Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

κραταω αυτο και το συναισθημα-προαισθημα που εχω οτι οταν παω στο νοσοκομειο δε θα τους δωσουμε ευκαιρια εγω και ημικρη να σκεφτουν πως θα γεννησω ...θα ειναι ηδη τοσο μεγαλη η διαστολη μου και τοσο ετοιμη η μικρη να βγει που δε θα προλαβουν να σκεφτουν τη καισαρικη...

αν δε δεχτει ο γιατρος μου θα πω στη μαια απο την ευτοκια να με προετοιμασει μεχρι τη στιγμη που θα παω στο μαιευτηριο .μακαρι καποιος απο τους δυο να δεχτει....

 

 

Γλυκουλα μου angela...μπραβο σου κοριτσι μου.Παρα παρα πολυ ωραια εικονα για να οραματιζεστε καθε πρωι κ καθε βραδυ πριν κοιμηθειτε! Οτι τρεχετε στο μαιευτηριο και η διαστολη ειναι για να βγει το μωρο!Μακαρι να μου την ειχε πει κ μενα καμια κοπελα πριν...

Αν παρατηρησουμε ολες τις τυχερες εδω μεσα που γεννησαν με ενα πονο ειναι αυτες που δεν προλαβαν να τους κανουν τιποτα στο νοσοκομειο.

Νομιζω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα. Θα ξεκιναγα μονη μετα θα φωναζα μαια να τσεκαρει τη διαστολη και θα τους εστελνα ολους για τσαι μεχρι να ανοιξει ο τραχηλος , αφου πρωτα επινα τα κρασακια μου χεχε.

ΑΑΑ και κατι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Υπερπροετοιμαστε το μπαμπα κοριτσια , γιατι εμενα μου την εκανε την κουτσουκελα, παρολες τις προετοιμασιες κ τις συναντησεις μπαμπαδων στην ευτοκια.- Ρε μωρο μου ελα να παρουμε τη μαια , -Αντε μωρο μου ανησυχω-Οχι Δημητρη μας ειπε να περιμενουμε , οι πρωτοτοκες αργουν -Ρε μωρο μου δε μπορω να σε βλεπω να πονας(Λες κ η μαια θα ποναγε για μενα), Θελει πολυ καλη εξηγηση στους αντρες να το καταλαβουν καλα οτι ειναι οτι καλυτερο για το μωρακι να παραμεινουν ολοι γυρω του ηρεμοι και να εχει χρονο να ξεκινησει να κατεβαινει. Φανταστειτε κι αυτο τι ηττα τρωει οταν ξεκιναει η μητρα τις συσπασεις κ αρχιζει να το σπρωχνει προς τα εξω. Φαντασου ποσο χειροτερο γινεται με τον πανικο της μαμας στο νοσοκομειο- Ε πως σας λενε?Εχετε αλλεργιες?Το ονομα του πατερα? και το μωρο απο μεσα να χανει το ζεστο σπιτακι του...Βαλτε τον αντρα σας να απανταει στους παντες. ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ο νους.Ασε οι δε μανες...Θεε μου τι ηθελα και της το ελεγα.Εκατσε ολη νυχτα εξω στα σκαλι α του σπιτιου κ εγω να το σκεφτομαι και να γινομαι χειροτερα, που να βγαλω παιδι...

Κοριτσια αυτα ειναι οι συμβουλες της Δημοπουλου για τα μαιευτηρια περσι στα σεμιναρια, για να μην παρεξηγηθω...

φιλουθια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Yogamama μου η ισχυακή προβολή δεν είναι ένδειξη καισαρικής, εκτός και αν αναφέρεσαι στην Ελλάδα! Αλλά ακόμη κι εδώ πολλά μωράκια γεννιούνται φυσικά με ισχυακή προβολή (η γυναικολόγος μου για παράδειγμα δεν το θεωρεί λόγο κ.τ. και τα ξεγεννάει κανονικά).

 

Αν διαβάσεις σε ξένα φόρουμς αμέτρητα μωράκια γεννιούνται ισχυακά με φ.τ. στο σπίτι τους με μαίες. Απλά εδώ στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι και οι μαίες μας δεν έχουνε εκπαιδευτεί στο φ.τ. ισχυακής προβολής γι' αυτό τον βλέπουνε λόγο για καισαρική, όπως ακριβώς γίνεται και με το VBAC...

 

o γιατροσ μου ειπε οτι δεν γινετε να προσπαθήσουμε να γυρίσουμε το μωρο

γιατι εχει την περιτύλιξη κ υπαρχει φοβοσ να πνιγεί και πανω απ ολα ειναι η υγεια της μαμας κ του παιδιου μπλα μπλα κ τετοιες αηδίες.

σαν πρωτάρα κ φοβισμένη τα καταπια...τωρα με την 'πειρα' μου,

θα άλλαζα πολλα!!

 

δεν εκλεισα ραντεβου.το μωρακι διαλεξε να βγει,ειχα συσπάσεις 5 λεπτες κ αιμα..του αγιου βαλεντινου +κυριακη αποκριας διαλεξε να μας τρεχει..

καθαρη δευτερα κάναμε παρεα..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

spyni ποιο λαδακι αναφερεις ? ειναι ευκολο να το γραψεις εδω? απο ποια εβδομαδα κανεις μασαζ?

επικοινωνησα με την Ευτοκια για να ξεκινησω τα μαθηματα ανωδυνου και να δουμε και για μαιευτικη βοηθεια να δεχτει ο γιατρος μου να συνεργαστει με μαια της Ευτοκιας ....δε ξερω αν θα τα καταφερω για VBAC αλλα θα το παλεψω .....

 

angela μου εννοω το Weleda Damm-Massageöl το οποιο βαζεις απο την 34η εβδομαδα...αλλα και το λαδακι απο το χωριο σου, που προτεινει η αγαπητη yogamama, μου ακουγεται επισης πολυ καλη ιδεα...αν μη τι αλλο ξερεις τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Το Red Raspberry Leaf Tea χρησιμοποιείται και στο θηλασμό, αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο υπάρχει στην Ελλάδα, φαντάζομαι η Αγλαϊα θα γνωρίζει να μας πει.

 

Μπορείς να το πίνεις καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά θα πρέπει ν' αυξήσεις τις δόσεις τις τελευταίες βδομάδες, και κατά τη διάρκεια του τοκετού ετοιμάζεις πολύ ισχυρό αφέψημα.

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ: Raspberry Leaf Tea.

 

Αν κάνεις ένα google search θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες γι' αυτά. Τα βότανα αυτά προτείνονται από μαίες σ' όλο τον κόσμο για εκατοντάδες χρόνια τώρα!

 

σε ευχαριστω παρα πολυ..θα το ψαξω και ειμαι σιγουρη οτι κατι θα βρω και θα το ξεκινησω αμεσως..και θα πω και σε οποια αλλη κοπελια ενδιαφερεται!!!

αα σχετικα με τις κουπες..μπορεις να πινεις δηλ. 2-3 την ημερα και κατα το τελος ας πουμε να το κανεις πιο δυνατο και να πινεις 4-5???

Link to comment
Share on other sites

Γλυκουλα μου angela...μπραβο σου κοριτσι μου.Παρα παρα πολυ ωραια εικονα για να οραματιζεστε καθε πρωι κ καθε βραδυ πριν κοιμηθειτε! Οτι τρεχετε στο μαιευτηριο και η διαστολη ειναι για να βγει το μωρο!Μακαρι να μου την ειχε πει κ μενα καμια κοπελα πριν...

Αν παρατηρησουμε ολες τις τυχερες εδω μεσα που γεννησαν με ενα πονο ειναι αυτες που δεν προλαβαν να τους κανουν τιποτα στο νοσοκομειο.

Νομιζω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα. Θα ξεκιναγα μονη μετα θα φωναζα μαια να τσεκαρει τη διαστολη και θα τους εστελνα ολους για τσαι μεχρι να ανοιξει ο τραχηλος , αφου πρωτα επινα τα κρασακια μου χεχε.

ΑΑΑ και κατι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Υπερπροετοιμαστε το μπαμπα κοριτσια , γιατι εμενα μου την εκανε την κουτσουκελα, παρολες τις προετοιμασιες κ τις συναντησεις μπαμπαδων στην ευτοκια.- Ρε μωρο μου ελα να παρουμε τη μαια , -Αντε μωρο μου ανησυχω-Οχι Δημητρη μας ειπε να περιμενουμε , οι πρωτοτοκες αργουν -Ρε μωρο μου δε μπορω να σε βλεπω να πονας(Λες κ η μαια θα ποναγε για μενα), Θελει πολυ καλη εξηγηση στους αντρες να το καταλαβουν καλα οτι ειναι οτι καλυτερο για το μωρακι να παραμεινουν ολοι γυρω του ηρεμοι και να εχει χρονο να ξεκινησει να κατεβαινει. Φανταστειτε κι αυτο τι ηττα τρωει οταν ξεκιναει η μητρα τις συσπασεις κ αρχιζει να το σπρωχνει προς τα εξω. Φαντασου ποσο χειροτερο γινεται με τον πανικο της μαμας στο νοσοκομειο- Ε πως σας λενε?Εχετε αλλεργιες?Το ονομα του πατερα? και το μωρο απο μεσα να χανει το ζεστο σπιτακι του...Βαλτε τον αντρα σας να απανταει στους παντες. ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ο νους.Ασε οι δε μανες...Θεε μου τι ηθελα και της το ελεγα.Εκατσε ολη νυχτα εξω στα σκαλι α του σπιτιου κ εγω να το σκεφτομαι και να γινομαι χειροτερα, που να βγαλω παιδι...

Κοριτσια αυτα ειναι οι συμβουλες της Δημοπουλου για τα μαιευτηρια περσι στα σεμιναρια, για να μην παρεξηγηθω...

φιλουθια

 

αυτα που σκεφτεστε κοριτσια ειναι οντως πολυ σημαντικα...ομως να σας ρωτησω κατι...αν τελικα καθεσαι οντως σπιτι σου μεχρι να εχεις μια καλη διαστολη και με μαια απο την Ευτοκια εχεις την τελεια καθοδηγηση, αν ομως τελικα χρειαστε να κανεις καισαρικη και μαλιστα στο σημειο που θα εχεις φθασει πας για επιγουσα κ.τ. τοτε σου κανουν ολικη...σωστα η λεω χαζομαρες???δηλαδη να χασεις και το vbac kai να χασεις και το να εισαι ξυπνια την ωρα που θα βγαινει το παιδι σου???τι να πω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ..θα το ψαξω και ειμαι σιγουρη οτι κατι θα βρω και θα το ξεκινησω αμεσως..και θα πω και σε οποια αλλη κοπελια ενδιαφερεται!!!

αα σχετικα με τις κουπες..μπορεις να πινεις δηλ. 2-3 την ημερα και κατα το τελος ας πουμε να το κανεις πιο δυνατο και να πινεις 4-5???

 

ακυρο!!!τα απανταει το σαιτ που παραθετεις... ι κουπα κατα το 2ο τριμηνο και 2-3 κατα το 3ο!!!και παλι ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ..θα το ψαξω και ειμαι σιγουρη οτι κατι θα βρω και θα το ξεκινησω αμεσως..και θα πω και σε οποια αλλη κοπελια ενδιαφερεται!!!

αα σχετικα με τις κουπες..μπορεις να πινεις δηλ. 2-3 την ημερα και κατα το τελος ας πουμε να το κανεις πιο δυνατο και να πινεις 4-5???

 

Ναι. Σε ποιο μήνα είσαι;

 

Αν θες μπορώ να σου δώσω το ηλεκτρονικό κατάστημα απ' όπου το πήρα εγώ (αμερικάνικο). Βασικά εγώ πήρα ένα blend που περιέχει διάφορα βότανα εκτός από το Red Raspberry Leaf που βοηθάνε πολύ στην εγκυμοσύνη (πχ τσουκνίδα που έχει σίδηρο), αλλά τώρα παρήγγειλα και σκέτο RRL για να το προσθέτω στο μείγμα αυτό μια και είμαι στις τελευταίες βδομάδες.

 

Γενικά σ' άλλες χώρες που ακολουθούνε το σύστημα με τις μαίες πάντα προτείνονται διάφορα βότανα για τις έγκυες που βοηθάνε πολύ την εγκυμοσύνη και τον τοκετό (το RRL μου το πρότεινε και η γυναικολόγος μου).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε ποιο μήνα είσαι;

 

Αν θες μπορώ να σου δώσω το ηλεκτρονικό κατάστημα απ' όπου το πήρα εγώ (αμερικάνικο). Βασικά εγώ πήρα ένα blend που περιέχει διάφορα βότανα εκτός από το Red Raspberry Leaf που βοηθάνε πολύ στην εγκυμοσύνη (πχ τσουκνίδα που έχει σίδηρο), αλλά τώρα παρήγγειλα και σκέτο RRL για να το προσθέτω στο μείγμα αυτό μια και είμαι στις τελευταίες βδομάδες.

 

Γενικά σ' άλλες χώρες που ακολουθούνε το σύστημα με τις μαίες πάντα προτείνονται διάφορα βότανα για τις έγκυες που βοηθάνε πολύ την εγκυμοσύνη και τον τοκετό (το RRL μου το πρότεινε και η γυναικολόγος μου).

 

μπαινω στην 23η εβδομαδα!!ΝΑΙ!!αν μπορεις στειλε μου σε παρακαλω το ονομα του καταστηματος καθως και το πρωτο ροφημα στο οποιο αναφερεσαι, να παραγγειλω και τα δυο!!μαλιστα το πρωτο θα με βοηθησει σιγουρα διοτι ο σιδηρος μου ειναι πολυ χαμηλος!!θελω να κανω ο,τι περναει απο το χερι μου-και το ποδι μου,μου σου πω!!

σε ευχαριστω πολυ πολυ για ολα!!

αντε κοντοζυγωνεις...να μας πεις και την εμπειρια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι και γω μια πονεμένη καισαρικομανούλα....

Από την επιστροφή μας από το μαιευτήριο πριν 15 μήνες δεν έχω πάψει να το σκέφτομαι και να ασχολούμαι με το θέμα. Μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε πόσο πολύ μου στόιχησε....

Η ιστορία μου είναι λίγο πολύ γνωστή. Μπήκα για πρόκληση τοκετού στις 38 εβδομάδες και ενώ είχα πήξει στα prepar μέχρι την τελευταία μέρα. Η δικαιολογία ήταν κλασικότατη απ'ό,τι διαβάζω εκ των υστέρων, το μωρό ήταν ζορισμένο και δεν μπορούσαμε να το κρατήσουμε άλλο. Ο τοκετός δεν σημείωσε κάμια εξέληξη και κατέληξα στο κρύο κρεβάτι του χειρουργείου μετά από 9 ώρες. Δυστυχώς έπεσα σε καισαρικάκια 'γιατρό' όμως φυσικά και ρίχνω ευθύνες στον εαυτό μου γιατί δεν ενημερώθηκα όταν έπρεπε.

 

Η ουσία είναι οτι τώρα είμαι πάλι έγκυος και αποφασισμένη να γεννήσω με τον τρόπο που θέλω εγώ. Επέλεξα γιατρό που εμπράκτως αναλαμβάνει VBAC και έυχομαι να τα καταφέρω. Θα κάνω ό,το χρειαστεί και ό,τι περνάει από το χέρι μου για να μην ξαναζήσω αυτή την εμπειρία.

 

Με τη λήξη του πρώτου τριμήνου θα ξεκινήσω μαθήματα yoga :D και έχω ήδη παραγγείλει κάποια βιβλία σχετικά για να ξεστραβωθώ. Θα πιω και τσαί και κρασί και ό,τι χρειαστεί που λέει ο λόγος για να νιώσω οτι εγώ εδώσα το 100% των δυνάμεων μου.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και εσυ στην παρεα, κοριτσακι!!εδω η βοηθεια ειναι πραγματικα μεγαλη...καθως και το ξεστραβωμα....διαβασε με προσοχη τα οσα εχουν γραφτει, πιστεψε το βαθια οτι θα τα καταφερεις και ακου τις συμβουλες των....δασκαλων εδω, ειναι πραγματικα ενημερωμενες και ευτυχως μας δινουν λιγο απο τα φωτα τους!!να πανε ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι. Σε ποιο μήνα είσαι;

 

Αν θες μπορώ να σου δώσω το ηλεκτρονικό κατάστημα απ' όπου το πήρα εγώ (αμερικάνικο). Βασικά εγώ πήρα ένα blend που περιέχει διάφορα βότανα εκτός από το Red Raspberry Leaf που βοηθάνε πολύ στην εγκυμοσύνη (πχ τσουκνίδα που έχει σίδηρο), αλλά τώρα παρήγγειλα και σκέτο RRL για να το προσθέτω στο μείγμα αυτό μια και είμαι στις τελευταίες βδομάδες.

 

Γενικά σ' άλλες χώρες που ακολουθούνε το σύστημα με τις μαίες πάντα προτείνονται διάφορα βότανα για τις έγκυες που βοηθάνε πολύ την εγκυμοσύνη και τον τοκετό (το RRL μου το πρότεινε και η γυναικολόγος μου).

 

Απο αυτα που γραφεις η γυναικολογος σου φαινεται πολυ προοδευτικη για τα ελληνικα δεδομενα.Σου εχει δωσει καμμια αλλη συμβουλη τετοιου ειδους?εννοω οχι του στυλ τον σιδηρο να τον πινεις με ενα ποτηρι πορτοκαλαδα...

Link to comment
Share on other sites

αστα ,πολλα τα λαθη στην κορουλα μου αλλα ευτυχως δεν της εδωσα ξενο μεχρι και που την αποθηλασα φυσικα πριν τρεις μηνες-18 μηνων-...λογω νεας κυησης και ιστορικου αποβολων...για ταντεμ θα το παλεψω και εγω...να δουμε θα θυμαται η μικρη μετα απο τοσο καιρο???

εχει θεμα εδω μεσα για το ταμνετ το χεις δει φανταζομαι.οποως ερθει θα σουλεγα εγω να μην ανχωνεσε ακθολου 18 μηνες ειναι σουπερ μπραβο σου!!

spyni ποιο λαδακι αναφερεις ? ειναι ευκολο να το γραψεις εδω? απο ποια εβδομαδα κανεις μασαζ?

επικοινωνησα με την Ευτοκια για να ξεκινησω τα μαθηματα ανωδυνου και να δουμε και για μαιευτικη βοηθεια να δεχτει ο γιατρος μου να συνεργαστει με μαια της Ευτοκιας ....δε ξερω αν θα τα καταφερω για VBAC αλλα θα το παλεψω .....

αχ!!μπραβο και σενα!αντε με το καλο να καταφερεις το vbac γτ να μην πανε ολα καλα?ολα καλα θα πανε ψαξτο μονο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που γραφεις η γυναικολογος σου φαινεται πολυ προοδευτικη για τα ελληνικα δεδομενα.Σου εχει δωσει καμμια αλλη συμβουλη τετοιου ειδους?εννοω οχι του στυλ τον σιδηρο να τον πινεις με ενα ποτηρι πορτοκαλαδα...

 

Σίδηρο αυστηρά μόνο φυτικό προτείνει, ποτέ χημικό-συνθετικό! Είτε το Feroglobin ή το Floradix (στην εγκυμοσύνη αυτή χρησιμοποιώ το Floradix). Τα υπόλοιπα σκευάσματα σιδήρου είναι συνθετικά γεμάτα επικίνδυνες ουσίες, μέχρι και parabens...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σίδηρο αυστηρά μόνο φυτικό προτείνει, ποτέ χημικό-συνθετικό! Είτε το Feroglobin ή το Floradix (στην εγκυμοσύνη αυτή χρησιμοποιώ το Floradix). Τα υπόλοιπα σκευάσματα σιδήρου είναι συνθετικά γεμάτα επικίνδυνες ουσίες, μέχρι και parabens...

 

Ειλικρινα αν ημουν Αθηνα θα ερχομουν οπωσδηποτε στην γιατρο σου.Τετοιοι γιατροι σπανιζουν...εκτος απο γνωσεις εχει και ηθος.Αντε τωρα να φανταστουμε οτι οι σιδηροι που παιρνουμε ειναι ακαταλληλοι.Τι αλλο θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Η ουσία είναι οτι τώρα είμαι πάλι έγκυος και αποφασισμένη να γεννήσω με τον τρόπο που θέλω εγώ.

περιμένουμε με αγωνία την εξέληξη του τοκετού σου!!

πες στο γιατρό σου (αν δεν το προτείνει ο ίδιος) να σου μετρήσει το πάχος της ουλής (ηπερηχογραφικά) την 38η εβδομάδα από το τί θα μετρήσει τότε καθορίζονται οι πιθανότητες της ρήξης...

πόσο χρονών είσαι?

σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις?

πια θα είναι η διαφορά μεταξύ των δύο τοκετών?

είχες κάνει επιλόχειο πυρετό μετά την καισαρική?

είχες φτάση μέχρι μια οποιαδήποτε διαστολή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

ΜΑΡΙΑΛ είμαι 24 ετών και η διαφορά τον τοκετών θα είναι 22 μήνες αν όλα φυσικά πάνε κατ'ευχήν. Φαντάζομαι πως ο γιατρός μου θα μετρήσει ο πάχος της ουλής όταν πρέπει. Αν ακόμη δεν το κάνει θα φροντίσω σίγουρα να τον ενημερώσω. Μένω στη Θεσ/νίκη και ελπίζω να είμαι τυχερή και να γεννήσω σε νοσοκομείο. Ειδάλλως θα γεννήσω σε κάποια ιδιωτική κλινική αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτήν που γέννησα την πρώτη φορά. Δε θέλω να θυμάμαι τίποτα από τότε. Δυστυχώς ο προηγούμενος τοκετός δεν εξελήχθηκε καθόλου και η διαστολή ήταν μηδενική. Υποψιάζομαι δε οτι ούτε καν τεχνητούς πόνους δε μου έβαλαν. 'Ήπια' όλον τον ορό και οι συσπάσεις μετα βίας έφτασαν το 30.

Σχετικά με τον πυρεττό να αναφέρω οτι δεν ανέβασα καθόλου.

Για ποιο λόγο ρωτάς; Μ'ενδιαφέρει πολύ η οποιαδήποτε απάντησή σου.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

rosie, ο γιατρος σου αναλαμβανει vbac?μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του. με πιο νοσοκομειο συνεργαζετε?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

μαριαλ τι καταλαβενεις απο το αν ανεβάσεις πυρετο?

εκανα ενα 38 για 1 μερα κ κανενας δεν μπορουσε να μου πει το γιατι?ουτε ο γιατρος μου .μονο μασκα μου έβαλαν για να μην κολησω λεει το μωρο αν ειχα κολλήσει γρίπη..:?:???::shock:

 

πηρα κ ενα ντεπον κ ενταξει.γενικα ειχα ασχημη αναρωση.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

είμαι 24 ετών

τα ποσοστά σου για ρήξη σύμφωνα με την ηλικία σου είναι 0,5% σε αντίθεση με κοπέλες άνω των 30 όπου ανέρχονται σε 1,4%

η διαφορά τον τοκετών θα είναι 22 μήνες
τα ποσοστά σου σύμφωνα με το διάστημα των τοκετών είναι 1% σε αντίθεση με αν ήταν κάτω απο 18 μήνες όπου θα ήταν 2,3%
ο γιατρός μου θα μετρήσει ο πάχος της ουλής όταν πρέπει. Αν ακόμη δεν το κάνει θα φροντίσω σίγουρα να τον ενημερώσω.

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα >4,5mm κίνδυνος ρήξης μηδενική,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 3,6mm - 4,5mm κίνδυνος ρήξης 0,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 2,6mm - 3,5mm κίνδυνος ρήξης 6,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα <2,5mm κίνδυνος ρήξης 9,8%.

Μένω στη Θεσ/νίκη και ελπίζω να είμαι τυχερή και να γεννήσω σε νοσοκομείο. Ειδάλλως θα γεννήσω σε κάποια ιδιωτική κλινική

όπου και να γεννήσεις να είσαι σίγουρη ότι υπάρχει η δυνατότητα άμεσης καισαρικής τομής

Δυστυχώς ο προηγούμενος τοκετός δεν εξελήχθηκε καθόλου και η διαστολή ήταν μηδενική.

αυτό δεν αυξάνει τα ποσοστά της ρήξης απλά μειώνει λίγο τα ποσοστά της επιτυχίας περίπου 60 - 70% αν ο γιατρός που έχεις επειλέξει σε στηρήξει πραγματικά

Σχετικά με τον πυρεττό να αναφέρω οτι δεν ανέβασα καθόλου.

ο πυρετός μπορεί να υποδηλώνει μια μετεγχειρητική επιμόλυνση του τράυματος γεγονός που αυξάνει πολύ τα ποσοστά της ρήξης

 

αν ο γιατρός που έχεις επιλέξει σε στηρίξει θα τα πας μια χαρά αποτελείς μια πολύ καλή υποψήφια vbac

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα 38 για 1 μερα κ κανενας δεν μπορουσε να μου πει το γιατι?

διαβασε τι μπορεί να συμαίνει ο πυρετός στο προηγούμενο ποστ

μην ανησυχείς ο δικός σου πυρετός (αφού υποχώρησε χωρίς αντιβιώσεις) δεν υποδηλώνει μετεγχειρητική λοίμωξη

σου συστήνω να μείνεις έγκυως μετά που το μωρό σου θα γίνει 18 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Mαριαλ μου, αν εχεις την καλοσυνη μας λες που μπορουμε να βρουμε ολα αυτα που γραφεις για το παχος της ουλης και τα ποσοστα για να μαθουμε και εμεις για την περιπτωση μας η καθεμια??σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω τις έρευνες στα χέρια μου αλλά δεν γνωρίζω αν και που υπάρχουν στο διαδύκτιο αυτό με το πάχος της ουλής και τον κίνδυνο ρήξης μήτρας είναι από έρευνες των Rosenberg, Lancet 1996

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο βρε κοριτσια που το εχω ξαναρωτησει...αν πας για επειγουσα καισαρικη πως μπορεις να αποφυγεις την ολικη???

δεν μπορείς εκτός αν έχεις ήδη κάνει επισκληρίδιο (καλύτερα όχι)

Link to comment
Share on other sites

έχω τις έρευνες στα χέρια μου αλλά δεν γνωρίζω αν και που υπάρχουν στο διαδύκτιο αυτό με το πάχος της ουλής και τον κίνδυνο ρήξης μήτρας είναι από έρευνες των Rosenberg, Lancet 1996

 

σε ευχαριστω πολυ!! εφοσον λοιπον προκειται για ερευνες μπορουμε να σε ρωτησουμε αν μπορεις να μας πεις και εμας τα ποσοστα μας, οταν θα κοντευουμε??....εγω κοντευω τα 29 με προηγουμενη προγραμματισμενη καισαρικη στις 36 εβδ. χαλια εμπειρια που δε θελω να ξαναζησω.... σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...