Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Αυτες τις μερες μαλλον περναμε ενα αλμα και ειναι ανησυχος τις νυχτες και εχει αυξησει τους θηλασμους.Σημερα νομιζω οτι ποναει απο δοντακι και καθε τοσο ξυπναει με παραπονο.Με αφορμη αυτα μου ηρθε η ανησυχια μηπως το συστημα μας με τους θηλασμους οδηγησει σε πιο γρηγορο αποθηλασμο απο οτι θελουμε.

8 ή 9 θηλασμος

11 φρουτο

12,30 θηλασμος

14 λαχανικα-κρεας

16 θηλασμος

18 φρουτο ή ζυμαρικο

21 θηλασμος

22 ή 23 θηλασμος

2-4 καποια στιγμη θηλασμος

Αυτο περιπου ειναι το προγραμμα μας.Τυχαινει και θηλαζει παραπανω μεσα στη νυχτα ή μπορει αν ειμαστε εξω να μη θηλασει το μεσημερι παραδειγμα.Το οτι δε θηλαζω πριν τα στερεα σημαινει οτι δεν τρωει αρκετο και υπαρχει κινδυνος να μειωθει η παραγωγη μου?Με ανησυχει η ιδεα αυτη.Στην ουσια το προγραμμα μου το εφτιαξε ο ιδιος αλλα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν με τετοιο προγραμμα και κυριως επειδη δε θηλαζω πριν το φαγητο του κινδυνευει η παραγωγη μου.Τι αγχος με επιασε ξαφνικα? :?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

DIONI, για την παραγωγή σου δεν μπορώ να γνωρίζω αλλά τρία γεύματα μου φαίνονται πολλά. Προσωπικά θα έδινα 1-2 γεύματα στερεών στις ώρες που με βολεύουν και την υπόλοιπη μέρα θηλασμός. Μπορείς να προσφέρεις το στήθος και σε ώρες που δε ζητάει και μετά από λίγες μέρες επιμονής θα δεις σε ποιές φάσεις είναι δεκτικός. Η προσφορά διατηρεί το ενδιαφέρον του ζωντανό.

 

Η κόρη μου έκανε ένα "καλό" θηλασμό το πρωί και μετά ξαναπεινούσε ουσιαστικά το μεσημέρι, οπότε περίμενα να κάνει έναν ακόμη "καλό" θηλασμό το μεσημέρι και μετά από καμιά ώρα της έδινα στερεές. Αν για κάποιο λόγο δεν είχε πολλή όρεξη, περίμενα όλη την ημέρα τον "καλό" θηλασμό και μετέθετα το στερεό γεύμα. Με άλλα λόγια, της έδινα τις στερεές μόνο αφού βεβαιωνόμουν ότι είχε χορτάσει ικανοποιητικά με το γάλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Ουφ αγχωθηκα ξαφνικα εκει που ειχα ησυχασει με το θεμα!Κι εγω νομιζω οτι κανει δυο καλους θηλασμους την ημερα εναν το πρωι κι εναν το βραδυ ουσιαστικα.Τα ενδιαμεσα ειναι περισσοτερο σνακ.Το οτι το βραδυ τρωει σαν διπλο γευμα εννοω με μικρη διαφορα ωρας με ανακουφιζει.Οι νυχτερινοι παλι ειναι καλοι αλλα δεν ειμαι και παντα σιγουρη αφου πολλες φορες κοιμαμαι.

Προσφερω κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα οταν δε θελει δεν μου αφηνει και περιθωριο.Αν επιμεινω να προσφερω λες να αλλαξει?Παντως επειδη αποσπαται πολυ η προσοχη του απο διαφορα παμε στο δωματιο αλλα και παλι το ιδιο.Αν σταματησω τις στερεες το απογευμα ϊσως να φαει.Θα το δοκιμασω.Ποτε νομιζεις οτι χρειαζεται το 3ο γευμα??

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Ουφ αγχωθηκα ξαφνικα εκει που ειχα ησυχασει με το θεμα!Κι εγω νομιζω οτι κανει δυο καλους θηλασμους την ημερα εναν το πρωι κι εναν το βραδυ ουσιαστικα.Τα ενδιαμεσα ειναι περισσοτερο σνακ.Το οτι το βραδυ τρωει σαν διπλο γευμα εννοω με μικρη διαφορα ωρας με ανακουφιζει.Οι νυχτερινοι παλι ειναι καλοι αλλα δεν ειμαι και παντα σιγουρη αφου πολλες φορες κοιμαμαι.

Προσφερω κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα οταν δε θελει δεν μου αφηνει και περιθωριο.Αν επιμεινω να προσφερω λες να αλλαξει?Παντως επειδη αποσπαται πολυ η προσοχη του απο διαφορα παμε στο δωματιο αλλα και παλι το ιδιο.Αν σταματησω τις στερεες το απογευμα ϊσως να φαει.Θα το δοκιμασω.Ποτε νομιζεις οτι χρειαζεται το 3ο γευμα??

 

Το μωρό θα σε οδηγήσει στο πόσο θα επιμείνεις να προσφέρεις. Πχ η δικιά μου δεν θήλαζε μεταξύ 10 και 1 κι εγώ μάταια προσπαθούσα και ξαναπροσπαθούσα. Μέχρι που το κατάλαβα επιτέλους και χαλάρωσα και αρχίσαμε να βγαίνουμε βόλτα εκείνη την ώρα :lol:

Το 3ο γεύμα πιστεύω σίγουρα μετά το χρόνο συστηματικά αλλά και πάλι εξαρτάται από το παιδί. Μερικά παιδιά μπορεί να τρώνε πολλές στερεές αλλά να θηλάζουν ακατάπαυστα. Άλλα παιδιά πάλι, παρόλο που απαιτούν δυναμικά το φαγητό τους και έχουν και προτιμήσεις, μπορεί να μην θελήσουν 3ο γεύμα. Άλλα τρώνε μια μέρα πολύ και μετά για κανα δυο μέρες δεν θέλουν ούτε να μυρίσουν το φαγητό. Άλλα μπορεί να τσιμπολογάνε όλη την ώρα αλλά τελικά να τρώνε μικρές ποσότητες. Τα παιδάκια μας βγαίνουν σε όλα τα σχέδια :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια: Θελω πολυ να παω στην ημεριδα θηλασμου στο Αττικο νοσοκομειο καθως επισης και στη συγκεντρωση της la leche την αλλη εβδομαδα. Ο μπεμπης τρωει εδω και 3 μερες φρουτα. Πώς θα γινει να μη χασει το γευμα του? Πειραζει αν αντι για το πρωι φαει το απογευμα? Μπορω να εχω μαζι μου σε ψυγειο το φρουτα αλεσμενα? (χλωμο μου φαινεται) Πειραζει να μη φαει στερεη 2 μερες? Εσεις πώς τα καταφερνετε?

 

Δεν το σκεφτόμαστε! Όταν είμασταν έξω μπορεί να έχανε κάποιο γεύμα, δεν έγινε και τίποτα! Όπως κι εσύ δεν παθαίνεις κάτι φοβερό αν χάσεις ένα γεύμα έτσι και το παιδί! Άλλωστε αυτό έχει και το γαλατάκι του για να πιει! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε νικακιλ για πες,αληθεια τα ταιζεις εξω;η φρουτοκρεμα δε χαλαει; :roll: εγω οταν την κανω εδω στο σπιτι,μετα απο λιγη ωρα καπως αλλαζει η γευση και γινονται πολυ γλυκα θα το λεγα...

επισης μια αλλη ερωτηση,πως καταφερνεις και τα ταιζεις εξω;ειναι γενικα καλοφαγα μωρα;γιατι εμεις για να φαμε,βαζουε ρουχα με λεκεδες,που ειναι για φαγητο,και γενικα γινομαστε και εμεις και το γυρω περιβαλλον,χαλια...για πες πως τα καταφερνεις;;

Κοίταξε, συνήθως ετοιμάζω τη φρουτόκρεμα με το κλειδί στο χέρι που λέει ο λόγος, την τελευταία στιγμή. Φεύγουμε γύρω στις 9 για να κοιμηθούν στο καρότσι ή στο αυτοκίνητο, φτάνουμε στον προορισμό μας και στις 10 τρώμε. Επειδή είμαι και ξεχασιάρα, τα φρούτα μόλις έχουν βγει από το ψυγείο, οπότε η φρουτόκρεμα μεταφέρεται παγωμένη. Για αλλοίωση δεν έχω παρατηρήσει, εκτός του χρώματος.

Καλόφαγα; Ποια, τα δικά μου;;; χαχα... ας γελάσω... απλά έχω υπομονή... ή που θα κλεινόμουνα μέσα, ή που θα έβρισκα τον τρόπο.

Φοράμε τα ωραία μας ρούχα, άμα τα λερώσουμε δεν πειράζει, βάζουμε και σαλιάρα για ντεκόρ και αρχίζουμε. Άμα φάμε, φάγαμε, άμα δεν φάμε, δεν πειράζει, έχει γάλα η μαμά πάντα μαζί της :lol:

Επίσης έχω διαπιστώσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, τρώνε καλύτερα έξω από ότι τρώνε στο σπίτι, αρκεί να μην ανακατευτεί πολύ το πρόγραμμά τους.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερωτησούλα. Κατ'αρχάς, καλησπερούδια..Εδω κ 15 μέρες περίπου δίνω και γω του μπεμπάκου φρουτάκι,μια φορά τη μέρα (η γιατρός βέβαια μου είπε και πρωί κ απόγευμα φρούτο, κανά δυο φορές του έχω δώσει κ δεύτερη φορά,μη τυχόν κ επηρεαστεί αρνητικά ο θηλασμός,δεν θα το ήθελα καθόλου)Ερώτηση :υπάρχει περίπτωση η εισαγωγή δεύτερου στερεού μέσα στη μέρα να επηρεάσει το θηλασμό,κ ας συνεχίζω να θηλάζω όσο κ πριν?Και δεύτερη ερώτηση:παίζει ρόλο η εισαγωγή στερεών στο πόσο συχνά κάνει κακάκια?Έχει να κάνει περίπου δυο μέρες :cry::cry: Ευχαριστώ...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο προσθέτεις στερεές στο πρόγραμμα του μωρού, λογικό είναι να επηρεάζεται ο θηλασμός. Τώρα κατά πόσο κινδυνεύει ο θηλασμός δεν ξέρω. Δεν υπάρχει και λόγος να του δίνεις 2 γεύματα από τώρα...Απλώς όταν λείπεις για κάποιο λόγο από το σπίτι φαντάζομαι δεν πειράζει για μια δυο φορές. Όσο για τα κακάκια του, ο δικός μου είχε διάρροιες οι οποίες κοπήκανε μαχαίρι μόλις άρχισε τις στερεές...! Ειδικά το μήλο και η μπανάνα προκαλούν δυσκοιλιότητα συνήθως...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαμα-μια κι εγω είχα το ίδιο πρόβλημα με τις κενώσεις μετά την εισαγωγή στερεών τροφών.

Θέλει χρόνο να προσαρμοστεί. Ο δικός μου από 3-4 φορες τη μέρα έφτασε σε σημείο να περνάνε και 4 ημέρες χωρίς κένωση και ταλαιπωρήθηκε.

Βάλε και λίγο ακτινίδιο στη φρουτόκρεμα και δοκίμασε να του δώσεις λίγο νεράκι, βοηθάει!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροζα θενκσ,προχτες του εδωσα κι εγω κατι χορτοπιτακια και του αρεσαν αρκετα αλλα δεν τον αφησα να φαει και πολλα!!

σε ρωταω γιατι εχουμε χορταρακια σχεδον καθημερινα,ειτε σαν σαλατα ειτε σαν φαγητο :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κατερινα εγω του βαζω ο,τι χορταρικο μου φερει ο παππους του απο τον κηπο!!!!Απο την αρχη που ξεκινησαμε τα λαχανικα του εβαζα ενα ενα.Ο πατερας μου εχει τρελλα να φυτευει και να μας φερνει διαφορα οποτε εχει ποικιλια ο μικρος!Δεν τον πειραξαν ποτε!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα λαχανικά που έχουν αρκετά οξαλικά (πχ σπανάκι), νομίζω ότι μπαίνουν μετά τον 10ο μήνα, γιατί φορτώνουν τα νεφρά; Κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά δεν είμαι σίγουρη. Τώρα, το κάθε χόρτο έχει τα δικά του.

Δεν έχω χρόνο να το ψάξω, κάπου εδώ υπάρχει μια απάντηση, όποια έχει λίγο χρόνο, ας ανακεφαλαιώσει και για εμάς:

http://www.wholesomebabyfood.com/oxalates_baby_food_spinach_rhubarb.htm

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω και φασολια και ρεβυθια της τα δινω κανονικα με τη φλουδα. τι να σου πω, δε μας ειπε τιποτα ο παιδιατρος... παντως δεν την εχουν πειραξει. της αρεσουν κιολας.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

το μπεμπακι μου ειναι 6 μηνων και θα ξεκινησει στερεα τροφη. εχω μπερδευτει.η παιδιατρος μου ειπε δυνουμε στερεα και συμπληρωνουμε με μητρικο γαλα. εαν δωσω γαλα και μετα στερεα, δεν υπαρχει πιθανοτητα να φορτωθει το στομαχακι του?

 

δεν ξερω πως λειτουργει?μπορει καποιος να μου εξηγησει?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αμα το κανεις ετσι το πιθανοτερο ειναι σιγα-σιγα να μην θελει να θηλαζει οποτε να σου μειωθει οποτε κ να αποθηλασεις.

το καλυτερο ειναι -ας ειναι καλα οι μανουλες του φορουμ- να θηλαζεις πρωτα κ μετα να φαί.

στην αρχη μη περιμενεις να καταβροχθιζει μεγαλες ποσοτητες αλλα θα ερθει οη στιγμη που θα τρωει μια καλη ποσοτητα.ολα θα γινουν

Link to comment
Share on other sites

εγω και φασολια και ρεβυθια της τα δινω κανονικα με τη φλουδα. τι να σου πω, δε μας ειπε τιποτα ο παιδιατρος... παντως δεν την εχουν πειραξει. της αρεσουν κιολας.

 

Όταν λες κανονικά τι εννοείς? Τα βράζεις σκέτα και τις τα λιώνεις? Εμείς μόνο φακές έχουμε δοκιμάσει από αυτες που έφτιαχνα για μας πριν βάλω το αλάτι...Πες μου καμιά ιδέα γιατί έχουμε κολλήσει στη κλασική κρεατοχορτόσουπα!!

 

Αμαρέττο, το σπανάκι μετά τον 10ο??????? Και ο παιδίατρος μου μου είχε πει από τον 7ο μπορούσα...Ευτυχώς έβαλα μόνο μια φορά ένα φυλλαράκι...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω και φασολια και ρεβυθια της τα δινω κανονικα με τη φλουδα. τι να σου πω, δε μας ειπε τιποτα ο παιδιατρος... παντως δεν την εχουν πειραξει. της αρεσουν κιολας.

 

Όταν λες κανονικά τι εννοείς? Τα βράζεις σκέτα και τις τα λιώνεις? Εμείς μόνο φακές έχουμε δοκιμάσει από αυτες που έφτιαχνα για μας πριν βάλω το αλάτι...Πες μου καμιά ιδέα γιατί έχουμε κολλήσει στη κλασική κρεατοχορτόσουπα!!

 

Εγώ τα όσπρια δεν τα έλιωνα. Ξεκίνησα με φακές που είναι πιό εύπεπτες, και δε χρειάζονται λιώσιμο. Μετά σιγά σιγά της έδωσα ρεβύθια. Δεν της άρεσαν λιωμένα, κι έτσι της τα έβραζα αρκετά να είναι μαλακά, και της τα έβαζα στο πιατάκι να τα τρώει ένα ένα με το χεράκι. Το ίδιο κάναμε μετά και με τα φασόλια.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πλεον εμεις δεν τα λιωνουμε. τα τρωει ολα κομματακια. αυτο μας το εδωσε να το καταλαβουμε μονη της. δηλαδη οταν της εδινα πλεον λιωμενα αναγουλιαζε και μετα δεν ανοιγε το στομα με τιποτα. ενω κομματακια τα τρωει ολα. και φρουτο (εκτος απο μηλο, γιατι το φοβαμαι) και φαγητο.

τωρα οσον αφορα το φαγητο, εμεις εχουμε ξεφυγει απο την κλασικη κρεατοχορτοσουπα. η γιατρος μας εχει πει οτι μπορει να τρωει ολα τα λαχανικα, απο κρεας κοτοπουλο και μοσχαρι, ολα τα οσπρια και ζυμαρικα χωρις αβγο.

σκεψου οτι τωρα πια προσπαθω να μη μαγειρευω 2 φαγητα. απλα δεν βαζω αλατι και εμεις αν θελουμε βαζουμε στο πιατο μας. και το λαδι εννοειται στο τελος...!

ιδεες για φαγητα: λαχανοντολμαδες (χωρις να τους αβγοκοψεις), γιουβαρλακια (παλι χωρις να αβγοκοψω) στα οποια προσθετω και λιγα λαχανικα μεσα, σπανακορυζο, μπιφτεκια στον ατμο (με λαχανικα), επισης παιρνω φιλετο κοτοπουλο και λεω στο χασαπη να το περασει απο τη μηχανη του κιμα και ετσι φτιαχνω και μπιφτεκια απο κοτοπουλο, ζυμαρικα (αστρακι, κοφτο μακαρονακι, κριθαρακι) με κιμα (μοσχαρισιο ή κοτοπουλο) και λαχανικα.

οσπρια της εχω φτιαξει τα παντα (καθε 10 ημερες περιπου της δινω οσπριο) απο φασολαδα, μεχρι ρεβυθια, φακες και γιγαντες). τα φτιαχνω κανονικα οπως για εμας (δηλαδη στις φακες θα βαλω και δαφνη και κρεμμυδι κλπ) απλα δε βαζω αλατι και οπως ειπαμε το λαδι στο τελος. φασολαδα πχ βραζω κανονικα τα φασολια, βαζω και καροτακι, κρεμμυδακι, σελινο ή ο,τι αλλο θες και στο τελος λεμονακι και λαδακι. της τα δινω κομματακια με λιγο ζουμακι. πριν της τα αλεθα κανονικα στο μπλεντερ.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...