικα σκεφτηκα οτι αν ειναι να κανω καισαρικη,μτοτε ας το φαω το μαχαιρι απο εκεινη μονο...μου ειπε οτι στην ανανηψη θα ειμαι εγω, ο αντρας μου και το μωρο μας, δε θα το αποχωριστω στιγμη και θα το θηλασω αμεσως!!!!μου ακουστηκαν αληθινα πολυ ομορφα αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι, zaxarenia, εμεις δεν θα παμε τελικα στο ροσολυμο οχι τοσο για αυτον οσο για τα υπολοιπα του ελενα, θεωρω απαραδεκτο να πληρωνω υποχρεωτικα για απογευματινο ραντεβου 60?, να μου κανει ενας "ασχετος" είτε γιατρος είτε άνθρωπος τον υπερηχο μετα απο 2 ωρες αναμονης και γραψιματος, να αμφιβαλω παντα αν εκανε καλα τη δουλεια του, και ο γιατρος (που αυτον πληρωνω) να μιλαει μαζι μου 5 λεπτα (οχι οτι ηθελα κατι ακομα αλλα επρεπε να κανει αυτον τον υπερηχο οπως γινεται σε αλεξανδρα και αρεταιειο)

εν τελει, τα παω στη φιλη της αδερφης μου στο ρεα που θα ανοιξει για καισαρικη βεβαια καθως δεν αναλαμβανει vbac.

εχω ηρεμησει αρκετα να σας πω την αληθεια, πηγαμε χθες να δουμε το μωρο στο γιατρο που παμε εδω κοντα, ειδαμε το φυλο, ειναι αγορακι, μας ειπε οτι ειναι πασιφανεστατο καθως "εχει προσοντα" και φαινεται και αυτο...και ο αλλος ο αχρηστος ουτε εκανε τον κοπο να κοιταξει μιαμιση βδομαδα πριν...να μη το σκεφτομαι αλλο και συγχυζομαι.

ο μικρος ειναι με το κεφαλι κατω αλλα τερμα κατω, δεν παει πιο κατω, κανει κατι κατακορυφους, ολο κουνιεται, μεχρι και ο γιατρος το ειπε οτι δεν ειναι πολυ συχνο...λετε να καλοπερασω;;;

φιλια σ ολους, ευχαριστω τοοοοσο πολυ ολους σας, δεν θελω να αναφερω ονοματα μην αδικησω, θα σας παρακολουθω, spyni ευχομαι με το καλο αν και εχεις μερες να μας μιλησεις, δεν ξερω αν εγινε κατι και δεν το ξερουμε ακομα...και εννοειται σε ολες τις υπολοιπες που προσπαθουν ή θελουν στο μελλον να προσπαθησουν

 

κοριτσακι μου, σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!το οτι ηρεμησες ειναι μεγαλη νικη και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εισαι ετσι μεχρι τελους!!με το καλο ο μπεμπουλης σου!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο spyni χαρηκα πολυ με τα νεα σου, αυτο που θα εισαι μαζι με τον αντρα σου και το μωρο ειναι θεικο!!!αντε και ανησυχησα...που χαθηκες εννοω!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μπραβο spyni χαρηκα πολυ με τα νεα σου, αυτο που θα εισαι μαζι με τον αντρα σου και το μωρο ειναι θεικο!!!αντε και ανησυχησα...που χαθηκες εννοω!

 

καλημερα κοριτσι μου!!!ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ειναι οντως θεικο!!!ειναι και μια παρηγορια αν δεν πανε τα πραγματα κατα ευχη!με τη μετακομιση χασαμε τα αυγα και τα πασχαλια ειναι η αληθεια, ασε που για να εχουμε τηλ. και ιντερνετ περασαν κοντα 20 ημερες...ελεος, ουτε σε μαυρη τρυπα να ημασταν!!!καλως σας βρηκα παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου,

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξανα στον πολιτισμο με τηλ. και συνδεση!!μου λειψατε τοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ!!!βλεπω ηρθαν και νεα κοριτσια, μεγαλωνει η παρεα και ειναι σημαντικη η συλλογικη προσπαθεια!!!

λοιπον εμενα με εξετασε κολπικα η Αριστη- θεικο χερι, οπως ειπε και η Γαλατ, δεν καταλαβα τιποτα, ημουν πολυ ηρεμη και εκεινη πολυ προσεκτικη...βεβαια τα νεα ουτε κρυο ουτε ζεστη, μονο οτι θα με περιμενει συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα και οτι αν ολα βησονται καλως με αμνιακο και παλμους τοτε θα περιμενουμε αρκετα, δεν ξερω για 40 εβδομαδες αλλαγενικα ειναι χαλαρη...σημερα ειχαμε συνατηση και με τη μαια της και πραγματικα σκεφτηκα οτι αν ειναι να κανω καισαρικη,μτοτε ας το φαω το μαχαιρι απο εκεινη μονο...μου ειπε οτι στην ανανηψη θα ειμαι εγω, ο αντρας μου και το μωρο μας, δε θα το αποχωριστω στιγμη και θα το θηλασω αμεσως!!!!μου ακουστηκαν αληθινα πολυ ομορφα αυτα!!!

 

να επιμεινεις(φυσικα αν ειναι ασφαλες) να περιμενεις οσο γινεται πιστευω θα το δεχτει...

 

Λοιπον εστω και καισαρικη στο δημοσιο που εκανα, στην ανανηψη ζητησα και μου το εφεραν αμεσως το μωρο, και μαλιστα το υποστηριζουν στο ΑΤΤΙΚΟ και με βοηθησε η κοπελα να το βαλουμε στο στηθος καθως ημουν ανασκελα ξαπλωμενη.

 

Ε, ποιπον ξεχασα τα παντα εκεινη τη στιγμη, τα ριγη εξαφανιστηκαν(αληθεα σας λεω σταματησαν μολις το μωρο ακουμπησε πανω μου)

 

και αφου φυσικα με ειχαν ξεχασμενη εκει χωρις λογο για 4 ωρες(ελλειψη προσωπικου) εγω ειχα την καλυτερη παρεα...θηαζαμε και κοιμομασταν για 4 ωρες...

 

τουλαχιστον ακτι καλο...

 

μετανιωσα που δεν εκανα τη καισαρικη με την Αριστη, διοτι οι 2 ενδ παραπνω ητνα τελικα πολυ σημαντικες για το δικο μου μωρο, και γιατι ολο και πιο φυσικη αναρρωση θα ειχα...

 

το μωρο μου ειναι τρομαγμενο-προσκολλημενο πανω μου, ο παιδιατρος(φιλοσοφιας Αρισητς φοβερος) το καταλαβε αμεσως...και μαλιστα μου ειπε σιγουρα δεν θα ειχε εμπεδωθει στην εγκυμοσυνη!

 

δεν ητνα ετοιμο να βγει και τωρα ειναι στην ομοδα μωρων υψηλων απαιτησεων κανει τρελους μαραθωνιους θηλασμων...

 

τωρα αρχισε λιιιγο να ηρεμει ισως γιατι μαλλον ηταν η ωρα του να βγει...

 

σορρυ τα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα που χρονος!

 

Σπινακι σε σκεφτομαι εχω πολυ καλο προαισθημα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

να επιμεινεις(φυσικα αν ειναι ασφαλες) να περιμενεις οσο γινεται πιστευω θα το δεχτει...

 

Λοιπον εστω και καισαρικη στο δημοσιο που εκανα, στην ανανηψη ζητησα και μου το εφεραν αμεσως το μωρο, και μαλιστα το υποστηριζουν στο ΑΤΤΙΚΟ και με βοηθησε η κοπελα να το βαλουμε στο στηθος καθως ημουν ανασκελα ξαπλωμενη.

 

Ε, ποιπον ξεχασα τα παντα εκεινη τη στιγμη, τα ριγη εξαφανιστηκαν(αληθεα σας λεω σταματησαν μολις το μωρο ακουμπησε πανω μου)

 

και αφου φυσικα με ειχαν ξεχασμενη εκει χωρις λογο για 4 ωρες(ελλειψη προσωπικου) εγω ειχα την καλυτερη παρεα...θηαζαμε και κοιμομασταν για 4 ωρες...

 

τουλαχιστον ακτι καλο...

 

μετανιωσα που δεν εκανα τη καισαρικη με την Αριστη, διοτι οι 2 ενδ παραπνω ητνα τελικα πολυ σημαντικες για το δικο μου μωρο, και γιατι ολο και πιο φυσικη αναρρωση θα ειχα...

 

το μωρο μου ειναι τρομαγμενο-προσκολλημενο πανω μου, ο παιδιατρος(φιλοσοφιας Αρισητς φοβερος) το καταλαβε αμεσως...και μαλιστα μου ειπε σιγουρα δεν θα ειχε εμπεδωθει στην εγκυμοσυνη!

 

δεν ητνα ετοιμο να βγει και τωρα ειναι στην ομοδα μωρων υψηλων απαιτησεων κανει τρελους μαραθωνιους θηλασμων...

 

τωρα αρχισε λιιιγο να ηρεμει ισως γιατι μαλλον ηταν η ωρα του να βγει...

 

σορρυ τα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα που χρονος!

 

Σπινακι σε σκεφτομαι εχω πολυ καλο προαισθημα....

 

καταρχας σε ευχαριστω για τη θετικη σκεψη που μου στελνεις!!! κατα δευτερον χαιρομαι που τα πατε τοσο καλα με τους θηλασμους....στην αρχη λιγο πολυ για ολα τα μωρα μαραθωνιοι ειναι!!σχετικα με την καισαρικη με την Αριστη-αν πανε στραβα τα πραγματα- και εγω σκεφτομαι οτι ισως να εχω καλυτερη αναρρωση απο το πρωτο...που περπατησα μετα απο τρεις μερες.Η μαια της μου ειπε οτι ολα φευγουν απο την επομενη ημερα, διοτι η αναρρωση πρεπει να γινει οσο το δυνατον πιο γρηγορα, δεν ειστε αρρωστες μου ειπε χαρακτηριστικα!Ιδωμεν στην πραξη!!

πως τα καταφερνεις και με τα δυο μικρακια σου??τι λεει το πρωτο σου????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...