Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

ΜΑΡΙΑΛ θα μπορούσες να μου πεις σε περίπτωση προγραμματισμένης καισαρικής ( μπήκα 38+6 αν θυμάμαι καλά) τι ποσοστά επιτυχίας αναφέρονται;

Είμαι 27 τώρα και στο επόμενο λογικά -πρώτα ο Θεός- θα είμαι 28, ίσως και 29 (ανάλογα πότε θα καταφέρουμε να το πιασουμε:wink:) και θα έχουν περάσει το ελάχιστο 2,5 χρόνια από την κ.τ.

Πυρετό δεν ανέβασα (έπαθα αλλεργία 9 μέρες μετά τον τοκετό η οποία πιθανόν οφειλόταν στα φάρμακα που πήρα, αλλά τπτ δεν είναι σίγουρο.Και στο νοσοκομείο δηλαδή, παρότι με κράτησαν 2 μερες δεν μπορούσαν να μου πουν με βεβαιότητα τι έφταιγε).

Αυτά νομίζω χρειάζεσαι, έτσι; :rolleyes:

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!:D

Επίσης, Rosie θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να βρω αυτό το τσάι;;; Μπορώ να το παίρνω από τώρα; :roll:

Και τέλος, διάβασα τα ''φυσικός τοκετός'' του Λεμπουαγιέ και ''Καισαρική τομή'' του Ονταν...φοβερά βιβλία και τα δύο! Θα ψάξω για ινδικό ταμπουρά!:mrgreen: Θα εξασκούμαι από τώρα!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Θέλω πολύ να τα καταφέρω!

 

Πάντως να πω ότι στην 1η μου καισαρική αυτό που με λύτρωσε πραγματικά ήταν ο θηλασμός. Ένιωσα ότι κάνω και κάτι φυσικό. Αν δεν τα κατάφερνα δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα.

 

spyni απ'ό,τι κατάλαβα είσαι έγκυος; Πόσων εβδομάδων;

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πω ότι στην 1η μου καισαρική αυτό που με λύτρωσε πραγματικά ήταν ο θηλασμός. Ένιωσα ότι κάνω και κάτι φυσικό. Αν δεν τα κατάφερνα δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα./QUOTE]

 

Ακριβώς αυτό και μένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosie, ο γιατρος σου αναλαμβανει vbac?μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του. με πιο νοσοκομειο συνεργαζετε?

 

 

Με ιδιωτικά μαιευτήρια συνεργάζεται μόνο. Οπότε αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ να σου δώσω τα στοιχεία της.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, Rosie θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να βρω αυτό το τσάι;;; Μπορώ να το παίρνω από τώρα; :roll:

 

Δες εδώ που ρώτησα την Αγλαϊα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1577940#post1577940

 

Θα ψάξει η spyni και θα μας πει αν υπάρχει στην Αθήνα! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Θέλω πολύ να τα καταφέρω!

 

Πάντως να πω ότι στην 1η μου καισαρική αυτό που με λύτρωσε πραγματικά ήταν ο θηλασμός. Ένιωσα ότι κάνω και κάτι φυσικό. Αν δεν τα κατάφερνα δεν ξέρω πως θα ήμουν τώρα.

 

spyni απ'ό,τι κατάλαβα είσαι έγκυος; Πόσων εβδομάδων;

 

irnadi μου ειμαι τωρα στην 23η εβδομαδα και προσπαθω να μην ξαναφαω μαχαιρι!!εχω θρομβοφιλια αλλα πολλη θεληση για φυσικο τοκετο...ελπιζω να τα καταφερω...και εμενα το στοιχημα μου ηταν ο θηλασμος, τον οποιο θα τον συνεχιζα ακομη ως τωρα-η μικρουλα μας ειναι 21 μηνων- αν δεν ειχα τοσο μεγαλο ιστορικο αποβολων....

ευχομαι να τα καταφερουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

spyni καλή επιτυχία εύχομαι!!!!

Εγώ θηλάζω ακόμη... Ο αποθηλασμός είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι. Έκτος βέβαια αν το αποφασίσει το κοριτσάκι μου για μένα. Εγώ πάντως δεν μπορώ να της το στερήσω

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφφφ.....διαβαζοντας τα ποστ της μαριαλ παλι απογοητευτηκα....

ειχα ανεβασει πυρετο μετα την καισαρικη,αλλα εχω την εντυπωση οτι ηταν απο την μαστιτιδα!!!!επαιρνα την κλασικη αντιβιωση που "σερβιρουν" τα μαιευτηρια,αλλα δεν την συνεχισα στο σπιτι...και ο πυρετος επεσε μονος του!μπορω να ελπιζω?

επισης ο τοκετος παρα τους -και καλα- τεχνητους πονους δεν εξελιχθηκε καθολου!ουτε συσπασεις ενιωσα,ουτε για διαστολη με κοιταξε κανεις....και μετα μου λενε οτι δεν με ειχε για καισαρικη!!!!!!!!!

Να σημειωσω οτι ειμαι 25,και δεν εχω αποφασισει ακομα ποτε θα αρχισω να προσπαθω για το δευτερο......ισως σε ενα-εναμιση χρονο.....

εχω καμια ελπιδα να γεννησω φυσιολογικα????

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

για το σμεουρο βρηκα αυτο:

http://se.gr/health/?paged=35

μπορουμε να το πινουμε σε οποιαδηποτε φαση του θηλασμου?

οσον αφορα στην εγκυμοσυνη,μονο τους 3 τελευταιους μηνες επιτρεπεται?

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsai.gr/advanced_search_result.php?keywords=%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF&x=0&y=0

βρηκα αυτα τα μειγματα τσαγιου που ειναι ΜΕ σμεουρο,αλλα ακομα δεν το εχω δει καπου μονο του...

 

σε διαφορα blends το εχω βρει και εγω...σκοπος μου ειναι να το βρω μονο του...ο,τι βρω θα σας πω!!!

παντως για την απογοητευση που λες, δε θα πρεπει να ξεκινας ετσι...πιστευω οτι ολες μπορουμε να ειμαστε καλες υποψηφιες για vbac αρκει να το πιστεψουμε και να το ψαξουμε...οσο μπορουμε!!!μεχρι με το καλο να μεινεις εγκυος θα μπορεις να παρεις πολλα περισσοτερα απο εδω και ευελπιστω να τα εχουμε καταφερει καποιες ωστε να υπαρχουν και χειροπιαστα παραδειγματα!!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,η ψυχολογια μας παιζει πολυ σημαντικο ρολο,απλα ειμαι στην φαση που δεν εχω ξεπερασει το γεγονος οτι μου εκαναν καισαρικη,νιωθω ενα τεραστιο σφιξιμο....θελω πολυ να τα καταφερετε οι εγκυουλες,οχι μονο για να παρουμε κουραγιο οι υπολοιπες,αλλα πανω απο ολα για να μην γινομαστε ερμαια των καισαρικακηδων!!!

μακαρι να σας πανε ολα καλα,να φερετε στον κοσμο υγιη μωρακια,και να μας διηγηθειτε την vbac ιστορια σας!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας διαβάζω και συγκινούμαι με τη θέληση και την προσπάθεια να πετύχουμε το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο!

 

Μου δίνετε ελπίδες..... παίρνω κουράγιο όταν βλέπω πόσο αισιόδοξες είστε!! Εγώ είχα αρχίσει να το χάνω και να ελπίζω μόνο σε έναν πολύ γρήγορο και ευκολο τοκετο! Οχι για να μην πονέσω... όχι για να μην ταλαιπωρηθώ... Απλά, γιατί σε αυτή την περίπτωση και ενας καισαρικάκιας θα έλεγε είναι κριμα να μην αφησουμε τα πράγματα να κυλίσουν φυσιολογικά!!

 

Οσο γι' αυτό που λες Μάριαλ με τον μετεγχειριτικό πυρετό.. δεν είχα τίποτα! Είχα πάρα πολύ καλή ανάρρωση!! Εύχομαι αυτό να σημαίνει ότι ο γιατρός μου ξέρει τουλάχιστον να κάνει καισαρικές και ότι η μήτρα μου επουλώοηκε επαρκώς..

 

Και με την ευκαιρία, να σας ρωτήσω κάτι για την ουλή... Ολες έχετε κάνει καισαρική, οπότε ίσως γνωρίζετε...

Ογιατρός μου, μου είπε ότι δεν έσκισε τη μήτρα αλλά έκανε διανοιξη των ινών της με το δάχτυλο. Την έκοψε λίγο στην άκρη και από κει και πέρα μόνο με το χερι του άνοιγε τις ίνες.. Μου είπε ότι είναι μια νέα πρακτική που χρησιμοποιείται και ότι η μήτρα επουλώνεται πολύ πιο γρήγορα! Μου είπε ότι μπορείς να κάνεις μέχρι και 5 καισαρικές έτσι.. δε διακινδυνεύει η μήτρα.. Και για φυσιολογικό, θετικά μου απάντησε αλλά εννοείται ότι δεν τον ξαναεμπιστεύομαι!

Εσάς ακολούθησαν αυτήν την πρακτική; Εχετε ακούσει γι'αυτήν; Κάποια του επαγγέλματος μήπως γνωρίζει αν ισχύουν όντως αυτά που μου είπε;;

 

Αχ... κοριτσάκια μου... εύχομαι να τα καταφέρουμε όλες!!! Και πρώτα απ'όα οι ηδη εγκυούλες μας!!! Με το καλό υγιή μωράκια... πάνω απ' ολα..!!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μου πεις σε περίπτωση προγραμματισμένης καισαρικής ( μπήκα 38+6 αν θυμάμαι καλά) τι ποσοστά επιτυχίας αναφέρονται;

εφόσων δεν είχες καθόλου διαστολή τα ποσοστά της επιτυχίας (δηλαδή αν θα γεννήσεις φυσιολογικά ή αν θα κάνεις επαναληπτική καισαρική τομή) είναι γύρω στο 60% (για ελλάδα πιθανών να είναι χαμηλότερα αλλά αυτό είναι δική μου άποψη

Είμαι 27 τώρα και στο επόμενο λογικά -πρώτα ο Θεός- θα είμαι 28, ίσως και 29

το όριο είναι τα 30 χρόνια (δες πάνω) αυτό δε συμαίνει πως μια σαραντάρα με καλό πάχος ουλής δεν μπορεί να γεννήσει με ασφάλεια φυσιολογικά

και θα έχουν περάσει το ελάχιστο 2,5 χρόνια από την κ.τ.

το ιδανικό είναι το μεσοδιάστημα μεταξύ των κυήσεων να είναι από δεκαοχτώ μήνες και πάνω

 

το μόνο (και βασικότερό) που μένει είναι να σου μετρήσει ο γιατρός την ουλή 36-38η μετά δεν λεπταίνει άλλο

Link to comment
Share on other sites

ειχα ανεβασει πυρετο μετα την καισαρικη,αλλα εχω την εντυπωση οτι ηταν απο την μαστιτιδα!!!!

κοίτα πρέπει να σηζητήσεις με το γιατρό σου τι ήταν αυτός ο πυρετός μπορεί να μην ήταν από τη εγχειρηση...

συχνά οι λεχώνες ανεβάζουν πυρετό και από άλλα αίτια μη σε παίρνει αμέσως από κάτω

οταν λες πυρετό τι ενοείς ένα 37,5 η 39 με ρίγος και σε συχνά κύμματα? σου πήραν καλλιέργεια από την τομή (με κάτι σαν μπατονέτα από την τομή παίρνουν υγρό)

εχω καμια ελπιδα να γεννησω φυσιολογικα????

είσαι πολύ νέα και πιστεύω ότι ο πυρετός σου δεν ήταν από την εγχείρηση τσέκαρέ το...

Link to comment
Share on other sites

θα εχουν περασει 34 μηνες περιπου απο τη καισαρικη ...

το χρονικό περιθώριο είναι πολύ καλό

κοιτα τα υπόλοιπα περί ηλικίας, πάχος ουλής κτλ από το ποστ στην ιρναντι

ποιο γιατρό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και συγκινούμαι με τη θέληση και την προσπάθεια να πετύχουμε το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο!

 

Μου δίνετε ελπίδες..... παίρνω κουράγιο όταν βλέπω πόσο αισιόδοξες είστε!! Εγώ είχα αρχίσει να το χάνω και να ελπίζω μόνο σε έναν πολύ γρήγορο και ευκολο τοκετο! Οχι για να μην πονέσω... όχι για να μην ταλαιπωρηθώ... Απλά, γιατί σε αυτή την περίπτωση και ενας καισαρικάκιας θα έλεγε είναι κριμα να μην αφησουμε τα πράγματα να κυλίσουν φυσιολογικά!!

 

Οσο γι' αυτό που λες Μάριαλ με τον μετεγχειριτικό πυρετό.. δεν είχα τίποτα! Είχα πάρα πολύ καλή ανάρρωση!! Εύχομαι αυτό να σημαίνει ότι ο γιατρός μου ξέρει τουλάχιστον να κάνει καισαρικές και ότι η μήτρα μου επουλώοηκε επαρκώς..

 

Και με την ευκαιρία, να σας ρωτήσω κάτι για την ουλή... Ολες έχετε κάνει καισαρική, οπότε ίσως γνωρίζετε...

Ογιατρός μου, μου είπε ότι δεν έσκισε τη μήτρα αλλά έκανε διανοιξη των ινών της με το δάχτυλο. Την έκοψε λίγο στην άκρη και από κει και πέρα μόνο με το χερι του άνοιγε τις ίνες.. Μου είπε ότι είναι μια νέα πρακτική που χρησιμοποιείται και ότι η μήτρα επουλώνεται πολύ πιο γρήγορα! Μου είπε ότι μπορείς να κάνεις μέχρι και 5 καισαρικές έτσι.. δε διακινδυνεύει η μήτρα.. Και για φυσιολογικό, θετικά μου απάντησε αλλά εννοείται ότι δεν τον ξαναεμπιστεύομαι!

Εσάς ακολούθησαν αυτήν την πρακτική; Εχετε ακούσει γι'αυτήν; Κάποια του επαγγέλματος μήπως γνωρίζει αν ισχύουν όντως αυτά που μου είπε;;

 

Αχ... κοριτσάκια μου... εύχομαι να τα καταφέρουμε όλες!!! Και πρώτα απ'όα οι ηδη εγκυούλες μας!!! Με το καλό υγιή μωράκια... πάνω απ' ολα..!!

 

μολις χτες διαβασα για αυτη τη μεθοδο..δε θυμαμαι ακριβως το ονομα της, ομως αν δεν κανω λαθος ηταν στο σαιτ ενος γιατρου με το ονομα Καραγιαννιδης...οσα εγραφε μου φανηκαν εντελως ενδιαφεροντα αλλα δεν το εψαξα περαιτερω....βασικα πληροφοριες για vbac εψαχνα και τον βρηκα τυχαια...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα πρέπει να σηζητήσεις με το γιατρό σου τι ήταν αυτός ο πυρετός μπορεί να μην ήταν από τη εγχειρηση...

συχνά οι λεχώνες ανεβάζουν πυρετό και από άλλα αίτια μη σε παίρνει αμέσως από κάτω

οταν λες πυρετό τι ενοείς ένα 37,5 η 39 με ρίγος και σε συχνά κύμματα? σου πήραν καλλιέργεια από την τομή (με κάτι σαν μπατονέτα από την τομή παίρνουν υγρό)

 

είσαι πολύ νέα και πιστεύω ότι ο πυρετός σου δεν ήταν από την εγχείρηση τσέκαρέ το...

 

χμ....το θεμα ειναι πως δεν θελω να τον δω ουτε ζωγραφιστο...θα μπορουσα να παω σε οποιονδηποτε γιατρο να μου λυσει τις αποριες?προσανατολιζομουν σε καποιον ο οποιος να αναλαμβανει vbac,να με παρακολουθει απο τωρα,να γνωριζομαστε....

γυρω στο 38 και κατι ηταν,δεν ειχα ριγη,ουτε υγρο μου πηραν απο την τομη.

ομως ειχε αρχισει να πετρωνει το στηθος μου,ετρεχε γαλα ακομα και οταν καθομουν,οταν περπατουσα...και το αδειαζα συνεχεια-οταν δεν ηταν δλδ ο μπεμπουλης κολλημενος πανω μου...οταν υποχωρησε το πετρωμα επεσε και ο πυρετος,χωρις αντιβιωση.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι! :D

Rosie σ' ευχαριστώ!

spyni περιμένουμε με ανυπομονησία!!!!!!!:mrgreen:

ΜΑΡΙΑΛ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν και με ''έριξε''... μα μονο 60% για εμάς που δεν προλάβαμε να βιώσουμε πόνους;;; :evil::( απογοήτευση....

τα υπόλοιπα εξισορροπούν την κατάσταση και το πάχος της τομής θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο!:rolleyes:

Υπομονή ως τότε και εξάσκηση...σωματική και πνευματική!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

μολις χτες διαβασα για αυτη τη μεθοδο..δε θυμαμαι ακριβως το ονομα της, ομως αν δεν κανω λαθος ηταν στο σαιτ ενος γιατρου με το ονομα Καραγιαννιδης...οσα εγραφε μου φανηκαν εντελως ενδιαφεροντα αλλα δεν το εψαξα περαιτερω....βασικα πληροφοριες για vbac εψαχνα και τον βρηκα τυχαια...

 

 

Αυτη ειναι η πιο συνηθησ μεθοδος εαν η τομη ειναι μπικινι και γινετε απο το 1980 .Κοβουν μονο στις καθετες.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...