Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Βρήκα αυτό:

 

Ρήξη μήτρας.

Συμβαίνει συνήθως όταν μετά από μια καισαρική τομή γίνεται προσπάθεια να γεννήσει η γυναίκα με φυσιολογικό τοκετό ή μετά από παρατεταμένη σύσπαση της μήτρας (υπερτονία). Όταν γίνει ρήξη της μήτρας, η γυναίκα αισθάνεται έντονο διαξιφιστικό άλγος και μετά σταματούν οι ωδίνες. Αισθάνεται τάση λιποθυμίας και αίσθημα ροής υγρών μέσα στην κοιλιά. Από τον κόλπο θα έχει αίμα. Επίσης η γυναίκα θα έχει ταχυσφυγμία και ωχρότητα. Τα συμπτώματα μερικές φορές μπορεί να είναι τόσο έντονα που μπορεί να φθάσει μέχρι καταπληξία και θάνατο ακόμα, αν δεν γίνει γρήγορα διάγνωση και χειρουργική αντιμετώπιση.

 

Μερικές φορές έχουμε αιμορραγία στην εγκυμοσύνη και δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί η αιτία. Επίσης πρέπει να αποκλεισθούν και λόγοι που δεν οφείλονται στην κύηση, όπως πολύποδες, κολπίτιδες, τραχηλίτιδες κ. λ. π.

 

 

Μάλλον γλίτωσα από του χάρου τα δόντια!!!!

 

Για αυτό μου έδωσαν aerolin που είναι βρογχοδιασταλτικό... ανάσα δεν μπορούσα να πάρω....

 

Συγνώμη αν κάνω κατάχρηση του Thread, αλλά έχω σοκαριστεί...

Άργησα λίγο, αλλά....

Ο γιατρός δεν μου τα είπε αυτά γιατί μάλλον δεν ήθελε να με τρομάξει.

 

Μήπως να τα έσβηνα, μη τρομάξουν και τα κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μην τα σβήσεις για κανένα λόγο!

 

Είσαι σίγουρη ότι στον ορό δεν έβαλαν τίποτα;

 

Η τετανικη σύσπαση είναι μια από τις παρενέργειες της ωκυτοκίνης όταν αυτή χορηγείται μέσα στον ορό.

 

Ακόμη και αν σου χορήγησαν ωκυτοκίνη, το πιθανότερο είναι να το αποκρύψουν γιατί θα βρούνε το μπελά τους. Αυτό που πέρασες ήταν πράγματι επικίνδυνο.

 

Επανέρχομαι για να σχολιάσω τα λεγόμενα του γιατρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου δεν είμαι σίγουρη.

Αλλά αφού υποτίθεται είχε ξεκινήσει ο τοκετός γιατί να μου βάλουν ωκυτοκίνη;

και δεν έπρεπε να μου το πούν αν ήταν να μου βάλουν;

Γιατί θυμάμαι.. ρώτησα... τί είναι αυτό.. και μου είπε απλός ορός.

 

Αλλά από την άλλη, όταν είναι να γεννήσεις φυσιολογικά σου βάζουν ορό;;;

 

ΑΠό ότι θυμάμαι... έβαλαν τον ορό και μετά από κανένα 15 λεπτο είχα την σύσπαση.

Τόσο γρήγορα να έγιναν όλα;

 

Ουφ... δεν ξέρω...........

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο σου πώς ήταν;

Οι τετανικές συσπάσεις στους μυς γενικά όμως (δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τη μήτρα, πιθανόν να μην έχει σχέση) οφείλονται σε χαμηλά επίπεδα ασβεστίου στο αίμα.

Πάντως αν το ότι το έπαθες σε μια εγκυμοσύνη σημαίνει ότι έχεις προδιάθεση και για επόμενη (αν λέω...), σημαίνει ότι ούτε κατά διάνοια δεν πρέπει να σκέφτεσαι για φυσιολογικό τοκετό. Η ένταση της συστολής που περιγράφεις δε νομίζω ότι μπορεί να την αντέξει μια χειρουργημένη μήτρα (δεν είναι εντός φυσιολογικών ορίων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά αυτό για την ωκυτοκίνη που λέει η Αγλαϊα, μπορεί να έχει δίκιο.

Εδώ εμένα τους είπα μόνη μου ότι είχα ρίγη, δεν χαμπάριασαν, ότι τα υγρά είχαν αλλάξει χρώμα (είχαν γίνει κατάμαυρα), μου είπαν ότι ήταν από τη διαστολή (αίμα) και μέχρι να έρθει ο γιατρός μου είχαν βάλει ορό (λέγοντας λίγες μονάδες, άρα ωκυτοκίνη), παρόλο που είχε ξεκινήσει ο τοκετός (διαστολή 4).

Βέβαια εγώ είχα λοίμωξη πυρετό, και μπήκα κατευθείαν για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Α!!! κατάλαβα.

Μα είναι δυνατόν;

Πώς κάνουν ότι θέλουν;

Για να τελειώνει πιο γρήγορα ο γιατρός καθώς ήταν ήδη 3.30 το μεσημέρι όταν έσπασαν τα νερά και για να μην τον πιάσει το ξημέρωμα;

Αυτό είναι έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να προχωρήσω σε φυσιολογικό μετά από αυτό ε;; αν μιλάμε για ρήξη μήτρας...

πάντως όταν ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ το 2ο με φυσιολογικό μου είπε ο συγκεκριμένος "εισαι τρελλή; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ"

 

Ο γιατρός σου, όπως οι περισσότεροι στην Ελλάδα, δεν κάνουν φυσιολογικούς τοκετούς μετά από καισαρική, δεν έχουν εκπαιδευτεί σε αυτό, δεν γνωρίζουν τα πρωτόκολλα.

 

Αν θέλεις να κάνεις φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική θα πρέπει να αλλάξεις γιατρό και να βρεις έναν που να έχει εκπαιδευτεί σε αυτό και να έχει εμπειρία.

 

Αν ο γιατρός σου δεν έχει εκπαιδευτεί, είναι επικίνδυνο να το επιδειώξεις μαζί του. Δεν έχει νόημα ούτε να το συζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα... το ότι είχα μια φορά τετανική σύσπαση

υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί και σε άλλη εγκυμοσύνη;

Όπως πχ μου είπε πως μπορεί να ξανασυμβεί κατά τη διάρκεια του τοκετού

έτσι μπορεί να ξανασυμβεί σε κάποια άλλη εγκυμοσύνη;

 

Γιατρό σίγουρα θα αλλάξω αν αποφασίσω να προχωρήσω σε vbac...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

Ρήξη μήτρας.

Συμβαίνει συνήθως όταν μετά από μια καισαρική τομή γίνεται προσπάθεια να γεννήσει η γυναίκα με φυσιολογικό τοκετό ή μετά από παρατεταμένη σύσπαση της μήτρας (υπερτονία). Όταν γίνει ρήξη της μήτρας, η γυναίκα αισθάνεται έντονο διαξιφιστικό άλγος και μετά σταματούν οι ωδίνες. Αισθάνεται τάση λιποθυμίας και αίσθημα ροής υγρών μέσα στην κοιλιά. Από τον κόλπο θα έχει αίμα. Επίσης η γυναίκα θα έχει ταχυσφυγμία και ωχρότητα. Τα συμπτώματα μερικές φορές μπορεί να είναι τόσο έντονα που μπορεί να φθάσει μέχρι καταπληξία και θάνατο ακόμα, αν δεν γίνει γρήγορα διάγνωση και χειρουργική αντιμετώπιση.

 

Μερικές φορές έχουμε αιμορραγία στην εγκυμοσύνη και δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί η αιτία. Επίσης πρέπει να αποκλεισθούν και λόγοι που δεν οφείλονται στην κύηση, όπως πολύποδες, κολπίτιδες, τραχηλίτιδες κ. λ. π.

 

Αυτά συμβαίνουν στη ρήξη. Δεν έχουν σχέση με το δικό σου περιστατικό!

 

 

Μάλλον γλίτωσα από του χάρου τα δόντια!!!!

 

Γιατί το λες αυτό; Αφού δεν είχες ρήξη. Βρισκόσουν σε σοβαρό κινδυνο αλλά ξεπεράστηκε.

 

 

Ο γιατρός δεν μου τα είπε αυτά γιατί μάλλον δεν ήθελε να με τρομάξει.

 

Τι να σου πει; Τι θα συνέβαινε αν πάθαινες ρήξη; Γιατί να σου το πει αφού δεν την έπαθες;

 

Όταν συμβαίνει τετανική σύσπαση, οι πιθανότητες ρήξης είναι μεγαλύτερες, όπως μεγαλυτερες είναι οι πιθανότητες για ρήμη μήτρας κάθε φορά που χρησιμοποιούν συνθετική ωκυτοκίνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!!! κατάλαβα.

Μα είναι δυνατόν;

Πώς κάνουν ότι θέλουν;

Για να τελειώνει πιο γρήγορα ο γιατρός καθώς ήταν ήδη 3.30 το μεσημέρι όταν έσπασαν τα νερά και για να μην τον πιάσει το ξημέρωμα;

Αυτό είναι έγκλημα.

 

3:30!!! κακή ώρα διάλεξες να γεννήσεις! πώς θα άνοιγε ο γιατρός το ιατρείο του το απόγευμα;

 

Σου έσπασαν τα νερά; Βιαστικούληδες ε; Ενισχύεται η θεωρία του ανοιχτού ιατρείου στις 17:30...

 

Να αλλάξεις σίγουρα γιατρό και να ψάξεις έναν που κάνει ελάχιστα παρεμβατικούς τοκετούς ακομη και αν αυτό σημαίνει ότι θα μετακομίσεις για τον τοκετό (από ότι κατάλαβα είσαι Θεσσαλονίκη κι εδώ τα πράγματα είναι σκούρα...).

 

Και ναι, κάνουν ό,τι θέλουν, χωρίς ούτε να ρωτήσουν, ούτε καν να ενημερώσουν...

 

Ελάχιστοι είναι οι γιατροί που ενημερώνουν ως οφείλουν. Την επόμενη φορά να ψάξεις για έναν από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο σου πώς ήταν;

Οι τετανικές συσπάσεις στους μυς γενικά όμως (δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τη μήτρα, πιθανόν να μην έχει σχέση) οφείλονται σε χαμηλά επίπεδα ασβεστίου στο αίμα.

Πάντως αν το ότι το έπαθες σε μια εγκυμοσύνη σημαίνει ότι έχεις προδιάθεση και για επόμενη (αν λέω...), σημαίνει ότι ούτε κατά διάνοια δεν πρέπει να σκέφτεσαι για φυσιολογικό τοκετό. Η ένταση της συστολής που περιγράφεις δε νομίζω ότι μπορεί να την αντέξει μια χειρουργημένη μήτρα (δεν είναι εντός φυσιολογικών ορίων)

 

Θα πρέπει να διερευνηθούν τα αίτια.

Στην αιτιολογία για τις τετανικές συσπάεις συμπεριλαμβάνεται και η δυσφορία του εμβρύου. Αυτό είναι το καλό σενάριο γιατί δεν έχει να κάνει με την προδιάθεση της μητέρας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Αγλαΐα...

Ελπίζω να μην ήταν τα πράγματα τόσο τραγικά όσο τα έκανα εγώ

και να βρω έναν γιατρό που να μπορεί να με αναλάβει!!!!!!!

 

Υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη;

Αυτό με φοβίζει!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να διερευνηθούν τα αίτια.

Στην αιτιολογία για τις τετανικές συσπάεις συμπεριλαμβάνεται και η δυσφορία του εμβρύου. Αυτό είναι το καλό σενάριο γιατί δεν έχει να κάνει με την προδιάθεση της μητέρας.

 

οι παλμοί του μικρού είχαν πέσει στο 70 για όλο το διάστημα που κράτησε η σύσπαση.

Μετά επανήλθε στα φυσιολογικά. Με ετοίμασαν για καισαρική και όλα μια χαρά.

 

Αααα να πω επίσης πως η κοιλιά είχε πετρώσει και είχε ένα εξόγκωμα από τη μία πλευρά.

Αυτό συνέβαινε από το πρωί εκέινης της ημέρας, ξύπνησα έτσι... με πέτρωμα και εξόγκωμα ...

μετά όλα ok ώσπου το μεσημέρι έσπασαν τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

3:30!!! κακή ώρα διάλεξες να γεννήσεις! πώς θα άνοιγε ο γιατρός το ιατρείο του το απόγευμα;

 

Σου έσπασαν τα νερά; Βιαστικούληδες ε; Ενισχύεται η θεωρία του ανοιχτού ιατρείου στις 17:30...

 

Να αλλάξεις σίγουρα γιατρό και να ψάξεις έναν που κάνει ελάχιστα παρεμβατικούς τοκετούς ακομη και αν αυτό σημαίνει ότι θα μετακομίσεις για τον τοκετό (από ότι κατάλαβα είσαι Θεσσαλονίκη κι εδώ τα πράγματα είναι σκούρα...).

 

Και ναι, κάνουν ό,τι θέλουν, χωρίς ούτε να ρωτήσουν, ούτε καν να ενημερώσουν...

 

Ελάχιστοι είναι οι γιατροί που ενημερώνουν ως οφείλουν. Την επόμενη φορά να ψάξεις για έναν από αυτούς.

 

 

τώρα το είδα...

Ήταν Τετάρτη και εκείνη την ημέρα δεν είχε ιατρείο απόγευμα

αλλά μάλλον είχε κανονισμένα χειρουργεία...

τα νερά έσπασαν από μόνα τους...

 

Απίστευτο! Πώς παίζουν με τις ζώες μας έτσι; με τις ζωές των παιδιών μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα... το ότι είχα μια φορά τετανική σύσπαση

υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί και σε άλλη εγκυμοσύνη;

 

Eξαρτάται από την αιτιολογία, αν και από ότι έχω καταλάβει, το φαινόμενο είναι πολύ λίγο μελετημένο. Δεν έχουν καταφέρει να το εξηγήσουν παρά μόνο μερικώς

 

 

Όπως πχ μου είπε πως μπορεί να ξανασυμβεί κατά τη διάρκεια του τοκετού

έτσι μπορεί να ξανασυμβεί σε κάποια άλλη εγκυμοσύνη;

Συγνώμη, δεν κατάλαβα. Ο γιατρός σου είπε ότι μπορεί να σου ξανασυμβεί;
Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός είπε ότι είναι καλό να προχωρήσουμε σε καισαρική γιατί

το ποσοστό του γεννήσω φυσιολογικά μετά από όλο αυτό είναι 5%.

 

Λάθος δικό μου, δεν είπε ότι μπορεί να ξανασυμβεί... συγγνώμη.............

 

Βασικά μέσα σε όλη αυτήν την αναστάτωση δεν τον ρώτησα και εγώ...

Εκείνη τη στιγμή, έτσι όπως τα βίωσα πελάγωσα !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

μου είχε πει πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη αιτία για αυτό

και μάλλον λέει είναι ψυχολογικό και ότι αγχώθηκα πάρα πολύ.

 

Από όσο γνωρίζω, οι τιτανικές συσπάσεις δεν έχουν συνδεθεί μέχρι τώρα με το άγχος ή με κάποια άλλη ψυχολογική κατάσταση.

 

Το να λέει αυθαιρεσίες ένας γιατρός δεν τον τιμά καθόλου.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, τα αίτια δεν έχουν διερευνηθεί πλήρως, φαίνεται να επηρεάζει η χρήση ωκυτοκίνης και η δυσφορία του εμβρύου αλλά συμβαίνει και όταν δεν υπάρχουν αυτά.

 

Μερικώς μόνο γνωρίζουμε την αιτιολογία.

 

Αν κάτι δεν το γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι είναι ψυχολογικό.

 

 

Μάλλον ήμουν από τις περιπτώσεις που έπρεπε να γίνει καισαρική.

Κι εγώ το ίδιο νομίζω γιατί οι τετανικές συσπάσεις αυξάνουν τη δυσφορία του εμβρύου (που μπορεί ήδη να δυσφορεί...).

 

Αυτό όμως δεν είναι πρόγνωση ή δέσμευση για τον επόμενο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν είναι πρόγνωση ή δέσμευση για τον επόμενο τοκετό.

 

 

Αυτό ήθελα να ξέρω!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

τα υπόλοιπα με τον γιατρό όταν έρθει η ώρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός είπε ότι είναι καλό να προχωρήσουμε σε καισαρική γιατί

το ποσοστό του γεννήσω φυσιολογικά μετά από όλο αυτό είναι 5%.

 

Από πού προκύπτει αυτό το 5%;;;;;;

 

Δεν έχω βρει καμία τέτοια αναφορά.

 

Το φαινόμενο είναι τόσο λίγο μελετημένο που σίγουρα δεν υπάρχει τέτοιο συμπέρασμα. Αυτά είναι αυθαιρεσίες του γιατρού.

 

Λυπάμαι που το λέω αλλά αν ο γιατρός μου τολμούσε να μου πει έστω και μία μοναδική αυθαιρεσία, δεν θα με ξανάβλεπε που να ήταν ο τελευταίος γιατρός του κόσμου.

 

Το έντιμο θα ήταν να σου πει ότι το φαινόμενο δυστυχώς δεν έχει μελετηθεί επαρκώς, ότι δεν ξέρει τι θα συμβεί και αν ήταν συνεπής θα έπρεπε να σου πει ότι θα το ψάξει μήπως υπάρχουν καινούργια δεδομένα. Δηλαδή να δει μήπως κάποιοι το έχουν μελετήσει και έχουν βρει κάτι τα τελευταία χρόνια που ο ίδιος δεν ενημερώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην έκανα κάτι κακό και να το προκάλεσα εγώ...

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

 

Με το άγχος που ανέφερε, προσπάθησε να σε ενοχοποιήσει, αυτό είναι επίσης αυθαιρεσία και είναι απαράδεκτο από μερους του.

Link to comment
Share on other sites

παιζουνε δε λεει τιποτα...σου ευχομαι να ξεπερασεις γρηγορα το σοκ της συνειδητοποιησης και να βρεις εναν αλλο γιατρο-και εγω αυτο θα κανω και ας μην εχω το ιστορικο σου!-οσο για τη Θεσσαλονικη νομιζω οτι σε προηγουμενες σελιδες κανα δυο κοριτσια τα καταφεραν να εχουν επιτυχημενη vbac στη Θεσ/νικη....καλη επιτυχια!!ααα και μην περιμενεις να μεινεις πρωτα εγκυος, καλο ειναι με την ησυχια σου να τον βρεις απο τωρα...οχι σαν εμενα που ψαχνομαι στον 7ο μηνα.....

Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι ν' αλλάξεις γιατρό αν θες να γεννήσεις φυσιολογικά!

 

Είχα την ευκαιρία να συζητήσω λίγο με τη γιατρό μου για το VBAC (έχει μεγάλη πρακτική εμπειρία πάνω στο θέμα) και σοκαρίστηκε όταν της είπα ότι ο γιατρός σου σου πρότεινε πρόκληση! Στο βιβλίο του Michel Odent "Φυσιολογικός Τοκετός με Καισαρική Τομή" (που το προτείνει σε όποιες κοπέλες ενδιαφέρονται) τονίζεται λέει ότι απαγορεύεται αυστηρά η πρόκληση τοκετού στις περιπτώσεις αυτές!

 

Το πιο πιθανό λέει είναι ότι ο γιατρός σου θέλει να σου βάλει λίγη ωκυτοκίνη ώστε να μην αρχίσει ο τοκετός και μετά να βρει δικαιολογία να προχωρήσει σε κ.τ. :-(

 

Κορίτσια πάντως το τσαγάκι φαίνεται να με βοήθησε πολύ στον τοκετό, αφού όλα έγιναν πολύ γρήγορα και εύκολα, ούτε που κατάλαβα πώς γέννησα αυτή τη φορά!

 

Στα γρήγορα: όταν πήγα στο μαιευτήριο γύρω στις 1.30 πμ (μετά από επιμονή της γιατρού μου αφού εγώ δεν πονούσα ιδιαίτερα και ήθελα να κοιμηθώ) είχα 6 εκ διαστολή!!! Και μια και επέμενα ότι δεν πονούσα τόσο ώστε να γεννήσω σύντομα καθήσαμε στην καφετέρια του Μητέρα μέχρι τις 2.30 όπου είχα συχνές συσπάσεις αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Ξαφνικά τους είπα ότι ήθελα ν' αρχίσω να σπρώχνω, και έτσι τρέξαμε και κάναμε εισαγωγή. Καθόμουνα στην τουαλέτα την πιο πολύ ώρα ή πιανόμουνα από το κρεβάτι (δεν είχα καρδιοτοκογράφο, ορό, ωκυτοκίνη κτλ) και μέσα σε δύο ώρες γέννησα! Ακόμη δεν το συνειδητοποίησα πόσο γρήγορα κύλισε ο τοκετός αυτός...

 

Όταν βρω χρόνο θα γράψω λεπτομέρειες σε ανάλογο τόπικ. Να πω μόνο ότι η μικρή γεννήθηκε τέραστια για τις 38 βδομάδες, 3750, και θήλασε σύντομα μετά τον τοκετό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πήρα το δωμάτιο με το rooming-in στο Μητέρα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την όλη εξυπηρέτηση.

 

Τώρα πρέπει να πάω γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα υπερπαραγωγής και ταλαιπωρούμαι με θήλαστρο :-(

 

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για τα πμ με τις ευχές, θα απαντήσω και πάλι προσωπικά μόλις ευκαιρήσω :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...