Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

baila

σου ανέφερε κάποιους ενδεχόμενους ιδιαίτερους κινδύνους? Ήταν θετικός από την αρχή ή μετά από δική σου πίεση δέχτηκε να γεννήσεις φυσιολογικά? Ήταν αυτός που σου είπε όχι σε ιδιωτική κλινική? Sorry Που ρωτάω πολλά αλλά δεν το γνωρίζω καλά το θέμα και θα με ενδιέφερε.

Να σημειώσω ότι ούτε εγώ επέλεξα την καισαρική, χρειάστηκε να γίνει μετά από προκληση και ώρες πολλές χωρίς καθόλου διαστολή.

 

απο την πρωτη στιγμη που γεννησα την κορη μου μου ειπε πως μπορω το 2ο να το γεννησω φυσιολογικα, εμενα δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου εξαλλου μολις ειχα γεννησει το 1ο παιδι

ετσι μολις εμεινα εγκυος στο 2ο κατευθειαν πηγα σ αυτο το γιατρο τον οποιο γνωρισα στο ιπποκρατειο λογ του επειγοντως

αλλοι γιατροι που ρωτησα ηταν αρνητικοι

ακομη σε εμενα επαιξε ρολο οτι η πρωτη κυηση εφτασε μονο μεχρι 28 εβδομαδες οποτε τα τοιχωματα της μητρας δεν ειχαν ανοιξει πολυ

το νοσοκομειο το διαλεξα εγω γιατι σκεφτηκα οτι αν γινει κατι εκτακτο θα υπαρχουν τα μεσα να αντιμετωπιστει

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

christine06

Κάνεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις οτι οι μητέρες που προσπαθούν για VBAC το κάνουν από καπρίτσιο, για εγωιστικούς λόγους ή ότι ρισκάρουν την υγεία του παιδιού τους. Υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες έρευνες που αποδεικνύουν οτι είναι προτιμότερος ο φυσιολογικός τοκετός ακόμα και στην περίπτωση που έχει προηγηθεί καισαρική τομή, με την προϋπόθεσή ότι ο μαιευτήρας έχει την κατάλληλη επιστημονική κατάρτισή (αν ο γιατρός δεν έχει τις γνώσεις η καισαρική είναι μονόδρομος. Εξάλλου το γεγονός οτι το VBAC επιλέγεται σε χώρες με καλύτερο σύστημα υγείας (δεν είναι νομίζω τυχαίο οτι όποιος είναι ευκατάστατος πηγαίνει Αγγλία, Γερμανία ή ΗΠΑ για εγχείρηση) σημαίνει ότι είναι καλύτερο από μία δεύτερη καισαρική

 

συμφωνω

και να προσθεσω οτι φιλη μου μαια μου ελεγε οτι οι περισσοτεροι νεοι γιατροι δεν εχουν ιδεα απο φτ π.χ. αν χρειαστει να γυρισουν το παιδι (ο δοκος μου εβγαινε με το προσωπο αναποδα και τον γυρισε ο γιατρος)

θελει εμπειρια και γνωση

να σημειωσω ακομα οτι ογιατρος μου δεν ειχε κανενα απολυτως συμφερον στο φτ γιατι:

1. δεν εφημερευε

2. πηρε λιγοτερα χρηματα

3. εχασε παρα πολλες ωρες

 

αν μου προγραμματιζε μια καισαρικη θα τελειωνε σε μιση ωρα, θα επαιρνε περισσοτερα

 

αυτο σκεφτηκα και θεωρησα οτι δεν εχει τιποτα να κερδισει απο το φτ

το αντιθετο μαλιστα

το σκεφτομουνα η αληθεια ειναι μεχρι τον τελευταιο μηνα για το τι θα κανω αλλα τελικα ακολουθησα το ενστικτο μου, πιτεψα οτι ολα θα πανε καλα και προχωρησα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ilonka19

για να ξεκινήσω από το τελευταίο που λες...θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχουμε ικανότατους γιατρούς (δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί διαπρέπουν στο εξωτερικό). Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε άθλιες υποδομές στα δημόσια ιδιαίτερα νοσοκομεία και αυτός είναι ένας λόγος που πολλοί ευκατάσταστοι καταφεύγουν στο εξωτερικό. Ούτε θεωρώ ότι όλες οι γυναίκες το κάνουν από καπρίτσιο ή ότι δεν θέλουν να φέρουν στον κόσμο υγιή παιδιά. Αλλοίμονο! Απλά μου κάνει εντύπωση πως για κάτι τόσο φυσιολογικό όπως περιγράφετε, η πλειψηφία των γιατρών είναι αρνητική. Και μη μου πείτε για οικονομικούς λόγους όλοι. Ακόμα και οι γυναικολόγοι που παίρνουν το ίδιο στην καισαρική και στο φυσιολογικό, ακόμα και αυτοί του δημοσίου είναι επίσης αρνητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση πως για κάτι τόσο φυσιολογικό όπως περιγράφετε, η πλειψηφία των γιατρών είναι αρνητική. Και μη μου πείτε για οικονομικούς λόγους όλοι. Ακόμα και οι γυναικολόγοι που παίρνουν το ίδιο στην καισαρική και στο φυσιολογικό, ακόμα και αυτοί του δημοσίου είναι επίσης αρνητικοί.

για να κάνεις φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική πρέπει να έχεις εκπαιδευτεί πάνω στο θέμα. αφού στην ελλάδα δεν είναι συνηθησμένη πρακτική (πόσα περιστατικά θα είδανε οι ειδικευόμενοι στο αλεξάνδρας), απλά δεν γνωρίζουν πως να το κάνουν.

πάντα δεν αναζητούμε γιατρούς με εμπειρεία???

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτό έχεις δίκιο...προφανώς το κάνουν γιατί δεν έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση. Άρα το κλειδί στην όλη ιστορία από ότι κατάλαβα είναι να βρεις τον ιδανικό γιατρό για αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christine 06,,,,,den ine ean simfonis i ohi pioi ine i kindini tis kesarikis. Afti pou egrapse in Marial ine ke ean thelis stile mou pm na sou stilo ta epistimonika peridodika pou lene oli ti lista ke peretero.

Gnorizis oti prin kanis kesariki prepi na ipograpsis oti simfonis sta riska aftis tis epemvasis? Ta diavases pote? Ine efthini tou yiatrou sou ke nomika na se enimerosi se periptosi pou tha kanis defteri me epilogi sou.

Diafono katheta oti ehoume ikanotatous yiatrous. Mallon tebelides tha elega.

Otan to pososto kesarikis ine 80% ke i ollandia ehi 15% eno i agglia 25%, ti sou lei afto? oti i ellinides ine idietera distokes i oti stin ellada ehoume ikanotatous yiatrous?

Emena alla mou lei. Ti sou lei to gegonos oti o diethnis organismos igias kroui to kodona na katevi se 10-15% ke afti ti stigmi sizitane stin aggliki vouli pos tha veltiothoun?

Ean esi den ihes epiploki se afti tin kesariki, rotises alles pou ihan? pou ipoferoun apo hronious ponous? Mallon ohi. To 10% ton ginekon pagosmios me kesariki ipoferi apo hronious ponous...

Pistevis enas yiatros pou yia tin voli tou -yiati milame yia 80% kesarikon-den tha kani oute to proto fisiologiko tha kani vbac? Afti ehoun xehasi ti pai na pi toketos ke oute endiaferode.

Link to comment
Share on other sites

Parepiptodos na po oti to 60 ke 70 stin ellada ginotan to vbac ke malista enas diasimos ellinas yiatros- tote pou ihan besa- egrafe stin ginekologia tou 2 kefalea yia to vbac---to onoma tou? Louros.

Ehis di tin ethousa lourou sto mitera? Ine aferomeni se afton,,,alla ligi tetioi odos ikanotati ehoun apomini....ke ego den tha spataliso to hrono mou na psahno psilous sta ahira, eno boro na genniso se dimosio tis agglias i ollandias ke i epilogi mou yia vbac na anevi se megala pososta. I igia mou ine politimi ke arga to katalava....

Link to comment
Share on other sites

radmidαν μπορεις μην γραφεις greeklish ειναι κουραστικο να σε διαβαζουμε και τα λες και ωραια.

 

Ρε κοριτσια το παιδι που ειναι σε ολα αυτα?Ποσο εντυπωση μου κανει που δεν αναφερεται σχεδον σε καμια απαντηση σε κανενα θεμα. Σαν να μην ειναι ανθρωπος το μωρο και μετατρεπεται ξαφνικα σε ανθρωπο οταν γεννιεται. Οποτε απο τοτε ξεκιναμε να φροντιζουμε τις αναγκες του και σπαραζουμε μαζι του οταν κλαιει

Τα παιδια που γεννιουνται με καισαρικη κατά τον Λεμπουαγιέ είναι τα πιο τραυματισμενα διοτι δεν περνανε απο διαδικασια. στα καλα καθουμενα εκει που βρισκονται στην νιρβανα, ανοιγει ο ουρανος και βρισκονται σε ενα περιβαλλον τοσο καινουργιο που το σοκ ειναι ισχυρο. Σαν να περπατας στον δρομο και μολις στριψεις την γωνια να δεις ανθρωπους να περπατανε χωρις κεφαλια. Η να δεις τον εαυτο σου στον καθρεφτη να αργει να κανει τις κινησεις. κατι τρελλο, αναπαντεχο)

 

Οταν ξεκινας να γεννησεις χωρις σεβασμο για την ολη διαδικασια...οταν βιαζεις τον χρονο με συνθετικη οκυτοκινη, αυξανεις την αγωνια του βρεφους στην κοιλια που δεν εχει παρει μια αναπαυλα. Οταν βαζεις επισκληριδιο, εσυ δεν νιωθεις τιποτα, αλλα το παιδι νιωθει τις κουταλες/βεντουζες στο κεφαλι του .Ολες αυτες οι ουσιες σκεφτομαι θα τα Νιωθει σκληρα ναρκωτικά στο μικροσκοπικο συστηματακι του. Ετσι για να καταλαβει σε τι κοσμο εισερχεται,για να εμπεδωσει καλα ποια ειναι η λυση στον πονο του συγχρονου ανθρώπου.

Oταν το παιδι βγαινει εξω στο εκτυφλωτικο φως που του καιει τα ματια, δεχεται σκληρα σωληνακια στην μυτη να το γδερνουν, σκληρες πετσετες να το ξεπετσιαζουν λες,και ταυτοχρονα οι φωνες' μπουμπουνητα, τα γελια, η βαρυτητα, αφορητη, δεν μπορει να κουνηθει πια.Σαν να εισαι τυλιγμενος μεχρι το λαιμο και να μην μπορεις να κανεις τιποτα.

 

εσυ κλαις και ολοι γελανε.

οχι μαζι σου

αλλα σαν να μην υπαρχεις, σαν να μην ακουγεσαι.

 

 

και αυτο το συναισθημα θα το εμπεδωσεις καλα στο μελλον. Θα πρεπει να ουρλιαζεις απο πεινα και πονο αλλα θα τρως μονο την καθορισμενη ωρα.Δεν υπαρχεις.

Θα φωναζεις ενα χαδι που δεν ερχεται, μια μυρωδια που σου λειπει, την μανα σου, και καποια στιγμη θα μαθεις οτι το να φωναζεις η να εκφερεις την αναγκη σου ειναι ματαιο.Θα κλειστεις στον εαυτο σου και οι γονεις σου ευτυχισμενοι θα πουν οτι ευτυχως σταματησες να κανεις καπριτσια. Κοιμασαι πια ολη νυχτα.Που να ξερουν και αυτοι_ Θελουν να κανουν το καλυτερο για σενα.

Και συ κοιμασαι για να ξαναβρεις εστω για λιγο τον χαμενο παραδεισο.

Αυτον που θα κυνηγας μια ζωη.

 

Η ζωη δεν χρειαζεται να ειναι πονος.

Μονο σεβασμο χρειαζεται ακομα και για το πιο μικρο απο μας.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ο φτ ειναι αυτο που λεει η φυση

η κτ ενω ειναι μια χειροργικη επεμβαση εχει καταντησει να θεωρειται σαν πιο φυσιλογικη και απο τον φτ

η φυσιλογικη γεννα ειναι πολυυυυυυυυυυυυυ πιο επωδυνη απο την κτ την ωρα του τοκετου μονο, μολις τελειωνεο ειναι σα να μην εχει συμβει τιποτα

δεν περιγραφεται το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εκει που νομιζεις οτι πεθαινεις ξαφνκα αισθανεσαι μια χαρα σα να μην εχει συμβει τιποτα

εγω γεννησα μετα απο πολλες ωρες 11 το πρωι μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και 9 το βραδυ γεννησα οι συσπασεις βεβαια ειχαν ξεκινησει απο την προηγουμενη μερα

οσο για τη δικη μου κτ ηταν πραγματικα επειγουσα αναγκη με προεκλαμψια (πολυ υψηλη πιεση)

ευχαριστω το γιατρο ου που μου εδωσε αυτη την ευκαιρια!!!

α, ξεχασα να πω οτι δε θα το διακινδυνευα σε ιδ κλινικη γεννησα στ ιπποκρατειο θεσ/νικης

 

Ειναι πολυ θετικο που γεννησες σε δημοσιο νοσοκομειο.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις το ονομα του η να μου το στειλεις με πμ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια το παιδι που ειναι σε ολα αυτα?Ποσο εντυπωση μου κανει που δεν αναφερεται σχεδον σε καμια απαντηση σε κανενα θεμα. Σαν να μην ειναι ανθρωπος το μωρο και μετατρεπεται ξαφνικα σε ανθρωπο οταν γεννιεται. Οποτε απο τοτε ξεκιναμε να φροντιζουμε τις αναγκες του και σπαραζουμε μαζι του οταν κλαιει

Τα παιδια που γεννιουνται με καισαρικη κατά τον Λεμπουαγιέ είναι τα πιο τραυματισμενα διοτι δεν περνανε απο διαδικασια. στα καλα καθουμενα εκει που βρισκονται στην νιρβανα, ανοιγει ο ουρανος και βρισκονται σε ενα περιβαλλον τοσο καινουργιο που το σοκ ειναι ισχυρο. Σαν να περπατας στον δρομο και μολις στριψεις την γωνια να δεις ανθρωπους να περπατανε χωρις κεφαλια. Η να δεις τον εαυτο σου στον καθρεφτη να αργει να κανει τις κινησεις. κατι τρελλο, αναπαντεχο)

 

Έτσι είναι! Η προγραμματισμένη κ.τ. όπως και η πρόκληση τοκετού είναι ό,τι χειρότερο για ένα μωράκι, γιατί είναι εντελώς απροετοίμαστο για το τι πρόκειται να συμβεί. Επίσης, σύμφωνα με το μεγάλο γυναικολόγο Michel Odent, τα μωράκια πρέπει να επιλέγουν αυτά πότε θα έρθουνε στον κόσμο. Το τι ακριβώς προκαλεί την έναρξη ενός τοκετού μας είναι ακόμη άγνωστο στην ιατρική επιστήμη, αλλά πιστεύεται ότι αυτό γίνεται μόλις ολοκληρωθεί η ανάπτυξη των πνευμόνων του μωρού.

 

Ο "καλύτερος" τρόπος για να κάνεις κ.τ. είναι ο μη-προγραμματισμένος. Δηλαδή αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να κάνεις κ.τ. τότε θα πρέπει να αφήσεις ν' αρχίσει ο τοκετός φυσικά και μετά να προχωρήσει ο γιατρός σε κ.τ. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με την προγραμματισμένη κ.τ. είναι σχεδόν εγκληματικό, το μωράκι αρπάζεται βίαια και πρόωρα από τη μαμά του με πολλές και άγνωστες μελλοντικές σωματικές και ψυχικές επιπτώσεις στην υγεία του παιδιού.

 

Στις πιο πολλές χώρες του εξωτερικού η κάθε εγκυμοσύνη και γέννα αντιμετωπίζεται ανεξάρτητα. Θυμάμαι που πήγε μια φίλη μου στο γυναικολόγο της στην Αγγλία όταν έμεινε έγκυος με το δεύτερο της παιδάκι για να του πει ότι στην Ελλάδα έκανε κ.τ. και αυτός της είπε ότι αυτό το γεγονός δεν συσχετίζεται καθόλου με τη δεύτερη εγκυμοσύνη και γέννα! Επίσης μια φίλη μου Νορβηγίδα γέννησε με φ.τ. το δεύτερο της παιδάκι (4.5 κιλά κοριτσάκι!) μετά από κ.τ. και μου το είπε με τον πιο φυσικό τρόπο, ενώ εδώ στην Ελλάδα είναι αξιοσημείωτο ένα τέτοιο γεγονός. :roll:

 

Χθες μου έδειξε η δασκάλα της pre-natal yoga ένα βιντεάκι του Λεμπουαγιέ και δάκρυσα από τον πανέμορφο και ειρηνικό τρόπο που γεννήθηκε το μωράκι. Εϊμαι σίγουρη ότι αν το δείτε κι εσείς θα θέλετε να κάνετε ένα τόσο όμορφο και μοναδικό τοκετό...

 

Όπως έγραψα και σ' άλλο τόπικ στο πρώτο μου παιδί είχα φυσικό τοκετό (χωρίς επισκληρίδιο, καρδιοτοκογράφο κτλ) με μια καταπληκτική γυναικολόγο και μαία σε ιδιωτικό όμως μαιευτήριο.

 

Αυτή τη φορά θα επιδιώξω τοκετό στο σπίτι με τα ίδια άτομα, γιατί πραγματικά δεν μ' άρεσε καθόλου το περιβάλλον του μαιευτηρίου, παρόλο που προσπάθησαν να μου το κάνουν όσο πιο ήσυχο και όμορφο γινότανε (πχ μικρό δωματιάκι χωρίς φωτισμό, θήλασα αμέσως και δεν πήγα στο δωμάτιο ανάνηψης κτλ).

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το VBAC καθώς και για μια φυσική εγκυμοσύνη και ένα ειρηνικό τοκετό προτείνω ένα καταπληκτικό βιβλίο, Gentle Birth, Gentle Mothering: A Doctor's Guide to Natural Childbirth and Gentle Early Parenting Choices.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

χΕΧΕ Η Ονταντικια και η Λεμπουαγιεκιά είμαστε. Δεν πρόλαβα να διαβάσω Ονταντ , φανταζομαι στην επομενη γέννα αν με αξιωσει ο Θεός. Να τονίσω οτι ολα τα παιδακια περνανε καποιο ειδους τραυματος με τον τοκετο κ τα κορμακια τους μαζευουν εντασεις κ γενικα μπορει η μανουλα να αποκαταστησει την ολη φαση.Και εγω που τη γλιτωσα στο φτερο , αλλα πηρα επισκληριδιο δεν επιανε καλα στη θηλη και τον πηγα στον οστεοπαθητικο. Ετσι τα οστακια του εγκεφαλου υπεστησαν μια αναταξη ωστε να μετακινηθουν στη θεση τους. Απο το πολυ σπρωξιμο δεν ανοιγε ο τραχηλος, το κεφαλακι του ειχε γινει σαν πεπονι κ ειχε μαζεψει εντασεις στη δεξια γναθο με αποτελεσμα να μου σφιγγει το στηθος σαν ταναλια. Στην ομαδα λοχειας της Ευτοκιας εχουμε 2-3 μανουλες με μωρακια Καισαρικης, μαλιστα το ενα πρωορο. Επειδη ηταν πολυ διαβασμενες , εκει που ηταν πολυ νευρικα τα παιδακια, με κολικους αυπνιες κλπ εχουν ερθει κ εχουν ισσοροπησει τελεια. Βεβαια με πολυ υποστηριξη απο ολες μεταξυ μας κ κανοντας ολες τις ολιστικες μεθοδους δηλ μασαζια , γιογκες , ρεφλεξολογιες ,οστεοπαθητικους κ ψυχοκινητικες αγωγες.Σας ξαναπαραθετω το βιντεο του Λεμπουαγιε.

 

Αν επρεπε να κανω καισαρικη , γιατι τα παντα μα τα παντα ειναι πιθανα σε εναν τοκετο, θα εκανα Lotus birth. Δηλαδη θα κρατουσα τον πλακουντα συνδεδεμενο με το μωρο 5-6 ημερες ωστε να μην υποστει ολο αυτο το σοκ κ την αποτομη αλλαγη.Στις χωρες οπως το Μπαλι κ Σαμουι κ γενικα εκει προς Ινδικο ωκεανο( το Lotus birth ειναι παραδοση των αρχαιων λαών τους) , τα μωρακια δεν εχουν ουτε κολικους , ουτε νευρα κ κλαμματα , ουτε αυπνιες Αλλα θα επρεπε να μαθω εγω πως τον διατηρουν γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανενας να ξερει καν τι ειναι αυτο.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

χΕΧΕ Η Ονταντικια και η Λεμπουαγιεκιά είμαστε. Δεν πρόλαβα να διαβάσω Ονταντ , φανταζομαι στην επομενη γέννα αν με αξιωσει ο Θεός.

 

Εγώ το αντίθετο! Στην πρώτη εγκυμοσύνη μόνο Οντέντ διάβαζα (και διαβάζω ακόμη) αλλά σ' αυτή άρχισα ν' ασχολούμαι και το Λεμπουαγιέ μια και η κοπέλα που μου κάνει τα ειδικά μαθήματα γιόγκας (είχα άλλη στην προηγούμενη εγκυμσούνη) είναι φανατική του Λεμπουαγιέ και άρχισε να μου μαθαίνει και το chanting για τον τοκετό.

 

Ας πούμε ότι ο Οντέντ είναι πιο επιστημονικός ενώ ο Λεμπουαγιέ ακολουθεί μια πιο soft approach που είναι πολύ γλυκιά και τρυφερή.

 

Πάρε το βιβλίο που παρέθεσα, είναι καταπληκτικό!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Benefits of Lotus Birth

 

Michel Odent MD

 

I was just curious as to your opinion on whether or not having a lotus birth is more beneficial than simply delaying clamping and cutting of the cord until after it's finished pulsating?

 

Clamping and cutting the cord when it stops pulsating is undoubtedly an invasive procedure. It implies that a birth attendant behaves like an observer and is repeatedly touching the cord. This is a terrible distraction at a time when the mother is discovering her baby and has forgotten the rest of the world. The main effect of this distraction is to interfere with the release of a high peak of oxytocin—the shy hormone—a woman has the capacity to release just after the birth of the baby. This peak of oxytocin is vital, since it is necessary for an easy and bloodless delivery of the placenta, and since oxytocin is called the main "hormone of love."

 

Some hours after the birth, the cord is thin, dry, hard, and exsanguine. Then it can be cut without any precaution. In many developing countries, delaying cord-cutting would have many spectacular advantages: one of them would be to eliminate the risks of tetanus, which is still a common cause of infant death (Michel Odent, "Neonatal Tetanus," The Lancet 371 (2008 : 385-386).

 

Lotus birth is an extreme attitude. One of the main components of this approach is that the cord is never cut: several days after the birth it falls down when completely dry. Before adopting this attitude, read the book Lotus Birth by Shivam Rachana in order to learn how to take care of the placenta during the days following birth. Of course we are talking about women who can give birth with their own hormones), to the baby, and to the placenta by themselves.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

με όσα λέτε λοιπόν το δικό μου μωράκι είναι το πιο τραυματισμένο και εγώ η πιο "άσπλαχνη" μάνα. Γιατί και με πρόκληση ξεκίνησα να γεννήσω αφού είχα φτάσει την 41η εβδομάδα και τελικά κατέληξα στην καισαρική αφού δεν είχα συσπάσεις επί πολλές ώρες. :)

Ίσως κατά τη γνώμη σας και του Λεμπουαγιέ θα έπρεπε ακόμα να είμαι έγκυος!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω τόσο καιρό τα ποστ αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα να επέμβω και πάλι όπως παλιότερα...

Καλή μου christine06 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω....

Σου μιλάει μια πρώην υπέρμαχη του vbac.....

Γέννησα και τα 2 παιδιά μου με καισαρική, στην δεύτερη μου έμεινε το τραύμα....γιατί να μην βιώσω τον φυσιολογικό τοκετο....

Μέχρι που έμεινα έγκυος στο τρίτο και ενώ είχα αρχίσει να ψάχνομαι για vba2c δεν πρόλαβα γιατί έχασα το παιδάκι στην 18 εβδομάδα της κύησης....

Το έχω ξαναγράψει εδώ: Για ρώτα με, πόσες καισαρικές θα εκανα τώρα αρκεί να είχα το παιδάκι μου αγκαλιά.....

Με αυτή μου την παρέμβαση δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν....ούτε να υποστηρίξω την μία μέθοδο ή την άλλη...

 

Η κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στην επιλογή.....

Απλά τώρα σκέφτομαι πόσα ρηχά και ανούσια μου ακούγονται όλα αυτά....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ vasdeli μου...

Τελικά αυτό είναι το νόημα. Να φέρνουμε στον κόσμο γερά παιδιά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Προσωπικά συμμετείχα στη συζήτηση γιατί δε γνωρίζω καμία κοπέλα που να έχει κάνει vbac και ήθελα απόψεις από κοπέλες που το έχουν κάνει.

Παρόλα αυτά μάλλον θα ακούσω τον γυναικολόγο μου που τον εμπιστεύομαι απόλυτα ελπίζοντας πως και και στην επόμενη εγκυμοσύνη μου το μωρό μου θα γεννηθεί γερό και ας είναι και με καισαρική. Άλλωστε τι νόημα έχει ο τρόπος...Μπροστά στο θαύμα της ζωής όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες!

Να χαίρεσαι τα δυο παιδάκια σου όπως και όλες οι μανούλες εδώ:)

Link to comment
Share on other sites

. Άλλωστε τι νόημα έχει ο τρόπος...Μπροστά στο θαύμα της ζωής όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες!

:)

 

Θα σταθώ σε αυτό που είναι το απόσταγμα.....

Εύχομαι όπως και αν γεννήσεις όταν γεννήσεις με το καλό να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου και φυσικά να είσαι κι εσύ γερή.:-D:grin:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια το παιδι που ειναι σε ολα αυτα?

Τα παιδια που γεννιουνται με καισαρικη κατά τον Λεμπουαγιέ είναι τα πιο τραυματισμενα διοτι δεν περνανε απο διαδικασια.

 

δεν το ανέφερα καθόλου αγαπητή γιογκαμάμα γιατί απλά πρόκειται για θεωρίες οι οποίες μπορεί να ισχύουν μπορεί όμως και όχι, αναφέρθηκα μόνο στις επιστημονικά τεκμηριωμένες επιπλοκές μιας καισαρικής τομής...

Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάει μια πρώην υπέρμαχη του vbac.....

Γέννησα και τα 2 παιδιά μου με καισαρική, στην δεύτερη μου έμεινε το τραύμα....γιατί να μην βιώσω τον φυσιολογικό τοκετο....

Μέχρι που έμεινα έγκυος στο τρίτο και ενώ είχα αρχίσει να ψάχνομαι για vba2c δεν πρόλαβα γιατί έχασα το παιδάκι στην 18 εβδομάδα της κύησης....

Το έχω ξαναγράψει εδώ: Για ρώτα με, πόσες καισαρικές θα εκανα τώρα αρκεί να είχα το παιδάκι μου αγκαλιά.....

το τραγικό γεγονός της απώλειας του μωρού σου δεν έχει σχέση με το vbac και νομίζω πως δεν θα έπρεπε να τα συνδιάζεις γιατί ταλαιπωρείς άδικα τον εαυτό σου (και αποπρωσανατωλίζεις τους γύρω σου)

(αν και προσωπικά, εκτός ειδικών περιπτώσεων, δεν είμαι υποστηρηχτής του vba2c)

Link to comment
Share on other sites

το τραγικό γεγονός της απώλειας του μωρού σου δεν έχει σχέση με το vbac και νομίζω πως δεν θα έπρεπε να τα συνδιάζεις γιατί ταλαιπωρείς άδικα τον εαυτό σου (και αποπρωσανατωλίζεις τους γύρω σου)

(αν και προσωπικά, εκτός ειδικών περιπτώσεων, δεν είμαι υποστηρηχτής του vba2c)

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;:shock:

Πάμε πάλι από την αρχή: Απλά είπα ότι κάτω από το πρίσμα της απώλειας ο τρόπος γέννας, μου φαντάζει ανούσιος!

Το πιο σημαντικό είναι να γεννηθεί γερό μωρό και η μαμά να πατραμείνει γερή!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι να γεννηθεί γερό μωρό και η μαμά να πατραμείνει γερή!

 

Μ' αυτό ακριβώς συζητάμε, το "γερό μωρό" και η "γερή μαμά" είναι πολύ σχετικές έννοιες. Εννούμε δηλαδή ότι δεν πεθάνανε;

 

Κι εμένα που γεννήθηκε το μωράκι μου φυσικά αλλά σε μαιευτήριο δεν θεωρώ ότι γεννήθηκε 100% γερό (δηλαδή χωρίς ψυχικά τραύματα) και ότι κι εγώ είμαι 100% μια χαρά τώρα μια και φοβάμαι να ξαναπατήσω το πόδι μου στο μαιευτήριο αυτό, έχω άσχημες αναμνήσεις και φοβίες (πχ κατά την εξώθηση μπούκαρε μέσα στο δωμάτιο μια προϊσταμένη και άρχισε να φωνάζει γιατί καθυστερώ και με πάτησε στην κοιλιά και έτσι το μωρό μου βγήκε βίαια έξω και με ξέσκισε!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

δεν το ανέφερα καθόλου αγαπητή γιογκαμάμα γιατί απλά πρόκειται για θεωρίες οι οποίες μπορεί να ισχύουν μπορεί όμως και όχι, αναφέρθηκα μόνο στις επιστημονικά τεκμηριωμένες επιπλοκές μιας καισαρικής τομής...

 

 

Μαριαλ μου πως παει ?

Τις μελετες κιεγω τις ψαχνω και το ξερεις οτι μου αρεσουν.Ομως θεωρω οτι ο τροπος γεννησης ενος παιδιου είναι μια πολυ υπερφυσική διαδικασια για να χωρεσει σε μελετες. Λεω αλλο ομως απο εσενα. Λεω οτι δεν μπορει να γινεται ανθρωπος μονο οταν βγαινει.Δεν μπορει να εχει δικαιωμα στη "μη βια" μονο την αλλη μερα του τοκετου Επισης επειδη γεννησα στην Ευτοκια με κλειστα φωτα κ ησυχια οντως το παιδι δεν ουρλιαξε , δεν εκανε κολικους , αυπνιες κλπ κλπ!!Ο Οντεντ (νομιζω)εχει κανει εκτενεστατη μελετη στα μωρα της καισαρικης. , εχω τις φωτοτυπιες αν θες.Εχει κανει και η Ευτοκια και εχει παρουσιασει τα συμπερασματα σε συνεδριο Μαιευτικής πέρσι αλλα ρε Μαριαλ ποιος να τα δημοσιοποιησει ολα αυτα? Θα καταρευσει ολο το συστημα υγειας. Εδω λεμε οτι στοχοποιουν τις καισαρικες καθημερινα.Ποσες καισαρικες πρεπει να κανουμε για να εχουμε κερδος στον ισολογισμο. Tα μαιευτηρια εχουν Κανονικα τμηματα financial marketing.

 

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΜΑΝΕΣ ΟΛΕΣ .

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτό ακριβώς συζητάμε, το "γερό μωρό" και η "γερή μαμά" είναι πολύ σχετικές έννοιες. Εννούμε δηλαδή ότι δεν πεθάνανε;

 

Κι εμένα που γεννήθηκε το μωράκι μου φυσικά αλλά σε μαιευτήριο δεν θεωρώ ότι γεννήθηκε 100% γερό (δηλαδή χωρίς ψυχικά τραύματα) και ότι κι εγώ είμαι 100% μια χαρά τώρα μια και φοβάμαι να ξαναπατήσω το πόδι μου στο μαιευτήριο αυτό, έχω άσχημες αναμνήσεις και φοβίες (πχ κατά την εξώθηση μπούκαρε μέσα στο δωμάτιο μια προϊσταμένη και άρχισε να φωνάζει γιατί καθυστερώ και με πάτησε στην κοιλιά και έτσι το μωρό μου βγήκε βίαια έξω και με ξέσκισε!).

 

Τι λες τωωωρα κοπελα μου?οπως μια φιλη στην Ισπανια γενναγε στο δημοσιο με μαιες (κιεκει οπως αγγλια) κ αυτες μαλωνανε μεταξυ τους... Συμφωνω περι γερου μωρου . Ολοι κουβαλαμε το δραμα της γεννας στο υποσυνειδητο μας.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yocomama τι κανετε κοριτσι μου μου ελειψες ειχα καιρο ..να σε διαβασω ολα καλα με το μικρακι σου?εμεις πρεπει να ψαχνομαστε και να μην εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη στους γιατρους ας ξυπνησουμε πια!και ας διαικδικησουμε τα αυτονοητα!να φερνουμε τα παιδια μας σωστα και με ασφαλεια στον κοσμο,χωρις να κερδοσκοπουν σε βαρος μας ασυνειδητοι ανθρωποι!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...