Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θεμα: ο μικρούλης μου (όχι και τόσο γιατί είναι 9 κιλά!!! :shock: ) είναι 6μιση μηνών και είμαστε στη φάση που τρώει φρουτόκρεμα και χορταρικά για μεσημεριανό. Μέχρι τώρα τον θήλαζα αποκλειστικά χωρίς να έχει πάρει μπιμπερό ποτέ (με μητρικό γάλα). Ο παιδίατρος μου είπε ότι έπρεπε να αντικαταστήσει δύο γεύματα θηλασμού με τα φρούτα και το μεσημεριανό και ότι πρέπει να μεσολαβούν τρίωρα ανάμεσα στα γεύματα αλλά είναι κάποιες φορές που δείχνει ότι θέλει το στήθος και τότε τον θηλάζω (μπορεί να είναι και στη 1.30-2 ώρες αφού έχει φάει την κρέμα). Ούτε έχω πρόγραμμα να τρώει συγκεκριμένες ώρες...Και το βράδυ ξυπνάει συχνά και του δίνω και θηλάζει...ακούω για άλλα παιδάκια που έχουν αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, κοιμούνται όλο το βράδυ και νοιώθω παντελώς άχρηστη :oops::oops::oops: !!!βέβαια δεν μου πάει να κάνω και κάτι διαφορετικό η αλήθεια είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Η απάντηση ειναι απλή:

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει: Ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα και νύχτα για όλο τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού. Ο θηλασμός εναλλάσεται με τα γεύματα που είναι συμπληρωματικά στον θηλασμό, δεν αντικαθιστούν τον θηλασμό. Αν το παιδί θέλει να αντικαταστήσει μόνο του κάποιο γεύμα, έχει καλώς αλλά δεν το αντικαθιστούμε εμείς. Αυτές είναι οδηγίες για παιδιά που δεν θηλάζουν, εκεί πρέπει να αντικατασταθούν γεύματα γιατί το γάλα σκόνη κάνει κακό στα νεφρά και είναι προτιμότερη η στερεά τροφή. Αυτό δεν ισχύει για τα παιδιά που θηλάζουν !

 

Για την εισαγωγή στερεών τροφών υπάρχει υπόμνημα!

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα εδώ:

http://kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

 

Αριάδνη, κάνεις αυτό που πρέπει για το παιδί σου! Μπράβο! :)

Ο παιδίατρος σου δεν ξέρει ποιό είναι το καλύτερο για το παιδί σου!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

felinidoc είμαι και γκαβή εκτός των άλλων ή η ζέστη έκανε και εδώ τη ζημιά της; Ποιο είναι το υπόμνημα; :roll::roll:

 

:lol: Εγώ είμαι η γκαβή!!!

Εννούσα αυτό

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=782&highlight=%E5%E9%F3%E1%E3%F9%E3%DE+%F3%F4%E5%F1%E5%FE%ED+%F4%F1%EF%F6%FE%ED

 

επειδή για πάρα πολύ καιρό ήταν ψηλά ψηλά είχα την εντύπωση ότι είχε γίνει υπόμνημα!!!

Επίσης ήταν στο Νεογνά ...κλπ Διατροφή κλπ....

Με χτύυυυυπησε η ζέστη :oops:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ακούω για άλλα παιδάκια που έχουν αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, κοιμούνται όλο το βράδυ και νοιώθω παντελώς άχρηστη :oops::oops::oops: !!!βέβαια δεν μου πάει να κάνω και κάτι διαφορετικό η αλήθεια είναι...

 

μην ακούω χαζά!!!!!! θήλασε το παιδάκι σου όποτε θέλει και άσε τα προγράμματα στους στρατιώτες lol (τα ίδια κάνω!)

Link to comment
Share on other sites

ακούω για άλλα παιδάκια που έχουν αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, κοιμούνται όλο το βράδυ και νοιώθω παντελώς άχρηστη :oops::oops::oops: !!!βέβαια δεν μου πάει να κάνω και κάτι διαφορετικό η αλήθεια είναι...

 

μην ακούω χαζά!!!!!! θήλασε το παιδάκι σου όποτε θέλει και άσε τα προγράμματα στους στρατιώτες lol (τα ίδια κάνω!)

Συμφωνω απολυτα....ακου αυστηρα προγραμματα και ιστοριες...μηχανες ειναι τα μωρα μας??? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σας ευχαριστω πάρα πολύ, να είστε καλά, μου ανεβάσατε το ηθικό γιατί δυστυχώς ακόμα στην χώρα μας λίγοι μπορούν να μας δώσουν σωστές συμβουλές για τον θηλασμό...με αντιμετωπίζουν λίγο σαν γραφική που έχω παντού το παιδί μαζί μου και το θηλάζω ακόμα :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

...με αντιμετωπίζουν λίγο σαν γραφική που έχω παντού το παιδί μαζί μου και το θηλάζω ακόμα :D:D:D

 

και εσύ να το κάνεις περήφανα με ντόρο δηλαδή γύρω από το θηλασμό για να τους κομπλάρεις. Ε, όχι να μας βγαίνουν και από πάνω.. sorry δηλαδή!! :twisted::twisted:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμάν αυτά τα προγράμματα...σε όσους μου λένε τα ίδια, τους απαντώ "οκ, αλλά όχι μόνο πρόγραμμα στο φαγητό και στον ύπνο, να βάλουμε και πρόγραμμα στο πότε θα χαμογελάνε, πότε θα κλαίνε, πότε θα κατουράνε, πότε θα χέζουν, πότε θα παίζουν με το φίσερπράις γκατζετάκι και πότε θα γυρνάνε στο σπίτι τα σαββατόβραδα".

 

η μικρή μου είναι στη ίδια ηλικία, 8.5 κιλά, τρώει μόνο φρούτα και λαχανικά όταν είμαι στη δουλειά (τέρμα το θήλαστρο οε οε οε ΟΕΟ!!!!) και όταν γυρίζω σπίτι, ξεπατωνόμαστε στο θηλασμό!

Μετά από τόσους μήνες, την έχω μάθει, ξέρω τα σημάδια που λένε "πεινάω", "νυστάζω", "θέλω λίγο το βυζάκι της μαμάς γιατί μου αρέσει να το ψαχουλεύω,χιχι". Ό,τι και να μου λένε, δε χαμπαριάζω. Βγάζω το στήθος κι αφήνω τη μικρή μου να τους απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

αμάν αυτά τα προγράμματα...σε όσους μου λένε τα ίδια, τους απαντώ "οκ, αλλά όχι μόνο πρόγραμμα στο φαγητό και στον ύπνο, να βάλουμε και πρόγραμμα στο πότε θα χαμογελάνε, πότε θα κλαίνε, πότε θα κατουράνε, πότε θα χέζουν, πότε θα παίζουν με το φίσερπράις γκατζετάκι και πότε θα γυρνάνε στο σπίτι τα σαββατόβραδα".

 

η μικρή μου είναι στη ίδια ηλικία, 8.5 κιλά, τρώει μόνο φρούτα και λαχανικά όταν είμαι στη δουλειά (τέρμα το θήλαστρο οε οε οε ΟΕΟ!!!!) και όταν γυρίζω σπίτι, ξεπατωνόμαστε στο θηλασμό!

Μετά από τόσους μήνες, την έχω μάθει, ξέρω τα σημάδια που λένε "πεινάω", "νυστάζω", "θέλω λίγο το βυζάκι της μαμάς γιατί μου αρέσει να το ψαχουλεύω,χιχι". Ό,τι και να μου λένε, δε χαμπαριάζω. Βγάζω το στήθος κι αφήνω τη μικρή μου να τους απαντήσει.

Doo αν και δε δουλευω ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα ιδια και ο δικος μας ο παιδιατρος.

 

Χθες που πηγαμε επισκεψη μου ειπε να αρχισουμε φρουτοκρεμα το πρωι και οταν αυτη η κρεμα αντικαταστησει ενα γευμα τοτε να αρχισω σιγα σιγα και το ρυζαλευρο τα απογευματα.

 

Τον ρωταω εγω: αν συνεχισει μετα την κρεμα να θελει και το γευμα θηλασμου ? Δηλαδη να μην αντικατασταθει το γευμα γαλακτος.

 

"Ακομα καλυτερα, θηλαζε οσο θελεις :) "

 

Δεν την περιμενα αυτην την απαντηση απο παιδιατρο :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είπε ότι έπρεπε να αντικαταστήσει δύο γεύματα θηλασμού με τα φρούτα και το μεσημεριανό και ότι πρέπει να μεσολαβούν τρίωρα ανάμεσα στα γεύματα αλλά είναι κάποιες φορές που δείχνει ότι θέλει το στήθος και τότε τον θηλάζω (μπορεί να είναι και στη 1.30-2 ώρες αφού έχει φάει την κρέμα).

 

Ο παιδίατρος σου έδωσε οδηγίες για μωρά που δεν θηλάζουν καθόλου που πρέπει να αντικαταστήσουν τα γεύματα του αγελαδινού γάλακτος για να μειωθούν οι αρνητικές επιδράσεις αυτής της διατροφής.

 

Σε καμία περίπτωση όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τα μωρά που θηλάζουν όπου το γάλα παραμένει η κύρια διατροφή τους και για το δεύτερο εξάμηνο της ζωής τους και ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο.

 

 

Ούτε έχω πρόγραμμα να τρώει συγκεκριμένες ώρες...Και το βράδυ ξυπνάει συχνά και του δίνω και θηλάζει...ακούω για άλλα παιδάκια που έχουν αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, κοιμούνται όλο το βράδυ και νοιώθω παντελώς άχρηστη :oops::oops::oops: !!!βέβαια δεν μου πάει να κάνω και κάτι διαφορετικό η αλήθεια είναι...

Ανδιανή, τα προγράμματα αυτά είναι για το στρατό και όχι για τα μωρά μας. Επίσης η απόσταση στα γεύματα πρέπει να τηρείται για τα μωρά που δεν θηλάζουν γιατί εκείνο το γάλα είναι πολύ δύσπεπτο. Τα μοσχαράκια το χωνεύουν άνετα γιατί έχουν 4 στομάχια όμως εμείς έχουμε μόνο ένα...

 

νοιώθω παντελώς άχρηστη

Μην πέφτεις στην παγίδα τους... Προσπαθούν να σε κάνουν να νιώσεις ανεπαρκής για να καλύψουν τις δικές τους ανεπάρκειες... Μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις λίγο και να μάθεις να απαντάς όταν σου την μπαίνουν... :wink:

 

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

με αντιμετωπίζουν λίγο σαν γραφική που έχω παντού το παιδί μαζί μου και το θηλάζω ακόμα :D:D:D

 

 

...το πώς μου αρέσει εμένα να ξεχωρίζω απο το πλήθος δε λέγεται!!!!!! :lol: (ναι,είμαι ψώνιο!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δλδ για να καταλαβω,οοοοταν με το καλο ξεκινησουμε αλλες τροφουλες απλα μπορω να θηλαζω στις 10 που θα ζητησει η μπεμπα να φαει κ μονη μου να της δινω στερεα στις 12 ?σφινα στα γευματα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω κι εγώ(σίγουρα βέβαια κάπου έχει απαντηθεί αλλα τρεεεεχω) αν με την εισαγωγή της φρουτόκρεμας στον 6ο μήνα αντικαταστήσω ένα γεύμα (λόγω δουλειάς) και μειώσω 1 αντληση στη δουλεια (κάνω 2 τώρα και με έχει κουράσει πολύ) θα έχω πρόβλημα στην παραγωγή?

 

Θηλάζει πρωί πριν φύγω, κάνει 3 περίπου γευματα όσο λείπω, και όταν επιστρέψω 2-3 φορές θηλάζει.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω κι εγώ(σίγουρα βέβαια κάπου έχει απαντηθεί αλλα τρεεεεχω) αν με την εισαγωγή της φρουτόκρεμας στον 6ο μήνα αντικαταστήσω ένα γεύμα (λόγω δουλειάς) και μειώσω 1 αντληση στη δουλεια (κάνω 2 τώρα και με έχει κουράσει πολύ) θα έχω πρόβλημα στην παραγωγή?

 

Θηλάζει πρωί πριν φύγω, κάνει 3 περίπου γευματα όσο λείπω, και όταν επιστρέψω 2-3 φορές θηλάζει.

 

Galat έχει γραφτεί νομίζω πως όταν η μαμά δουλεύει, δίνουμε τις στερεες τροφές όσο η μαμά είναι στη δουλειά και όταν είναι σπίτι, θηλασμός! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι anastasia μου ευχαριστώ πολύ! Αυτό είχα στο μυαλό μου, απλά φοβάμαι μήπως τόσες ώρες χωρίς αντληση ή θηλασμό μειωθεί η ήδη μέτρια παραγωγή μου...δεν θέλω να αποθηλάσω...Πισεύω όμως ότι πλεον μετά από τόσο καιρό όλα είναι υπο έλεγχο, αν δω σκούρα τα πράγματα ξαναρχίζω τις επιπλέον αντλήσεις...και...φουλ θηλασμό!!!!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν παθαίνει τίποτα η παραγωγή σου galat! για 2-3 μέρες θα νιώθεις λίγο φούσκωμα στο στήθος, μετά θα περάσει..

να είσαι έτοιμη πάντως για περισσότερα ξυπνήματα το βράδυ για θηλασμό :)

 

(μόλις τέλιωσα με το θήλαστρο, τρώει 2 γεύματα, φρούτα και λαχανικά και μόλις γυρνάω κάνουμε τον θηλασμό επανασύνδεσης!)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες εμεις αρχισαμε απο χθες μηλο (λεμε τωρα ... ...γιατι ουτε μια ολοκληρη κουταλια δεν εφαγε :? )

 

Το θεμα ειναι οτι λιγο η ζεστη λιγο η εισαγωγη της κρεμας τα εκανα σαλατα με τον θηλασμο.

 

Δηλαδη: αντι να θηλαζει ανα 3ωρο περιπου, λογω ζεστης της προσφερω το στηθος και ανα μιαμιση ωρα.

Επισης το πρωι θηλαζει πχ στις 10, κατα τις 11 υποτιθεται θα φαμε το φρουτο και πχ 12 ξανα γαλα. Αμεσως μετα η μπεμπα μπλοκαρει και δεν τρωει καλα τα επομενα γευματα.

 

Τελικα καταληγουμε ανα μια-μιαμιση ωρα να πιπιλιζει το στηθος και να πινει μονο το πρωτο γαλα.

Νερο δεν θελει η σκατουλα ωστε να της δινω που και που να ξεδιψαει και να κραταω τα γευματα θηλασμου ανα 2,5-3 ωρες ωστε να τρωει καλα.

 

Τι να κανω? Μηπως ειναι ακομα αρχη και θα στρωσει τις επομενες μερες ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη αρχίσει δουλειά και από ξυπνήματα...ασε! Πολλαπλασιάστηκαν όντως!!!! :D:D:D

 

Δεν πειράζει τι να γίνει κάνουμε ο,τι καλύτερο αυτό με παρηγορεί... :wink:

 

Με αφορμή αυτό ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ άλλο να ακούω μανάδες να λένε πως για να κοιμούνται τα παιδιά τους τους δίνουν χαμομήλι ή νερό μέσα στην νύχτα. Μου το είπε μία σήμερα στον παιδίατρο που της είπα ότι το βράδυ ξύπνησε η μπέμπα και δεν ξέρω γιατί. "Εμένα κοιμάται από δύο μηνών τη νύχτα. Γιατί την τάισες; να της το κόψεις με νερό για να μην ζητάει.Εγώ έτσι έκανα!!" Τι να της πω;ότι και εμένα κοιμάται από 2 μηνών μέχρι και 12ωρα και ότι το παιδί δεν είναι μηχανάκι.. Εχθές ξύπνησε γιατί με χρειαζόταν.. Τι να κάνω; Πείτε μου..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρειάζομαι τα φώτα σας στις οδηγίες του παιδιάτρου για τις στερεές τροφές. Το μόνο καλό είναι πως μου είπε αντί για την κρέμα βανίλια το απόγευμα που έχει στις οδηγίες μπορώ αφού δεν τη θέλω να θηλάζω. (Δόξα τω Θεώ). Λοιπόν το χαρτάκι λέει :

 

Από 5,5 μηνών

2 πρώτες μέρες : 10-11πμ 5 κουταλάκια χυμο πορτοκάλι

2 επόμενες μέρες : 10-11πμ 10 κουταλάκια χυμό πορτοκάλι

2 επόμενες μέρες : 10-11πμ πορτοκάλι χυμό και αχλάδι αλεσμένα

2 επόμενες μέρες : 10-11πμ πορτοκάλι χυμό με αχλάδι και μήλο

 

Μετά αντικαθιστούμε το μεσημεριανό γάλα με χορτόσουπα για 1 μέρα και στη συνέχεια με κρεατοχορτόσουπα για κάθε μέρα.

 

Στις σουπες προσθέτουμε στο πιάτο 1 κουταλακι χυμό λεμονιού και 2 κουταλάκια λάδι.

 

Μπορούμε να προσθέσουμε και ρυζι.

 

Έτσι το πρόγραμμα στην ηλικία των 6 μηνών διαμορφώνεται ως εξης :

 

πρωί γάλα

10-11 φρουτόκρεμα

μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα

απόγευμα κρέμα βανίλια (στην περίπτωση μας θηλασμός)

βράδυ γάλα

 

Το πρόγραμμα διατηρείται εώς 9 μηνών οπότε προστίθεται το ψάρι, προϊόντα από σιτάλευρο και τέλος ο κρόκος του αβγού.

 

Α, επίσης μου είπε ότι μπορώ να της δίνω νερό - εμφιαλωμένο και βρασμένο για 3-5 λεπτά - στο μπιμπερό. Σιγά μην το θέλει όπως λέει και η felinidoc..

 

Το πορτοκάλι και γενικά τα εσπεριδοειδή δεν είναι για αργότερα; Στους 8-9 μήνες; Γιατί το βάζει πρώτο-πρώτο; (Σιγά μην πιει το παιδί την ξινίλα αμέσως μετά το μητρικό, λέω τώρα)

Το λεμόνι και το λάδι επίσης δεν μπαίνει επίσης στους 8-9 μήνες;

Να μην της δώσω λίγο ρυζάκι με μητρικό γάλα για αρχή;

Επίσης ξέρω ότι το ψάρι μπαίνει τελευταίο και το αβγό μετά τον πρώτο χρόνο.. Δεν είναι σωστό;

 

Και φυσικά όπως είπαμε εδώ δεν αντικαθιστούμε γεύματα θηλασμού. Είναι σωστό γενικά να δίνουμε γάλα μία ώρα πριν τη στερεά και λίγο μετά εάν το θέλει το παιδί.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά είμαι πελαγωμένη λίγο με το φαγητό. Έχει και ο μπαμπάς της διάφορες αλλεργίες και φοβάμαι διπλά..

Ελπίζω να βοηθήσει και άλλες μανούλες το ποστ :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...