Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Κοριτσια εδω μεσα γινεται ουσιαστικη δουλεια αυτο εχω να πω.Λιγο η μια λιγο η αλλη χτιζουμε το σπιτι του μη παρεμβατικου τοκετου. Αν μειωθει εστω και ενα χιλιοστο το ποσοστο των ασκοπων καισαρικων θα ειμαι προσωπικα ευτυχισμενη. Μου στελνετε γραμματα συγκλονιστικα και ολες νιωσαμε το ιδιο πραγμα(γιατι κ εγω εφτασα στο χειλος της καισαρικης). ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΨΥΧΗΣ οπως μου ειπε το Τινακι. Εγκυουλες να ξερετε ειμαστε εδω κοντα σας. Δεν ειστε μονες σας.Δυστυχως αυτη την εποχη δε μπορω να βοηθησω τοσο ουσιαστικα κανοντας σας γιογκα. Ζαχαρενια πες μας περισσοτερα για τα βιβλια που διαβασες αν μπορεις.Νιωθεις να αλλαξαν την κοσμοθεωρια σου ?

Radmid evales ellhnikaaaaaaaaaaa???Thanks

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑΡΙΑΛ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν και με ''έριξε''... μα μονο 60% για εμάς που δεν προλάβαμε να βιώσουμε πόνους;;;

 

αν εσύ τελικά είσαι μέσα στο 60 % όμως????

 

μην απογοητεύεσαι καλή μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ρίξτε αν θέλετε μια ματια στο θεμα μου :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1581462#post1581462

 

Γίνεται να έχω κάθετη τομή στην μήτρα , ενω η εξωτερική είναι μπικίνι ? Ανήκω σε μια σπάνια ομάδα ? :confused::confused::confused::confused::confused:

Αν γνωριζει κάποια κάτι , ας μου πει .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γίνεται να έχω κάθετη τομή στην μήτρα , ενω η εξωτερική είναι μπικίνι ? Ανήκω σε μια σπάνια ομάδα ? :confused::confused::confused::confused::confused:

Αν γνωριζει κάποια κάτι , ας μου πει .

το είδα πρέπει να ζητήσεις το φάκελο της εγχείρησης να δεις τι τομή έχεις από το μαιευτήριο που γέννησες

πάντως αν έχεις κάθετη τομή δεν μπορείς να επειχείρησεις φυσιολογικό τοκετό...

είσαι σίγουρη για την κάθετη τομή???

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ που ρώτησα την Αγλαϊα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1577940#post1577940

 

Θα ψάξει η spyni και θα μας πει αν υπάρχει στην Αθήνα! :D

κορίτσια αυτό με το τσάι δεν μ' αρέσει δεν μου φένεται λογικό να παίρνουμε κάτι που προκαλεί συσπάσεις στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης

Link to comment
Share on other sites

Nai επιτελους εβαλα ελληνικα,,,,αλλα πρεπει να συνηθησω το πληκτολογιο.....:D

 

Διαβαζα για την οικογενεια Duggar http://www.duggarfamily.com/faq.html

 

Εχουν πανω απο 15 παιδια και τα 13 ειναι VBAC!!! Μιλαωε γιαυτο στην παραγραφο 5!

 

Φοβερο...!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αυτό με το τσάι δεν μ' αρέσει δεν μου φένεται λογικό να παίρνουμε κάτι που προκαλεί συσπάσεις στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης

 

Ποιος είπε ότι προκαλεί συσπάσεις;

Μάλλον δεν διάβασες το λινκ έβαλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη σε ξέχασα

τι σου έχει πει για το φυσιολογικό μετά καισαρική γιατί δεν γράφει κάτι στο σαιτ του?

μου ειπε οτι θα προσπαθησουμε αλλα δε θελει μαλλον να συνεργαστει με μαια απο την ευτοκια και η δικη του ειναι τελειως ασχετη με Vbac....βεβαια αυτος εχει απιστευτες γνωσεις και η δουλεια του ειναι εξαιρετικη αλλα και λογω ειδικοτητας (υποβοηθουμενη αναπαραγωγη) ,ηλικιων γυναικων που απευθυνονται σε αυτον και λογω σπουδων στη χειρουργικη πιστευω πως εχει ταση για καισαρικες ,οχι λογω ευκολιας αλλα για αυτα που γραφω παραπανω ....

δε ξερω μακαρι να συνεργαστουμε ,αλλα γινεται μονο με το γιατρο και οχι ειδικευμενη μαια?

Link to comment
Share on other sites

yogamama σχετικά με τα βιβλία...

όσον αφορά τον Οντάν είναι λίγο πιο πρακτικό θα έλεγα, γράφει πιο πολλά στατιστικά στοιχεία μέσα και ''κινείται'' λογικά. Του Λεμπουαγιέ απ' την άλλη είναι πιο συναισθηματικό, απαντάει σε γράμματα γυναικών που βίωσαν το φυσιολογικό τοκετό με τη βοήθεια της μεθόδου του (τραγουδώντας με ινδικό ταμπουρά κτλ).

Και οι δύο καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα: όταν αφήσεις τη γυναίκα μόνη της, να είναι ήρεμη, θα γεννήσει πολύ πιο εύκολα και θα οδηγηθεί δυσκολότερα σε καισαρική.

Από το Λεμπουαγιέ μου άρεσε αυτή η ηρεμία που -ακόμα και ένα βιβλίο- έβγαζε! Μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να είμαι στη φάση ''γεννάω'' και να ηρεμώ τον εαυτό μου και τους πόνους με τον τρόπο που λέει ο Λεμπουαγιέ...θα μου πεις, άλλο οι σκέψεις και άλλο η πράξη...οκ, δεκτό! Αλλά σου δίνει εφόδια να προχωρήσεις ήρεμη.

Όταν ψάχνεις μέσα σου μπορείς να βρεις τη δύναμη για να τα καταφέρεις. Πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου, στο Θεό και όλα θα πάνε καλά.

Αυτό έχω καταλάβει...και έτσι θα το προσπαθήσω όταν με το καλό έρθει η ώρα!:D

Πάντως από ιστορίες αποτυχημένων vbac που έχω διαβάσει μέχρι τώρα,όλες είχαν παρέμβαση( ορούς, επισκληρίδειος κτλ) και γι' αυτό δεν τα κατάφεραν.

 

αν εσύ τελικά είσαι μέσα στο 60 % όμως????

 

μην απογοητεύεσαι καλή μου

 

ΜΑΡΙΑΛ έχεις δίκιο... θα είμαι μέσα στο 60%! Πάμε στοίχημα!;):mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του Λεμπουαγιέ απ' την άλλη είναι πιο συναισθηματικό, απαντάει σε γράμματα γυναικών που βίωσαν το φυσιολογικό τοκετό με τη βοήθεια της μεθόδου του (τραγουδώντας με ινδικό ταμπουρά κτλ).

 

Αυτό το chanting του Λεμπουαγιέ εμένα πάντως δεν μου βγαίνει με τίποτα, όσο και αν προσπάθησε η δασκάλα της γιόγκας να μου το διδάξει! :-(

Ο πρώτος μου τοκετός διέρκησε 15 ώρες, χωρίς επισκληρίδιο, και δεν έβγαλα "κιχ"! Οπότε τώρα αυτά τα τραγούδια δεν μου πάνε, όσο και αν λένε ότι βοηθάνε...

 

Yogamama το δοκίμασες το chanting στον τοκετό σου;

 

Προσωπικά ο Οντέντ μου πάει περισσότερο, τον θεωρώ πιο επιστημονικό αν και είναι πολύ πιο ψυχρός από τον Λεμπουαγιέ.

Υποθέτω η κάθε γυναίκα έχει το στυλ της...

 

Και οι δύο καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα: όταν αφήσεις τη γυναίκα μόνη της, να είναι ήρεμη, θα γεννήσει πολύ πιο εύκολα και θα οδηγηθεί δυσκολότερα σε καισαρική.

 

Μα γι' αυτό κάπου νωρίτερα στο θέμα έγραψα ότι στο εξωτερικό πολλά VBAC γίνονται στο σπίτι, δηλ. VHBAC.

Το περιβάλλον του μαιευτηρίου και οι παρεμβάσεις που γίνονται, ακόμη και οι πιο απλές (πχ καρδιοτοκογράφος) δρουν αρνητικά στη ψυχολογία μιας γυναίκας και αυξάνουνε τα ποσοστά αποτυχίας του VBAC.

 

Εκτός και αν βρείτε κάποιο γυναικολόγο που είναι πρόθυμος να συνεργαστεί μαζί σας σε κάποιο μαιευτήριο για φυσικό τοκετό (όχι ξύρισμα-κλύσμα-καρδιοτογράφο-ορό αλλά ελευθερία κινήσεων).

 

Except for being hung up by the feet, the supine position is the worst conceivable position for labor and delivery.

 

-Roberto Caldeyro-Barcia, MD,

past president of the International Federation of Obstetricians and Gynecologists, in NAPSAC News

 

supine position = ύπτια θέση

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το θεμα ειναι να σε αφηση καπιος στην ησυχια σου να γεννησεις....Το πως ειναι η αισθηση της ησυχιας ειναι μναδικο για καθε ανθρωπο.....

Παλια οι γυναικες στην ερημο της Αραβιας,γενναγαν μονες τους κατω απο εναν φοινικα-χουρμαδιας,και εαν ο τοκετος ηταν μακρης τοτε επρεπε να παρουν δυναμη απο τους καρπους της χουρμαδιας.... μετα τη γεννα φερναν το παιδι σπιτι και ακομη ετσι ειναι σκληρες,,η γεννα ειναι καθηκον τους....και στην Ελλαδα,,,γενναγαν σπιτι τους με αλλες γυναικες περισσοτερο στην εποχη της γιαγιας μου...εγω βασικα σπιτι μου ηθελα να γεννησω...και να πω την αληθεια μονη μου...εαν ηταν να ειναι η μητερα μου σε καπιο αλλο δωματιο με μια μαια και να τις φωναζω οταν ειναι αναγκη....

Το ειχα ζητησει αλλα ειχα πολυ αντιδραση...δεν ηθελε κανεις να παρει ευθηνες...τωρα ομως με καταλαβενουν

Link to comment
Share on other sites

το είδα πρέπει να ζητήσεις το φάκελο της εγχείρησης να δεις τι τομή έχεις από το μαιευτήριο που γέννησες

πάντως αν έχεις κάθετη τομή δεν μπορείς να επειχείρησεις φυσιολογικό τοκετό...

είσαι σίγουρη για την κάθετη τομή???

 

Οταν μου λεει οτι η εσωτερική τομή σου δεν είναι σαν την εξωτερική , αλλα απο τον αφαλό εως την εξωτερική , τι σημαίνει ? Δεν σημαίνει κάθετη τομή ? Πως θα ζητήσω το φάκελο της εγχείρησης ? Δεν θα απευθυνθώ στον γιατρό μου ?

Δηλαδή είμαι απο τις ελάχιστες περιπτώσεις που έχουν κάθετη τομη . :(

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα εκανα μονο το ααααααα και οχι ολα τα αλλα. Δε μπορω να φανταστω τι θα ειχε γινει χωρις αυτο το σιντι (το εχει μεσα το βιβλιο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ). Αν δοκιμαζατε με τη δασκαλα σου ολους τους ηχους οντως δεν εχει νοημα. Πρεπει να βρεις τον εναν που σου ταιριαζει. Στην ευτοκια καναμε πολυ πρακτικη ολες μαζι. Ολες το χρησημοποιησαν το chanting ακομα και οσες γεννησαν στα μαιευτηρια.Δινει στον πονο δρομο για να φυγει;εγω ετσι το φανταζομουν.

Επισης , εκανα μια στατιστικη στα τμηματα Νοεμβριου Δεκεμβριου σε συνολο περιπου 20-30 γυναικων που γεννησαν πανω κατω με την ιδια φιλοσοφια. Αυτο που παρατηρησα κοριτσια ειναι οτι τα κιλα της μαμας κανουν διαφορα. Οι αδυνατες γεννησαν ολες ευκολα και γρηγορα. Οι πιο αδυνατες δεν προλαβαν να φυγουν απο το σπιτι. Εγώ δυστυχώς δεν ήμουν ποτέ μια αδύνατη κοπέλα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Επισης , εκανα μια στατιστικη στα τμηματα Νοεμβριου Δεκεμβριου σε συνολο περιπου 20-30 γυναικων που γεννησαν πανω κατω με την ιδια φιλοσοφια. Αυτο που παρατηρησα κοριτσια ειναι οτι τα κιλα της μαμας κανουν διαφορα. Οι αδυνατες γεννησαν ολες ευκολα και γρηγορα. Οι πιο αδυνατες δεν προλαβαν να φυγουν απο το σπιτι. Εγώ δυστυχώς δεν ήμουν ποτέ μια αδύνατη κοπέλα.

 

Αχ εγώ που είμαι αδύνατη δεν μπορώ να πω ότι γέννησα και πολύ εύκολα και γρήγορα, όχι ότι είχα δύσκολη γέννα αλλά σίγουρα αν ήτανε πιο σύντομη θα ήτανε πολύ καλά!

 

Για να δούμε η δεύτερη γέννα πόσο εύκολη θα είναι...

 

Ούτε και το "ααα" του chanting δεν μου βγαίνει, θυμάμαι στην πρώτη γέννα η μαία της γιατρού μου προσπαθούσε μάταια να με κάνει να το λέω, γι' αυτό είπα μήπως το μάθω στη δεύτερη αλλά δεν...:roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ που είμαι αδύνατη δεν μπορώ να πω ότι γέννησα και πολύ εύκολα και γρήγορα, όχι ότι είχα δύσκολη γέννα αλλά σίγουρα αν ήτανε πιο σύντομη θα ήτανε πολύ καλά!

 

Για να δούμε η δεύτερη γέννα πόσο εύκολη θα είναι...

 

Ούτε και το "ααα" του chanting δεν μου βγαίνει, θυμάμαι στην πρώτη γέννα η μαία της γιατρού μου προσπαθούσε μάταια να με κάνει να το λέω, γι' αυτό είπα μήπως το μάθω στη δεύτερη αλλά δεν...:roll:

 

e oxi Ροσσακι μου αν δε σου βγαινει δεν πρεπει καθολου να το παλευεις.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

v.polina τα βιβλία ''Φυσικός τοκετός'' του Λεμπουαγιέ και '' Καισαρική τομή'' του Οντάν τα πήρα από ένα βιβλιοπωλείο εδώ (Ηράκλειο Κρήτης). Δε χρειάστηκε να τα παραγγείλω, ήταν ετοιμοπαράδοτα!

 

Rosie όσον αφορά τη μέθοδο Λεμπουαγιέ, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω τη ''δύσκολη'' εκείνη ώρα, αλλά καλό προσωπικά θα το μάθω και θα το προσπαθήσω. ΑΝ μου βγει καλώς, αν όχι το πολύ πολύ να ουρλιάζω! :lol:

 

Μα γι' αυτό κάπου νωρίτερα στο θέμα έγραψα ότι στο εξωτερικό πολλά VBAC γίνονται στο σπίτι, δηλ. VHBAC.

Το περιβάλλον του μαιευτηρίου και οι παρεμβάσεις που γίνονται, ακόμη και οι πιο απλές (πχ καρδιοτοκογράφος) δρουν αρνητικά στη ψυχολογία μιας γυναίκας και αυξάνουνε τα ποσοστά αποτυχίας του VBAC.

 

Δε νομίζω να τολμούσα ποτέ vhabac γιατί θέλω να έχω την ασφάλεια της ιατρικής περιθαλψης σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

Θα προσπαθήσω όμως να συννενοηθώ με το γιατρό μου να με αφήσει στην ησυχία μου και ελπίζω το αίτημά μου να είναι σεβαστό και δεκτό!

 

Απλα εκανα μονο το ααααααα και οχι ολα τα αλλα. Δε μπορω να φανταστω τι θα ειχε γινει χωρις αυτο το σιντι (το εχει μεσα το βιβλιο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ). Αν δοκιμαζατε με τη δασκαλα σου ολους τους ηχους οντως δεν εχει νοημα. Πρεπει να βρεις τον εναν που σου ταιριαζει. Στην ευτοκια καναμε πολυ πρακτικη ολες μαζι. Ολες το χρησημοποιησαν το chanting ακομα και οσες γεννησαν στα μαιευτηρια.Δινει στον πονο δρομο για να φυγει;εγω ετσι το φανταζομουν.

 

yogamama, άκουσα μια φορά το cd και δοκίμασα λίγο τι μου ταιριάζει (αν και τώρα είμαι σε άλλη φάση) και νομίζω ότι μου άρεσε καλύτερα το ''μμμμμ''. Ένιωσα ότι πήγαινε σε όλο μου το σώμα και έσπρωχνε προς τα έξω κάθε τι αρνητικό! Με καταλαβαίνεις, έτσι;:roll: Άσε που με τα υπόλοιπα (α, ε, ι, ο , ου) χάνω γρήγορα τον αέρα μου!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...