Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

σ'εβαλε για προκληση στις 40+1 και μαλιστα σου ειπε οτι για να κανεις VBAC πρεπει να γεννησεις μεχρι τις 38 βδομαδες...... αρα δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις VBAC, ειναι σιγουρο οτι στις 38 βδομαδες θα σου πει "αφου δε γεννησες μεχρι τωρα παμε για καισαρικη" κι αν οι πονοι σε πιασουν ΠΡΙΝ τις 38 βδομαδες, παλι ειναι σιγουρο οτι θα σου κανει αμεσα καισαρικη!

 

αχ μάλλον με μπέρδεψες με άλλη

 

Ναι, με αλλη σε μπερδεψα! Ισως με τη Nena...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαια ευχαριστώ.

Εχετε δίκαιο. Αυτοί οι γιατροί που γεννάνε με καισαρική χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος απλά επειδή τους βολέβει (αν πάτε Χριστούγεννα σε ιδιωτική κλινική μάλλον θα είναι άδεια) θα γεννήσουν εμάς φυσιολογικά που έχουμε καισαρική στο ιστορικό?

Ισως οι γιατροί του νοσοκομείου να είναι προτιμότεροι απ αυτή την άποψη. Επειδή είναι μισθωτοί και ούτως η άλλως θα βρίσκονται στο νοσοκομείο, δεν βιάζονται να σε ξεπετάξουν. Αν και τα ποσοστα καισαρικών στα νοσοκομεία της Ελλάδας είναι ψηλά όσο και αυτά των κλικινών, αυτό είναι λίγο περίεργο. Ισως επειδή πληρώνονται και με φακελάκι αυτό να περιπλέκει τα πράγματα. (καλύτερο φακελάκι για καισαρική?)

Οι νοσοκομειακοί γιατροί στην Κύπρο δεν πέρνουν ευρώ από μας και τα ποσοστά καισαρικών στο νοσοκομείο είναι πολύ χαμηλά (23% στη Λάρνακα 30% Λευκωσία)

Είναι λυπηρό πάντως γιατί δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σ ένα γιατρό ότι θα σε βάλει για καισαρική για τους σωστούς λόγους ή γιατί τον βολέυει.

Οπότε φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να βρεις γιατρό που να θέλει να σε γεννήσει φυσιολ. μετά απο καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου, μου έχει πει ότι μαζί με την μαία του που είναι αστέρι είχαν καταφέρει κολπικό τοκετό μετά απο καισαρική αλλά 5 χρόνια μετά, όχι νωρίτερα. Τώρα που εγώ θέλω να κάνω φυσιολογικό, φοβάται πως θα αντιδράσει ο οργανισμός γιατί είναι δίδυμα και εγώ παχιά αλλά δεν μου έχει κόψει τελείως την ελπίδα. Μου λέει, όπως κυλήσει, θα δούμε την 38η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα δίδυμα επειδή τεντώνεται παραπάνω η μήτρα είναι πιο επικύνδυνο, αλλά που ξέρεις? μπορει να σε πιάσουνε νωρίς οι πόνοι (πολύ πιθανόν με δίδυμα) και να εξελιχθεί γρήγορα ο τοκετός.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι, βέβαια όσο κι αν δεν θέλω να κάνω καισαρική αν τυχόν δω ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (δηλαδή αν κινδυνεύσουν τα μωρά) δεν το συζητώ καν, παρότι που πονάει γμτ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πας για VBAC πρεπει να πληρουνται καποιες προϋποθεσεις, μια απο αυτες ειναι να μην ξανασυμβει αυτο που εκανε το γιατρο να κανει καισαρικη την προηγουμενη φορα. Εσυ δεν ξερεις καν γιατι εκανες καισαρικη, και σκεφτεσαι να κανεις VBAC με τη γιατρο σου, που σ'εβαλε για προκληση στις 40+1 και μαλιστα σου ειπε οτι για να κανεις VBAC πρεπει να γεννησεις μεχρι τις 38 βδομαδες...... αρα δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις VBAC, ειναι σιγουρο οτι στις 38 βδομαδες θα σου πει "αφου δε γεννησες μεχρι τωρα παμε για καισαρικη" κι αν οι πονοι σε πιασουν ΠΡΙΝ τις 38 βδομαδες, παλι ειναι σιγουρο οτι θα σου κανει αμεσα καισαρικη!

 

Τα ραμματα στο μωρο απο την καισαρικη ηταν οντως τραγικο! :( Αν ομως θελεις οντως να επιχειρησεις VBAC πρεπει ν'αλλαξεις γιατρο, η δικια σου δεν το εχει ξανακανει ποτε (κι ας ισχυριστηκε οτι το εχει - λες να σου ελεγε την αληθεια και να εδιωχνε απο μονη της την πελατισσα?).

 

tasuki, εγώ είμαι αυτή!

Κατρχήν ξέρω το λόγο που κατέληξα σε καισαρική: είχα μερική αποκόλληση του πλακούντα. Σταματήσαμε τον ορό και περιμέναμε, αλλά δυστυχώς οι συσπάσεις μειώθηκαν πολύ και η αποκόλληση δεν σταμάτησε, οπότε όταν άρχισαν να πέφτουν και οι σφιγμοί του μωρού...με τρέχανε :?:?:cry:

Απ'ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα αυτό δεν αποτελεί λόγο να μην επιχειρήσω ΦΤ.

Τώρα για τη γιατρό κι εγώ αναρωτιέμαι κι εχω τις επιφυλάξεις μου...κατά τα άλλα όμως είμαι ευχαριστημένη από αυτήν.

Αν ξέρεις κάποιον γιατρό στην Αθήνα με σχετική εμπειρία, στείλε μου ένα πμ. Έχω καιρό ακόμα μπροστά μου και θα ήθελα να το ψαξω.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εlliz να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!! κι εγω εχω εναν φυσιολογικο και μισ καισαρικη. Αν ο γιατρος σου ειναι απο αθηνα πληζ στειλε μου με προσωπικο μηνυμα τα στοιχεια του. πες μου σε παρακαλω ποσο διαστημα περασε αναμεσα σε καισαρικη και 2ο ΦΤ

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και χρόνια πολλά . Είμαι καινούργια στο forum, είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό μου και ήθελα να ρωτήσω αν καμιά σας γνωρίζει κάποιον γιατρό στη Θεσσαλονίκη που να αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική? θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί πραγματικά θα με ενδιέφερε να το προσπαθήσω. Όμως θα ήθελα να έχει πείρα και να είναι αξιόπιστος. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο θέμα !!!!!!!!!!!!!!!!

και οφείλω να πώ παρα μα παρα πολυ κατατοπιστικό.

Η μητέρα ειναι απο την Κύπρο και γέννησε στην ελλάδα (καθοτι μενει εδω)

δίδιμα (εμενα και τον αδερφό μου ) πριν απο 27 χρόνια με καισαρική.

ο γιατρος της δεν της έδωσε την επιλογή για φυσιολογικό τοκετό καθόλου καθότι οπως την είπε είναι δίδιμακια. Και ήμασταν και τεραστια για δίδιμα 3.750 το κάθε ένα!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

φτου μας!!!!!!

4,5 χρόνια μετά ειναι ετοιμόγεννη στον αδερφό μου τον μικρό, και οι γιατροι στην αθήνα όλοι της λενε -μετα απο καισαρική -μονο καισαρική.

να μην τα πολυλογώ πήγε στην Κύπρο όπου την ανέλαβε ενας γνωστός της γιατρος και γέννησε τον αδερφουλη μου με φυσιολογικό τοκετό.

και τώρα το ξαναλέω ήταν 22,5 χρονια πριν !!!!!!!!!!!!!!!!!(27 ειμαι εγώ)

τώρα η δική μου ιστορία

ειναι οτι ήθελα φυσιολογικό όσο τιποτες αλλο .....

είχα κανει ασκήσεις ....ειχα μαθει αναπνοές .....

με τον γιατρό μιλάγαμε και μου έλεγε θα προσπαθησουμε να μην με κοψει καθόλου απο κάτω!!!!!!

και μετά απο πρόβλημα δικο μου μεγάλο.

(ήμουν έτοιμη για εκλαμψια)

Με τα νεφρά μου να μην λειτουργουν καλά....και οι εξετάσεις να έχουν βαρέσει κόκκινο.

Αναγκαζόμαστε (και μιλαω στο πληθυντικο γιατι παντα με ρώταγε και αναλύαμε μαζι τα παντα ) ετσι αναγκαζομαστε και μπαίνουμε για εσπευμένη καισαρική....εγώ με κλάματα ...... (4.23 τα χαράματα βγήκε η μπουμπου μου)

Δοξα το Θεό δεν πόναγα ....καθολου μετά ....

το τονιζω καθολου!!!!!!!

Η πρώτη του κουβέντα μετά την καισαρική ήταν σου υπόσχομαι Μελινακι μου .....στο δεύτερο να μην εχουμε θέμα με σένα και θα το παμε φυσιολογικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

βέβαια όσο κι αν δεν θέλω να κάνω καισαρική αν τυχόν δω ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (δηλαδή αν κινδυνεύσουν τα μωρά) δεν το συζητώ καν, παρότι που πονάει γμτ!!!

 

Εσυ εχεις διδυμα σ'αυτην την εγκυμοσυνη. Αμφιβαλλω αν ακομη κι οι γιατροι που κανουν VBAC θα δεχονταν να σε αναλαβουν.

 

κάποιον γιατρό στη Θεσσαλονίκη που να αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική? θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί πραγματικά θα με ενδιέφερε να το προσπαθήσω. Όμως θα ήθελα να έχει πείρα και να είναι αξιόπιστος.

 

Η Αγλαϊα γνωριζει τετοιους γιατρους στη Θεσ/νικη, αλλά ειναι σε διακοπες τωρα! Αν μπορεις να περιμενεις μεχρι να γυρισει, θα σου δωσει στοιχεια επικοινωνιας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[

Η Αγλαϊα γνωριζει τετοιους γιατρους στη Θεσ/νικη, αλλά ειναι σε διακοπες τωρα! Αν μπορεις να περιμενεις μεχρι να γυρισει, θα σου δωσει στοιχεια επικοινωνιας!

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βεβαίως και θα περιμένω, εξάλλου είμαι ακόμα στον τρίτο μήνα. Έχω καιρό μπροστά μου...θα πρέπει να το ξαναθέσω ως ερώτημα μετά τις γιορτές ή θα το δει η Αγλαία και θα μου απαντήσει? Sorry αλλά είμαι λίγο άσχετη και καινούρια στο χώρο. Αν ήξερα από την πρώτη εγκυμοσύνη το forum, ίσως είχα αποφύγει και την πρώτη καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα από την πρώτη εγκυμοσύνη το forum, ίσως είχα αποφύγει και την πρώτη καισαρική.

 

γιατι το λες αυτο;; εγω πιστευω οτι αν σου ελεγε ο γιατρος εσυ τι θα έκανες;θα ελεγες ναι και δεν θα το συζητουσες καν. Και εγω ετσι σκεφτομουν αλλα ευτυχως ηρεμησα λιγο.

Με το καλό το μωρακι σου και πραγματικά εύχομαι να γεννησεις οπως θελεις και ειναι καλυτερα για το μωρο και εσενα. Οταν με το καλο, μας ενημερωνεις!!!

Καλή Χρονιά!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

βέβαια όσο κι αν δεν θέλω να κάνω καισαρική αν τυχόν δω ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (δηλαδή αν κινδυνεύσουν τα μωρά) δεν το συζητώ καν, παρότι που πονάει γμτ!!!

 

Εσυ εχεις διδυμα σ'αυτην την εγκυμοσυνη. Αμφιβαλλω αν ακομη κι οι γιατροι που κανουν VBAC θα δεχονταν να σε αναλαβουν.

 

Το ξέρω αλλά τρέφω ελπίδες.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις διδυμα σ'αυτην την εγκυμοσυνη. Αμφιβαλλω αν ακομη κι οι γιατροι που κανουν VBAC θα δεχονταν να σε αναλαβουν.

 

Το ξέρω αλλά τρέφω ελπίδες.... :D

 

Αφου δεν εχεις βρει γιατρο για VBAC. Ακομη και στο τικερακι σου γραφει "καισαρικη μεχρι 10/3". Αυτο ειναι που λεμε "φρουδες ελπιδες". :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις διδυμα σ'αυτην την εγκυμοσυνη. Αμφιβαλλω αν ακομη κι οι γιατροι που κανουν VBAC θα δεχονταν να σε αναλαβουν.

 

Το ξέρω αλλά τρέφω ελπίδες.... :D

 

Αφου δεν εχεις βρει γιατρο για VBAC. Ακομη και στο τικερακι σου γραφει "καισαρικη μεχρι 10/3". Αυτο ειναι που λεμε "φρουδες ελπιδες". :wink:

 

Ο γιατρός μου έχει κάνει στο παρελθόν VBAC αλλά μου έχει πει, όπως πολύ σωστά ανέφερες, ότι στη δική μου περίπτωση το 90% είναι να γίνει άλλη μία καισαρική παρά κολπικός τοκετός... αλλά φρούδες ή κενές ή άσκοπες δεν παύουν να είναι ελπίδες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[γιατι το λες αυτο;; εγω πιστευω οτι αν σου ελεγε ο γιατρος εσυ τι θα έκανες;θα ελεγες ναι και δεν θα το συζητουσες καν. Και εγω ετσι σκεφτομουν αλλα ευτυχως ηρεμησα λιγο.Καλή χρονιά και ό,τι επιθυμείτε όλες κορίτσια. Το λέω, γιατί φυσικά και έκανα ό,τι μου είπε ο γιατρός μου, αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε όντως ανάγκη για καισαρική ή οφείλεται στην γενικότερη νοοτροπία που επικρατεί για καισαρική με το πρώτο προβληματάκι. Το θέμα, δηλαδή είναι ότι έχω χάσει λίγο την εμπιστοσύνη μου,καθώς δεν γνωρίζω καμιά από τις φίλες ή γνωστές μου να γέννησε με φυσιολογικό. Όταν μπήκα στο μήνα μου ο γιατρός μου με ρώτησε πότε να κανονίσουμε για καισαρική. Έκπληκτη του είπα ότι δεν σκοπεύω να κάνω καισαρική και από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Ο μικρός μου τυλίχτηκε με το λώρο γύρω από λαιμό ( για κάποιους γιατρούς αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα) και επιπλέον ο γιατρός μου είπε ότι 7-10 μέρες πριν κάνω την καισαρική ο πλακούντας έπαψε να τροφοδοτεί το μωρό. Βέβαια το μωρό μου γεννήθηκε 200 γραμμάρια πιο βαρύ από αυτό που μέτρησε ο γιατρός 10 μέρες πριν, αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βάρος ήταν λίγο ή αρκετό. Δεν το διακινδύνεψα λοιπόν, και γέννησα με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπήκα στο μήνα μου ο γιατρός μου με ρώτησε πότε να κανονίσουμε για καισαρική. Έκπληκτη του είπα ότι δεν σκοπεύω να κάνω καισαρική και από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Ο μικρός μου τυλίχτηκε με το λώρο γύρω από λαιμό ( για κάποιους γιατρούς αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα) και επιπλέον ο γιατρός μου είπε ότι 7-10 μέρες πριν κάνω την καισαρική ο πλακούντας έπαψε να τροφοδοτεί το μωρό.

 

Ναι, μαλλον εισαι απο τις τυπικες περιπτωσεις που μπηκαν αδικα για καισαρικη. Οταν ο πλακουντας παυει να τροφοδοτει το μωρο, η εγκυος μπαινει αμεσα για επειγουσα καισαρικη για να μη χασει το παιδι, δεν κλεινει ραντεβου για 7-10 μερες μετα! Εκτος κι αν ο γιατρος ηθελε να πει κατι διαφορετικο, οτι ο πλακουντας ειναι υπερωριμος, αλλά και παλι, δε θα κανονιζε την ΚΤ για τοσο αργοτερα και σιγουρα οχι χωρις παρακολουθηση μερα παρα μερα! Το πιθανοτερο ειναι ο πλακουντας να μην ειχε προβλημα.

 

Οσο για το λωρο, διαφορετικη γιατρος απο τη δικη μου μου ειχε πει οτι με 2 περιελιξεις του λωρου δεν υπαρχει προβλημα στο ΦΤ, με 3 μπορει ο τοκετος να καταληξει σε καισαρικη αν δημιουργηθει θηλια. Οντως, η γιατρος μου με ξεγεννησε με ΦΤ και 3 περιελιξεις του λωρου: δυο στο λαιμο, μια στο ποδι. (οι παλμοι του μωρου επεσαν λιγο οταν προσπαθουσε να κανει τη στροφη για να κατεβει, αλλά ξανανεβηκαν μολις την εκανε)

Link to comment
Share on other sites

Το λέω, γιατί φυσικά και έκανα ό,τι μου είπε ο γιατρός μου, αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε όντως ανάγκη για καισαρική ή οφείλεται στην γενικότερη νοοτροπία που επικρατεί για καισαρική με το πρώτο προβληματάκι. Το θέμα, δηλαδή είναι ότι έχω χάσει λίγο την εμπιστοσύνη μου,καθώς δεν γνωρίζω καμιά από τις φίλες ή γνωστές μου να γέννησε με φυσιολογικό. Όταν μπήκα στο μήνα μου ο γιατρός μου με ρώτησε πότε να κανονίσουμε για καισαρική. Έκπληκτη του είπα ότι δεν σκοπεύω να κάνω καισαρική και από τότε άρχισαν τα προβλήματα.

 

αχ, κλασικά και εγω σκεφτομαι αν οντως χρειαζόταν, δεν το πολυπιστευω, ασε που οταν με εξετασε εδω (1 ωρα μακρυα απο αθηνα) ειπε "γενναμε γρηγορα" και μετα απο ωρες ελεγε θα αργησουμε....και τελικά μπαρουφες. Αλλα εκεινη τη στιγμη το βουλωσα (γιατι δεν εξηγησε καν, με πηραν σηκωτη) και δεν καταλαβα και πολλα οπως προειπα...Αλλα μην το σκεφτεσαι, απλα θα επρεπε ΟΛΑ τα πιθανα ενδεχομενα να τα ειχα συζητησει απο πριν μαζι του και οχι να παω μες στην τρελη χαρα, λες και πηγαινα για βολτα. Ημουν πολυ ενθουσιασμενη και ευτυχως δεν πονουσα καθολου, ολοι ηταν αγχωμενοι εκτος απο εμενα που ολο γελουσα και χαιρομουν για αυτο που θα βιωνα. Αλλα μάταια τα σχεδια, φρουδες οι ελπιδες όπως προειπαν!

Καλα να ειναι τα μωρακια μας και τα αλλα, απλα μια γραμμη στο μπικινι... (λεμε τωρα!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, πραγματικά αισθάνομαι ότι κάποιος με καταλαβαίνει!!! ngeo23 και εγώ νομίζω πως έπρεπε να συζητήσω και να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα με το γιατρό μου, που δεν το έκανα αλλά όπως λες ευτυχώς τα μωράκια μας είναι γερά και αυτό έχει σημασία. tasuki δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβαινε με τον πλακούντα μου, νομίζω ότι το πιο πιθανόν να μου μίλησε για υπερώριμο, και πήγα ενδιάμεσα άλλη μια φορά να ακούσει τους παλμούς του, ενώ μου ζήτησε να ελέγχω πόσες φορές αισθάνομαι ότι το παιδί κινείται κατά τη διάρκεια της μέρας ( 8-10 φορές).

Όπως και να χει ακόμα και αν συνέβαινε κάτι τέτοιο μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα εμφανιστεί σε δεύτερη εγκυμοσύνη. Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει. Είχα εμφανίσει και διαβήτη κύησης - αν και είμαι πολύ αδύνατη- και είχα πάρει μόνο 8 κιλά στην εγκυμοσύνη, οπότε ο μικρός μου γεννήθηκε μόλις 2900. Αλλά ευτυχώς δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με το παιδί μετά τη γέννηση του.

Το σίγουρο είναι ότι θα ήθελα να γεννήσω σε κάποια άλλη πόλη το δεύτερο μου μωράκι, καθώς οι συνθήκες του μοναδικού μαιευτηρίου στα Τρίκαλα είναι οικτρές. Φανταστείτε ότι σε αυτό γεννήθηκα και εγώ και δεν έχουν γίνει και πολλές αλλαγές από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια εκτος αν υπαρχει αλου το θεμα ... σε καισαρικη ο μπαμπας στο ιασω δε μπορει να ειναι μεσα? σωστα ? αν τους πει καποιος ο ρουβας γιατι ηταν? τι θα πουν?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια εκτος αν υπαρχει αλου το θεμα ... σε καισαρικη ο μπαμπας στο ιασω δε μπορει να ειναι μεσα? σωστα ? αν τους πει καποιος ο ρουβας γιατι ηταν? τι θα πουν?

 

ρουβα, ξερουβάς δεν θα τον βαζανε μεσα σε μια εγχειρηση!!!!

δεν ειναι κουκλος ;;;(ασχετο με το θεμα μας...)

αν και νομιζω οτι ηταν στο Λητω

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια εκτος αν υπαρχει αλου το θεμα ... σε καισαρικη ο μπαμπας στο ιασω δε μπορει να ειναι μεσα? σωστα ? αν τους πει καποιος ο ρουβας γιατι ηταν? τι θα πουν?

 

ρουβα, ξερουβάς δεν θα τον βαζανε μεσα σε μια εγχειρηση!!!!

δεν ειναι κουκλος ;;;(ασχετο με το θεμα μας...)

αν και νομιζω οτι ηταν στο Λητω

 

Όντως γέννησε η Ζυγούλη στο Λητώ αλλά από εκεί και πέρα από τη στιγμή που είναι εγχείρηση θα πρέπει πρώτα από όλα να είναι σύμφωνος ο γιατρός σου, μετά το νοσοκομείο και τέλος ο άντρας σου, αν αντέχει, γιατί είναι χειρουργείο (βέβαια θα είναι πίσω από τη κουρτίνα .. αλλά δεν παύει να είναι εγχείρηση)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια.Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα που έχω δημοσιεύσει προ ολίγου,είμαι καινούρια μαμά.Γέννησα με καισαρική τομή στις 29/12/2008 στο Έλενα.Δεν είχα δικό μου γιατρό για καθαρά οικονομικούς λόγους και έτσι πήγα σε εφημερεία του μαιευτηρίου.Αυτός είναι και ένας λόγος για τον οποίο θεωρώ πως έφαγα και το μαχαίρι (εγώ ήθελα φυσιολογικό τοκετό),γιατί σοβαρός λόγος δεν υπήρχε.Τελοσπάντων τώρα έχω μια γυναικολόγο πάλι στο Έλενα που πηγαίνει και μία φίλη μου,αλλά εκείνη δεν αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.Βασικά κανένας γιατρός στο συγκεκριμένο μαιευτήριο δεν αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις.Θέλω να κάνω και άλλα παιδάκια κάποια στιγμή,αλλά με φυσιολογικό τοκετό.Γνωρίζετε κάποιον μαιευτήρα που να είναι εξιδεικευμένος σε αυτό το θέμα? Σας ευχαριστώ θερμά.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν επικοινωνήσεις με το συλλογο Ευτοκία θα σε φέρει σε επαφή με έναν γυναικολόγο που συνεργάζονται και αναλαμβάνει vbac (είσαι και διαβασμένη βλέπω, για να χρησιμοποιείς τον όρο vbac) ο οποίος νομίζω είναι στο Μητέρα. Για άλλους στην Αθήνα τουλάχιστον στο δημόσιο δεν έχω ακούσει, αλλά δεν το έψαξα και παραπάνω. Και γω πάω για vbac αν και θα χουν περάσει μονο 16 μήνες μεταξύ των 2 τοκετών αλλά είμαι στην Κύπρο για να σου πω για τον γιατρό μου. Εδώ αναλαμβάνουν και στα δημόσια νοσοκομεία έτσι περιπτώσεις αν έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...