Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

ο αντρας μου αυτο που σιγουρα θελει ειναι να παμε σε αυτον που παμε τωρα που του αρεσει και ειναι στο ιασω, κοινως να σταξω συνολο 4000, να μην ξερω αν θα εχω το παιδι μαζι μου και εννοειται οτι θα παω για δευτερη κτ...δεν ξερω αλλα μου ειπε οτι δεν τον πειραζει τοσο το πως θα γεννησω αλλα που.

η galat ξερει κανεις ποιο γιατρο εχει και η αγγελικη;

αν μπορειτε κοριτσια στειλτε πμ (αγγελικη τα εχουμε πει αλλα δεν θυμαμαι ποιον μου ειχες πει)

δεν ειμαι περιεργη ουτε κανενα ψωνιο, ισα ισα ειμαι υποστηρικτης του δημοσιου, ποσως με νοιαζει αν εχει air condition στην αναμονη ή η χλιδα απλα πραγματικα αυτα τα δυο πολυ με στεναχωρησαν, τωρα ο υπερηχολογος μπορει να ειναι αλλος την επομενη φορα και το γιατρο να τον παρω να τον ρωτησω αν μπορει να με δεχθει αλλη μερα μαζι με το β επιπεδου, ειπαμε με τον αντρα μου να συζητησουμε δευτερα που θα ειμαστε πιο ηρεμοι.

εγω αν παω για καισαρικη ηθελα να παω σε μια φιλη της αδερφης μου που ξεγεννα στο ρεα που θα με προσεξει και μου ειπε οτι θα ειναι παρα πολυ καλο μαιευτηριο.

θα δω και για rooming in στο ιασω αλλα τι να κανεις αν ειναι σε 3κλινο και ειναι ο ενας πανω στον αλλο;;;και τον καθενα δικο σου και απο τους διπλα στο επισκεπτηριο...αχ τι τραβαω

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θέλεις πραγματικά να προσπαθήσεις για vbac συζήτησέ το με τον άντρα σου πάλι, ήρεμα. Φαντάζομαι ότι αν του εξηγήσεις θα καταλάβει ότι είναι σημαντικότερο για σένα ο τρόπος και όχι ο τόπος που θα γεννηθεί το μωρό (και φυσικά τονίζοντας ότι μετράει και η υγεία και των 2 σας πάνω απ' όλα).

Η galat είχε πάει στην Αρίστη, αλλά αφού είδε ότι δεν τα καταφέρνει για φ.τ. τελικά γέννησε με το γιατρό που είχε αρχικά.

Η Αγγελική για να πω την αλήθεια δε θυμάμαι ποιον είχε -έχει Το έχει αναφέρει κάποιες σελι΄δες πίσω, κοίταξέ τες ίγο αν θες. Είχε καλή εμπειρία μαζί του (όπως μας είπε). Δε ξέρω από νοσοκομεία - κλινικές στην Αθήνα, αλλά πιστεύω ότι θα βρείς κάποιον άλλο (ίσως και στο Ιασώ που επιμένει ο άντρας σου).

Αν δεν έμεινες ευχαριστημένη με το Ροσόλυμο, ψάξε για άλλον, δεν είναι κακό. Λίγο ταλαιπωρία, αλλά στο κάτω- κάτω θα ζήσετε μαζί τη γέννηση του παιδιού σου, ας νιώθεις πιο οικεία, έτσι δεν είναι;:D

Και για να αταλάβω κάτι ακόμα...γενικά στην Αθήνα υπάρχει πρόβλημα με το rooming in;

Εδώ (κλινικές και νοσοκομεία) απ' όσο ξέρω επιτρέπουν παντού...:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, οταν γεννησα εγω δεν επιτρεποταν (2008, τωρα στο ιασω επιτρεπεται αλλα σε ενα δωματιο που ο ενας ειναι διπλα στον αλλο και αναμεσα στα κρεβατια χωραει ακριβως το πυρεξ...και τον καθενα να μπαινοβγαινει μεσα, αυτο με απασχολει αλλα και γενικα το ιασω δε με τρελαινει

στην αριστη δεν παω γιατι στο μητερα γεννησα την κορη μου και ειχα τις απαραδεκτες εντυπωσεις, μου λεγανε οτι δεν ειχε τιποτα και ειχε ραμματα και μου τα χρεωσανε κιολας, τεσπα δεν το ξαναλεω, γινομαι γραφικη, αλλοι εχουν την καλυτερη των εντυπωσεων, απλα μου φαινεται και τραγικο τοσα πολλα λεφτα.ενταξει, θα τα βρω αλλα δε μου περισσευουν κιολας

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εδω τα ειχα γραψει

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1654962&postcount=1415

και ο γιατρος

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1655121&postcount=1424

στο Ιασω επιτρεπεται rooming-in σε ολα τα δωματια .εγω ημουν τυχερη και τα δυο δωματια που αλλαξα ηταν αρκετα ευρυχωρα ωστε να χωραει το πυραξακι διπλα μου και επισης εχουν γινει αρκετα πιο αυστηροι και με το επισκεπτηριο και με το κοσμο που μενει μεσα στα δωματια...δε το περιμενα οταν πηγα να πω τηναληθεια γιατι ειχα ασχημεες εντυπωσεις απο τη προηγουμενη γεννα .....

[url=http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1655121&postcount=1424][/url]

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 μου και κοριτσια μου σας γλυκοφιλω.

αντζελα δεν απαντας σου εχω στειλει.

Να σου ζησει κοπελα μου φανταζομαι ευτυχισμενη που θασαι . Πως γεννησες? Εχεις γραψει πουθενα?

Γκαλατ μου να σου ζησει συγκινηθηκα με την ιστορια σου κοπελα μου.

Εχει γινει ταρζαν ο μπουμπουκος μου οποτε αρκουμαι στο να σας διαβαζω πολυ σπανια δυστυχως. Πολυ γρηγορα να σας θυμισω οτι προεχει η υγεια και ευεξια του μωρου στην κοιλια.Μην ειστε στεναχωρημενες και μην αγχωνεστε με τιποτα τωρα που τα μωρα δημιουργουν τα οργανακια τους και τη συνειδηση τους . Καλυτερα να τους δινετε ευτυχισμενα εξωτερικα ερεθισματα και ας πατε για καισαρικη παρα ολο αυτο το αγχος . Η καισαρικη ειναι μια ημερα ,με αγαπουλες μασαζακια θηλασμο θα τη φτιαξουμε , η οργανογεννεση των μωρων στην κοιλια ειναι μια ζωη!!! . Spynaki τι τις θες τωρα τις μετακομισεις παιδι μου κατσε να χαλαρωσεις και κανε τους καταλογους που παρεθεσες .Μια χαρα μου ακουγεσαι!!

 

ngeo23 μου κοριτσι μου ποσο με συγκινησες αχ κοπελα μου γλυκια και εγω τα ιδια ζουσα με μια κακομοιρα στο Αττικον. Το τι σφαλιαρα εριχνε στο μωρο και τι ειρωνια μου εκανε δε λεγεται...Πραγματικα η γυναικα ειχε προβλημα. Και γενικα στη χωρα μας συντελειται ενα εγκλημα αναρωτιεμαι γιατι σε εμας αυτη η μοιρα...

Για τις καισαρικες Σκεφτομουνα μηπως παμε με τα καροτσακια μια Παρασκευη στο Μητερα και Ιασω , (που ολα τα μωρακια ξαφνικα πρεπει να γεννηθουν ), να κανουμε καροτσερικη διαμαρτυρια αλλα παλι λεω οτι πρεπει απλα να αποδεχτουμε το γεγονος...

μου λειψατε σας φιλω ολες radmid mpravo!

 

http://yogamamagr.blogspot.com/

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα!

Galat να σου ζησει το μωρακι σου και μην ανησυχεις θα επανελθεις συντομα να ενισχυεις τον εαυτο σου με θετικες σκεψεις!!

Ngeo μου προσπαθησε να ηρεμησεις και σιγα σιγα θα το δεις με αλλο ματι.

 

Και για να σας μεταδωσω και εγω λιγη θετικη ενεργεια υπαρχουν κοπελες που εχουν γεννησει με φ.τ. μετα απο κ.τ. και δεν το γνωριζουμε οπως μια φιλη μου η οποια γεννησε το πρωτο της παιδακι με κ.τ. και μετα απο 27 μηνες γεννησε με φ.τ. το δευτερο.Θελω να πιστευω πως τα ποσοστα για vbac ειναι λιιιγο μεγαλυτερα απο αυτα που πιστευουμε και γνωριζουμε και με σωστη ενημερωση κυριως απο εμας τις μαμαδες ευχομαι να τα αυξησουμε!!

 

Σε ολες τις εγκυουλες ευχομαι πρωτα απο ολα γερα μωρακια και γερες μαμαδες και εν συνεχεια εναν τοκετο οπως τον επιθυμειτε και ελπιζω συντομα να μπω και εγω στην παρεα της ''εγκυου υποψηφιας για vbac'':-)!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

yogammama θελω να πω ενα ευχαριστω γιατι ηθελημενα ή αθελα με χαλαρωσες λιγο και σκεφτομαι πιο χαλαρα τα πραγματα και αισιοδοξα, εστιαζω στο να θηλασω αποκλειστικα πλεον και οχι τοσο στο πως θα το φερω στον κοσμο, και τις υπολοιπες βεβαια!!!

θα σας ενημερωσω, θα μιλησω παλι με το συζυγο να δουμε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μπαινω μεσα, ο υπερηχολογος(καλη λεξη ε!) ουτε αλλαξε το χαρτι απο κατω, ηταν της προηγουμενης (που να σημειωσω επειδη ηταν απο μακρυα πηγε πριν απο ολες μας- λες και εγω ηρθα απο διπλα) εβριζε ολη την ωρα και μιλουσε στο τηλεφωνο και ουτε καν μυο εδειξε το μωρο, του ειπα να σηκωθω να το δω και γυρισε το μονιτορ, τον ρωτησα για το φυλο και με ειρωνευτηκε οτι δεν ειναι δυνατο να το δει κανεις πριν την 22η εδβομαδα, με πιεσε πολυ για να γυρισει το παιδι, δεν μετρησε σωμα, μονο κεφαλι, μετα με παρατησε με το χαρτι πανω στο ζελε να μη ξερω με ποιο χερι να το πιασω και με ποιο να σκουπιστω. και για να τελειωνω με τον υπερηχολογο και να παω στο επομενο σημειωνω οτι εφυγε και αφησε τις υπολοιπες 5 συξιλες!!!

συνεχιζω σε λιγο μην ειναι και πολλα

 

Θέλω να διευκρινίσω κάτι...

Αυτοί που κάνουν τους απλούς υπερήχους στα ραντεβού είναι ειδικευόμενοι. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ΚΑΝ γυναικολόγοι ακόμα!

Εμένα τον πρώτο υπέρηχο τον είχε κάνει ο ίδιος ο Ροσόλυμος και μάλιστα ήταν αρκετά επεξηγηματικός απ' ότι θυμάμαι. Τις επόμενες φορές με έστελνε και μένα στον ειδικευόμενο ο οποίος δεν κοιτάει τίποτα το ιδιαίτερο, κάνει κάποιες μετρήσεις, ποδαράκι, κεφάλι, για να μαθαίνει αυτός. Αυτοί οι υπέρηχοι είναι ουσιαστικά -κατά τη γνώμη μου πάντα- άχρηστοι. Η αυχενική διαφάνεια, η β' επιπέδου και το doppler

(πού είναι οι υποχρεωτικοί υπέρηχοι)γίνονται τα πρωινά από γιατρούς ή αν θες μπορεί να τα κάνει και οπουδήποτε αλλού (εγώ είχα κάνει την αυχενική στο Αλεξάνδρα γιατί δεν είχαν ραντεβού στο Έλενας και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλα, σε αντίθεση με τη β επιπέδου στο έλενας όπου με σύγχυσε ο γιάτρος γιατί μου έλεγε ότι δεν γίνονται vbac στο έλενα)

Ο Ροσόλυμος πάντως επειδή είναι φευγάτος τύπος γενικά θέλει ... οργάνωση!

Γραψε σε ένα χαρτάκι ότι θες να τον ρωτήσεις, και να του πεις, και μην φύγεις αν δεν τα έχεις πει όλα! (την πατούσα συχνά, να μιλάμε για άσχετα θέματα και να μην ρωτάω αυτά που θέλω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καταλαβα οτι εκεινοι ειναι νεοι αφου φαινονταν αλλα ο συγκεκριμενος ηταν απαραδεκτος οχι μονο απο τη δουλεια που εκανε αλλα αλλα απο τη συμπεριφορα του, μας εβλεπε 2 ωρες να περιμενουμε, 2 ηταν στον 9ο μηνα και δεν ελεγε τιποτα, αφου δεν ξεραμε οτι ηταν αυτος αλλιως κατι θα λεγαμε και εμεις και μετα μιλουσε ολη την ωρα στο τηλεφωνο, δεν αλλαξε το χαρτι της προηγουμενης, αυτο ειναι δειγμα απαραδεκτου ανθρωπου οχι ειδικευομενου που απλα δεν ξερει να κανει καλα τη δουλεια του και αλλα πολλα που εχω να του φορτωσω.

οσο για το γιατρο, επειδη ειναι το 2ο δεν εχω πολλες αποριες, απλα τον ρωτησα πως θα γινει η διαδικασια, το κοστος κτλ και την υπολοιπη ωρα μιλουσαμε για ασχετα!

θα σου στειλω πμ να τα πουμε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

συγνώμη που θα καταχραστώ κατά κάποιο τρόπο το χώρο αυτό, αλλά το θέμα μου είναι σχετικό και άσχετο ταυτόχρονα με το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική!

Η μικρή μας είναι τώρα 15 μηνών (σχεδόν) και ήδη έχουν αρχίσει οι ερωτήσεις- συμβουλές για το 2ο παιδί...:?

Τα γνωστά ''πότε για το 2ο;'' ''να κάνεις το 2ο κοντά να ξεμπεδεύεις'' και όλα αυτά τα ''ωραία''.

Όταν ''πέφτω'' σε τέτοιες συζητήσεις, άλλοτε απαντω ''θα δούμε'' και άλλες φορές εξηγώ ότι θέλω να περάσει λίγος καιρός ακόμα για να επιχειρήσω φ.τ.

Εκεί, λοιπόν, οι περισσότεροι αντιδράνε κάπως έτσι: :shock:

με λίγα λόγια θεωρούν αυτό μου το όνειρο ακραίο και επικίνδυνο για μένα και το μωρό.

Πολλές φορές (και ανάλογα ποιον έχω απέναντί μου) προσπαθώ να εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα σήμερα κτλ κτλ αλλά και πάλι οι περισσότεροι τείνουν να είναι αντίθετοι και να προσπαθούν (άθελα τους) να με πείσουν ότι είναι μια κακή επιλογή.

Συγκεκριμένο παράδειγμα: κάποιες μέρες πριν είχαν έρθει σπίτι μας ένας φίλος του άντρα μου με τη γυναίκα και τα παιδιά τους. Η γυναίκα νοσηλεύτρια σε ιδιωτική κλινική.

Είπα λοιπόν κι εγώ να ρωτήσω τι ''παίζει'' εκεί, αν κάνουν vbac κτλ. ΕΚείνη λοιπόν άρχισε να μου λέει ότι είναι κάτι επικίνδυνο και τόσα πολλά έχουν τα μάτια της και να μην το επιχειρήσω κτλ. Αμέσως άλλαξα κουβέντα γιατί δεν ήθελα να χαλαστω.

Λϊγο μετά ξεκίνησε πάλι να μου λέει ότι καλύτερα να ξανακάνω κ.τ. γιατί είναι επικίνδυνο (μιά απ' τα ίδια δηλαδή). Τι και αν θέλησα να της πω κάποια πράγματα; Εϊδα ότι δε σκαμπάζει και το άφησα εκεί.

Αλλά θέλω να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα όλη αυτή η κατάσταση, γιατί τώρα οκ, δεν είμαι έγκυος και τα παίρνω στα κουτουρού, αλλά όταν με το καλό μείνω (και εκεί σίγουρα θα ακούσω περισσότερα) θα μου είναι ακόμα πιο δύσκολο όλο αυτό.

Θα μου πείτε πως ότι ακούσω ''μπαινάκης- βγαινάκης'' αλλά και πάλι δεν είναι πολύ ενοχλητικό να σε αγχώνουν (έστω και εν αγνοία τους) έτσι;:roll:

Βέβαια, επειδή είμαι και λίγο ''γαϊδουράκι'' όσον αφορά το πείσμα (και μόνο :lol:) όταν μου λένε τέτοια (εκτός του ότι μου σπάνε τα νεύρα) λέω στον εαυτό μου ''θα τα καταφέρω''!:-D

(μήπως είμαι λίγο διχασμένη;:rolleyes:)

Αυτά, είπα τον πόνο μου...

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο πόστ

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζαχαρένια, τι το λες κι εσύ σ' όποιον βρεθεί μπροστά σου?

Σου ζητάει κανείς να δώσεις λογαριασμό πως και πότε θα γεννήσεις?

Για το πότε σίγουρα όλοι έχουν το μακρύ τους και το κοντό τους θες δε θες.

Για το πως, αφού ούτε τους περνάει από το μυαλό τι τα θες και τους προκαλείς?

Αφού το καταφέρεις, τότε πες το και ευχαριστήσου τις αντιδράσεις.

Τώρα το μόνο που κάνεις είναι να δίνεις πατήματα σε άσχετους να σου τη λένε. Άσε τι θα ακουσείς μετά σε περίπτωση που δεν...

λέω εγώ τώρα...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ααααααααα, καλα ποσα τετοια εχω ακουσει...και απο ατομα που δεν γεννησαν καν!λες και ξερουν λες και εχουν ανοιξει κανενα περιοδικο γιατι πλεον και τα περιοδικα τα γραφουν, εγω ετσι το εμαθα πριν 2 περιπου χρονια, νομιζω ηταν το mommy δεν παιρνω και ορκο. μα με ρωτανε που θα γεννησεις, ελεγα στο ελενα, γιατι ρωτουσαν, για αυτο και για εκεινο και μετα ακολουθουσε ο χαμος!!!και με εναν τροπο λες και ρωτησε κανεις τη γνωμη τους!το χειροτερο ειναι τα πεθερικα μου που εχουν μεινει στις αποψεις του 50 και επιμενουν κιολας! η μαμα μου και η καημενη μου ειπε προσπαθησε για να μη ξανατραβηξεις αυτα που τραβηξες. απαραδεκτοι ολοι τους!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά ''πότε για το 2ο;''

Μόλις μας δώσετε την άδεια.

Μόλις μας απαλλάξετε από τη φροντίδα του πρώτου, ξεκινάμε σήμερα;

 

''να κάνεις το 2ο κοντά να ξεμπεδεύεις''

Σωστά, είναι καλά να ξεμπερδεύεις νωρίς από τις αγγαρίες. Το καλύτερο βέβαια είναι όταν κάποιος άλλος αναλαμβάνει την αγγαρία γι αυτό και ψάχνουμε κάποιον πρόθυμο να την αναλάβει.

 

 

άλλες φορές εξηγώ ότι θέλω να περάσει λίγος καιρός ακόμα για να επιχειρήσω φ.τ.

Εκεί, λοιπόν, οι περισσότεροι αντιδράνε κάπως έτσι: :shock:

με λίγα λόγια θεωρούν αυτό μου το όνειρο ακραίο και επικίνδυνο για μένα και το μωρό.

Γενικά δεν είναι καλή τακτική να συζητάς τέτοια θέματα. Αν κάτι δεν συμφωνεί με το ρεύμα, τότε είναι καλύτερα απλώς να το ανακοινώνεις αφού το έχεις κάνει. Πριν, ούτε κουβέντα!

 

Αλλά θέλω να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα όλη αυτή η κατάσταση, γιατί τώρα οκ, δεν είμαι έγκυος και τα παίρνω στα κουτουρού, αλλά όταν με το καλό μείνω (και εκεί σίγουρα θα ακούσω περισσότερα) θα μου είναι ακόμα πιο δύσκολο όλο αυτό.

 

Ακριβώς γι αυτό δεν προκαλείς τέτοιες συζητήσεις.

 

 

Θα μου πείτε πως ότι ακούσω ''μπαινάκης- βγαινάκης'' αλλά και πάλι δεν είναι πολύ ενοχλητικό να σε αγχώνουν (έστω και εν αγνοία τους) έτσι;:roll:

Δεν σε αγχώνουν εν αγνοία τους. Το κάνουν γιατί εσύ προσπαθείς να ξεφύγεις από αυτό που κάνει το 90% ακόμη και το 90% είναι παράλογο, ακόμη και αν παραβιάζεται κάθε ιατρική δεοντολογία, είναι πλειοψηφία που ενοχλείται από τα πρόβατα που φεύγουν από το κοπάδι.

 

 

Βέβαια, επειδή είμαι και λίγο ''γαϊδουράκι'' όσον αφορά το πείσμα (και μόνο :lol:) όταν μου λένε τέτοια (εκτός του ότι μου σπάνε τα νεύρα) λέω στον εαυτό μου ''θα τα καταφέρω''!:-D

 

Σε τέτοια θέατα έχεις καλύτερα αποτελέσματα όταν πας χαλαρά και σκέφτεσαι ότι θα το προσπαθήσεις και αν τα καταφέρεις έχει καλώς και αν δεν τα καταφέρεις, πάλι έχει καλώς.

 

Η χαλαρή προσέγγιση μειώνει το στρες και την αγωνία και οι πιθανότητες να πάνε όλα καλά αυξάνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν πηγα να γεννησω το νεκρο μωρο μου 22 εβδομαδων συγχωρεστε με κοριτσια....με ειδε η μαια κ μου πηρε ιστορικο..της λεω γεννησα τον γιο μου πριν 2,5 χρονια με καισαρικη...1 χρονο πριν διακοπη στην 22 εβδομαδα λογω προβληματος με καισαρικη...της λεω ''μην μου κανετε τιποτα μεχρι να ερθει η γαιτρο μου, θελει να μου βαλει ενα κολπικο για να μαλακωσει ο τραχηλος'' κ μου απαντησε με μια ειρωνια ''δεις προηγηθεισα καισαρικης κ θα το γεννησεις? α δεν ξερω επικινδυνο...''

το μονο που θα σας πω πηρα τον αντρα μου επιτοπου τηλεφωνο απο τον φοβο μου κ του ειπα ''φοβαμαι παρε με απο εδω...σημερα θα πεθανω''....τελικα ηρθε η γιατρος μου κ με ηρεμησε με τις βλακειες τις μαιας....κ ολα πηγαν καλα....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγω γεννησα με καισαρικη πριν απο 2,5 χρονια και ρωτοντας το γιατρο μου ειπε οτι φυσιολογικος τοκετος επειχειρηται μονο μετα απο 5 χρονια αλλα αυτος δεν το συνιστα κτλ κτλ .εγω ειναι η αληθεια δεν σκευτομαι για 2ο παιδι ακομη αλλα θα ηθελα να παω με οξυ τοκετο και να γεννησω φυσιολογικα,ετσι για την εμπειρια.απο περιεργεια εκανε καμια σας φτ μετα απο καισαρικη και ποσο καιρο μετα;

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη πριν απο 2,5 χρονια και ρωτοντας το γιατρο μου ειπε οτι φυσιολογικος τοκετος επειχειρηται μονο μετα απο 5 χρονια αλλα αυτος δεν το συνιστα κτλ κτλ .

 

Ένα γιατρός που δεν έχει εκπαιδευτεί στο VBAC συχνά λέει όποια ανοησία του έρθει για να μη χάσει την πελάτισα. Ο γιατρός σου είναι εντελώς άσχετος με τη διαδικασία και το σωστό θα ήταν να σου πει ότι ο ίδιος δεν αναλαμβάνει γιατί δεν έχει σχετική εκπαίδευση κι εμπειρία και αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις αλλού.

 

Τα 5 χρόνια που είπε, δεν αναφέρονται σε κανένα ιατρικό πρωτόκολο.

 

Oι περισσότεροι αναφέρουν ότι το διάστημα των 18 μηνών μεταξύ των τοκετών είναι ασφαλές, μερικοί προτιμούν τους 24 μήνες. Για αρκετές γυναίκες θεωρείται ασφαλές και το διάστημα των 12 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Ένα γιατρός που δεν έχει εκπαιδευτεί στο VBAC συχνά λέει όποια ανοησία του έρθει για να μη χάσει την πελάτισα. Ο γιατρός σου είναι εντελώς άσχετος με τη διαδικασία και το σωστό θα ήταν να σου πει ότι ο ίδιος δεν αναλαμβάνει γιατί δεν έχει σχετική εκπαίδευση κι εμπειρία και αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις αλλού.

 

Τα 5 χρόνια που είπε, δεν αναφέρονται σε κανένα ιατρικό πρωτόκολο.

 

Oι περισσότεροι αναφέρουν ότι το διάστημα των 18 μηνών μεταξύ των τοκετών είναι ασφαλές, μερικοί προτιμούν τους 24 μήνες. Για αρκετές γυναίκες θεωρείται ασφαλές και το διάστημα των 12 μηνών.

 

Αγλαϊα επέτρεψέ μου να πω ότι μπορεί να υπάρχει και άλλη διάσταση στο θέμα...

Μπορεί ο γιατρός να έχει ψάξει για VBAC και να μην έχει πειστεί για τη μέθοδο. Δεν καταλαβαίνω γιατί όποιος γιατρός πει ότι είναι αντίθετος στη VBAC πρέπει ή να είναι άσχετος ή να έχει προσωπικό όφελος από αυτό.

 

edit Και για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι υποστηρίζω το δικαίωμα της γυναίκας να επιλέξει τον τρόπο που θα γεννήσει, όπως εγώ για παράδειγμα θέλω δεύτερη καισαρική. Αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

παντως εκεινη την ωρα κοριτσια δεν μπορεις να διαλεξεις .εκεινος ειναι ο υπευθυνος. μπορει να προχωρας καλα και στο τελος κατι να μην καθεται.εμενα η μικρη δεν εμπαινε στον τραχηλο και ειχα τελεια διαστολη απο πολυ νωρις. τι να πεις ειμαι πολυ ευτυχισμενη και θα το ξανακανα με αυτον τον τροπο ευχαριστως!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα επέτρεψέ μου να πω ότι μπορεί να υπάρχει και άλλη διάσταση στο θέμα...

Μπορεί ο γιατρός να έχει ψάξει για VBAC και να μην έχει πειστεί για τη μέθοδο. Δεν καταλαβαίνω γιατί όποιος γιατρός πει ότι είναι αντίθετος στη VBAC πρέπει ή να είναι άσχετος ή να έχει προσωπικό όφελος από αυτό.

 

Στην Ελλάδα οι γιατροί δεν εκπαιδεύονται στο VBAC. Οπότε, αν έχουν κάνει ειδικότητα στην Ελλάδα δεν το γνωρίζουν ή το γνωρίζουν μόνο θεωρητικά. Δεν μπορούν να το κάνουν και αν το επιχειρήσουν είναι πολύ επικίνδυνο.

 

Αν ο ίδιος δεν έχει πεισθεί για τη μέθοδο τότε δεν αναλαμβάνει να το κάνει και το δηλώνει. Περιορίζεται στα όσα ισχύουν μέχρι τώρα και δεν τα διανθίζει με αυθαιρεσίες και αυτοσχεδιασμού για 5 χρόνια και ποσοστά επικινδυνότητας που δεν ισχύουν. Τα όσα ισχύουν έχουν δημοσιευτεί και πλέον είναι προσβάσιμα από όλο τον κόσμο.

 

 

Ένας γιατρός που μιλά για 5 χρόνια μεταξύ των τοκετών σίγουρα δεν το έχει ψάξει ούτε στο ελάχιστο. Αν έκανε μια ανάγνωση στα ιατρικά πρωτόκολλα που έχουν δημοσιευτεί από συναδέλφους του και εφαρμόζονται στα νοσοκομεία και τις κλινικές όπου το VBAC είναι ρουτίνα, θα γνώριζε ότι τα διαστήματα των 12-24 μηνών είναι αυτά που γενικώς αναφέρονται και κατά περίπτωση προσαρμόζονται.

 

Ο γιατρός έχει υποχρέωση να είναι τουλάχιστον ενημερωμένος. Πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζει τα νούμερα που ισχύουν ανά τον κόσμο και να μην αυτοσχεδιάζει. Όταν αυτοσχεδιάζει εκτίθεται και ο ασθενής χάνει την εμπιστοσύνη του γιατί δεν ξέρει που αρχίζει και πού τελειώνει ο αυτοσχεδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

 

edit Και για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι υποστηρίζω το δικαίωμα της γυναίκας να επιλέξει τον τρόπο που θα γεννήσει, όπως εγώ για παράδειγμα θέλω δεύτερη καισαρική. Αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

 

Ο γιατρός που λέει ψέματα, που παραπληροφορεί τη μητέρα, της αφαιρεί το δικαίωμα να διαλέξει.

 

Είναι ο ίδιος γιατρός που θα πει στη γυναίκα ότι το ινομύωμα δεν χειρουργείται λαπαρσκοπικά γιατί ο ίδιος δεν έχει εκπαιδευτεί σε αυτή τη μέθοδο και αντί να παραπέμψει τη γυναίκα σε έναν συνάδελφό του, προτιμά να κάνει ο ίδιος το χειρουργείο, αδιαφορώντας για την πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία και τις μεγαλύτερες επιπλοκές που έχει η δική του μέθοδος.

 

Επίτηδες διάλεξα ένα παράδειγμα άσχετο με τον τοκετό που φανερώνει όμως ακριβώς την ίδια νοοτροπία.

 

Για να μπορεί να αποφασίσει σωστά ο ασθενής θα πρέπει να έχει σωστές και πλήρεις προφορίες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! τουλαχιστον ο δικος μου μου ειπε "ξερω οτι γινεται αλλα εγω δεν το αναλαμβανω" κατι ειναι και αυτο

το χειροτερο ειναι να σου δινουν ελπιδες και στο τελος να βρισκουν κατι και τελικα να σε πανε παλι για καισαρικη.

να ρωτησω κατι, μαλλον ασχετο, η 2η καισαρικη ειναι υποχρεωτικη στις 38 εβδ;;;δεν γινεται πιο μετα;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! τουλαχιστον ο δικος μου μου ειπε "ξερω οτι γινεται αλλα εγω δεν το αναλαμβανω" κατι ειναι και αυτο

το χειροτερο ειναι να σου δινουν ελπιδες και στο τελος να βρισκουν κατι και τελικα να σε πανε παλι για καισαρικη.

να ρωτησω κατι, μαλλον ασχετο, η 2η καισαρικη ειναι υποχρεωτικη στις 38 εβδ;;;δεν γινεται πιο μετα;

 

κοριτσι μου,

η εμπειρια σου ηταν οντως λιγο φρικη ομως μη μενεις σε αυτα, προσπαθησε να βρεις ενα καναλι επικοινωνιας επι του θεματος με τον καλο σου και τα υπολοιπα θα λυθουν.τον καταλαβαινω παντως και αυτον, εσενα και το μικρουλι σας σκεφτεται...ειναι πολυ δυσκολο να προσπαθεις να πεισεις εναν ανθρωπο που δε γνωριζει κατι, ενω εσυ ο ιδιος εχεις δεχθει ενα καρο πληροφοριες και εχεις πειστει για καποια θεματα...

ΖΑΧΑΡΙΤΣΑ μου ,αυτο ισχυει και για σενα....μην μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες, μεινε με το καλο εγκυος, κανε vbac και μετα τους εξηγεις....το τι εχουμε ακουσει ολες....αστο καλυτερα, και απο γνωστες και απο ασχετους.....

Link to comment
Share on other sites

επισης κοριτσια, και σε παρακαλω Αγλαια αν γνωριζεις...κολπικο υποθετο-προσταγλανδινη επιτρεπεται στην περιπτωση μας????το να μας σπασουν τα νερα με καποια ραβδο-δε θυμαμαι ακριβως-ειναι επισης ασφαλες???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...