Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Τα λαχανικά που έχουν αρκετά οξαλικά (πχ σπανάκι), νομίζω ότι μπαίνουν μετά τον 10ο μήνα, γιατί φορτώνουν τα νεφρά; Κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

Αλήθεια?

Δεν το ήξερα.

Και κοίτα να δεις, 3 φορές έβαλα σπανάκι και δεν ήθελε να φάει.

Κάτι ξέρουν τα μωρά μας φαίνεται..

 

Ποια άλλα λαχανικά είναι καλό να καθυστερήσουμε να δώσουμε?

 

Μέχρι τώρα έχω δώσει πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, λαχανίδα (ξετρελάθηκε!), πράσο, γλυκοπατάτα. σπανάκι, σέλινο, μπρόκολο (1 φορά)...αυτά νομιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Γερακίνα νομίζω και πιπεριές και μπρόκολο (δεν είμαι σίγουρη για το μπρόκολο).

 

Α, πολύ ωραία...έχω δώσει επανηλημένως και τα 2...ελπίζω να είμαστε αρκετά μεγάλοι... :roll:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω δώσει όλα, και σπανάκι, και μπρόκολο και πιπεριά και ό,τι άλλο θες! Ο γιατρος μου ειχε πει μόνο αγκινάρα να μην δώσω.

Ασε που το σπανάκι και η πιπερια έχουν σίδηρο κι ετσι σκεφτηκα ότι θα ήταν καλό να του δώσω :roll:

Ένιγουει, δεν έχω δει τίποτα ύποπτο....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καταργήσει το multi- του τα λιώνω με το πηρούνι, με εξαιρεση το κρέας που τον δυσκολεύει και το βάζω ακόμα στο multi.

Παρατηρώ όμως μια δραματική μείωση της ποσότητας που τρώει. Περίμενα μείωση αλλά τόσο πολύ πια?

Σας συνέβη κι εσας αυτό κορίτσια?

 

Δε βγαζει και κανα δόντι ακόμα να διευκολύνει την κατάσταση........ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε καταργήσει το multi- του τα λιώνω με το πηρούνι, με εξαιρεση το κρέας που τον δυσκολεύει και το βάζω ακόμα στο multi.

Παρατηρώ όμως μια δραματική μείωση της ποσότητας που τρώει. Περίμενα μείωση αλλά τόσο πολύ πια?

Σας συνέβη κι εσας αυτό κορίτσια?

 

Δε βγαζει και κανα δόντι ακόμα να διευκολύνει την κατάσταση........ :(

 

Στα περισσότερα παιδιά υπάρχουν αυξομειώσεις στην ποσότητα της τροφής που τρώνε... Αυτό συμβαίνει συχνά και στους ενήλικες... κατά περιόδους δηλαδή αλλάζει η ποσότητα της τροφης που προσλαμβάνουν. Δε νομίζω ότι πρεπει να ανησυχήσεις. Μπορεί να έχει ενοχλήσεις από τα δόντια του, να περνάει κάποια ιωσούλα ή κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά να πρόκειται για μια μικρή στάση.

Αν η ανορεξία του συνεχιστεί για πολύ καιρό τότε ίσως πρέπει να το κοιτάξεις κάπως καλύτερα αλλά πάντως μη σε απασχολεί. Μεγαλώνω μία ακριδούλα, την Εύα, που είχε και πρόβλημα με συνεχείς αναγωγές και παρόλα αυτά επειδή η ποιότητα της τροφής της ήταν πάντα πολύ καλή, αν και μερικές φορές ελάχιστη, είναι απόλυτα υγιής, πολύ δραστήρια και πάρα πολύ έξυπνη.

Τα παιδιά δεν ακολουθούν όλα μία καμπύλη ανάπτυξης΄(εγώ που έχω 3 το έχω δει στην πράξη). Κάποια αναπτύσονται σταθερά σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Κάποια άλλα απότομα στην αρχή και μετά με βραδύτερους ρυθμούς. Κάποια άλλα αργά στην αρχή και γρηγορότερα στη συνέχεια. Εξάλλου κι ο σωματότυπος του καθενός είναι διαφορετικός και εξαρτάται από τις γενετικές προδιαγραφές που έχει το κάθε παιδί δλδ από τα γονιδιά του και είναι λάθος να προσπαθούμε να παρέμβουμε!

 

Καλή συνέχεια!!! :D:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πλεον εμεις δεν τα λιωνουμε. τα τρωει ολα κομματακια. αυτο μας το εδωσε να το καταλαβουμε μονη της. δηλαδη οταν της εδινα πλεον λιωμενα αναγουλιαζε και μετα δεν ανοιγε το στομα με τιποτα. ενω κομματακια τα τρωει ολα. και φρουτο (εκτος απο μηλο, γιατι το φοβαμαι) και φαγητο.

τωρα οσον αφορα το φαγητο, εμεις εχουμε ξεφυγει απο την κλασικη κρεατοχορτοσουπα. η γιατρος μας εχει πει οτι μπορει να τρωει ολα τα λαχανικα, απο κρεας κοτοπουλο και μοσχαρι, ολα τα οσπρια και ζυμαρικα χωρις αβγο.

σκεψου οτι τωρα πια προσπαθω να μη μαγειρευω 2 φαγητα. απλα δεν βαζω αλατι και εμεις αν θελουμε βαζουμε στο πιατο μας. και το λαδι εννοειται στο τελος...!

ιδεες για φαγητα: λαχανοντολμαδες (χωρις να τους αβγοκοψεις), γιουβαρλακια (παλι χωρις να αβγοκοψω) στα οποια προσθετω και λιγα λαχανικα μεσα, σπανακορυζο, μπιφτεκια στον ατμο (με λαχανικα), επισης παιρνω φιλετο κοτοπουλο και λεω στο χασαπη να το περασει απο τη μηχανη του κιμα και ετσι φτιαχνω και μπιφτεκια απο κοτοπουλο, ζυμαρικα (αστρακι, κοφτο μακαρονακι, κριθαρακι) με κιμα (μοσχαρισιο ή κοτοπουλο) και λαχανικα.

οσπρια της εχω φτιαξει τα παντα (καθε 10 ημερες περιπου της δινω οσπριο) απο φασολαδα, μεχρι ρεβυθια, φακες και γιγαντες). τα φτιαχνω κανονικα οπως για εμας (δηλαδη στις φακες θα βαλω και δαφνη και κρεμμυδι κλπ) απλα δε βαζω αλατι και οπως ειπαμε το λαδι στο τελος. φασολαδα πχ βραζω κανονικα τα φασολια, βαζω και καροτακι, κρεμμυδακι, σελινο ή ο,τι αλλο θες και στο τελος λεμονακι και λαδακι. της τα δινω κομματακια με λιγο ζουμακι. πριν της τα αλεθα κανονικα στο μπλεντερ.

 

Μου αρέσουν αυτά που γράφεις. Όλα τα ανωτέρω τα δίνεις χωρίς να τα αλέσεις; Εκτός από τα λαχανικά φαντάζομαι, ή και αυτά; Βλέπω οτι θέλει να τρώει με τα χέρια. Το ψωμί της αρέσει παρα πολύ έτσι.

 

 

ωωωπ 100ή σελίδα! Να τις χιλιάσουμε!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καταργήσει το multi- του τα λιώνω με το πηρούνι, με εξαιρεση το κρέας που τον δυσκολεύει και το βάζω ακόμα στο multi.

Παρατηρώ όμως μια δραματική μείωση της ποσότητας που τρώει. Περίμενα μείωση αλλά τόσο πολύ πια?

Σας συνέβη κι εσας αυτό κορίτσια?

 

Δε βγαζει και κανα δόντι ακόμα να διευκολύνει την κατάσταση........ :(

 

Εσυ βλέπεις μειωση αλλα αυτο που τρωει ειναι το φυσιολογικό για την ηλικια του . Εμενα που δεν έφαγε ποτε λιωμένα , μου φαινεται λιγο μεν αλλα λογικό αυτο που τρωει :D (πχ ενα φρουτο το πρωι και οχι 3-4 οπως τρωνε τα μωρα που τρωνε λιωμένα )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι λιγοτερα τρωει κι εμενα σε κομματακια. π.χ. φρουτο τρωει 1. βεβαια και αλεσμενα δεν ετρωγε ποτε μεγαλες ποσοτητες.

 

sunsun δε δινω πλεον τιποτα αλεσμενο. τα λαχανικα βρασμενα και στο χερι, το κοτοπουλο το κοβω σε πολυ μικρα κομματακια. οσον αφορα το μοσχαρι, της το δινω μονο σε κιμα (π.χ. μπιφτεκια, μακαρονακι με κιμα κτλ). το κουταλι δεν το θελει καθολου, μολις το βλεπει αρχιζει να στριγκλιζει. οποτε τα δινω ολα με το χερι ή σε ψωμι, για το οποιο τρελλενεται.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, να σας ρωτησω εσας που δινετε ψωμακι και τροφες λιωμενες με το πιρουνι. πως τα καταφερατε? εγω φοβαμαι το πνιξιμο παρα πολυ. απο δοντακια εχει μονο τους κατω κεντρικους κοπτηρες και τωρα ψιλοβγηκαν και οι ανω κεντρικοι. με αυτα τα δοντακια μπορω και γω να δινω τροφες χωρις μπλεντερ και ψωμι?? τι λετε?? εσεις που δινετε μη αλασμενα, εχετε πολλα δοντια? πως μασανε??δεν ξεροπνιγονται??

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα σκεψου οτι τα 2 κατω δοντια εχει βγαλει μονο. και ομως μασαει με τα ουλα, τα μαλακωνει και τα καταπινει. μην ανησυχεις, δοκιμασε το και βλεπεις πως τα παει. εννοειται δεν της δινω μονη της να το φαει. το κραταω εγω και δαγκωνει ή της βαζω στο στομα μικρα κομματακια.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα απο φρουτα μπορεις να αρχισεις με αχλαδακι ωριμο, μαλακο. ή με μπανανα. μη δωσεις σε καμια περιπτωση ετσι το μηλο γιατι εκει ναι θα πνιγει, αλλα τα υπολοιπα μπορεις. εγω ετσι αρχισα. τωρα τρωει ετσι και ακτινιδιο, μανταρινι και πορτοκαλι.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, να σας ρωτησω εσας που δινετε ψωμακι και τροφες λιωμενες με το πιρουνι. πως τα καταφερατε? εγω φοβαμαι το πνιξιμο παρα πολυ. απο δοντακια εχει μονο τους κατω κεντρικους κοπτηρες και τωρα ψιλοβγηκαν και οι ανω κεντρικοι. με αυτα τα δοντακια μπορω και γω να δινω τροφες χωρις μπλεντερ και ψωμι?? τι λετε?? εσεις που δινετε μη αλασμενα, εχετε πολλα δοντια? πως μασανε??δεν ξεροπνιγονται??

 

Δεν έχει σχέση με τα δόντια. Υπάρχουν παιδιά που μπορούν και μασάνε μόνο με τα ούλα και άλλα με πολλά δόντια που προτιμούν τα αλεσμένα. Δοκίμασε και βλέπεις, αν δεν μπορεί, θα το φτύσει, οπότε δοκιμάζεις πάλι λίγο αργότερα! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα σκεψου οτι τα 2 κατω δοντια εχει βγαλει μονο. και ομως μασαει με τα ουλα, τα μαλακωνει και τα καταπινει. μην ανησυχεις, δοκιμασε το και βλεπεις πως τα παει. εννοειται δεν της δινω μονη της να το φαει. το κραταω εγω και δαγκωνει ή της βαζω στο στομα μικρα κομματακια.

 

Α! εντάξει καλέ :lol::lol: . Εγώ νόμιζα τα τρώει μόνη της! Της έδωσα κι εγώ η άμοιρη λίγη μπανάνα σήμερα στο χέρι και ανακάλυπτε τί ωραία αίσθηση είχε στα χεράκια λιωμένη :lol::lol: Αργότερα τη βρήκα σε κομμάτια στο καρεκλάκι...

 

Και το καρότο πολύ βρασμένο γιατί επίσης δημιουργεί προβλήματα συχνά!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις να το κανω κ εγω αυτο?να της δινω κατι μαλακο να μασουλαει?σημερα της εδωσα λιγη ψιχα κ μου την εδινε στο στομα ενω προχθες που της εδωσα αχλαδι στιν τριφτη αναγουλιασε τοσο που εκανε εμετο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα/Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες!

Είναι η πρώτη μου δημοσίευση αν και ξεκοκαλίζω το φορουμ εδώ και μερικές εβδομάδες (έχω ήδη μάθει ΠΟΛΛΑ!).

 

Ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

Το μωράκι μου είναι 6 μηνών, θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή και τώρα θα εισάγουμε στερεές τροφές για πρώτη φορά.

Η παιδίατρος θέλει να αρχίσουμε με ρυζάλευρο (αν και εγώ θα προτιμούσα με φρούτα).

Επειδή όλες οι κρέμες του εμπορίου έχουν ζάχαρη μου πρότεινε να του δώσω σκέτο άνθος ορύζης και να το φτιάξω με δικό μου γάλα ή γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας (απαπα ούτε να το ακούσω δε θέλω οπότε έχω αποφασίσει να βάζω το δικό μου).

 

-Το έχει κάνει καμιά άλλη μανούλα να μου πει τις εμπειρίες της;

-Ποιο ρυζάλευρο θα προτείνατε; κάποιο βιολογικό ίσως;

-Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο για να βγάζω μόνο το γάλα για το ρυζάλευρο, έλεγα για το swing συμφωνείτε ή θα με βόλευε και το mini;

 

Ουφ, αυτά προς το παρόν γιατί έχω προβληματιστεί πολύ...

Ευχαριστώ πολύ πολύ για οποιαδήποτε σκέψη μπας και ξεμπλοκάρω γιατί προβλέπω να φτάνουμε 1 έτους και να πίνουμε ακόμα γάλα μανούλας μόνο!

 

Σορρυ για το σεντόνι- πρώτη φορά και έκανα κατάχρηση :oops:

og1j.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα για το ερωτημα θα ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματακια

με τον θηλασμο κ τις στερεες τα εχουμε βολεψει μια χαρα κανει 5 θηλασμους κ 2 στερεα.

οταν θα γυρισω δουλεια θα ειναι 14-15 μηνων κ λογω της φυσης της δουλειας θα δουλευω χωρις στανταρ ωραριο.

να ξεκινησω απο τωρα να της κοβω κανενα θηλασμο ή ειναι νωρις ακομα?

επειδη δεν θελω να πιει ξενο σκεφτομαο να τηνξεκινησω με φρεσκο μετα τον χρονο.ειναι καλυτερα να αντικαταστησει το πρωινο ή το βραδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος θέλει να αρχίσουμε με ρυζάλευρο (αν και εγώ θα προτιμούσα με φρούτα).

 

Τότε θα κάνεις αυτό που προτιμάς και θα πεις στην παιδίατρο ότι το μωρό δεν δέχεται την κρέμα.

 

Επειδή όλες οι κρέμες του εμπορίου έχουν ζάχαρη μου πρότεινε να του δώσω σκέτο άνθος ορύζης και να το φτιάξω με δικό μου γάλα ή γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας (απαπα ούτε να το ακούσω δε θέλω οπότε έχω αποφασίσει να βάζω το δικό μου).

 

Αυτά που σου προτείνει είναι απαράδεκτα...

Δεν υπάρχει καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να λέει ότι το ρυζάλευρο είναι απαραίτητη τροφή για το παιδί. Το αντίθετο, περιέχει απλώς άμυλο και είναι ουσιαστικά άχρηστη τροφή.

 

-Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο για να βγάζω μόνο το γάλα για το ρυζάλευρο, έλεγα για το swing συμφωνείτε ή θα με βόλευε και το mini;

Να μην αγοράσεις κανένα θήλαστρο αν το χρειάζεσαι για να αντλείς γάλα για τις κρέμες. Έχεις μεγάλες πιθανότητες να μην καταφέρεις να αντλήσεις ικανοποιητικές ποσότητες και το κόστος του θήλαστρου είναι πολύ μεγάλο, δεν δικαιολογείται για τη χρήση που το θέλεις...

 

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ για οποιαδήποτε σκέψη μπας και ξεμπλοκάρω γιατί προβλέπω να φτάνουμε 1 έτους και να πίνουμε ακόμα γάλα μανούλας μόνο!

Να ξεμπλοκάρεις επειγόντως και να σκεφτείς τι έτρωγε ο άνθρωπος εδώ και 1 εκατομύριο χρόνια που δεν υπήρχαν τα κουτιά!

:)

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα για το ερωτημα θα ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματακια

με τον θηλασμο κ τις στερεες τα εχουμε βολεψει μια χαρα κανει 5 θηλασμους κ 2 στερεα.

οταν θα γυρισω δουλεια θα ειναι 14-15 μηνων κ λογω της φυσης της δουλειας θα δουλευω χωρις στανταρ ωραριο.

να ξεκινησω απο τωρα να της κοβω κανενα θηλασμο ή ειναι νωρις ακομα?

επειδη δεν θελω να πιει ξενο σκεφτομαο να τηνξεκινησω με φρεσκο μετα τον χρονο.ειναι καλυτερα να αντικαταστησει το πρωινο ή το βραδυνο?

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς από τώρα τι θα γίνει τότε. Όταν λείπεις μέρα, το μωρό θα τρώει τα στερεά γεύματα κατά την απουσία σου και μπορεί να θηλάζει την υπόλοιπη μέρα και νύχτα. Αν λείπεις βράδυ, το μωρό θα κοιμάται και ανάλογα με τις συνήθειες που θα έχει σε ύπνο+γάλα θα διαμορφώσετε κάποιο πρόγραμμα.

 

Για το θέμα του φρέσκου, επίσης είναι νωρίς για να αποφασίσεις. Θα δεις πώς είναι το πρόγραμμα του μωρού τότε, ποιοι είναι οι σημαντικοί θηλασμοί και θα αποφασίσεις.

 

'Ισως να σε βοηθούσε περισσότερο η felinidoc, που επίσης λόγω ασταθούς ωραρίου έχει αντιμετωπίσει όλη αυτή τη διαδικασία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος θέλει να αρχίσουμε με ρυζάλευρο (αν και εγώ θα προτιμούσα με φρούτα).

 

Τότε θα κάνεις αυτό που προτιμάς και θα πεις στην παιδίατρο ότι το μωρό δεν δέχεται την κρέμα.

 

Δεν εχεις και άδικο, αυτό θα κάνω! :cool:

 

Επειδή όλες οι κρέμες του εμπορίου έχουν ζάχαρη μου πρότεινε να του δώσω σκέτο άνθος ορύζης και να το φτιάξω με δικό μου γάλα ή γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας (απαπα ούτε να το ακούσω δε θέλω οπότε έχω αποφασίσει να βάζω το δικό μου).

 

Αυτά που σου προτείνει είναι απαράδεκτα...

Δεν υπάρχει καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να λέει ότι το ρυζάλευρο είναι απαραίτητη τροφή για το παιδί. Το αντίθετο, περιέχει απλώς άμυλο και είναι ουσιαστικά άχρηστη τροφή.

 

Το ρυζάλευρο το πρότεινε και καλά ως πρώτη στερεή τροφή για να προετοιμαστεί το πεπτικό του παιδιού και επειδή έχει ελάχιστες πιθανόητες να προκαλέσει κάποια αλεργία...δε στέκει ε?

 

Το ίδιο μου πρότεινε και αργότερα για τη φαρίνα, δηλαδή να χρησιμοποιώ κουάκερ (δημητριακά) και να το φτιάχνω με δικό μου γάλα.

Πώς το βλέπετε κορίτσια? Τα δημητριακά είναι χρήσιμη τροφή για το μωρό, σωστά?

 

 

-Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο για να βγάζω μόνο το γάλα για το ρυζάλευρο, έλεγα για το swing συμφωνείτε ή θα με βόλευε και το mini;

Να μην αγοράσεις κανένα θήλαστρο αν το χρειάζεσαι για να αντλείς γάλα για τις κρέμες. Έχεις μεγάλες πιθανότητες να μην καταφέρεις να αντλήσεις ικανοποιητικές ποσότητες και το κόστος του θήλαστρου είναι πολύ μεγάλο, δεν δικαιολογείται για τη χρήση που το θέλεις...

 

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ για οποιαδήποτε σκέψη μπας και ξεμπλοκάρω γιατί προβλέπω να φτάνουμε 1 έτους και να πίνουμε ακόμα γάλα μανούλας μόνο!

Να ξεμπλοκάρεις επειγόντως και να σκεφτείς τι έτρωγε ο άνθρωπος εδώ και 1 εκατομύριο χρόνια που δεν υπήρχαν τα κουτιά!

:)

 

Σωστόοοοοοοοοοοο! :D

Α ρε Αγλαϊα με την τετράγωνη λογική σου!

Νιώθω πολύ καλύτερα τώρα :cool::cool:

 

ΥΓ. Αγλαϊα τι κάνεις ξύπνια τέτοια ώρα??? :shock::D

og1j.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Αγλαϊα τι κάνεις ξύπνια τέτοια ώρα???

 

Aφού τις νορμάλ ώρες παίρνει τα βουνά... τι ώρες τις απομένουν για το πάρεντς?? :lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...