Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

δε νομίζω οτι καμια από εμας (που γεννησαμε με καισαρική) δεν το επεδίωξε (δεν ξερω αν υπάρχουν εξαιρέσεις) και δεδομένου του πόνου εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα ξανα αλλά όπως και ανέφερα, είναι κάτι που πραγματικά θελω να το βιώσω αν μπορώ. Απλά θελω να ενημερωθω σωστά, να δω ποιες οι πιθανές επιπλοκές γιατί λογικά, για να μην το κάνουν έτσι εύκολα οι γιατροί ή για να πρέπει να είναι κάποιος εκπαιδευμένος να το κάνει, αυτό δείχνει ότι κάποιο πρόβλημα μπορεί να υπάρχει.

Αλλά ειλικρινά, ελπίζω να σταματήσει αυτό αρχικά από τους γιατρούς, γιατί αν σου πουνε ή σε πάρουν εσπευσμένα για χειρουργείο εσυ δε νομίζω να μπορεις να πεις τιποτα παρα μονο αν εισαι και η ίδια μαιευτήρας και ξέρεις

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω και να μην τα καταφέρω τελικά και πάω τελευταία στιγμή για καισαρική θα είμαι ευχαριστημένη που με πιάσανε οι πόνοι ή σπασανε τα νερά φυσιολογικά και το προσπάθησα όσο μπορούσα. Μερικά πράγματα δεν είναι στο χέρι μας, εμείς κάνουμε ότι μπορούμε. Στην προηγούμενη γέννα μου μας είπε η γιατρός να πάμε την επόμενη το πρωί για εισαγωγή οπότε είχαμε ετοιμαστει και πήγαμε. Ο άντρας μου, μου είπε λίγο καιρό μετά "μα γιατί δεν έσπασαν τα νερά σόυ ή να σε πιάσουν η πόνοι και να τρέχω σαν τρελός με το αυτοκίνητο για να πάμε στην κλινική?" :) αστειευόμενος βέβαια αλλά και με μια δόση πικρίας για τό ότι δεν κύλησαν όλα φυσιολογικά και ομαλά αλλά είχαμε ραντεβού και ιατρικές παρεμβάσεις. Και το ίδιο νιώθω και γω. Δεν ξέρω αν σας φαίνεται χαζό και παιδιάστικο αλλά περίμενα όλη την εγκυμοσύνη μου γι αυτή τη στιγμή, που θα με πιάσουν οι πόνοι ή θα σπάσουν τα νερά, πως θα συμβεί, πότε, πού κτλ και γμτ τελικά δεν συνέβηκε. Η ψυχολογία μου τώρα που ξέρω ότι δεν θα γεννήσω προγραμματισμένα με καισαρική αλλά θα καταφέρω να ζήσω (αν θέλει ο Θεος) αυτή τη στιγμή της φυσιολογικής γέννας δεν περιγράφεται. Χάρηκα τόσο πολύ όταν ο γιατρός μου είπε ότι μπορούμε να πάμε για φυσιολογικό, περιμένωντας να πάρω όλο τον μήνα μου και να με πιάσουν οι πόνοι. Νομίζω πως η εμπειρία του φυσιολογικου τοκετού απτην ώρα του πρώτου πόνου μέχρι την ώρα που βγαίνει απο μέσα σου το μωρό είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία και θέλω πολύ να τη βιώσω ολοκληρωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η εμπειρία του φυσιολογικου τοκετού απτην ώρα του πρώτου πόνου μέχρι την ώρα που βγαίνει απο μέσα σου το μωρό είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία και θέλω πολύ να τη βιώσω ολοκληρωτικά.

 

συμφωνώ απόλυτα οτι είναι κατι μοναδικό. Δεν ξερω αν είδατε πριν περιπου 2 εβδομάδες ένα θέμα, εκπομπή, δεν ξερω πως να το πω στην ΝΕΤ νομίζω ή ΕΤ1 που είχε 4 γυναίκες και την εγκυμοσύνη και τη γέννα τους. Πολύ ωραίο και συγκινητικό...Δεν το πέτυχα απο την αρχή αλλά προς το τέλος.

Μακαρι να γίνει πραγματικότητα και σε εμάς...Πάντως πολύ θα ήθελα να μας πει κάποια που το έκανε πως είναι η εμπειρία αυτή (μετά απο καισαρική εννοώ...)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη, παρομοια περιπτωση, ηθελε μετα απο 2 καισαρικες να κανει φτ.Εκανε 20 ωρες γεννα, γιατι στην πραγματικοτητα ηταν η πρωτη της φορα , βγηκε το παιδι ταλαιπωρημενο κτλ....και στην ανανηψη επαθε αιμορραγια, της επεσε η πιεση και πηγε να πεθανει.Τελικα της εκαναν υστερεκτομη, αφου ειχε απο την πιεση σπασει η τομη.Στα 35 της.Αν ημουν στη θεση σου , δε θα το σκεφτομουν καν...Υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο την τομη της καισαρικης που ποναει...Αν ειχα δυο παιδια πισω, δεν θα το διακινδυνευα...Επιπλεον, ο φτ εχει ραματα(σερνομουν επι 40 μερες και δεν μπορουσα να κατσω,να παω τουαλ. κτλ...επισης πονουσε απιστευτα η μεση μου...και ακομα ποναει μετα απο τοσες φυσικοθεραπειες....Ελπιζω να σε καλυψα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν Rani... Επειδή είμαι πολύ διαβασμένη επι του θέματος και μου τη σπάνε απίστευτα οι γιατροί και τα άτομα που προσπαθούνε να τρομοκρατήσουνε τις γυναίκες και να τις στρέψουνε προς ένα ακόμα σοβαρό χειρουργείο σου απαντώ...

Όλες ξερουμε ότι μετα από 2 καισαρικές αυξάνεται πολύ ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας και δε νομίζω κανένας λογικός γιατρός να την ανάλαβε και να την άφησε να γεννάει 20 ώρες. Σε γυναίκα που επιχειρεί φ.τ. και έχει κάνει ήδη 2 καισαρικές κανένας γιατρός δε θα την άφηνε να έχει δύσκολη γέννα 20 ωρών. Δέ μας λές που συνέβηκε αυτό, σε νοσοκομείο στην Ελλάδα? Γιατί δεν το νομίζω.

Η πιθανότητα για ατελή ρήξη της μήτας σε φ.τ. μετά απο καισαρική είναι μικρότερη απο 1% Η ατελής ρήξη δεν έχει συμπτωματα κανένα κίνδυνο και επουλώνεται μόνη της. Η τέλεια ρήξη που οδηγεί στην υστερεκτόμη είναι μικρότερη από 0.01% Πάρα πολύ σπάνια να συμβεί και συμβαίνει και σε γυναίκες χωρίς ιστορικό καισαρικής.

Θέλεις να αναφέρουμε περιπτώσεις γυναικών που πέθαναν κατα τη διάρκεια μιας καισαρικής τομής? Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις αλλά δεν τις αναφέρουμε γιατί δε θέλουμε να τρομάξουμε έγκυες που πάνε για καισαρική. Μετά απο 3-4 καισαρικές είναι πολύ περισσότερες οι πιθανότητες επιπλοκών παρά αν είχες μία καισαρική και μετά 3-4 φυσιολογικούς τοκετούς.

Επίσης ένας φυσιολογικός τοκετός δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις ράματα και ταλαιπωρία, όπως είχες εσύ. Εγω απο τώρα κανω ασκήσεις Keggels για να γίνει ευλίγιστο το περίνεο και να γλιτώσω το σκίσιμο και ασκήσεις για εγκύους για να έχχω δυνατό σώμα, που θα με βοηθήσει να φέρω είς πέρας ένα εύκολο τοκετό.

Επίσης μπορώ να σου φέρω παράδειγμα μιας Ελληνίδας με 2 καισαρικές που επειδή κανένας γιατρός δεν την αναλάμβανε για φ.τ. ΄γεννησε σπίτι της με την μαία της και όλα πήγαν καλά και γέννησε όπως ήθελε το μωράκι της και οι δυο τους υγιείς. Την μαρτυρία της διάβασα στο ίντερνετ.

Υπάρχουν παραδείγματα καταστροφικών τοκετών και σε καισαρική και σε φ.τ. και σε φ.τ. μετά απο καισαρική. Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι με έμπειρο γιατρό σε ένα νοσοκομείο δεν κινδυνεύεις όταν γεννάς φυσιολογικά μετά απο καισαρική περισσότερο όταν κάνεις μια καισαρική.

Ας σταματήσουμε τον εκφοβισμό και τα καταστροφικά σενάρια. Το φυσικό είναι πάντα καλύτερο. Κι οταν λέω φυσικό εννοώ όχι περινεοτομές, όχι τεχνητές ωδίνες κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1.δεν προσπαθω να τρομοκρατησω κανεναν...

2.παρεθεσα το περιστατικο μιας γνωστης που ειχε αυτην την περιπετεια

3.παρεθεσα την προσωπικη μου αποψη επι του θεματος(δημοκρατια εχουμε απ'οσο γνωριζω)

4.ο καθε ανθρωπος οντας ενηλικος και εχοντας σωας τας φρενας πραττει οπως πιστευει

5.εμενα μου τη σπανε οι απολυτοι ανθρωποι και ειδικα αυτοι που υποστηριζουν ακραιες αποψεις

6.δεν ειμαι διαβασμενη επι του θεματος, γιατι δε χρειαστηκε, εσυ που εισαι μας λες μια επιστημονικη μελετη που αναφερει τις πιθανοτητες φυσιολογικου τοκετου μετα απο 2 καισαρικες, χωρις να υπαρχουν επιπλοκες?????

Αναμενω!

 

Υ.Γ.στο Ιασω!Ο γιατρος επεμενε να προχωρησουν σε καισαρικη αλλα η επιτοκος ηθελε οπωσδηποτε να ζησει την εμπειρια του φ.τ.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ρε κορίτσια στραβά συμβαίνουν παντου και παντα ακόμα και στα πιο απλά περιστατικά. Αυτό που λέμε νομίζω όλες εδω είναι οτι θα παμε ενημερωμένες (οχι σαν το σκυλί στο αμπέλι), με γνωση του τι περιμένουμε, με γνωση όλων των επιλογών και επιπλοκών αλλά πιστευω πραγματικά οτι ο γιατρός που θα το επιχειρήσει θα πρεπει να ειναι γνωστης. Επίσης, λογικά, η καισαρική, μιας και είναι χειρουργείο, έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες για επιπλοκές, ασχετες πολλές φορες με τον τοκετό αλλά σχετικές με την εγχείρηση, εσύ λες για 40 μέρες. Εγω για 1 βδομάδα δεν μπορούσα όχι να κάτσω αλλά να σηκωθώ απο το κρεβάτι μου και να φανταστείς οτι όλοι λέγανε οτι είχα πολύ καλή ανάρρωση, ακόμα, μετα απο 8 μήνες πονάει η τομή, όταν επισης αλλάζει ο καιρός πονάει, δεν θελω να την ακουμπα κανένας και ιδιαίτερα ο άντρας μου (ξερεις σε τι φάσεις, και αισθανομαι περιεργα), η μικρή κλωτσαει αβερτα και πεθαίνω, και πολλά άλλα. Τωρα τι να συγκρίνουμε...

Επισης σε φ.τ αλλες είχαν αλλα προβλήματα αλλά σε όλους τους τοκετους μπορείς να έχεις

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Rani δεν ανέφερες απλά την αποψή σου αλλά και ένα θλιβερό και ατυχές περιστατικό. Αν διάβασες καλά αυτο που έγραψα είναι ότι " Όλες ξερουμε ότι μετα από 2 καισαρικές αυξάνεται πολύ ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας και δε νομίζω κανένας λογικός γιατρός να την ανάλαβε και να την άφησε να γεννάει 20 ώρες." Με 2 καισαρικές αυξάνεται ο κίνδυνος επιπλοκών.

Μια γυναίκα στην Κύπρο πριν λίγους μήνες πέθανε την ώρα της καισαρικής και μάλιστα στο πρώτο της παιδί. Τί σημαίνει αυτό? οτι οι γυναίκες θα φοβούνται την καισαρική γιατί μπορεί να τύχει κάτι κακό? Όχι φυσικά. Οι πιθανότητες επιπλοκών είναι πολύ πολυ μικρές, μικρότερες του 1% σε μια καισαρική, το ίδιο και σε φ.τ. μετά απο καισαρική.

 

Δεν είμαι απόλυτος άνθρωπος, δεν λέω ναι σε φ.τ. με οποιοδήποτε κόστος ή σε μια πολύ δύσκολη γέννα. Αν ήμουν στη θέση της γνωστής σου θα ακουγα τον γιατρό μου και δεν θα επέμενα. Ετσι εκανα και την 1η καισαρική, γιατί δεν ήθελα να θέσω σε κίνδυνο το μωρό μου με έναν πολύ δυσκολο τοκετό. Θεωρώ όμως απόλυτο άτομο αυτόν που λέει καισαρική και πάλι καισαρική χωρις να το ψάχνει λίγο και να αφήνει ούτε καν ένα παραθυράκι για φ.τ. Στο κάτω κάτω μπορεί να φτάσεις στην κλινική με πόνους καλή διαστολή μικρό μωρό και εμπεδωμένο και να γεννήσεις μεσα σε μια ώρα. Πόσες τέτοιες γέννες υπαρχουν, ακόμη και σε πρωτότοκες? Γιατί να μη σου δώσει την ευκαιριά ο γιατρος, ή η ιδια στον εαυτό σου, να γεννήσεις εύκολα και να γλιτώσεις ένα ακόμα σοβαρό χειρουργείο?

 

Δεν πρέπει να είμαστε φοβισμένες μπροστά σε ένα φ.τ. ακόμα κι αν έχουμε καισαρική στο ιστορικό μας. Νομίζεις ότι θα ήταν πάγια τακτική σε ιατρικά προηγμένες χώρες όπως ΗΠΑ, Γερμανία, Αγγλία και οι γιατροί εκεί θα παρότρυναν τις γυναίκες να γεννήσουν φυσ. μετά απο καισαρική και θα το θεωρούσαν αυτονόητο αν πράγματι ήταν τόσο επικύνδυνο όσο λές και πιστεύεις ότι είναι?

 

Εχω διαβάσει άπειρες έρευνες και μελέτες γιατί δεν θα έθετα σε κίνδυνο την υγεία μου και του μωρού μου απλά για να γεννήσω φυσιολογικά. Πάνω απο όλα η υγεία. Κι απ όλα όσα έχω διαβασει τους τελευταίους μήνες (έκανα πραγματικά μεγάλη έρευνα) είμαι πιο σίγουρη και πάω με μεγαλύτερη ασφάλεια για φυσι. τοκ.

Το παράδειγμα που έδωσες είναι πραγματικά λυπηρό αλλά δυστυχώς υπάρχουν σε όλες τις γέννες λυπηρά περιστατικά. Στην περιπτωση φ.τ. μετά απο καισαρική δεν ειναι πιο αυξημενες οι πιθανότητες επιπλοκων απ όσο αν έκανες ξανά καισαρική.

 

Υπάρχουν πολλές γυναίκες που έκαναν μια πρώτη καισαρική και μετά γεννησαν πολλα παιδακια με φ.τ. και όλα πήγαν μια χαρα, και μαλιστα εκαναν περισσοτερα παιδια αποσα θα μπρουσαν να κανουν με καισαρικη. Και καταφεραν και εζησαν ωραιους και φ.τ. Γιατί να μην αναφέρουμε αυτά τα παραδειγματα? γιατί να μην αλλάξουμε το ιατρικο κατεστημενο στην Ελλάδα που μας σπρωχνει σε σοβαρες χειρουργικές επεμβασεις αντι σε φυσικές μεθόδους?

 

Και Rani, η αμάθεια ειναι καλυτερη της ημιμάθειας. Απο γιατρούς δέχομαι να τρομοκρατούν τις εγκύους γιατί ξέρω τα συμφέροντα τους για μια καισαρική αλλα εμεις πρεπει να υποστηριζομαστε μεταξυ μας κι όχι να εκφοβίζουμε η μια την άλλη με καταστροφικά παραδείγματα.

 

Οι έρευνες που μου ζήτησες.

 

Infection. Of women who choose a trial of labor,

7 out of 100 will get an infection. By comparison,

9 or 10 out of 100 women who choose planned

C-section will get an infection. This means that women

who choose C-section have a slightly higher risk of

infection (2% to 3% higher) than women who choose a trial

of labor.

Εδω λέει 7 στις 100 γυναίκες με φ.τ. μετά απο καισαρική παθαίνουν μολύνσεις ενώ οι 9-10 με επαναλαμβανομενη καισ.

 

οι πιθανοτητες για ρηξη μητρας αυξανονται ελάχιστα. 1 στις 1000 μεκ.τ. ενώ 2-4 στις 1000 με φτ μετα απο κτ

RISK OF SYMPTOMATIC UTERINE

RUPTURE IN ALL WOMEN

For all women . . . . . . . . . . . . . . Less than 1 birth per 1,000

For women who have

not had a C-section . . . . . . . . . Less than 1 birth per 1,000

For women who have an

elective repeat C-section . . . . About 1 birth per 1,000

For women who have a trial

of labor after C-section . . . . . . 2 to 4 births per 1,000

Link to comment
Share on other sites

Papers?

Eννοω τις πηγες που πηρες αυτα...ειναι καποιο επιστημονικο paper?

Εξακολουθω να επιμενω πως ειναι κοινη λογικη...οταν εχεις τομη στη μητρα, και η μητρα μεγαλωνει 1000 φορες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειναι πιθανον κατα τη διαρκεια της γεννας, ειδικα αν αυτη ειανι πολυωρη, λογω των εντονων συσπασεων να σπασει η τομη...Τωρα το 1% και 2% που λες, περιμενω να μου πεις και την επιστημονικη πηγη...ξερεις....περιοδικο(επιστημονικο), σελιδες, συγγραφεα κτλ...αλλιως δεν πειθομαι με απλες αναφορες που μπορει να γραφονται οπουδηποτε...

Και μην ξεχνας οτι μιλαμε για περιπτωση φτ μετα απο 2 καισαρικες...οχι μετα απο 1....αναμενω....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως σου ξαναείπα εχω διαβάσει εκατοντάδες έρευνες, η ίδια είμαι επιστήμονας των κοινωνικών επιστημών οπότε επέτρεψε μου να ξέρω να αξιολογώ την εγκυρότητα μιας επιστημονικής πηγής. Η συντρηπτική πλειοψηφία των ερευνών αναφέρει εξαιρετικά ενθαρυντικά αποτελέσματα για γυναίκες με 1 καισαρική στο ιστορικό με τομή χαμηλή οριζόντια (όλες έτσι γίνονται σήμερα)[b.

Αρκεί να δεις μια ιστιοσελίδα που να αφορά το θέμα για να καταλάβεις, αλλά και 1001 να διαβάσεις το ίδιο συμπερασμα βγάζουν όλες.

 

Σκέψου απλά ότι όταν έγινε η τομή στην μήτρα στην 39η ή 40η εβδομάδα ήταν ήδη 1000 φορές μεγαλύτερη η μήτρα, οπότε ουσιαστικά δεν τεντώνεται πολύ παραπάνω στην τωρινή γέννα. Γι αυτό και σε κ.τ. σε πρώωρες γέννες δεν πρεπει στην επόμενη γέννα να προσπαθήσει η γυναίκα για φ.τ. γιατί η τομή θα τεντωθέι περισσότερο. Οι τομές που γίνονται σήμερα ειναι πιο δυνατές και αντέχουν ενά φ.τ.

 

Η πηγή είναι η Mayo Clinic.

Low transverse incision. This is the most common uterine incision. It's made sideways across the lower part of the uterus. A low transverse incision usually bleeds less than an incision made higher on the uterus. It also forms stronger scars and presents less danger of rupture during subsequent labors — between a 0.2 percent to 1.5 percent chance. If you've had one or even two of these incisions, you may be a candidate for VBAC.

 

Safety. A successful VBAC is safer than a planned C-section. You're less likely to get an infection, have serious blood loss or experience complications from the anesthesia with a VBAC than with a repeat C-section

 

 

Πηγή είναι η American Pregnancy Association

VBAC and the Risk of Uterine Rupture:

The greatest concern for women who have had a previous cesarean is the risk of a uterine rupture during a vaginal birth. According to the American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), if you had a previous cesarean with a low transverse incision, the risk of uterine rupture in a vaginal delivery is .2 to 1.5%, which is approximately 1 in 5001.

 

Some studies have documented increased rates of uterine rupture in women who undergo labor induction or augmentation. You will want to discuss the possible complications of induction with your health care provider. Recently, ACOG stated that VBAC is safer than repeat cesarean and VBAC with more than one previous cesarean does not pose any increased risk.2

 

Εδω αναφέρει οτι και με περισσότερες απο μια καισαρική τομή στο ιστορικό δεν διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο.

Και οι 2 πηγές είναι αξιόπιστες. Μπορείς να τα βρεις στις ιστιοσελίδες τους.

[/b]

Link to comment
Share on other sites

Rani,

Σίγουρα, μια κακή εμπειρία κάποιου γνωστού μας μπορεί να πάρει τεράστιες διαστάσεις στο μυαλό μας.

Νομίζω ομως,ότι χρειάζεσαι λίγο διάβασμα, για να μπορείς να διαμορφώσεις τόσο έτονη άποψη.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:

http://www.ican-online.org/vbac/home

http://www.eutokia.gr/eutokia/

http://www.vbac.com/pdfs/FinalEd.pdf

 

Επιπλέον οφείλω να συμφωνήσω με αυτό

Υ.Γ.στο Ιασω!Ο γιατρος επεμενε να προχωρησουν σε καισαρικη αλλα η επιτοκος ηθελε οπωσδηποτε να ζησει την εμπειρια του φ.τ.

τωρα αν αυτή, μετα απο τις παραινέσεις του γιατρού και τις 20 ώρες, και, και ,και ήθελε ακόμα να...αυτή φταίει και ο γιατρός της και κανένας άλλος

Η κοπέλα αυτή, αν ήταν σωστά ενημερωμένη και διαβασμένη, είχε τεράστιες πιθανότητες να μην φτάσει εκεί που έφτασε:?και φυσικά ο γιατρός της δεν έπρεπε να την αφήσει :evil:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω αναφέρει οτι και με περισσότερες απο μια καισαρική τομή στο ιστορικό δεν διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο.

Και οι 2 πηγές είναι αξιόπιστες. Μπορείς να τα βρεις στις ιστιοσελίδες τους.

[/b]

 

Δεν με ενδιαφερει τι γραφεται στο internet σε καποια site που υποστηριζουν τον τοκετο στο σπιτι.Εγω ρωτησα για μελετη...μελετη δεν μπορεις να βρεις...αρα για εμενα που ειμαι επιστημονας υγειας(βιολογος για την ακριβεια) δεν μου λενε τπτ

Για να το κλεισουμε...γιατι πειθομαι μονο με μελετες οπως σου ειπα...συγγραφεας,σελιδες κλπ...

επειδη σε forum οπως και αυτο διαβαζει πολυς κοσμος,καλο θα ηταν οταν εκφραζουμε καπως ακραιες και παρακινδυνευμενες αποψεις να μπορουμε να τις τεκμηριωσουμε επιστημονικα, γιατι πιθανον να παρασυρουμε ανθρωπους σε καταστροφικες επιλογες...

αυτη ειναι η αποψη μου...

οπως και στο θηλασμο, μελη που συμβουλευουν υπερ της μιας αποψης ή της αλλης, παραθετουν απο κατω και τη βιβλιογραφια.

Εγω δεν παρεθεσα καμια επιστημονικη αποψη επομενως δεν καλουμαι να την τεκμηριωσω.

Χαιρομαι που υπαρχει μια δημιουργικη συζητηση , λυπαμαι που δεν υπαρχει καποια επιστημονικη μελετη που να υποστηριζει επακριβως τις θεσεις σου, γιατι ο φτ ειναι μια ομορφη εμπειρια ζωης.Μακαρι ολες οι μαμαδες να ηταν πολυ ενημερωμενες και να μην πηγαιναν με ραντεβου για καισαρικη, επειδη αυτο βολευει το γιατρο...εξαρχης, στην πρωτη γεννα τους, ωστε να μπορουν χωρις φοβο να συνεχισουν ετσι στα επομενα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναφέρονται πολλές μελέτες. Αν πας στις λίγο πιο ειδικές σελίδες, θα δεις ότι όλες οι αναφορές έχουν πίσω τους της αντίσοιχη μελέτη

http://www.vbac.org.uk/

Καλό διάβασμα!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη σε forum οπως και αυτο διαβαζει πολυς κοσμος,καλο θα ηταν οταν εκφραζουμε καπως ακραιες και παρακινδυνευμενες αποψεις να μπορουμε να τις τεκμηριωσουμε επιστημονικα, γιατι πιθανον να παρασυρουμε ανθρωπους σε καταστροφικες επιλογες...

αυτη ειναι η αποψη μου...

 

δεν καταλαβα ποιες είναι οι ακραίες και παρακινδυνευμένες απόψεις μας;;;;που στο κάτω κάτω απόψεις είναι και όχι γεγονότα...μηπως είσαι λίγο υπερβολική και δογματική;;; καταστροφικές επιλογές;;; :shock:

δε σε πιανω...γιατί, τα περιοδικά, site , βιβλία και γιατροί που εμένουν σε αυτό και λένε την αποψή τους δεν μετράνε;;;οι γιατροί δεν είναι επιστήμονες;δεν δικαιούνται να μετράει η γνώμη τους;;;

 

http://mammyland.com/teleytaia-nea/themata-ygeias/toketos-kaisariki-2

http://www.hiniadis.com/m5.html

http://www.gynaikologos.net/VBAC.html

 

και άλλους μπορώ να βρω.Δηλαδή μας λές εν ολίγης οτι αυτοί οι γιατροί δεν μπορούν να λένε αυτα τα πράγματα, δεν τα έχουν μελετήσει και δεν μπορεί κανένας να τους λάβει υπόψη επειδή κάποιο χαρτί δεν έχω με τα λόγια τους και τα πιστοποιητικά της μελέτης που έκαναν;;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο βρε κοριτσια πειτε της τα! Εχει πει μια προσωπική απολύτως άποψη την οποία θεω΄ρω λανθασμένη και προσπαθεί να μας πεισει ότι είναι σωστη και εννοείται ότι αυτή δεν βασίζεται σε μελέτες αλλά στις αρλουμπες που τις κατεβαινουνε. Και σε ρωτάω και δεν απαντάς. Γιατί να είναι συνηθισμένη πρακτική και να θεωρείται και αυτονόητο μάλιστα ότι μια γυναικα θα γεννήσει με φ.τ. μετά απο καισαρική ΜΟΝΟ σε ιατρικά προηγμένες χώρες όπως ΗΠΑ, Αγγλία Γερμανία κ.α. αν όπως λες αυτό είναι καταστροφική επιλογή και επικίνδυνο? Αναμένω!

Link to comment
Share on other sites

Nena,

επειδη απαντας με προσωπικη επιθεση εναντιον μου,

αποκαλυπτεις αφ'ενος την ποιοτητα του χαρακτηρα σου,αφ'ετερου το οτι δεν καταλαβες το λογο που αμφισβητω τετοιου ειδους απολυτες αποψεις στο forum.

Επειδη βρισκεσαι στο α' τριμηνο της εγκυμοσυνης, δεν απαντω περαιτερω επι προσωπικου(ας κρινουν οσοι διαβαζουν).

Με αποκαλεσατε ημιμαθη, αν και δεν ανεφερα οτι γνωριζω επι του θεματος.Απλα παρεθεσα μια προσωπικη αποψη και ενα τραγικο γεγονος.

Θελοντας να προστατευσω τους αναγνωστες απο απολυτες θεσεις, ζητησα βιβλιογραφια...που να ζητουσα και τπτ πιο δυσκολο.Κοινως, ζητησα να τεκμηριωσεις τις θεσεις που παραθετεις τοσο απολυτα στο forum.

Σου παραθετω ενα λινκ απο το pubmed(αν δεν το ξερεις ειναι η πιο εγκυρη επιστημονικη βιβλιογραφια παγκοσμιως).Στο abstact αυτο,(αν θες τη μελετη να την αγορασεις να την διαβασεις, εγω δεν διαθετω), διαφαινεται πως καθε εγκυμοσυνη οπου θα επιχειρειται VBAC θα πρεπει να αντιμετωπιζεται ως case-study,δεδομενης της αποκλισης επιτυχιας της VBAC, η οποια εξαρταται απο πολλους παραγοντες και κυριως απο το αν υπηρχαν επιβαρυντικοι παραγοντες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη , τοσο για τη μητερα οσο και για το μωρο.

Συνοπτικα παραθετω πως η επιτυχια VBAC κυμαινοταν απο 10-73%

Επιπλεον,

The VBAC success rate for low-risk women (no conditions) was 73.76% vs 50.31% for high-risk women (at least 1 condition), P < .0001

Αυτο σημαινει οτι γυναικες με τουλαχιστον εναν επιβαρυντικο παραγοντα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, εχουν ~50% πιθανοτηταν να πραγματοποιησουν επιτυχημενο φτ.

Αρα, δεν ειναι πανακεια το ναι ή το οχι οταν σκεφτεται μια γυναικα φτ μετα απο καισαρικη.

Εμμενω λοιπον στις αρχικες μου θεσεις, οτι με εκνευριζουν απιστευτα οι απολυτοι ξερολες!

 

 

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18395037?ordinalpos=10&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να ανοίξει η ουλή μετά από μια καισαρική θεωρείται ότι είναι κάτω του 1% (ένα αποδεκτό νούμερο ασφάλειας). Παρόλα αυτά, όσο περισσότερες ουλές στη μήτρα, τόσο αυξάνει η πιθανότητα αυτή, σε όρια που να καθιστούν τον ΤΜΚ μια δυνητικά επικίνδυνη τακτική

 

πηγη:http://www.gynaikologos.net/VBAC.html που προτεινε η ngeo23 για να "ενημερωθω"...που λεει οτι η πιθανοτητα να ανοιξει η ουλη θεωρειται 1%....γιατι δε λεει εχει αποδειχθει οτι....μηπως επειδη ΔΕΝ εχει αποδειχθει?κι εγω θεωρω οτι η γη εχει σχημα κυβου...

ελεος.....

Link to comment
Share on other sites

Nena,

επειδη απαντας με προσωπικη επιθεση εναντιον μου,

αποκαλυπτεις αφ'ενος την ποιοτητα του χαρακτηρα σου,αφ'ετερου το οτι δεν καταλαβες το λογο που αμφισβητω τετοιου ειδους απολυτες αποψεις στο forum.

Επειδη βρισκεσαι στο α' τριμηνο της εγκυμοσυνης, δεν απαντω περαιτερω επι προσωπικου(ας κρινουν οσοι διαβαζουν).

Με αποκαλεσατε ημιμαθη, αν και δεν ανεφερα οτι γνωριζω επι του θεματος.Απλα παρεθεσα μια προσωπικη αποψη και ενα τραγικο γεγονος.

Θελοντας να προστατευσω τους αναγνωστες απο απολυτες θεσεις, ζητησα βιβλιογραφια...που να ζητουσα και τπτ πιο δυσκολο.Κοινως, ζητησα να τεκμηριωσεις τις θεσεις που παραθετεις τοσο απολυτα στο forum.

Σου παραθετω ενα λινκ απο το pubmed(αν δεν το ξερεις ειναι η πιο εγκυρη επιστημονικη βιβλιογραφια παγκοσμιως).Στο abstact αυτο,(αν θες τη μελετη να την αγορασεις να την διαβασεις, εγω δεν διαθετω), διαφαινεται πως καθε εγκυμοσυνη οπου θα επιχειρειται VBAC θα πρεπει να αντιμετωπιζεται ως case-study,δεδομενης της αποκλισης επιτυχιας της VBAC, η οποια εξαρταται απο πολλους παραγοντες και κυριως απο το αν υπηρχαν επιβαρυντικοι παραγοντες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη , τοσο για τη μητερα οσο και για το μωρο.

Συνοπτικα παραθετω πως η επιτυχια VBAC κυμαινοταν απο 10-73%

Επιπλεον,

The VBAC success rate for low-risk women (no conditions) was 73.76% vs 50.31% for high-risk women (at least 1 condition), P < .0001

Αυτο σημαινει οτι γυναικες με τουλαχιστον εναν επιβαρυντικο παραγοντα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, εχουν ~50% πιθανοτηταν να πραγματοποιησουν επιτυχημενο φτ.

Αρα, δεν ειναι πανακεια το ναι ή το οχι οταν σκεφτεται μια γυναικα φτ μετα απο καισαρικη.

Εμμενω λοιπον στις αρχικες μου θεσεις, οτι με εκνευριζουν απιστευτα οι απολυτοι ξερολες!

 

 

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18395037?ordinalpos=10&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

 

Νομίζω οτι ολοι εδω δεν λέμε τις αποψεις μας για να επηρεάσουμε κανέναν ουτε για να φανατιστούμε. Απλα συζητάμε, δεν μπορω να καταλάβω, χωρις να εχω (εννοείται και απο που κι ως που) κάτι μαζί σου, γιατί είσαι τοσο επιθετική. Ο καθενας (με τις γνώσεις που διαθέτει, εγω για παράδειγμα έχω τελειώσει πολυτεχνείο, είμαι εκπαιδευτικός και εχω διαβασει αρκετά πράγματα αλλά δεν το διαφημίζω) εχει τη γνωμη και την άποψή του και δεν πιστέυω οτι τετοιοι χαρακτηρισμοί και λόγια αρμόζουν σε μια τετοια συζήτηση και σε ένα τετοιο forum. Αν έχεις κάτι προσωπικό με κάποιον καλό θα ήταν να το πεις σε Pm για να ηρεμήσουν και λίγο τα πράγματα. Τωρα αν είμαστε "ξερόλες" επειδή είμαστε πιο ανοιχτοί σε σκεψεις και προτάσεις, διαβάζουμε καποια πράγματα (τι να κάνουμε, δεν ξερω ακριβώς το iso μιας επιστημονικής άποψης) και ακούμε τους γιατρούς μας (να μας πω αφελείς;;; ), τι να πω

Καλό όμως είναι να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς, δεν αρμόζουν στο forum όπου ανταλλάσσουμε απόψεις με ωραίο και δημοκρατικό τρόπο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να ανοίξει η ουλή μετά από μια καισαρική θεωρείται ότι είναι κάτω του 1% (ένα αποδεκτό νούμερο ασφάλειας). Παρόλα αυτά, όσο περισσότερες ουλές στη μήτρα, τόσο αυξάνει η πιθανότητα αυτή, σε όρια που να καθιστούν τον ΤΜΚ μια δυνητικά επικίνδυνη τακτική

 

πηγη:http://www.gynaikologos.net/VBAC.html που προτεινε η ngeo23 για να "ενημερωθω"...που λεει οτι η πιθανοτητα να ανοιξει η ουλη θεωρειται 1%....γιατι δε λεει εχει αποδειχθει οτι....μηπως επειδη ΔΕΝ εχει αποδειχθει?κι εγω θεωρω οτι η γη εχει σχημα κυβου...

ελεος.....

 

η συγκεκριμένη πηγή, δεν ξερω κατα ποσο την θεωρείς αξιόπιστη, τι να σου πω, εγω είμαι απο τα άτομα που τα διαβάζω όλα και τα υπερ και τα κατα ( δες και http://www.medlook.net/article.asp?item_id=548) αλλά δεν αναφερεις κάτι για τους γιατρούς που αναφερουν τα παραπάνω. Τι πρεπει να ζητάμε απο αυτούς για να ακούμε και να έχουμε εμπιστοσύνη στις απόψεις και τις γνώμες τους;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σου έκανα προσωπική επίθεση Rani και αν το πήρες έτσι απολογούμαι, δεν είχα αυτό το σκοπό. Αλλά όπως είπε και η ngeo23 νομίζω οτι είσαι επιθετική. Όντως είμαι έγκυος και όντως έχω συγχηστεί μ αυτή τη συνομιλία γιατί εισαι πολύ απότομη και στο κάτω κάτω νομίζω ότι δεν σε αφορά άμεσα το θέμα γιατί δεν έχεις κάνει καισαρική.

Και όταν μιλάς σε έγγυους που βλέπεις ότι είναι θετικές στο ενδεχόμενο να γεννήσουν με φ.τ. μετά από κ.τ. (πάγια τακτική όπως είπαμε σε ιατρικά προηγμένες χώρες) δε νομίζω ότι είναι σωστό να θέτεις καταστροφίκά παραδείγματα και να επιμένεις τόσο σ αυτό. Δειξε λίγη ευαισθησία ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω ασχολίαστη την άσκοπη επιθετικότητα και αντιπαράθεση:?

Σου παραθετω ενα λινκ απο το pubmed(αν δεν το ξερεις ειναι η πιο εγκυρη επιστημονικη βιβλιογραφια παγκοσμιως).Στο abstact αυτο,(αν θες τη μελετη να την αγορασεις να την διαβασεις, εγω δεν διαθετω), διαφαινεται πως καθε εγκυμοσυνη οπου θα επιχειρειται VBAC θα πρεπει να αντιμετωπιζεται ως case-study,δεδομενης της αποκλισης επιτυχιας της VBAC, η οποια εξαρταται απο πολλους παραγοντες και κυριως απο το αν υπηρχαν επιβαρυντικοι παραγοντες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη , τοσο για τη μητερα οσο και για το μωρο.

Συνοπτικα παραθετω πως η επιτυχια VBAC κυμαινοταν απο 10-73%

Επιπλεον,

The VBAC success rate for low-risk women (no conditions) was 73.76% vs 50.31% for high-risk women (at least 1 condition), P < .0001

Αυτο σημαινει οτι γυναικες με τουλαχιστον εναν επιβαρυντικο παραγοντα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, εχουν ~50% πιθανοτηταν να πραγματοποιησουν επιτυχημενο φτ.

Σε όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα επιτυχία της VBAC θεωρείτε να έρθει σε πέρας ο φυσιολογικός τοκετός και να μην χρειαστεί να προβούμε εκ νέου σε καισαρική. Τα ποσοστά που παραθέτεις αναφέρονται υποθέτω εκεί και όχι στις πιθανότητες να πάθουν κάτι κακό η επίτοκος ή το βρέφος. Καλό θα ήταν να μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους.

Επίσης, παντού αναφέρεται ότι η προσπάθεια για VBAC πρέπει να εκτιμηθεί κατά περίπτωση. Και φυσικά να συνεκτιμηθούν οι επιβαρυντικοί παράγοντες και να ληφθεί υπεύθυνη απόφαση από την έγκυο και το γιατρό.

Όσο για την επικινδυνότητα του VBAC (σε σύγκριση με την επικινδυνότητα μιας νέας καισαρικής), για μένα τουλάχιστον τα ποσοστά δείχνουν ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσω, αν η εγκυμοσύνη μου εξελισσεται κανονικά και δεν προκύπτει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Είναι απόλυτη θέση αυτό?

(άλλωστε όπως εσύ τυχαίνει να ξέρεις κάποια που δεν τα κατάφερε και κινδύνεψε κιολας -από βλακεία, εγώ τυχαίνει να ξέρω κάποια που τα κατάφερε μια χαρά)

Αρα, δεν ειναι πανακεια το ναι ή το οχι οταν σκεφτεται μια γυναικα φτ μετα απο καισαρικη.

Μα κανείς δεν είπε ότι είναι....

Απλά γνωρίζοντας περισσότερα, μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα αν ένα τέτοιο ενδεχόμενο είναι για μας ή όχι. Επίσης αν ο γιατρός μας μπορεί να μας υποστηρίξει σωστά σε μια τέτοια απόφαση ή όχι -κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό.

Γι' αυτό το κουβεντιάζουμε άλλωστε.

Εμμενω λοιπον στις αρχικες μου θεσεις, οτι με εκνευριζουν απιστευτα οι απολυτοι ξερολες!

Οι αρχικές σου θέσεις είναι....?

Ότι δεν υπάρχει λόγος να κουβεντιάζουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που επεσαν οι τονοι(επιτελους) :)

Βρε κοριτσια, εσεις μου επιτεθηκατε πρωτες οταν εγραψα το πρωτο ποστ με το περιστατικο.(για διαβαστε....)

Ευχομαι σε ολες ολοψυχα να πανε ολα καλα και να ζησετε την εμπειρια του φ.τ., με εναν πονο , και να ειναι ευκολος και γρηγορος οπως ο δικος μου(αυτο με τον ενα πονο μυθος,ε?) :)

Το κολλημα που εφαγα ηταν με το οτι θα πρεπει να ειμαστε ακριβεις και προσεκτικοι οταν συζηταμε δημοσια καποια λεπτα ιατρικα θεματα.

Δεν εχω καμια διαθεση να διαφημισω την ιδιοτητα μου (και σιγα την ιδιοτητα δλδ), απλα τη χρησιμοποιησα για να απαντησω σε κατι κακοπροαιρετα να τα πω...σχολια.... anyway....

Καλο ειναι να μαθαινει κανεις και κατι καινουριο και να εξελισεται...πχ πως και που να αναζητα μια επιστημονικη βιβλιογραφια...κακο ειναι?

Προσωπικη αντιπαραθεση προς θεου δεν υπαρχει απο μερος μου...

Να ειστε καλα και καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σας!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που επεσαν οι τονοι(επιτελους) :)

Βρε κοριτσια, εσεις μου επιτεθηκατε πρωτες οταν εγραψα το πρωτο ποστ με το περιστατικο.(για διαβαστε....)

Ευχομαι σε ολες ολοψυχα να πανε ολα καλα και να ζησετε την εμπειρια του φ.τ., με εναν πονο , και να ειναι ευκολος και γρηγορος οπως ο δικος μου(αυτο με τον ενα πονο μυθος,ε?) :)

Το κολλημα που εφαγα ηταν με το οτι θα πρεπει να ειμαστε ακριβεις και προσεκτικοι οταν συζηταμε δημοσια καποια λεπτα ιατρικα θεματα.

Δεν εχω καμια διαθεση να διαφημισω την ιδιοτητα μου (και σιγα την ιδιοτητα δλδ), απλα τη χρησιμοποιησα για να απαντησω σε κατι κακοπροαιρετα να τα πω...σχολια.... anyway....

Καλο ειναι να μαθαινει κανεις και κατι καινουριο και να εξελισεται...πχ πως και που να αναζητα μια επιστημονικη βιβλιογραφια...κακο ειναι?

Προσωπικη αντιπαραθεση προς θεου δεν υπαρχει απο μερος μου...

Να ειστε καλα και καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σας!

 

μια συζήτηση κάνουμε όπως όλες στο forum και δε νομίζω να χρειάζονται επιστημονικά κριτήρια για να πουμε τη γνωμη μας. Αλλά, συγνώμη, εγω ειδικά δεν σου επιτεθηκα καθόλου, άλλωστε δεν είναι και το στυλ μου, ισα ίσα, καλό είναι να αναφέρονται όλες οι απόψεις και τα περιστατικά. Ασε που δεν ηξερα οτι γεννησες με φ.τ., οποτε δεν είχα κανεναν σκοπό απο μερους μου. Εγω εντωμεταξύ, δεν ειμαι εγκυος, απλά με ενδιαφερει πολύ γιατί θελω να αλλαξω και γιατρο καθώς οταν με εκοψε εμένα, έκοψε και το παιδί κατω απο το ματι και εχει ραμματα και μας ειπε και οτι δεν ηξερε τιποτα (&^&%^@@#@$ να μην πω τιποτα) και εχει σημαδι το καημενο, μαλλον για παντα, εκτος αν παμε για πλαστική.

Παντως ρε παιδιά, πολλές φιλες μου με καισαρική και ειναι πολύ κρίμα...Εσυ είσαι απο τις τυχερες!να χαιρεσαι το μωράκι σου και τα ξαναλέμε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναμε με την σκεψη του φυσιολογικου απλα θα ειναι νωριτερα απ την ημερομηνια μικρο το μωρο οχι πολυ θρεμενο και οχι πολυ πιεση... αλλα παντως δεν με πηγε καρφι στην καισαρικη.....

 

:shock: Πώς ξέρει ότι θα είναι νωρίτερα;

 

Η πρόκληση απαγορεύεται όταν έχει προηγηθεί καισαρική γιατί με τη χρήση συνθετικής ωκυτοκίνης οι πιθανότητες ρήξης μήτρας είναι πολύ μεγάλες.

 

Όλα όσα γράφεις ισχύουν για προγραμματισμένη καισαρική που γίνεται μόλις κλείσει η 38η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...