Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Κορίτσια, η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Να πιστέψετε ότι όλα θα πάνε καλά, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι διαφορετικό. Λόγω καρδιόμορφης μήτρας ο γιατρός μου μου έλεγε ότι έχω αυξημένη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό με καισαρική, η μαία-δασκάλα της γιογκα δεν με αναλαμβανε για τοκετό γιατι με είχα ΠΗΤ 20/9 και εκείνη θα έλλειπε διακοπές τον Αύγουστο (το είχε βέβαιο ότι θα γεννήσω πρόωρα) και μάλλον θα έκανα καισαρική, συσπάσεις δεν είχα, ο τράχηλος ήταν μακρύς και σκληρός, αλλα δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να πηγαίνει με ραντεβού ή για καισαρική. Δεν μου είχε γίνει έμμονη ιδέα ο φυσιολογικός τοκετό, απλά με πολύ αισιοδοξια και ψυχραιμία πίστευα ότι τα πράγματα θα γίνουν όπως τα φαντάζομαι. Και όντως ο τοκετός μου ήταν φυσιολογικός, την 40η εβδομάδα, χωρίς ραντεβού, χωρις ωκυτοκίνη, και πολύ σύντομος. Στο μαιευτήριο έφτασα 2 το πρωί, χωρίς να έχω πάρει τηλ το γιατρό, για να μην τον ξυπνήσω, αφού νόμιζα ότι ως πρωτότοκη είχα χρόνο και γέννησα 4:20 (ο γιατρός προλαβε να γυρίσει σπίτι του για να συνεχίσει τον ύπνο του!).

Θετική σκέψη και γιατρός που εμπιστεύεστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Να πιστέψετε ότι όλα θα πάνε καλά, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι διαφορετικό. Λόγω καρδιόμορφης μήτρας ο γιατρός μου μου έλεγε ότι έχω αυξημένη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό με καισαρική, η μαία-δασκάλα της γιογκα δεν με αναλαμβανε για τοκετό γιατι με είχα ΠΗΤ 20/9 και εκείνη θα έλλειπε διακοπές τον Αύγουστο (το είχε βέβαιο ότι θα γεννήσω πρόωρα) και μάλλον θα έκανα καισαρική, συσπάσεις δεν είχα, ο τράχηλος ήταν μακρύς και σκληρός, αλλα δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να πηγαίνει με ραντεβού ή για καισαρική. Δεν μου είχε γίνει έμμονη ιδέα ο φυσιολογικός τοκετό, απλά με πολύ αισιοδοξια και ψυχραιμία πίστευα ότι τα πράγματα θα γίνουν όπως τα φαντάζομαι. Και όντως ο τοκετός μου ήταν φυσιολογικός, την 40η εβδομάδα, χωρίς ραντεβού, χωρις ωκυτοκίνη, και πολύ σύντομος. Στο μαιευτήριο έφτασα 2 το πρωί, χωρίς να έχω πάρει τηλ το γιατρό, για να μην τον ξυπνήσω, αφού νόμιζα ότι ως πρωτότοκη είχα χρόνο και γέννησα 4:20 (ο γιατρός προλαβε να γυρίσει σπίτι του για να συνεχίσει τον ύπνο του!).

Θετική σκέψη και γιατρός που εμπιστεύεστε!

 

Μπραβο Maggie! :)

Link to comment
Share on other sites

το Για μια γεννα διχως βια -Λεμπουαγιε δε μπορω να το βρω....

 

δεν κυκλοφορεί...:-(

Υπάρχει φωτοτυπημένο στη βιβλιοθήκη της "ευτοκίας"

Το έχω διαβάσει...

το θεώρησα σχεδόν λογοτεχνικό, κάτι σαν ύμνο στη γέννηση

όμως...

 

Το βιβλίο "η γέννα στο δρόμο της φύσης" του Michel Odent , εκδόσεις θυμάρι

είναι ότι καλύτερο, στο ίδιο πνεύμα και με μπόλικη επιστήμη... :wink:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν κυκλοφορεί...:-(

Υπάρχει φωτοτυπημένο στη βιβλιοθήκη της "ευτοκίας"

Το έχω διαβάσει...

το θεώρησα σχεδόν λογοτεχνικό, κάτι σαν ύμνο στη γέννηση

όμως...

 

Το βιβλίο "η γέννα στο δρόμο της φύσης" του Michel Odent , εκδόσεις θυμάρι

είναι ότι καλύτερο, στο ίδιο πνεύμα και με μπόλικη επιστήμη... :wink:

 

 

Για μια γεννα διχως βια ειναι εδω για αγορα . Εγω το χα παρει απο Ελευθερουδακη.http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/319013

 

Κοριτσια ο Λεμπουαγιε ειναι για να δουμε και την αλλη πλευρα του νομισματος οχι για να μας δωσει στατιστικες και ιατρικες οδηγιες.. Εχει γραψει εναν υμνο οντως για το μωρο , που το διαβαζεις και κλαις και σκεφτεσαι ποσα δεν εχεις σκεφτει...

Ο τυπος πιστευει ακραδαντα οτι αν η γυναικα συντονιστει καλα με το υποσυνειδητο της θα γεννησει ολομοναχη.Εχει ξεγεννησει 15,000 γυναικες και δυστυχως μου ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολος και αχωνευτος χαρακτηρας( ναι ζει ακομα και βασιλευει). Εγω τον προτεινω για τα τυπωσετε τις ιστοριες των γυναικων και να εχετε μονο ωραιους φυσικους τοκετους οταν σας πιασουν οι πονοι. Να διαβαζετε οταν ολοι γυρω σας θα σας κραζουν και εσεις θα τσιμπατε την κοιλιτσα για να κλεισετε το ματι στο μωρακι που δεν βλεπει. Βασικα η Μαγκυ ειναι η απτη αποδειξη οτι γινεται!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

yogamama, άκουσα μια φορά το cd και δοκίμασα λίγο τι μου ταιριάζει (αν και τώρα είμαι σε άλλη φάση) και νομίζω ότι μου άρεσε καλύτερα το ''μμμμμ''. Ένιωσα ότι πήγαινε σε όλο μου το σώμα και έσπρωχνε προς τα έξω κάθε τι αρνητικό! Με καταλαβαίνεις, έτσι;:roll: Άσε που με τα υπόλοιπα (α, ε, ι, ο , ου) χάνω γρήγορα τον αέρα μου!

 

Ζαχαρενια βλεπω το εχεις βαλει αμετιμου χαμετι χεχεχε!Το μμμ ειναι πολυ δυνατος ηχος , ανηκει στους πρωταρχικους ηχους του συμπαντος, εξου και το αΟΥΜ της γιογκα. Κλεινωντας τα ματια και ψελνοντας αουμ η εστω σκετο μμμ καταλαγιαζουν οι εντασεις .Ησυχαζει ο νους που τρεχει απο εδω κ απο εκει σαν τη τσιτα να μη χασει σκεψη για σκεψη.Δοκιμαστε το σε μια στεναχωρια σε μια ενταση κ θα ηρεμησετε αμεσως.Εγω εψελνα συνεχεια εγκυος και ο μικρος 5 μηνων εχει αρχισει κ μου το λεει στα ξαφνικα και μαζευει και τα χειλια , πολυ γελιο σας λεω!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα βιβλια του Λεμπουαγιε τα βρηκα στον Παπασωτηριου, μονο το #φυσικος τοκετος# δεν ειχε και το παρηγγειλα...ειναι παντως ομορφο να βλεπουμε και την αλλη οψη..εγω καθε βραδυ σκεφτομαι οσα εχω διαβασει, κανω τις ασκησεις πυελου, προετοιμαζω και τον μπεμπουλη-του λεω πως να κατεβει και πως να θηλαζει-ασχετο-...κανω απαραιτητα και το μισαωρο περπατημα μου, προσεχω να μην παρω βαρος και γενικα κανω ο,τι καλυτερο!!παρηγγειλα και τα τσαγακια μου....αυτο με το θηλασμο το εκανα και στην κορουλα μας! γενικα δε θελω να μου γινει και εμμονη, αλλα προσπαθω να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται....καλη συνεχεια σε ολες!!

οταν βρεις λιγο χρονο καλη μου yogaμανουλα πες μας για τις κοιλιακες αναπνοες!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω καθε βραδυ σκεφτομαι οσα εχω διαβασει, κανω τις ασκησεις πυελου, προετοιμαζω και τον μπεμπουλη-του λεω πως να κατεβει και πως να θηλαζει-ασχετο-...κανω απαραιτητα και το μισαωρο περπατημα μου, προσεχω να μην παρω βαρος και γενικα κανω ο,τι καλυτερο!!παρηγγειλα και τα τσαγακια μου....αυτο με το θηλασμο το εκανα και στην κορουλα μας! γενικα δε θελω να μου γινει και εμμονη, αλλα προσπαθω να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται....καλη συνεχεια σε ολες!!

οταν βρεις λιγο χρονο καλη μου yogaμανουλα πες μας για τις κοιλιακες αναπνοες!!!

 

Μπράβο σου!

 

Εγώ όλα αυτά τα έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Τώρα τα κάνω όλα μισά: έχω αρχίσει ένα σωρό βιβλία τα οποία δεν πρόκειται μου φαίνεται να τελειώσω ποτέ, τύπωσα εκατοντάδες άρθρα τα οποία είναι αμφίβολο αν θα τα διαβάσω, πίνω το τσάι και τις βιταμίνες μου όποτε θυμηθώ, τις ασκήσεις Kegel πάντα τις ξεχνάω, πολλές φορές δεν καταφέρνω ούτε στη γιόγκα να πάω, μασάζ στο περίνεο θυμήθηκα να κάνω μόνο μια φορά μέχρι τώρα κτλ κτλ.

 

Δεν έχω καμία βοήθεια (πέρα από τις δουλειές του σπιτιού) οπότε είμαι αποκλειστικά υπεύθυνη για το γιο μου για το μεγαλύτερο μέρος της μέρας και αποφάσισα ότι θα του δώσω προτεραιότητα (πχ πάντα του μαγειρεύω φαγητό from scratch, του ετοιμάζω σνακς κτλ) παρόλο που δεν με παίρνει να είμαι στα πόδια μου και πολύ λόγω φλεβίτιδας (γι' αυτό και κάθομαι συχνά στον υπολογιστή).

 

Ελπίζω πάντως να ισχύει αυτό που λένε ότι ο δεύτερος τοκετός είναι πιο εύκολος γιατί αλίμονό μου :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια βλεπω το εχεις βαλει αμετιμου χαμετι χεχεχε!Το μμμ ειναι πολυ δυνατος ηχος , ανηκει στους πρωταρχικους ηχους του συμπαντος, εξου και το αΟΥΜ της γιογκα. Κλεινωντας τα ματια και ψελνοντας αουμ η εστω σκετο μμμ καταλαγιαζουν οι εντασεις .Ησυχαζει ο νους που τρεχει απο εδω κ απο εκει σαν τη τσιτα να μη χασει σκεψη για σκεψη.Δοκιμαστε το σε μια στεναχωρια σε μια ενταση κ θα ηρεμησετε αμεσως.Εγω εψελνα συνεχεια εγκυος και ο μικρος 5 μηνων εχει αρχισει κ μου το λεει στα ξαφνικα και μαζευει και τα χειλια , πολυ γελιο σας λεω!!

 

Καλή μου yogamama...:lol: εννοείται ότι είναι ο βασικός μου στόχος για το μέλλον!!! Μάλιστα ζήτησα από τον αδερφό μου (ο οποίος μενει Αθήνα) να ρωτήσει σε ένα μαγαζί που ξέρει για τον ινδικό ταμπουρά! Θα τους υπνωτίσω όλους μέχρι να φτάσει ''η ώρα''!:lol:

Δεν το ήξερα αυτό για το ''μμμ'' (θα μου πεις και πόσα άλλα δεν ξέρεις...)

(εμένα πάλι η κόρη μου λέει μμμ όταν τη ρωτάω πως κάνει η αγελάδα!:lol:)

 

spyni θα μπουρούσες να μου πεις πως γίνονται αυτές οι ασκήσεις πυέλου; Εϊναι οι λεγόμενες Kegel;:roll: Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνεται...:?

Επίσης, για το τσάι που λες (υποθέτω μιλάς για το σμέουρο) από που το παρήγγειλες; Έψαξα εδώ λίγο αλλά δεν ξέρουν καν τι είναι το σμέουρο, πόσο μάλλον να το έχουν κιόλας!:rolleyes:

 

Rosie έχω μπερδευτεί λιγάκι, η πρώτη σου γέννα ήταν φυσιολογική; Είχα την εντύπωση ότι είχες κάνει καισαρική...:roll: λάθος;

Με τη φλεβίτιδα τι κάνεις; Έχω κι εγώ πρόβλημα...:-(

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρένια φυσικό τοκετό έκανα.

 

Πόσο άσχημη είναι η φλεβίτιδά σου; Φυσικά στην εγκυμοσύνη χειροτερεύει (εμένα το αριστερό μου πόδι έγινε αγνώριστο και να σκεφτείς φλεβίτιδα δεν είχα ποτέ, απλά διογκώθηκαν κάποιες φλέβες στον 9ο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και τώρα με το που έμεινα έγκυος ξεπετάκτηκαν πάλι!).

 

Δυσκολεύει πάντως τα πράγματα στον τοκετό, καλό είναι να το γνωρίζεις. Για παράδειγμα η γιατρός μου μου είπε ότι δεν γίνεται να γεννήσω στο σπίτι με τη φλεβίτιδα που έχω :(

 

Αν ήσουνα στην Αθήνα θα σου πρότεινα να κάνεις το μασάζ της μήτρας των Μάγια, αυτό θα κάνω εγώ μερικούς μήνες μετά που θα γεννήσω για να εξαληφθεί η αντιαισθητική φλεβίτιδα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ελαβα σημερα το βιβλιο του Λεμουαγιε Φυσικος τοκετος....δεν εχω λογια....ειναι τοσο συγκινητικο....τοσο ουσιαστικο....δε ξερω τι να πω....

μου δημιουργει εικονες του πως θελω να γεννησω και αν και ξερω πως η Vbac ειναι διαφορετικη εγω νιωθω οτι απευθυνεται και σε εμενα...οτι παρα το πρωτο μου τοκετο μπορω και εγω να βιωσω τα συναισθηματα που λεει και να ελενξω τη διαδικασια του τοκετου μου.....συνεχιζω το διαβασμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελαβα σημερα το βιβλιο του Λεμουαγιε Φυσικος τοκετος....δεν εχω λογια....ειναι τοσο συγκινητικο....τοσο ουσιαστικο....δε ξερω τι να πω....

μου δημιουργει εικονες του πως θελω να γεννησω και αν και ξερω πως η Vbac ειναι διαφορετικη εγω νιωθω οτι απευθυνεται και σε εμενα...οτι παρα το πρωτο μου τοκετο μπορω και εγω να βιωσω τα συναισθηματα που λεει και να ελενξω τη διαδικασια του τοκετου μου.....συνεχιζω το διαβασμα....

 

Angela καλα θυμαμαι οτι εχει καποιες ιστοριες vbac?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ναι προς το τελος ειχε δυο ιστοριες yogamama....δε ξερω αλλα νιωθω πως με αγγιζει τοσο πολυ και οχι γιατι εθελοτυφλω ή μπαινω σε κινδυνο αντιθετα γιατι απελευθερωνομαι και πιστευω σε εμενα και τις δυναμεις μου....απιστευτο βιβλιο...απιστευτος γιατρος....

ενισχυει την ουσια των πραγματων,την απελευθερωση μας απο το φοβο και τη πιστη στις δυναμεις μας,περα απο τη διαδικασια της γεννας αυτης καθεαυτης...

μιλαει για το φοβο με τον οποιο γεννιομαστε(δυστυχως αλλα οχι απαραιτητως ) ,τον κουβαλαμε μια ζωη και εμφανιζεται σε ολες τις στιγμες μας λογω της ενισχυσης του στη πορεια της ζωης μας...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!

 

Εγώ όλα αυτά τα έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Τώρα τα κάνω όλα μισά: έχω αρχίσει ένα σωρό βιβλία τα οποία δεν πρόκειται μου φαίνεται να τελειώσω ποτέ, τύπωσα εκατοντάδες άρθρα τα οποία είναι αμφίβολο αν θα τα διαβάσω, πίνω το τσάι και τις βιταμίνες μου όποτε θυμηθώ, τις ασκήσεις Kegel πάντα τις ξεχνάω, πολλές φορές δεν καταφέρνω ούτε στη γιόγκα να πάω, μασάζ στο περίνεο θυμήθηκα να κάνω μόνο μια φορά μέχρι τώρα κτλ κτλ.

 

Δεν έχω καμία βοήθεια (πέρα από τις δουλειές του σπιτιού) οπότε είμαι αποκλειστικά υπεύθυνη για το γιο μου για το μεγαλύτερο μέρος της μέρας και αποφάσισα ότι θα του δώσω προτεραιότητα (πχ πάντα του μαγειρεύω φαγητό from scratch, του ετοιμάζω σνακς κτλ) παρόλο που δεν με παίρνει να είμαι στα πόδια μου και πολύ λόγω φλεβίτιδας (γι' αυτό και κάθομαι συχνά στον υπολογιστή).

 

Ελπίζω πάντως να ισχύει αυτό που λένε ότι ο δεύτερος τοκετός είναι πιο εύκολος γιατί αλίμονό μου :roll:

 

Ροσυ, σου στελνω οοοοοοοληηηηηηη μου τη θετικη σκεψη να πανε ολα καλα με την μπεμπουλα σου!!!ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου!!!εγω τωρα ειμαι στους δικους μου ακριβως για να εχω λιγη βοηθεια διοτι Αθηνα δεν εχουμε καθολου...ειμαστε και σε αναμονη για μεταθεση του αντρα μου και επρεπε συν τοις αλλοις να αφησουμε το σπιτι για ιδιοκατοικηση και δε γινοταν να ψαχνουμε σπιτι στα τυφλα, καθοτι ο αντρας μου ειναι στο ναυτικο και μπορει να παει οπουδηποτε...τελοσπαντων!!μετα τη γεννα θα τα τακτοποιησουμε ολα πιστευω!!προς το παρον πηγαινοερχομαι για εξετασεις....

ευχομαι να μη χειροτερεψει η βλεβιτιδα σου και να επανελθεις συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου, οι ασκησεις ειναι ναι οι ονομαζομενες ασκησεις Kegel και εγω προσωπικα της κανω το βραδυ πριν κοιμηθω, αυτο που κανω και ελπιζω το κανω σωστα ειναι να σφιγγω και ξεσφιγγω την πυελο, σαν να ηθελες να κλεισεις κατι μεσα σου, δεν ξερω αν βοηθα η περιγραφη μου...μασαζ θα κανω αργοτερα...οσο για το τσαγακι θα σου στειλω ενα σαιτ που με συμβουλεψε η Ροσυ και θα μπορεις να το παραγγειλεις.....επανερχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανουλες, Δυστυχως λογω φορτου εργασιας σας και καθως δεν εχω internet σπιτι σας εχασα για λιγο!!! Ευχομαι να πετυχουμε ολες αυτο που επιθυμουμε και κυριως γερα παιδια!! Ηθελα να σας πω το εξης, αποφασισα με τον ανδρα μου να ξεκινησουμε για το δευτερο παιδακι μας. Λογω του οτι παρολο που μεγαλωσα στην Αθηνα, πλεον μενω σε επαρχια με την οικογενεια μου. Θελω οσο τιποτα αλλο να γεννησω φυσιολογικα και θα τα καταφερω!!! Ετσι θελω να πιστευω και το πιστευω!! Και το πηρα και αποφαση!! Πηρα λοιπον τηλεφωνο στην ευτοκια και μιλησα με δυο διαφορετικες μαιες αναφεροντας την περιπτωση μου, η μια μου ειπε αμεσως χωρις να ρωτησει ιδιαιτερες λεπτομερειες οτι μπορω να γεννησω φυσιολογικα και απορησε με το γιατρο μου που πηγαμε εσπευσμενα για καισαρικη παρολο τους τριαντα παλμους του παιδιου και δε ξεχασε να μου αναρτησει και το κοστολογιο... και να μου πει αν το αντεχω οικονομικα (εκει τα πηρα πολυ ομως σας λεω!!) Η αλλη μαια εφοσον με ξεζουμισε στις ερωτησεις μου ειπε πως η εγκυμοσυνη μου θεωρειτο υψηλου κινδυνου, με ρωτησε εαν ειναι καλα το παιδι και πως εξαρταται κυριως το vbac απο τις προυποθεσεις που θα εχουμε με το μωρο και το λογικο οτι θα επρεπε να τα πουμε απο κοντα, μου τονισε μαλιστα να κανω ιδιαιτερες εξετασεις για το πολυαμνιο και μου συστησε και ενα διατροφολογο που ειδικευεται σε τετοιες καταστασεις μην τυχον μπορουμε να βοηθησουμε το παθολογικο του οργανισμου. Δυστυχως δεν μπορεσα να μιλησω οσο ηθελα με την δευτερη καθως ημουν στη δουλεια, μου ειπε ομως οτι εχει περασει ο χρονος για να προσπαθησω για φυσιολογικο τοκετο, (ο γιος μου ειναι 17 μηνων). Μου ειπε οπως ειναι το λογικο να ψαξω για καποιο γιατρο που να ασχολειται με vbac και οτι δεν μου προτεινει αυτους που συνεργαζονται, για να μην με επηρεασει και να μην ανεβει το κοστος αο την αρχη. Η αληθεια ειναι πως μου προκαλεσε εντυπωση η τελειως διαφορετικη συμπεριφορα και αντιμετωπιση. Ειχε καμια σας καποια επαφη, εχετε καποια γνωμη, εμπειρια? Ηθελα να ρωτησω το εξης, γνωριζετε καποιον γιατρο που θα μπορουσα να απευθυνθω για vbac. Εχω ηδη ξεκινησει τα τηλεφωνα, γιατι για να πω οτι παω απο κοντα πρεπει να εχω κατασταλαξει σε εναν δυο γιατρους ετσι ωστε να παρω αδεια και να κλεισω ραντεβου να τους δω απο κοντα.

Βεβαια θα σας πω και την κρυφη μου σκεψη, μηπως να αφησω το σωμα μου και το χρονο να κυλησουν και οταν με το καλο μεινω εγκυος να αφησω την εγκυμοσυνη μου να παρει το χρονο της και να παω να γεννησω φυσιολογικα με το ετσι θελω οταν μου σπασουν τα νερα ή με πιασουν οι πονοι!!!! (στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δε μου σπασαν τα νερα, ουτε πονους ειχα και ειχα παρει σχεδον το μηνα μου) Παραλογιζομαι????

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου, οι ασκησεις ειναι ναι οι ονομαζομενες ασκησεις Kegel και εγω προσωπικα της κανω το βραδυ πριν κοιμηθω, αυτο που κανω και ελπιζω το κανω σωστα ειναι να σφιγγω και ξεσφιγγω την πυελο, σαν να ηθελες να κλεισεις κατι μεσα σου, δεν ξερω αν βοηθα η περιγραφη μου...μασαζ θα κανω αργοτερα...οσο για το τσαγακι θα σου στειλω ενα σαιτ που με συμβουλεψε η Ροσυ και θα μπορεις να το παραγγειλεις.....επανερχομαι!!!

σφιγγεις κ ξεσφιγγεις (κρατας 2-3 δευτερα) οπως οταν κατουρας και θες να σταματησεις, να στο πω λιανα !!Επισης οι αντρες σας θα ειναι πολυ ευχαριστημενοι με αυτη τη γυμναστικη και επισης αν την κανετε ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ δεν θα κινδυνεψετε απο προπτωση μητρας δηλαδη ακρατεια!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρένια φυσικό τοκετό έκανα.

 

Α, ΤΙ ΚΑΛΑ!:D

 

Πόσο άσχημη είναι η φλεβίτιδά σου; Φυσικά στην εγκυμοσύνη χειροτερεύει (εμένα το αριστερό μου πόδι έγινε αγνώριστο και να σκεφτείς φλεβίτιδα δεν είχα ποτέ, απλά διογκώθηκαν κάποιες φλέβες στον 9ο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και τώρα με το που έμεινα έγκυος ξεπετάκτηκαν πάλι!).

 

ΑΣΧΗΜΗ...:mad: ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΣΑΦΗΝΟΥΣ ΦΛΕΒΑΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ. ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΕΡΥΣΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ.:( ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΩ!

 

Δυσκολεύει πάντως τα πράγματα στον τοκετό, καλό είναι να το γνωρίζεις. Για παράδειγμα η γιατρός μου μου είπε ότι δεν γίνεται να γεννήσω στο σπίτι με τη φλεβίτιδα που έχω :(

 

ΝΑΙ, ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ο 1ος ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΥΧΩ Φ.Τ. ΚΑΙ Ο 2ος ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ 2ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ!

Αν ήσουνα στην Αθήνα θα σου πρότεινα να κάνεις το μασάζ της μήτρας των Μάγια, αυτό θα κάνω εγώ μερικούς μήνες μετά που θα γεννήσω για να εξαληφθεί η αντιαισθητική φλεβίτιδα.

 

ΜΑΣΑΖ ΜΗΤΡΑΣ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ;;;;;;;:shock::roll: ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;;; ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ;;;:rolleyes:

 

 

ελαβα σημερα το βιβλιο του Λεμουαγιε Φυσικος τοκετος....δεν εχω λογια....ειναι τοσο συγκινητικο....τοσο ουσιαστικο....δε ξερω τι να πω....

μου δημιουργει εικονες του πως θελω να γεννησω και αν και ξερω πως η Vbac ειναι διαφορετικη εγω νιωθω οτι απευθυνεται και σε εμενα...οτι παρα το πρωτο μου τοκετο μπορω και εγω να βιωσω τα συναισθηματα που λεει και να ελενξω τη διαδικασια του τοκετου μου

 

angela_kgr Αακριβώς έτσι αισθάνθηκα κι εγώ όταν το διάβασα!:-D

 

spyni ευχαριτώ, θα περιμένω το σάιτ!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι όταν με το καλό ξεμπερδέψω με τις γέννες θα είναι καλύτερα να χειρουργηθώ (σωστά σου είπε ο ένας ο χειρούργος, δεν έχει νόημα να το κάνεις τώρα εφόσον σκοπεύεις να κάνεις κι άλλο παιδάκι).

 

Κατά σύμπτωση στο κέντρο γιόγκας που πάω φέτος έρχεται μια αμερικανίδα η οποία ειδικεύεται στο μασάζ της μήτρας των αρχαίων Μάγια, Maya Abdominal Massage.

 

Σύμφωνα μ' αυτή για κάποιο λόγο "μετακινήθηκε" η μήτρα μου και πιέζει κάποιες φλέβες έτσι μου δημιουργήθηκε η φλεβίτιδα.

Οπότε με το μασάζ αυτό θα επανέλθει η μήτρα στη θέση της έτσι θα λυθεί με φυσικό τρόπο το πρόβλημα!

 

Αν δεν κάνω λάθος μια-δύο επισκέψεις αρκούν γιατί θα σου δείξουν πώς να το κάνεις μόνη σου το μασάζ αυτό.

Εγώ πάντως θα το δοκιμάσω όταν γεννήσω, θα δοκίμαζα τα πάντα προκειμένου να γλιτώσω το χειρουργείο!

Εσύ αν δεν είσαι έγκυος (δεν είσαι τώρα, σωστά; ) μπορείς να το κάνεις από τώρα.

 

Το περασμένο τεύχος του Mothering είχε ένα πολύ ωραίο άρθρο για το Womb Massage, αν και φυσικά εστίασε σε περιπτώσεις υπογονιμότητας.

Μπορείς να το παραγγείλεις αν ενδιαφέρεσαι από εδώ:

http://shop.mothering.com/category-s/31.htm

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι έγκυος...αν και πολύ θα το'θελα, αλλά λόγω κ.τ. το καθυστερώ...:mad:

Θα το κοιτάξω λίγο αυτό για το μασάζ, γιατί όπως κι εσύ έτσι κι εγώ θέλω να αποφύγω το χειρουργείο.

Ενδιαφέρον φαίνεται...:rolleyes:

 

Thanks!;)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας.

 

Από τη μία θέλω τόσο πολύ να βάλουμε μπροστά το δευτερο, και από την άλλη θέλω να γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά. Έχουν περάσει 6 μήνες και πρέπει να περιμένω άλλους 18:(. Όσο σκέφτομαι οτι μας πήρε και εναμιση χρόνο περίπου να έρθει το πρώτο τρέμω στην ιδέα του να περιμένω τόσο καιρό και να μας πάρει πάλι τόσο. Ελπίζω τουλάχιστον να έρθει γρήγορα το επόμενο.

Αν μάθετε και κανένα μυστικο για να βοηθήσω την τομή να επουλωθεί καλύτερα και γρηγορότερα, πείτε μου κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας.

 

Από τη μία θέλω τόσο πολύ να βάλουμε μπροστά το δευτερο, και από την άλλη θέλω να γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά. Έχουν περάσει 6 μήνες και πρέπει να περιμένω άλλους 18:(. Όσο σκέφτομαι οτι μας πήρε και εναμιση χρόνο περίπου να έρθει το πρώτο τρέμω στην ιδέα του να περιμένω τόσο καιρό και να μας πάρει πάλι τόσο. Ελπίζω τουλάχιστον να έρθει γρήγορα το επόμενο.

Αν μάθετε και κανένα μυστικο για να βοηθήσω την τομή να επουλωθεί καλύτερα και γρηγορότερα, πείτε μου κι εμένα.

 

Δεν γνωριζω ποσος χρονος χρειαζεται μετα την ΚΤ αλλα με ολη την αγαπη μου διακρινω μια εμμονη και σε ταρακουναω λιγο. Ασε το μωρακι να ερθει οταν ειναι να ερθει, χαλαρωσε και απολαυσε το μωρακι που εχεις και χρειαζεται ΟΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.Δες τη συνεντευξη του παιδοψυχιατρου που παραθετω πιο πανω και θα καταλαβεις τι λεω.

Ισα ισα που 3 χρονια ειναι πολυ καλα για διαφορα σε αδερφια. δες κοπελα μου ολα τα θετικα και τιποτα αλλο .Αν θες να γεννησεις φυσιολογικα δεν πρεπει αρχικα να αφησεις τη φυση να κανει οτι αυτη θελει?Και οποτε το θελει?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama μου, καλημερα!!! σε τσακωσα!!!οταν βρεις λιγακι χρονο πες σε παρακαλω για τις κοιλιακες αναπνοες που ευεργετουν το μωρο....εχω προσπαθησει την ωρα που κανω το περπατημα μου και μαλλον δεν τις κανω σωστα...σε ευχαριστω...ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας.

 

Από τη μία θέλω τόσο πολύ να βάλουμε μπροστά το δευτερο, και από την άλλη θέλω να γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά. Έχουν περάσει 6 μήνες και πρέπει να περιμένω άλλους 18:(. Όσο σκέφτομαι οτι μας πήρε και εναμιση χρόνο περίπου να έρθει το πρώτο τρέμω στην ιδέα του να περιμένω τόσο καιρό και να μας πάρει πάλι τόσο. Ελπίζω τουλάχιστον να έρθει γρήγορα το επόμενο.

Αν μάθετε και κανένα μυστικο για να βοηθήσω την τομή να επουλωθεί καλύτερα και γρηγορότερα, πείτε μου κι εμένα.

 

ΟΠΩς ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η YOGAMAMA νομιζω και εγω οτι το μικρουλι σου ειναι πολυ μωρουλι...καταλαβαινω το αγχος σου γενικα με τη συλληψη και εμεις παιδευτηκαμε αφανταστα με τη μικρη μας και μαλιστα επιδιωκαμε μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο παιδακια για να τα χορτασουμε και τα δυο ως μωρα...βεβαια αυτο δεν εγινε διοτι ο μπεμπουλης ηθελε να ερθει πιο νωρις, και μαλιστα ηρθε τοσο ομορφα τοσο αναπαντεχα...μια μονο φορα χαλαρωσαμε σε ενα ταξιδι και τσουπ εγκυμοσυνη!!!

καλη επιτυχια και ασε τη φυση !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...