Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Επανήλθα και εγώ, μιας και διάβασα όλες τις σελίδες για να ξέρω τι έχει ειπωθεί…

 

Θα πω και εγώ τη δικιά μου ιστορία μήπως και μπορέσουμε να βγάλουμε καμία άκρη σχετικά με το λόγο της καισαρικής μου και την άρνηση της γυναικολόγου μου για vbac.

 

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, ήταν πολύ κατατοπιστική σε ότι και αν τη ρωτούσα και κυρίως προσπαθούσε πάντα να με χαλαρώνει και να βλέπω την εγκυμοσύνη με ηρεμία. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πλην των νεύρων μου που ήταν μαύρα χάλια… 2-3 φορές που αρρώστησα, φρόντισε να είναι συνέχεια δίπλα μου και να επιμείνει να μη πάρω καθόλου φάρμακα. Δε με πλάκωνε στους υπέρηχους, δε μου έκανε την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας και φυσικά πάντα πηγαίναμε με γνώμονα το φυσιολογικό τοκετό. Εδώ να επισημάνω, ότι δε παίρνει περισσότερα χρήματα για καισαρική, είναι στη κλινική από την ώρα που θα φτάσει η εγκυμονούσα και παραμένει από πάνω της μέχρι να γεννήσει και να γυρίσει στο δωμάτιο της.

 

Λίγες καιρό πριν γεννήσω, βλέπαμε ότι το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω αλλά δεν έχει εμπεδώσει… λίγες μέρες πριν γεννήσω και λίγη ώρα πριν το καθορισμένο ραντεβού μαζί της, με πιασαν κάποιοι πόνοι χαμηλά και με έβαλε στο καρδιοτοκογράφο οπού διαπίστωσε ότι όταν έχω συσπάσεις, πέφτουν οι παλμοί του μωρού. Από εκείνη τη μέρα, με έβαζε μέρα πάρα μέρα στο καρδιοτοκογράφο και έβλεπε πως αυτό συνεχίζεται. Όχι ανησυχητικά βέβαια, μιας και οι συσπάσεις μου δε κρατούσαν πολύ αλλά άρχισε να με προετοιμάζει για το ενδεχόμενο της καισαρικής.

 

Δώσαμε λοιπόν ραντεβού την καθορισμένη ημερομηνία της Π.Η.Τ. και πήγα στη κλινική για να γεννήσω. Με βαλαν στο καρδιοτοκογράφο και πάλι τα ίδια με τους παλμούς. Μου λέει η γιατρός μου, «θα κάνουμε πρόκληση για να προσπαθήσουμε για φυσιολογικό και βλέπουμε». Πέρα δόθε εγώ λοιπόν μέσα στη κλινική ένιωθα κάτι αλλά δε πονούσα τραγικά. 2-3 ώρες μετά και μετά από πολλές εξετάσεις και καρδιοτοκογράφους άκουσα τη γιατρό να λέει στις μαίες ότι αν συνεχίσουμε για φυσιολογικό, έτσι όπως πέφτουν όλο και περισσότερο οι παλμοί του μωρού, δε θα αντέξει η καρδούλα του. Έρχεται σε εμένα μετά και μου λέει ότι λυπάται πάρα πολύ και ότι ήθελε πάρα πολύ να με ξεγεννήσει φυσιολογικά, αλλά είναι επικίνδυνο για το μωρό. Ακούγοντας όλα αυτά τρόμαξα πάρα πολύ και συμφώνησα να πάμε στο χειρουργείο.

 

Στο χειρουργείο τώρα… αφού γίνανε όλα τα διαδικαστικά, με κόβει η γιατρός, με ανοίγει (παρεμπιπτόντως να σας πω, ότι έβλεπα όλη την εγχείριση από τα τζάμια που κάλυπταν τα φώτα στο χειρουργείο)προσπαθεί, προσπαθεί, ξαναπροσπαθεί, τραβάει, τραβάνε και άλλοι, τραβάνε και σπρώχνουν ταυτόχρονα και τελικά το μωρό βγήκε μετά από ποληηηηη ώρα. Η γιατρός μου ήταν κατάχλομη και έτοιμη να βάλει τα κλάματα 60 χρονών γυναίκα… Αργότερα μου είπε ότι έχασε 10 χρόνια από τη ζωή της και ότι η καισαρική μου ήταν η χειρότερη που έχει κάνει. Το μωρό ήταν τυλιγμένο στο χέρι, στο πόδι και στο λαιμό και όταν άνοιξε ήταν ο ομφάλιος λώρος από την εξωτερική πλευρά και δε μπορούσε να πιάσει το μωρό. Συν ότι το μωρό είχε βάλει το κεφάλι του μέσα στη λεκάνη και το είχε καλουπώσει τόσο πολύ που όσο και αν άλλοι σπρώχναμε και άλλοι τραβούσαν, εκείνο δεν έλεγε να ξεκολλήσει. Συν και ότι με όλη αυτή τη διαδικασία, τόση ώρα εγώ ανοιχτεί επέστησα αιμορραγία και πλημύριζε παντού το αίμα μου, οπού δυσκόλευε την όλη διαδικασία.

 

Έχω ακούσει πολλές γυναίκες τις εμπειρίες τους με τη συγκεκριμένη γιατρό και θεωρώ ότι δε με παραπλάνησε για καισαρική, μιας και στις περισσότερες γνωστές μου έχει κάνει επιτυχημένο φυσιολογικό και σε κάποιες από αυτές και χωρίς επισκλυρίδιο (αυτό που ήθελα και εγώ από την αρχή). Το ερώτημα μου είναι γιατί στη ξαδέρφη μου πριν 20 χρόνια (που μετά από 18 ώρες προσπαθειών για φυσιολογικό που τελικά κατέληξε σε καισαρική γιατί η ξαδέρφη μου λιποθύμησε), είπε ότι αν θελήσει την επόμενη φορά θα κάνει φυσιολογικό και σε εμένα είπε μετά που γέννησα ότι κατά 99% θα ξανακάνω καισαρική????

 

Εχτές που το συζητούσα με την ξαδέρφη μου, μου είπε ότι ίσως λόγο όλων αυτών των δυσκολιών που αντιμετώπισε στη καισαρική μου, αναγκάστηκε να κάνει μεγαλύτερη τομή και να φοβάται μήπως ανοίξει. Αν είναι όμως έτσι, γιατί μετά από 10 μέρες που γέννησα μου είπε να ξεκινήσω και πάλι γυμναστική και όλα είναι μια χαρά????

 

Δε ξέρω ρε κορίτσια… Στενοχωριέμαι που δεν είχα κανέναν εκείνο το διάστημα να πάρω συμβουλές και που είχα άγνοια για όλα αυτά που βιώνει το μωρό με μια καισαρική και δε θέλω να το επαναλάβω και στο επόμενο παιδί μου… Ούτε στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν ποτέ για το τι νιώθει το μωρό σε όλη αυτή τη διαδικασία. Τα είχα όλα στο μυαλό μου σαν ένα σύστημα που απλά έτσι πρέπει να γίνει…

 

Ποια είναι η γνώμη σας για όλο αυτό???

 

Και συγγνώμη αν σας κούρασα με το πολύ μπλα- μπλα…:oops::oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και πιθανώς να επαναλάβω κάτι που έχει ήδη γραφτεί.

 

Ο γιατρός σου είναι επικίνδυνος και άσχετος με τα πρωτόκολλα για VBAC ή σε δουλεύει.

 

Η πρόκληση στο VBAC ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

 

Οντως ειναι επικυνδινη. Διαβαζα τις προαλλες μια επιστημονικη αναλυση απο το Γειλ της Αμερικης για τον μηχανισμο που η προσταγλαδινη συγκεκριμενα αλλοιωνει βιοχημικα! τον ιστο της μητρας! και μαλιστα ειχαν παρατηρηθει και ριξεις σε πολυτοκες μητερες με προσταγλαδινη!

 

Η οκυτοκινη ειναι και αυτη επικυνδινη γιατι προκαλει εντονους σπασμους που ενδεχωνται να ριξουν τους παλμους του μωρου. Γιατι να ζοριστει ετσι το μωρο! Πολλα βγαινουν στις γεννες μελανα απο την πολυ οκυτοκινη.

 

Εγω ποτε δεν θα δεχομουν να μου κανουν κατι τετοιο χωρις λογο ακομη και χωρις καισαρικη. Ειναι βεβιασμενα πραγματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μην σε βαλει μεσα για προκληση, σου βαλει επισκληριδιο να σε εχει ετοιμη και μετα βαλει δεν βαλει λιγη οκυτοκινη και πει το κλασσικο. πεφτουν οι παλμοι...καισαρικη.

Εαν οντως φοβαται για ιατρικους λογους αυτο ειναι αλλη υποθεση-δεν εχω γνωσεις ομως για θρομβοφυλια.

Link to comment
Share on other sites

 

Ποια είναι η γνώμη σας για όλο αυτό???

 

Και συγγνώμη αν σας κούρασα με το πολύ μπλα- μπλα…:oops::oops::oops:

 

αρχικα αυτο που συναιβει με τον λωρο δεν σημαινει οτι θα ξανασυνβει. Πρεπει ομως να ζητησεις ιατρικη βεβαιωση για το ειδος τομης που εγινε!

 

Απο μια αλλη οπτικη γωνια το vbac γινοταν πιο παλια στην Ελλαδα και ηταν και συνηθες. Τωρα ολο το κλιμα ειναι γενικα πιο εχθρικο.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα αυτο που συναιβει με τον λωρο δεν σημαινει οτι θα ξανασυνβει. Πρεπει ομως να ζητησεις ιατρικη βεβαιωση για το ειδος τομης που εγινε!

 

Απο μια αλλη οπτικη γωνια το vbac γινοταν πιο παλια στην Ελλαδα και ηταν και συνηθες. Τωρα ολο το κλιμα ειναι γενικα πιο εχθρικο.

 

Όταν έφυγα από το μαιευτήριο μου δώσανε ένα φάκελο με χαρτιά που γράφουν με ποια σειρά έγιναν όλα από την ώρα που μπήκα στη κλινική μέχρι που έφυγα. Μέχρι και τις τιμές για τις γάζες… λες να γράφει εκεί μέσα για την τομή????

 

Από την άλλη, αν μου έκανε μεγάλη τομή, όταν τη ρώτησα γιατί δε μπορώ να κάνω τη επόμενη φορά vbac, γιατί δε μου το είπε?? Έμεινε μόνο στο ότι απλά δε γίνεται…

 

Ποιο πολύ μου κολλάει αυτό που μου είπες ότι παλιά κάνανε αλλά τώρα φοβούνται. Δε θα το αφήσω πάντως έτσι… θα την ξαναρωτήσω και αν μου πει πάλι όχι, θα ψαχτώ και αλλού. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το μέγεθος της τομής και την κατάσταση της???:confused::confused:

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο??? Τελικά η λεκάνη παίζει ρόλο στο όλο θέμα. Φαινομενικά, δηλαδή εξωτερικά δείχνω να έχω ανοιχτεί λεκάνη. Αλλά το θέμα με το κεφάλι του μωρού που ήταν κολλημένο δείχνει ότι εσωτερικά είναι στενή η λεκάνη. Αυτό παίζει ρόλο????:roll::roll:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έφυγα από το μαιευτήριο μου δώσανε ένα φάκελο με χαρτιά που γράφουν με ποια σειρά έγιναν όλα από την ώρα που μπήκα στη κλινική μέχρι που έφυγα. Μέχρι και τις τιμές για τις γάζες… λες να γράφει εκεί μέσα για την τομή????

 

Από την άλλη, αν μου έκανε μεγάλη τομή, όταν τη ρώτησα γιατί δε μπορώ να κάνω τη επόμενη φορά vbac, γιατί δε μου το είπε?? Έμεινε μόνο στο ότι απλά δε γίνεται…

 

Ποιο πολύ μου κολλάει αυτό που μου είπες ότι παλιά κάνανε αλλά τώρα φοβούνται. Δε θα το αφήσω πάντως έτσι… θα την ξαναρωτήσω και αν μου πει πάλι όχι, θα ψαχτώ και αλλού. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το μέγεθος της τομής και την κατάσταση της???:confused::confused:

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο??? Τελικά η λεκάνη παίζει ρόλο στο όλο θέμα. Φαινομενικά, δηλαδή εξωτερικά δείχνω να έχω ανοιχτεί λεκάνη. Αλλά το θέμα με το κεφάλι του μωρού που ήταν κολλημένο δείχνει ότι εσωτερικά είναι στενή η λεκάνη. Αυτό παίζει ρόλο????:roll::roll:

 

Κοιταξε στα χαρτια που σου εδωσε το μαιευτηριο εαν υπαρχει το ειδος τομης. Εαν οχι πρεπει να κανεις γραπτη αιτηση να σου το δωσουν υπογεγραμενο να εισαι σιγουρη.

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοει 'μεγαλη'. Οι τομες μπαινουν συνηθως στις κατηγοριες 'καθετη', 'τομη (αναποδο Τ)'και τομη μπικινη. Η μπικινι ειναι αυτη που ειναι πιο ανθεκτικη μιας που αυτο το σημειο δεν συσπαται κατα τον τοκετο.

Προσεξε το γεγονος οτι η εχωτερικη τομη δεν συμβαδιζει παντα με την εσωτερικη.

Για να πaiξει ρολο η λεκανη πρεπει να ειναι πολυ δυσμορφη! η να την εχεις σπασει παλια και να ειναι σε ασχημη κατασταση. Μαλλον το μωρο ειχε κατεβει αρκετα για να βγει και το τραβηξαν παλι προς τα πισω. Δεν ειναι και ευκολο, αλλα δεν νομιζω φταιει η λεκανη σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το μέγεθος της τομής και την κατάσταση της???:confused::confused:

 

Βασικα, για να δεις την μητρα πριν μεινεις εγκυος, σε τι κατασταση βρισκεται, αυτο φενεται σε σαλπιγγογραφιες με σκιαγραφικο. ειδα φωτογραφιες που μητρες εχουν αλλαξει σχημα απο την τομη-δηλαδη εηουν ελαφρα συρρικνωθει η χαλαρωσει στο σημειο τομης.

 

Επισης φαινεται και σε μαγνητικη εαν υπαρχει προβλημα.

 

Η καλυτερη ομως εξεταση οπως εγραφε και η Μαριαλ ειναι εβδομαδα 38 της εγκυμοσυνης που η μητρα φτανει το ελαχιστο παχος σε μπικινι τομες. εαν ειναι πανο απο 4.5μμ στο σημειο τομης τοτε δεν υπαρχει περιπτωση ρηξης, εαν ομως ειναι 1μμ,,,τοτε φτανει το 10%.

 

Αυτο εξαρταται απο τον τροπο ραφης αλλα και απο τον οργανισμο του ανθρωπου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στα χαρτια που σου εδωσε το μαιευτηριο εαν υπαρχει το ειδος τομης. Εαν οχι πρεπει να κανεις γραπτη αιτηση να σου το δωσουν υπογεγραμενο να εισαι σιγουρη.

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοει 'μεγαλη'. Οι τομες μπαινουν συνηθως στις κατηγοριες 'καθετη', 'τομη (αναποδο Τ)'και τομη μπικινη. Η μπικινι ειναι αυτη που ειναι πιο ανθεκτικη μιας που αυτο το σημειο δεν συσπαται κατα τον τοκετο.

Προσεξε το γεγονος οτι η εχωτερικη τομη δεν συμβαδιζει παντα με την εσωτερικη.

Για να πaiξει ρολο η λεκανη πρεπει να ειναι πολυ δυσμορφη! η να την εχεις σπασει παλια και να ειναι σε ασχημη κατασταση. Μαλλον το μωρο ειχε κατεβει αρκετα για να βγει και το τραβηξαν παλι προς τα πισω. Δεν ειναι και ευκολο, αλλα δεν νομιζω φταιει η λεκανη σου.

 

Έχω την αίσθηση ότι τίποτα από αυτά δεν έχει συμβεί… ούτε δηλαδή μεγάλη τομή ή κάθετη, αλλά και ούτε κανένα θέμα με τη λεκάνη…

 

Απλά μάλλον δε το αναλαμβάνει… δε ξέρω γιατί… ίσως να είχε μια κακιά εμπειρία που να θεώρησε ότι δε θέλει να το ξανακάνει (που δε νομίζω) ή απλά να μην αφήνουν από τη κλινική που συνεργάζεται λόγο έλλειψης κάποιων υποστηρικτικών μηχανημάτων σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Αν θυμάμαι καλά αυτό για τις κλινικές που δεν είναι εξοπλισμένες κατάλληλα για τέτοιες περιπτώσεις το έχω ξανακούσει.

 

Η διαίσθηση μου πάντως μου λέει ότι μπορώ να τα καταφέρω… και ελπίζω να μη με διαψεύσει…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

spyni, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και πιθανώς να επαναλάβω κάτι που έχει ήδη γραφτεί.

 

Ο γιατρός σου είναι επικίνδυνος και άσχετος με τα πρωτόκολλα για VBAC ή σε δουλεύει.

 

Η πρόκληση στο VBAC ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

 

Induction of labor has been shown to increase the risk of uterine rupture for women with a prior cesarean scar.6-9

 

6. Blanchette H, Blanchette M, McCabe J, Vincent S. Is vaginal birth after cesarean safe? Experience at a community hospital. Am J Obstet Gynecol 2001 Jun;184(7):1478-84; discussion 1484-7.

7. Baskett TF, Kieser KE. A 10-year population-based study of uterine rupture. Obstet Gynecol 2001 Apr;97(4 Suppl 1):S69.

8. Shimonovitz S, Botosneano A, Hochner-Celnikier D. Successful first vaginal birth after cesarean section: a predictor of reduced risk for uterine rupture in subsequent deliveries. Isr Med Assoc J 2000 Jul;2(7):526-8.

9. Ravasia DJ, Wood SL, Pollard JK. Uterine rupture during induced trial of labor among women with previous cesarean delivery. Am J Obstet Gynecol 2000 Nov;183(5):1176-9.

 

http://www.ican-online.org/pregnancy/induction-labor

 

Ax τι ομορφα Αγλαια μας που ηρθες στην παρεα μας, τωρα νιωθω πιο πολλη σιγουρια...σε ευχαριστω για τη συμβουλη...εχω ηδη κανονισει να δω δυο γιατρους απο αυτους που εχουν προτεινει εδω τα κοριτσια....

να εισαι καλα!!!καλως μας ηρθες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω το μέγεθος της τομής και την κατάσταση της???:confused::confused:

 

Βασικα, για να δεις την μητρα πριν μεινεις εγκυος, σε τι κατασταση βρισκεται, αυτο φενεται σε σαλπιγγογραφιες με σκιαγραφικο. ειδα φωτογραφιες που μητρες εχουν αλλαξει σχημα απο την τομη-δηλαδη εηουν ελαφρα συρρικνωθει η χαλαρωσει στο σημειο τομης.

 

Επισης φαινεται και σε μαγνητικη εαν υπαρχει προβλημα.

 

Η καλυτερη ομως εξεταση οπως εγραφε και η Μαριαλ ειναι εβδομαδα 38 της εγκυμοσυνης που η μητρα φτανει το ελαχιστο παχος σε μπικινι τομες. εαν ειναι πανο απο 4.5μμ στο σημειο τομης τοτε δεν υπαρχει περιπτωση ρηξης, εαν ομως ειναι 1μμ,,,τοτε φτανει το 10%.

 

Αυτο εξαρταται απο τον τροπο ραφης αλλα και απο τον οργανισμο του ανθρωπου.

 

πολυ σημαντικα αυτα που γραφεις...πρεπει να το εχουμε στο νου μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

Εδω μπορειτε να δειτε πως ορισμενες μητρες κανουν παραμορφωσεις μετα την καισαρικη!

 

http://www.ajronline.org/cgi/content/full/190/4/870

 

Βεβαια δεν σημαινει οτι εαν κανουν παραμορφωση θα υπαρξει ρηξη! γιατι παραμορφωσεις γινονται στο 50-60%. Σθνηθοσ ομως στο ποσοστο που την εβδομαδα 38 θα εχει το καλο παχος 4.5μμ και ανω, δεν θπαρχουν παραμορφωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Γέννησα και εγώ με καισαρική λόγω Τετανικής Σύσπασης.

Έσπασαν τα νερά μου στις 15.30 και γέννησα στις 20:45.

Έφτασα μέχρι 3 διαστολή.

 

Θα ήθελα πολύ αν κάνω ποτέ 2ο παιδάκι να το προσπαθήσω για φυσιολογικό.

 

Ξέρει καμία τί είναι τετανική σύσπαση μήτρας;

Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου, αλλά δεν μου πολυεξήγησε.

Το μονο που είπε είναι πως είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και πως ήμουν

τυχερή που το έπαθα στο μαιευτήριο.

 

Ήταν μια σύσπαση συνεχόμενη για 15 - 20 λεπτά και στα κόκκινα...

έτσι όπως έβλεπα τον καρδιοτοκογράφο οι παλμοί του παιδιού ήταν

πολύ χαμηλοί και η συσπάσεις οι δικές μου στο τέρμα.

Στην ουσία ήταν μια σύσπαση χωρίς διάλειμμα.........

Γνωρίζετε γιατι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και αν φυσικά μετά από αυτό μπορώ να κάνω φυσιολογικό.............

Link to comment
Share on other sites

για οσα κοριτσια ψαχνουν το τσαγακι απο σμεουρο να πω οτι το βρηκαμε!!!με την πολυτιμη βοηθεια της Ζαχαρενιας μας-ευχαριστουμε πολυ κοριτσακι!!!- βρεθηκε σε κεντρικοτατο φαρμακειο στην Πανορμου με 29,04 ευρω το κιλο...οποια ενδιαφερεται με χαρα να της πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Γέννησα και εγώ με καισαρική λόγω Τετανικής Σύσπασης.

Έσπασαν τα νερά μου στις 15.30 και γέννησα στις 20:45.

Έφτασα μέχρι 3 διαστολή.

 

Θα ήθελα πολύ αν κάνω ποτέ 2ο παιδάκι να το προσπαθήσω για φυσιολογικό.

 

Ξέρει καμία τί είναι τετανική σύσπαση μήτρας;

Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου, αλλά δεν μου πολυεξήγησε.

Το μονο που είπε είναι πως είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και πως ήμουν

τυχερή που το έπαθα στο μαιευτήριο.

 

Ήταν μια σύσπαση συνεχόμενη για 15 - 20 λεπτά και στα κόκκινα...

έτσι όπως έβλεπα τον καρδιοτοκογράφο οι παλμοί του παιδιού ήταν

πολύ χαμηλοί και η συσπάσεις οι δικές μου στο τέρμα.

Στην ουσία ήταν μια σύσπαση χωρίς διάλειμμα.........

Γνωρίζετε γιατι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και αν φυσικά μετά από αυτό μπορώ να κάνω φυσιολογικό.............

 

Αngelmama, καλως ηρθες στην παρεα!!δυστυχως δεν ξερω κατι για το θεμα, ομως εχεις πεσει σε πολυ καλα χερια εδω...μην ανησυχεις....καποια κοπελια ισως ξερει κατι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες αυτό που βρήκα (αν γνωρίζεις καλά αγγλικά)

http://forums.obgyn.net/pregnancy-birth/P-B.0105/2169.html

και γενικά κάνε search τον όρο "tetanic contraction"

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

angelmama δεν έχω ιδέά γι αυτό που ρωτάς... αναρωτιέμαι όμως: σου είχε χορηγηθεί ωκυτοκίνη; Περισσότερο σαν μια (σπάνια ενδεχομένως) παρενέργεια της συνθετικής ωκυτοκίνης μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις, παρά σαν μια κατάσταση που μπορεί μόνη της η μήτρα να δημιουργήσει εκείνη τη στιγμη, αν δεν υπάρχει κάποια άλλη παθολογία. Εγώ δεν είμαι βέβαια γιατρος, αλλά σίγουρα δεν θα ακούσεις από ένα γιατρό να σου λέει ότι υπήρξε πρόβλημα από το φάρμακο που σου χορήγησε.

αλλά πάλι επαναλαμβάνω! υποθέσεις δικές μου είναι αυτές από την μικρή πείρα που έχω από τις εγκυμοσύνες μου.

Link to comment
Share on other sites

Και απ΄ότι διάβασα εγώ ψάχνοντας για το θέμα σου οι τετανικές συσπάσεις είναι αρκετά επικίνδυνες για ρήξη της μήτρας αλλά προκαλούνται συνήθως από τη χορήγηση οξυτοκίνης.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

δεν μου χορηγήθηκε τίποτα... από όσο ξέρω τουλάχιστον γιατί με αυτά που διαβάζω εδώ....

Εδώ και επισκληρίδιο δεν ήθελα να κάνω...

Μου έβαλαν έναν ορό, αλλά μου είπαν ότι είναι απλός ορός.

Αυτό έγινε πριν την τετανική σύσπαση.

Τί να σας πω ρε κορίτσια...

Γέννησα 37 + 4 και πήγα με σπασμένα νερά. Ήδη είχα κάνει διαστολή.

Κατά τη διάρκεια της σύσπασης αυτής πονούσα πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

όχι αστεία......

Νόμιζα ότι πέθαινα.

Αφού συνήλθα και ρώτησα τον γιατρό αν μπορούμε να αποφύγουμε τη καισαρική,

μου είπε ότι έχω 5% πιθανότητες να γεννήσω φυσιολογικά...

 

χχμχμχμχμχχμ τώρα τα θυμάμαι σιγά σιγά..

μου είχε πει πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη αιτία για αυτό

και μάλλον λέει είναι ψυχολογικό και ότι αγχώθηκα πάρα πολύ.

Οι μαίες με ρωτούσαν αν είχα ανεβασμένη πίεση και συνέχεια

μου έπαιρναν την πίεση....

μου έλεγαν να γυρίσω πλευρό, μου έδιναν οξυγόνο και aerolin.

Συνήλθα αφού μου έκαναν επισκληρίδιο.

 

Ο γιατρός ήρθε μετά από όλο αυτό τρέχοντας από το Γένεσις

(γέννησα στο Διαβαλκανικό) αφού τον ειδοποίησαν στο τηλ.

Οι μαίες όταν κατάλαβαν τί γίνεται, κοίταζαν η μία την άλλη σαστισμένες.

 

Μάλλον ήμουν από τις περιπτώσεις που έπρεπε να γίνει καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να προχωρήσω σε φυσιολογικό μετά από αυτό ε;; αν μιλάμε για ρήξη μήτρας...

πάντως όταν ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ το 2ο με φυσιολογικό μου είπε ο συγκεκριμένος "εισαι τρελλή; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...