Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

peony, μην αγχωνεσαι με το βαρος. και εγω ετσι αγχωνομουν, αλλα τελικα νομιζω οτι καθε παιδι εχει τους ρυθμους του.. αρκει να πινει το γαλα σου και να τρωει και καποια ποσοτητα στερεας τροφης. εμενα σκεψου οτι 8 μηνων και ειναι 7400.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

peony, γράψε αν θέλεις αναλυτικά τις ζυγίσεις σας για να δούμε αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως, κι εμένα η δικιά μου δέν έπαιρνε βάρος ενώ έτρωγε και ρυζόκρεμα κάποιους μήνες. Μετά της την έκοψα και αντί να δίνω φαρίν λακτέ που είπε η παιδίατρος (η μικρή δεν την ήθελε και καθόλου), αρχικά τη θήλαζα μόνο το απόγευμα και μετά άρχισα να της δίνω ένα φρούτο το πρωί και ένα διαφορετικό το απόγευμα. Τον τελευταίο μήνα που το κάνω αυτό έχει πάρει βάρος άνετα, δεν την έχω ζυγίσει ακόμα, αλλά φαίνεται με το μάτι, έχει γεμίσει και έχει κάνει μάγουλα :lol:

Μήπως πέρασε και καμιά ίωση και δεν πήρε αρκετό βάρος αυτό το μήνα;

Δοκίμασες λίγη ώρα μετά τις στερεές να τη θηλάσεις; Και αυτό θα βοηθούσε στην πρόσληψη βάρους.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα τις γράψω το βράδυ που θα έχω το βιβλιάριό της.

Όσο για το θηλασμό μετά τα γεύματα των στερεών: επειδή δουλεύω δεν είναι εφικτό, μόνο το ΣΚ μπορεί να γίνει (και θα το εφαρμόσω).

Αυτό πάντως, ίσως να είναι καλή ιδέα, το απόγευμα κατά τις 7 που θηλάζει να της δίνω και λίγο φρούτο πάλι. Επίσης, διάβαζα σε ένα άλλο τόπικ, η Χλόη έλεγε ότι υπάρχει ρυζάλευρο βιολογικό, ίσως δοκιμάσω και τέτοιο.

 

Πέρα από αυτό, δεν μπορώ να βγάλω από το νου μου τη σκέψη ότι ίσως δεν χορταίνει επειδή έχει μειωθεί η παραγωγή μου. Αλλά, βρε παιδιά, δεν γκρινιάζει μετά το γεύμα, ούτε ξυπνάει τα βράδια τακτικά για να φάει (που και που το κάνει, και βεβαίως την ταϊζω) και γενικά αν πεινάει, δεν το εκφράζει. Έίναι πολύ χαρούμενη και φαίνεται μια χαρά. Εγώ γιατί αγχώνομαι, ε;

Link to comment
Share on other sites

Kι επειδή είπαμε, αγχώθηκα, πήρα τώρα πάλι την παιδίατρο και τη ρώτησα περί φρούτου και ρυζάλευρου, και μου είπε τα εξής: φρούτο για το απόγευμα οκ, πάντα σε συνδυασμό όμως με το θηλασμό. Όσο για το ρυζάλευρο, είπε ότι δεν θέλει να παχύνει το παιδί για να παχύνει, κι ότι το θέμα είναι να τρώει κάτι πολύτιμο - οπότε το αποκλείσαμε προς το παρόν.

 

Απλώς, χαίρομαι που τα ακούω αυτά από τη γιατρό - μήπως είναι μέλος του φόρουμ; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ατελείωτες!!! (καλά, υπερβάλλω..)

Φρουτόκρεμα: 3/4 του μήλου, άλλο τόσο αχλάδι, 3/4 μπανάνας, 1/2 ακτινίδιο και το χυμό ενός πορτοκαλιού (τα κλασματα παίζουν γιατί ετοιμάζοντας τη φρουτόκρεμα, τρώω κι εγώ, χαχα. Η νταντά της τα βάζει μισά, αλλά από σήμερα της είπα να τα βάζει ολόκληρα.

 

Χορτόσουπα: μια πατάτα μέτρια, ένα καρότο, ή 2 ανάλογα με το μέγεθος, ένα κολοκύθι, ή 2 ανάλογα με το μέγεθος, μια χούφτα φασολάκια, ή σπανάκι, ή λίγο κουνουπίδι, ή ό,τι άλλο βρεθεί, λεμόνι ή λίγη ντομάτα εναλλάξ και μια κουταλιά σούπας λάδι. Βάζαμε και κρεμμύδι, αλλά της έπεφτε βαρύ και το κόψαμε. 3 φορές τη βδομάδα, μπαίνει και λίγο κοτόπουλο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε τρωτε πολυ!!!!

εμενα φρουτοκρεμα τρωει maximum σε τρελλα κεφια 1/4 μηλο, 1/2 αχλαδι, 1/2 μπανανα, 1/4 ακτινιδιο και χυμο μισου πορτοκαλιου!!!

 

και σουπα: μοσχαρι ή κοτοπουλο (1 κομματι σαν σπιρτοκουτο) και λαχανικα διαφορα (καροτο, πατατα, κολοκυθι, σελινο, μαιντανο, σπανακι, λαχανο, πιπερια, κρεμμυδι, μπροκολο, κουνουπιδι, παντζαρι, ) οχι ολα μαζι εννοειται, κανω διαφορους συνδυασμους, αλλα σε ποσοτητα βγαινει γυρω στα 200 ml και σπανια το τρωει ολο...

 

αα και μερικες φορες βαζουμε μεσα και ζυμαρικο (αστρακι), κριθαρακι,τραχανα ή ρυζι. εσας δε σας εχει πει?

 

οσπρια σας ειπε? τυρι?

sorry που σε ρωταω, αλλα επειδη καθε γιατρος τα λεει λιγο διαφορετικα... παιρνω γνωμες...

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Μα είδες!! Και μετά, δεν παίρνει βάρος...

 

Τυρί δεν έχει δώσει η παιδίατρος ακόμα, μας είπε να αρχίσουμε μοσχαράκι (δηλαδή 3 φορές κοτόπουλο, 3 φορές μοσχαράκι, Κυριακές κλειστά, χεχε) από τώρα, και τον άλλο μήνα, θα βάλουμε και λίγες φακές στη χορτόσουπα.

 

Πάντως, όταν άρχισα να αναφέρω στη γιατρό ποσότητες, μου λέει "Δεν θέλω να ξέρω ποσότητες, με νοιάζει μόνο το εξής: τρώει όλο το πιάτο ή αφήνει λίγο στο τέλος;" Γενικά, δεν μου λέει ποτέ ποσότητες - ό,τι φάει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

για να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Τώρα- που η μικρή χρόνισε- ξεκινήσαμε το αβγό. Μέχρι τώρα μόνο κρόκο 3 φορές την εβδομάδα. Ήρθε η ώρα να δοκιμάσει και το ασπράδι. Έχουμε και λέμε

1) σκέτο αβγό είναι αρκετό για το απόγευμα ή δίνω μαζί ψωμί και φέτα?

2) να επιχειρήσω μελάτο ή μόνο σφιχτά βρασμένο?

3)πόσες φορές την εβδομάδα δίνετε αβγό?

 

Άλλη απορία-άσχετη με τα αβγά- είναι η εξής: ποια ψάρια προτιμάτε για τη σούπα του μωρού σας? Τι λαχανικά βάζετε μέσα?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mα γι'αυτό αγχώνομαι! Και τρώει τον άμπακο και δεν παίρνει βάρος!

:roll::lol:

 

Έτσι ήταν και η δικιά μου σ' αυτές τις ηλικίες. Μην απορήσεις αν αργότερα, που δεν θα τα τρώει τόσο αλεσμένα, αλλά λιωμένα με το πηρούνι ή κομματάκια, τρώει πολύ μικρότετες ποσότητες και αρχίσει να παίρνει περισσότερο βάρος!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, την θήλασα κατά τις 7.30 και μετά πήγα να της δώσω λίγη χορτόσουπα από το μεσημέρι που είχε φυλάξει η νταντα: έφαγε 3 μισές κουταλιές και τέλος. Παιδιά, το παιδί δεν πεινούσε μετά!! Που σημαίνει, λογικά, ότι χορταίνει με το γάλα.

 

Να κι οι ζυγίσεις:

Γεννήθηκε 12/06 3170

15/07 4.200

02/09 5600

25/09 6100

21/10 6500

13/11 6700 (τότε μπήκε η φρουτόκρεμα, λίγο νωρίς γιατί πήγα στη δουλεια)

11/12 7100 (τότε η χορτόσουπα)

09/01 7400

05/02 7500.

 

Έχει κανείς άποψη;

Link to comment
Share on other sites

sunsun μονο 2 γευματα το 24 ωρο;Πολυ λιγα νομιζω...

Στην ηλικια σας η Ελιζα επινε ενα λιτρο γαλα μητρικο με μπουκαλι,τωρα πινει λιγο λιγοτερο.

Ο κροκος του αυγου δεν ειναι καθολου καλη ιδεα να αναμιγνυεται με τα φρουτα.

 

frene άργησα αλλά είχα πρόβλημα με το πισι.. Για δύο γεύματα μου είπε και η παιδίατρος. Ξέρω ξέρω... Απλά δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα.

 

Από τη μία λέμε οτι δεν μπορεί να μειώνεται η παραγωγή του γάλακτος σε αυτή την ηλικία από την άλλη όμως λέει η Αγλαϊα οτι οδηγείσαι σε αποθηλασμό.

 

Από τη μια λέμε οτι το μωρό προσαρμόζει την πρόσληψη ανάλογα με τις ανάγκες, από την άλλη οτι δύο γεύματα (πλας γιαούρτι) δεν φτάνουν.

 

Από τη μία οτι το στήθος δεν αδειάζει και παράγει γάλα όσο "ρουφάει" το μωρό, από την άλλη οδηγούμαστε σε αποθηλασμό... και η ένδειξη γι'αυτό είναι το οτι το στήθος το αισθανόμαστε ελαφρύ ακόμα και μετά από πολλές ώρες.

 

Έχω μπερδευτεί :?

 

Το αυγό δεν το δίνω ακόμα ειδικά μέσα στη φρουτόκρεμα :cool:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη μία λέμε οτι δεν μπορεί να μειώνεται η παραγωγή του γάλακτος σε αυτή την ηλικία από την άλλη όμως λέει η Αγλαϊα οτι οδηγείσαι σε αποθηλασμό.

υπάρχει ένα κάτω όριο, διαφορετικό για κάθε μητέρα, που αν το φτάσει, δεν μπορεί να διατηρήσει την παραγωγή για μεγάλο διάστημα

 

Από τη μια λέμε οτι το μωρό προσαρμόζει την πρόσληψη ανάλογα με τις ανάγκες, από την άλλη οτι δύο γεύματα (πλας γιαούρτι) δεν φτάνουν.

Μερικά μωρά θηλάζουν πολυ αποτελεσματικά και μπορούν να κάνουν δύο μεγάλα γεύματα, τα περισσότερα μωρά δεν είναι έτσι, χρειάζονται ακόμη και τριπλάσια γεύματα για να πάρουν την ίδια ποσότητα γάλακτος

 

Η ίδια μητέρα μπορεί να έχει την εμπειρία ενός παιδιού 9 μηνών που έκανε 8 θηλασμούς (μέρα και νύχτα) και ενός άλλου παιδιού που από την πρώτη μέρα έκανε 5 θηλασμούς, έβαζε διπλάσιο βάρος σε σχέση με το πρώτο παιδί και στην ηλικία των 9 μηνών κρατούσε μόνο 2 θηλασμούς.

 

Γιατί πλας γιαούρτι;

 

Από τη μία οτι το στήθος δεν αδειάζει και παράγει γάλα όσο "ρουφάει" το μωρό, από την άλλη οδηγούμαστε σε αποθηλασμό... και η ένδειξη γι'αυτό είναι το οτι το στήθος το αισθανόμαστε ελαφρύ ακόμα και μετά από πολλές ώρες.

Ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω, υπάρχει μια τιμή κατωφλίου για κάθε ηλικία, αν πέσει παρακάτω από αυτή τη διάρκεια, συχνότητα και ποσότητα, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αυτή η τιμή κατωφλίου είναι διαφορετική για κάθε παιδί της ίδιας μαμάς.

 

Τα βιολογικά φαινόμενα είναι πολύ δυναμικά και δύσκολα κατανοητά, γι αυτο και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν δίνεις αριθμούς γευμάτων στο θηλασμός το 2ο εξάμηνο γιατί ξέρει ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Λένε λοιπόν: ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα και νύχτα και το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

sunsun, δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύεσαι. Είναι απλό. Και στο δεύτερο εξάμηνο πρέπει να συνεχίζουμε να θηλάζουμε "on demand", και να μην αντικαταστήσουμε το θηλασμό με στέρεες τροφές. Πρέπει να ακολουθείς τις ανάγκες του παιδιού. Αν το παιδί μειώσει από μόνο του τους θηλασμούς, τότε εντάξει. Η παραγωγή μειώνεται όταν κόβουμε εμείς γεύματα από μόνοι μας. Γιατί παρεμβαίνουμε στο "supply and demand".

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αυτούς τους προβληματισμούς τώρα που έχουμε 2 γεύματα, φρουτόκρεμα το πρωί και βιολογικό ριζάλευρο+μητρικό γάλα το απόγευμα. Στον 6ο μου έχει πει ο παιδίατρος θα βάλουμε τα λαχανικά και φαντάζομαι μετά και το κρέας. Θα τον ρωτήσω αν τώρα που θα μπει το γεύμα μπορώ να σταματήσω το απογευματινό που έτσι κι αλλιώς λέτε ότι το ριζάλευρο δεν του προσφέρει τίποτα, ώστε να μην μειώνεται κι άλλο η παραγωγή. Δεν θα συμφωνήσει φαντάζομαι και θα μου πει τα δικά του. Έχω βρει πάντως και ένα βιολογικό ριζάλευρο με κινόα που τουλάχιστον αυτό κάτι παραπάνω προσφέρει και είναι από τον 6ο και μετά. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει διαφορά στην παραγωγή. Θηλάζουμε όλη την ώρα ανάμεσα στα γεύματα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δεν με νοιάζει να τρώει ποσότητες από τα γεύματα και αν δω ότι μειώνεται η παραγωγή θα μειώσω τα στερεά και θα αυξήσω τον θηλασμό. Τι λέτε???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις κάνουμε 3 μικρά γευματα στερεών, φρουτα, λαχανικά με κρεας ή χωρις το μεσημερι (λιγο γιατι δεν μας αρεσει) και το απογευμα μια κουταλια biobambini (βιολογικα αλευρα κριθαριου και σιταριου ολικης αλεσης χωρις γαλα ή γλυκαντικα) με ενα αχλαδακι τριμμενο, το οποιο τσακιζουμε!. στο 24ωρο κανουμε περιπου 8 θηλασμους, κατα βουληση.

Εξαρταται απο τη νυχτα περισσοτερο...

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Το γιαούρτι το αναφέρω με την έννοια οτι παίρνει μια ποσότητα γαλακτοκομικών, οπότε από το σύνολο που πρέπει να πάρει γάλα-γαλακτοκομικών αφαιρούμε θεωρητικά αυτή την ποσότητα.

 

Σκέφτομαι οτι αν ήθελε κι άλλο γάλα θα ξύπναγε τη νύχτα. Δεν είναι λογικό αυτό; κατά τη διάρκεια της ημέρας σπάνια "ζητάει" στήθος. Μόλις ξυπνήσει, 40 λεπτά περίπου θηλασμός. Όταν είναι να πεινάσει δίνω τη φρουτόκρεμα, το φαγητό και το γιαούρτι 11-12 το πρωί, 2-2.30 το μεσημεριανό, 5-6 γιαούρτι. Μετά όσο θέλει γαλατάκι, συνήθως μία φορά για 25 λεπτά περίπου. Μετά από καμιά ώρα νυστάζει και κοιμάται για 11-12 ώρες. Μάλλον πίνει πολύ τις δύο αυτές φορές...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...